Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (23)Реферативна база даних (904)Книжкові видання та компакт-диски (580)Журнали та продовжувані видання (597)
Пошуковий запит: (<.>U=Е621.158$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 79
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іванов 
Біономія бджіл-мегахілід (Hymenoptera, Apoidea, Megachilidae) і еволюція їх гніздобудівельних інстинктів: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.24 / Сергій Петрович Іванов ; Інститут захисту рослин УААН. — К., 2007. — 44 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-2 + Е621.158.264.232*801.58
Шифр НБУВ: РА354461

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Івашов А.В. 
Консортивні зв'язки зеленої дубової листовійки (ITortrix viridana/I L.): теоретичні і прикладні аспекти: Автореф. дис... д-ра біол. наук / А.В. Івашов ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 36 с. — укp.

Досліджено мікропопуляції, субпопуляції та популяції листовійки в індивідуальних, парцелярних і популяційних консорціях дубів пухнастого (Quercus pubescens Wild.) та скельного (Q. petraea Liebl.). Розкрито динамічний аспект взаємодій на підставі спостережень за спільним розвитком листя дубів і фазами розвитку листовійки. З'ясовано роль амінокислот, фенольних сполук і білків-інгібіторів трипсину листя дуба в консортивних зв'язках листовійки. Висвітлено стохастичну природу асоціацій між ядрами різних консорцій та генотиповим складом листовійки за поліморфними локусами естераз і протеази, а також її морфологічними фенами. Виявлено достовірні зв'язки між морфологічними ознаками листовійки та морфологічними показниками її лялечкових паразитів. Розроблено концепцію безпестицидного регулювання чисельності листовійки та інших шкідників у рекреаційних зонах Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261Tor*990.33*69*805*803.133
Шифр НБУВ: РА315376 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Ал-Шиблі 
Пристосованість і частота кросинговеру у мутантів Drosophila melanogaster залежно від віку та штучних перебудов генотипу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Нассер Мох'д Юсеф Ал-Шиблі ; Селекційно-генетичний ін-т - національний центр насіннєзнавства та сортовивчення. — О., 2003. — 17 с.: табл. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262 Dro *441.13
Шифр НБУВ: РА328041

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Бєлоусова І.Б. 
Функціональна активність політенних хромосом і прояв кількісних ознак у IDrosophila melanogaster/I Meig. у зв'язку з генотипом та дією ювенільного гормону: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / І.Б. Бєлоусова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив ювенільного гормону на ступінь політенії гігантських хромосом Drosophila melanogaster, пуфову активність політенних хромосом, прояв деяких кількісних ознак та зміну біоелектричних властивостей клітинних ядер слинних залоз. На підставі одержаних результатів уточнено сучасні наукові уявлення щодо механізмів регуляції окремих стадій онтогенезу комах. Вперше на політенних хромосомах слинних залоз Drosophila melanogaster у дослідах in vitro виявлено ряд пуфів, які специфічно реагують на аналог ювенільного гормону - метопрен, що збігається з впливом гормону in vivo. Вперше встановлено вплив метопрену на ендоредуплікацію політенних хромосом і прояв кількісних ознак дрозофіли. Виявлено стимулюючий ефект даного гормону на показник ступеня політенії хромосом, маси тіла імаго та теплостійкість дрозофіли. Показано залежність даних ефектів від генотипу мух і концентрації гормону у поживному середовищі. З'ясовано, що за умов регуляції диференційної активності генів ювенільний гормон також впливає на ступінь помноження геному, регулюючи функцію ендоредуплікації політенних хромосом. Вперше одержано дані про вплив метопрену на біоелектричні властивості клітинних ядер дрозофіли in vitro. Показано, що дія ювенільного гормону на пуфінг та ендоредуплікацію політенних хромосом відбувається за низьких значень електрокінетичного потенціалу клітинних ядер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262 Dro*734.211 + Е621.158.262 Dro*551.234.41 +
Шифр НБУВ: РА340690

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Білоконь 
Мутації cn I vg, локус Adh і пристасованість генотипів DROSOPHILA MELANOGASTER MEIG.: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Світлана Василівна Білоконь ; УААН; Селекційно-генетичний ін-т - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення. — О., 2007. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262 Dro*441.226
Шифр НБУВ: РА350858

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Безкровна О.В. 
Ногохвістки (Entognatha: Collembola) як компонент лісових екосистем центральної частини України: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Безкровна ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто видовий склад, основні екологічні показники населення колембол та їх динаміку в природних та антропогенних змінених лісових екосистемах центральної частини України. Зареєстровано 110 видів ногохвісток, зокрема Prolaphorura bipunctata, який є новим для фауни України. Виявлено, що співвідношення біоморф і гігропреферентних груп ногохвісток може бути біоіндикатором ступеня зволоженості рослинних асоціацій. Обгрунтовано можливість використання амплітуди коливань щільності населення та зміни співвідношення життєвих форм в угрупованнях як індикатора динамічності перебігу процесу деструкції опаду. На основі екологічних параметрів угруповань колембол виявлено варіант рекультивації буровугільних відвалів відпрацьованих порід, що знаходиться на завершальних стадіях грунтоутворення. Встановлено, що негативний вплив рівня радіоактивності грунту на ногохвісток значно менший, ніж порушення його структури. Доведено, що ногохвісток можна використовувати для біоіндикації вмісту у грунті кадмію, нікелю, але не марганцю, заліза, цинку, міді, свинцю. З'ясовано, що зональність є визначальним фактором у процесі формування структури угруповань ногохвісток, а видовий склад залежить від типу рослинної асоціації. Встановлено, що види-кодомінати відносяться до різних життєвих форм, гігропреферентних і біотопних груп. Із використанням даних відмінностей обгрунтовано диференціацію екологічних ніш видів ногохвісток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.12*80(4УКР) + П342.5(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360070

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Бойко Г.Є. 
Спеціалізація зеленої дубової листовійки (ITortrix viridana/i L.: Lepidoptera, Tortricidae) до кормової рослини та її прояви в індивідуальних консорціях і фенологічних групах консорцій дубу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Г.Є. Бойко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше застосовано метод тонкошарової хроматографії на поліамідному сорбенті для дослідження складу вторинних метаболітів у листі дубу, що дозволило суттєво підняти роздільну здатність на відміну від методу хроматографії, застосованого раніше. Для двох видів дубу - Q. petraea і Q. pubescens - хроматографічно показана участь 39 індивідуальних сполук, які можуть відігравати роль потенційних алелохіміків щодо фітофагів. Одержано дані про зміни складу цих сполук у процесі весняного розвитку листя дубу, у комплексі вторинних речовин природного корму, які відбувались під час його проходження у кишечнику гусениць монофага - зеленої дубової листовійки і поліфага - непарного шовкопряду. Хроматографічно підтверджено дані про принципову відмінність у функціонуванні детоксикаційних захисних систем комах-фітофагів, які відрізняються за ступенем спеціалізації до їжі. Показано відмінності у спроможності до утилізації деяких вторинних метаболітів гусеницями різної вікової стадії. Для T. viridana одержано експериментальні дані, що підтверджують гіпотезу можливої участі ферментів естеразного комплексу в захисних детоксикаційних системах комах-монофагів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261 Tor *33*112.4
Шифр НБУВ: РА314372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Бойко О.А. 
Роль генотипу шовковичного шовкопряда в прояві ефекту гетерозису, неспецифічної стійкості та успадкуванні кількісних ознак після електромагнітного опромінення: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.15 / О.А. Бойко ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — с. Чубинське (Київська область), 2007. — 20 с. — укp.

Установлено відмінності у реакції гібридів шовковичного шовкопряда та вихідних батьківських форм на електромагнітний вплив, а саме: більшу стійкість гібридів за показниками неспецифічної стійкості та продуктивності, що матиме практичне та теоретичне значення для розкриття природи гетерозису. Показано позитивні кореляції між змінами ембріональної терморезистентності та кількісними ознаками після надвисокочастотного (НВЧ) та лазерного впливу, запропоновано методику прогнозу стимулювальної дії опромінення за показником ембріональної терморезистентності. Уперше виявлено вплив плоїдності геному партеноклонів шовковичного шовкопряда на ступінь і характер змін показників неспецифічної стійкості та продуктивності після лазерного впливу. Показано роль генотипу шовкопряда у визначенні ефективності партеногенетичного розвитку після дії He - Ne лазера. Визначено тривалі модифікації показників партеногенезу у наступних поколінь після лазерного опромінення за різних типів статевого розмноження. Виявлено повне затухання модифікувальної дії лазера на показники партеногенезу для шостої генерації за умови партеногенетичного розмноження. Установлено збереження модифікувального впливу НВЧ і лазерного опромінення на показники коконів наступної генерації за партеногенетичного способу розмноження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П692-3 + Е621.158.261 Bom*443-633.4 +
Шифр НБУВ: РА349126

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Бойко О.А. 
Використання електромагнітних полів для підвищення неспецифічної стійкості і продуктивності різних генотипів шовковичного і дубового шовкопрядів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / О.А. Бойко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено зміни ряду біологічних показників порід, гібридів, партеноклонів шовковичного та ліній дубового шовкопрядів після опромінення грени низькоінтенсивними полями надвисокочастотних (НВЧ), крайньовисокочастотних (КВЧ) випромінювань і лазера. Визначено залежність реакції від генотипу, параметрів електромагнітного поля й експозиції опромінення. Виявлено стимулювальний ефект низькоінтенсивного НВЧ, КВЧ і лазерного опромінення грени на показники неспецифічної стійкості та продуктивності шовковичного шовкопряда. Досліджено вплив електромагнітних опромінень на біологічні ознаки другого покоління. Доведено стимулювальнй ефект лазерного опромінення грени на господарсько-цінні показники дубового шовкопряда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261 Bom *44-633
Шифр НБУВ: РА313364 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Бокотей 
Особливості екології диких бджолиних (Hymenoptera, Apoidea) Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Олександр Миколайович Бокотей ; Інститут агроекології та біотехнології УААН. — К., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.264.232*80(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА338113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Бондаренко-Борисова І.В. 
Колемболи (Collembola, Entognatha) лісів у Степу Південного Сходу України: фауна, екологія: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.09 / І.В. Бондаренко-Борисова ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2002. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.12*852.1*80(4УКР)
Шифр НБУВ: РА318866 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Бригадиренко В.В. 
Стан структури комплексів турунів екосистем Присамар'я Дніпровського в умовах тиску антропогенних факторів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.В. Бригадиренко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано екологічні особливості розподілу турунів за основними типами обстежених природних та антропогенно трансформованих екосистем. На території Присамар'я Дніпровського протягом 8 років обстежено 240 біогеоцинозів, в яких виявлено 262 вида турунів. Для всіх типів еталонних екосистем встановлено фонові види турунів та екоморфічну структуру карабідофауни. Досліджено зміни видового складу, загальні характеристики карабідофауни та її екоморфічну структуру залежно від грунтово-кліматичних умов та складу фітоценозу, виділено індикаторні види для цих умов. Встановлено, що в більшості обстежених типів біогеоценозів туруни складають 40 - 80 % видового складу герпетобію. Досліджено зміни екоморфічної структури, загальних характеристик і видового складу карабідофауни, що відбуваються під впливом підтоплення шахтними водами за різних грунтово-рослинних умов. Проаналізовано зміни структури карабідофауни степових ділянок, що відбуваються через пасквальну дегресію фітоценозів. Досліджено карабідофауну штучних лісових насаджень за умов плакору, встановлено її подібність до фауни турунів природних байрачних лісів. Виявлено рідкісні для Степового Придніпров'я види турунів, проаналізовано основні причини їх зникнення та запропоновано заходи, необхідні для їх охорони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.251 Car *852.1*801.4
Шифр НБУВ: РА314367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Варгович Р.С. 
Колемболи (Collembola) печер основних карстових регіонів України (систематика, фауна, екологія): автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.08 / Р.С. Варгович ; Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.12*990.3(4УКР) + Е621.158.12*80(4УКР)
Шифр НБУВ: РА372789 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Воронова Н.В. 
Екологія личинок Culicidae, Diptera верхів'я Каховського водосховища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Н.В. Воронова ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 21 с. — укp.

За допомогою синекологічних показників проаналізовано формування фауни Culicidae за часи існування водосховища. Встановлено фенологію 18 видів кровосисних комарів, а також розроблено схему щодо преімагінальних фаз, у якій показано зміни, що відбулися за останні 20 років. Встановлено екологічні особливості личинок району дослідження, а також відмічено вплив pH і вмісту розчинного у воді кисню на щільність личинок двох масових видів роду Aedes. Проаналізовано зміни 8 морфологічних ознак личинок IV стадії розвитку 7 видів Culicidae, який свідчить про відсутність дії стабілізуючого добору та нестабільність умов їх існування. Запропоновано використання коефіцієнта спеціалізації живлення з метою визначення стану водойм, а також змін фауни і фенології, морфології щодо прогнозування епідеміологічної ситуації регіонів з посиленим антропогенним навантаженням. Наведено схеми біогеоценотичних зв'язків кровосисних комарів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262 cul*80,022 + Е60*80*334.3,022
Шифр НБУВ: РА309518 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Гарбар О.В. 
Комплексне каріологічне та морфологічне дослідження ставковиків фауни України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / О.В. Гарбар ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Описано каріотипи 16 європейських видів ставковиків. Встановлено їх хромосомні формули та основні числа, визначено основні лінійні параметри каріотипів. Для вирішення таксономічних питань в роді Lymnaea використано зовнішньоморфологічні характеристики хромосом, що дозволило уточнити споріднені зв'язки підродів Corvusiana та Galba. Проаналізовано конхіологічні, анатомічні та каріологічні дані за допомогою ієрархічного кластерного методу, за результатами чого визначено міжвидові дистанції в роді Lymnaea та можливість використання цих ознак у систематиці на таксономічних рівнях. Встановлено гіпотетичний предковий каріотип ставковикових, можливі види хромосомних перебудов, що тривали в каріотипах у процесі еволюції. Запропоновано схему шляхів еволюції хромосомних наборів роду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261 Lym
Шифр НБУВ: РА315229 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Гладун Д.В. 
Функціонально-морфологічна еволюція претарзуса у перетинчастокрилих: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.24 / Д.В. Гладун ; НАН України, Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Досліджено функціональну морфологію претарзуса у представників різних родин ряду перетинчастокрилих, розглянуто еволюцію цього органа у межах ряду. Визначено особливості використання комахами прикріпних органів на субстрах з різною геометрією. На прикладі представників чотирьох рядів комах (Orthoptera, Heteroptera, Coleoptera, Hymenoptera) досліджено способи постановки лапок під час ходіння на площині та стеблах різних діаметрів. З'ясовано, що прикріпні структури претарзуса (зокрема, ароліум) переважно використовуються для закріплення на пласких субстратах і субстратах із великим діаметром кривини поверхні (товсті стебла). Виявлено, що незалежно від способу постановки лапки на плаский субстрат, усі досліджені комахи для закріплення на тонких стрижнях переважно використовують прикріпні структури проксимальних тарзомерів і гомілок. Досліджено морфологію претарзусів у представників 207-ми видів, які належать до 59-ти родин ряду перетинчастокрилих. Одержано дані щодо наявності, форми та механічних властивостей склеритів, розташування на них щетинок і сенсил, розкрито особливості організації ділянок еластичної кутикули. У представників окремих родин виявлено манубріуми, планти та дорзальні пластини, що, як і аркус, мають пружинні властивості. Вперше описано претарзуси, у складі яких виявлено латеральні пластини - склерати, які функціонально компенсують недостатню для розгортання ароліума довжину гілок аркуса. Виділено дев'ять функціональних типів претарзусів перетинчастокрилих, особливості біомеханіки яких обумовлені відмінностями форми та механічних властивостей склеритів. Визначено основні напрямки еволюції претарзуса у межах ряду перетинчастокрилих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.264*690.12*22 +
Шифр НБУВ: РА367984

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Говорун 
Вогнівки (Lepidoptera, Pyralidae) поліської та лісостепової зон Лівобережної України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.24 / Олександр Володимирович Говорун ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261Pyr*852.114(4УКР)
Шифр НБУВ: РА344884

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Годунько Р.Й. 
Структурно-функціональна організація угруповань одноденок (Insecta, Ephemeroptera) річкових екосистем Українських Карпат: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Р.Й. Годунько ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 17 с. — укp.

У дослідженій фауні річкових екосистем Українських Карпат виявлено 76 видів Ephemoptera з 26 родів та 11 родин. Визначено показники видового багатства, організації угруповань, сезонної динаміки чисельності та біомаси личинок. Проведено дослідження структури домінування, видової, екоморфологічної та трофічної структури угруповань. Наведено узагальнені відомості про життєві цикли карпатських видів одноденок. Проаналізовано життєві цикли Rhithrogena gorganica і Ecdyonurus subalpinus. Досліджено паразитофауну Ephemoptera та їх значення у харчуванні 4 видів риб. Висвітлено особливості міграційної поведінки одноденок річкових екосистем Українських Карпат. Запропоновано ієрархічну класифікацію екоморф Ephemoptera карпатського регіону та суміжних територій (включно з деякими таксонами світової фауни), що налічує 8 типів, 11 класів і 18 підкласів. Встановлено основні напрями еволюції екоморф личинок одноденок. Виділено 3 типи екоморф крилатих стадій. Описано зміни у фауні Ephemoptera регіону за останні 140 років і складено каталог фауни одноденок України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.228*820*806*83(4УКР)
Шифр НБУВ: РА314957 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Голобородько 
Консортивні зв'язки синявців (Lepidoptera: Lycaenidae) плакорних трав'яних біогеоценозів степового Придніпров'я: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Кирило Костянтинович Голобородько ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2005. — 20 с.: іл. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261 Lyc*80(4УКР)
Шифр НБУВ: РА340157

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Голуб 
Мутації, індуковані рентгенівським опроміненням та деякими хімічними реагентами, що змінюють тривалість життя Drosophila melanogaster: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Наталія Ярославівна Голуб ; НАН України; Інститут фізіології рослин і генетики. — К., 2006. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262Dro*441.226-64
Шифр НБУВ: РА342170
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського