Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (406)Реферативна база даних (649)Книжкові видання та компакт-диски (664)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>K=WINDOWS$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Легостаєва О.В. 
Автоматизована система розв'язання прямих задач гравіметрії для тривимірних неоднорідних шаруватих середовищ: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / О.В. Легостаєва ; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена створенню автоматизованої системи розв'язання прямих задач гравіметрії для тривимірних неоднорідних шаруватих середовищ. Система складається з блоків: 1) автоматичного введення до комп'ютеру зображень геофізичних карт за допомогою сканера і побудови їх цифрових моделей; 2) розв'язання прямої задачі гравіметрії для тривимірних неоднорідних шарів, апроксимованих сукупністю вертикальних призм з довільно розташованими верхньою і нижньою основами і неоднорідною густиною, яка в вершинах призми приймає задані значення, змінюється за лінійним законом уздовж горизонтальних координат на верхній та нижній основах і лінійно або експоненціально уздовж будь-якої вертикальної лінії; 3) подання результатів обчислень у вигляді карт. Система орієнтована на використання в розвідувальній та регіональній геофізиці, тобто на розв'язання прямих задач гравіметрії, які подані в прямокутній і сферичній системах координат. Система розроблена на алгоритмічній мові С і працює в операційному середовищі MS Windows. Вона має сучасний користувацький інтерфейс, легка і зручна для використання. Система знайшла широке застосування під час розв'язання практичних задач, пов'язаних з вивченням побудови різноманітних геологічних структур за гравіметричними даними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д212.1

Рубрики:

      
2.

Шибицька Н.М. 
Експертні методи і моделі керування процесом навчання операторів ергатичних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / Н.М. Шибицька ; Київ. міжнар. ун-т цив. авіації. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз сучасних концепцій організації процесу навчання і науково обгрунтовується необхідність розробки і впровадження в процес передтренажерної підготовки операторів ергатичних систем коп'ютерної технології навчання. Запропоновано структурну модель дидактичних знань і адаптивний алгоритм керування інформаційним потоком на основі стек-спискової моделі. Побудовано формальну модель процесу навчання з нечітко заданою цільовою функцією. Розроблено методику експертного оцінювання, яка дозволяє знизити суб'єктивний фактор в процесі прийняття рішень. Пропонується метод побудови динамічних шкал оцінювання для настроювання лінгвістичних оцінок з врахуванням вимог кваліфікаційної характеристики. Виведено закон засвоєння і збереження інформації в пам'яті оператора, який дозволяє прогнозувати рівень збереження навиків у оператора з плином часу і планувати навчання з метою підвищення кваліфікації. Розроблено експертну систему керування процесом навчання операторів ергатичних систем на базі локальної обчислювальної мережі під Windows 95 в середовищі Delphi 4.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.826-01 + З965.91-01

Рубрики:

      
3.

Шадхін В.Ю. 
Метод захисту програмних засобів від прихованого сканування в комп'ютерних системах: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / В.Ю. Шадхін ; Черкас. держ. технол. ун-т. — Черкаси, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено нові засоби захисту програм від динамічного та статичного аналізу для підвищення ефективності протидії засобам аналізу потенційного зловмисника шляхом підвищення ступеня контролю за інформаційними потоками в операційному середовищі та практичній реалізації. Впроваджено розроблені програмні засоби, оцінено їх ефективність. Розроблено модель систем захисту програм від статичного та динамічного аналізу прихованого сканування, яка може бути використана для одержання кількісного оцінювання ефективності засобів протидії дослідженню програм. Наведено детермінований метод протидії засобам динамічного та статичного аналізу програм. Визначено подальший розвиток програмних засобів захисту прикладного програмного забезпечення в операційній системі Windows від прихованого сканування, яке дозволяє розробити нові засоби захису програмного забезпечення від сканування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40 + З973-018.10 +
Шифр НБУВ: РА365635

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Смолянюк Н.В. 
Напружено-деформований і граничний стани сталебетонних плит перекриттів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / Н.В. Смолянюк ; Укр. держ. акад. залізнич. трансп. — Х., 2003. — 22 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено конструкцію сталебетонної плити перекриття, в якій сумісна робота тонкого металевого листа з бетоном досягається завдяки зробленим в цьому листі прямокутним просічкам, за цього просічки відігнуті та приварені до бортових елементів листа, утворена металева конструкція заповнена бетоном. Виготовлено та випробувано дослідні зразки з різним розташуванням просічок. У процесі випробування зразків одержано та проаналізовано дані стосовно закономірностей деформування та вичерпання несучої здатності плит, характеру тріщиноутворення в бетоні та пластичних властивостей в сталевому листі, а також схем руйнування зразків перекриттів. На підставі одержаної схеми руйнування розроблено методику оцінки несучої здатності сталебетонного перекриття за допомогою метода межової рівноваги. Несучу здатність визначено за нормальним перерізом та за міцністю контакту листа з бетоном. З використанням метода кінцевих елементів за допомогою проектно-обчислювального комплексу Stucture CAD для Windows розроблено розрахункову модель сталебетонних перекриттів та оцінено напружено-деформований і обгрунтовано межовий стани.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н441.331 + Н539.4-028.01 +
Шифр НБУВ: РА327355

Рубрики:

      
5.

Сардак О.В. 
Цінова політика підприємств у системі маркетингу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / О.В. Сардак ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі. — Донецьк, 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто проблеми вдосконалення цінової політики підприємств у системі маркетингу. Розкрито теоретичні аспекти формування цінової політики на сучасному етапі, визначено сутність ціни як складової частини комплексу маркетингу. Проведено маркетингові дослідження факторів чутливості споживачів до ціни. Здійснено моніторинг цін конкурентів. Проаналізовано діючу практику формування цінової політики у торговельних підприємствах. Розроблено та рекомендовано до використання блочну схему циклічного процесу формування цінової політики за умов маркетингової орієнтації підприємств, комплексну систему інформаційного забезпечення процесу ціноутворення у підприємстві, блок-схему проектування системи маркетингової інформації з ціноутворення. Запропоновано методику комплексного вивчення цінової чутливості споживачів, блок-схему процесу аналізу та прогнозування попиту для обгрунтування цінових стратегій, а також комп'ютерну програму щодо дослідження цінової еластичності попиту у торговельних підприємствах, яку створено у середовищі табличного процесору Excel для Windows. Розроблено методику моніторингу цін конкурентів, схему та зміст системи коректування цін у підприємствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)421.0-801
Шифр НБУВ: РА308593 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Головня О. С. 
Методика застосування технологій віртуалізації Unixподібних операційних систем у підготовці бакалаврів інформатики / О. С. Головня. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню проблеми розроблення навчальнометодичного забезпечення для добору та застосування засобів віртуалізації у навчанні Unix-подібних операційних систем (ОС) бакалаврів інформатики. Проаналізовано основні поняття дослідження, сформульовано робоче означення поняття «віртуалізація». Побудовано узагальнену систематизацію технологій віртуалізації. Здійснено аналіз вітчизняного та закордонного досвіду навчання ОС у ЗВО. Уточнено поняття інформатичних компетентностей бакалаврів інформатики щодо операційних систем. Виокремлено інформатичні компетентності бакалаврів інформатики щодо ОС та педагогічні умови навчання ОС бакалаврів інформатики. Побудовано модель застосування технологій віртуалізації Unix-подібних ОС у підготовці бакалаврів інформатики. Визначено критерії, показники, рівні сформованості інформатичних компетентностей бакалаврів інформатики щодо ОС, критерії добору програмних засобів віртуалізації у навчанні Unix-подібних ОС. Уточнено процедуру добору засобів віртуалізації для навчання ОС бакалаврів інформатики. Розроблено методику застосування технологій віртуалізації Unix-подібних ОС у підготовці бакалаврів інформатики на основі варіативного підходу до використання таких технологій. Відповідно до пропонованої методики створено методичний посібник з дисципліни «Операційні системи та системне програмування» для навчання майбутніх бакалаврів інформатики та методичні рекомендації щодо використання технологій віртуалізації у навчанні ОС бакалаврів інформатики. Здійснено експериментальну перевірку методики, наведено результати, виконано їх узагальнення та інтерпретацію.^UThe dissertation study investigated the problem of development of training and methodological materials on selecting and using virtualization tools for teaching Unix-like operating systems (OS) to bachelors of Informatics. The basic concepts are analysed, a working definition for the term «virtualization» is provided. The study develops the generalized systematization of virtualization technologies. Through research on the experience of teaching OS in Ukrainian higher educational establishments, the dissertation detected a range of issues in using virtualization technologies such as hardware and software failures, the low performance of virtualized operating systems, the lack of adapted instructions, dependence on specific computer laboratories, differing conditions of out-of-class work with virtualized OS. Comparison of bachelors' of Informatics scores in OS course showed a generally lower level of learning achievements in Linux than a level of learning achievements in Windows. The study revealed a number of differences in OS courses, including differing experience of using virtualization technologies among the teaching staff, a variety of virtualization technologies applied during a course, differing evaluation of factors for selecting virtualization tools. The research considered that virtualization tools in OS course for bachelors of Informatics need to be selected individually, and alternative virtualization tools need to be used along with main tools. A study on the foreign experience of teaching OS also detected the use of alternative virtualization tools. The concept of informatics competencies in OS of bachelors of Informatics is specified. The dissertation determines the informatics competencies in OS of bachelors of Informatics, which are as follows: know and understand the main milestones, directions and trends of OS development; describe the OS classifications, based on the architecture and scope of application; know and understand theoretical basis of OS structure and functioning; be able to apply graphical user interface of Unix-like OS (graphical user interface and / or command line interface); be able to do network settings in Unix-like OS; be able to install, update and remove software in Unix-like OS; be able to monitor and manage OS processes and threads; be able to monitor the usage of different memory types; have basic familiarity on manipulating file system in Unix-like OS; have basic familiarity on configuring the OS system security; have basic familiarity on system programming on C++ in Linux and / or Windows; be able to get reference information on OS using and programming. The work also defines the pedagogical conditions of teaching OS to bachelors of Informatics. The study specifies the model of using Unix-like OS virtualization technologies in training bachelors of Informatics, containing target, content, technological, diagnostical and analytical components. The model includes the criteria for the determination of the level of the informatics competencies in OS of bachelors of Informatics (theoretical, administrative, programming, self-studying), as well as the corresponding indicators and four levels of informatics competencies in OS of bachelors of Informatics (elementary, basic, intermediate, advanced). The work elaborates the criteria for selecting virtualization tools in teaching Unixlike OS to bachelors of Informatics (conformity of the underlying virtualization technology with specific features of the course; universality; compliance with the license; interface functionality; popularity and support), specifies the procedure for selecting these virtualization tools. The study develops the methodology for using Unix-like OS virtualization technologies in training bachelors of Informatics based on the varied approach to applying before-mentioned technologies. The methodology contains the goal and targets, content, forms, methods and tools. The suggested approach involves combining several virtualization tools for one course in OS to meet specific features of teaching the course as well as individual students' needs and ensures hardware and software fault tolerance. The approach is based on the following main targets: (1) to familiarize teaching staff and students with a diversity of virtualization technologies; (2) to give an example of combining different virtualization tools for a course in OS; (3) to adapt the instructive and training materials for using different virtualization tools. Following the suggested methodology, the study also developed the «Operating Systems and System Programming» handbook for future bachelors of Informatics and methodological guidelines on applying these technologies to teaching OS to bachelors of Informatics. The work provides experimental results demonstrating the effectiveness of the elaborated methodology. The analysis of the data received uses statistical methods, including the Kolmogorov-Smirnov test and Fisher's test.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Радковець Н. Я. 
Еволюція осадових товщ південно-західного схилу Східноєвропейської платформи впродовж пізнього протерозою-фанерозою у зв‘язку з їх потенційною нафтогазоносністю / Н. Я. Радковець. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена вивченню осадової товщі південно-західного схилу Східноєвропейської платформи включаючи такі геоструктурні одиниці як Волино-Подільська плита, Молдовська платформа й Переддобрудзький прогин та з'ясуванню закономірностей розвитку окремих літолого-стратиграфічних комплексів – їх нафтогенеруючий і нафтогазоносний потенціал.На основі аналізу палеосередовищ проведено реконструкцію умов седиментації в межах південно-західного краю палеоконтиненту Балтика впродовж едіакарію-нижнього палеозою та побудовані фаціальні карти-схеми.Застосувавши сучасні прецизійні методи, були вивчені збагачені органічною речовиною товщі едіакарію, силуру, середнього та верхнього девону й нижньої крейди, досліджені проби нафт і газів із середньодевонських та мезозойських покладів. Зокрема, досліджено речовинний склад як перспективних нафтогазогенеруючих товщ так і порід-колекторів, вивчено органічну речовину з метою оцінки її типу, ступеня термальної зрілості і нафтогазогенераційного потенціалу. Досліджено бутумоїди материнських порід та нафти з існуючих вуглеводневих покладів з метою одержання їх генетичних показників, гази із газових покладів з метою вивчення процесів, що призвели до їх формування, кореляцію між нафтами, газами та породами, спрогнозовано можливості формування та існування в досліджених літолого-стратиграфічних комплексах нафтових і газових покладів.На основі комплексу одержаних результатів досліджень проведене комп'ютерне моделювання тектонічної еволюції та історії занурення і термального дозрівання верхньопротерозой-фанерозойської осадової товщі південно-західного схилу Східноєвропейської платформи та нафтогазогенераційного потенціалу окремих літолого-стратиграфічних комплексів.Ключові слова: Волино-Подільська плита, Переддобрудзький прогин, едіакарій, палеозой, мезозой, речовинний склад порід, палеосередовища, фації, органічна речовина, генераційний потенціал, термальна зрілість порід, комп'ютерне моделювання.^USedimentary sequence of south-western slope of the East-European platform has been covered by lithological and lithological-geochemical investigations, including such geostructural units as Volyn-Podillya plate, Moldovian platform and Dobrogea foredeep. On the base of paleoenvironmental analysis the reconstruction of depositional environments during Ediacaran-Early Paleozoic within the south-western margin of the paleo-continent Baltica has been performed and corresponding facial sketch maps have been constructed. Correlation of Upper Proterozoic and Paleozoic deposits of Baltic, Lublin-Podlasie, Volyn-Podillya and Fore-Dobrougean paleo-basins showed, that the represented in the present-day sequence structural-tectonic complexes of different age, which in turn represent different depositional cycles, have been formed in one common basin of the continental margin of paleo-continent Baltica. Using the up-to-date precision methods the black shale sequences of Ediacaran, Silurian, Middle-Upper Devonian and Lower Cretaceous, as well as oil and gas samples from Middle Devonian and Mesozoic reservoirs have been investigated. In particular, have been performed the studies of the material composition of both prospective oil-gas-generating sequences and reservoir rocks, analyses of organic matter for estimating its type, maturation level and hydrocarbon-generative potential, investigations of oils from the existing accumulations with a purpose of obtaining their genetic characteristics, analyses of gas from the existing accumulations in order to study the processes, which led to their formation, correlation between oils, gases and organic-rich rocks, study of the possibility of oil and gas accumulations' existence within the investigated lithological-stratigraphic complexes.On the base of the obtained results of investigations has been performed the computer modeling of tectonic evolution and subsidence and maturation history of the Upper Proterozoic-Phanerozoic sedimentary sequence of south-western slope of the East-European platform and the related formation of oil and gas potential of separate lithological-stratigraphic complexes. Results of 1-D modeling of subsidence and maturation history, performed for potential hydrocarbon-generating rocks of the Upper Proterozoic-Phanerozoic sequence of the study area, showed that in most cases they have reached the maturation level, corresponding to oil and gas windows within the time span from Late Silurian to Late Carboniferous. The process of thermal maturation has been terminated by the Late Carboniferous inversion and uplift. Key words: Volyn-Podillya Plate, Dobrogea Foredeep, Ediacaran, Paleozoic, Mesozoic, material composition of rocks, paleoenvironments, facies, organic matter, generative potential, thermal maturity of rocks, computer modeling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Гаркавенко Ю. С. 
Мас-медійні джерела гетеростереотипізації України: комунікаційний аспект / Ю. С. Гаркавенко. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єктом дослідження є явище гетеростереотипізації України в європейських якісних виданнях. Метою дослідження є ідентифікація та характеристика найбільш поширених джерел гетеростереотипізації України в європейських виданнях. Методи: аналізу, синтезу, абстрагування, узагальнення, історичного аналізу, типологізації. Представленість стереотипів у медіадискурсі європейських видань досліджувалася за допомогою методу контент-аналізу. Зокрема, для контент-аналітичного дослідження було застосовано програмний продукт AntConc 3.5.0 (Windows). Змістове наповнення гетеростереотипних уявлень вивчалося за допомогою концептуального аналізу.У дисертаційній роботі вперше концептуально обґрунтовано і введено до наукового обігу новий термін «стереотип перехідного періоду», розкрито передумови його виникнення в мас-медійному дискурсі якісних британських, німецьких та французьких видань, висвітлено його змістове наповнення та генезу; систематизовано та схарактеризовано джерела гетеростереотипізації України на теренах вищезазначених якісних європейських видань; розкрито стереотипний мас-медійний образ України постмайданного періоду, репрезентований через уявлення британських, французьких, німецьких якісних видань. Отримані результати та висновки дослідження можуть бути застосовані під час викладання дисциплін «Сучасний мас-медійний дискурс», «Методологія дослідження соціальних комунікацій», «Сучасні мас-медійні концепти». Теоретичні положення та емпіричний матеріал, систематизований та проаналізований у дисертації, можуть бути використані професійними комунікаторами, які займаються питанням зовнішнього іміджу України.^UThe object of the research is the phenomenon of heterostereotipization of Ukraine in European quality online newspapers. The aim of the study is to identify and characterize the most common sources of heterostereotypization of Ukraine in European media-discourse. Methods: analysis, synthesis, abstraction, generalization, historical analysis, typology. The process of stereotypization in the media discourse of quality British, German and French newspapers was investigated with the help of the content analysis method. Specifically, for the content analysis study, AntConc 3.5.0 (Windows) was used. Heterostereotypical representations of Ukraine found in the European media discourse were studied with the help of conceptual analysis method.In the thesis, the new term which is “stereotype of the transitional period” was conceptually substantiated and introduced into scientific circulation, the preconditions of its emergence in mass-media discourse of high-quality British, German and French editions were revealed, its content and genesis were highlighted; the sources of heterostereotypization of Ukraine in the quality European online newspapers, such as literature, music, cinema and photography, were systematized and characterized; the stereotypical mass-media image of Ukraine of the post-Maidan period, represented through the scope of British, French and German quality editions, was disclosed.The obtained results and conclusions of the research can be applied while teaching the following disciplines: “Modern mass-media discourse”, “Methodology of research of social communications”, “Modern mass-media concepts”. The theoretical positions and empirical material, systematized and analyzed in the dissertation, can be used by professional communicators who deal with issues of the external image of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Баловсяк С. В. 
Багаторівневі методи оброблення електронно-дифракційних та Х-променевих сигналів у комп'ютеризованих інформаційно-вимірювальних системах / С. В. Баловсяк. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-технічної проблеми підвищення точності та швидкодії оброблення електронно-дифракційних і Х-променевих сигналів у комп'ютеризованих інформаційно-вимірювальних системах (КІВС). Мета роботи полягає в підвищенні точності та швидкодії оброблення експериментальних сигналів у КІВС за рахунок використання багаторівневих методів. Запропоновано концепцію багаторівневого підходу до оброблення експериментальних сигналів, яка полягає в обчисленні й аналізі додаткових рівнів сигналів, що забезпечує підвищення швидкодії або точності розроблених методів на порядок. На основі запропонованої концепції розроблено ряд методів. Розроблено метод аналізу і синтезу профілів розподілу яскравості зображень, характерною особливістю якого є використання конічних перерізів як обвідних серії профілів, що дозволяє на порядок підвищити точність визначення параметрів для усереднених профілів. Запропоновано високоточні методи для багаторівневої інтерполяції сигналів, в яких інтерпольовані сигнали складаються з суми коректованої та узгоджувальної функцій. Розроблено швидкодійний метод підвищення локального контрасту зображень, який використовує значення обвідних мінімальних та максимальних значень сигналу в межах локальних вікон. Запропоновано метод адаптивної орієнтованої фільтрації зображень у просторовій області, який як ядро фільтра використовує орієнтований двовимірний розподіл Гауса. Запропоновано математичну модель та метод орієнтованої фільтрації зображень смуг в частотній області, який заснований на просторовому виділенні смуг та їх подальшій фільтрації. Розроблено високоточний метод суміщення зображень об'єктів із використанням генетичного алгоритму. Запропоновано метод багаторівневого аналізу енергетичних спектрів зображень, який забезпечує незначну похибку обчислення середньої просторової частоти зображення. Одержали подальший розвиток: високоточний метод детектування просторового положення відрізків прямих, кіл та еліпсів на зображеннях; високоточні багаторівневі методи автоматичного визначення рівня та видалення гаусового шуму на зображеннях; метод вейвлет-фільтрації з використанням сімейства біортогональних вейвлетів; швидкодійний метод навчання штучних нейронних мереж; високоточний метод деконволюції зображень, який як функцію розсіяння точки використовує орієнтований двовимірний розподіл Гауса. Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що на основі отриманих теоретичних положень та методів розроблено апаратно-програмне забезпечення КІВС на базі Х-променевих дифрактометрів та електронних мікроскопів. Результати дисертаційної роботи впроваджено в 3-х науково-дослідних інститутах НАН України (м. Київ) при обробленні експериментальних електронно-дифракційних та Х-променевих сигналів, в навчальний процес Чернівецького національного університету.^UThe dissertation devoted to solving the scientific and technical problem of increasing the accuracy and computation speed of processing of electron diffraction and X-ray signals in computerized information-measuring systems (CIMS). The purpose of the work is to improve the accuracy and speed of processing the experimental signals in the CIMS by multilevel methods. The conception of a multilevel approach to the processing of experimental signals was proposed, which consists in the calculation and analysis of additional levels of signals, that provides the increase of speed or accuracy of the developed methods in order. The set of methods have been developed based on the proposed conception. The method of analysis and synthesis of intensity distribution of profiles of images was developed, the characteristic feature of which is the use of conical sections as an envelope series of profiles, which allows to increase the accuracy of the calculation of parameters for the averaged profiles in order. High-precision methods for multilevel interpolation of signals were proposed, in which interpolated signals consist of the sum of corrected and matching functions. A high-speed method of increasing the local contrast of images is developed, which uses the value of the envelopes of minimum and maximum signal values within the local windows. The method of adaptive oriented filtration of images in a spatial domain, which uses the oriented two-dimensional Gaussian distribution as the core of the filter, was proposed. A mathematical model and method of oriented filtration of band images in the frequency domain, which is based on the spatial allocation of the bands and their subsequent filtration, is proposed. A high-precision method of combining image objects with the use of a genetic algorithm was developed. The method of multilevel analysis of energy spectra of images was proposed, which provides a small error of the calculation of the average spatial frequency of the image. Get further development: the high-precision method of detecting the spatial position of straight lines, circles and ellipses on images; high-precision and multi-level methods of automatic level detection and removal of Gaussian noise on images; wavelet-filtration method using the family of biorthogonal wavelets; high-speed method for training artificial neural networks; a high-precision method of deconvolution of images, which as a point spread function uses an oriented two-dimensional Gaussian distribution. The practical importance of the obtained results is that on the basis of the obtained theoretical positions and methods the hardware-software of CIMS on the basis of X-ray diffractometers and electronic microscopes were developed. The results of the dissertation research were implemented in 3 research institutes of the National Academy of Sciences of Ukraine (Kyiv) for processing of experimental electron diffraction and X-ray signals, into the educational process of Chernivtsi National University.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Жуковський В. В. 
Математичне та комп'ютерне моделювання масопереносу сольових розчинів в каталітичних та дисперсних середовищах частинок мікропористої структури / В. В. Жуковський. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси тепло- та масопереносу сольових розчинів в каталітичних та дисперсних середовищах частинок мікропористої структури. Метою досліджень є підвищення адекватності існуючих та розробка нових математичних моделей процесів фільтрації сольових розчинів, зокрема, радіонуклідів, в каталітичних та дисперсних середовищах частинок мікропористої структури; розвинення скінченно-різницевих методів для знаходження чисельних розв'язків відповідних нелінійних крайових задач; розв'язання поставлених крайових задач; проведення чисельних експериментів та їх аналіз; побудова оптимального архітектурного рішення для програмного комплексу з використанням паралельних обчислень в хмарному середовищі. Для побудови математичних моделей використано підходи механіки пористого середовища, теорії фільтрації, тепло- та масопереносу як в ґрунтових, так і в каталітичних та дисперсних середовищах частинок мікропористої структури. Для знаходження чисельних розв'язків поставлених крайових задач використовувалися чисельні методи математичної фізики, зокрема монотонна локально-одновимірна та неявна різницеві схеми для рівнянь параболічного типу, що містять першу похідну, метод прогонки з використанням паралельних обчислень. Наукова новизна: вперше побудовано одновимірні математичні моделі міграції забруднених речовин при фільтрації підземних вод у ґрунтовому середовищі за наявності каталітичних частинок мікропористої структури; удосконалено дані математичні моделі з урахуванням неізотермічних умов, нелінійної залежності коефіцієнтів дифузії та фільтрації від концентрації, впливу дифузії у скелеті ґрунту; вперше побудовано нелінійну двовимірну математичну модель міграції радіонуклідів при фільтрації підземних вод до системи горизонтальних фільтрів-вловлювачів у каталітичному пористому середовищі з метою пришвидшення очищення забруднених ґрунтів; дістав подальшого розвитку метод скінченних різниць та метод прогонки за рахунок розпаралелювання алгоритмів, що дозволяють прискорити його швидкодію завдяки більш ефективному використанню обчислювальних ресурсів комп'ютерних систем зі спільною пам'яттю при розв'язуванні відповідних крайових задач тепломасопереносу. Практичне значення: розроблено інтелектуальний інтерфейс у вигляді кросплатформенного комплексу програмного забезпечення NanoSurface, що дозволяє проводити комп'ютерне моделювання масопереносу сольових розчинів при фільтрації підземних вод в каталітичних та дисперсних середовищах частинок мікро- та нанопористої структури на різних операційних системах (Windows, Linux, iOS) та хмарному середовищі Azure. Результати наукових досліджень впроваджено в роботі Рівненської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» для моделювання вертикальної міграції радіонуклідів та ТзОВ «Волиньсапрофос» при покращенні формули поліпшувача ґрунту та добрива. Математичні моделі були використані в роботі Інституту сільського господарства Західного Полісся для дослідження процесу вапнування із використанням шламів, що були отримані після очистки води, яка використовувалась при охолодженні реакторів Рівненської АЕС. Програмний комплекс NanoSurface використовувався управлінням економіки, інфраструктури та інвестиційної діяльності Рівненської районної державної адміністрації для формування ефективних стратегій оцінки ризику та прогнозування міграції різного роду речовин в ґрунтових масивах при розробленні проектів прогнозів економічного і соціального розвитку області на середньо- та довгостроковий період. Науково-методичні розробки та результати дисертаційних досліджень використано у навчальному процесі при виконанні кваліфікаційних робіт студентами освітніх програм «Прикладна математика» та «Комп'ютерні науки», а також при підготовці та викладанні ряду тем з наступних дисциплін: «Теорія систем та математичне моделювання», «Математичне і комп'ютерне моделювання природних та техногенних процесів», «Паралельні та розподілені обчислення». Сфера використання: в інженерній практиці в науково-дослідних інститутах, установах водного господарства, конструкторських бюро, проектних організаціях під час проектування, будівництва та подальшої експлуатації сучасних гідромеліоративних та очисних систем з метою поліпшення стану земель з несприятливими водними режимами та побудови ефективних стратегій оцінки ризику та планування очищення ґрунтів.^UThe dissertation is devoted to the updating of existing and the construction of new nonlinear one-and two-dimensional mathematical models of pollutants migration in the soil mass in the catalytic particles of a microporous structure presence, i.e. taking into account the influence of the mass transfer in porous micro- and nanosorbents to the overall kinetics of the process. The given mathematical models with the account of nonisothermal conditions, nonlinear dependence of diffusion and filtration coefficients on concentration, diffusion influence in the soil skeleton have been improved.Finite-difference methods for solvind numerical solutions of the corresponding nonlinear boundary value problems in one-dimensional and two-dimensional cases have been developed. On the basis of developed algorithms a software complex NanoSurface was created using parallel computing in a cloud environment. Verification of NanoSurface code and its comparison with other software complexes of modeling processes of underground hydromechanics has been carried out.A series of numerical experiments was conducted and their analysis. The influence of micro and nanoparticles sorbent, temperature, nonlinear dependences of filtration rate and diffusion coefficients on the filtration of saline solutions in saturated media is shown.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Овчиннікова Н. Б. 
Мінеральні води з підвищеною мінералізацією (розповсюдження на території України та уточнення їх хімічного складу методом рівноважної хімічної термодинаміки) / Н. Б. Овчиннікова. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертації охарактеризовано розповсюдження мінеральних вод з підвищеною мінералізацією на території України. На цій основі побудована перша карта їх поширення, яка увійшла до Національного Атласу України.В роботі зроблено висновок про відставання традицій представлення хімічного складу мінеральних вод від сучасних можливостей виявлення їх докладного хімічного складу методами рівноважної хімічної термодинаміки. Запропоновано методику моделювання та розрахунку хімічного складу мінеральних вод за допомогою програми GEM-Selector v.3.2. Зроблено висновок про те, що роль мікрокомпонентів у складі мінеральних вод, які раніше називались «мінеральні води без специфічних компонентів» недооцінена, і запропоновано змінити їх назву на «мінеральні води з підвищеною мінералізацією». Виявлено, що результати термодинамічного моделювання надають можливість більш обґрунтовано призначати мінеральні води для лікування на основі уточнення їх хімічного складу, завдяки новим можливостям їх диференціації та класифікації.Показана можливість інтерпретації лікувальних властивостей мінеральних вод з підвищеною мінералізацією за аналогією з близькими за складом гомеопатичними препаратами.На основі аналізу експериментів ІОіФХ ім. Арбузова РАН з сильно розведеними водними розчинами біологічно активних речовин проведена аналогія з процесами формування мінеральних вод та приготування гомеопатичних препаратів.^UBased on the new “Classification of Mineral Waters” (2003) and zoning of mineral waters (2009), the distribution of mineral waters with increased mineralization (outdated name: mineral waters without specific components) in Ukraine was characterized. The first “Map of mineral waters without specific components of Ukraine” was built, which was included in the National Atlas of Ukraine.The distribution of mineral deposits with increased mineralization at shallow depths is mainly due to the entry into «the zones of active and significant water exchange» of the waters formed in the lower hydrodynamic floor.The intrusion of mineralized waters into «zones of active and significant water exchange» is due to various reasons, mostly anomalous for the selected area. Most often, intrusion are associated with tectonic disturbances. Among the anomalous factors that form the mineral waters, we can note the presence of salt stocks, litho-facial and tectonic windows, which provide enhanced vertical ascending groundwater flow. Dissertation analyzes the tradition of representing the chemical composition of mineral waters. It is concluded that these traditions are lagging behind the current possibilities of detecting a more complete chemical composition of mineral waters by the methods of equilibrium chemical thermodynamics using a computer program of minimization of Gibbs energy (GEM-Selector v.3.2 [http://gems.web.psi.ch/]). The algorithm of modeling and subsequent calculation of the chemical composition of mineral waters using the program GEM-Selector v.3.2 is proposed. The analysis and interpretation of the obtained results concerning the more complete chemical composition of drinking mineral waters with increased mineralization are given. The investigation of the chemical composition of mineral waters of high mineralization by thermodynamic methods revealed that the concentration content of trace elements can be compared with the content of ionic and molecular compounds formed by macro-elements, and sometimes exceeds their concentrations.The mineral waters of the same type studied by the Gibbs energy minimization method differ in the composition of compounds that form both micro- and macro-elements. The chemical composition of mineral waters "without specific components" does not quite correspond to those classification features that became the basis for their allocation to a separate group of therapeutic waters, and gave it its name. Therefore, it is proposed to call these mineral waters “mineral waters with increased mineralization”.According to the content of most of the trace elements studied, mineral waters are saturated in relation to certain mineral phases, which lead to the formation of solid phases - minerals in the water. The health effects of micro-components in mineral waters of high mineralization are probably underestimated.Among the resulting ion and molecular forms of the refined chemical composition of mineral waters, there are analogues to some homeopathic medicines and their drug concentrations. The possibility of interpreting the healing properties of mineral waters with increased mineralization is shown by analogy with homeopathic preparations of similar composition.Based on the analysis of experiments of the Arbuzov Institute of Organic Chemistry and Physical Chemistry of the Russian Academy of Sciences with highly diluted aqueous solutions of biologically active substances and the conclusions of these experiments, an analogy is made with the processes of formation of mineral waters and the preparation of homeopathic remedies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Золотар Л. В. 
Містобудівні принципи і методи розміщення та функціонально-планувальної організації території первинних пунктів збору твердих побутових відходів в зонах багатоквартирної забудови / Л. В. Золотар. — Б.м., 2020 — укp.

У дослідженні розглянуто науково-обґрунтоване рішення про розміщення первинних пунктів збору побутових відходів на житлових територіях та методологія системного підходу до організації санітарного очищення міста.В основу методу покладено дотримання містобудівних принципів, вимог та умов території у виборі способу збору санітарного очищення. Розглянуто рішення стосовно технологічному або організаційно-технологічному способу збору побутових відходів та функціонально-планувальну організацію первинних пунктів збору. Запропоновано послідовність (модель) ухвалення проектного рішення щодо організації системи санітарного очищення та розміщення первинних пунктів збору побутових відходів.Ключові слова: первинний пункт збору, тверді побутові відходи, планувальний модуль, функціонально-планувальна одиниця, санітарне очищення міста, житлові території, планувальний блок, планувальний осередок, функціональна зона, робоча зона, зона впливу, радіус пішохідної доступності, майданчик, контейнер, містобудівна система санітарного очищення, наземний, підземний, вакуумний спосіб збору побутових відходів.^UThe problem of solid waste management is one of the most acute in Ukraine and urgent in the world. It is characterized by the positive dynamics of increasing the volume of solid waste generation and their accumulation in the environment. This is due to the scale of consumption of primary raw materials, the existing structure of production, commercial activity, low culture of the population, outdated technologies and outdated waste management funds, lack of adequate response of governmental structures to the uncomfortable habitat of the population.The problem of anthropogenic environmental impact on the quality of sanitary cleaning of the city has long been interested in economic, ecological, sanitary-epidemiological and economic directions, but very little research is being conducted in the direction of solving the problem on the urban side and almost all methodological questions remain gave impetus to devote work to the socio-urban development direction.Sanitary cleaning of a residential area is a holistic organizational-technological spatial oriented system, a component of the functional-planning structure of a city, town planning organization whose purpose is to improve the ecological status and improve the comfort and quality of life of the population. The method of determining organizational and technological means of the system of sanitation of the territory depending on the population, morphological composition and the requirements to the transport of household waste is proposed, as well as a method of evaluating the effectiveness of making the decision on the location of primary collection points on the territory of residential buildings that provides the maximum possible level of comfort for the population within technological and planning limits. The proposed sequence (model) of making a design decision on the organization of the system of collection and location of primary points at the pre-project stages of development of urban planning documentation in terms of reconstruction or new construction, taking into account the volume and morphological structure of household waste in their places of formation, that located in the primary collection point affected area, technological and planning restrictions, assessment of the level of comfort of the decision made on placing the household waste primary collection point will provide an opportunity to program computer-aided design, as this model can be used as terms of reference for programming startup.The research was performed for the first technological level, further directions in the topic of scientific research of the urban planning system of sanitary purification are opened for the second and third technological level in the system of sanitary purification. There is a need to take a holistic approach to the implementation of a mandatory project to sanitize the city at three technological levels.Sanitary requirements for primary collection points for underground and vacuum collection methods are recommended to investigate as their environmental impact and the distance from collection points to windows of residential, public buildings and landscaping facilities (sites in the adjoining territory) are not normalized and impact studies the environment was not conducted.Keywords: primary collection point, municipal solid waste, planning module, functional planning unit, city sanitation, residential areas, planning block, planning center, functional zone, work zone, impact zone, pedestrian accessibility, site, container, container system of sanitary cleaning, terrestrial, underground, vacuum way of collecting household waste.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лагода О. М. 
Репрезентативні практики дизайну костюма в контексті еволюції художньо-проектної культури / О. М. Лагода. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена розробці типології репрезентативних практик дизайну костюма як концептуально-наративної стратегії оприявнення дизайн-продукту в художньо-проєктній культурі. Комплексне дослідження, систематизація, характеристика принципів дії та взаємодії існуючих форматів репрезентативних практик обумовлені необхідністю ретельного вивчення процесів проектування та комунікації, притаманних дизайну загалом, та концепціям його розвитку в сучасності. Розробка зазначеної теми синтезує міждисциплінарні підходи до дослідження, що є теоретичною основою для вирішення актуальних проблем дизайн-діяльності щодо костюма як естетично ціннісного та суспільно важливого багатофункціонального дизайн-продукту.Формуванню нової методології наративних стратегій оприявнення дизайн-продукту сприяв розгляд модного костюма як зовнішньої форми наративу ідентичності. Показано, що застосування методології наративних стратегій стосовно дизайн-продукту може започаткувати новий етап розвитку дизайну костюма як сфери художньо-проєктної творчості.Встановлено, що походження презентацій та репрезентацій модного одягу йшло у двох різних напрямках: безпосередня демонстрація одягу на носії костюму або на предметі, що його імітує; та фіксація художніми засобами людини в костюмі як узагальнений образ сучасника, який втілює уявлення суспільства про естетичні смаки в одязі та ідеали краси. Як важливий канал модної комунікації, вони транслюють, рекламують та регулюють основні характеристики стилю зображення костюма, його призначення та поширюють інформацію про цінності моди. Описані традиційні та сучасні практики оприявнення костюму. Їх типологія складається, зокрема з: тиражно-друкованих репрезентативних практик, які включають модну ілюстрацію, модну фотографію, художню фотоілюстрацію моди; видовищних практики, які поділяються на динамічний формат – дефіле та статичний формат – вітрини та виставки в музеях; віртуальних практик репрезентацій – синтетичні формати, авторські сайти, спеціалізовані сайти та віртуальні музеї моди. Для всіх типів і форматів репрезентацій притаманна наративізація. Наративність зумовлена художнім зображенням костюма, зображенням його носія, стилем експозиції, естетикою видовища. Вона підтримує тісний зв'язок із загальними тенденціями моди, сучасного мистецтва, дизайну, трансформаціями у сфері візуального, що виявляється, насамперед, на художньо-технологічному рівні реалізації.Встановлено принципи наративної стратегії, за допомогою яких репрезентації зберігають та інтерпретують основний наратив дизайн-продукту: "костюм" як такий, "костюм на людину", "людина в костюмі". Розроблено типологію репрезентативних практик дизайну костюма як відображення концептуально-наративної стратегії оприявнення дизайн-продукту. Взаємодія його рівнів – типи практик, підрівнів – окремі формати репрезентацій, характеризує властиві лише їм параметри, зумовлені: жанрово-стилістичними засобами – організацією візуального середовища; художньо-образними засобами, що підсилюють емоційну виразність, за допомогою візуальної гармонізації, що реалізує концептуальний зміст наративної стратегії. В рамках розробленої типології дизайн костюма позиціонується як образно-символічний репрезентант соціокультурних змін у формі візуального наративу. Розроблена та науково обґрунтована типологія репрезентативних практик дизайну костюма, як система взаємно підпорядкованих і взаємодіючих концептуально-наративних стратегій оприявнення дизайн-продукту, може становити методологію імплементації світового та європейського досвіду в дизайнерській практиці, зокрема на теренах України^UThe dissertation is devoted to the development of a typology of representative practices of costume design as conceptual and narrative strategies for the elicitation of a design product in artistic and designing culture. Complex research, systematization, characterization of the principles of action and interaction of existing formats of representative practices are conditioned by the need for a thorough study of the designing and communication processes inherent in design, in general, and the concepts of its development in the present. The development of the topic specified synthesizes interdisciplinary approaches to research as a form of scientific knowledge, which is a theoretical basis for solving actual problems of design activities to create a costume as an aesthetically valuable and socially important multifunctional design product.The formation of a new methodology of narrative strategies for the elicitation of a design product was facilitated by the consideration of a fashionable costume as an external form of identity narrative. It is shown that the application of the methodology of narrative strategies for the elicitation of a design product can initiate a new stage of the development of costume design as a sphere of artistic and designing creativity.It is established that the origin of presentations and representations of fashionable clothes went in two different directions: a direct demonstration of clothing on a costume wearer or on an item imitating it as a three-dimensional elicitation format; and the fixation by the artistic means of a person, a costume-wearer, as a generalized image of a contemporary who embodies the public's perception of aesthetic tastes in clothing and ideals of beauty. As an important channel of fashion communication, they broadcast, advertised and regulated key image-style characteristics of costume, its purpose, and disseminated information about the values of fashion. Traditional and modern costume representation practices are described. Their typology is made, in particular: print representative practices that include fashion illustration, fashion photography, artistic fashion photo illustration; performative practices that are divided into a dynamic format of representations – a catwalk, and a static format of representations – shop windows and exhibitions in museums; virtual representation practices, which include hybrid formats, authors' sites, specialized sites, and virtual fashion museums. All types and formats of representations are characterized by a narrative process. The narrativity of representations is conditioned by the artistic image of the costume, the image of its wearer, the story of the elicitation, the style of the exposition, the aesthetics of the spectacle. It maintains a close connection with the general trends of fashion, contemporary art, art design, transformations in the field of visual, which is manifested, first of all, at the artistic and technological level of realization.The principles of narrative strategies by which representations preserve and interpret the basic design product narrative are established: “a costume” as such, “a costume on a person”, “a person in a costume.” A typology of representative costume design practices is developed as a reflection of the conceptual narrative strategy of design product presentation. The interaction of its levels – types of practices of representations, sub-levels – individual formats of representations, characterizes the parameters inherent only to them, caused by: genre-stylistic means – organization of visual environment; artistic and imaginative means that enhance emotional expressiveness; by means of visual harmonization that implements the conceptual content of narrative strategies. Within the model, the costume design is positioned as a figuratively-symbolic representative of socio-cultural changes in the form of visual narrative


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Садова-Мандюк О. Я. 
«Монументальний церковний живопис Юліана Буцманюка першої половини ХХ ст.» / О. Я. Садова-Мандюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене творчості видатного українського художника Ю. Буцманюка в сфері монументального малярства, зокрема розписам у церкві Прсв. Серця Христового у м. Жовква (Львівська обл.), які були виконані ним у першій половині ХХ ст. Також розглянуто естетичні засади стилю модерн, його характерні риси та приклади прояву у сакральних спорудах європейських країн, його появу у монументальному мистецтві Галичини і зокрема в архітектурі та декорі жовківської церкви. На основі зібраного матеріалу реконструйовано життєпис Ю. Буцманюка, укладено хронологію виконання ним монументальних робіт, систематизовано архівні матеріали пов'язані з перебудовою храму Прсв. Серця Христового, проведено іконографічний та іконологічний аналіз всіх композицій стінопису церкви. Використовуючи комплексну методологічну базу, було розглянуто особливості авторської манери Ю. Буцманюка на тлі новітніх тенденцій, пошуків та впливів у сакральному монументальному малярстві Галичини в контексті загальноєвропейських ідейно-художніх процесів першої половини ХХ ст.^UThe dissertation is devoted to the work of the Ukrainian artist Yu. Butsmaniuk in the field of monumental painting, in particular the analysis of his paintings in the church of The Holy Heart of Christ in Zhovkva (Lviv region), which were performed in the first half of the 20th century. On the basis of the collected material the biography of Yu. Butsmaniuk is reproduced, the chronology of the monumental works performed by the artist is made, the archival materials related to the reconstruction of the church in Zhovkva are systematized, and the iconographic and iconological analysis of all compositions of this temple is carried out. In order to understand such a phenomenon as the Modern Style, its aesthetic principles and main features are traced. In the dissertation research, as an example of the manifestation of the Style in the monumental art of temples, a number of European monuments are considered, as well as the Ukrainian artists who worked on the decoration of church interiors in the early 20th century are mentioned. In the context of the work, an interesting example is the stained glass and mosaic decoration of Paris Basilica of Sacré-Coeur (The Holy Heart of Christ) by the French artist L. O. Merson. The largest of the mosaics “The Awe of France before the Heart of the Lord” in terms of ideological theme, stylistic decision and composition is very close to Yu. Butsmaniuk's murals.The Modern Style spread across Europe and gave birth to the similarity of many artistic processes in different countries. The views of European modernists and theorists created ideological foundation for many Lviv artists. The publications of Ukrainian architects, artists, and historians, which referred to the need to develop the national features of art, are particularly important for the study. The raised issues made it possible to understand the problems that had to do with the monumental sacral painting that Yu. Butsmaniuk tried to solve in his works.The Modern Style most concerned the architecture of Galicia. The work emphasizes the issue of penetration of general tendencies in the development of sacral construction. Those influences caused changes in the architecture and interiors, both in Polish and in Ukrainian churches. The architects incorporated the philosophical and theological ideas of that time into the designs of future temples, and the artists filled the newly constructed structures with artistic elements that responded to the new aesthetic tastes. The new temples were decorated with murals, mosaics and stained-glass windows with the characteristic solution of compositions, the construction of light-shades, and the choice of colours. The synthesis of arts characteristic of the Modern Style is considered.It is determined that the architecture of The Holy Heart of Christ Church in Zhovkva, which was rebuilt under E. Kovach's project, has features of the Modern Style. The Modern Style painting by Yu. Butsmaniuk was organically combined with the architecture, adding integrity and completeness to the ensemble. The murals of Yu. Butsmaniuk in Zhovkva church fill the walls of the temple completely. It is part of a unified theological program that is dedicated to the worship of The Holy Heart of Christ. This new topic in the Ukrainian church monumental painting has found a peculiar solution. The artist tried to combine the two biblical Testaments in the images and to represent their relationship in the glorification of the Heart of Christ. The study revealed how, using new ideological and aesthetic and formal means, the artist in his own way interprets traditional subjects and develops author's iconography for compositions with new themes. Yu. Butsmaniuk's special ability to combine the traditions of Ancient Ukrainian and Western European painting, to subordinate the compositions to architecture, to subtly feel the space, color and form is pointed out. It is emphasized that the artist used a characteristic synthesis of arts in his work, which was manifested in the combination of murals, stained glass and mosaic imitation.It is noted that the artist worked in different genres, but was particularly fond of portrait painting, having left a whole gallery of portraits of his contemporaries. According to the tradition of the Ukrainian painting of the 17th-18th centuries Yu. Butsmaniuk, in addition to biblical and historical figures, introduces priests, civic, military and political figures of the early 20th century into his works. Analyzing their images, the names of a number of priests and monks are established, the portraits of whom were taken as the basis for the images of saints in Zhovkva mural painting. In the course of research in the monastery of Krekhiv the portrait of the hegumen Vitalii Hradiuk performed by Yu. Butsmaniuk was found. A detailed study of this work showed the ability of the author to skillfully convey the emotional state and characteristics of the person.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Піщанська О. О. 
Особливості прояву емоційних станів осіб із соціальною депривацією / О. О. Піщанська. — Б.м., 2021 — укp.

Предмет дослідження – особливості прояву емоційних станів осіб із соціальною депривацією. Методи дослідження. З метою вирішення поставлених дослідницьких завдань та забезпечення об'єктивності дослідження в роботі використана низкаметодів: теоретичні методи – теоретичний аналіз джерел, системноструктурний аналіз та інтерпретація отриманих даних; емпіричні методи – методи спостереження, моделювання, аналізу результатів діяльності, психодіагностичні методики: Методика визначення соціальної депривації та її підвидів у дорослих (Ю.Терлецька), Методика самооцінки емоційних станів(А.Уессман і Д.Рікс), Особистісний опитувальник емоційного ставлення (А.Джерсайлд), Шкала позитивного афекту і негативного афекту, Опитувальник часової перспективи (Ф.Зімбардо), Шкала екзистенції (А.Лєнглє). Методи математичної статистики: критерій Краскела-Уоллеса; факторний аналіз; множинний регресійний аналіз; кореляційний аналіз. Статистична обробка даних здійснювалась за допомогою комп'ютерного забезпечення SPSS для Windows (версія 22.0). Наукова новизна одержаних результатів дисертаційного дослідження полягає у тому, що вперше встановлено особливості емоційних станів, емоційного ставлення та переживання соціальної депривації вимушених переселенців та приймаючого населення як гомогенної білатеральної групи, яка зазнає соціально обумовленого впливу на буденну свідомість та умови життєдіяльності; обґрунтовано деприваційну обумовленість емоційних станів чоловіків-переселенців на рівні зв'язку соціальної деприваціії свободи вибору зі зростанням ворожості та конфліктності, та посилення дихотомії піднесеностіпригніченості; визначено «трикутник» соціальної депривації жінки-переселенки, який складається з переживання соціальної гендерної депривації та її прямого зв'язку з загальної соціальною депривацією, соціальної депривації утрати сенсу та її прямого зв'язку з загальної соціальною депривацією, та їхньої взаємообумовленості; уточнено механізми ціннісно-смислового ототожнення груп в періодпереживання суспільних криз на умовах позитивної ідентифікації, про що свідчить відсутність достовірних відмінностей за показниками екзистенційної сповненості особистості досліджуваних груп; провідну роль як вимушеностітак і вибору в генезі соціальної депривації досліджуваних; феноменологію соціальної деривації, екзистенційної депривації, переживання депривації утрати сенсу дістали подальшого розвитку уявлення про соціальну депривацію якпідставу для переживання станів стигматизація особистості, порушення життєвих перспектив, у зв'язку з чим виникнення стійкого емоційного негативного переживання розглядяється в контексті депривацієї втрати сенсу.Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що запропоновані підходи можуть бути використані в роботі центрів та служб з підтримки, соціально-психологічної реабілітації різних груп населення, які зазнають впливи соціальної депривації, стигматизації, а також в програмах фахової підготовки психологів, соціальних працівників та волонтерів.^UThe subject of the research is the peculiarities of the manifestation of emotional states of persons with social deprivation. Research methods. In order to solve the research tasks and ensure the objectivity of the research in the work used a numbermethods: theoretical methods - theoretical analysis of sources, system-structural analysis and interpretation of the obtained data; empirical methods - methods of observation, modeling, analysis of performance, psychodiagnostic methods: Methods of determining social deprivation and its subspecies in adults (Yu. Terletskaya), Methods of self-assessment of emotional states(A. Wessman and D. Rix), Personal Questionnaire of Emotional Attitude (A. Jerseilde), Scale of Positive Affect and Negative Affect, Questionnaire of Time Perspective (F. Zimbardo), Scale of Existence (A. Langley). Methods of mathematical statistics: Kraskel-Wallace criterion; factor analysis; multiple regression analysis; correlation analysis. Statistical data processing was performed using SPSS computer software for Windows (version 22.0). The scientific novelty of the results of the dissertation research is that for the first time the peculiarities of emotional states, emotional attitude and experience of social deprivation of IDPs and host population as a homogeneous bilateral group, which is subject to socially conditioned influence on everyday consciousness and living conditions; the deprivation conditionality of emotional states of immigrant men at the level of connection of social deprivation of freedom of choice with growth of hostility and conflict, and strengthening of a dichotomy of sublimity of depression is substantiated; a "triangle" of social deprivation of a migrant woman is defined, which consists of experiencing social gender deprivation and its direct connection with general social deprivation, social deprivation of meaninglessness and its direct connection with general social deprivation, and their interdependence; the mechanisms of value-semantic identification of groups in the period are specifiedexperiencing social crises on the terms of positive identification, as evidenced by the lack of significant differences in terms of existential fulfillment of the personality of the studied groups; leading role as compulsionand choice in the genesis of social deprivation of the subjects; the phenomenology of social derivation, existential deprivation, the experience of deprivation of loss of meaning were further developed by the idea of ​​social deprivation asthe reason for experiencing states is the stigmatization of the individual, the violation of life prospects, in connection with which the emergence of persistent emotional negativity is considered in the context of deprivation and loss of meaning.The practical significance of the obtained results is that the proposed approaches can be used in the work of support centers and services, socio-psychological rehabilitation of various groups affected by social deprivation, stigmatization, as well as in training programs for psychologists, social workers and volunteers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Піщанська О. О. 
Особливості прояву емоційних станів осіб із соціальною депривацією. / О. О. Піщанська. — Б.м., 2021 — укp.

Предмет дослідження – особливості прояву емоційних станів осіб із соціальною депривацією. Методи дослідження. З метою вирішення поставлених дослідницьких завдань та забезпечення об'єктивності дослідження в роботі використана низкаметодів: теоретичні методи – теоретичний аналіз джерел, системноструктурний аналіз та інтерпретація отриманих даних; емпіричні методи – методи спостереження, моделювання, аналізу результатів діяльності, психодіагностичні методики: Методика визначення соціальної депривації та її підвидів у дорослих (Ю.Терлецька), Методика самооцінки емоційних станів(А.Уессман і Д.Рікс), Особистісний опитувальник емоційного ставлення (А.Джерсайлд), Шкала позитивного афекту і негативного афекту, Опитувальник часової перспективи (Ф.Зімбардо), Шкала екзистенції (А.Лєнглє). Методи математичної статистики: критерій Краскела-Уоллеса; факторний аналіз; множинний регресійний аналіз; кореляційний аналіз. Статистична обробка даних здійснювалась за допомогою комп'ютерного забезпечення SPSS для Windows (версія 22.0). Наукова новизна одержаних результатів дисертаційного дослідження полягає у тому, що вперше встановлено особливості емоційних станів, емоційного ставлення та переживання соціальної депривації вимушених переселенців та приймаючого населення як гомогенної білатеральної групи, яка зазнає соціально обумовленого впливу на буденну свідомість та умови життєдіяльності; обґрунтовано деприваційну обумовленість емоційних станів чоловіків-переселенців на рівні зв'язку соціальної деприваціії свободи вибору зі зростанням ворожості та конфліктності, та посилення дихотомії піднесеностіпригніченості; визначено «трикутник» соціальної депривації жінки- переселенки, який складається з переживання соціальної гендерної депривації та її прямого зв'язку з загальної соціальною депривацією, соціальної депривації утрати сенсу та її прямого зв'язку з загальної соціальною депривацією, та їхньої взаємообумовленості; уточнено механізми ціннісно-смислового ототожнення груп в періодпереживання суспільних криз на умовах позитивної ідентифікації, про що свідчить відсутність достовірних відмінностей за показниками екзистенційної сповненості особистості досліджуваних груп; провідну роль як вимушеностітак і вибору в генезі соціальної депривації досліджуваних; феноменологію соціальної деривації, екзистенційної депривації, переживання депривації утрати сенсу дістали подальшого розвитку уявлення про соціальну депривацію якпідставу для переживання станів стигматизація особистості, порушення життєвих перспектив, у зв'язку з чим виникнення стійкого емоційного негативного переживання розглядяється в контексті депривацієї втрати сенсу.Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що запропоновані підходи можуть бути використані в роботі центрів та служб з підтримки, соціально-психологічної реабілітації різних груп населення, які зазнають впливи соціальної депривації, стигматизації, а також в програмах фахової підготовки психологів, соціальних працівників та волонтерів.^UThe subject of the research is the peculiarities of the manifestation of emotional states of persons with social deprivation. Research methods. In order to solve the research tasks and ensure the objectivity of the research in the work used a numbermethods: theoretical methods - theoretical analysis of sources, system-structural analysis and interpretation of the obtained data; empirical methods - methods of observation, modeling, analysis of performance, psychodiagnostic techniques: Methods for determining social deprivation and its subspecies in adults (Yu. Terletskaya), Methods of self-assessment of emotional states(A. Wessman and D. Rix), Personal Questionnaire of Emotional Attitude (A. Jerseilde), Scale of Positive Affect and Negative Affect, Questionnaire of Time Perspective (F. Zimbardo), Scale of Existence (A. Langley). Methods of mathematical statistics: Kraskel-Wallace criterion; factor analysis; multiple regression analysis; correlation analysis. Statistical data processing was performed using SPSS computer software for Windows (version 22.0). The scientific novelty of the results of the dissertation research is that for the first time the peculiarities of emotional states, emotional attitude and experience of social deprivation of IDPs and host population as a homogeneous bilateral group, which is subject to socially conditioned influence on everyday consciousness and living conditions; the deprivation conditionality of emotional states of immigrant men at the level of connection of social deprivation of freedom of choice with growth of hostility and conflict, and strengthening of a dichotomy of sublimity of depression is substantiated; a “triangle” of social deprivation of a migrant woman is defined, which consists of experiencing social gender deprivation and its direct connection with general social deprivation, social deprivation of meaning loss and its direct connection with general social deprivation, and their interdependence; the mechanisms of value-semantic identification of groups in the period are specifiedexperiencing social crises on the terms of positive identification, as evidenced by the lack of significant differences in terms of existential fulfillment of the personality of the studied groups; leading role as compulsionand choice in the genesis of social deprivation of the subjects; the phenomenology of social derivation, existential deprivation, the experience of deprivation of loss of meaning were further developed by the idea of ​​social deprivation asthe reason for experiencing states is the stigmatization of the individual, the violation of life prospects, in connection with which the emergence of persistent emotional negativity is considered in the context of deprivation and loss of meaning.The practical significance of the obtained results is that the proposed approaches can be used in the work of support centers and services, socio-psychological rehabilitation of various groups affected by social deprivation, stigmatization, as well as in training programs for psychologists, social workers and volunteers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Євланова Е. М. 
Психологічні особливості атрибутивно-стильової детермінації життєстійкості особистості. / Е. М. Євланова. — Б.м., 2021 — укp.

Предмет дослідження – особливості атрибутивно-стильової детермінації життєстійкості особистості. Методи дослідження. З метою вирішення поставлених дослідницьких завдань та забезпечення об'єктивності дослідження в роботі використана низкаметодів: теоретичні методи – теоретичний аналіз джерел, системно-структурний аналіз та інтерпретація отриманих даних; емпіричні методи – методи спостереження, моделювання, аналізу результатів діяльності, психодіагностичні методики.Для визначення атрибутивно-стильової предиспозиції поведінкової активності особистості використано: шкала дисфункціональних установок А.Бека-А.Вейсман (Beck's Dysfunctional Attitudes Scale); тест атрибутивнихстилів (Л. Рудіна); шкала базисних переконань (WAS) Ронні Янов-Бульмана (стандартизація М. Падун, А. Котельникова).Для встановлення особливостей життєстійкості та ресурсності особистості використано: тест життєстійкості (Hardiness Survey, Maddi) в адаптації М.Алфімової та В. Голімбет; опитувальник SVF120 (В. Янке, Г.Ердманн, адаптація Н. Водоп'янової); методика вимірювання психологічної захисту (Пилюгіна Є.Р., Сулейманов Р.Ф.); Я-структурний тест Аммона; короткий опитувальник Темної тріади (The Short Dark Triad, SD3). Методи математичної статистики: t-критерій; факторний аналіз; множинне лінійне моделювання; кореляційний аналіз. Статистична обробка даних здійснювалась за допомогою комп'ютерного забезпечення SPSS для Windows (версія 22.0).Наукова новизна одержаних результатів дисертаційного дослідження полягає у тому, щовперше встановлено атрибутивно-стильові предиспозиції життєстійкості особистості; доведено, що життєстійкість особистості обумовлена базисними переконаннями, дисфункцінальними установками, атитюдами, механізмами психологічних захистів; співвіднесено емпіричні кореляти атрубутивних стилів; порівняно особливості розподілу та функціонування дисфункціональних установок, атрибутивних стилів та базисних переконань ВПО – чоловіків та жінок; встановлено атрибутивно-стильову обумовленість перебігу неклінічних форм порушення поведінки, конструктивності, деструктивності тадефіцитарності Я-функцій; визначено, що у жінок-переселенок атрибутивнообумовленими чинниками життєстійкості виступають: негативістична ізоляційна незалученість; прагматичний афективний контроль; проактивна нарцисична стратегія, у чоловіків-переселенців: нарцисична ворожа незалученість; маскулінна домінантна політичність; стабільна проактивність;пасивна відстороненість; уточнено: зміст зануреності, контролю та прийняття ризику як компонентів життєстійкості; перебіг неклінічних форм порушення розладів адаптації внутрішньо переміщених осіб; дістали подальшого розвитку уявлення про: атрибутивно-стильову обумовленість у переселенців до інтерналізації проблем; функціонування когнітивно-смислових спотворень; параметризації каузальності на рівнях стабільності, глобальності, контролю. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що розроблені моделі життєстійкості особистості на рівні предикторів та ефекторівможуть бути використані в роботі центрів та служб з підтримки, соціальнопсихологічної реабілітації різних груп населення, а також в програмах підвищення кваліфікації психологів, соціальних працівників.^UThe subject of research - features of attributive and stylistic determination of personality vitality. Research methods. In order to solve the research tasks and ensure the objectivity of the research in the work used a number methods: theoretical methods - theoretical analysis of sources, system-structural analysis and interpretation of the obtained data; empirical methods - methods of observation, modeling, analysis of performance, psychodiagnostic techniques. To determine the attributive and stylistic predisposition of behavioral activity of the individual used: A. Beck's dysfunctional attitudes scale (A. Beck's Dysfunctional Attitudes Scale); attributive test styles (L. Rudina); Ronnie Yanov-Bulman scale of basic beliefs (WAS) (standardization by M. Padun, A. Kotelnikov).To establish the features of vitality and resourcefulness of the individual used: vitality test (Hardiness Survey, Maddi) adapted by M. Alfimova and V. Golimbet; SVF120 questionnaire (V. Yanke, G. Erdmann, adaptation by N. Vodopyanova); methods of measuring psychological protection (Pilyugina ER, Suleymanov RF); Ammon's self-structural test; The Short Dark Triad (SD3). Methods of mathematical statistics: t-test; factor analysis; multiple linear modeling; correlation analysis. Statistical data processing was performed using computer software SPSS for Windows (version 22.0). The scientific novelty of the results of the dissertation research is thatattributive-stylistic predispositions of personality vitality were established for the first time; it is proved that the vitality of the individual is due to basic beliefs, dysfunctional attitudes, attitudes, mechanisms of psychological protection; empirical correlates of attributive styles are correlated; compare the features of the distribution and functioning of dysfunctional attitudes, attributive styles and basic beliefs of IDPs - men and women; the attributive and stylistic conditionality of the course of non-clinical forms of behavioral disorders, constructiveness, destructiveness and deficiency of self-functions; it is determined that in women-migrants attributively conditioned factors of viability are: negativistic isolation; pragmatic affective control; proactive narcissistic strategy, in immigrant men: narcissistic hostile non-involvement; masculine dominant politics; stable proactivity; passive detachment; specified: the content of immersion, control and acceptance of risk as components of viability; the course of non-clinical forms of disorders of adaptation disorders of internally displaced persons; received further development of the idea of: attributive and stylistic conditionality of migrants to the internalization of problems; functioning of cognitive-semantic distortions; parameterization of causality at the levels of stability, globality, control. The practical significance of the obtained results is that the developed models of personality vitality at the level of predictors and effectors can be used in the work of support centers and services, socio-psychological rehabilitation of various groups, as well as in training programs for psychologists, social workers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Пилявець В. Г. 
Адаптивна гідросистема з перехресним зв'язком для мобільної машини / В. Г. Пилявець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.02 – Машинознавство. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» МОН України, Київ, 2021.Дисертація присвячена розробленню адаптивної гідросистеми з перехресним зв'язком з покращеними статичними, енергетичними та динамічними характеристиками. Розроблено математичні моделі варіантів адаптивної гідросистеми на базі одного та двох регульованих насосів. Досліджено вплив режимів, умов роботи гідросистеми, а також параметрів регуляторів та параметрів перехресного зв'язку на динамічні характеристики. На експериментальному стенді проведено дослідження роботи гідросистеми в статичних та динамічних режимах роботи, визначено характеристики контролера з підсилювачем, підтверджено адекватність математичних моделей.Спроектовано дослідний зразок секційного розподільника з пропорційним електрогідравлічним керуванням. Розроблено схему адаптивної гідросистеми для мобільної робочої машини типу БАМ-2014, що випускається підприємством «Будагромаш» м. Київ. Встановлено, що втрати потужності при бурінні шурфу в модернізованій гідросистемі зменшуються на (7,7…13,7) кВт в контурі основного руху та на (13,3…15,6) кВт в контурі подачі. Очікуваний економічний ефект на мобільній робочій машині типу БАМ-2014 становить 44880 грн/рік.Ключові слова: адаптивна гідросистема, розподільник, перехресний зв'язок, мобільна машина, зменшення втрат потужності.^UThesis for the scientific degree of candidate of Technical Science on the speciality 05.02.02 – Machine Science. – National Technical University of Ukraine “Igor Sicorsky Kyiv Polytechnic Institute” of the Ministry of Education of Ukraine, Kyiv, 2021.The thesis is devoted to the development of an adaptive cross-linked hydraulic system with improved static, energy and dynamic characteristics.The analysis of works on research topics is carried out. The principle of operation has been substantiated and schemes of variants of an adaptive hydraulic system based on one and two variable pumps have been developed. The hydraulic system uses electro-hydraulic directional valves, a controller and a sensor system. In the developed versions of the adaptive hydraulic system, the controller implements a cross link between the two circuits, which allows matching the speed values of the hydraulic motors, ensuring the smooth operation of the machine and the maximum loading of the pumps by pressure.It is proposed to form the cross link, which is implemented by the controller, in the form of the sum of the main and corrective components. The correction component is the product of the derivative of the pressure sensor signal and the transmission coefficient. The correcting component is added to the main one with a certain time delay.Mathematical models of adaptive hydraulic systems based on one and two adjustable pumps have been developed. The mathematical models take into account the moments of inertia of the working mechanisms, the flow characteristics of the directional valve are determined on the basis of modeling the flow of working fluid through the working windows and experimentally determined characteristics of the controller. The influence of hydraulic system operating modes, as well as parameters of regulators and cross link parameters on dynamic characteristics has been studied. It was found that the dynamic characteristics of the adaptive hydraulic system depend on the ratio of the values of the design parameters of the pump regulator and the differential pressure valve. The optimal combinations of parameters of regulators and parameters of cross link are found.A prototype of a sectional directional valve with proportional electrohydraulic control is designed. The scheme of the adaptive hydraulic system for the mobile working machine of the BAM-2014 type which is issued by the “Budagromash” (Kyiv) enterprise of is developed. The operation of the adaptive hydraulic system with the hydraulic system of the base machine is compared. Power losses on auger drilling operations in the main contour are reduced by (7.7 -13.7) kW, and in the feed contour by (13.3 - 15.6) kW. Requirements are provided for the accuracy of stabilization of the speeds of the working mechanism, for the time of regulation and overshoot. The expected economic effect from the use of the developed adaptive hydraulic system on the mobile working machine type BAM-2014 is 44.880 UAH/year.Test stand for investigation of the adaptive hydraulic system based on a variable pump, directional control valve with proportional electrohydraulic control and a controller as well as the program for computation of static, dynamic and energy characteristics of the adaptive control system are implemented into the educational process in Vinnytsia National Technical University. The developed circuit of the adaptive hydraulic system and the sectional directional control valve design can also be used for developing hydraulic drives of other mobile machines, where it is necessary to provide regulation, stabilization and coordination of the speed modes of hydraulic engines, such as drilling-crane machines БКМ-2М, БКМ-3У. The results of the work can also be used at Kharkiv Tractor Plant, Drogobych Truck Crane Plant, Turbiv Machine-Building Plant, Kalynivka Machine-Building Plant.Key words: adaptive hydraulic system, directional valve, cross link, mobile machine, power loss reduction.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Мамко В. П. 
Особистісна детермінація рефлексивної компетентності психолога / В. П. Мамко. — Б.м., 2021 — укp.

Предмет дослідження – особистісна детермінація рефлексивної компетентності психолога. Методи дослідження. З метою вирішення поставлених дослідницьких завдань та забезпечення об'єктивності дослідження в роботі використана низкаметодів: теоретичні методи – теоретичний аналіз джерел, системно-структурний аналіз та інтерпретація отриманих даних; емпіричні методи – методи спостереження, моделювання, аналізу результатів діяльності, психодіагностичні методики. Для встановлення особливостей актуального стану розвитку рефлексивності та її особистісної детермінації використано: опитувальник «Диференціальний тип рефлексії» Д.Леонтьєва; шкалу «Психологічної розумності» Конте; Методику граничних сенсів; шкалу толерантності до невизначеності МакЛейна; опитувальник «Контроль за дією» Куль; опитувальник метакогнітивної включеності в діяльність (Г. Шроу, Р. Деннісон) (Metacognitive Awareness Inventory - МАI); шкалу базових переконань -WAS (Ронні Янов-Бульман); методику «Метакогнітивні властивості особистості» (Д.Еверсон); опитувальник формально-динамічних властивостей індивідуальності; методику «Діагностика структури сигнальних систем» (Е. Зеєр). Для визначення професійно-обумовлених чинників рефлексивної компетентності психологів використано: методику вивчення професійної ідентичності (Л.Шнейдер); опитувальник імпліцитних теорій і цілей навчання Двек. Методи математичної статистики: F-критерій; факторний аналіз; множинне лінійне моделювання; кореляційний аналіз. Статистична обробкаданих здійснювалась за допомогою комп'ютерного забезпечення SPSS для Windows (версія 22.0). Наукова новизна одержаних результатів дисертаційного дослідження полягає у тому, що вперше концептуалізовано проблематику вивчення різних видів рефлексії: системної, інтроспекції, квазірефлексії в контексті феноменології метапізнання, метакогнітивної включеності в діяльність, системи базисних переконань особистості, толерантності / інтолерантності до нереалістичного досвіду(позаекспірієнціальна феноменологія рефлексії), здатності вербалізації та опредметнення переживань особистості; співвіднесено емпіричні кореляти рефлексивної компетентності психолога з парадигмальністю щодо сприйняттяімпліцитних теорій і цілей навчання, актуальним станом розвитку професійної ідентичності; розроблено моделі рефлексивної компетентності психологів в залежності від первинної професійної кваліфікації, здійснено їх порівняльний аналіз; визначено предиктори та ефектори рефлексивної компетентності психологів; уточнено: зміст формально-динамічної обумовленості рефлексивних здібностей особистості, парадигматичного та імпліцитного рівня рефлексивної компетентності фахівця; концепт розвитку рефлексивної компетентності майбутніх психологів через усвідомлення методологічної тріади «ідея рефлексивної взаємодії - рефлексивного аналізу - критичного рефлексивного сумніву»; дістали подальшого розвитку уявлення про: супервізійну практику фахівців з соціально-поведінкових наук; предикацію первинної професійної кваліфікації та її впливу на становлення рефлексивної компетентності психолога. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, щорозроблені моделі рефлексивної компетентності психологів на рівні предикторів та ефекторів можуть бути використані в програмах підвищення кваліфікації психологів, фахівців з психічного здоров'я. Рекомендації щодо організаціїсупервізійної практики як рефлексивної, експертної, фасилітативної та управлінської технології можуть впроваджуватися у викладанні курсів «Психологічне консультування», «Психокорекція та психотерапія».^UThe subject of research is the personal determination of the reflexive competence of a psychologist. Research methods. In order to solve the research tasks and ensure the objectivity of the research in the work used a numbermethods: theoretical methods - theoretical analysis of sources, system-structural analysis and interpretation of the obtained data; empirical methods - methods of observation, modeling, analysis of performance, psychodiagnostic techniques. To establish the features of the current state of development of reflexivity and its personal determination used: questionnaire "Differential type of reflection" D. Leontiev; Conte's Psychological Intelligence Scale; Methodology of extreme meanings; McLain's tolerance scale for uncertainty; Questionnaire "Control of action" Kul; Metacognitive Awareness Inventory (MAI); scale of basic beliefs -WAS (Ronnie Yanov-Bulman); method "Metacognitive properties of personality" (D. Everson); questionnaire of formal-dynamic properties of individuality; method "Diagnosis of the structure of signaling systems" (E. Zeyer). To determine the professionally conditioned factors of reflexive competence of psychologists used: methods of studying professional identity (L. Schneider); questionnaire of implicit theories and goals of teaching Dweck. Methods of mathematical statistics: F-criterion; factor analysis; multiple linear modeling; correlation analysis. Statistical processingdata was performed using SPSS computer software for Windows (version 22.0). The scientific novelty of the obtained results of the dissertation research is that for the first time the problems of studying different types of reflection are conceptualized: systemic, introspection, quasi-reflection in the context of phenomenology of metacognition, metacognitive involvement in activity, system of basic beliefs, intolerance / intolerance to intolerance.(extra-experiential phenomenology of reflection), the ability to verbalize and objectify the experiences of the individual; the empirical correlates of the reflexive competence of the psychologist are correlated with the paradigm of perceptionimplicit theories and goals of training, the current state of development of professional identity; models of reflexive competence of psychologists depending on primary professional qualification are developed, their comparative analysis is carried out; predictors and effectors of reflexive competence of psychologists are determined; specified: the content of the formal-dynamic conditionality of the reflexive abilities of the individual, the paradigmatic and implicit level of reflexive competence of the specialist; the concept of development of reflexive competence of future psychologists through awareness of the methodological triad "the idea of ​​reflexive interaction - reflexive analysis - critical reflexive doubt"; got further development of the idea of: supervisory practice of specialists in social and behavioral sciences; predication of primary professional qualification and its influence on the formation of reflexive competence of the psychologist. The practical significance of the results is thatdeveloped models of reflexive competence of psychologists at the level of predictors and effectors can be used in training programs for psychologists, mental health professionals. Recommendations for the organizationsupervisory practice as a reflective, expert, facilitative and managerial technology can be implemented in the teaching of courses "Psychological Counseling", "Psychocorrection and Psychotherapy".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Могиляк І. А. 
Лазерне мікро- наноструктурування та легування приповерхневих шарів напівпровідникових матеріалів. / І. А. Могиляк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці технології мікро- наноструктурування напівпровідникових матеріалів і формування тонких легованих шарів у напівпровідниках під дією лазерного випромінювання. Експериментально досліджена можливість мікро- наноструктурування монокристалічного кремнію за допомогою трьох типів лазерів – рубінового, неодимового і СО2 лазера. Показано, що плавлення Si при порогових значеннях енергії лазерного випромінювання має локальний характер, а форма закристалізованих проплавів залежить від кристалографічної орієнтації зразків. Одержано поверхневі періодичні структури з розмірами в нанометровому діапазоні, що можна використовувати для підвищення ефективності фотоелектричних перетворювачів сонячної енергії. Експериментально досліджена можливість твердофазного легування і формування у напівпровідниках субмікронних легованих шарів під дією потужних лазерних імпульсів. Проаналізовані і обгрунтовані оптимальні умови лазерної дії. Досліджені основні електрофізичні параметри p-n переходів і омічних контактів в Si, GaAs, InP, InGaAsP, InGaAs, сформованих методом лазерної дифузії домішки з плівки лігатури. Особливі переваги лазерні методи обробки матеріалів мають при формуванні p-n переходів і омічних контактів на основі легко дисоціюючих матеріалів і багатошарових структур. При відповідному виборі складу твердих розчинів цю методику можна ефективно використовувати при виготовленні фоточутливих структур в елементах мікро- наноелектроніки і оптоелектроніки.^UThe thesis studies the development of micro-nanostructuring of semiconductor materials and formation of ultrathin doped layers in semiconductors under the action of laser radiation. The possibility of micro-nanostructuring of monocrystalline silicon has been experimentally investigated using three types of lasers - ruby, neodymium and CO2 laser. It is shown that the melting of Si at threshold values of the energy of laser radiation has a local character and the shape of crystallized melts depends on the crystallographic orientation of the samples. Surface periodic structures with nanometer dimensions range are obtained. That can be used to create effective photovoltaic converters of solar energy. The possibility of solid-phase doping and formation in semiconductors of submicron doped layers under the action of powerful lasers pulses are experimentally examied. A p-n junction formed by means of laser stimulated diffusion of dopants into semiconductors (Si, GaAs, InP, InGaAsP, InGaAs) were investigated. SIMS and AES spectroscopy methods were used to measure the depth profiles of the incorporated impurities: B into Si, Zn into GaAs and InP. The volt-capacity method using an electrochemical profilometer was used for the charge carrier concentration distribution in the doped layer. Spectroscopy investigation have shown that during solid phase diffusion locally doped regions exactly reproduce the shape and size of the windows in the dielectrics. The concentration profiles of charge carrier distribution in the doped layers clearly show the specific processes of dopant diffusion and evaporation at laser solid-phase doping of semiconductors. The comparative analysis of parameters of formed semiconductor structure shows that the procedure of laser solid-phase doping can stand the comparison with technology of implantation and conventional diffusion technology. Since the laser solid-phase doping ensures also a high degree of reproducibility of p-n junction parameters, it can be effectively used for electronic devices fabrication.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського