Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (189)Книжкові видання та компакт-диски (189)Журнали та продовжувані видання (155)
Пошуковий запит: (<.>U=Е60*716-63$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Богданова О.В. 
Активність тирозинових протеїнфосфатаз в лімфоїдних клітинах щурів за умов впливу іонізуючого випромінювання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / О.В. Богданова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості функціонування тирозинових протеїнфосфатаз (ТПФ-аз) у плазматичних мембранах, цитозолі спленоцитів та тимоцитів щурів через 12 годин після тотального рентгенівського опромінення у дозах 1,25; 0,5; 0,75 та 1,0 Гр. Виявлено найбільше зростання активності ТПФ-аз за умов впливу іонізуючої радіації у дозі 0,5 Гр, а для цитозольних ТПФ-аз спленоцитів - 0,25 Гр. Вивчено кінетичні властивості ізольованої ТПФ-ази CD 45. З'ясовано, що цей фермент більш споріднений з фосфатирозином, ніж з паранітрофеніфосфатом. Визначено, що опромінення тварин у дозі 0,5 Гр спричинює зниження спорідненості ферменту до фосфотирозину та зменшення максимальної швидкості фосфатазної реакції. Показано однонаправлені зміни активності тирозинових протеїнкіназ, ТПФ-аз та вмісту циклічних нуклеотидів у клітинах селезінки та тимусу щурів на тлі введення різних речовин за умов опромінення у низьких дозах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.111.431 + Е60*732.242 + Е60*716-638 +
Шифр НБУВ: РА338017

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Махоніна М.М. 
Біологічна дія електромагнітного випромінювання надвисокої частоти в умовах блокади опіоїдних рецепторів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / М.М. Махоніна ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2007. — 21 с. — укp.

Одним з механізмів біологічної дії низькоінтенсивного випромінювання міліметрового діапазону є збільшення функціональної активності системи опіоїдних пептидів, що є засобом успішної профілактики та корекції розвитку стрес-реакції та здійснюється за рахунок обмеження активності симпатоадреналової системи шляхом пригнічення процесів виділення та рецепції катехоламінів, шляхом підвищення показників неспецифічної резистентності й імунологічної реактивності, а також стимуляції утворення та виділення серотоніна та мелатоніна, тобто за рахунок потенціювання активації інших стрес-лімітувальних систем організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-633.4 +
Шифр НБУВ: РА352247

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Іслямов Р. І. 
Варіабельність реакції на дію слабких змінних електромагнітних полів наднизької частоти у щурів з різними індивідуальними особливостями: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.02 / Р. І. Іслямов ; Тавр. нац. ун-т ім. В. І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено вплив змінного слабкого магнітного поля частотою 8 Гц на показники енергетичного, тіол-дисульфідного обміну та перекисного окиснення ліпідів у різних структурах головного мозку білих безпородних щурів з урахуванням індивідуально-типологічних особливостей організму, що виявляються у "відкритому полі". Вперше показано, що дія цього фізичного чинника руйнує метаболічні кореляти поведінки тварин у "відкритому полі" та змінює параметри метаболічної міжпівкульної асиметрії. Вперше досліджено багатоденний вплив слабкого МП 8 Гц на показники енергетичного, тіол-дисульфідного обміну та перекисного окиснення ліпідів у різних структурах головного мозку білих безпорадних щурів, що знаходяться в різному фізіологічному стані - стані норми та стресу. На рівні окремих метаболічних показників показано стрес-лімітувальний ефект ЗМП ННЧ, який може бути пояснений змінами активності моноаміноксидази в різних структурах головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177-633.4 + Е60*716-633.4
Шифр НБУВ: РА376535 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Черемський А.К. 
Вплив кріоконсервованого екстракту плаценти на серцево-судинну систему лабораторних тварин в умовах загального охолодження: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / А.К. Черемський ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

За результатами дослідження установлено, що речовини, які містяться у кріоконсервованому екстракті плаценти, збільшують функціональні можливості теплокровного організму за умов холодового стресу. Установлено, що застосування кріоконсервованого екстракту плаценти призводить до перебудови роботи гуморальної ланки стресової реакції, що дозволяє організму переносити холодовий стрес. Показано, що введення цього екстракту призводить до активізації метаболічних процесів у різних організмах, що зумовлює збільшення кількості та довжини мікросудин, накопичення енергетичних субстратів у клітинах. Це дозволяє тваринам більш ефективно переносити холодовий стрес за умов самовідігрівання. Введення кріоконсервованого екстракту плаценти дозволяє зменшити наростання в'язкості та гематокриту крові у процесі охолодження щурів, що запобігає виникненню гемореологічних розладів в організмі за холодового стресу. Завдяки проведеному дослідженню одержано дані щодо нормалізації прооксидантно-антиоксидантного балансу у сироватці крові, серці та печінці піддослідних тварин після введення екстракту за умов охолодження, що свідчить про активацію біохімічних механізмів, які сприяють компенсації порушень, спричинених дією холоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.622 + Е60*716-636-601.2 +
Шифр НБУВ: РА350053

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Мартинюк В.С. 
Вплив магнітних полів наднизької частоти на організм людини і тварин: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.02 / В.С. Мартинюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 44 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-633.3 + Е70*716-633.3 +
Шифр НБУВ: РА356322

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Липська 
Дозоутворення, природа ранніх та ризики віддалених ефектів у тварин за тривалої дії радіонуклідів чорнобильського викиду: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / Алла Іванівна Липська ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2008. — 44 с.: табл., рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-638.23 + Е60*69*72-638.23
Шифр НБУВ: РА359269

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Григор'єв П.Є. 
Зв'язок інфрадіанної ритміки фізіологічних процесів у тварин з варіаціями геліогеофізичних факторів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / П.Є. Григор'єв ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше проведено порівняльне дослідження ритмів фізіологічних процесів ідентичних об'єктів з геліогеофізичними варіаціями у різних фазах багаторічних циклів сонячної та геомагнітної активності. Встановлено особливості регулювання ритміки фізіологічних процесів геліогеофізичними варіаціями залежно від конституціональних особливостей організму. Досліджено вплив гіпокінетичного стресу, надвисокочастотного електромагнітного випромінювання та їх комбінацій, а також епіфізектомії, слабкого наднизькочастотного магнітного поля та їх поєднання на зв'язок ритміки фізіологічних процесів з геліогеофізичними варіаціями. Виявлено ефект порушення синхронізації інтегральної ритміки організму з геліогеофізичними варіаціями під впливом штучних електромагнітних полів, характерних для техногенної компоненти довкілля. Встановлено ефект засвоєння спектра геліогеофізичних варіацій за період всього онтогенезу тварин в інфрадіанній ритміці їх фізіологічних процесів. Вперше встановлено зв'язок біологічної значущості геліогеофізичних індексів з відношенням сонячної та геомагнітної активності, що є суттєвим чинником для вирішення проблеми невідтворюваності результатів біологічних досліджень. Встановлено зв'язок між сонячною активністю та інтенсивністю дії СДГ і ГФДГ у лімфоцитах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-63 + Е60*801.1-652 +
Шифр НБУВ: РА336804

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Голева О.Г. 
Імуномодулююча дія фактора переносу за умови радіаційного впливу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / О.Г. Голева ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено фактор переносу імунної реактивності (ФП) - біологічно активної субстанції, що бере участь у регуляції імунної відповіді за умов радіаційного впливу. Вперше встановлено здатність досліджуваних препаратів послаблювати променеве ураження у процесі тотального опромінення в експерименті. Підкреслено, що даний ефект ФП полягає у його здатності стимулювати відновлювальні процеси в опроміненому організмі завдяки наявності комплексу гомо- та імунорегулюючих властивостей. Наведено фізико-хімічну характеристику очищених компонентів фактора переносу тваринного та людського походження. Застосування препаратів ФП у модельних системах радіаційного індукованого імунодефіцитного стану (гіпотиреоз та вторинний імунодефіцит) сприяло відновленню імунної реактивності опромінених тварин. Доведено, що препарати стимулювали антистафілококову резистентність опромінених тварин з експериментальною стафілококовою інфекцією. Розглянуто можливі механізми радіомодифікуючої дії ФП. На підставі одержаних даних стосовно впливу ФП на імунокомпетентні клітини опроміненого організму було висунуто припущення щодо механізму дії ФП за умов опромінення, який полягає в активації імунокомпетентних клітин та продукції ними цитокінів, а також відновленні їх рецепторних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*74-638-604.2,022 + Е60*716-638-604.2,022 + Р252.325
Шифр НБУВ: РА309689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Мінко В.О. 
Інфрадіанна ритміка фізіологічних процесів у щурів із низькою руховою активністю у відкритому полі при дії слабкого змінного магнітного поля наднизької частоти: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / В.О. Мінко ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено вплив змінного магнітного поля (ЗМП) наднизької частоти (ННЧ) на динаміку й інфрадіанну ритміку поведінкових реакцій, показників функціонального стану лімфоцитів й нейтрофілів крові щурів з низькою руховою активністю (НРА) у порівнянні з тваринами, що характеризуються середньою руховою активністю (СРА) у тесті "відкритого поля" (ВП). Установлено, що ЗМП частотою 8 Гц та індукцією 5 мкТл спричинює зміни параметрів інфрадіанної ритміки фізіологічних процесів з різними індивідуально-типологічними особливостями, які більш вираженіу щурів з НРА. Зауважено, що істотні зміни параметрів ритміки відзначаються навіть у тому випадку, коли абсолютні їх значення не змінюються, внаслідок чого під впливом ЗМП ННЧ зменшуються розходження у динаміці та інфрадіанній ритміці досліджених показників у щурів з НРА і СРА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*73*801.1-633.3 + Е60*716-633.3 +
Шифр НБУВ: РА335984

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Товстяк В.В. 
Механізми впливу електронів та акустичних полів на біологічні мембрани: Автореф. дис... д-ра фіз.- мат. наук: 03. 00. 02. / В.В. Товстяк ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1999. — 33 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*551.7-632.2,022 + Е60*551.7-638.232,022 + Е60*716-716-632.2,022 + Е60*716-638.232,022

Рубрики:

      
11.

Пальона Ю.В. 
Механізми порушень гуморальних систем за умов дії іонізуючого випромінювання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.04 / Ю.В. Пальона ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2007. — 16 с. — укp.

Установлено роль протеолітичних ферментів та їх інгібіторів, антиоксидантних ферментів та рівня ендогенної інтоксикації у розвитку пошкоджень за дії іонізуючого випромінювання. Експериментально обгрунтовано патогенетичні підходи до їх немедикаментозної корекції. Проаналізовано результати експериментів, виконаних на білих щурах. Виявлено, що за дії іонізуючого випромінювання у тварин відбувається дисбаланс у системі протеолітичних ферментів та їх інгібіторів, зростання активності антиоксидантних ферментів та підвищення рівня ендогенної інтоксикації у сироватці крові, бронхоальвеолярному змиві, тканинах тонких кишок і мозку. Превентивна дія електромагнітного випромінення надвисокої частоти призводить до зниження трипсиноподібної активності й ендогенної інтоксикації, підвищення рівня альфа-1-інгібітора протеїназ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Е60*716-638 +
Шифр НБУВ: РА349436

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Сервецький С.К. 
Механізми функціонування стрес-реалізуючих систем виводку, отриманого від радіаційно уражених щурів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / С.К. Сервецький ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено стан стрес-реалізуючих процесів у гіпофізі, гіпоталамусі, наднирниках, плазмі крові самців і самок щурів за умов хронічного стресу в післястресовий період, визначено вплив депривації сну на дані процесу у щурів, одержаних від опромінених попередників. Встановлено, що за умов фізіологічного онтогенезу інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів - антиоксидантної системи, вміст адреналіну, норадреналіну, кортикостерону, альдостерону та активність ацетилхолінестерази в нейроендокринних структурах і плазмі крові піддослідних щурів мають свої характерні особливості на кожному з його етапів. Доведено, що в нейроендокринних структурах і плазмі крові тварин I покоління, одержаного від опромінених щурів, вміст малонового діальдегіду, дієнових кон'югатів і катехоламінів на всіх етапах онтогенезу вищий за рівень одновікового контролю, тоді як активність супероксиддисмутази, каталази, ацетилхолінестерази переважає його тільки протягом перших двох тижнів життя, а потім достовірно знижується. Обгрунтовано вплив депривації сну в статевозрілих щурів, одержаних від опромінених попередників, на швидке виснаження стану стрес-реалізуючих систем, відновлення якого до рівня інтактних тварин не відбувалося до кінця експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-638 + Р361 +
Шифр НБУВ: РА333242

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Маклюк 
Особливості накопиченняsup90/supSr, sup137/supCs і дозові навантаження у мишоподібних та мідицеподібних зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / Юлія Олексіївна Маклюк ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-638.3
Шифр НБУВ: РА359713

Рубрики:

      
14.

Лихацький П.Г. 
Поєднаний вплив солей кадмію, кобальту та рентгенівських променів на захисні системи тварин та шляхи корекції виявлених порушень: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / П.Г. Лихацький ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив кадмію, кобальту та радіаційного опромінення на організм білих щурів за умов їх перорального введення. Встановлено, що основним механізмом розвитку патологічного стану є активація вільнорадикальних процесів, яка призводить до оксидативного стресу в організмі, що викликає поглиблення ендогенної інтоксикації, зміни проникності еритроцитарних мембран (підвищення еритроцитарного індексу та вмісту метгемоглобіну) та цитоліз плазматичних мембран гепатоцитів (підвищення активності амінотрансфераз в сироватці крові та печінці тварин) після ураження. Виявлено зниження активності ферментативної ланки антиоксидантної системи, підвищення активності гуморальної ланки імунітету (збільшення вмісту циркулюючих імунних комплексів та зниження фагоцитарної здатності лейкоцитів. Встановлено ефективний вплив на метаболічні порушення в організмі уражених тварин антиоксидантів тіотриазоліну, ентеросорбенту фібросилу та імуномодулятора тималіну. Вперше досліджено ефективність застосування за даної патології субстанцій з конюшини лучної та доведено доцільність її використання за умов радіаційно-хімічної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-29 + Е60*716-638 +
Шифр НБУВ: РА351146

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Рема Шехда Хассан Абу Хадда 
Реакції тучних клітин на дію слабких магнітних полів вкрай низьких частот: Автореф. дис... канд. біол. наук.: 03.00.04 / Рема Шехда Хассан Абу Хадда ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Встановлено, що реакція тучних клітин за умов in vivo на багаторазову дію змінного магнітного поля (ЗМП) зі складним спектром у наднизькочастотному діапазоні на фоні розвитку загальної адаптаційної реакції (стрес-реакції) менш виражена, ніж за умов одноразової дії, що вказує на зниження чутливості тучних клітин внаслідок впливу системних регуляторних механізмів у разі розвитку адаптаційної реакції. Визначено, що вплив слабкого ЗМП наднизьких частот підвищує швидкість спонтанної дегрануляції тучних клітин в експериментах in vitro. З'ясовано, що виразність і направленість реакції тучних клітин залежить від частоти та часу експозиції, зокрема, частоти 2; 8 - 10; 50; 72 - 74 Гц стимулюють, а 32 - 34 Гц знижують швидкість спонтанної дегрануляції цих клітин. Реакція тучних клітин характеризується залежністю від амплітуди ЗМП і відносно низьким порогом реагування, який за порядком величин наближається до фонових рівнів і складає 50 - 200 нТл; з підвищенням амплітуди ЗМП реакція даних клітин зростає. Показано, що ЗМП-індукована дегрануляція тучних клітин супроводжується зміною ліпідного складу мембран і активності процесів перекисного окиснення ліпідів, однак, дані зміни носять динамічний характер і залежать від частоти ЗМП і часу експозиції. модулює активуючу дію морфіну на тучні клітини та пригнічує інгібіторну дію на них хромоглікату натрію. Зроблено висновок, що тучні клітини, як елемент дифузної ендокринної системи організму (APUD-системи) є одним з акцепторів магніто-польової дії та пусковою ланкою в системній реакції організму людини та тварин на варіації природного та техногенного електромагнітного фону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*716-633.3 +
Шифр НБУВ: РА324383

Рубрики:

      
16.

Дерев'янко Л.П. 
Стан гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової та симпато-адреналової систем за умов дії на організм тварин малих доз іонізувального випромінення та коригування виявлених порушень: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / Л.П. Дерев'янко ; АМН України. Держ. установа "Наук. центр радіац. медицини". — К., 2007. — 39 с. — укp.

Визначено закономірності функціонування гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової (ГГНС) і симпато-адреналової (САС) систем за дії малих доз іонізуючої радіації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Е60*716-638 +
Шифр НБУВ: РА354640

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Денисенко С. А. 
Функціональні зміни у нащадків щурів-самиць за умов впливу тривалої дії електромагнітного випромінювання сантиметрового діапазону: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / С. А. Денисенко ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що під час дії електромагнітного випромінювання на щурів-самиць до вагітності й у період вагітності зменшується загальна кількість новонароджених нащадків, нівелюються ознаки статевого диморфізму. У новонароджених нащадків виявлено функціональні та метаболічні зміни, які свідчать про активацію стрес-організуючої та стрес-лімітувальної систем. Зазначено, що пренатальний вплив низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання (ЕМВ) викликає структурні зміни в корі головного мозку та функціональні в гіпоталамічній ділянці новонароджених щурят, а також ЕМВ пренатально впливає на внутрішньоутробне формування надниркових залоз, викликаючи активізацію їх дозрівання та відповідно функціонування. Особливості поведінкових реакцій базуються на закономірностях регуляторних систем організму, які підтримують гомеостаз. Встановлено, що у нащадків жіночої статі формується стан гіперкортицизму зі зниженим рівнем статевих гормонів, у нащадків чоловічої статі - стан гіперкортицизму зі зниженим рівнем естрадіолу. Гістологічно виявлено структурні зміни епіфіза, гіпофіза та надниркових залоз у нащадків від матерів, які зазнали впливу ЕМВ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*73-633.4 + Е60*716-633.4
Шифр НБУВ: РА376449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського