Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (80)Книжкові видання та компакт-диски (14)
Пошуковий запит: (<.>K=ОБЛИЦЮВАНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія: Будівництво   
1.

Алі М.Н. Салах 
Модифіковані сухі будівельні суміші для зовнішнього облицювання, армовані поліпропіленовими волокнами: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Алі М.Н. Салах ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Розроблено та досліджено модифіковані сухі будівельні суміші, армовані поліпропіленовими волокнами. Визначено вплив дисперсних поліпропіленових волокон на структуру та фізико-механічні властивості облицювальних зовнішніх розчинів. Теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено можливість підвищення механічних характеристик розчинів на основі цементів зі зниженою активністю за рахунок армування дискретними поліпропіленовими волокнами. Досліджено вплив параметрів даних волокон на структурні властивості сумішей для зовнішніх покриттів. Визначено структуру дисперсно-армованих покриттів та її вплив на спеціальні властивості. Вивчено вплив модифікаторів на структуроутворення та спеціальні властивості розроблених складів покриттів. Проведено оптимізацію складів модифікованих сухих будівельних сумішей. Доведено ефективність впливу дискретного армування на властивості розчинів для зовнішнього облицювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н308.4 + Н332.001 +
Шифр НБУВ: РА358208

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
2.

Драчук О. Г. 
Обгрунтування раціональних параметрів малогабаритних кумулятивних зарядів для свердловинних перфораторів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.05.12 / О. Г. Драчук ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2010. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано раціональні параметри малогабаритних кумулятивних зарядів (КЗ) для свердловинних перфораторів, за яких забезпечується ефективне кумулятивне пробиття з утворенням перфораційних отворів необхідної геометричної конфігурації без зміни інших параметрів конструкції КЗ. Доведено можливість застосування інженерного методу Л. П. Орленка для розрахунку швидкості головної частини кумулятивних струменів, сформованих з порошкових кумулятивного облицювання (КО). Розроблено та впроваджено методичні рекомендації з проектування та виготовлення конструкцій малогабаритних КЗ для свердловинних перфораторів. Вдосконалено та впроваджено у виробництво малогабаритні КЗ, а також споряджені ними свердловинні кумулятивні перфоратори.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И132.3-52
Шифр НБУВ: РА373645 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
3.

Чернишевська Л.Ю. 
Оптимізація водоощадливих конструкцій каналів зрошувальних систем з урахуванням грунтової основи: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 06.01.02 / Л.Ю. Чернишевська ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Вперше застосовано новий підхід щодо дослідження роботи та протифільтраційної ефективності облицювань, зокрема вивчено процес функціонування системи "облицювання - грунтова основа". Одержано аналітичні залежності для визначення фільтраційних втрат з необлицьованих та облицьованих каналів за умов вільної та підпертої фільтрації з урахуванням чинника часу, водно-фізичних властивостей грунту, особливостей конструкцій протифільтраційного облицювання. Визначено величини фільтраційних опорів сучасних конструкцій облицювань. Розроблено теоретичні засади режиму водоподачі у борозни. На підставі дослідження спільної роботи облицювання та грунтової основи встановлено причини та механізм руйнування різних конструкцій облицювання у процесі довготривалої експлуатації залежно від водно-температурного режиму роботи системи "облицювання - грунтова основа". Удосконалено метод розрахунку міцності монолітного бетонного облицювання залежно від напружено-деформованого стану системи, обгрунтовано конструкції облицювання на підставі регулювання водно-температурного режиму системи на набухаючих та випинаючих грунтах. Встановлено критерії оптимізації конструкцій облицювань каналів: коефіцієнт протифільтраційної ефективності, фільтраційні опори, показник екологічної безпеки каналів, параметри будівельної щільності та вологості грунтової основи для різних типів грунтів. Наведено порівняльну оцінку протифільтраційної ефективності різних конструкцій облицювань за ідентичних умов будівництва та експлуатації каналів. Обгрунтовано оптимальні конструкції протифільтраційних облицювань транспортувальних, розподільних, регулювальних каналів зрошувальних систем для різних грунтових умов, які забезпечують мінімальні фільтраційні втрати та збереження екології довкілля. Розроблено технічні вимоги щодо підготовки грунтової основи каналів з вивітрілих слабких вапняків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н778.723 +
Шифр НБУВ: РА346271

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Лютий В.А. 
Повторювана швидконатікаюча повзучість бутової кладки мостових опор під механоелектричною дією: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / В.А. Лютий ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2007. — 22 с. — укp.

Проведено дослідження повторюваної швидконатікаючої повзучості та струмів витоку на електрифікованих постійним струмом ділянках залізничних ліній. Розроблено нові матеріали, вироби та технології, використання яких сприяє подовженню довговічності бутобетонних або з бутової кладки з кам'яним облицюванням мостових опор. Показано, що повторювана швидконатікаюча повзучість бутобетону або бутової кладки опори, а також електроосмотичний потік електроосмотичного переносу, які виникають під час проходження по мосту електропоїздів, викликають появу тріщин в опорі та інтенсивне вилуговування цементу в зонах, прилеглих до тріщин. Розроблено способи розрахунку та визначено оптимальні склади бутової кладки та бутобетону, дрібнозернистого бетону, розчину для чеканки швів у кам'яному облицюванні опори, а також епоксицементної композиції. Розроблено армокам'яний шов і пояс, попередньонапружений залізобетонний міні-пояс для підсилення сильно пошкоджених опор з тріщинами. Наведено пропозиції щодо захисту мостової опори екраном типу "бетон в сталевій обоймі". Здійснено виробничу апробацію та практичне впровадження основних результатів наукового дослідження під час проведення капітального ремонту залізничних мостів Південної залізниці, розробки нормативної документації та навчальних програм УкрДАЗТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н625.31 + Н626.282 +
Шифр НБУВ: РА349598

Рубрики:

      
5.

Скрипник І.Л. 
Порівняльна оцінка методів фіксації різноманітних облицювальних матеріалів на каркасі суцільнолитих незнімних протезів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.Л. Скрипник ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Проаналізовано використання суцільнолитих незнімних металево-композитних протезів та обгрунтовано заходи щодо покращання якості фіксації полімерного облицювання на металевому каркасі зубного протеза та підвищення властивостей самих облицювальних полімерів. Під час користування суцільнолитими незнімними металевопластмасовими протезами, виготовленими за загальноприйнятою методикою, виявлено зниження функціональних та естетичних якостей протезів. Це виражається у зміні первинного кольору облицювального полімеру, його відшаруванні від металевого каркаса протеза, особливо у приясеневій ділянці штучної коронки, на якій утруднена механічна фіксація двох різнорідних матеріалів. Спостережено стирання облицювального полімеру на жувальній поверхні протеза, під дією жувального навантаження. Розроблено режими полімеризації пластмаси "Синма-74" та "Синма-М", за яких підвищуються механічні показники цих матеріалів. Удосконалено методи макроекономічного механізму фіксації полімерів на металевих каркасах, запропоновано ретенційні елементи нової геометричної форми у вигляді напівсфери. Подано режими електролітичного розтравлювання поверхні металевого каркаса зубного протеза й утворення мікромеханічних ретенційних елементів на усій його поверхні. Це збільшує площу зчеплення між двома різнорідними матеріалами. Поліпшено механічні показники облицювальних полімерів і підвищено якість фіксації їх на металевому каркасі суцільнолитого незнімного протеза, що дозволяє продовжити термін користування цими протезами зі збереженням естетичних і функціональних якостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62с03
Шифр НБУВ: РА313238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Чернишевська Л.Ю. 
Створення водоощадливих конструкцій каналів зрошувальних систем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 06.01.02 / Л.Ю. Чернишевська ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2003. — 33 с.: рис. — укp.

Розроблено наукові основи створення водоощадливих конструкцій каналів у ході проектування, будівництва та експлуатації зрошувальних систем за різних грунтових умов, які забезпечують мінімізацію фільтраційних втрат на еколого-меліоративний стан масивів зрошення. Проведено системні дослідження роботи облицювання спільно з їх грунтовими основами у процесі будівництва та експлуатації каналів з різними конструкціями облицювання на зрошувальних системах півдня України та Поволжя. Визначено фільтраційні втрати, коефіцієнти та протифільтраційну ефективність, а також фільтраційні опори сучасних конструкцій облицювань. Розроблено технічні вимоги щодо підготовки грунтової основи каналів, у тому числі із нетрадиційних для гідротехнічного будівництва грунтів, таких як вивітрілі вапняки. Запропоновано заходи щодо мінімізації фільтраційних втрат із каналів різного порядку у разі проектування та будівництва нових та після довготривалої експлуатації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П062.331 +
Шифр НБУВ: РА323852

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
7.

Шумик Д.В. 
Суперпластифікована цементно-водяна композиція для ремонту гірських тунелів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Д.В. Шумик ; Харк. держ. акад. залізнич. трансп. — Х., 2001. — 23 с. — укp.

Розвинуто уявлення про реологічні властивості (динамічної в'язкості, міцності на зсув і проникної здатності), гідратацію, структуроутворення, структуру та міцність цементного каменю зі СПЦВС. Встановлено критерії в'язкості, В/Ц і міцності, на базі яких розроблено оптимальний склад СПЦВС. Розроблена композиція успішно пройшла виробничо-експлуатаційні випробування та впроваджена на дослідній ділянці сильно обводненого аварійно-небезпечного гірського тунелю на Львівській залізниці та на ділянці, аналогічній за станом, Харківського метрополітену під час їх ремонту, а також у процесі ремонту аварійної бутобетонної опори з кам'яним облицюванням мосту на Південній залізниці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.532-083-3 + Н332.325
Шифр НБУВ: РА314013 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Куровський І. І. 
Технологія відновлення каналізаційних колекторів з використанням конструкцій із шлакового лиття: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.08 / І. І. Куровський ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2010. — 15 с. — укp.

Встановлено, що нікроліт матеріал із шлакового лиття за своїми фізико-механічними та хімічними властивостями є новим і ефективним будівельним матеріалом для відновлення та захисту каналізаційних колекторів. Визначено тривкі характеристики сталенікролітових труб-вкладишок і збірно-монолітних трубопроводів-вкладишок, облицьованих нікролітом, наведено методику їх розрахунку. Обгрунтовано та розроблено з використанням нікролітових виробів: технологію відновлення несучої здатності та захисту напірних колекторів і обладнання для її проведення, технологію комбінованого захисного облицювання колекторів і обладнання для її проведення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.201.2-041.9
Шифр НБУВ: РА376708 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
9.

Родіонцев А.Б. 
Технологія реставрації керамічних великорозмірних елементів облицювання фасадів багатоповерхових будинків: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.08 / А.Б. Родіонцев ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Наведено методику вибору організаційно-технологічних рішень, яка базується на формуванні варіантів структур комплексного технологічного процесу, поетапному відборі раціональних стуктурних елементів процесу відновлення облицювання фасадів, виявленні раціональних меж застосування технологічних рішень залежно від параметрів полів пошкоджених фасадів. Розроблено практичні рекомендації щодо виконання технологічних процесів: обстеження облицювання фасадів, виготовлення та використання складових полімерних розчинів, виробництва керамічних елементів облицювання, заміни та відновлення керамічних великорозмінних плит і фігурних елементів, що пошкоджені. Надано рекомендації стосовно експлуатації засобів риштувань з використанням оснащення альпіністів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н71-082.06
Шифр НБУВ: РА320650 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
10.

Войтків С.В. 
Шляхи удосконалювання технічної системи штампування панелей облицювання кузовів автобусів на багатоконтурних електрогідравлічних пресах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.05 / С.В. Войтків ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2005. — 23 с. — укp.

Розроблено класифікацію деталей кузовів сучасних автобусів за конструктивно-технологічними та виробничо-економічними параметрами. Запропоновано й обгрунтовано принципи їх уніфікації у межах декількох модельних рядів за найбільш складних і трудозатратних у виготовленні великогабаритних панелей зовнішнього облицювання. Обгрунтовано можливість і доцільність більш повного використання принципу уніфікації за технологічного членування великогабаритних облицювальних панелей кузовів автобусів та їх штампування на багатоконтурних електрогідравлічних пресах з використанням універсального технологічного оснащення. Одержано математичну модель, яка описує вплив параметрів уніфікації автобусів та їх кузовів на ефективність виробничої та технологічної систем їх виробництва. Створено нові технологічні процеси відбортовки панелей облицювання даних кузовів на багатоконтурних електрогідравлічних пресах, обгрунтовано критерії їх технологічності. Визначено параметри технологічності великогабаритних панелей зовнішнього облицювання кузовів автобусів та їх типових елементів, штампованих з використанням запропонованих схем. Розвинуто принципи здійснення уніфікації кузовів під час створення типорозмірних рядів автобусів різних класів і призначень на базі одного автомобільного шасі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О335.53-061/069 +
Шифр НБУВ: РА341046

Рубрики:

      
11.

Новгородченко А. Ю. 
Розрахунковий метод підвищеної точності для оцінки межі вогнестійкості дерев'яних балок з вогнезахисним облицюванням / А. Ю. Новгородченко. — Б.м., 2020 — укp.

Ідея роботи полягає у розв'язанні актуальної науково-технічної задачі – підвищення точності розрахункового методу оцінки межі вогнестійкості дерев'яних балок з вогнезахисним облицюванням, зокрема OSB плитами, залежно від закономірностей зміни геометричних параметрів зони обвуглювання та з врахуванням впливу стандартного температурного режиму пожежі. Як наукового підґрунтя для доповнення до нормативно-правової бази, щодо визначення межі вогнестійкості дерев'яних балок із вогнезахисним облицюванням плитами OSB.^UThe idea of the work is to solve an urgent scientific and technical problem - to increase the accuracy of the calculation method for estimating the limit of fire resistanceof wooden beams with fire protection cladding, in particular OSB plates, depending on the patterns of geometric parameters of the charring zone and taking into account the impact of standard fire temperature. As a scientific basis for supplementing the existing regulatory framework for determining the limit of fire resistance of wooden beams with fire-retardant cladding of OSB plates.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Борсук О. В. 
Удосконалення методу розрахункової оцінки вогнестійкості сталевих балок із вогнезахисним мінераловатним облицюванням / О. В. Борсук. — Б.м., 2021 — укp.

Роботу присвячено вирішенню актуальної науково-технічної задачі розкриття закономірностей залежності часу настання моменту відшарування мінераловатного вогнезахисного облицювання від конструктивних параметрів сталевих балок із таким типом вогнезахисту як наукове підґрунтя для удосконалення методів розрахункової оцінки вогнестійкості даних конструкцій. Уперше з урахуванням виявлених закономірностей впливу конструктивних параметрів, а також навантаження сталевих балок на час відшарування мінераловатного вогнезахисного облицювання під час впливу стандартного температурного режиму пожежі, обґрунтовано та запропоновано удосконалений метод розрахункової оцінки вогнестійкості елементів конструкцій даного типу. Набуло подальшого розвитку застосування розрахункових стандартних методів розрахункової оцінки вогнестійкості сталевих балок з вогнезахисним облицюванням для визначення відповідних вихідних даних для проєктування споруд з їх застосуванням.^UThesis is devoted to solving an urgent scientific and technical problem of disclosure of regularities of dependence of time of occurrence of the moment of detachment of mineral wool fire-retardant facing on constructive parameters of steel beams with such type of fire protection as a scientific basis for improving the methods of calculated assessment of fire resistance of these structures. According to the results of research for the first time: – taking into account the identified patterns of influence of structural parameters, as well as the load of steel beams on the time of detachment of mineral wool fire protection cladding under the influence of standard fire temperature, substantiated and proposed an improved method for calculating fire resistance of structural elements of this type. The application of calculated standard methods of calculation estimation of fire resistance of steel beams with fire-retardant facing to determine the appropriate initial data for the design of structures with their use was further developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Алейнікова А. І. 
Методологічні принципи організаційно-технологічного моніторингу стійкого функціонування комплексу каналізаційних мереж та споруд. / А. І. Алейнікова. — Б.м., 2021 — укp.

Досліджено конструктивні рішення та основні вимоги, що пред'являються каналізаційним мережам і спорудам. Виконано аналіз сучасного стану комплексу каналізаційних мереж і споруд м. Харкова та досліджено основні причини руйнації комплексу каналізаційних мереж і споруд. Виконано дослідження корозійного процесу як основного чинника руйнації комплексу каналізаційних мереж та споруд. Виконано оцінка екологічного ризику на навколишнє природне середовище та на здоров'я людини, а саме побудовано концептуальну схему визначення екологічних ризиків, схему алгоритму ризик-оцінки екологічності техногенних об'єктів, схему алгоритмічного забезпечення аналізу екологічних ризиків експлуатації каналізаційних споруд. Доведено, що у подальшому експлуатація комплексу каналізаційних мереж і споруд буде дедалі збільшувати навантаження на навколишнє середовище і людину. Виконано прогнозування виникнення аварійних ситуацій на каналізаційних мережах на основі багатофакторного регресійного аналізу. Визначено, що діяльність шахт каналізаційних тунелів у майбутньому буде збільшувати навантаження на об'єкти НПС. Розроблено новий метод очищення каналізаційних колекторів від різного ступеня засмічень; організаційно-технологічні рекомендації ремонту каналізаційного тунелю методом проштовхування і введення вторинної оброблення із залізобетонних кілець, облицьованих ребристим поліетиленом; технології відновлення камер гасіння з використанням гранітних плит та полімерного облицювання. Розроблено систему організаційно-технологічного моніторингу стійкості функціонування комплексу каналізаційних мереж і споруд на основі індикативних оцінок. З використанням апарату нечіткої логіки на базі програми MATLAB створено програмний інструментарій щодо визначення узагальнюючого показника стійкості функціонування комплексу каналізаційних мереж і споруд, за допомогою якого можливо прийняття рішень стосовно впровадження певних заходів щодо коригування експлуатаційних характеристик.^UThe constructive decisions and the basic requirements shown to sewer networks and constructions are investigated. The analysis of a modern condition of a complex of sewer networks and constructions of Kharkov is executed and the basic reasons of destruction of a complex of sewer networks and constructions are investigated. A study of the corrosion process as the main factor in the destruction of the complex of sewer networks and structures. The environmental risk assessment for the environment and human health has been performed, namely the conceptual scheme for determining environmental risks, the scheme of risk-assessment algorithm for environmental friendliness of man-made objects, the scheme of algorithmic support for analysis of environmental risks of sewerage facilities. It is proved that in the future the operation of the complex of sewerage networks and structures will increase the load on the environment and people. The forecasting of emergencies on sewerage networks on the basis of multifactor regression analysis is performed. It is determined that the activity of sewer tunnel mines in the future will increase the load on NPS facilities. A new method of cleaning sewers from different degrees of debris has been developed; organizational and technological recommendations for the repair of the sewer tunnel by pushing and introducing secondary treatment of reinforced concrete rings lined with ribbed polyethylene; technologies for restoration of fire extinguishing chambers using granite slabs and polymer cladding. A system of organizational and technological monitoring of the stability of the complex of sewerage networks and structures based on indicative assessments has been developed. Using a fuzzy logic device based on the MATLAB program, software tools have been created to determine a generalized indicator of the sustainability of the complex of sewerage networks and structures, with which it is possible to make decisions on the implementation of certain measures to adjust performance.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Бірук Я. І. 
Захист працюючих від впливу електромагнітних полів із застосуванням рідинних екрануючих матеріалів: автореферат дис. ... д.філософ : 263 / Я. І. Бірук. — Б.м., 2024 — укp.

Бірук Я.І. Захист працюючих від впливу електромагнітних полів із застосуванням рідинних екрануючих матеріалів. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 26 – «Цивільна безпека», за спеціальністю 263 – «Цивільна безпека» – Київський національний університет будівництва і архітектури, МОН України, Київ, 2023.Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-практичної задачі підвищення електромагнітної безпеки працюючих шляхом визначення умов, за яких рідкі екрануючі матеріали проявляють свою максимальну ефективність, а також розроблення і реалізації матеріалів на рідинній основі та технологій, що ефективно екранують електромагнітні поля в широкому діапазоні частот.Проаналізовано існуючі методи забезпечення електромагнітної безпеки працюючих. Визначено, що найбільш ефективним засобом захисту людей від електромагнітних впливів є екранування електромагнітних полів. Головними вимогами до захисних матеріалів є високі коефіцієнти загального екранування, малі коефіцієнти відбиття електромагнітних хвиль, прийнятні масогабаритні параметри і придатність до облицювання поверхонь великих площ і складних конфігурацій. Розроблено та досліджено захисні властивості рідинних матеріалів для екранування електромагнітних полів у широкому частотному діапазоні. Перевагами таких сумішей є можливість забезпечення потрібних коефіцієнтів поглинання і відбиття електромагнітних хвиль. Це дозволило регулюванням складу і кількістю нанесених шарів отримувати параметри матеріалів, необхідні у конкретній електромагнітній обстановці, та забезпечувати стабільну роботу засобів бездротового зв’язку. Проведено дослідження щодо обґрунтування розроблення технологій.Наукова новизна роботи полягає в тому, що:?вперше обґрунтовано застосування залізорудного концентрату у якості екрануючої субстанції рідких захисних сумішей на основі стандартних лакофарбових виробів. Це дозволило з ваговим вмістом залізорудного концентрату 30–60 % отримати коефіцієнти екранування електромагнітного поля ультрависокої частоти від 1,3 до 7,9; магнітного поля промислової частоти до 5,7; електричного поля промислової частоти до 8,6;?вперше обґрунтовано технологію виготовлення, отримано та випробувано захисні властивості екрануючих матеріалів градієнтного типу на основі рідких композицій. Це дозволило отримати коефіцієнти екранування електромагнітного поля ультрависокої частоти 6,2–6,3 для двошарового покриття та 11–12 для тришарового покриття;?удосконалено методологічні та технологічні засади створення рідких композицій. Додавання до залізорудного концентрату лускатого графіту з ваговим вмістом 5 % дозволяє підвищити коефіцієнти екранування електромагнітного поля ультрависокої частоти на 48–50 %, електричного поля промислової частоти – на 38–40 %;?набули подальшого розвитку розрахункові методи визначення захисних властивостей композиційних захисних рідинних матеріалів, що дозволяє прогнозувати коефіцієнти екранування у залежності від амплітудно-частотних характеристик екранованих електромагнітних полів з ваговим вмістом екрануючого наповнювача у діелектричній матриці.Практичне значення одержаних результатів підтверджено патентами на корисну модель. Патент 149126 Україна МПК 2021.01, G12В 17/00, G12В 17/02 (2006.01) «Спосіб виготовлення електромагнітного екрана з градієнтом електрофізичних властивостей». Патент 153982 Україна МПК 2023.01, G12B 17/00 G12B 17/02 «Спосіб виготовлення градієнтного композиційного електромагнітного екрана».Тестування розроблених захисних рідинних матеріалів було проведено у сертифікованій лабораторії з вивчення та нормування фізичних факторів виробничого середовища Інституту медицини праці імені Ю. І. Кундієва НАМН України. Результати тестування збігаються з результатами дисертаційного дослідження у межах похибки вимірювань.Результати дослідження були впроваджені у навчальний процес у КНУБА при навчанні фізики студентів спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» та підготовці аспірантів зі спеціальності 263 «Цивільна безпека».Ключові слова: електромагнітне поле, екранування, коефіцієнт екранування, коефіцієнт відбиття, захист працюючих, рідинні композиційні матеріали, електромагнітна безпека.^UBiruk Y.I. Protection of workers from exposure to electromagnetic fields using liquid shielding materials.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in the field of knowledge 26 – "Civil Security", specialty 263 – "Civil Security" Kyiv National University of Civil Engineering and Architecture, Kyiv, 2023.The dissertation work is dedicated to solving the scientific and practical task of improving the electromagnetic safety of workers by determining the conditions under which liquid shielding materials show their maximum effectiveness, as well as the development and implementation of liquid-based materials and technologies that effectively shield electromagnetic fields in a wide range of frequencies.The existing methods of ensuring the electromagnetic safety of workers are analyzed. It was determined that the most effective means of protecting people from electromagnetic influences is electromagnetic field shielding. The main requirements for protective materials are high coefficients of general shielding, low coefficients of reflection of electromagnetic waves, acceptable mass-dimensional parameters and suitability for facing surfaces of large areas and complex configurations.The protective properties of liquid materials against the influence of electromagnetic fields in a wide frequency range have been developed and investigated. The advantages of such mixtures are the ability to provide the necessary coefficients of absorption and reflection of electromagnetic waves. This made it possible to adjust the composition and number of layers to obtain the material parameters necessary in a specific electromagnetic environment to ensure stable operation of wireless communication devices.A study was conducted on the justification of the development of technologies.The scientific novelty of the work is that:?for the first time, the use of iron ore concentrate as a shielding substance of liquid protective mixtures based on standard paint products was substantiated. This made it possible to obtain ultrahigh-frequency electromagnetic field shielding coefficients from 1.3 to 7.9 with a weight content of iron ore concentrate of 30–60%; industrial frequency magnetic field up to 5.7; industrial frequency electric field up to 8.6;?for the first time, the manufacturing technology was substantiated, the protective properties of shielding materials of the gradient type based on liquid compositions were obtained and tested. This made it possible to obtain ultra-high frequency electromagnetic field shielding coefficients of 6.2–6.3 for a two-layer coating and 11–12 for a three-layer coating;?the methodological and technological principles of creating liquid compositions have been improved. Adding flaky graphite with a weight content of 5% to the iron ore concentrate allows to increase the shielding coefficients of the ultra-high frequency electromagnetic field by 48–50%, the industrial frequency electric field by 38–40%;?calculation methods for determining the protective properties of composite protective liquid materials have gained further development, which allows predicting the shielding coefficients depending on the amplitude-frequency characteristics of the shielded electromagnetic fields with the weight content of the shielding filler in the dielectric matrix.The practical significance of the obtained results is confirmed by patents for a useful model. Patent 149126 Ukraine IPC 2021.01, G12В 17/00, G12В 17/02 (2006.01). The method of manufacturing an electromagnetic screen with a gradient of electrophysical properties. Patent 153982 Ukraine IPC 2023.01, G12B 17/00 G12B 17/02. The method of manufacturing a gradient composite electromagnetic screen.The testing of the developed liquid materials was carried out in the certified laboratory for the study and standardization of physical factors of the production environment of the State Institution «Kundiiev Institute of Occupational Health of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine». The test results coincide with the results of the dissertation research within the measurement error.The results of the research were implemented in the educational process at KNUCA in the teaching of physics to students of the specialty 192 "Construction and civil engineering" and the training of graduate students in the specialty 263 "Civil safety".Keywords: electromagnetic field, shielding, shielding coefficient, reflection coefficient, worker protection, liquid composite materials, electromagnetic safety.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського