Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (133)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>GRR=4УКР52$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Журавльов Д.В. 
Військова справа в слобідських козацьких полках у другій половині XVII - першій половині XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.В. Журавльов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 22 с. — укp.

Доведено, що військова справа в слобідських полках розвивалася в руслі загальноукраїнської козацької традиції, але їй була притаманна і певна специфіка (першорядна роль кінноти, фортифікацій тощо). Показано вплив військового критерію на процес заселення Слобідської України XVII - XVIII ст., досліджено зміни, що відбувалися в козацькому середовищі в цей період під впливом все тіснішої інкорпорації даного війська до загальноросійських імперських військових структур. Проаналізовано військову організацію, комплектування, забезпечення, роди військ та озброєння слобідського козацтва. Приділено увагу історії воєн і збройних конфліктів XVII - XVIII ст., у яких брали участь слобідські козаки, що залучалися до численних обтяжливих походів як досвідчена та ефективна іррегулярна кіннота.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)46-7 +
Шифр НБУВ: РА324975

Рубрики:

      
2.

Трубчанінов М. А. 
Забезпечення землеробським реманентом слобідського села у другій половині XIX - на початку XX століття: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / М. А. Трубчанінов ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше на міждисциплінарному рівні досліджено місце, роль і функції землеробського реманенту в соціально-економічному розвитку України, в процесі ринкової трансформації слобідського села. Визначено основні об'єктивні та суб'єктивні фактори, які впливали на забезпечення землеробським реманентом слобідського села, виявлено ступінь, форми та механізми впливу соціально-економічних процесів, які проходили в Україні, на кількісну й якісну динаміку сільськогосподарських знарядь і техніки в селянських і поміщицьких господарствах Слобожанщини. Досліджено еволюцію конструктивних і функціональних особливостей різних видів землеробських знарядь і техніки, проаналізовано діяльність слобожанських хліборобів у галузі функціонального вдосконалення, оптимізації та виробничої адаптації землеробського реманенту. Реконструйовано народну аграрно-виробничу термінологію Слобожанщини, забуті імена селян і поміщиків, конструкторів землеробських знарядь і машин. На підставі вивчення історичного досвіду сформульовано й обгрунтовано рекомендації щодо оптимізації аграрних відносин у сучасній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)5-232
Шифр НБУВ: РА382820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Маслійчук 
Козацька старшина слобідських полків другої половини XVII - першої третини XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Маслійчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано процес формування козацької еліти Слобідської України за умов панування своєрідних звичаїв ("черкаської обикності") та інкорпорації слобідсько-українських земель до Російської імперії. Досліджено генезу місцевої козацької еліти, вплив на її формування російського уряду, зайняття нею верхніх щаблів соціальної драбини, нагромадження козацькими старшинами матеріальних благ. Розглянуто проблеми поступового обмеження владних прерогатив слобідсько-української козацької старшини російським урядом, політичної пасивності козацької еліти, доведення козацькими старшинами своєї соціальної винятковості. На підставі аналізу численних джерел висвітлено перетворення місцевих козацьких старшин на прошарок землевласників-поміщиків - "нову шляхту", вплив даних процесів на суспільний розвиток усього регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Т3(4УКР52)46
Шифр НБУВ: РА312757 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Потапенко С.П. 
Обліково-статистичні джерела з історії козацької старшини Слобідської України (1757 - 1767 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.П. Потапенко ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексний аналіз найважливших обліково-статистичних джерел з історії козацької старшини Слобідської України періоду ліквідації полково-сотенного устрою краю ("Щорічні списки" 1757 - 1764 рр., "Іменні списки" 1765 р., "Відомості про старшинських дітей" 1765 - 1766 рр. і "Відомості про старшин та їх дітей" 1766 - 1767 рр.). Визначено чисельність, структуру, персональний і соціальний склад, вікові й освітні характеристики старшинського середовища Слобожанщини доби реформ 1760-х рр. Досліджено особливості кар'єрного просування нащадків старшинських родів і вихідців із нестаршинських кіл. Розглянуто свідомісні категорії, якими оперували старшини. Укладено найповніший перелік представників слобідського старшинського середовища після ліквідації козацьких полків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)46 + Т3(4УКР52)46-294 +
Шифр НБУВ: РА368265

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Кошечкіна Т.М. 
Проблема взаємозв'язку навчання й виховання у творчій спадщині вчених Слобідської України (друга половина XIX - початок XX століття): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Т.М. Кошечкіна ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2008. — 22 с. — укp.

Проведено ретроспективний аналіз дослідження проблеми взаємозв'язку навчання та виховання у творчій спадщині вчених Слобідської України другої половини XIX - початку XX ст. Виявлено витоки становлення та розвитку ідеї взаємозв'язку навчання та виховання в історії вітчизняної та зарубіжної педагогічної думки. Розкрито динаміку перетворення даної ідеї у певні концептуальні положення у другій половині XIX - на початку XX ст. Розкрито внесок педагогів-науковців Слобідської України в розробку теоретичних і методологічних питань забезпечення взаємозв'язку навчання та виховання. На підставі аналізу історико-педагогічної літератури, архівних і публіцистичних матеріалів виявлено й узагальнено досвід втілення вченими Слобідської України ідеї взаємозв'язку навчання та виховання в практику закладів освіти різних типів. Виокремлено набільш ефективні напрями реалізації науковцями зазначеної ідеї, а саме: відображення її в науково-методичних матеріалах, здійснення взаємозв'язку навчання та виховання у процесі організації пізнавальної діяльності студентів, унаочнення ідеї особистим прикладом. Визначено можливості творчого використання теоретичних ідей і практичного досвіду вчених Слобідської України щодо забезпечення взаємозв'язку навчання та виховання. Обгрунтовано прогностичні тенденції розвитку здобутків попередників на сучасному етапі модернізації освіти в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР52)52 + Ч311.02 +
Шифр НБУВ: РА357575

Рубрики:

      
6.

Фрадкіна Н.В. 
Просвітницька діяльність інтелігенції на Слобожанщині в кінці XIX - на початку ХХ століття як феномен культури: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.12 / Н.В. Фрадкіна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 16 с. — укp.

Досліджено трансформації просвітницького дискурсу у слобідській культурі та розкрито роль слобідської інтелігенції у становленні найважливіших рис української культури (демократичності, масовості, яка не призводить до зниження рівня освіти, поєднання технічної та гуманітарної освіти, узгодження раціонального й емоційного начала). Розглянуто генезу поняття "інтелігенція" та визначено особливості формування національної інтелігенції. Розкрито суть поняття "просвітництво", з'ясовано його основні ознаки /ідеї/ та запропоновано нове тлумачення просвітництва як неопросвітницьких парадигм (позитивізму, фройдизму, теорії Вітгенштайна та слобожанської неопросвітницької моделі). Визначено й охарактеризовано форми просвітницької діяльності слобідської інтелігенції, а також особливості її просвітянської парадигми. Проаналізовано філософське й ідеологічне підгрунтя дослідженої діяльності з застосуванням моделей "комунікативної дії" та "міста вчених" для вивчення особливостей Харкова як наукового центру, здійснено їх експлікацію на культурні особливості XIX - XX ст. Показано, що становлення сучасних національних культур неможливе без широкої наукової та освітньої мережі, основи яких в українській культурі сформувала слобідська інтелігенція.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Т3(4УКР52)5-7 +
Шифр НБУВ: РА354663

Рубрики:

      
7.

Шеліхова В.В. 
Розвиток cелянських промислів Слобожанщини (60 - 80-ті рр. XIX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Шеліхова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено розвиток промислів у селянському господарстві, показано їх місце у структурі національної сукупної спадщини українського народу. Описано основні види діяльності кустарних виробників Слобідської України 1860 - 1880 рр. Охарактеризовано процес поширення ринкових відносин і становлення селянського підприємництва. Визначено форми селянських промислів в єдності їх складових елементів, у динаміці та ступені їх розвитку у різних регіонах Слобожанщини. Визначено їх вплив на всі аспекти життя українського села. Увагу приділено визначенню історичної сутності та перспективності промислів як однієї з форм дрібнотоварного виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)5-23 +
Шифр НБУВ: РА367786

Рубрики:

      
8.

Колєватов О.О. 
Слобідсько-Українські військові поселення російської армії в 1817-1832 рр.: адміністративно-господарська структура: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.О. Колєватов ; Чернігів. держ. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено адміністративно-господарський розвиток Слобідсько-Українських військових поселень російської армії в 1817 - 1832 рр. На підставі аналізу історіографії та широкої джерельної бази з'ясовано соціально-економічні та політичні передумови виникнення цих поселень. Досліджено процес зародження, функціонування та реформування Слобідсько-Українських військових поселень у зазначений період та виділено основні етапи розвитку поселених округів. Проаналізовано зміну правового та майнового становища окремих категорій поселенців у процесі розвитку військових поселень. Досліджено економічний розвиток поселених округів Слобідсько-Української губернії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)471-542 + Т3(4УКР52)471-542 +
Шифр НБУВ: РА349820

Рубрики:

      
9.

Мірошніченко С. В. 
Становлення та розвиток періодичного друку на Слобожанщині та його вплив на освітньо-культурні процеси у регіоні в XIX - на початку XX століття: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / С. В. Мірошніченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексний аналіз періодичного друку на Слобожанщині у вказаний період. Розкрито загальні закономірності та характерні особливості розвитку та функціонування місцевих періодичних видань з урахуванням специфіки регіональних і загальнодержавних факторів. Проведено типологічний аналіз періодики даного регіону. Розкрито роль преси у громадському житті краю, проаналізовано внесок місцевих видавців і редакційних колективів у розвиток регіонального періодичного друку. Складено реєстр періодичних видань Слобожанщини, уточнено загальну кількість, час і періодичність виходу цих видань. Введено до наукового обігу інформацію про нереалізовані видавничі проекти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)5-7 + Ч612.3(4УКР5)5
Шифр НБУВ: РА385421 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Осадчий Є. М. 
Фортеці північно-західної Слобожанщини XVII ст. як пам'ятки військової історії: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 26.00.05 / Є. М. Осадчий ; НААН України, Центр пам'яткознавства. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Виявлено та картографовано всі відомі на даний час укріплення козацької доби північного заходу Слобожанщини. Вперше проведено дослідження залишків укріплень фортець XVII ст. північного заходу Слобожанщини. Підготовлено каталог пам'яток військової справи даного резону XVII ст. Створено узагальнюючі карти та топографічні плани фортець XVII ст. Доведено доцільність використання у дослідженнях новітніх технологій (супутникових знімків, електронних тахеометрів і систем навігації GPS). Використано дані палеокліматичних, грунтознавчих, геомагнітних і джерелознавчих досліджень. Здійснено комплексний аналіз подій війни 1658 - 1659 pp. в контексті вивчення козацьких фортець як пам'яток історії та культури. Запропоновано окремі розробки та рекомендації щодо подальшої музеєфікації та використання пам'яток козацької доби північного сходу Слобожанщини в історичному туризмі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)44-7 + Т3(4УКР52)4-294 + Ц561.21 г(4УКР-9СЛО)4
Шифр НБУВ: РА380325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського