Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (25)Реферативна база даних (203)Книжкові видання та компакт-диски (157)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=ШЛЯХТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Маслійчук 
Козацька старшина слобідських полків другої половини XVII - першої третини XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Маслійчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано процес формування козацької еліти Слобідської України за умов панування своєрідних звичаїв ("черкаської обикності") та інкорпорації слобідсько-українських земель до Російської імперії. Досліджено генезу місцевої козацької еліти, вплив на її формування російського уряду, зайняття нею верхніх щаблів соціальної драбини, нагромадження козацькими старшинами матеріальних благ. Розглянуто проблеми поступового обмеження владних прерогатив слобідсько-української козацької старшини російським урядом, політичної пасивності козацької еліти, доведення козацькими старшинами своєї соціальної винятковості. На підставі аналізу численних джерел висвітлено перетворення місцевих козацьких старшин на прошарок землевласників-поміщиків - "нову шляхту", вплив даних процесів на суспільний розвиток усього регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Т3(4УКР52)46
Шифр НБУВ: РА312757 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Полтавець С.В. 
Становлення та особливості політичної думки доби Хмельниччини: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / С.В. Полтавець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено, що Українська національна революція XVII ст., політична практика доби уряду Б. Хмельницького мала серйозне світоглядне, політико-ідеологічне підгрунтя у світоглядних орієнтаціях, менталітеті українського народу, ідеях історичної та полемічної літератури, творах діячів українського Відродження, Гуманізму та Реформації, козацькій ідеології та "Руській ідеї", традиціях української державності та козацького і громадського самоврядування. Досліджено історичний розвиток українського суспільства після Київської Русі у висхідному напрямку становлення української нації, розвитку національної свідомості та політичних орієнтацій, спрямованих на досягнення власної суверенної державності. Розглянуто роль української еліти та шляхти, які відіграли взагалі позитивну, хоча і суперечливу роль, сприяли збереженню та розвитку українського народу в етнічно-національному, релігійному, духовному, економічному та територіальному плані. Висвітлено основні чинники формування політичної думки, політичної орієнтації та політичної свідомості українського народу зазначеної доби, основними домінантами яких визначено соціально-політичні та духовні фактори власного соціально-політичного та історичного-культурного буття. Узагальнено матеріали, які засвідчують тривалість державотворчих традицій руського народу, наявність напередодні правління Б. Хмельницького низки політичних ідей та державотворчих концепцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)44/46 +
Шифр НБУВ: РА322181

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Громакова Н.Ю. 
Суспільний рух польської шляхти Правобережної України в 1795 - 1830-х роках: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.Ю. Громакова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено генезис, ідеологічне та практичне оформлення шляхетського суспільного руху на Правобережній Україні в 1795 - 1830-х рр. Комплексно вивчено чинники, що впливали на розвиток руху та визначено особливості та характерні риси шляхетських змагань в регіоні, а також основні напрямки еволюції впродовж першої третини XIX ст. Досліджено структуру шляхетського суспільного руху на Правобережжі, розглянуто його як складову частину загальнопольського суспільного руху кінця XVIII - першої третини XIX ст., а також з'ясовано його роль і місце в українському історичному процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)47-4 + Т3(4Укр-9Пол)47-4
Шифр НБУВ: РА317553 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Блануца А.В. 
Обіг земельних володінь волинської шляхти у другій половині XVI ст. (на матеріалах Луцьких актових книг 1566 - 1599 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Блануца ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Охарактеризовано зміни, що відбулися в територіально-адміністративному устрої Великого князівства Литовського (ВКЛ) після реформ 1564 - 1566 рр., а також особливості економіки та соціальної структури населення Луцького повіту. З'ясовано правові процедури та визначено типи операцій зі шляхетською земельною власністю. Установлено склад осіб, задіяних у операції з земельною власністю шляхти у луцькому повіті, проаналізовано динаміку укладення контрактів. Проаналізовано величину та ціну обігової власності. Надано оцінку формам і методам ділової активності учасників укладення контрактів у сфері обігових поземельних операцій. Досліджено процес перерозподілу земельних володінь луцької шляхти наприкінці XVI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)442-21 +
Шифр НБУВ: РА334939

Рубрики:

      
5.

Тесленко І.А. 
Острозька волость у 1565 - 1608 роках: формування території, структура землеволодінь та механізм управління: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.А. Тесленко ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено історію Острозької волості - адміністративно-територіальної одиниці, що є комплексом земель, розташованих по обидва береги річки Горині в її середній течії та зібраних навколо Острозького замку. Простежено обставини переходу волості від одних власників до інших протягом другої половини XVI - початку XVII ст. Показано шляхи укрупнення маєтку за рахунок колонізації малозалюднених теренів та інкорпорації сусідніх земель. Окреслено кордони, вирахувано площу та чисельність населення Острожчини. На підставі актових джерел реконструйовано структуру Острозького замкового уряду, який складався зі старости, його намісника та писаря. Висвітлено функції замкових і волосних урядників. Проаналізовано основні форми землеволодіння на території волості (маєтки замкового столу, "зем'янські" та церковні "держави"). Розглянуто соціальний та етнічний склад, життєві пріоритети та внутрішню ієрархію острозької службової шляхти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)4 +
Шифр НБУВ: РА344258

Рубрики:

      
6.

Шляхта Т.Я. 
Альбуміновий перитонеальний діаліз як компонент комплексного лікування печінкової недостатності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / Т.Я. Шляхта ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі клінічного обстеження та узагальнення безпосередніх результатів дослідження, девіацій біохімічних показників та параметрів центральної гемодинаміки, дихальної системи у разі застосування методики альбумінового перитонеального діалізу та інших еферентних методів у процесі лікування хворих з печінковою недостатністю здійснено спробу систематизувати основі зміни, що відбуваються у метаболізмі, серцево-судинній та дихальній системах з метою вивчення ефективності лікувальних засобів і своєчасного виявлення та запобігання ускладненням. Для лікування хронічної печінкової недостатності розроблено програмну методику замісної терапії, що включає альбуміновий перитонеальний діаліз, ультрафільтрацію, сорбцію асциту з наступною внутрішньовенною реінфузією у комбінації з гіпербаричниою оксигенацією. Для лікуваня фульмінантної печінкової недостатності запропоновано варіанти замісної терапії альбуміновим перитонеальним діалізом з можливим комбінуванням з іншими еферентними методами гемокорекції (гемодіаліз з ультрафільтрацією, застосування дискретного плазмаферезу). Визначено ефективність використання методу альбумінового перитонеального діалізу у лікуванні хворих з хронічною та фульмінантною печінковою недостатністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.51-52 + Р457.465.51 +
Шифр НБУВ: РА343996

Рубрики:

      
7.

Сливка Л.В. 
Етносоціальний розвиток дрібної шляхти в Галичині (1772 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Л.В. Сливка ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему етносоціального розвитку дрібної шляхти Галичини в 1772 - 1914 рр. З використанням різноманітних джерел висвітлено зміни її соціального становища. За результатами дослідження спростовано думку науковців про суцільне ополячення української шляхти. З'ясовано етнічну ідентифікацію дрібної шляхти та визначено особливості соціальної свідомості, що вирізняють цю верству. Проаналізовано складові матеріальної та духовної культури дрібної шляхти в Галичині наприкінці XVIII - початку XX ст., розглянуто її етнічний і соціальний аспекти. На тлі загальноукраїнських рис культури показано вкраплення шляхетських елементів у побуті, громадсько-церковному та родинному житті цієї групи. Значну увагу приділено вивченню церковно-календарної та сімейної обрядовості шляхти як етнокультурного явища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)4/5-2 + Т52(23=УКР6А/Я) +
Шифр НБУВ: РА349359

Рубрики:

      
8.

Плевако І.Г. 
Сеймик Волинського воєводства у другій половині XVII століття: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.Г. Плевако ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу архівних матеріалів, опублікованих джерел, української та польської наукової літератури здійснено комплексне дослідження сеймика Волинського воєводства другої половини XVII ст. Охарактеризовано право участі та уточнено склад волинян у шляхетських зібраннях. Розкрито функції головуючих на сеймику маршалків. Досліджено заходи королівської канцелярії, волинських урядників і зацікавлених осіб у приготуваннях до сеймиків напередодні сейму та після його роботи. Розкрито перебіг, причини відкладення та зривання шляхетських зібрань. Укладено перелік послів на сейм від Волинського воєводства другої половини XVII ст. Виявлено й обгрунтовано зв'язок волинської шляхти з сеймиками інших територій Речі Посполитої. Установлено позицію шляхти щодо політики Речі Посполитої у сфері оборони, оподаткування, судочинства. Проаналізовано віровизнавчі орієнтації учасників сеймика та з'ясовано ознаки політичної культури шляхти Волинського воєводства даного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)461-5 +
Шифр НБУВ: РА353426

Рубрики:

      
9.

Якимчук О.О. 
Шляхта Рівненського повіту в соціально-економічному та культурному житті краю кінця XVIII - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Якимчук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу архівних неопублікованих і опублікованих джерел і праць вітчизняних і зарубіжних істориків досліджено становище шляхти Рівненського повіту в соціально-економічному та культурному житті краю кінця XVIII - початку XX ст. Проаналізовано історіографічну спадщину й архівні матеріали щодо висвітленої проблеми. Надано характеристику зміни соціального становища шляхти за умов посилення російського самодержавства та ущільнення прав шляхти. З'ясовано вплив шляхтичів на розвиток сільського господарства, мануфактурного та промислового виробництва, торговельних відносин у Рівненському повіті Волинської губернії. Розглянуто місце шляхти у культурному житті краю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр-4Ров)0-2 +
Шифр НБУВ: РА352117

Рубрики:

      
10.

Войтенко Ю.М. 
Еліта Правобережної України в російському імперському суспільстві: політико-соціальні виміри (1793 - 1832 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.М. Войтенко ; Держ. вищ. навч. закл. "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г.Сковороди". — Переяслав-Хмельниц., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено процес становлення суспільної еліти Правобережної України за нових політико-соціальних умов Російської імперії. Проаналізовано становище політичної, духовної та культурної еліти Правобережжя. Доведено, що заможна шляха та російське дворянство становили політичну еліту регіону; православне духовенство як носій державності та духовності набуло статусу духовної еліти; інтелігенція Правобережжя, у складі якої до першої третини XIX ст. домінували поляки, була основою культурної еліти. Простежено процес набуття привілейованості шляхти за нових політичних умов у результаті поширення на неї статусу благородного російського дворянства. З'ясовано, що до польського повстання 1830 - 1831 рр. з одержанням дворянського статусу місцева шляхта продовжувала відігравати провідну роль в усіх сферах життєдіяльності правобережного суспільства. Встановлено, що після повстання соціальна структура Правобережної України була реорганізована за зразком імперської відповідно до російського законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-28/29 + Т3(2)46-7 +
Шифр НБУВ: РА361148

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Горяга О.В. 
Соціально-правовий статус козацької старшини гетьманщини у другій половині XVII - XVIII ст.: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.В. Горяга ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто процес формування та подальшої еволюції у другій половині XVII - XVIII ст. соціально-правового статусу нової генерації української еліти - козацької старшини. Досліджено аспект її становлення та генезис, вивчено внутрішню структуру та джерела формування. Розглянуто проблеми соціально-політичних орієнтирів козацької старшини. Вивчено процес монополізації козацькою старшиною політичної влади в державі, охарактеризовано зміни в системі суспільних відносин, механізмі та принципах державного управління, що відбулися внаслідок цього. На підставі численних джерел показано перетворення козацької старшини на окремий привілейований стан українського суспільства ("нову шляхту") шляхом набуття різноманітних прав і привілеїв, що передавалися виключно всередині цієї замкнутої корпорації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-512 + Т3(4УКР)46-294 +
Шифр НБУВ: РА364444

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Дарчик С.В. 
Візія національно-визвольної війни українського народу (1648 - 1657 рр.) у спогадах та щоденниках шляхтичів Речі Посполитої: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Дарчик ; Ін-т укр. археології та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Національно-визвольну війну українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648 - 1657 рр.) висвітлено у контексті спогадів і на підставі автобіографічних щодинників шляхтичів Речії Посполитої - очевидців і сучасників подій. Проаналізовано суспільне середовище та традиції створення мемуарів XVII ст. Висвітлено взаємозв'язок фактів з біографій авторів з тенденційністю представлення їх особистостей і певних подій. На базі джерельного матеріалу досліжено трактування сучасниками причин розгортання конфлікту, характеристику військових кампаній Національно-визвольної війни та вантажів повстанського війська.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211 + Т3(4УКР)442-452,013 +
Шифр НБУВ: РА366051

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Шляхтуров Д.С. 
Особливості формування продуктивності квасолі залежно від технології вирощування в умовах північного Лісостепу: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Д.С. Шляхтуров ; Нац. наук. центр "Ін-т земл-ва УААН". — К., 2009. — 21 с. — укp.

Наведено результати досліджень росту, розвитку та формування продуктивності квасолі звичайної сорту "Мавка" залежно від елементів технології вирощування, а саме: способу сівби, дози мінеральних добрив, норми висіву та передпосівного інокулювання насіння бульбочковими бактеріями роду Rhizobium phaseoli. Встановлено особливості формування листкової поверхні та симбіотичного апарата рослин, фотосинтетичного потенціалу та чистої продуктивності фотосинтезу за основними фазами росту та розвитку культури, показників структури врожаю залежно від дії досліджених факторів. Виявлено оптимальне поєднання способу сівби, дози мінеральних добрив, норми висіву й інокулювання насіння для формування максимальної продуктивності квасолі. Проведено оцінювання економічної та енергетичної ефективності вирощування культури. За результатами проведених досліжень удосконалено технологію вирощування квасолі, яка за умов північної частини Лісостепу України забезпечує одержання врожайності зерна культури на рівні 2,49 т/га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-4 +
Шифр НБУВ: РА363793

Рубрики:

      
14.

Фелонюк А.В. 
Передмістя Львова другої половини ХVII-XVIII ст.: адміністративно-правовий статус та соціотопографія: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Фелонюк ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав.. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено адмістративно-правовий статус та соціотопографію передмість Львова другої половини XVII - XVIII ст. На підставі аналізу архівних документів, опублікованих джерел виділено кілька юрисдикцій на львівських передмістях: міську, замкову, окремі юрисдикції шляхти та духовенства (юридики, лібертації). Відтворено складний управлінський персонал передмість під різними юрисдикціями, розкрито соціальну структуру мешканців, висвітлено соціальну топографію передмість, професійну стратифікацію та майнове розшарування передміського населення. Охарактеризовано професійну топографію та топографію "заможності" вулиць передмість другої половини XVII - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4-2 + С5*18:Д +
Шифр НБУВ: РА367525

Рубрики:

      
15.

Довбищенко М. В. 
Українська шляхта Волині у релігійних рухах кінця XVI - першій половині XVII ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 09.00.12 / М. В. Довбищенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Досліджено процеси релігійного розшарування в середовищі шляхетського соціуму Волинського регіону та простежено особливості політичної боротьби волинського нобілітету на захист прав та інтересів своїх церков. З'ясовано вплив релігійних чинників на кристалізацію етнічної свідомості українського нобілітету Волині в межах трьох конфесійних груп регіону - православних, уніатів і римо-католиків. Порушено широке коло проблем, пов'язаних з релігійними конфліктами на Волині, особливостями духовного та релігійного життя українського нобілітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)44-2
Шифр НБУВ: РА373058 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Миненко Ю. В. 
Геральдична поезія в українському літературному бароко: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / Ю. В. Миненко ; ДВНЗ "Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника". — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Детально розроблено жанр української геральдичної поезії, популярної у літературі бароко. З'ясовано генезу віршів на герби, постання яких було зумовлене зростанням ролі шляхетського стану в тогочасному супільстві. Звернено увагу на взаємозв'язки українських геральдичних віршів з аналогічним жанром стематів у польській літературі, звідки гербова поезія була запозичена українським письменством. Геральдичну поезію розглянуто як синтетичний графіко-літературний жанр, що постав на суміжжі двох інших популярних барокових жанрів - панегірика й емблеми. Геральдичні вірші є емблематичними за формою та панегіричними за змістом. Головним художнім засобом вираження заслуг і достоїнств шляхтича було використання багатої символіки. Виділено найуживаніші геральдичні символи й систематизовано їх у тематичні групи. Значну увагу приділено значенню цих символічних знаків та їх функціонуванню у тексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335
Шифр НБУВ: РА381785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Омельчук Б. А. 
Оборонні споруди Львівщини як пам'ятки військової історії (друга половина XIV - XVII ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / Б. А. Омельчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Відтворено специфіку оборонного будівництва головним чином у Львівській землі, що в кінцевому підсумку сприяло об'єктивному дослідженню різних аспектів військової, політичної та господарської історії краю, а також напрямків оборонно-захисної діяльності володарів Речі Посполитої, окремих шляхтичів, міських і сільських громад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО)4-54 + Ц561.211 г(4УКР-4ЛЬВ)4 + Щ117.161.3(4УКР-4ЛЬВ)4
Шифр НБУВ: РА382923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Заяць А. Є. 
Міське суспільство Волині XVI ‒ першої половини XVII ст. / А. Є. Заяць. — Б.м., 2019 — укp.

У дослідженні розглянуто процес становлення та функціонування міського суспільства Волині у ранньомодерну добу. Проаналізовано проблему дефініції, класифікації та термінології міських поселень; вивчено функції міських поселень та фактори їх розвитку. З'ясовано роль власників приватних та старост королівських міст на формування устрою та особливості розвитку волинських міст. Особлива увага приділена міському управлінню та участі у ньому війта, лентвійта, ради, лави та найманих міських урядників. Описано міське судочинство та його особливості у королівських та приватних містах. Прослідковано джерела формування міської громади, її правове становище, соціальну структуру, етнічний та професійний склад, а також місце шляхти у міському соціумі.^UThe reseach studies the process of establishment and functioning of Volhynia urban society in the Early Modern era. The study analyzes the issue of definition, classification and terminology of urban settlements; functions of urban settlements and their development factors are examined. The role of private cities owners and royal cities Starostas was figured out in terms of system formation and peculiarities of Volhynia cities development. Special attention is dedicated to city administration and Vogt, Leitvogt, council and hired servicemen involvement in it. Judicature and its peculiarities in royal and private cities are depicted. The study provides insights into the sources of urban community formulation, its legal position, social structure, ethnic and professional structure, as well as Szlachta's role in the urban society.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Войчук А. Ю. 
Особливості інституту президентства за різних формреспубліканського правління / А. Ю. Войчук. — Б.м., 2020 — укp.

Глава держави посідає чільне місце в системі вищих органів державноївлади і справляє на їх формування та функціонування визначальний вплив.Роль президента в системі органів державної влади і в країні загалом значноюмірою залежить від того, якою саме є форма республіканського правління –президентською, парламентарною чи змішаною. Конституційний статус(інститут) президента, а отже, і роль президента у здійсненні державної влади,залежить від форми республіканського правління. Досягнення цієї мети ірозв'язання зумовлених нею завдань є особливо важливими для України,оскільки узагальнення зарубіжного досвіду формування і функціонуванняінституту президентства дає змогу удосконалювати такий інститут в нашійкраїні.Актуальність теми дисертаційного дослідження зумовлюєтьсяреформуванням інституту президента у відповідності з об'єктивнимивимогами, які висуваються до нього у зв'язку з політико-правовими змінами удержавному житті України, а також виникають у процесі пошуку оптимальноїдля країни форми республіканського правління.Метою дисертаційного дослідження є виокремити, розкрити зміст таз'ясувати особливості функціонування інституту президентства за різнихформ республіканського правління. Об'єктом дисертаційного дослідження єінститут президентства як сукупність юридичних норм, що визначає статуспрезидента як глави держави за республіканської форми правління.Предметом дослідження виступають особливості інституту президентства зарізних форм республіканського правління.^UThe head of state occupies a prominent place in the system of higher stateauthority and exerts a decisive influence on their formation and functioning. In thecountry the role of the president in the system of public authority depends on whatform of republican government is the presidential, the parliamentary or the semipresidential.The constitutional status (the institute) of the president and the role ofthe president, in the exercise of state power, depends on the form of republicangovernment. Achieving this goal and solving the tasks are especially important forUkraine, as the generalization of foreign experience in the formation and functioningof the institute of presidency makes it possible to improve such an institute in ourcountry.The relevancy of the dissertation is coordinated to the reform of the president`sinstitute in accordance with the objective requirements for it in connection withpolitical and legal changes in state life of Ukraine, as well as arise in the process offinding the optimal form of republican government.The purpose of the dissertation is to single out, reveal the content and find outthe peculiarities of the functioning of the institute of presidency under the differentforms of republican government. The object of the dissertation is the institute ofpresidency as a set of legal norms that determines the status of the president as thehead of state under the republican form of government. The subject of the study arethe features of the institute of presidency in the different forms of republicangovernment.The dissertation is the first complex political science research of the instituteof presidency under the different forms of republican government. Within theframework of the conducted research the following results were obtained, which aremarked by scientific novelty and are submitted for defense:for the first time:- the author's definition and delimitation of the concepts “the institute ofpresidency” and “the president's institute” is given. The institute of presidency is aset of constitutional norms that determine the place and role of the president in thesystem of public authority in states with a republican form of government, and thepresident's institute is a system of constitutional law that determines the status ofthe president in the system of public authority in a particular country. The conceptof “the institute of presidency” is broader in meaning than the concept of “thepresident's institute”, as it covers both the general characteristics of theconstitutional status of the president as the head of state in different countries andthe status of the president in a particular country. The constitutional status of thepresident is a part of the president's institute. The constitutional status of thepresident is a set of functions, powers and forms of responsibility enshrined in thebasic law, and the president's institute is a system of constitutional and legal normsthat determines the constitutional and legal status of the president in the system ofpublic authority in a particular country. The study of the president's institute in theconstitutions of countries should be carried out taking into account the generalcharacteristics of the institute of presidency.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Белінська Л. С. 
Українська еліта Східної Галичини у націєтворчому дискурсі другої половини ХІХ – першої половини ХХ століття. / Л. С. Белінська. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено комплексний аналіз ментальності, свідомості та етосу, які склали символічний, культурний, соціальний капітал української еліти Східної Галичини. В умовах модернізаційних змін у Західній Європі відбулася композиція еліт, коли шляхетська культура поєдналася з міщанським етосом. Це забезпечило розмірений перехід до громадянського суспільства, націє- та державотворення. В умовах Центральної та Східної Європи, в тому числі Галичині, еліта зберегла свою культуру у вигляді освіченої верстви, духовенства, яке виховало світську інтелігенцію. Інтелігенти, як духовна еліта, взяли на себе відповідальність за етнос і кропіткою працею формували модерну націю. Застосовуючи метод колективних біографій з виховним дискурсом, просопографіний метод простежено культурні практики низки громадсько активних шляхетських родів Галичини, які виховали духовну еліту у правничій, економічній, мистецькій, комунікативній сфері. Доведено, що, не зважаючи на офіційне скасування шляхетського стан, його культура когерентно передавалася іншим соціально спорідненим спільнотам і складала духовну еліту народу. Ігнорування шляхетського соціального, культурного, символічного капіталу, невизнання внеску шляхетського стану у процеси державотворення негативно відобразилися на моделі національної пам'яті українців. Проаналізовано внесок шляхетської страти у розбудову інфраструктури «повної культури» бездержавної нації (література, театр, публіцистика). Повернення шляхти у національну історіографію підтвердить тисячолітній західний вектор розвитку України в соціокультурному європейському культурному ландшафті.^UThe dissertation provides a complex analysis of the mentality, consciousness and ethos of the nobility, which comprise the symbolic, cultural and social capital of the na-tion. The work describes the methodology used and lays out the results of the research. The research demonstrates methodological, scholarly and practical results, which reflect the goal and scientific originality of the work. The work outlines the basic characteristics of the manner of thinking and consciousness of the European aristocracy. The aris-tocracy of Europe formed a common (supra-national) culture, and provided a system of values, as well as cultural, social and symbolic capital. It also offered a range of privi-leges, and promoted family unity, which portrayed the aristocratic strata as the elite of society. The essence of this culture informs chivalric ethos, which includes free will, the ideal, faithful service and benevolence. The dynamics of chivalric culture among the aristocracy permeated the aristocratic culture, and continued in transforming the culture of other social classes. In modern times, the societies of Western, Central and Eastern Europe developed in various directions. The inhabitants of towns and cities became important actors in the socio-cultural milieu of Western Europe, who acquired diverse views regarding the no-bility, ranging from negation and confrontation to borrowing and compromise. Such an elite furthered the development of civic society and strong national states. This became possible as long as the social differences between the aristocracy and the middle-class were not too great. The composition of the elite reflected the characteristics of the struggle between the old and the new in areas of morality, culture and nation-building. At the end of the nineteenth century a transformation took place of the western European aristocracy into a middle-class community which retained the cultural, eco-nomic and social capital.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського