Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (124)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (1161)Реферативна база даних (5732)Книжкові видання та компакт-диски (9568)Журнали та продовжувані видання (500)
Пошуковий запит: (<.>K=СТАРОДАВН$<.>+<.>K=МОВА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 499
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Фабіан М.П. 
Етикетна семантика в лексичних системах української, англійської та угорської мови: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / М.П. Фабіан ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 32 с. — укp.

Дисертацію присвячено зіставному лексико-семантичному аналізу іменників на позначення етикету в українській, англійській та угорській мовах. Розроблено нову методику типологічного дослідження лексико-семантичних полів, що базується на поєднанні лінгвістичних методів з математичними теоріями. Виділено кількісні та якісні параметри міжмовного зіставлення іменників. Накреслено шляхи теоретичного і практичного розв'язання проблеми лінгвокультурологічного підходу до когнітивного аспекту вивчення міжмовних контактів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31

      
2.

Шелюто В.М. 
Колоніальна політика Іспанії в Африці у 1956-1975 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.М. Шелюто ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Проаналізована проблема іспанської колоніальної політики в Марокко, Західній Сахарі, Екваторіальній Гвінеї періоду деколонізації. Базуючись на численних джерелах та літературі іспанською, французькою, англійською та російською мовами, автор досліджує економічну, культурну, соціальну політику Іспанії в її африканських володіннях, становлення та розвиток національно-визвольного руху в колоніях, міжнародні угоди Іспанії з африканськими країнами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ИСП)63-69(6)

Рубрики:

      
3.

Богуцька Н.С. 
Рання творчість А.Головка. Особливості стилю: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.С. Богуцька ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Аналізується ранній період творчості А.Головка (перша половина 20-х років). Увага приділяється походженню, родоводу письменника, обставинам сімейним і суспільним, що визначили характер його як людини і стиль його ранніх творів. Предмет дослідження - головним чином твори збірки "Можу" (1926). Першоредакції. Мова йде про специфіку прози, місце А.Головка в літературі того часу, про те, що зближує і що відрізняє його серед творчих сучасників. Розглядаються різноредакції повістей і оповідань, причому як момент принциповий і багато в чому визначальний. Особливо - щодо стилю письменника. Рання проза А.Головка - продовження традицій української класики кінця XIX - початку XX ст. - і в той же час органічна частка літератури новітньої - з помітними елементами модерних засобів творення образу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Головко49

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Бондаренко І.П. 
Російсько-японські мовні взаємозв'язки ХVІІІ ст. (історико-лінгвістичне дослідження): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.13; 10.02.02 / І.П. Бондаренко ; НАН України, Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Дисертаційна робота присвячена проблемі початкових міжмовних контактів. Досліджується процес зародження та розвитку російсько-японських мовних взаємозв'язків XVIII ст., фундаторами якого були японскі мореплавці, що протягом століття випадково потрапляли на територію далекосхідної Росії. Створені цими моряками перші двомовні словники, розмовники, граматики та навчальні посібники, які використовувалися в процесі вивчення японської мови росіянами, а також російської мови - японцями, започаткували кодифікацію російсько-японських мовних взаємин - лінгводидактичний системний опис двох мов. Ці джерела віддзеркалювали не лише ідіолекти їх авторів (рівень володіння окремими білінгвами російською та японською мовами, компетентність японських моряків у різних видах мовленнєвої діяльності, їх індивідуальний лексичний запас тощо), але й російську та японську мови тієї історичної епохи, мовну ситуацію в цих двох країнах у XVIII ст. в цілому. Автором розроблені нові методи ретроспективного дослідження ідіолектів білінгвів, критерії оцінки ролі індивіда в становленні мовних контактів між двома народами, а також методика аналізу мовного матеріалу, створеного цими білінгвами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-06 + Ш175.121-06 + Ш104 г

Рубрики:
  

      
5.

Амічба Д.П. 
Словозмінна система іменника в російській і абхазькій мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Д.П. Амічба ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дослідження присвячено проблемам порівняльно-зіставного вивчення словозмінної системи іменника російської і абхазької мов. На матеріалі перекладної художньої літератури, періодики, лексикографічних праць виявлено й проаналізовано граматичні характеристики іменника в російській та абхазькій мовах; визначено спільні й специфічні риси граматичних категорій (роду, числа, відмінка, класу); розглянуто універсальний характер названих категорій. Встановлено, що комплексне дослідження іменника і його морфолого-синтаксичних категорій можливе лише тоді, коли синтагматичний аспект цієї проблеми буде визнаний пріоритетним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-212.1*210 + Ш160.21-212.1*210
Шифр НБУВ: РА307585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Абраїмова Т.В. 
Система іменника в українській літературній мові ХVІІ ст. (на матеріалі "Синопсису"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.В. Абраїмова ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу системи іменника в літописній пам'ятці XVII ст. "Синопсисі" в контексті української літературної мови XVII ст. Застосовано новий комплексний метод визначення мовної належності "Синопсису", який грунтується на дослідженні дериваційно-граматичної системи іменника в літописі: лексико-граматичних та граматичних категорій, систем словозміни і словотворення іменника. Виявлено як архаїчні, так і нові форми іменників у пам'ятці. Встановлено, що мова "Синопсису" є літературною церковнослов'янською мовою в слов'яноукраїнському варіанті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-022.1

      
7.

Гофман Д.С. 
Інструментальні програмні засоби інтеграції математичних моделей у системи підтримки прийняття рішень з екологічної безпеки: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.03 / Д.С. Гофман ; НАН України. Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Запропоновано нову методику створення СППР з екологічної безпеки на базі інтеграції незалежно розроблених наборів моделей, ГІС і баз даних. Для цієї мети розроблена програмно-інструментальна Система інтеграції моделей LIANA, об'єктно-орієнтована мова інтеграції моделей LIANA, набір системних і інтерфейсних засобів для різних ОС, типів прикладних задач і обміну даними. Інтеграція математичних моделей базується на описі ієрархії даних у СППР за допомогою класів мови програмування LIANA, де моделі є засобами побудови наборів даних, що відповідають сталим об'єктам. Запропонована методика та інструментальні програмні засоби застосовані при розробці восьми СППР з екологічної безпеки, що використовуються в Україні та за кордоном.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1с5,021

      
8.

Форманова С.В. 
Ключові слова у мовній картині світу Михайла Коцюбинського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.В. Форманова ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням функціонування ключових слів у мовній картині світу М.Коцюбинського. Розроблено новий напрямок у аналізі ключових слів та їх класифікації. Розглядається поняття "картини світу" та "мовної картини світу письменника". Дисертація містить дослідження семантики ключових слів у мовній картині світу М.Коцюбинського, порівняння перекладів художніх текстів письменника українською, російською та німецькою мовами. Здійснено контекстуальний аналіз творів письменника з використанням елементів компонентного та статистичного методу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 + Ш5(4УКР)5-4 Коцюбинський 457

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Бабко І.А. 
Диференціація рослинного покриву степів південної частини Лівобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / І.А. Бабко ; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням оцінки флористичної і екологоценотичної різноманітності рослинного покриву степів південної частини Лівобережного Лісостепу України (ПЛЛУ). Виявлено близько 100 ділянок (1% території) із добре збереженою природною рослинністю лучно-степового типу. Встановлено, що у складі флори нараховується 644 види, які належать до 264 родів, 51 родини та 3 відділів. Виконано її систематичний, біоморфологічний, екологоценотичний та географічний аналізи, результати яких підтвердили зв'язок дослідженої флори із флорою Стародавнього Середзем'я. Розроблено класифікаційну схему рослинності степів ПЛЛУ на флористичній основі (за методом Браун-Бланке), яка включає 3 класи, 10 союзів, 23 асоціації та 3 субасоціації, при цьому здобувачем вперше описано 2 союзи, 9 асоціацій та 3 субасоціації. Встановлено, що провідними чинниками формування степів є гідрорежим та вміст карбонатів у грунті. Доведено, що ранг союзу виступає тією синтаксономічною категорією, яка відображає специфіку екосистеми за комплексом екологічних факторів. Виявлено 12 видів, занесених до Європейського Червоного списку, 27 видів - з "Червоної книги України", 34 види, що потребують регіональної охорони та угруповань 10 формацій, занесених до "Зелёной книги Украинской ССР". За участю автора запропоновано створення 56 природно-заповідних об'єктів загальною площею близько 2,7 тис. га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.9-658.12-06(237УКР5),022

Рубрики:

      
10.

Громик Ю.В. 
Прислівники відзайменникового походження у західнополіських говірках української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Ю.В. Громик ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 17 с. — укp.

У дисертації досліджено лексико-семантичну сутність, фонетико-морфологічні особливості відзайменникових прислівників різних говіркових груп Західного Полісся в генетичному та лінгвогеографічному аспектах у взаємозв'язку із сучасною українською літературною мовою, іншими українськими говорами, а також суміжними слов'янськими мовами. На прикладі 1870 прислівників (включаючи і фонетико-морфологічні варіанти) простежено формування системи відзайменникових прислівників західнополіського говору, з'ясовано основні закономірності і тенденції розвитку цієї системи, продуктивність основних словотвірних моделей. Численний фактичний матеріал малює цілісну картину прислівників західнополіського говору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672

      
11.

Демчук Н.Р. 
Художній світ прози Т.Шевченка (проблема психологічного аналізу): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.Р. Демчук ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації художній світ прози Т.Шевченка протрактовано у принципово новому теоретичному ракурсі. Автор досліджує повісті з точки зору специфіки парадигми художнього психологічного аналізу й приходить до висновків: у парадигмі прийомів та засобів психологічних студій прози Т.Шевченка домінує зовнішня мова екстервентного психологічного аналізу; у художній структурі повістей Т.Шевченка лаконічні сентенції від авторського аналізу доповнюються і уточнюються ознаками аналізу інтроспективного - сповіддю героя та його епістолярієм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Шевченко 534

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Грайворонська О.В. 
Мова дитячого фольклору. Структурний та прагматичний аспекти (Віршовані жанри): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.В. Грайворонська ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2000. — 16 с. — укp.

Виявлено мовну специфіку певних жанрів українського дитячого фольклору: колискових пісень, пестушок, потішок, забавлянок, лічилок, дражнилок. Завдяки здійсненню комплексного лексико-граматичного аналізу названих жанрів доведено, що мова кожного жанру становить певний етап у розвитку мовлення дитини. Твори фольклору для дитини (поезія пестування) і власне дитячого фольклору (лічилки та дражнилки) демонструють співвіднесеність своєї мовної специфіки з ходом мовленнєвого розвитку малюка. Дослідження мовних особливостей творів дитячого фольклору здійснено з урахуванням прагматичної функції жанрів. Аналіз за жанрами зумовлено лінгвістичними факторами, оскільки кожному жанрові притаманні власні особливості, що виявляються на всіх рівнях мови: фонологічному, морфологічному, лексико-фразеологічному, синтаксичному, стилістичному.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-696 + Ш141.4-31
Шифр НБУВ: РА310196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Піхтовнікова Л.С. 
Еволюція німецької віршованої байки (ХІІІ - ХХ ст.): жанрово-стилістичні аспекти: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04; 10.01.04 / Л.С. Піхтовнікова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 40 с. — укp.

Встановлено концептуальні засади еволюційно-стилістичної парадигми у лінгвостилістичних та літературознавчих дослідженнях, а саме у стилістиці байки як жанру та типу тексту, які базуються на системно-структурному та синергетичному підході. Еволюцію стилю німецької байки досліджено з погляду теорії самоорганізації систем. З'ясовано, що синергія стилю обіймає всі рівні системи "соціально-мовленнєве середовище - мова - байка - стиль - архетип". Проаналізовано еволюцію стилю німецької віршованої байки протягом 8 сторіч з виокремленням декількох епох: Середньовіччя, Гуманізму, Реформації, Бароко, Просвіти, XIX та XX ст. Запропоновано базову модель еволюції стилю й відповідні моделі за епохами, в яких враховуються головні соціальні, тематичні, стильові атрактори та відповідні стилістичні засоби, а також стильові риси. Розроблено еволюційно-стильову типологію байки: виокремлено головні стильові архетипи, які складалися й еволюціонували протягом сторіч та існують і в наш час: риторично-стислий, поетично-розважальний, соціально-критичний, дитячої та юнацької байки, жартівливо-комічної байки, сучасної абстрактно-інтелектуальної байки з глобалізованим образно-символічним значенням. Здійснено стилістико-порівняльний аналіз еволюції німецької, української та російської байок, у процесі якого застосовано розроблену методику класифікації образів-символів за їх семантичною ємністю та методику виокремлення й опису стильових архетипів. З'ясовано, що еволюція стилю німецької, української та російської байок відбувається за однаковими літературознавчими законами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.471.6 + Ш5(4ГЕР)-337 + Ш5(4Укр)-337 + Ш5(4Рос)-337
Шифр НБУВ: РА310678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Матвєйченко В.В. 
Методика навчання усного спонтанного мовлення з використанням творів художньої літератури (англійська мова, початковий етап, мовний факультет вищого навчального закладу): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / В.В. Матвєйченко ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Розроблено комплекс вправ для навчання усного спонтанного мовлення на матеріалі англомовних текстів короткого оповідання студентів початкового етапу мовного факультету вищого навчального закладу. Комплекс вправ передбачає послідовне , поетапне формування та розвиток навичок і вмінь даного мовлення у процесі змістової та смислової інтерпретації художніх деталей тексту. Ефективність вправ обгрунтовано теоретично та підтверджено практично.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-913.33
Шифр НБУВ: РА310265 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Пузік 
Відприкметникові дієслова у німецькій, англійській та українській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Андрій Анатолійович Пузік ; Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш102.12
Шифр НБУВ: РА311573

Рубрики:

      
16.

Мех Н.О. 
Структура лексико-семантичного поля "мова - слово" в українській поетичній мові XIX - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.О. Мех ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-315.5 + Ш5(4Укр)5-335
Шифр НБУВ: РА308223 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Подолян І.Е. 
Національна специфіка семантики фітомінів в українській, англійській та німецькій мовах (контрастивний етнопсихолінгвістичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / І.Е. Подолян ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням семантичної відповідності слів, які в різних мовах мають єдиний понятійний компонент. Методом вільного асоціативного експерименту, в якому взяли участь представники України, США й Німеччини, було визначено універсальні й національно-специфічні ознаки семантики 50 загальновживаних українських, англійських і німецьких фітонімів-корелятів. За допомогою лексикографічних, фольклорних і країнознавчих джерел було досліджено мовні й етнокультурні передумови фонової семантики назв рослин. Окрему увагу приділено зіставленню фітонімів-корелятів на базі їх символічних конотацій, виявлених в асоціативному експерименті та перевірених на предмет їх усталеності в поетичних творах XX ст. За результатами аналізу асоціативної поведінки учасників експерименту та їх уявлень щодо рослин зроблено висновки про особливості мовних картин світу українців, американців і німців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.751 + Ш100.33 + Ш12-315.5
Шифр НБУВ: РА310501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Климова К.Я. 
Формування культури мовлення майбутніх учителів початкових класів в умовах говірок Житомирщини: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / К.Я. Климова ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему формування мовної культури студентів - вихідців з різних районів області. Її актуальність визначається потребою держави у кваліфікованих, інтелектуально розвинених педагогах з високим рівнем комунікативних умінь і навичок вільного володіння засобами літературної мови. Такі вчителі повинні тактовно і наполегливо долати діалектні помилки у мові дітей і водночас сприяти зацікавленості живим народним словом, вчити доречно і доцільно використовувати діалектизми в тексті. Однак аналіз мовлення студентів I - IV (V) курсів показав, що проблема подолання діалектних помилок у педагогічному закладі освіти є досить серйозною. Методика формування мовленнєвої культури майбутніх вчителів за умов діалектного впливу, яку запропоновано і апробовано на заняттях з курсів "Сучасна українська мова" і "Основи культури і техніки мовлення" на педагогічному факультеті Житомирського державного педагогічного університету, є комплексом взаємопов'язаних, упорядкованих дій викладачів і студентів, з-поміж яких провідне місце належить виконанню різнорівневих вправ з діалектизмами. Використання в експериментальній методиці гнучких педагогічних технологій передбачало зміни вузівських навчальних програм, структури занять, системи контролю й оцінювання знань, форм науково-дослідницької роботи студентів. Враховано також психологічний аспект данної проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-913.37
Шифр НБУВ: РА308794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Чанишева Г.А. 
Посесивні дієслова в англійській і німецькій мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Г.А. Чанишева ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано дві групи посесивних дієслів (ПД), що позначають власне володіння та придбання (інхоативних ПД). Посесивними є дієслова, у семантиці яких позначено майнові відносини. Подано системний аналіз ПД в англійській і німецькій мовах, що включає розгляд процесу взаємодії їх семантичної та словотвірної структур. Компонентний аналіз значень дозволив виділити різні види семантичної інформації, що міститься в глибинній структурі ПД, яка, з одного боку, сприяє поширенню ознак дії, що позначається, та її учасників, а з іншого боку - конкретизує дієслівні значення, визначає та обмежує у певних випадках вид контексту, у якому можуть бути використані дані вербативи. Структурно-морфологічний аналіз ПД дав можливість виділити їх словотвірні особливості та визначити семантичну й морфологічну природу елементів, що беруть участь у дієслівному словотворенні в зазанченних мовах. Змодельовано формули тлумачення ПД, яке здійснювалось за допомогою трансформаційного аналізу значень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш143.2-315.6
Шифр НБУВ: РА311528 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Рогач Л.В. 
Семантична основа лінгвістичних термінів в українській та англійській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Л.В. Рогач ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню семантики лінгвістичної термінологічної лексики української та англійської мов і виявленню її співвідношення з іншими терміносистемами у межах віддаленоспоріднених мов, а також загальновживаною лексикою. Проаналізовано семантичну структуру слова як загальновживаної та термінологічної одиниці, описано різноманітні зв'язки між лексичними значеннями, встановлено якісно-кількісну характеристику семного та лексичного складів лінгвістичних термінів. Методологічною основою до вивчення мови запропоновано антропоцентристський підхід, положення стосовно взаємозв'язку мови і мислення. Зіставне вивчення української та англійської лінгвістичної термінології проведено на основі спеціально розробленої методики їх семантичного аналізу, що дає можливість використовувати семантичний простір як одну з важливих ознак структурної організації лексичних значень окремих слів та лексико-семантичних систем у цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1в3 + Ш141.4-34:Ш1 + Ш143.21-34:Ш1
Шифр НБУВ: РА309798 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського