Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (29)Книжкові видання та компакт-диски (59)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.12-20$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
1.

Єгошина Г.А. 
Моделі і методи організації семантичних одиниць при словотворчому синтезі в експертних навчальних системах: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / Г.А. Єгошина ; Держ. ун-т інформатики і штуч. інтелекту. — Донецьк, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності експертної системи навчання словотворенню шляхом скорочення кількості похідних слів в результаті словотовірного синтезу за рахунок формалізації особливостей словотвірної семантики. В результаті аналізу сучасного стану проблеми використання природно-мовних засобів в інтелектуальних навчальних системах визначено необхідність розв'язання задачі обробки значного за обсягом похідних слів в результаті словотвірного синтезу. Для вирішення цього завдання запропоновано використовувати особливості семантики словотвірних формантів у процесі синтезу. Для одержання граматичних характеристик словоформ, які використовуються у процесі словотворення, розвинуто алгоритм розв'язання задачі морфологічного аналізу з метою застосування у процесі роботи морфоаналізатора словотвірної бази знань. Точність розв'язку задачі такого аналізу забезпечується за умов використання розроблених словників і дерев морфем, що становлять словоформу. Розроблено модель і метод організації семантичних одиниць словотворення у вигляді лісу словотвірних дерев. Запропоновано міру семантичної близькості слів, яку було використано як оціночну функцію в розробленому евристичному алгоритмі слвотворення за заданою семантикою. Для дослідження запропонованих алгоритмів морфологічного аналізу та словотвірного синтезу розроблено експертну систему навчання словотворенню російської мови. На підставі результатів проведених досліджень доведено коректність і показано ефективність застосування запропонованих словотвірних моделей російськомовною людиною на 10 - 15 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66 + Ш141.12-20 +
Шифр НБУВ: РА365282

Рубрики:

      
2.

Шепель Ю.О. 
Словотвірний ряд у системній організації російської ад'єктивної лексики: автореф. дис... д-ра філол. наук : 10.02.02 / Ю.О. Шепель ; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 2009. — 42 с. — укp.

Досліджено словотвір сучасної російської мови, зокрема, область його комплексних одиниць і словотвірний ряд (СР). За цього реляторну мову АПМ використано як засіб моделювання й інструмент об'єктивної словотвірної структури. Описано словотвірний ряд в металінгвістичних і лінгвістичних термінах у контексті системності словотвору. На базі теорії систем, одним з основних положень якої є концепція про багаторівневу будову предмета дослідження, проаналізовано словотвірний ряд у аспектах вираження та змісту. Описано одиниці словотвору, до яких входить СР, а саме: алігатури та констеляції. З використанням ряду положень теорії систем уточнено структуру СР як лінгвістичного об'єкта з метою виявлення його будови, а також місця та ролі в системній організації лексики. Показано, що єдність словотвірної системи утворюється шляхом взаємодії словотвірних рядів з гніздами. Ряди є основою (каркасом) на який нанизуються гнізда. Розвиток словотвору здійснюється через словотвірні гнізда, а словотвірні ряди виконують фіксуювальну функцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-20 + Ш141.12-20
Шифр НБУВ: РА364903

Рубрики:

      
3.

Гафарова Р.І. 
Суфіксальні універби російської мови: семантика, дериваційні відношення: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Р.І. Гафарова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено суфіксальні універби (СУ) в контексті дії закону мовної економії та вираження перетворення мотивуючого словосполучення на лексему зі збереженням повного семантичного обсягу. Встановлено, що СУ утворюються на базі синтаксичних конструкцій з різною кількістю компонентів - від 2-х до 6-ти. Проаналізовано СУ як джерело функціонально-стильової диференціації номінативних засобів російської мови. Зазначено, що для СУ використовуються традиційні та незвичні суфікси. Виділено продуктивні суфікси, зокрема зі значенням особи. Визначено місце СУ у словотвірному гнізді, типові і словотвірні ланцюжки в контексті частиномовних моделей та їх будови, специфіку словотвірних парадигм і рядів СУ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-20 +
Шифр НБУВ: РА368045

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського