Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (19)Реферативна база даних (323)Книжкові видання та компакт-диски (46)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)612$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 55
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Васковський Р.Ю. 
Діяльність Директорії УНР (листопад 1918 р.-квітень 1919 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Р.Ю. Васковський ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу політичної діяльності Директорії УНР на першому етапі існування. Висвітлюються передумови та причини її створення, перебіг подій, за яких вона прийшла до влади. Досліджується процес становлення та функціонування державних інститутів УНР наприкінці 1918-у першій половині 1919 рр. У сфері внутрішньої політики аналізуються аграрні, промислові, фінансові, релігійні, культурні та інші реформи республіканського уряду. Зовнішньополітична активність Директорії висвітлюється на тлі геополітичної ситуації довкола Ураїни, розглядаються причини, котрі обумовили зміни у міжнародній політиці УНР. Зроблено спробу проаналізувати суспільно-політичну атмосферу в республіці та її вплив на політику українського уряду. Водночас простежено зміни у складі Директорії та кабінету міністрів УНР, їхній зв'язок з подіями в Україні, показані причини, характер і наслідки урядової кризи, що спіткала республіку навесні 1919 року.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-33

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Соловйова В.В. 
Дипломатичні представництва Української Народної Республіки в країнах Центральної Європи за доби Директорії (1918-1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Соловйова ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 20 с. — укp.

Вивчається процес створення та діяльності українських дипломатичних представництв УНР в країнах Центральної Європи за доби Директорії. Завданням української дипломатії у центральноєвропейських країнах була нейтралізація, наскільки це було можливим, тих негативних наслідків, які мало для України невизнання її незалежності провідними країнами Антанти. Ставка лідерів держав-альянтів на "єдину і неділиму" Росію у міжнародній політиці привела Україну до фактичної ізоляції від світового співтовариства і поставило перед її дипломатичними представництвами завдання розірвання ланцюгу невизнання і встановлення всебічних контактів із зовнішнім світом. Діяльність української дипломатії була спрямована на пошуки як окремих партнерів, так і груп країн, які могли б реально сприяти Україні у боротьбі за незалежність. Розглядається практична діяльність українських дипломатичних представництв у торговельно-економічній, пресово-інформаційній сферах, консульській справі, що були важливими компонентами державотворчої діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-6

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Литвин М.Р. 
Українсько-польська війна 1918-1919 рр.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.Р. Литвин ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 36 с. — укp.

Розглянуто передумови, хід і найважливіші наслідки українсько-польської війни 1918-1919 рр. Відзначено національно-визвольний характер війни для галицьких українців та її етапи. Проаналізовано військове будівництво Західно-Української Народної Республіки, організацію Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки на Холмсько-Волинському фронті, формування Галицького фронту Збройних сил Польщі. Показано місце ЗУНР в експансіоністських планах Другої Речі Посполитої, країн Антанти, США, Росії, Чехословаччини, Румунії та Угорщини. Несприятлива зовнішньополітична ситуація, необхідність українців боротися кількома фронтами проти агресорів стали головними причинами втрати незалежності і територіальної цілісності України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-68(4Пол)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Скляренко Д.Є. 
Україна і Ризька мирна конференція (1920 - 1921 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.Є. Скляренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

На основі сучасних методологічних підходів до вивчення архівних матеріалів, частину яких вперше введено у науковий обіг, опублікованих джерел, проаналізовано місце України у складному процесі врегулювання стосунків між УСРР, РСФРР та Польщею, найважливішим наслідком якого стало припинення радянсько-польської війни і укладення в Ризі у березні 1921 р. тристоронньої мирної угоди. Висвітлено хід переговорів, взаємні претензії та пропозиції політичного, економічного, правового, територіального характеру, особливо ті, що безпосередньо стосувалися України, їх втілення у статтях договору, протоколах та інших документах, які підписано у Ризі. Визнання УСРР самостійним державним утворенням, її міжнародно-правовий статус досліджено в контексті поступового усунення з європейської арени зовнішньополітичних інтересів УНР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)612.311.7 + Т3(4УКР)612-6
Шифр НБУВ: РА308854 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Голікова О.М. 
Меншовики в Україні у роки революції і громадянської війни (1917 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Голікова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Наведено загальну характеристику теоретичних та політичних поглядів меншовиків у пореволюційну добу. Значну увагу приділено особливостям стратегії та тактики Російської соціал-демократичної робітничої партії в Україні на різних етапах Української національно-демократичної революції, а також стосункам меншовиків з українськими урядами та більшовицькою владою. Досліджено політичний вплив меншовиків у робітничих організаціях. Встановлено, що соціал-демократична альтернатива не могла втілитися у життя не лише через звуження соціальної бази партії чи несприйняття меншовиками української національної ідеї. Підкреслено, що основна політична лінія меншовиків у 1917 - 1920 рр. бкла помилковою, оскільки виходила із теоретичних концепцій лідерів меншовизму про загрозу революції з боку контрреволюції, перемога якої призвела б до встановлення в країні буржуазної диктатури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-484 + Ф69(4Рос)5/6*422.1 + Ф69(4Укр)2
Шифр НБУВ: РА309639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Терела Г.В. 
Аграрна політика Української Держави П.Скоропадського: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.В. Терела ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 18 с. — укp.

На підставі архівних матеріалів, переважно неопублікованих, проаналізовано складові аграрної політики уряду Павла Скоропадського. Визначено пріоритети організаційних заходів у ході регулювання землекористування та продовольчого ринку. Показано спроби уряду реформувати відносини власності на землю та причини їх неефективності. Окреслено зовнішні та внутрішні чинники, які впливали на аграрну політику Української Держави 1918 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-34
Шифр НБУВ: РА311539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Пархоменко В.А. 
Українські національні військові формування на Півдні України у 1917 - на початку 1919 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.А. Пархоменко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто проблему українських військових формувань у період національно-демократичної революції 1917 - 1919 рр. на Півдні України. Розкрито процес створення військових частин Центральної Ради, гетьманської держави та Директорії Української Народної Республіки. На підставі конкретних фактів висвітлено плани формування даних частин та їх реалізацію. Наведено дані про чисельність, якісний склад і дислокацію, стан військової техніки та озброєння, їх роль та значення в ході боротьби за українську державність у 1917 - 1919 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Ц4,8(4УКР)1:611/612
Шифр НБУВ: РА312256 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ісаков П.М. 
Селянський повстанський антикомуністичний рух на Лівобережній Україні (березень 1919 - листопад 1921 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / П.М. Ісаков ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 23 с. — укp.

Досліджено генезу, найхарактерніші прояви та особливості повстанського антикомуністичного руху селян Лівобережної України в період з березня 1919 р. по листопад 1921 р. Розглянуто дану проблему як стрижневе явище Української революції. З'ясовано, що причинами, які призвели до появи руху була політика "воєнного комунізму" з одного боку, а з іншого - найбільша відповідність повстанської форми опору організаційним можливостям селянського середовища. Узагально фактичний матеріал, встановлено кількісні показники руху, проаналізовано особливості географії його поширення. Вивчено зміст повстанських програм, гасел і вимог масових селянських антикомуністичних заворушень і повстань, визначено ідеологію повстанського руху. Подано біографічну інформацію про найвідоміших ватажків повстанських антикомуністичних загонів Лівобережжя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-43
Шифр НБУВ: РА316042 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Кучик О.С. 
Україна в зовнішній політиці Антанти (1917 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / О.С. Кучик ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Львів, 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання формування та становлення зовнішньої політики та геополітичних інтересів держав Антанти у центрально-східному європейському регіоні в період національно-визвольних змагань в Україні 1917 - 1920 рр. Шляхом комплексного аналізу з'ясовано місце українського питання в зовнішньополітичних стратегіях держав Антанти. На підставі вивчення архівних та опублікованих матеріалів визначено сутність чітко сформованої та логічно завершеної політики Великобританії, Франції та США щодо України, а також виявлено суперечності їх геополітичних інтересів у регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-6
Шифр НБУВ: РА314156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Барвінська П.І. 
Українсько-німецькі відносини в 1917 - 1922 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / П.І. Барвінська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 23 с. — укp.

Цілісно досліджено українсько-німецькі відносини в 1917 - 1922 рр. та з'ясовано передумови українсько-німецького зближення наприкінці Першої світової війни. Проаналізовано особливості відносин між Німеччиною та урядами Центральної ради, Української Держави гетьмана П.Скоропадського, Директорії Української Народної Республіки та Української Соціалістичної Радянської Республіки. Розкрито вплив політики Німеччини на становлення та розвиток української державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-6 + Т3(4ГЕР)612-6
Шифр НБУВ: РА315592 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Нестеров О.В. 
Селянський повстанський рух на Правобережній Україні (1919 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Нестеров ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, які спричинили розгортання збройної боротьби селянських мас на Правобережній Україні у 1919 р., досліджено процес створення повстанських загонів та початок їх боротьби проти радянської влади. Розглянуто формування соціально-політичної ідеології повстанства. Розкрито причини, що призвели до неможливості консолідації повстанських сил навколо єдиного центру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-42
Шифр НБУВ: РА316483 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Анісімов К.В. 
Однострої збройних сил України періоду національних змагань 1917 - 1920 р.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.В. Анісімов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 19 с. — укp.

З'ясовано роль внутрішніх і зовнішніх економічних, політичних і культурних чинників, які впливали на створення комплексу однострійного одягу збройних сил часів Української революції, грунтуючись на аналізі опублікованої літератури, архівних джерел учасників подій: військовослужбовців формувань Центральної Ради, Гетьманату, УНР і ЗУНР, ворожих вояків (червоних, білих, біло-зелених, польських жовнірів), бійців та офіцерів експедиційних корпусів четвертного союзу та Антанти. Проаналізовано та порівняно використання культурного чинника свідомості українського народу на прикладах створення зразків одягу національних збройних сил України. Досліджено регіональні особливості військової культури, охарактеризовано її основні елементи у різних регіонах України, вплив на них політичних і національних чинників. Визначено роль ідеологічних факторів у формуванні нових зразків бойових одностроїв України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-54 + Ц4,8(4Укр)1:612-243.6
Шифр НБУВ: РА319481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Чоп В.М. 
Махновський рух в Україні 1917 - 1921 рр.: проблеми ідеології, суспільного та військового устрою: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Чоп ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано витоки та проаналізовано зміст програмних документів махновського руху. Розглянуто еволюцію махновської ідеології, її вплив на українське суспільство 1917 - 1921 рр. Розкрито причини її популярності у місцевого населення. Охарактеризовано сутність політичної системи Гуляйпільської республіки, реконструйовано її структуру та засади функціонування, особливості махновської моделі місцевого самоврядування. Визначено основні принципи організаційної структури, функціонування та комплектування Революційної Повстанської Армії України /махновців/ (РПАУ/м/). Досліджено історію збройних сил руху та бойових засобів РПАУ/м/. Розглянуто бойове мистецтво махновських повстанців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-4
Шифр НБУВ: РА317030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Церковна В.Г. 
Українсько-російські відносини у 1919 - 1922 рр.: національно-державний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Г. Церковна ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 18 с. — укp.

Висвітлено головні тенденції в розвитку українсько-російських відносин у 1917 - 1922 рр., їх специфіку та вплив на українську державність. Проаналізовано шляхи втрати Україною суверенних прав у державно-політичному, господарському та культурному житті. Відзначено невідповідність задекларованих більшовиками принципів національно-державного будівництва їх практичній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-6 + Т3(2)612-6 + Ф51(4Укр)61
Шифр НБУВ: РА318614 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Михайличенко Д.Ю. 
Політика "воєнного комунізму" і українське селянство, 1919 р.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.Ю. Михайличенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив політики "воєнного комунізму", яку здійснював радянський уряд України в 1919 р., на соціально-політичне становище в українському селі та на розвиток селянського руху. Розглянуто його базу, ідеологію, динаміку, соціально-психологічні аспекти формування та розвитку, запропоновано наукову періодизацію. Показано, що політика "воєнного комунізму" не була адекватною відповіддю на погіршання економічної ситуації, а визначалась ідеологічними чинниками. Приділено увагу силовим методам її впровадження. Зазначено, що здійснення політики "воєнного комунізму" призводило до зростання антидемократизму, нееефективності адміністрування, занепаду державної влади. Показано, що селянський рух охоплював широке коло форм боротьби та був генетично пов'язаним з розвитком селянського руху в 1917 - 1918 рр. Влітку 1919 р. він досяг розмаху загальнонародної селянської війни, що, однак, поєднувалося з локалізмом, відсутністю ефективної політичної організації повстанства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612.9-2,2 +
Шифр НБУВ: РА322445

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Єфремова Н.В. 
Розвиток конституційного законодавства в Україні (1917 - 1920): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Н.В. Єфремова ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено процес конституційного будівництва в Українській Народній Республіці, Українській Державі періоду Гетьманату, Західноукраїнській Народній Республіці та Українській Народній Республіці періоду Директорії, окрім радянського періоду, а також їх нормативно-правову і нормативно-проектну базу до 1920 р. включно. Розкрито причини, що негативно вплинули на розвиток української державності у 1917 - 1920 рр. Особливу увагу приділено вивченню проектів конституції Української Держави часів Гетьманату, де вперше було здійснено глибокий правовий аналіз двох раніше неопублікованих проектів конституції, встановлено їх авторство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Укр)611/612-3 + Т3(4Укр)612-5
Шифр НБУВ: РА319442 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Лисенко А.А. 
Отаманські формування на Лівобережній Україні в другій половині 1918 - 1919 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.А. Лисенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 23 с. — укp.

На підставі широкого кола вперше залучених до наукового обігу матеріалів, спогадів та інших джерел комплесно проаналізовано зародження та діяльність отаманських формувань Лівобережної України, висвітлено роль української лівобережної отаманщини в ході громадянської війни в другій половині 1918 - 1919 рр. Отримано дані щодо принципів формування, тактики дій отаманських формувань. Досліджено діяльність кількох значних повстанських одиниць. Розглянуто значення української лівобережної отаманщини та її вплив на загальний хід і результати громадянської війни в Україні в досліджуваний період, а також взаємовплив українського отаманського руху та масових селянських рухів. Виявлено ряд неточностей, похибок та фальсифікацій, які мали місце у радянській та у зарубіжній історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-4
Шифр НБУВ: РА317218 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Чіхрадзе О.Ш. 
Друга українсько-більшовицька війна (листопад 1918 - грудень 1919 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / О.Ш. Чіхрадзе ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 18 с. — укp.

Проаналізовано джерела та праці вітчизняних і зарубіжних істориків стосовно Другої українсько-більшовицької війни. Висвітлено причини війни. Розглянуто динаміку бойових дій українських військ проти Червоної армії. З'ясовано особливості тактики ведення війни Дієвою армією УНР самостійно та після її об'єднання з Українською Галицькою Армією. Досліджено структуру, організацію, чисельний та якісний склад Армії УНР. Надано характеристику політичних і військових керівників, які мали вплив на формування воєнної доктрини УНР. Показано взаємозалежність військових і політичних чинників у перебігу бойових дій та вплив на них кадрової політики державних органів влади. Проаналізовано еволюцію поглядів політичного керівництва УНР щодо створення регулярної армії, виявлено суб'єктивні чинники, які впливали на прийняття рішень українського командування в ході війни. Встановлено, що досвід і уроки Другої українсько-більшовицької війни є актуальними для сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 +
Шифр НБУВ: РА324532

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Химиця Н.О. 
Участь молоді в українському військовому русі і творенні збройних сил УНР (березень 1917 р. - квітень 1918 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Н.О. Химиця ; Нац. ун-т "Львів. політехн.". — Л., 2003. — 18 с. — укp.

Висвітлено участь молоді у процесі українізації російської армії та розгортанні українського військового руху у тилових гарнізонах Південно-Західного та Румунського фронтів. Проаналізовано політичну роботу українських партій та організацій серед молодіжних військових організацій, підрозділів і частин у 1917 р., визначено роль молоді у військово-політичних планах українських партій. Показано її участь і роль у будівництві регулярної армії УНР і боротьбі проти більшовицької агресії взимку 1917 - навесні 1918 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)1:611/612 + Ф513(4УКР)61 + Т3(4УКР)612 +
Шифр НБУВ: РА324232

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Борисенко С.А. 
Українсько-російські відносини: квітень - грудень 1918 року: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.А. Борисенко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Висвітлено вплив на зовнішньополітичний курс Української Держави умов Брестського мирного договору та німецько-австрійської окупації. Проаналізовано формування концепції керівництва Гетьманату щодо стосунків з Українською Державою та правлячих кіл РРФСР. Досліджено ставлення до "російського питання" основних течій політичної еліти Української Держави. Розглянуто хід українсько-російських мирних переговорів та встановлення дипломатичних стосунків між обома сторонами, а також роль економічних і політико-ідеологічних факторів у розвитку переговорного процесу. Досліджено основні засади та форми відносин Української Держави з російськими нерадянськими територіальними утвореннями. Визначено рівень впливу міжнародних чинників на реалізацію Гетьманатом зовнішньої політики стосовно РРФСР. З'ясовано причини кардинальної зміни політичного курсу Української Держави на федеративну спілку з російськими монархічними колами та роль у цьому процесі П. Скоропадського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-6 + Т3(2)612 +
Шифр НБУВ: РА327647

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського