Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (73)Книжкові видання та компакт-диски (148)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-32$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
1.

Ємельянова 
Галліцизм в сучасній українській сільськогосподарської термінології: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Євгенія Степанівна Ємельянова ; Харківський національний педагогічний ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш141.14-34:П + П.в3
Шифр НБУВ: РА366027

Рубрики:

      
2.

Стратулат Н.В. 
Дериваційні та семантичні неологізми в лексичній системі української мови (на матеріалі тлумачного Словника української мови в 20-ти томах): автореф. дис... філол. наук: 10.02.01 / Н.В. Стратулат ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено активні динамічні процеси розвитку лексичного складу української мови останніх десятиліть - кінця XX - початку XXI ст на матеріалі нового тлумачного словника української мови в 20-ти томах та словника української мови в 11-ти томах. Проаналізовано вплив зовнішніх і внутрішніх чинників на динаміку лексичної системи мови. Розглянуто основні інноваційні лексичні одиниці словника української мови - дериваційні та семантичні неологізми. Із використанням результатів словотвірного аналізу описано дерваційні утворення, розглянуто основні способи їх творення, виділено продуктивні словотвірні типи, виділено найважливіші лексико-граматичні групи новацій. Із використанням методу компонентного аналізу досліджено семантичні неологізми у межах семантичних процесів (метафоризація, термінологізація та детермінологізація), які обумовили появу нових значень. Виділено основні твірні моделі, проаналізовано співвідношення вихідного та похідного значень. Визначено сфери функціонування інноваційних одиниць у сучасній українській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-321 +
Шифр НБУВ: РА368241

Рубрики:

      
3.

Таран А.А. 
Конкурування номінацій у сучасній українській літературній мові: тенденції стабілізації нової лексики: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / А.А. Таран ; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито науково-теоретичні засади вивчення динаміки, тенденцій розвитку сучасної української літературної мови, їх виявів, висвітлено типи конкурентів, зокрема, нових іменників і прикметників і конкурентних груп, які вони формують або поповнюють. Наведено класифікацію конкурентів за характером новизни в лексиконі, джерелами походження, стійкістю, формально-семантичною структурою, типом змістових відношень між ними. Простежено тенденції конкурування нової української лексики, зокрема, "боротьбу" номінацій-конкурентів з витісненням якоїсь з них, їх співіснування та семантико-функціональну диференціацію номінацій. Проведено системно-структурний опис конкурентних іменників і прикметників, виявлено семантичні групи української лексики, в яких вони найбільш активні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-321 + Ш141.14-611
Шифр НБУВ: РА372061 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Ільницька Я.В. 
Лексика грузинського походження в українській мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Я.В. Ільницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено проблематику лексичного аспекту мовної картини світу. Розглянуто лексичний склад як найтиповіше відображення ментальності та культури народу. Проаналізовано запозичення у контексті теоретичних проблем мовних контактів і контактології української мови. Розглянуто роль позамовних і мовних чинників у процесі появи іншомовних слів грузинського походження в українській мові. Визначено типологічні особливості грузинської мови, які ускладнюють процес адаптації лексики грузинського походження. Досліджено фонетико-графічну, граматичну та семантичну адаптацію іншомовних слів даного походження в українській мові. Увагу приділено грузинським власним назвам та їх написанню в українській мові. Розроблено рекомендації щодо вимови та написання іншомовних слів грузинського походження в українській мові. Здійснено тематичну класифікацію лексем даного походження в українських текстах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш160.11-06 +
Шифр НБУВ: РА365890

Рубрики:

      
5.

Корнієнко С.І. 
Лексичні старослов'янізми в українській літературній мові XIX століття (семантичний і стилістичний аспекти): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.І. Корнієнко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено функціонування лексичних старослов'янізмів у творах українських письменників XIX ст. у семантичному та стилістичному аспектах. Наведено старослов'янські лексеми у межах певних мовних одиниць, а саме - лексичних старослов'янізмів. Зазначено, що мовним зразком є твори даного періоду, оскільки немає спеціальних робіт, які б підсумували вживання старослов'янізмів у складі української мови у період виникнення та становлення нової української літературної мови, що певним чином позначилось на функціонуванні мовних одиниць. Використання результатів дослідження функціонування старослов'янізмів в українській літературній мові XIX ст. дозволяє визначити їх функціональний статус як складового компонента української мови та потужний стилістичний засіб, який поступово змінював умови їх реалізації у мові української художньої літератури. Пріоритетом стає не концентроване, не фраземне, а поодиноке точкове включення старослов'янських лексем до художнього тексту, у багатьох випадках стилістична маркованість нівелюється. Помітним є поступове переміщення їх до категорії звичайних номінативних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-357 + Ш141.14-322 + Ш141.61-322 +
Шифр НБУВ: РА361735

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Лелека Т. О. 
Особливості англоамериканських запозичень в українській і російській мовах початку XXI століття на тлі процесу контактування мов (на матеріалі словників та мови ЗМІ): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / Т. О. Лелека ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Розроблено методику зіставлення англоамериканських лексичних запозичень в українській і російській мовах. Проаналізовано процеси фонетико-графічної асиміляції, граматичної адаптації та семантичного пристосування англоамериканізмів. Визначено тенденції функціонально-стилістичного використання англоамериканських запозичень, виявлено спільні та відмінні особливості акомодації англоамериканізмів у мовах-реципієнтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-322 + Ш141.14-322 + Ш143.21-05
Шифр НБУВ: РА376874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Островська Ю. К. 
Оцінні неологізми в англійській та українській мовах кінця XX - початку XXI століття: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Ю. К. Островська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 22 с.: табл. — укp.

Запропоновано тлумачення оцінного неологізму та визначено теоретичні засади дослідження інновацій з оцінною семантикою. Встановлено критерії добору оцінних неологізмів англійської та української мов дослідженого періоду. Виявлено універсальні та специфічни риси семантики інновацій у порівнюваних мовах і визначено фрагменти дійсності, що в цей період найактивніше об'єктивуються засобами оцінної неології. Виявлено негативно та позитивно забарвлені інновації у зіставлюваних мовах, проаналізовано їх співвідношення у виділених семантико-ідеографічних класах і групах. Досліджено особливості реалізації оцінного значення неологізмів у контексті. Визначено шляхи поповнення досліджених мов межі століть оцінними неологізмами та з'ясовано їх продуктивність у цих мовах досліджуваного періоду. Встановлено кореляції між структурними типами та знаком оцінки інновацій у зіставлюваних мовах вказаного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-323 + Ш143.21-323
Шифр НБУВ: РА380169 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Піддубна В.В. 
Полонізми в українській лексикографії 20 - 40-х рр. ХХ ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Піддубна ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано лексикографічні джерела міжвоєнного 20-річчя з погляду наявності запозичень з польської мови. Проведено поділ запозичень на граматичні класи з погляду етимології. На підставі структурно-семантичного методу здійснено лексико-семантичний аналіз полонізмів і одиниць, що потрапили до української мови через польське посередництво з інших мов. Досліджено регіональну приналежність запозичень з польської мови. Розглянуто особливості графічної, фонетичної, поморфемної, морфологічної та семантичної адаптації полонізмів на українському грунті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-05 + Ш141.14-322 +
Шифр НБУВ: РА368940

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського