Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (1004)Книжкові видання та компакт-диски (596)Журнали та продовжувані видання (58)
Пошуковий запит: (<.>U=Д225$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Кендзіор З. 
Автоматизована система моніторингу рівня забруднення рік та керування процесами очищення: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / З. Кендзіор ; Держ. ком. зв'язку та інформатизації України, НАН України. Держ. НДІ інформ. інфраструктури. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Розроблено високоефективні методи, моделі, алгоритми та програми для інформаційного забезпечення процесів моніторингу та керування екобіологічною системою ріки. На базі імітаційних досліджень встановлено доцільність використання під час проведення моніторингу і керування самовідновлювальною системою, якою є ріка, двох показників - рівня кисню у воді та його біохімічної потреби. Запропоновановано та реалізовано моделі внутрішнього опису екобіологічної системи ріки на основі прогнозуючого фільтра Калмана - Бюсі, а також штучних нейромереж, проаналізовано властивості кожної з моделей. Вперше розроблено каскадну архітектуру з двох штучних нейронних мереж прямого поширення для послідовної реалізації функцій фільтрації та передбачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225,8 с181 +
Шифр НБУВ: РА331700

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Ямборак Р.С. 
Автоматизоване оцінювання та прогнозування гідрохімічного стану водних ресурсів Подільського Придністер'я: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Р.С. Ямборак ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 19 с. — укp.

На базі методики комплексного багатопараметричного автоматизованого оцінювання та прогнозування динаміки гідрохімічного стану водних ресурсів річкових систем досліджено екологічну якість водної системи Подільського Придністер'я за гідрохімічними показниками й установлено тенденцію погіршення екологічного стану Подільського району за період 1993 - 2004 рр. Розроблено архітектоніку ГІС-інформаційної системи, яка дозволяє одержувати інформацію за показниками гідрохімічної якості стосовно геоекологічного стану дослідженої географічної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.1 +
Шифр НБУВ: РА353418

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Розлач З.В. 
Аналіз вертикальних руслових деформацій річок басейну Верхнього та Середнього Дністра: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / З.В. Розлач ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Запропоновано нову комплексну схему аналізу вертикальних руслових деформацій. На підставі результатів досліджень зв'язків між основними морфологічними та динамічними параметрами русел проаналізовано вертикальні руслові деформації та запропоновано критеріальні залежності, що визначають особливості перебігу руслових процесів на річках. Оцінено динаміку крупності донних відкладів і визначено стійкість русел досліджених водотоків. Досліджено поздовжні профілі річок і одержано універсальну залежність нормованого поздовжнього профілю водотоків, яка дозволяє об'єднати в окремі групи річки різних порядків. На підставі одержаних типів форм нормованих поздовжніх профілів виконано районування басейну Верхнього та Середнього Дністра. З використанням результатів зіставлення різночасових поздовжніх профілів досліджених водотоків установлено тенденції щодо спрямованості на них вертикальних руслових деформацій за всією довжиною досліджених річок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.5 +
Шифр НБУВ: РА361790

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Вишневський В.І. 
Антропогенний вплив на річки України: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.11 / В.І. Вишневський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 35 с. — укp.

Здійснено класифікацію чинників антропогенного впливу на річки. Оцінено здатність річок реагувати на антропогенний вплив. Досліджено зміни метеореологічних величин, які найбільше впливають на стан річок. Показано вплив кліматичних змін на середній річний стік води та його внутрішньорічний розподіл. Подано характеристику галузей господарського комплексу України, що найбільше впливають на стан річок. Визначено вплив антропогенної діяльності на стік найбільших річок та визначено стік, який би спостерігався за відсутності господарської діяльності. Здійснено районування території України за особливостями використання річок. Визначено вплив зарегулювання стоку на режим річок і гідроекологічну ситуацію. Розроблено параметри екологічних попусків з Дністровського водосховища. Установлено закономірності стоку завислих і тягнених наносів, а також вплив антропогенного чинника. Оцінено зміни, які сталися в результаті антропогенного впливу на температуру води, льодовий режим і гідрохімічні характеристики. Визначено очікуваний та ймовірний вплив на річки споруджуваних енергетичних об'єктів. Уточнено метод розрахунку внутрішньорічного розподілу стоку. Здійснено оцінювання ймовірного нафтового забруднення водних об'єктів у разі аварії на трубопровідному транспорті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.2
Шифр НБУВ: РА326720

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Галущенко О.М. 
Балансова оцінка водних ресурсів річок басейну Дніпра, їх використання та охорона (в межах України): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / О.М. Галущенко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено балансовій оцінці водних ресурсів річкових водозборів басейну Дніпра за окремі сезони, холодні і теплі півріччя багаторічного періоду і характерні за стоком гідрологічні роки. Визначено природний стік. Запропонована модель водного балансу у вигляді ув'язаних карт розподілу атмосферних опадів, сумарного стоку та випаровування. Проводиться співставлення заборів, скидів води і безповоротного водокористування з середнім стоком і стоком за маловодні роки. Виділено 47 водозборів, в межах яких середній стік і стік за маловодні роки змінився більше ніж на 10-20% . Пропонуєтся підхід до вивчення впливу дифузійних джерел забруднення на кількісні і якісні характеристики елементів водного балансу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.2(45УКР)

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Корбутяк В.М. 
Вдосконалення методів розрахунку максимальних витрат на основі параметрів руслового процесу (на прикладі річок Українських Карпат): автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.16 / В.М. Корбутяк ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. — Рівне, 2008. — 20 с. — укp.

Показано можливість використання вимірників руслового процесу для визначення максимальних зливових витрат. Запропоновано формулу для визначення швидкості добігання розрахункової витрати на основі параметра типу русла. Установлено зв'язок крупності наносів з середньозваженою висотою водозбору для Карпатського регіону. Обгрунтовано можливість використання значень руслоформувальних витрат для визначення розрахункових максимальних витрат. На підставі обробки даних натурних спостережень одержано формули для визначення руслоформувальних витрат залежно від параметрів крупних руслових утворень для різних типів руслового процесу. За результатами багаторічних натурних спостережень оцінено розвиток незворотних кар'єрних розробок річкових наносів. Запропоновано залежності для типізації русел на основі гідравлічних характеристик, які можуть бути використані для прогнозування можливих змін типу руслового процесу ділянок Карпатських річок під впливом гідротехнічного будівництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.5 +
Шифр НБУВ: РА359885

Рубрики:

      
7.

Грицюк С. Б. 
Вивчення можливості застосування кіральних властивостей проліну як експрес-методу оцінки рівня забруднення річкових екосистем: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / С. Б. Грицюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Визначено оптимальну довжину хвилі в ультрафіолетовій частині спектра, за якої пролін володіє найвищим кутом обертання поляризованого світла, а розбіжність одержаних даних найменша. Встановлено, що кут обертання поляризованого світла пробами води за даної довжини хвилі у половині проб з точок моніторингу володіє додатним знаком, а у половині - від'ємним. Показано, що кут обертання зменшується в даних варіантах. Встановлено, що на величину кута обертання за використаної довжини хвилі впливає рівень перевищення ГДК хімічного споживання кисню. Зазначено, що залежність дозволяє використовувати кіральні властивості проб води для визначення точок з критичним рівнем перевищення органічними забруднювачами. Проведено порівняння апробованого методу з традиційними дослідженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР),022 + Д225,8
Шифр НБУВ: РА372374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Авгайтіс С. В. 
Використання формул об'ємного типу для нормування розрахункових характеристик весняного водопілля в басейні р. Сіверський Донець: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.07 / С. В. Авгайтіс ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2011. — 21 с. — укp.

На підставі аналізу сучасної нормативної бази запропоновано варіант формули максимального стоку об'ємного типу та реалізовано її на об'єктах річок басейну р.Сіверський Донець. Удосконалено науково-методичну базу СНіП 2.01.14-83 для проектування розрахункових гідрографів стоку весняного водопілля в басейні р. Сіверський Донець (в частині розрахунку максимальних витрат води, визначення коефіцієнтів несиметричності гідрографів стоку, тривалості підйому водопіль та перехідних коефіцієнтів від миттєвих витрат води до їх середньодобових значень), визначенні потенційних максимальних модулів стоку весняного водопілля в басейні р. Сіверський Донець 1 %-ої ймовірності перевищення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.32
Шифр НБУВ: РА382439 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Гриб О.М. 
Винос розчинених хімічних речовин річками Криму: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / О.М. Гриб ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Удосконалено методи обчислення виносу розчинних хімічних речовин річками Гірського та Передгірського Криму за умов відсутності достатньої кількості спостережень за іонним складом води, аналізу впливу карсту на трансформацію водного та гідрохімічного режимів річок з урахуванням генетично-однорідних складових (підземної та поверхневої) водного стоку річок Криму. Розвинуто наукові та методичні підходи Л.М. Горєва, В.І. Пелешенка, С.І. Сніжка, В.І. Осадчого щодо розрахунку іонного стоку річок за умов їх паводкового режиму та значного впливу карсту. За результатами досліджень установлено головні чинники й умови формування іонного складу річок Криму. Розроблено й апробовано метод обчислення добового виносу розчинених хімічних речовин річками Гірського та Передгірського Криму. Установлено залежність хімічного складу річкових вод і водного режиму річок. Обгрунтовано зв'язки показників іонного стоку з певними морфометричними характеристиками водозборів річок Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.23 +
Шифр НБУВ: РА361033

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Цепенда 
Водогосподарський баланс як засіб оптимізації проблем водоспоживання і водовідведення у річкових басейнах: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Михайло Володимирович Цепенда ; Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2002. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.23
Шифр НБУВ: РА320547

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Шаменкова 
Вплив антропогенних чинників на підземний стік річок зони надмірного і недостатнього зволоження території України: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / Ольга Ігорівна Шаменкова ; Одеський держ. екологічний ун-т. — О., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.23
Шифр НБУВ: РА350199

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Струтинська В.М. 
Вплив змін клімату на термічний та льодовий режими річок басейну Дніпра (в межах України) з другої половини ХХ ст.: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / В.М. Струтинська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано та реалізовано ландшафтно-гідрологічний метод дослідження характеристик термічного та льодового режимів річок басейну у зв'язку зі змінами клімату. Установлено чітку межу (рік) початку сучасних змін характеристик температури повітря у межах басейну Дніпра. Досліджено закономірності просторово-часової динаміки та розподілу температури повітря і характеристик термічного та льодового режимів річок басейну Дніпра у межах окремих ландшафтно-гідрологічних провінцій за умов кліматичних змін. Оцінено можливості прогнозування окремих характеристик термічного та льодового режимів річок басейну залежно від температури повітря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.6 + Д229.5 Дніпро +
Шифр НБУВ: РА360910

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Холоденко В. С. 
Встановлення екологічно допустимого об'єму відбору води з річок (на прикладі Прип'ятського Полісся України): автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.07 / В. С. Холоденко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Проаналізовано існуючі методи визначення екологічно допустимих об'ємів відбору води з річок. Встановлено екологічно допустимі мінімальні витрати води з річок Прип'ятського Полісся України за розрахунковою еколого-гідрологічною моделлю. На їх основі встановлено екологічно допустимі рівні відбору води з річок Прип'ятського Полісся України у різну їх водність. Запропоновано методичні рекомендації з визначення екологічно допустимих мінімальних витрат води, які лімітують стале функціонування річкової екосистеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.237
Шифр НБУВ: РА373783 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
14.

Ющенко Ю.С. 
Геогідроморфологічні закономірності самоформування русел у різних природних умовах: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.07 / Ю.С. Ющенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 39 с. — укp.

Виявлено й описано однорідність процесів самоорганізації та морфогенезу русел за різних умов. Введено поняття "геострумінь" та "геоструменеве руслоформування", з використанням яких розкрито інваріантні закономірності розвитку русел. Проаналізовано головні фактори та прояви їх генезису й еволюції, генеральні кількісні закономірності. Здійснено геогідроморфологічний аналіз складної системи факторів, що впливають на самоформування алювіальних русел річок, головних кількісних співвідношень. Виведено основне рівняння процесів даного роду. Запропоновано й обгрунтовано їх геогідроморфологічну класифікацію. Описано її верхні рівні-класи та підкласи русел. Виділено класи: крупноалювіальних русел (5 підкласів), піщаних алювіальних русел ( 3 підкласи) та супіщаних алювіальних русел (2 підкласи). Запропоновано схему виділення типів як типологічно-таксономічних одиниць у межах підкласів. Установлено геогідроморфологічні закономірності самоформування русел, застосовані до вивчення основних річок Карпато-Подільського регіону України. Вивчено руслоформування за гірських, напівгірських та рівнинних умов даної території. Наведено приклади відображення розповсюдження категорії русел, однорідних ділянок та умов їх розвитку. Описано основні проблеми антропогенного впливу на русла річок регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.5 +
Шифр НБУВ: РА339047

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
15.

Довгаль Л.І. 
Геоекологічні основи зниження впливу зворотних вод шахт при їх скиданні в річкові басейни (на прикладі р.Самари): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Л.І. Довгаль ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено геоекологічні засади мінімізації впливу мінералізованих вод техноакваландшафту на природні аквальні ландшафти на прикладі басейну р. Самара. Наведено порівняльну характеристку існуючих геотехнологій з охорони поверхневих вод від забруднення мінеральними солями у разі їх відведення. Вивчено особливості просторово-часової динаміки гідрологічного та гідрохімічного режимів акваландшафтів даної річки. Розроблено критеріальну шкалу сольового навантаження на біотичну складову акваландшафту. Виявлено, що мінералізація води в межах 3,1 - 3,5 г/л є зоною дуже небезпечною стосовно якісних та кількісних змін живої складової природних акваландшафтів. Доведено, що мінімізація впливу техноакваландшафту є складним багатоступеневим завданням, розв'язання якого доцільно здійснювати поетапно: I етап - природничо-географічний; II - хіміко-технічний. Шляхом обмеження завдання розроблено перший географо-природничий етап. Доведено, що в межах географічної науки зменшення впливу антропогенно-природного утворення можливо шляхом утворення регулювання об'ємів випуску мінералізованих вод в межі природного акваландшафту відповідно з особливостями його гідролого-гідрохімічного режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И17-1 + Д225.1
Шифр НБУВ: РА326822

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Кіндюк Б.В. 
Гідрографічна мережа та зливовий стік річок Українських Карпат: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.07 / Б.В. Кіндюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 30 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано теоретичні засади гідролого-топологічного аналізу річкових систем з виділенням ієрархії їх основних компонентів. Розраховано числові значення порядків для основних річок регіону, а також чотирьох топологічних параметрів (коефіцієнтів біфуркації, довжин, площ водозборів, ухилів). Запропоновано п'яту закономірність будови річкових систем у вигляді залежності кутів злиття водотоків від рівня ієрархії. Розроблено систему фонових показників річкових басейнів, на основі якої виконано районування території. Запропоновано новий варіант формул для розрахунку швидкості добігання хвиль зливових паводків. Встановлено пропущені значення стокових характеристик, надано рекомендації щодо відновлення роботи частини закритих раніше гідрологічних постів. Внесено зміни в схему операторних формул Є.Д.Гопченка для розрахунку максимальних модулів зливового стоку. Досліджено тенденції зміни водності на малих річках регіону. Зроблено висновок щодо настання фази підвищеної водності на більшій частині території Українських Карпат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225,1 + Д829(45УКР3)6 +
Шифр НБУВ: РА330364

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
17.

Бірюков О.В. 
Гідрографічна мережа та стік річок Подільської височини: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / О.В. Бірюков ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено будову, формування та функціонування річкової мережі Подільської височини. Визначено основні морфометричні характеристики стародавніх водотоків, що протікали на Подільській височині. Запропоновано сценарій формування гідрографічної мережі. Проведено детальне вивчення рисунків річкової системи. Визначено тектонічні процеси, що відбуваються на дослідженій території. Обгрунтовано використання методу А.Н. Шталера - І.Н. Гарцмана для ідентифікації річкових систем. Розраховано топологічні параметри, а саме: коефіцієнти біфуркації, довжини, площі, ухилів і кутів злиття. Проаналізовано трансформацію гідрографічної мережі у часі за допомогою коефіцієнтів біфуркації та довжини. Визначено основні фонові характеристики річкової мережі - гідро-, геоморфологічний коефіцієнти та коефіцієнт структури. Вперше для річок Подільської височини одержано залежності коефіцієнта структури з показниками гідрографії та середньобагаторічними, мінімальними та максимальними витратами води. Проведено розрахунок максимального стоку весняної повені для річок Подільської височини на базі формул редукційної та операторної структур. Запропоновано варіанти заміни площі водозбору річок в редукційних формулах на коефіцієнт структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.23 +
Шифр НБУВ: РА366606

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Коноваленко О.С. 
Гідроморфодинамічна оцінка руслових процесів гірських річок на прикладі басейну Верхньої Тиси: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / О.С. Коноваленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Виявлено основні особливості гідрологічного режиму річок як чинника руслоформування. Сформульовано теоретичні засади гідродинамічного оцінювання руслових процесів гірських річок. Проведено зазначене оцінювання паводків. Виконано розрахунки руслоформувальних втрат води з використанням певних методів. Зроблено оцінювання стійкості русел річок басейну Верхньої Тиси за динамічними показниками потоку. Установлено, що стійкість русел даних річок взаємопов'язана з проходженням паводків. З використанням матеріалів дистанційного зондування Землі та методів ГІС досліджено руслові деформації. Установлено, що найбільшою мірою на деформацію русел впливають активні паводки. Сформульовано методичні положення стосовно типізації русел гірських річок і проведено їх типізацію за висотним положенням. Визначено основні типи русел річок басейну та їх протяжність для кожної з висотних ділянок. Запропоновано залежності для гідроморфодинамічного оцінювання різних типів русел. Установлено ступінь видозміненості з метою їх екологічної оцінки, а також комплексних досліджень руслових процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.5 +
Шифр НБУВ: РА353036

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
19.

Ярошевич 
Гідроморфологічна оцінка екологічного стану річок басейну Тиси в межах України: автореф... канд. геогр. наук. 11.00.07 / Олексій Євгенович Ярошевич ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2008. — 20 с. : рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225,1
Шифр НБУВ: РА358929

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Савіна М.Ю. 
Двовимірна модель та метод розрахунку переносу забруднюючих речовин у відкритих потоках: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.05 / М.Ю. Савіна ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2003. — 19 с. — укp.

Розроблено двовимірну модель процесу переносу консервативних забруднюючих речовин в основній зоні змішування у водотоках, особливістю якої є врахування анізотропного стану турбулентного потоку. Розроблено метод реалізації запропонованих моделей, що дає змогу адекватно враховувати реальні фізичні процеси у відкритих потоках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.1 с181 + Д225.8 с181 +
Шифр НБУВ: РА325805

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського