Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (108)Книжкові видання та компакт-диски (9)
Пошуковий запит: (<.>K=ПЕРЕОЗБРОЄННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Сенів Б.Г. 
Аналіз ефективності інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Б.Г. Сенів ; Терноп. акад. нар. гос-ва. — Т., 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Обгрунтовано концептуальні підходи щодо сутності інвестицій та інвестиційної діяльності підприємств, пов'язаної з їх реконструкцією і технічним переозброєнням. Визначено місце та роль економічного аналізу у здійсненні відбору найбільш ефективних інвестиційних проектів з реконструкції та технічного переозброєння. Надано оцінку стану інформаційного забезпечення аналізу інвестицій,запропоновано шляхи його покращання. Розроблено методику проектного аналізу інвестицій у реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств з урахуванням фактора ризику. Визначено головні напрями аналітичних досліджень інвестиційної діяльності підприємств щодо їх реконструкції та технічного переозброєння. Створено алгоритм оцінки ефективності інвестицій з використанням методів імітаційного моделювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У053.9(4УКР)306.165.1-55-56 +
Шифр НБУВ: РА330330

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бірюков О.О. 
Державне регулювання діяльності підприємств електроенергетики в умовах ринкових перетворень: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.О. Бірюков ; Н.-д. екон. ін-т М-ва економіки України. — К., 1998. — 20 с. — укp.

Робота присвячена вдосконаленню на основі системного підходу проблем державного регулювання економіки на прикладі електроенергетики України в період переходу до ринкових відносин. Обгрунтована необхідність, розроблені схема і методичні підходи щодо державного регулювання електроенергетики. Розкриті шляхи і заходи вдосконалення приватизації і акціонування підприємств електроенергетики, ціноутворення та тарифікації, технічного переозброєння і підвищення конкурентоспроможності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.7-21

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Колещук О. Я. 
Економічне оцінювання стану та планування оновлення основних засобів машинобудівних підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / О. Я. Колещук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2010. — 25 с. — укp.

Розроблено метод реалізації внутрішніх можливостей підприємства щодо нормалізації рівня зносу його основних засобів на засадах економіко-математичного моделювання показника рівня зносу основних засобів. Удосконалено процес оцінювання величини зносу основних засобів та їх складових, процедуру вибору найкращого варіанта оновлення основних засобів машинобудівних підприємств, а також механізм фінансового забезпечення реалізації заходів щодо оновлення основних засобів. Одержали подальший розвиток методи оцінювання економічних наслідків зростання рівня зносу основних засобів підприємства та механізм планування технічного переозброєння діючих машинобудівних підприємств, який передбачає комплексний розгляд питань формування програми заходів з оновлення основних засобів, вибору найкращої форми їх оновлення, встановлення раціональної черговості реалізації цих заходів та обгрунтування джерел фінансового забезпечення їх реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-571.1-96
Шифр НБУВ: РА376886 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Залознова Ю.С. 
Економічні аспекти розвитку вугільних шахт як виробничих систем: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Ю.С. Залознова ; НАН України. Ін.-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2005. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено економіко-математичні моделі вибору доцільного варіанта розвитку вугільних шахт як природних технолого-економічних систем. Запропоновано враховувати показник впливу зміни природного фактора на ефективність вуглевидобутку за умови, що це призведе до зміни собівартості видобутку вугілля у шахті у цілому на 1 % або більше. Зазначено, що оцінка виробництва за дією природних факторів сприяє визначенню диференційної гірничої ренти та обгрунтованої плати за користування надрами як способу вилучення на користь власника надр, тобто держави, доходу, одержання якого не взаємозв'язано з зусиллями підприємства. Установлено, що за значного збільшення обсягу вирбництва у розрахунках собівартості вугілля нобхідно враховувати перемінні витрати, що змінюються з відставанням від зміни обсягу видобутку. З метою ранжування шахт за ступенем їх перспективності, можливої реконстукції та технічного переозброєння запропоновано новий показник - коефіцієнт загальної характеристики шахти, який ураховує її вік, потужність і складність підземного господарства. Визначено порядок спільного використання економічних показників надійності та коефіцієнта загальної характеристики шахти, що дозволяє зробити більш повну оцінку її стану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.651.51 +
Шифр НБУВ: РА338316

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Рязанцев В.М. 
Економічні форми технологічного розвитку промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / В.М. Рязанцев ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено економічні проблеми структурних технологіних зрушень у промисловості. З позицій системного аналізу промислової еволюції виділено три способи технологічного розвитку. Обгрунтовано подвійний характер технологічних змін у сучасній промисловості. Розкрито організаційно-економічні основи моделі поступової диверсифікації промислово-фінансових груп в Україні, яка є однією з умов становлення нового способу технологічного розвитку національної промисловості. Розроблено організаційно-методичну модель двоступеневого економічного механізму використання лізингу для стимулювання технічного переозброєння та реконструкції підприємств промисловості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)300-55
Шифр НБУВ: РА319329 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Лесик Л.С. 
Механізм інвестиційного забезпечення технічного переозброєння вугільної промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Л.С. Лесик ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

З'ясовано суть і специфічні особливості відшкодування та оновлення основних виробничих фондів вугільної промисловості, потенційні джерела фінансування технічного переозброєння виробництва галузі, надано оцінку їх потенціалу за сучасних умов. Проведено аналіз стану технічної бази галузі та оцінено ступінь забезпеченості її розвитку інвестиційними ресурсами. Розроблено рекомендації щодо широкого використання лізингу для технічного оновлення виробництва вугільної промисловості. Визначено підходи до мобілізації нетрадиційних джерел, а саме оптимізації структури споживання первинних енергоносіїв. Проаналізовано роль, стан і потенціал амортизації як найважливішого джерела фінансування технічного оновлення вугільної промисловості й обгрунтовано напрями удосконалення амортизаційної політики. Наведено рекомендації щодо встановлення меж амортизаційних строків служби та капітальних ремонтів гірничо-шахтного устаткування та формування амортизаційного фонду на вуглевидобувних підприємствах за умов реструктуризації галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.651-55-56 +
Шифр НБУВ: РА329113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Близький Р.С. 
Механізм ресурсозбереження в промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Р.С. Близький ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

Показано, що темпи виснаження ресурсів здатний регулювати механізм ринкового ціноутворення у сукупності з державним регулюванням. Вивчено природно-ресурсний потенціал України з метою встановлення можливостей забезпечення ресурсами суб'єктів національної економіки. Розглянуто специфічні особливості споживання ресурсів підприємствами чорної металургії. Розроблено механізм ресурсоощадження у цій галузі. Відзначено, що економія ресурсів дозволить знизити собівартість, підвищити конкурентоспроможність металургійної продукції, зменшити навантаження на природно-ресурсний комплекс. Показано, що знизити витрату сировини і матеріалів можна на базі удосконалення технології виробництва, планово-економічної роботи з використанням економіко-математичних методів, а також здійснення технічного переозброєння виробництва. Стримує темпи технічного переозброєння нестача інвестицій. Обгрунтовано організаційно-економічний механізм державної підтримки та визначено умови фінансування програм. Запропоновано механізм оподаткування, який має стимулювати підприємства щодо зменшення обсягів викидів у навколишнє середовище, покращувати екологію. Вивчено питання взаємозв'язку ресурсоощадження та податкової політики підприємства, організації ресурсоощадження у системі управління витратами та з використанням методів економіко-математичного моделювання розроблено певні рекомендації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.551-55-21 +
Шифр НБУВ: РА345616

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ярошенко С.П. 
Організаційно-економічні резерви підвищення конкурентоздатності м'ясного підкомплексу АПК: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / С.П. Ярошенко ; Миколаїв. держ. с.-г. ін-т. — Миколаїв, 1998. — 35 с. — укp.

Захищаються результати теоретичних досліджень по забезпеченню конкурентоспроможності м'ясного підкомплексу АПК в період становлення ринкових відносин. Опрацьовано методолого-методичні пропозиції стосовно посилення дії економічного механізму на конкурентоспроможність і використання чинників інтенсифікації на основі своєчасного освоєння досягнень науково-технічного прогресу в стратегії і тактиці підвищення економічної ефективності АПК і, зокрема, його м'ясного підкомплексу. Запропоновано системний підхід до вирішення проблем інтенсифікації тваринництва і оновлення його виробничо-технологічного переозброєння, визначено резерви і шляхи забезпечення конкурентоздатності м'ясного підкомплексу АПК в системі "сировина - готовий до споживання продукт".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.20

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Лещук Г. В. 
Оцінювання ефективності інвестиційних проектів машинобудівних підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Г. В. Лещук ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельницький, 2011. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання - розроблення теоретичних положень і прикладних рекомендацій щодо оцінювання ефективності інвестиційних проектів машинобудівними підприємствами. Викладено теоретичні та прикладні результати сприятимуть активізуванню інвестиційної діяльності та підвищенню ефективності реалізування інвестиційних проектів машинобудівних підприємств, оновленню використовуваних технологій тощо. Розроблено науково обгрунтовані теоретичні аспекти та практичні рекомендації щодо оцінювання ефективності інвестиційних проектів машинобудівних підприємств. Уточнено сутність поняття "інвестиційний проект". Проаналізовано сучасні підходи щодо оцінювання ефективності інвестиційних проектів підприємств і розроблено модель діагностики в системі реалізування інвестиційних проектів. Запропоновано методичний підхід щодо розрахунку ставки дисконтування грошових потоків інвестиційного проекту з технологічного переозброєння підприємств машинобудування. Встановлено структурно-логічний підхід оцінювання ефективності інвестиційних проектів підприємств машинобудування. Проведено оцінювання ризиків інвестиційних проектів машинобудівного підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-56
Шифр НБУВ: РА382306 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Белаковський Л.М. 
Підвищення економічної ефективності використання нових технологій в промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / Л.М. Белаковський ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2005. — 19 с. — укp.

Запропоновано організаційно-економічний механізм підвищення ефективності використання нових технологій, що грунтується на економічній стратегії технічного переозброєння промислових підприємств та передбачає забезпечення процесу їх оптимального подальшого розвитку. Розроблено механізм фінансової підтримки, що є складовою пільгового кредитного обслуговування підприємств, які активно впроваджують нові технології. Наведений механізм базується на методиці зниження ризиків для обох учасників кредитних відносин: підприємства та кредитної установи (банку). Розвинуто методичні підходи до вдосконалення інформаційного забезпечення системи управління використанням нових технологій на промислових підприємствах. Розроблено концепцію оцінки економічної ефективності впровадження нових технологій на базі економіко-математичного моделювання. Розвинуто систему управління завдяки використанню нових технологій на базі визначення, класифікації й аналізу технологічних факторів, що впливають на ефективність виробничих процесів промислових підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)300-55-07 +
Шифр НБУВ: РА340053

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ніколенко В.Б. 
Прямі іноземні інвестиції в технічне забезпечення сільськогосподарського виробництва України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / В.Б. Ніколенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Розглянуто зміст поняття "прямі іноземні інвестиції" з застосуванням додаткових ознак щодо форм капіталу, суб'єктів, мети та джерел інвестування. Розвинуто теоретичні засади щодо залучення прямих іноземних інвестицій до аграрного сектору з питань позитивного та негативного впливу на економіку країни, що отримує інвестування, а також ролі вкладень іноземного капіталу у вирішенні питань інвестиційного забезпечення аграрної сфери, доцільності залучення прямих іноземних інвестицій у технічне переозброєння сільськогосподарського виробництва. Систематизовано методи щодо стимулювання надходжень прямих іноземних інвестицій в аграрний сектор України. На підставі проведеного аналізу вітчизняних та зарубіжних методик визначення економічної доцільності здійснення інвестування у разі проведення оцінки прямих інвестицій у вигляді сільськогосподарської техніки запропоновано використовувати критерій - строк окупності, доведено його переваги у порівнянні з іншими методами. Розроблено методику обгрунтування рішення щодо доцільності здійснення прямих вкладень у технічне переоснащення аграрних підприємств технікою з використанням комплексно поєднаних методів оцінки інвестицій та врахуванням особливостей здійснення підприємницької діяльності в аграрному секторі України. Уточнено та систематизовано основні економічні, політичні та соціальні чинники, від яких залежить надходження прямих іноземних інвестицій у сільське господарство України. Обгрунтовано пропозиції щодо застосування основних організаційних форм створення підприємств з іноземними інвестиціями, до статутних фондів яких іноземні інвестори вносять сільськогосподарську техніку, і створення на підставі розробленого бізнес-плану машинно-технологічних станцій. Надано пропозиції щодо поліпшення інвестиційного клімату в аграрному секторі України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-56 +
Шифр НБУВ: РА322466

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Бандуров В.В. 
Робастна оцінка інноваційного рівня промислового виробництва (на прикладі чорної металургії): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / В.В. Бандуров ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Уточнено суть основних понять і категорій економіки інновацій, на яких базується розробка кількісних методів вимірювання інноваційного рівня виробництва та його оцінок. Виявлено методологічні принципи, запропоновані щодо цих методів і оцінок. Розроблено методичний підхід, що забезпечує побудову комплексу взаємозалежних ієрархічно супідрядних оцінок інноваційного рівня виробництва, що мають властивості перешкодостійкості. Проаналізовано інноваційний рівень виробництва у чорній металургії України. Досліджено сучасний стан і тенденції розвитку даної галузі в Україні та у світі. Оцінено інноваційний рівень чорної металургії України, визначено "вузькі" місця в її інноваційному розвитку та чинники. Висвітлено перспективні напрямки технічного переозброєння галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.551-55 +
Шифр НБУВ: РА343358

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Борисов М.А. 
Розвиток теплової енергетики України на основі модернізації основного тепломеханічного обладнання ТЕС: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.01 / М.А. Борисов ; НАН України. Ін-т загал. енергетики. — К., 2008. — 23 с. — укp.

У порівняльному аспекті проведено дослідження, здійснено вибір і ранжування варіантів технічного переозброєння котлоагрегатів та паротурбінних установок. Проаналізовано особливості експлуатації, технічний стан та паливну базу теплової електростанції (ТЕС), технічні й екологічні показники сучасних технологій спалювання вугілля, їх застосовності для реабілітації ТЕС України. Розглянуто перспективи паливної бази ТЕС. Експериментально досліджено процес спалювання відходів вуглезбагачення в циркулюючому киплячому шарі. Проаналізовано варіанти реконструкції турбін. Запропоновано технічні рішення стосовно їх маловитратної модернізації, які забезпечують підвищення економічності та маневреності. Узагальнено досвід проектів реконструкції розроблених і запропонованих енергоблоків ТЕС. Наведено рекомендації щодо подовження ресурсу турбін і вибору матеріалів для котлів з підвищеними параметрами пари. Розроблено концепцію та механізм фінансування багаторівневої реабілітації ТЕС, що передбачають використання сучасних технологій спалювання, котло- і турбо-економічних показників, характеристик маневреності енергоблоків, забезпечують розширення паливної бази за рахунок відходів вуглезбагачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З37-09 +
Шифр НБУВ: РА358225

Рубрики:

      
14.

Садиков М.А. 
Управління інноваційними процесами в аграрній сфері АПК: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / М.А. Садиков ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2002. — 30 с. — укp.

Досліджено прогресивні напрямки інноваційного процесу в аграрній сфері АПК й управління ними з метою масового впровадження в практику сільськогосподарського виробництва енерго- та ресурсоощадної технології та техніки. Обгрунтовано методологічні аспекти бізнес-планування та оцінки ризику у процесі інвестиційної діяльності. Проаналізовано найбільш ефективні технології вирощування зернових культур з використанням вітчизняної та імпортної сільськогосподарської техніки та машин. Запропоновано раціональні шляхи технічного переозброєння сільського господарства та зниження ресурсо- і енергоємності виробництва продукції та сировини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)320-55-21
Шифр НБУВ: РА317728 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Ларіна К.В. 
Управління технічним переозброєнням підприємства на основі концепції маркетингу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / К.В. Ларіна ; Харк. нац. екон. ун-т. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено питання стосовно розвитку науково-теоретичних положень, розробки й обгрунтування методичних і практичних рекомендацій щодо управління технічним переозброєнням виробництва. Розкрито суть понять "технічне переозброєння виробництва" й "організаційно-технічний рівень виробництва". З використанням системного підходу визначено складові системи управління технічним переозброєнням. Обгрунтовано роль стратегічного маркетингу в управлінні даним процесом і розкрито стратегічні та тактичні цілі технічного переозброєння виробництва. Запропоновано основні етапи цього управління. Зазначено щодо важливості оцінки споживчої задоволеності та комплексної оцінки організаційно-технічного рівня виробництва (ОТРВ). На підставі типових завдань технічного розвитку та ринкових можливостей розроблено методичний підхід до вибору варіантів технічного переозброєння. Запропоновано методичний підхід до комплексного оцінювання ОТРВ, який грунтується на побудові таксономічного показника розвитку. Розроблено методичний підхід до вибору масштабів і напрямків технічного переозброєння на базі структурного моделювання та нейропрогнозування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-55-211.1 +
Шифр НБУВ: РА358371

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Буцька І.О. 
Форми господарювання підприємств в умовах ринку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / І.О. Буцька ; Харк. держ. екон. ун-т. — Х., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено теоретичні проблеми становлення та розвитку нових форм господарювання за ринкових умов. Наведено практичні рекомендації щодо підвищення ефективності господарсько-фінансової діяльності підприємств різноманітних форм підприємницької діяльності. Теоретично висвітлено основні передумови становлення та розвитку нових форм господарювання за ринкових умов. Визначено сучасні організаційно-правові форми господарювання вітчизняних підприємств. Розглянуто їх переваги та недоліки. Проведено економічний аналіз результатів приватизації промислових підприємств України. Висвітлено роль і значення фінансового аналізу на підприємстві за умов ринкової економіки. Проаналізовано сучасні методики оцінки фінансового стану підприємства. Запропоновано методичні рекомендації щодо вибору системи показників оцінки фінансового стану підприємств різних форм господарювання. Розглянуто методи та джерела реального інвестування технічного переозброєння підприємств різних форм власності. Обгрунтовано доцільність використання функціонально-вартісного аналізу з метою вдосконалення організаційної структури підприємства. Наведено методичні рекомендації стосовно його проведення, що дозволило знизити витрати, призначені для утримання організаційної структури та його окремих підрозділів. Визначено шляхи запобігання банкрутству підприємств різних форм господарювання на основі використання аналізу беззбитковості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290 + У9(4УКР)301
Шифр НБУВ: РА312788 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Хурдей В.Д. 
Формування та використання виробничо-технічного потенціалу в молочному скотарстві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / В.Д. Хурдей ; Полтав. держ. аграр. акад. — Полтава, 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто теоретичні та методичні підходи щодо формування та використання виробничо-технічного потенціалу на молочних фермах регіону на основі проведення їх реконструкції, технічного переоснащення та пошуку фінансових джерел проведення даних процесів. Доповнено методику економічного обгрунтування реконструктивних рішень та проаналізовано основні елементи специфічності та періодичності оновлення виробничо-технічного потенціалу молочних ферм. Встановлено об'єктивну необхідність, принципи, періодичність, масштабність та етапність реконструктивних рішень. Вперше в регіоні удосконалено методичні підходи щодо визначення обсягів капітальних вкладень у реконструкцію з метою оптимізації виробничо-технічного потенціалу на молочних фермах, розроблено прогнози економічної ефективності її проведення як основи формування районних програм реконструкції та технічного переозброєння виробничих потужностей у молочному скотарстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.250.0-451.51-55 +
Шифр НБУВ: РА331288

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Розман І. І. 
Розвиток педагогічної біографістики в Україні у другій половині ХХ – на початку ХХІ століття. / І. І. Розман. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації досліджено проблему розвитку педагогічної біографістики в Україні в другій половині ХХ – на початку ХХІ ст. Об'єктом дослідження є педагогічна біографістика як напрям розвитку історико-педагогічної науки України. Предмет дослідження – методологія, джерелознавство, історіографія, бібліографія української педагогічної біографістики (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.). Мета дослідження полягає у визначенні теоретико-методологічних засад і провідних тенденцій формування педагогічної біографістики як окремого напряму історико-педагогічної науки в Україні в другій половині ХХ – на початку ХХІ ст. та окресленні шляхів використання результатів дослідження в розвитку сучасних науково-педагогічних знань і освітнього процесу.З'ясовано теоретико-методологічні засади педагогічної біографістики (наукові принципи, методологічні підходи, предметне поле), розкрито міждисциплінарні зв'язки і науково-операційний інструментарій вивчення педагогічних персоналій. Обґрунтовано ключові параметри педагогічної біографістики як напряму історико-педагогічної науки, що має свої об'єкт (життєпис, творча спадщина, професійна і суспільна активність педагогічної персоналії та розмаїття її зв'язків із соціокультурним середовищем), предмет (засади і процес організації дослідницької роботи), мету, завдання, науковий інструментарій.Розкрито тенденції й особливості розвитку педагогічної біографістики в Україні протягом періодів, що стали предметом дослідження. Перший – радянський – 1946 – 1991 рр., його зміст і характер відображають чотири етапи: 1) «пізнього сталінізму» другої половини 40-х – першої половини 50-х рр. ХХ ст. (деперсоніфікація педагогічної думки і вилучення з неї представників української науки і освіти); 2) «хрущовської відлиги» другої половини 50-х – 60-х рр. ХХ ст. (активізація досліджень про носіїв національної педагогічної думки XVI – ХVIII ст., пошук оптимальних підходів до інтерпретації їхньої творчості); 3) «брежнєвського застою» 70-х – першої половини 80-х рр. ХХ ст. (політизація, ідеологізація, соціалізація історико-педагогічної науки, деперсоніфікація її предметного поля); 4) «горбачовської перебудови» другої половини 80-х рр. ХХ ст. (активізація суспільного і наукового інтересу до незаслужено забутих, маловідомих діячів національної педагогічної думки). Другий – національно-державницький – 1991 – 2020 рр., його характер і особливості позначають два етапи: 1) «методологічного переозброєння» 1991 – 2000 рр. (утвердження національно орієнтованої парадигми, оновлення джерельної бази і дослідницького інструментарію); 2) структурно-змістової перебудови впродовж перших десятиліть ХХІ ст. (утвердження наукового плюралізму, інтеріоризація західних гуманітарних інновацій; курс на підвищення методологічної культури і доброчесності науковців тощо).Схарактеризовано розвиток педагогічної бібліографії і біобібліографії у вимірі структурно-типологічного аналізу. Розроблено дворівневу модель класифікації джерел педагогічної біографістики. Визначено здобутки й особливості розвитку персоніфікованого напряму української педагогічної компаративістики. Окреслено можливості і перспективи творчого застосування результатів дослідження через удосконалення технології досліджень з педагогічної біографістики, використання її досвіду в освітньому процесі професійної підготовки майбутніх педагогів.^UThe dissertation presents the results of a comprehensive study of the problem of development of pedagogical biographical studies in Ukraine in the second half of the XX – beginning of the XXI century.The object of research is pedagogical biographical studies as a direction of development of historical and pedagogical science in Ukraine. The subject of the research is methodology, source studies, historiography, bibliography of Ukrainian pedagogical biographical studies. The purpose of the study is to determine the theoretical and methodological foundations and leading trends in the formation of pedagogical biographical studies as a separate direction of historical and pedagogical science in Ukraine in the second half of the XX – beginning of the XXI century. and outline ways to use the results of the study in the development of modern scientific and pedagogical knowledge and the educational process.Clarified the theoretical and methodological foundations of pedagogical biographical research (scientific principles, methodological approaches, subject area), identified interdisciplinary connections and scientific and operational tools for studying pedagogical personalities.The key parameters of pedagogical biography as a direction of historical and pedagogical science, which has its own object (biography, creative heritage, professional and social activity of the pedagogical personality and the variety of its connections with the socio-cultural environment), the subject (principles and process of organizing research work), goals, tasks, scientific tools are substantiated.Trends and features of the development of pedagogical biographical studies in Ukraine during the periods that became the subject of the study are revealed. The first is Soviet – 1946-1991, its content and character reflect four stages: 1) «late Stalinism» of the second half of the 40s-first half of the 50s of the XX century (depersonalization of pedagogical thought and exclusion of representatives of Ukrainian science and education from it); 2) “Khrushchev thaw” of the second half of the 50s – 60s of the XX century. (activation of research on carriers of national pedagogical thought of the XVI – XVIII centuries, search for optimal approaches to the interpretation of their work); 3) “Brezhnev stagnation” of the 70s-first half of the 80s of the XX century (politicization, ideologization, socialization of historical and pedagogical science, depersonalization of its subject field); 4) “Gorbachev's perestroika” of the second half of the 80s of the XX century (activation of public and scientific interest in undeservedly forgotten, little – known figures of national pedagogical thought). The second is the national – state – 1991–2020, its nature and features indicate two stages: 1) “methodological re-equipment” 1991–2000 (approval of the National-oriented paradigm, updating the source base and research tools); 2) structural and content restructuring during the first decades of the XXI century (approval of scientific pluralism, interiorization of Western humanitarian Innovations; a course to improve the methodological culture and integrity of scientists, etc.).The article describes the development of pedagogical bibliography and biobibliography in Ukraine in the measurement of structural and typological analysis. A two-level model of classification of sources of pedagogical biographical studies has been developed.The possibilities and prospects of creative application of the research results through the improvement of research technology in pedagogical biographical studies, the use of its experience in the educational process of professional training of future teachers are outlined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Нечепорук Я. С. 
Іншомовна підготовка в історії розвитку вітчизняної професійної освіти у льотних навчальних закладах України (друга половина ХХ ‒ початок ХХІ століття): автореферат дис. ... д.пед.н. : 13.00.01 / Я. С. Нечепорук. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методологічні засади іншомовної підготовки у льотних навчальних закладах України другої половини ХХ ‒ початку ХХІ ст.. Проаналізовано історіографію та джерельну базу обраної проблеми. Досліджено особливості реорганізації іншомовної професійної підготовки майбутніх авіаційних фахівців у льотних закладах освіти України середини ХХ ‒ початку ХХІ ст.. В результаті здійснення та обґрунтування періодизації розвитку іншомовної професійної льотної підготовки України було виокремлено наступні історичні періоди: іншомовна підготовка у процесі зародження льотної освітньої системи цивільної авіації в умовах технічного переозброєння (1961‒1970 рр.); міжнародне співробітництво та роль іншомовної підготовки майбутніх авіафахівців в освітній системі цивільної авіації (1971‒1984 рр.); іншомовна підготовка під час трансформації мереж і структур загальної і вищої освіти, зокрема авіаційної (1985‒1992 рр.); перехід до загальноприйнятих міжнародних стандартів і вимог до іншомовної професійної льотної підготовки за часів незалежності України (1993‒2007 рр.). Аналіз питання історико-педагогічних передумов зародження системи підготовки авіаційних кадрів здійснено відповідно до: 1) розвитку науково-технічного прогресу у сфері літакобудування та авіаційного пасажироперевезення на початку ХХ ст.; 2) виникнення і становлення льотної іншомовної професійної підготовки у контексті історичних умов та факторів, що обумовили необхідність володіння авіаційними фахівцями іноземною мовою, до яких віднесено, насамперед, міжнародне авіаційне співробітництво та вступ країни до організації цивільної авіації (ІКАО); 3) розвиток нормативно-правового забезпечення функціонування вищих льотних закладів освіти цивільної авіації та здійснення льотної іншомовної професійної підготовки. Доведено, що у досліджуваний період відбувається пошук місця іншомовної підготовки як складової системи освіти авіаційних фахівців: від повного її заперечення (на той час авіаційні фахівці не послуговувалися іноземною мовою як професійною, що обумовлювалося відсутністю міжнародних пасажироперевезень) до визнання її обов’язковості.Досліджено зміст, форми, методи організації іншомовної підготовки льотних навчальних закладів у визначених періодах. Окреслено характерні особливості кожного періоду: І ‒ державне визнання необхідності поліпшення стану вивчення та викладання іноземної мови; ІІ ‒ активізація роботи науково-педагогічного складу льотних закладів освіти у процесі складання навчальних програм та видання навчальних посібників з іноземної мови, що спираються на вимоги ІКАО; ІІІ ‒ здійснення професійно орієнтованого навчання авіаційній англійській мові, враховуючи п’ять видів мовленнєвої діяльності; ІV ‒ загальна стандартизація процесу вивчення авіаційної англійської мови згідно з вимогами ІКАО. Актуалізовано перспективні можливості творчого використання результатів дослідження, що ефективно впливатимуть на стан професійної іншомовної підготовки у льотних закладах України та на рівень володіння іноземною мовою майбутніх авіафахівців.Доведено, що, відповідно до кожного із зазначених періодів, відбувається: 1) зміна ставлення до іноземної мови, починаючи від усвідомлення необхідності спільної мови комунікації міжнародної цивільної авіації, введення законодавчо закріпленої стандартної фразеології, а також підвищення вимог до мовленнєвих навичок та вмінь пілотів до визнання необхідності віднесення її до мови, що забезпечує безпечну професійну діяльність авіаційних фахівців; 2) зміна методичних підходів до навчання іноземній мові – свідомо-практичний, інтенсивний, комунікативний, компетентнісний; 3) реалізація компетентнісного підходу – від формування навичок іншомовного спілкування до формування комунікативної компетентності як складової системи професійних компетентностей авіаційних фахівців; 4) встановлення державних стандартів іншомовної підготовки авіаційних фахівців; 5) зміна вимог до професійної підготовки викладачів іноземної мови.Унікальність роботи полягає в тому, що вперше: в історико-педагогічному дослідженні цілісно та всебічно охарактеризовано теорію і практику розвитку іншомовної підготовки в історії розвитку вітчизняної професійної освіти у льотних навчальних закладах України (друга половина ХХ – початок ХХІ століття), з’ясовано теоретичні, організаційні та змістові засади її розвитку. Уточнено провідні аспекти, положення, що складають теоретичні основи професійної іншомовної підготовки в авіаційній галузі; поняттєвий апарат дослідження через характеристику поняття «система підготовки» в галузі професійної авіаційної освіти та іншомовної підготовки як її складової. Ключові слова: професійна підготовка, іншомовна підготовка, авіаційна англійська мова, авіаційний фахівець.^UThe dissertation substantiates the theoretical and methodological principles of foreign language training in flight training institutions of the second half of the 20th ‒ beginning of the 21st century. The historiography and source base of the selected problem are analyzed. There were studied the peculiarities of the reorganization of professional foreign language training of future aviation specialists in aviation educational institutions of Ukraine in the middle of the 20th ‒ beginning of the 21st centuries. As a result of the implementation and justification of the periodization of the foreign language professional flight training development in Ukraine, the following historical periods were distinguished: foreign language training in the process of civil aviation flight education system development in the conditions of technical rearmament (1961‒1970); international cooperation and the role of foreign language training of future aviation specialists in the educational system of civil aviation (1971‒1984); foreign language training during the transformation of networks and structures of general and higher education, in particular aviation (1985‒1992); transition to generally accepted international standards and requirements for foreign language professional flight training during the independence of Ukraine (1993‒2007). The analysis of the issue of historical and pedagogical prerequisites for the birth of the aviation personnel training system was carried out in accordance with: 1) the development of scientific and technical progress in the field of aircraft construction and air passenger transportation at the beginning of the 20th century; 2) the emergence and formation of flight foreign language professional training in the context of historical conditions and factors that determined the need for aviation specialists to speak a foreign language, which include, first of all, international aviation cooperation and the country's entry into the Civil Aviation Organization (ICAO); 3) the development of regulatory and legal support for the functioning of higher flying institutions of civil aviation education and the implementation of flight foreign language professional training. It is proved that in the period under study, a search for a place for foreign language training as a component of the education system of aviation specialists is taking place: from its complete denial (at that time, aviation specialists did not use a foreign language as a professional language, which was due to the lack of international passenger transportation) to recognition of its obligation.The organizational content, forms, and methods of foreign language training at flight schools in certain periods have been studied. The characteristic features of each period are outlined: I ‒ state recognition of the need to improve the state of learning and teaching a foreign language; ІІ ‒ intensification of the work of the scientific and pedagogical staff of flight education institutions in the process of drawing up training programs and publishing foreign language training manuals based on ICAO requirements; ІІІ ‒ implementation of professionally oriented training in aviation English, taking into account five types of speech activity; IV ‒ general standardization of the aviation English language learning process in accordance with ICAO requirements. Prospective opportunities for creative use of research results have been updated, which will effectively influence the state of professional foreign language training in aviation institutions of Ukraine and the level of foreign language proficiency of future aviation specialists.It has been proven that, in accordance with each of the specified periods, there is: 1) a change in the attitude towards a foreign language, starting from the awareness of the need for a common language of communication in international civil aviation, the introduction of a legally established standard phraseology, as well as an increase in the requirements for the speaking skills and abilities of pilots to the recognition the need to refer it to the language that ensures the safe professional activity of aviation specialists; 2) change in methodical approaches to learning a foreign language ‒ conscious-practical, intensive, communicative, competence-based; 3) implementation of the competence approach - from the formation of foreign language communication skills to the formation of communicative competence as a component of the professional competence system of aviation specialists; 4) establishment of state standards for foreign language training of aviation specialists; 5) changing the requirements for the professional training of foreign language teachers.Key words: vocational training, foreign language training, aviation English, aviation specialist.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського