Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (60)Реферативна база даних (249)Книжкові видання та компакт-диски (412)Журнали та продовжувані видання (27)
Пошуковий запит: (<.>U=В313.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Жук О.І. 
Багатовимірна класична і квантова космологія: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.І. Жук ; НАН України. Ін-т теорет. фізики ім. М.М.Боголюбова. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертація присвячена проблемам багатовимірної класичної і квантової космології, яка являє собою новий напрямок у науці про виникнення і еволюцію Всесвіту. Отримано класи нових точних розв'язків класичних рівнянь Ейнштейна і квантових рівнянь Уілера-де Вітта, які описують поведінку багатовимірного Всесвіту на класичному і квантовому рівні. Встановлено умови, за яких внутрішні виміри стабільно компактифіковані навколо планківських масштабів і багатовимірний Всесвіт є ефективно чотиривимірним. Показано, що конформні збудження метрики стабільно компактифікованих внутрішніх просторів поводять себе як масивні скалярні поля - гравітаційні екситони, які розповсюджуються на фоні зовнішнього простору - часу. Побудовано моделі, в яких багатовимірний Всесвіт ефективно веде себе як чотиривимірний Всесвіт Фрідмана, що вказує на принципову можливість існування додаткових вимірів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.38,022

Рубрики:

      
2.

Кулініч Ю.А. 
Великомасштабна структура в моделях Всесвіту з темною енергією: формування сферичних неоднорідностей густини темної матерії: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Ю.А. Кулініч ; НАН України, Гол. астрон. обсерваторія. — К., 2009. — 26 с. — укp.

Наведено результати аналізу формування великомасштабної структури Всесвіту у космологічних моделях з Л-сталою та моделях з темною енергією. Досліджено лінійну та нелінійну стадії розвитку сферично-симетричних збурень густини та метрики простору-часу у двокомпонентній моделі Всесвіту (однією з компонент є пилоподібна матерія, що описує баріонну речовину та холодну темну матерію, другою - темна енергія з довільним заданим рівнянням стану). Розв'язано задачу кількісного опису досліджуваного розподілу квазарів за червоними зміщеннями у космологічних моделях з Л-сталою у межах формалізму Преса - Шехтера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В63,022 + В313.3,022 +
Шифр НБУВ: РА368533

Рубрики:

      
3.

Котвицький 
Вплив гравітації на порушення симетрії у калібрувальних теоріях поля: Автореф. дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.04.02 / Альберт Тадуешевич Котвицький ; НАН України; Науково- технологічний концерн "Інститут монокристалів". — Х., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.33,022 + В315.6,022
Шифр НБУВ: РА311165

Рубрики:

      
4.

Бялик І.М. 
Вплив релятивістських ефектів на точність GPS-спостережень: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.24.01 / І.М. Бялик ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Розроблено теоретичні положення та здійснено порівняльну якісну та кількісну характеристику впливу релятивістських ефектів на точність GPS-спостережень. Запропоновано враховувати релятивістські ефекти, поетапно розглядаючи обертовий рух Сонця навколо центру Галактики - гравітаційне поле Сонця - обертовий рух Землі навколо Сонця - обертовий рух навколо Землі. Виведено формули для розрахунку поправок за релятивістські ефекти. Створено математичну модель метричного тензора, компоненти якого визначають викривлення простору-часу в неінерціальній системі відліку та проведено всебічний аналіз компонент метричного тензора та поправок за релятивістські ефекти. Надано рекомендації для оптимального врахування впливу релятивістських ефектів з метою підвищення точності GPS-спостережень. Результати досліджень дозволяють вводити поправки за релятивістські ефекти GPS-вимірювань та методів опрацювань спостережень радіоінтерферометрії з наддовгою базою, а також для глобальних мереж, одержаних з надземних і космічних спостережень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В315.1,022 + В313.3 в641.8,022 + Д104.1,022 +
Шифр НБУВ: РА346133

Рубрики:

      
5.

Гладуш В.Д. 
Геометричні методи в теорії релятивістських конфігурацій: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.02 / В.Д. Гладуш ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 33 с. — укp.

Розроблено диференціально-геометричний апарат теорії релятивістських конфігурацій загальної теорії відносності (ЗТВ) та теорії Калуци-Клейна, з використанням якого створено ряд астрофізичних і космологічних моделей та визначено їх фізичні властивості. Побудовано загальну теорію інваріантних структур розщеплення на многовиді, розглянуто її окремі випадки. Запропоновано загальний формалізм теорії сферично-симетричних конфігурацій ЗТВ. Удосконалено теорію конфігурацій зарядженого пилу та їх стійкості, одержано ряд точних розв'язків рівнянь ЗТВ. Побудовано інваріантний диференціально-геометричний апарат теорії релятивістських течій ізентропічної рідини. Запропоновано варіаційний принцип для моделей острівних конфігурацій з ідеальної рідини. Побудовано варіаційний формалізм пилових оболонок, запропоновано ефективні дії для них, розглянуто квантування та квазікласичне трактування стійкості їх стаціонарних станів. Удосконалено теорію лоренц-інваріантних вакуумних конфігурацій п'ятивимірної гравітації, показано можливість динамічної реалізації умов циліндричності й замкненості простору за п'ятою координатою. Розроблено методи побудови тензорних зображень груп і канонічних перетворень лінійних динамічних систем у ЗТВ. Запроваджено конфігурацію з диференціальним обертанням, реалізовану множиною вільних пробних частинок СТВ. З використанням даної конфігурації за допомогою узагальненого методу Зоммерфельда-Ленца прямим "фізико-геометричним" шляхом побудовано метрику Керра.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.38 в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА354193

Рубрики:

      
6.

Кузьмичов 
Гравітаційне поле квазізамкненого світу та квантування метрики замкненої космологічної моделі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / Вадим Валентинович Кузьмичов ; Київський ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В692,022 + В313.38,022
Шифр НБУВ: РА306935

Рубрики:

      
7.

Чорна О.А. 
Дослідження обернених задач теорії логарифмічного потенціалу для тіл, близьких до заданих: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / О.А. Чорна ; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці теорії і методів розв'язування оберненої задачі логарифмічного потенціалу зірчастих областей з відомою густиною, близьких до круга або шару постійної товщини. Виведено нелінійні інтегральні рівняння з компактними операторами для визначення контурів збурюючих тіл поблизу заданих. Доведено локальні теореми існування і стійкості розв'язків. Запропоновано ефективний спосіб розв'язку нелінійних інтегральних рівнянь. Глобальний регуляризуючий оператор для кожного з них розшукується у вигляді послідовності локальних регуляризуючих операторів для відповідних лінійних інтегральних рівнянь з компактними невід'ємними операторами. Для визначення правих частин цих рівнянь розроблено спеціальні адаптивні процедури згладжування вихідних даних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.33,022 + В161.626.11,022 + Д212.1

Рубрики:

      
8.

Колтачихіна О.Ю. 
Історія досліджень в галузі загальної теорії відносності та космології в Україні: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / О.Ю. Колтачихіна ; НАН України. Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено результати вивчення історії досліджень у галузі загальної теорії відносності та космології в Україні (1905 - 1990). Проаналізовано основні етапи їх становлення та розвитку, висвітлено загальні досягнення українських учених у даній сфері. Запропоновано періодизацію розвитку космології. Показано роль та місце досліджень у галузі загальної теорії відносності та космології в Україні та світовому контексті. Наведено відомості про сприйняття теорії відносності у початковий період її розвитку українськими вченими, показано їх роль у поширенні нових ідей та висвітлено основні наукові досягнення. Проаналізовано діяльність наукових центрів України, що займаються дослідженнями з загальної теорії відносності та космології, охарактеризовано сучасний стан їх розвитку. Висвітлено внесок у дані галузі зарубіжних учених - вихідців з України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3 г(4УКР),022 + В69г(4УКР),022 +
Шифр НБУВ: РА353085

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Остапчук Ю.Л. 
Кінетика встановлення рівноваги та властивості розчину метанол-гексан в гравітаційному полі поблизу критичної температури: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.14 / Ю.Л. Остапчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Одержано масштабне рівняння нерівноважного гравітаційного ефекту, що характеризує процес переходу неоднорідної нерівноважної системи в гравітаційному полі до стану рівноваги.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.332,022 + В365.513,022 +
Шифр НБУВ: РА323506

Рубрики:

      
10.

Коптєва О.М. 
Космологічні та астрофізичні моделі з урахуванням космологічної сталої: Автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.М. Коптєва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 17 с. — укp.

Досліджено великомасштабну структуру Всесвіту, його властивості та особливості еволюції за наявності космологічної сталої шляхом побудови нових та аналізу відомих космологічних і астрофізичних моделей, що враховують ненульову космологічну сталу. Проаналізовано відомі моделі Всесвіту, узагальнено модель пилової кулі в порожньому просторі на випадок ненульової космологічної сталої та досліджено її вплив на процес гравітаційного колапсу. Побудовано модель Всесвіту з випромінюванням та космологічною сталою, за допомогою якої може описуватись ранній Всесвіт, де випромінювання було домінуючим серед інших типів матерії. Досліджено великомасштабну структуру Всесвіту за умов використання різних моделей у разі наявності <$ELAMBDA ~ symbol Щ ~ 0>.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В692в641.8,022 + В313.38в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА343569

      
11.

Пелих В.О. 
Локально-коваріантні методи і проблема додатності енергії у загальній теорії відносності: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.02 / В.О. Пелих ; НАН України. Ін-т теорет. фізики ім. М.М.Боголюбова. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Обгрунтовано та розвинуто тетрадний і спінорний методи у загальній теорії відносності та розв'язано на цій базі проблеми, які є частиною загальної проблеми енергії у теорії гравітації Ейнштейна. Запропоновано опис взаємодії спінорних полів і гравітаційно-інерційних полів. Розроблено метод дослідження вузлових многовидів подвійно-коваріантних систем еліптичних рівнянь. Створено тензорний метод доведення теореми про додану визначеність гравітаційної енергії на максимальних гіперповерхнях. Установлено природу спінорного поля Сена - Віттена. Поширено метод Арновіта - Дезера - Мізенгера стосовно проблеми квазілокалізації гравітаційної енергії та системи з випромінюванням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3 в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА345890

Рубрики:

      
12.

Візнюк О.В. 
Темна енергія і темна матерія як прояви гравітації на брані: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.В. Візнюк ; НАН України. Ін-т теорет. фізики ім. М.М.Боголюбова. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Виявлено та вивчено нові властивості теорії гравітації на брані з індукованою кривизною. З використанням результатів дослідження пояснено ефекти темної енергії та темної матерії. Показано, що у досить широкій області параметрів космологічне розширення Всесвіту в пізню епоху у цій теорії відбувається за тим же законом, що і в стандартній моделі LCDM. Одержано систему рівнянь, які описують еволюцію космологічних збурень скалярного типу на брані. Знайдено область параметрів, за яких космологічні збурення демонструють нестійке зростання, а також область відносної стабільності, в якій зростання збурень є помірним і його можна узгодити з наявними даними про утворення великомасштабної структури Всесвіту. Знайдено нові сферично симетричні розв'язки рівнянь на брані і показано, що плоский профіль галактичних кривих обертання у межах такої моделі можна пояснити без залучення темної матерії. У межах моделі з двома бранами обчислено поправки до закону Нютона на видимій брані з урахуванням впливу від матерії на прихованій брані.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.155,022 + В313.38,022 +
Шифр НБУВ: РА356800

Рубрики:

      
13.

Пляцко Р.М. 
Теорія гравітаційної ультрарелятивістської спін-орбітальної взаємодії: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.02 / Р.М. Пляцко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 35 с. — укp.

Запропоновано теорію гравітаційної спін-орбітальної взаємодії в ультрарелятивістському діапазоні швидкості пробної частинки зі спіном на підставі аналізу системи рівнянь Матісона - Папапетру. Розроблено й ефективно використано нові зображення цих рівнянь через 3-вектор спіну та в термінах локальних супутніх величин. Одержано критерії, за якими гравітаційна спін-орбітальна взаємодія здатна суттєво змінити енергію, світову лінію та траєкторію частинки в гравітаційному полі Шварцшільда, досліджено залежність сили цієї взаємодії від орієнтації спіну за довільних відносних швидкостей частинки та джерела гравітаційного поля. Вивчено сумісні впливи гравітаційних спін-орбітальної та спін-спінової взаємодії на пробну частинку в полі Керра. Проаналізовано різні формулювання принципу еквівалентності за умов врахування специфіки гравітаційної ультрарелятивістської спін-орбітальної взаємодії. Згідно з одержаними числовими оцінками високоенергетичні частинки зі складу космічних променів можуть змінити своє електромагнітне випромінювання поблизу компактного джерела гравітаційного поля внаслідок впливу цієї взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3,022 +
Шифр НБУВ: РА325257

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського