Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (108)Реферативна база даних (603)Книжкові видання та компакт-диски (531)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ОРФ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 60
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Міщенко А.Л. 
Адаптація англіцизмів до системи сучасної німецької мови (на матеріалі англіцизмів комп'ютерної галузі й технологій): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.Л. Міщенко ; Донецьк. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено спробу дослідження шляхів і способів збагачення німецької загальновживаної мови англіцизмами комп'ютерної галузі й технологій. Запропоновано узагальнену структурно-семантичну модель аналізу лексичних запозичень, на базі якої визначено шляхи надходження та способи адаптації англіцизмів комп'ютерної галузі до системи німецької загальновживаної мови. Проаналізовано способи номінації сучасних денотатів комп'ютерної галузі в англійській і німецькій мовах. Виокремлено особливості орфографії англіцизмів за умов дистанційної комунікації. Одержано важливі дані про специфічні закономірності взаємопроникнення термінологічної, жаргонної та загальновживаної підсистем німецької мови, що унаочнюють напрямки розвитку словникового складу німецької мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:397 + Ш143.24-322 +
Шифр НБУВ: РА365071

Рубрики:

      
2.

Денисюк В.В. 
Антропонімія українських історіографічних пам'яток другої половини XVII - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Денисюк ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Вивчено антропонімікону пам'яток історіографічного жанру другої поливини XVII - XVIII ст., які до цього часу не залучались до антропонімійних студій. Всі зафіксовані в досліджуваних текстах антропоніми класифіковано за структурними особливостями: виділено одно-, дво-, три-, чотирилексемні та антропонімійно-апелятивні найменування, в межах яких визначено внутрішньотипові формули, диференційовані на центр та периферію. Проаналізовано фонетичні, словотвірні, морфологічні, лексичні, синтаксичні, графемно-орфографічні варіанти, визначено функціональне навантаження антропонімів у цілому та кожного з компонентів антропонімної формули зокрема.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 +
Шифр НБУВ: РА324527

      
3.

Ажнюк Б.М. 
Еволюція української мови в діаспорі (етно- і соціолінгвістичні аспекти): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; 10.02.15 / Б.М. Ажнюк ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1999. — 38 с. — укp.

Досліджуються еволюційні процеси в етномовній свідомості емігрантів і їхніх нащадків у країнах поселення, проблеми мови й національної ідентичності, особливості мовної поведінки й мовної свідомості українців діаспори. Пропонуються кількісні і якісні оцінки дифузних явищ у двомовному середовищі. Вводиться в науковий обіг широкий масив соціолінгвістичного польового матеріалу, що представляє різні вікові групи та покоління діаспори. У контексті соціолінгвістичних еволюційних процесів подано різнобічний аналіз правописних тенденцій; пропонується новий погляд на використання цієї частини мовного досвіду діаспори у виробленні загальнонаціональних орфографічних норм, насамперед, при адаптації новітніх іншомовних запозичень, а також дається соціолінгвістичний прогноз розвитку мовної ситуації в українській діаспорі та подальших взаємин мовної практики українців зарубіжжя з нормами етнічного материка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672.12 + Ш100.735 + Ш100.3

Рубрики:

      
4.

Фіголь Н.М. 
Євген Чикаленко та газета "Рада" у формуванні мови преси на початку ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Н.М. Фіголь ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості формуванняч мови преси на початку XX ст., а також мову кращого зразка української журналістики даного періоду. Визначено роль у цьому процесі мецената, видавця Є.Чикаленка. На прикладі щоденної газети "Рада" проаналізовано мовні особливості преси цього періоду. Охарактеризовано орфографічні риси "Ради", що відзначаються певною послідовністю. З'ясовано, що газета друкувалась фонетичним правописом і належала до видань Наддніпрянської України не лише за територіальною, але й мовними ознаками. Досліджено лексичний склад "Ради", що певною мірою відображав реалії тогочасного життя, характеризувався високим рівнем розвитку, свідчив про намагання редакторів, журналістів поєднати образність, емоційність і логічність, точність викладу. Для цього використовувались найрізноманітніші мовні засоби, зокрема багатозначність, тропи (синоніми, пароніми, епітети). Визначено синтаксичні засоби (прості, ускладнені речення різних типів), за допомогою яких на сторінках "Ради" досягалась певна мета, а саме: інформувати та справляти вплив на читача.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.4(4УКР)713.1 г + Ш141.4-715 +
Шифр НБУВ: РА344745

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Заболотня Т.М. 
Інверсний контекстно-асоціативний метод та програмні засоби автоматизованої орфокорекції природномовних текстових об'єктів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / Т.М. Заболотня ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2008. — 21 с. — укp.

Розроблено контекстно-асоціативні методи та програмні засоби орфокорекції, реалізація яких забезпечує підвищення швидкості та точності виправлення орфографічних помилок комп'ютерними системами автоматичної обробки текстів (АОТ). Запропоновано інверсний контекстно-асоціативний метод автоматизованого виправлення орфографічних помилок шляхом ітеративного чергування процедур відбору гіпотез з лексико-семантичного словника за ознакою близькості за змістом до контексту та наступної їх перевірки на відповідність формальним критеріям схожості на спотворене слово. Виявлено, що застосування даного методу дозволяє підвищити ефективність відповідних програмних засобів за рахунок зменшення кількості операцій щодо обробки наборів гіпотез у процесі орфокорекції. Запропоновано спосіб структурно-алгоритмічної організації орфокоректора у формі спеціалізованого реактивного програмного агента, який забезпечує його взаємодію з модулями відкритих систем АОТ. Досліджено ефективність нового методу орфокорекції та його програмної реалізації з використанням агентного підходу до побудови програмного забезпечення на базі інформаційно-пошукової системи Єдиного інформаційного середовища НТУУ "КПІ". Експериментально підтверджено теоретичні положення наукового дослідження та запропоновано оптимальні значення параметрів алгоритмів виправлення помилок, використання яких забезпечує ефективну роботу розробленого орфокоректора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.62 +
Шифр НБУВ: РА362599

Рубрики:

      
6.

Коваленко Н.А. 
Кіммерійська ономастика: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Н.А. Коваленко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1998. — 18 с. — укp.

На основі вивчення та аналізу теоретичних робіт, писемних та археологічних пам'яток обгрунтована необхідність застосування системного підходу до кіммерійської проблеми. Розроблено нові етимології етнонімів та антропонімів (таких як кіммерійці, таври, меоти, умман-манда, Тугдамме / Лігдаміс, Теушпа, Сандакшатра та інших). Досліджуються різні форми назв, їхня семантика та композиційна структура, фонетичні та орфографічні впливи, специфічні особливості функціонування. Робиться висновок про етнічну ідентифікацію та мову кіммерійців та інших народів. Здійснено системний комплексний аналіз кіммерійського релікту. Пропонується методичний підхід до застосування цього аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.16

Рубрики:

      
7.

Марушкевич І.М. 
Кодифікація української літературної мови в першій третині ХХ ст.: правописні і граматичні норми та їх текстова реалізація: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.М. Марушкевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філол. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено основні тенденції та закономірності становлення правописного та граматичного кодексів української літературної мови у першій третині XX ст., проаналізовано особливості реалізації кодифікованих у них норм у текстах публіцистичного та художнього стилів, а також лексикографічних працях. Визначено основні чинники лінгвокодифікації, розкрито специфіку лінгвістичної свідомості мовознавців першої третини XX ст., досліджено вплив на її формування ідей романтизму та позитивізму, мовної практики Т. Шевченка. Показано роль у даному процесі українських шкіл, театрів, православного духовенства, україномовної періодики. Проаналізовано проблеми становлення правописного кодексу української літературної мови, висвітлено історію формування правописів 1918, 1921 та 1928 рр., розкрито їх особливості. Розглянуто шляхи вирішення основних дискусійних питань орфографії у контексті тогочасної мовної практики. Проаналізовано особливості граматичної кодифікації української літературної мови, зокрема, розглянуто проблеми виокремлення, опису та термінологічного позначення лексико-граматичних класів слів у граматиках різних типів, дискусійні питання відмінювання та вживання окремих частин мови, а також синтаксичної кодифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-611 +
Шифр НБУВ: РА368781

Рубрики:

      
8.

Волкова Т.Я. 
Концептуальний апарат і структурно-семантичні та генетичні особливості термінології англійського літературознавства: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.Я. Волкова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено генетичні, структурно-граматичні, семантичні та прагматичні характеристики терміносистеми англійського літературознавства у концептуально-когнітивному аспекті. Розглянуто концептуальний апарат англійського літературознвства, поданий у вигляді складної ієрархічної системи концептуальних груп термінологічних одиниць (ТО) в поняттєвому просторі даної предметної галузі. Проаналізовано структурно-граматичні особливості моно- та полілексемних ТО. Виявлено причини багатозначності англійського літературознавчого терміна, описано типи зміни значень консубстанціональних термінів (КТ), які мають багато спільного з словами загальнолітературної мови, у порівнянні з їх орфофонетичними еквівалентами (ОФЕ) в загальнолітературній мові.Досліджено мовну генезу ТО та значущість лексичних запозичень у терміносистемі англійського літературознавства. Доведено, що переважним типом семантичних відносин між КТ у даній терміносистемі та його ОФЕ в загальнолітературній мові є полісемія. Омонімія є характерною для відносин незначної кількості КТ і їх ОФЕ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 в3 + Ш4 в3
Шифр НБУВ: РА318821 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Стрілецька С. В. 
Корекція дисграфічних помилок англійського письма в учнів молодших класів: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.03 / С. В. Стрілецька ; Ін-т спец. педагогіки НАПН України. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Розглянуто науково-теоретичні підходи в англомовній і вітчизняній літературі до вивчення проблеми дисграфії. Досліджено сучасні педагогічні та методичні прийоми корекції дисграфічних помилок і проведено аналіз основних напрямів навчання письма англійської мови як іноземної. Встановлено, що для подолання дисграфії першочерговим завданням є застосування педагогічних прийомів, які передбачають глибоку індивідуальну роботу педагогів і батьків з дитиною та спрямовані на усвідомлення нею своїх здібностей, віру у власні можливості. Визначено особливості дисграфічних помилок у письмових роботах учнів молодших класів, виділено та класифіковано типові та найчисленні серед орфографічних і графічних помилок. Запропоновано методику корекції дисграфічних помилок англійського письма із застосуванням спеціальних педагогічних і методичних прийомів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч437.93 + Ш143.21-917.38
Шифр НБУВ: РА375901 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Бойко Н.В. 
Латинськомовна інскрипція в Україні кінця XVI - початку XVIII століть (лексико-граматичний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / Н.В. Бойко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філол.. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено процеси інтерференційних змін у пізньосередньовічній латинській мові інскрипцій з України кінця XVI - початку XVIII ст., які виникли в результаті взаємодії латинської мови з українською і частково польською мовами. Розкрито та проаналізовано зміни структури мови на морфологічному, синтаксичному та лексичному рівнях, а також розглядаються фонетико-орфографічні особливості інскрипцій. Встановлено, що інтерференційні зміни на морфологічному рівні характеризуються звуженням спектру значень таких частин мови, як займенник і дієслово. Подібні зміни в синтаксисі призвели до порушення синтаксичних моделей відмінкової системи українського різновиду пізньосередньовічної латини. Було зафіксовано недотримання співвідношення між категоріальними синтаксичними значеннями суб'єкта і предиката та категоріальними морфологічними значеннями частин мови, якими виражаються головні члени речення. Основний лексичний фонд пізньосередньовічної латини становить лексика класичного періоду. Найістотніші зміни простежуються в тематичній групі соціально-політичної лексики, в смисловій структурі якої відбувається перерозподіл і спеціалізація значень відповідно до комунікативних потреб і вербалізації нових явищ і понять.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш146.13-06 +
Шифр НБУВ: РА343268

Рубрики:

      
11.

Хом'як І.М. 
Лінгво-методичні засади навчання орфографії української мови в основній школі: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / І.М. Хом'як ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 33 с. — укp.

Проведено теоретико-експериментальне дослідження проблеми формування у школярів орфографічних навичок за умов інтерферуючих впливів, спричинених мовленнєвим середовищем. Проаналізовано нову концепцію навчання орфографії у сучасній школі. Розглянуто методичну систему, яка передбачає послідовність навчальної діяльності, що сприяє виробленню орфографічних умінь та навичок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912.38
Шифр НБУВ: РА317318 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Михайлова Є.В. 
Лінгвокультурологічні особливості англомовних версій Біблії в діахронії: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Є.В. Михайлова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено лінгвокультурологічне дослідження мовних одиниць в англомовних версіях Біблії в діахронії. Визначено екстралінгвальні та лінгвальні чинники впливу на зміни лексико-фразеологічного складу текстів англомовних версій Біблії. Описано механізм лінгвістичних змін мовних одиниць у виокремлених тематичних групах. Проаналізовано особливості мовних модифікацій та орфографічні й граматичні зміни в текстах англомовних версій Біблії за досліджуваний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:Э37 + Э37-200.212.2 +
Шифр НБУВ: РА350710

Рубрики:

      
13.

Антончук О.М. 
Метод вправ у навчанні орфографії учнів 6 - 7 класів: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.М. Антончук ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему формування в учнів орфографічних умінь і навичок як умови досконалого оволодіння письмовою формою українського мовлення. Розглянуто основні етапи розвитку методики вивчення орфографії, розкрито її особливості. Проаналізовано теорію та практику застосування методу орфографічних вправ у VI - VII класах загальноосвітньої школи. Обгрунтовано й експериментально перевірено систему орфографічних вправ, побудовану за принципом поступового ускладнення навчального матеріалу. Доведено ефективність урахування у процесі навчання лінгвістичних принципів, що стосуються орфографії, її основних положень; психологічних умов, що функціонують у тісному взаємозв'язку мови та мовлення; вікових та індивідуальних особливостей учнів. Нову методику вивчення орфорграфії розроблено на базі використання загальнодидактичних і специфічних принципів навчання, логічних законів мислення школярів і чіткої системи орфографічних вправ. Встановлено, що використання запропонованої методики формування орфографічних умінь і навичок в учнів VI - XVII класів сприяє істотному підвищенню рівня грамотності школярів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-912.38 + Ш141.14-912.38
Шифр НБУВ: РА362986

Рубрики:

      
14.

Колєнцова В.М. 
Методика навчання правопису ветеринарних термінів (з використанням трилінгвальних зіставлень латинської, російської та української мов): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / В.М. Колєнцова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Розглянуто проблему формування орфографічної компетенції студентів ветеринарного профілю на підставі використання зіставлень з російською та латинською мовами. Визначено лінгвістичні та психологічні засади навчання правопису ветеринарних термінів латинського походження з використанням трилінгвальних зіставлень. Сформульовано базові принципи написання ветеринарних термінів латинського походження, розроблено відповідну систему правил і вправ. Експериментально підтверджено гіпотезу, що використання зіставлень української мови з російською та латинською у раціональному поєднанні з традиційними формами навчання орфографії сприяє підвищенню рівня орфографічної компетенції студентів ветеринарних факультетів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:П + Ш141.2-34:П + Ш146.1-34:П + П8 в4 +
Шифр НБУВ: РА344441

Рубрики:

      
15.

Вітюк В. В. 
Методика удосконалення орфографічної грамотності учнів 5 - 7 класів у процесі роботи над зв'язними висловлюваннями: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / В. В. Вітюк ; Ін-т педагогіки НАПН України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше в українській лінгводидактиці обгрунтовано й експериментально перевірено ефективність спеціально розробленої методики вдосконалення орфографічних умінь і навичок школярів під час роботи над зв'язними висловлюваннями з урахуванням комунікативно-діяльнісного й особистісно орієнтованого підходів до навчання української мови. Уточнено зміст поняття "зв'язні висловлювання". Висвітлено шляхи покращання вивчення орфографії у зв'язку з розвитком зв'язного мовлення школярів методом вправ. Окреслено шляхи використання методів і прийомів навчання орфографії у процесі роботи над зв'язними висловлюваннями в основній школі. Розвинуто методичні ідеї щодо підвищення правописної вправності учнів у зв'язку з розвитком зв'язного мовлення з урахуванням соціокультурного та функціонально-стилістичного підходів до навчання української мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-912.38
Шифр НБУВ: РА380192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Лавренова М. В. 
Методика формування фонетико-орфоепічних умінь українського літературного мовлення у першокласників в умовах верхньонадборжавських говорів Закарпаття: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / М. В. Лавренова ; НАПН України, Ін-т педагогіки. — К., 2011. — 20 с.: табл. — укp.

Вперше проведено зіставний аналіз фонетичних та орфоепічних явищ української літературної мови та верхньонадборжавських говорів з лінгводидактичною метою, обгрунтовано необхідність будувати процес навчання мови з урахуванням міжмовних зіставлень усіх мов. Визначено зміст орфоепічної роботи в перших класах, а також підібрано методи та прийоми формування фонетико-орфоепічних навичок у процесі опанування першокласниками грамоти за умов діалективного середовища. Наведено систему вправ, спрямованих на вироблення в учнів початкових класів правильної літературної мови звуків, слів, словосполучень, речень, текстів за умов закарпатських говорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-911.31
Шифр НБУВ: РА381306 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Кощій О. М. 
Мова новолатинської історичної поеми в Україні кінця XVI ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.14 / О. М. Кощій ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості мови новолатинської поеми в Україні кінця XVI - початку XVII ст. і зіставлено фонетико-орфографічні та лексико-граматичні особливості, притаманні новолатинському поетичному мовленню, з фонетикою, граматикою та лексикою латинської мови прозового та поетичного мовлення класичного періоду. Встановлено, що фонетико-орфографічні та лексико-граматичні особливості латинської мови в тексті новолатинської поеми в Україні кінця XVI - початку XVII ст., з одного боку, зумовлені специфікою поетичного тексту та консервативною дією епічної латинськомовної традиції класичного періоду, а з іншого, інтерференційними змінами в латинській мові, викликаними контактом латинської, української та польської мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-36
Шифр НБУВ: РА380824 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Гнатюк Л. П. 
Мовна свідомість і мовна практика Григорія Сковороди в контексті староукраїнської книжної традиції: автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.01 / Л. П. Гнатюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 35 с. — укp.

Проведено цілісну реконструкцію мовної свідомості Г. Сковороди та сучасного йому староукраїнського суспільства. Розроблено метод реконструкції староукраїнської мовної свідомості, що визначала характер тогочасної мовної практики. Вироблено критерії оцінювання "українськості"/"неукраїнськості" тих явищ історії української літературної мови, які з позицій сучасної мовної свідомості сприймаються неоднозначно. На основі опрацювання всіх відомих текстів філософа, значну частину яких звірено за автографами, та пам'яток староукраїнської літературної мови запропоновано нову інтерпретацію фонетичних, орфографічних, лексичних і граматичних мовних явищ, зафіксованих у текстах філософа. Доведено, що мова Г. Сковороди становила цілісну систему, у якій поєднувалися різні з походження елементи, функціонально тотожні для мовної свідомості українця досліджуваної доби. Показано здатність мислителя переходити на інший мовно-культурний код. Поглиблено уявлення щодо процесів розвитку старої української літературної мови й її співвідношення з новою українською літературною мовою. Простежено зв'язок вербалізованих філософських концептів мислителя зі староукраїнською бароковою традицією на рівні словотворення, звукопису, мовної гри, фігур і тропів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)4-4 Сковорода Г. С. 457
Шифр НБУВ: РА379472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Партико З.В. 
Нормативна концепція теорії редагування: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / З.В. Партико ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 38 с. — укp.

Досліджено розвиток редагування та комп'ютеризації процесу публікування. Проаналізовано сучасний стан редакційних систем. Встановлено факт превалювання операцій нормативного редагування над творчим. Запропоновано нормативну концепцію теорії редагування, розроблено її методологічні засади (модель передачі повідомлень у ЗМІ, методи вимірювання та оцінювання їх якості, нормативну базу та формалізовані способи редагування). Запропоновано та апробовано загальну модель для опрацювання повідомлень, а також для лінгвістичних, психолінгвістичних, інформаційних та інших норм редагування. Здійснено програмну реалізацію удосконаленних підсистем орфографічного, стилістичного, пунктуаційного та психолінгвістичного (рівня складності) контролю. Встановлено ефективність розроблених методів редагування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.174.2 + Ч617.154.1 +
Шифр НБУВ: РА333727

Рубрики:

      
20.

Акуленко А.А. 
Параметри внутрішнього лексикону дитини шкільного віку: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / А.А. Акуленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Структурні та семантичні параметри лексикону дитини шкільного віку з використанням матеріалів асоціативних експериментів з урахуванням матеріалів словників сучасної української мови (асоціативного, орфоепічного, орфографічного, тлумачного, частотного, фразеологічного). Проаналізовано теоретичний здобуток вітчизняних і зарубіжних лінгвістів про лексикон взагалі та внутрішній лексикон зокрема. Сформульовано визначення поняття "внутрішній лексикон". Розглянуто сучасні концепції розвитку мовлення та мислення. Розкрито суть поняття "мовні компетенції людини". З'ясовано закономірності засвоєння учнями значення слів та стійких сполучень слів. Розглянуто вплив екстралінгвістичних та інтралінгвістичних чинників на впорядкування значеннєвого ядра та периферії лексикону. Висвітлено динаміку розвитку лексикону, описано інтерференційні явища в лексиконі дитини шкільного віку за умов українсько-російського білінгвізму, зокрема функціональної стратифікації мов. Подано класифікацію вербальних асоціацій, у контексті якої розглянуто вплив екстра- та інтралінгвістичних чинників на становлення мовної компетенції, впорядкування та розвиток зв'язків між одиницями внутрішнього лексикону. Проаналізовано синтагматичні та парадитагматичні зв'язки між одиницями лексикону, визначено їх роль у формуванні значення слова, впорядкуванні семантичного ядра та периферії внутрішнього лексикону. З'ясовано динаміку становлення мовної картини світу, яка є ядром мовної свідомості та визначає рівень сформованості учня як мовної особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.52 +
Шифр НБУВ: РА349818

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського