Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (56)Книжкові видання та компакт-диски (20)
Пошуковий запит: (<.>K=МАРОКК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
1.

Еддауді Файсал 
Державне регулювання паливно-енергетичного комплексу в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / Еддауді Файсал ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано концептуальні засади щодо вдосконалення методів і механізмів державного регулювання паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) за умов глобалізації. Розкрито економічну суть глобалізаційних процесів у світовій економіці на початку XXI ст. Досліджено трансформацію ролі держави в регулюванні економічних процесів у цілому та у ПЕК. Розкрито особливість державного регулювання даним комплексом у країнах з різними моделями економіки на прикладі США, країн ОПЕК. Розглянуто дію державного регулювання протягом 1950-х рр. через цільові податки пільги в енергетичному секторі США та цільові траст-фонди й енергетичні акцизи в цій країні. Виявлено зміну векторів і механізмів державного регулювання під впливом глобалізації світового енергоринку. Запропоновано класифікацію чинників, що суттєво впливають на державне регулювання ПЕК в Україні та Марокко, зумовлених більш широким колом різноманітних за своєю економічною суттю чинників. Показано вплив фаз макроекономічних циклів на зміну системи державного регулювання національним господарством в цілому та зокрема ПЕК. Обгрунтовано концептуальні засади щодо вдосконалення механізму державного регулювання ПЕК у країнах, що розвиваються.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-554-434-21,01 + У9(4УКР)0-554-434-21,01 +
Шифр НБУВ: РА360182

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Шелюто В.М. 
Колоніальна політика Іспанії в Африці у 1956-1975 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.М. Шелюто ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Проаналізована проблема іспанської колоніальної політики в Марокко, Західній Сахарі, Екваторіальній Гвінеї періоду деколонізації. Базуючись на численних джерелах та літературі іспанською, французькою, англійською та російською мовами, автор досліджує економічну, культурну, соціальну політику Іспанії в її африканських володіннях, становлення та розвиток національно-визвольного руху в колоніях, міжнародні угоди Іспанії з африканськими країнами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ИСП)63-69(6)

Рубрики:

      
3.

Гасім С. 
Міжнародне економічне співробітництво України та Королівства Марокко: стан і перспективи: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / С. Гасім ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 21 с.: рис. — укp.

Досліджено стан і перспективи україно-марокканського торговельно-економічного співробітництва. Визначено місце України та Марокко у міжнародному поділі праці. Здійснено системний аналіз зовнішньої торгівлі кожної з двох країн. Надано оцінку сучасного стану зовнішньоторговельних відносин України та Марокко. Висвітлено тенденції їх подальшого розвитку. За методом економіко-математичного моделювання виявлено дисбаланс у зовнішній торгівлі між даними країнами та розкрито причини однобічного розвитку торговельно-економічних відносин між Україною та Королівством Марокко. Сфомульовано концепцію та стратегію реалізації експортного потенціалу даних держав у їх взаємних зовнішньоторговельних відносинах. Розроблено механізм регулювання зовнішньо-економічної діяльності Марокко й України, що містить важелі активізації двостороннього співробітництва та запропоновано рекомендації щодо оптимізації організаційно-управлінської структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.9 + У9(6МАР)843.9 +
Шифр НБУВ: РА340891

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Жарраф М. 
Модернізація політичної системи Марокко: напрямки, етапи та перспективи: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / М. Жарраф ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі широкої джерельної бази модернізації політичної системи королівства Марокко запропоновано концепцію дослідження, яка містить теоретичні положення та політичні прогнози щодо закономірностей процесів модернізації та демократизації у арабо-мусульманській монархії Марокко. На базі великого фактичного матеріалу підсумовано досвід державної модернізації "зверху" за умови конституційної монархії, визначено пріоритетну значущість у цьому процесі глави держави - короля. Висвітлено суть і зміст етапів демократизації Марокканської конституційної монархії. Комплексно проаналізовано закономірності та специфіку складного поєднання монархії, ісламу та головних засад демократії (конституцію, парламент, виборчу систему) у даної держави. Уточнено поняття "традиційна", "парламентська" та "дуалістична" монархії. Здійснено спробу визначити місце Марокканської держави в цьому понятійному переліку, а також багатофакторний політологічний аналіз політичного поля та конституційного дизайну Марокко. Розглянуто роль опозиції в модернізаційному процесі. Уперше до наукового обігу введено значний фактичний матеріал, який стосується утворення нових політичних партій у країні, їх програм, політичної діяльності, участі у виборчих змаганнях. Визначено спадковість доктрини хасанізму на сучасному етапі політики модернізації у роки правління короля Мохамеда VI.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф035 + Ф3(6МАР)64 + Т3(6МАР)64-5 +
Шифр НБУВ: РА328691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Будівництво   
5.

Шауш Рашид 
Робота збірно-монолітних залізобетонних конструкцій із застосуванням пустотних блоків при впливі кліматичного і пожежного середовища: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / Шауш Рашид ; Харк. держ. техн. ун-т буд-тва та архіт. — Х., 2006. — 24 с.: рис. — укp.

Удосконалено методи розрахунку збірно-монолітних конструкцій з застосуванням пустотних блоків за температурно-вологісних впливів жаркого клімату та пожежного середовища. Проаналізовано температурно-вологісні режими роботи будівельних конструкцій у субтропічному та тропічному поясах Марокко. Оцінено вплив кліматичних умов на напружено-деформований стан (НДС) шляхом чисельних досліджень усадочних напружень у тривимірній моделі перекриття. Досліджено особливості нестаціонарних температурних полів у перерізах збірно-монолітних конструкцій за умов пожежі. Досліджено вплив температурного моменту на НДС трьохпролітної балки за умов впливу навантажень і температури за різними розрахунковими схемами, стрижневою, плоскою лінійною та комбінованою нелінійною. Установлено, що температурний момент призводить до перерозподілу зусиль, розвантажуючи пролітний переріз і довантажуючи опорні. З'ясовано, що після утворення пластичних шарнірів на опорах величина температурного моменту залишається постійною протягом всього періоду подальшого підвищення температури. Розроблено гармонізовану з Еврокодом методику розрахунку вогнестійкості нерозрізних залізобетонних конструкцій, доведено її відповідність даним експериментальних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н53-028.5 + Н536.3 +
Шифр НБУВ: РА345141

Рубрики:

      
6.

Бікла О.В. 
Трансформація західносахарського національного питання у 1956 - 1991 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Бікла ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Структурно проаналізовано простір та населення Західної Сахари. Досліджено проблеми територіальну й етнонаціональної специфіки у процесі формування сахарської політичної спільноти та марокканської політичної нації. Визначено роль політичної еліти у процесі реалізації національної ідеї. Проаналізовано політичний міф основних груп політичної еліти. Охарактеризовано національні ідеї Марокко та ПОЛІСАРІО. Висвітлено питання взаємодії урядів Іспанії, Франції, США, Мавританії, Алжиру, Лівії стосовно забезпечення власної національної безпеки на тлі західносахарського конфлікту. З'ясовано роль міжнародних організацій у його розв'язанні. Здійснено узагальнення щодо чинників геополітичних зон, урядів, держав і міждержавних угрупувань у контексті вирішення національних проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(6ЗАП)6-6 +
Шифр НБУВ: РА343338

Рубрики:

      
7.

Резга К. .. 
Національна ідентичність і зовнішні впливи в архітектурі мечетей Алжиру (ХІ ст. – 1830 рр.) / К. .. Резга. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації виявлено і аргументовано, як під впливом зовнішніх чинників, давньої спадщини Римської імперії, місцевих природно-кліматичних умов і архітектурно-будівельних традицій сформувались ознаки національної ідентичності ісламської архітектурної школи Алжиру, визначено прояви національної ідентичності і запозичених традицій в архітектурі мечетей, розроблено рекомендації для проектування нових мечетей в національних формах.Уперше визначено архітектурну періодизацію мечетей Алжиру з характеристикою кожного періоду (1 період – поєднання арабських, берберських, перських впливів, поширення колонного типу мечеті, 2 період – вплив андалузької архітектури, поява більшого декорування, 3 період – перевага функціональності в побудові мечетей, остаточне формування мечеті магрибського типу, 4 період відіграв не таку важливу роль в періодизації мечетей Алжиру, однак саме цей період позначився активним будівництвом медресе, 5 період – вплив іспано-португальських будівельних традицій, декорування, 6 період – період еклектизму і змішування традицій під час османського панування).На основі методології системно-структурного аналізу визначено принципи розташування мечетей в міському середовищі, планувальні схеми, пропорційну побудову, проаналізовано і систематизовано основні елементи, досліджено конструктивні схеми та декор.За методом системно-структурного аналізу сформульовано визначальні ознаки національної самобутності (колонний тип безкупольної мечеті з призматичним кількаярусним мінаретом або з звуженим догори мінаретом з гострокутними елементами завершення) і зовнішні впливи (арабські, давньоримські, перські, андалузькі, візантійські, османські) в архітектурі мечетей Алжиру ХІ ст.– 1830 р., визначено регіони з виявленням ознак національної самобутності в архітектурі на кордоні з Марокко і в долині р. Мзаб та регіони з поєднанням мультикультуралізму в архітектурі на узбережжі Середземномор'я та на кордоні з Тунісом.На основі проведеного дослідження сформульовано практичні рекомендації для проектування мечетей в національних формах.^UThe thesis has revealed and has put forward the arguments how, under the influence of external factors, the ancient heritage of the Roman Empire, local natural climatic conditions and architectural and construction traditions, the signs of the national identity of the Algerian Islamic School of Architecture were formed. It has specified the manifestations of national identity and borrowed traditions in the architecture of mosques, and has developed recommendations for designing of new mosques in the national forms.The Islamic Architecture School of Algeria was formed on the background of historical changes, a constant change of ruling dynasties, as well as under the influence of specific climatic conditions and ethnic features.For the first time, the architectural periodization of Algerian mosques with the characteristics of each period was determined (the first period - a combination of Arab, Berber, Persian influences, distribution of a mosques of hypostyle type; the second period - the influence of the Andalusian architecture, the occurrence of large decoration; the third period - the preference for greater functionality in the construction of mosques, the final formation of a Maghreb type mosque; the fourth period did not play a significant role in the periodization of Algerian mosques, but this period was marked by the active construction of madrassahs; the fifth period – the influence of the Spanish and Portuguese architecture and construction traditions, decoration; the sixth period - a period of eclecticism and mixing of traditions under the Ottoman rule).On the basis of the methodology of the system-structural analysis, the principles of location of mosques in the urban environment, planning schemes and proportional construction are determined; the basic elements are analyzed and systematized; the structural layouts and decoration are studied. Mosques are analyzed from the enlarged urban-planning level (location in the urban environment) to the object level (planning, compositional construction) and element-by-element level (component elements of the superstructure of the mosque, structural systems, decorative finishing of facades and interiors). Then, the peculiarities of different hierarchical levels of mosques are compared with the architectural periodization and geography of location, which enables identifying national signs and external influences in the Algerian Islamic architectural school.It has been proved that the national forms of the mosques of Algeria are expressed as follows: in the domeless Maghreb and Kharijites mosques; in the prismatic minaret with several tiers or the tapered upward minaret with acute-angle elements of crowning, taking into account seismic activity; in the use of a hypostyle type mosque with crowning of each nave with a double sloping roof; and in the use of lightweight wooden roof structures.According to the method of system-structural analysis, the thesis has formulated the determining features of national identity and external influences in the architecture of Algerian Mosques since 11th century till 1830; it has been determined the regions with manifestation of signs of national identity in the architecture on the border with Morocco and in the valley of the M'zab river and regions with a combination of multiculturalism in architecture on the Mediterranean coast and on the border with Tunisia.The practical recommendations for the planning of mosques in national forms are formulated - separately for the mosques of the Maghreb type and for the Kharijites mosques. It has been proved that the process of construction of new mosques should be in parallel with the development of the protection of monuments and restoration activities by expanding the list of objects under state protection and are included in the State or World Monuments Registry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Тоузані Т. .. 
Моделі управління поведінкою підприємства в умовах нестаціонарної економіки. / Т. .. Тоузані. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-практичного завдання розробки ефективних методичних підходів, механізмів управління поведінкою підприємства, комплексу економіко-математичних моделей, що дозволяють сформувати управлінські рішення, спрямовані на підтримку стійкої поведінки підприємства в умовах високого динамізму перебігу економічних процесів.В роботі на підставі аналізу основних тенденцій розвитку світової та національних економік України та Марокко доведено існування проблеми управління поведінкою підприємств в умовах високого рівня невизначеності їх діяльності, спровокованого феноменом глобалізації світового ринкового простору, впливом останнього на розвиток національних економік і її секторів. Визначено, що найбільш гостро це впливає на поведінку підприємств країн, що розвиваються, а саме України й Марокко, які мають історичну специфіку побудови ринкової економіки, складнощі формування дієвих ринкових механізмів й взаємовідносин, що пов'язано з існуванням кризових явищ та політичною нестабільністю в державі.В роботі удосконалено теоретико-методичного підґрунтя управління поведінкою підприємства в нестаціонарній економіці. На підставі узагальнення та переосмислення ключових категорії, принципів, механізмів та моделей теорії економічного розвитку, поведінкової теорії підприємства, теорії систем, системології, теорії управління, теорії активних систем, теорії криз та теорії моделювання сформовано експлейнарний базис дослідження. Доведено, що поняття розвиток та поведінка підприємства є спорідненими, але не тотожними поняттями. Запропоновано комплекс векторно-авторегресійних моделей (VAR-моделі), цільовою спрямованістю яких є оцінка впливу зовнішнього, світового оточення на системоформуючі сектори економіки, а, таким чином, й на національну економіку загалом. В якості джерел впливу обґрунтовано використання двох складових фінансового світового ринку – фондового та кредитного. Застосування методу Гренджера та VAR-моделей дозволило визначити чинники, які впливають на розвиток системоформуючих секторів економіки України та Марокко, проаналізувати лагову структуру та дослідити кількісний вплив кожного фактору на певний сектор. Дисперсійний аналіз для секторів економіки України довів, що найбільший вплив на розвиток її секторів здійснює кредитний ринок у доларовому еквіваленті, на розвиток економіки Марокко здійснює суттєвий вплив фондовий ринок Франції.Методичним підґрунтям моделювання поведінки підприємства в умовах нестаціонарного середовища виступають запропонований методичний підхід до формування інтегрального показника поведінки підприємства, комплекс моделей прогнозування поведінки промислового підприємства та методичний підхід до побудови сценаріїв поведінки підприємства, що містить оптимізаційну модель розподілу ресурсів підприємства задля підтримки сталої траєкторії його поведінки. Цільовою спрямованістю методичного підходу до побудови сценаріїв поведінки підприємства є розробка управлінських заходів щодо підтримки чи переведення підприємства до стійкої траєкторії його поведінки на підставі оптимального перерозподілу ключових ресурсів – труда та капіталу.Математичним інструментом підходу є розроблена оптимізаційна модель поведінки підприємства, цільова функція якої здійснює оптимізацію його діяльності в рамках двох основних сценаріїв поведінки: агресивного, який приводить до зміни стійкої траєкторії та побудові нового аттрактору поведінки підприємства; стійкого, в рамках якого здійснюється посилення існуючого класу стійкості поведінки підприємства в умовах зовнішніх флуктуацій. Розроблено комплекс трендових моделей прогнозування капітальних та трудових ресурсів підприємства, які дозволяють визначити його ресурсні можливості у перспективі та виступають обмеженнями даної моделі. На підставі запропонованої оптимізаційної моделі проведено експериментальні розрахунки по підприємствах Марокко та України, визначено зміни станів поведінки підприємства та ресурсні можливості досягнення цих станів. На підставі здійснення імітаційних експериментів сформовано комплекс управлінських сценаріїв корегування поведінки підприємства в умовах оптимальних комбінацій співвідношення капітальних та трудових ресурсів та визначено найбільш доцільні з них за критерієм досягнення можливого стану стійкості його поведінки з урахуванням збурень зовнішнього середовища та внутрішніх ресурсних обмежень. Апробація отриманих науково-практичних результатів дослідження здійснена на марокканських підприємствах Lafarge, OCP1, Cosumar, Central Danon, Risma та українських підприємствах ПАТ «Турбоатом», АТ «ЗАлК», KERNEL, ПАТ «Південкабель», ФГ «Укрлендфарм».^UThe thesis is devoted to the solution of scientific and practical task of the development of effective methodical approaches, mechanisms of management of behaviour of the enterprise, a complex of economic and mathematical models allowing to form the management decision directed on the maintenance of stable behaviour of the enterprise in the conditions of high dynamism of economic processes.Based on the analysis of the main trends in the world and national economies of Ukraine and Morocco, the problem of managing the behaviour of enterprises in a high level of uncertainty, provoked by the phenomenon of globalization of the world market space, the impact of the latter on the development of national economies and its sectors. It is determined that this most acutely affects the behaviour of enterprises in developing countries, namely Ukraine and Morocco, which have the historical specifics of building a market economy, the difficulty of forming effective market mechanisms and relationships associated with the existence of crises and political instability in the country.The paper improves the theoretical and methodological basis for managing the behaviour of the enterprise in a non-stationary economy. Based on the generalization and rethinking of key categories, principles, mechanisms and models of economic development theory, enterprise behavioral theory, systems theory, systemology, control theory, active systems theory, crisis theory and modeling theory, an explanatory basis of research is formed. It is proved that the concepts of enterprise development and behaviour are related concepts but not identical ones.In order to determine promising trends in the development of system-forming sectors of national economies, dynamic models for forecasting the share of VA in GDP and the share of exports in GDP have been developed. The simulation results showed that the structure of the system-forming sectors of the Moroccan and Ukrainian economies is similar and will not change significantly in the future.A set of vector-autoregressive models (VAR-models) is proposed, the purpose of which is to assess the impact of the external, global environment on the system-forming sectors of the economy, and, thus, on the national economy as a whole. The use of two components of the world financial market, a stock and credit ones, is substantiated as sources of influence. The application of the Granger method and VAR-models allowed to determine the factors influencing the development of system-forming sectors of the economy of Ukraine and Morocco, to analyze the lag structure and to investigate the quantitative impact of each factor on a particular sector. The analysis of variance for the sectors of Ukraine's economy has shown that the greatest impact on the development of its sectors is exerted by the credit market in dollar terms, the development of the Moroccan economy is significantly influenced by the French stock market.The proposed methodological approach to the formation of an integrated indicator of enterprise behaviour in terms of non-stationary environment comes as a set of models for predicting the behaviour of industrial enterprises and a methodical approach to building scenarios of enterprise behaviour, which contains an optimization model of resource allocation to maintain a stable trajectory of its behaviour.The mathematical tool of the approach is the developed optimization model of enterprise behaviour, the objective function of which is to optimize its activities within two main behavioral scenarios: aggressive, which leads to a change of stable trajectory and construction of a new attractor of enterprise behaviour; stable, in which the strengthening of the existing class of stability of the behaviour of the enterprise in conditions of external fluctuations is performed. A set of trend models for forecasting capital and labour resources of the enterprise has been developed which allows to determine its resource capabilities in the future and act as limitations of this model. On the basis of the offered optimization model, experimental calculations on the enterprises of Morocco and Ukraine are carried out, changes of the states of behaviour of the enterprise and resource possibilities of achievement of these states are defined. Based on the implementation of simulation experiments, it is formed a set of management scenarios for correcting the behaviour of the enterprise in terms of optimal combinations of capital and labour resources and it is identified the most appropriate of them by achieving the possible state of stability of its behaviour taking into account environmental disturbances and internal resource constraints. The approbation of the obtained scientific and practical results of the research was carried out at the Moroccan enterprises Lafarge, OCP1, Cosumar, Central Danon, Risma and the Ukrainian enterprises of PJSC "Turboatom", JSC "ZALK", KERNEL, PJSC "Pivdenkabel", FG "Ukrlandpharm".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Костюкевич О. М. 
Тенденції вищої освіти країн світу, що розвиваються у ХХІ столітті: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / О. М. Костюкевич. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено актуальній проблемі розвиткувищої освіти у світовому освітньому просторі, котрий орієнтований навідтворення кадрового потенціалу вищої школи, забезпечує якість підготовкимайбутніх фахівців різних спеціальностей. На особливу увагу вітчизнянихкомпаративістів заслуговують тенденції вищої освіти країн світу, щорозвиваються у ХХІ столітті, оскільки ці держави мають значні економічніресурси, подібні до України умови розвитку. Отже, потреба вивчення досвідуорганізації вищої освіти та тенденцій означених зарубіжних країн викликананеобхідністю вдосконалення освітньої галузі й ґрунтовного вивченняперспективних ідей її модернізації.Мета дослідження полягає у системному науково-порівняльному аналізітенденцій вищої освіти країн світу, що розвиваються у ХХІ столітті тавизначенні можливостей використання прогресивних ідей досвіду цих держав у закладах вищої освіти України.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що: вперше на основі системного науково-порівняльного аналізу розробленопорівняльну модель тенденцій вищої освіти країн, що розвиваються, та Українив ХХІ ст. та визначено можливості використання прогресивних ідей досвідуцих країн у закладах вищої освіти України (спільні та відмінні риси країн, щорозвиваються; тенденції вищої освіти України; перспективні ідеї для розвиткувищої освіти України); виявлено та охарактеризовано вплив соціальноекономічних та політичних чинників на тенденції вищої освіти в країнах, що розвиваються (загальні (глобальні) чинники – поглиблення глобалізаційних та інтеграційних процесів та їх вплив на розвиток освітньої сфери; поява нових загроз і викликів для розвитку та виживання людства; перехід від індустріального суспільства до інформаційного; зростання ролі вищої освіти в суспільному розвитку; трансформація вищої освіти з елітарної в масову; відставання розвитку вищої освіти від розвитку соціально-економічнихпотреб; поява нових форм і видів освітніх послуг; недостатність системниханалітичних досліджень з проблем розвитку вищої освіти; специфічні чинники– перехід до реформування системи вищої освіти у своїй країні; процесінтеграції; необхідність вивчення та впровадження досвіду розвитку вищоїосвіти в розвинених демократичних країнах; необхідність інформатизації,гуманізації та гуманітаризації вищої освіти; необхідність демократизаціївищої освіти та децентралізації управління нею; внутрішні чинники характерні для конкретної країни); охарактеризовано особливості регулюваннясистем вищої освіти країн з порівняно зрілою структурою держави,нафтовидобувних та менш розвинених (Марокко, Філіппіни, Колумбія,Пакистан, Туніс, Перу, Венесуела, Саудівська Аравія, Об’єднанні АрабськіЕмірати, Афганістан, Бангладеш, Ірак, Ефіопія); досліджено тенденції системиосвіти ХХІ століття в країнах, що знаходяться у стані війни та перспективи їхвикористання у системі вищої освіти України (Афганістан, Бангладеш, Ірак,Ефіопія);– уточнено поняттєво-категоріальний апарат дослідження («вища освіта»– багатовимірне поняття, яке включає всі види освіти, навчання абодосліджень на рівні вище середнього, що надається університетами абоіншими освітніми закладами, які затверджені як ЗВО компетентнимиорганами державної влади; «тенденція» – загальний напрям розвитку,зовнішній прояв дослідницького процесу результат якого можна простежитилише з часом; «тенденційність» – упередженість або можливості тих чиінших подій розвиватися в даному напрямку; «трендвотчинг» – діяльність,спрямована на спостереження за новими трендами); – подальшого розвитку набули наукові уявлення про перспективні ідеїрозвитку вищої освіти в Україні на основі аналізу спільних та відміннихтенденцій систем вищої освіти країн світу, що розвиваються у ХХІ столітті.^UThe dissertation research is devoted to the topical issue of higher educationdevelopment in the global educational space, which is focused on the reproduction of the human resources of higher education, ensuring the quality of training of future specialists in various specialties. The trends in higher education in the developing countries of the world in the twenty-first century deserve special attention of domestic comparative scholars, since these countries have significant economic resources and similar development conditions to Ukraine. Thus, the need to study the experience of organizing higher education and trends in these foreign countries is caused by the need to improve the educational sector and to thoroughly study promising ideas for its modernization.The purpose of the study is to provide a systematic scientific and comparativeanalysis of the trends in higher education in the developing countries of the world in the twenty-first century and to identify opportunities for using the progressive ideas of the experience of these countries in higher education institutions of Ukraine.The scientific novelty of the study is that: for the first time, on the basis of a systematic scientific and comparativeanalysis, a comparative model of trends in higher education in developing countries and Ukraine in the XXI century has been developed and the possibilities of using progressive ideas of the experience of these countries in higher education institutionsof Ukraine have been identified (common and distinctive features of developingcountries; trends in higher education in Ukraine; promising ideas for the development of higher education in Ukraine); the influence of socio-economic and political factors on the trends of higher education in developing countries is identified and characterized (general (global) factors – deepening of globalization and integration processes and their impact on the development of the educational sphere; emergence of new threats and challenges for the development and survival of mankind;transition from an industrial society to an information society; increasing role ofhigher education in social development; transformation of higher education from elite to mass education; lagging behind the development of higher education from the development of socio-economic; the peculiarities of regulation of higher education systems in countries with a relatively mature state structure, oil-producing and less developed (Morocco, Philippines, Colombia, Pakistan, Tunisia, Peru, Venezuela, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Afghanistan, Bangladesh, Iraq, Ethiopia) are characterized; the trends of the education system of the XXI century in countries at war and the prospects for their use in the higher education system of Ukraine(Afghanistan, Bangladesh, Iraq, Ethiopia) were studied; the conceptual and categorical apparatus of the study was clarified («highereducation» is a multidimensional concept that includes all types of education, training or research at the level above the average, provided by universities or other educational institutions approved as higher education institutions by the competent state authorities; «trend» is a general direction of development, the external manifestation of the research process, the result of which can be traced only over time; «tendency» is a bias or the possibility of certain events to develop in this direction; «trendwatching» is an activity of scientific ideas about promising ideas for the development of highereducation in Ukraine have been further developed on the basis of the analysis ofcommon and distinctive trends in the higher education systems of the developingcountries of the world in the twenty-first century.The practical significance of the study is to determine the prospects for usingthe experience of developing countries in the higher education system of Ukraine.The practical results of the study are reflected in the monograph «Higher ducation in Different Countries of the World». The research materials can be used in teaching the courses «Methods of Teaching Pedagogy», «Reforming and Modernizing the Education System of Ukraine», «Comparative Pedagogy», «History of Pedagogy», «Higher Education Pedagogy», for writing scientific papers, preparing textbooks, and manuals on higher education.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського