Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (48)Книжкові видання та компакт-диски (146)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш5(4УКР)6-379$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
1.

Лебедівна Л.І. 
Західноукраїнська проза 20 - 30-х років ХХ століття: проблема неоромантизму (О.Турянський, Р.Купчинський, А.Чайковський, А.Лотоцький, Б.-І.Антонич, К.Гриневичева): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.І. Лебедівна ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Показано розвиток неоромантизму в українській прозі, починаючи від О.Кобилянської до 1920-х - 1930-х рр., а також наявність традицій, спільного та своєрідного у неоромантиків "старшого" та "нового" поколінь. Висвітлено філософсько-психологічні, культурно-історичні та літературно-естетичні аспекти художніх світів О.Турянського, Р.Купчинського, А.Чайковського, А.Лотоцького, Б.-І.Антонича, К.Гриневичевої, доробок яких розлянуто у порівняльно-типологічному аспекті з творами західноєвропейських письменників-модерністів того періоду, а також визначено особливості їх індивідуальних стилів. Неоромантизм розглянуто як літературний напрям, який базується на літературно-естетичних і світоглядних засадах, які представляють загальнолюдський світогляд, що має глибоке культурно-історичне коріння та грунтується на оптимістичній вірі і християнських принципах, характерних для цілої епохи міжвоєнного періоду - епохи відродження та самоусвідомлення української нації, а також її боротьби за державність, що виражало її національну своєрідність, створило позитивні умови для формування цього літературного напряму на теренах Західної України. Значну увагу приділено синтетичному характеру неоромантичного літературного напряму й аналізу типологічних рис неоромантизму. Вивчення неоромантичної творчості прозаїків 1920-х - 1930-х рр. дає змогу більш повною мірою висвітлити літературний процес у міжвоєнній Галичині, визначити його особливості, тенденції, пріоритети.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 + Ш5(4УКР)6-379 +
Шифр НБУВ: РА355727

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Мафтин Н.В. 
Західноукраїнська та еміграційна проза 20 - 30-х років ХХ століття: стильові та ідейні парадигми: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / Н.В. Мафтин ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Івано-Франківськ, 2009. — 38 с. — укp.

Проведено системне дослідження західноукраїнської й еміграційної прози 1920 - 1930-х років ХХ ст. в аспекті динаміки стильових парадигм та їх детермінованості чільними ідейними спрямуваннями доби. Проаналізовано творчість багатьох західноукраїнських письменників, вилучених раніше з історії української літератури тоталітарним режимом, а також прозову спадщину цілої низки письменників-емігрантів, а саме: В. Картуха, К. Поліщука, Ф. Дудка, Г. Журби, І. Черняви, В. Софроніва-Левицького, Ж. Процишина, Р. Єндика, Д. Віконської. Визначено, що під новим кутом зору знайшли своє прочитання тексти М. Ірчана, С. Тудора, В. Бобинського, І. Керницького. Шляхом аналізу індивідуальних авторських стилів цих творів, співвіднесеності їх ідіостилів із стильовими напрямами з'ясовано, що моделювання індивідуальних стильових стратегій відбувалося на грунті національної традиції художнього слова як втілення пасіонарної енергії, скерованої на утвердження національної самості, та інтенційності до європейської геокультурної орієнтації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 + Ш5(4УКР)6-379 + Ш5(411.4=4/8)-334 +
Шифр НБУВ: РА367658

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Гдакович М.С. 
Літературні періодичні видання 20 - 30-х рр. XX ст. на західноукраїнських землях у суспільно-політичному і духовному контексті доби: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / М.С. Гдакович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження західноукраїнської літературної преси 1920 - 1930 рр., простежено роль літературних видань у розвитку культурного життя та національної літератури. Проаналізовано процес становлення та розвитку літературної періодики на Галичині, Закарпатті та Буковині, з'ясовано її роль у функціонуванні української національної системи, показано вплив даної періодики на розвиток національного та, зокрема, літературного життя. Розглянуто специфіку, ідейні та естетичні засади її функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР)6 + Ш5(4УКР)6-319 + Ш5(4УКР)6-379 +
Шифр НБУВ: РА325073

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Ходанич П.М. 
Педагогічна та освітньо-культурна діяльність українських письменників-емігрантів на Закарпатті в міжвоєнний період (1919 - 1939): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / П.М. Ходанич ; Нац. пед. ун-т ім. М.Драгоманова. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано та узагальнено процес становлення української національної школи на Закарпатті за умов Чехословаччини у 1919 - 1939 рр. Досліджено освітню політику Чехословаччини, характер взаємодії місцевих педагогів з українськими емігрантами у боротьбі за українську національну школу. Розглянуто проблеми формування змісту, форм і методів навчання, особливу увагу зосереджено на питаннях виховання молоді. Визначено особливий внесок у розбудову національної школи письменників-педагогів, політичних емігрантів В.Бірчака, В.Пачовського, І.Панькевича, М.Підгірянки. Охарактеризовано педагогічні погляди даних педагогів, їх літературну спадщину - підручники з української мови та літератури, історії Закарпаття, посібники для початкової школи та іншу навчальну літературу. Висвітлено їх діяльність в управлінні освітою, узагальнено досвід педагогічної роботи в гімназіях та початковій школі, роботи з літературною молоддю, а також досліджено їх культурно-освітню діяльність і літературні твори, що мають педагогічне спрямування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3)6 + Ш5(4УКР)6-379
Шифр НБУВ: РА311451 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Козак М.Ю. 
Розвиток української лірики 20 - 30-х рр. ХХ ст. на Закарпатті (проблематика та жанрово-стильові пошуки): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.Ю. Козак ; Прикарп. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено суспільно-культурні передумови розвитку поезії на Закарпатті у 1920 - 1930-х рр. Проаналізовано лірику В.Гренджі-Донського, Ю.Боршоша-Кум'ятського, Зореслава, Ф.Потушняка, І.Колоса, І.Ірлявського, зважаючи на жанрово-стильові пошуки зазначених письменників. Простежено еволюцію лірики краю від фольклорного романтизму, який переважав у поезії 1920-х рр., до творчого засвоєння поетами-закарпатцями у 1930-х рр. стильових здобутків імпресіонізму, символізму, неокласицизму, неоромантизму. Висвітлено жанрове розмаїття лірики Закарпаття даного періоду. Розглянуто вплив українського та європейського модернізму на творчість поетів-закарпатців. Розкрито домінуючу роль празької школи у розвитку поезії краю другої половини 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.453 + Ш5(4УКР)6-335 + Ш5(4УКР)6-379
Шифр НБУВ: РА317747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Поколенко Н.О. 
Східноукраїнський поетичний "канон" (за творчістю В.Сосюри, Л.Талалая, В.Стуса, П.Вольвача): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.О. Поколенко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено східноукраїнський поетичний "канон" на матеріалі творчості В.Сосюри, В.Стуса, Л.Талалая, П.Вольвача. "Канон" розглянуто як сформовану традицію, що має геокультурну специфіку та регулювальну суспільну функцію. Східноукраїнський поетичний "канон" постає у межах неоромантичної парадигми (лірика В.Сосюри), моделюється, ускладнюючись екзистенційною, етико-естетичною наповнюваністю лірики В.Стуса, Л.Талалая та закріплюється у постмодерній ситуації 1990-х рр. у ліриці П.Вольвача. Провідні ознаки східноукраїнського поетичного "канону" простежено за етнокультурним, топографічним та психологічним зрізами, що дозволяє виявити структурні компоненти, а саме: емоційність, ліричну безпосередність індивідуалізм, неоромантичний кордоцентризм, інтравертний тип світовідчуття. Зазначені аспекти складають основу "східноукраїнського поетичного тексту", що простежується в образній і мотивній наповнюваності, впливаючи на тип ліричного суб'єкта. Значну увагу приділено психологічним і геополітичним засадам ідеологізації східноукраїнського "канону".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-335 + Ш5(4УКР)6-379 +
Шифр НБУВ: РА348702

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Москвич Ю.В. 
Українська література Донеччини 20 - 80-х років ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ю.В. Москвич ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

З'ясовано історико-культурні передумови розвитку української літератури Донеччини 1920 - 1980-х рр. Висвітлено особливості функціонування літературного процесу шахтарського регіону за доби тоталітаризму. Проаналізовано основні концепти ідейно-тематичної спрямованості творів, амбівалентність естетичних поглядів митців, що формувалися під впливом національних ідеалів та ідеологічних постулатів. За результатами дослідження доведено, що донецькі автори відображали у своїх творах загальнонаціональні проблеми з орієнтацією на специфіку регіону, що обумовило наявність у місцевій періодиці комуністичних гасел і тяжіння до національних мотивів в окремих збірках письменників. Запропоновано оцінку історико-культурному розвитку шахтарського регіону за умов тоталітаризму. Висвітлено нові факти біографії країни, спростовано попередні твердження радянських критиків щодо партійності української літератури Донеччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-379 +
Шифр НБУВ: РА350990

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Сніцарчук Л.В. 
Українська сатирично-гумористична преса Галичини 20 - 30-х рр. ХХ ст.: історико-функціональний аспект та інтерпретаційні особливості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Л.В. Сніцарчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження української сатирично-гумористичної преси Галичини міжвоєнного періоду. Узагальнено досвід її попередників - часописів австро-угорської доби. Розглянуто загальні аспекти становлення, розвитку й умов функціонування зазначеного виду преси. Вивчено змістову наповненість часописів, визначено пріоритетність тем. Проаналізовано особливості сатиричної інтерпретації інформаційно-хронологічного матеріалу. З'ясовано роль преси в інтенсифікації процесу загальнонаціонального розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4Укр)6 + Ш5(4Укр)6-337 + Ш5(4Укр)6-379
Шифр НБУВ: РА318033 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Дмитрів І.І. 
Християнська символіка у поезії католицьких письменників Західної України міжвоєнного періоду ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.І. Дмитрів ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості інтерпретації християнських символів, мотивів і образів у поетичній творчості українських католицьких письменників-"логосівців" і Богдана-Ігоря Антонича. Зроблено спробу висвітлити семантику поняття "sacrum", надати визначення сакрального імені, часу та простору, так як поняття "сакральне" вживається здебільшого у цих атрибутивних відношеннях. Подано дефініцію релігійного, біблійного та християнського символізму, а також проаналізовано існування символу в площині художньої творчості у її зв'язках з такими теоретичними та структурно-семантичними категоріями, як міф, метафора, алегорія, емблема, знак, художній образ. Досліджено концепцію української католицької літератури, визначено критерії належності до неї. Висвітлено світогляди католицьких авторів, що впливали на специфіку художньої рецепції християнської символіки у їх творах. У поетичній спадщині Богдана-Ігоря Антонича, Григорія Лужницького, о.Василя Мельника (Лімниченка), о. Степана Семчука та Ореста Перійчука визначено основні символітичні константи, з'ясовано особливості символізації біблійних образів і подій, простежено специфіку проекції біблійних подій на український грунт, подано відповідні контексти з української та світової літератур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-335 + Ш5(4УКР)6-379 +
Шифр НБУВ: РА351119

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського