Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (309)Книжкові видання та компакт-диски (214)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Е70*739.177.5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Качинська 
Викликана активність кори головного мозку в осіб з різним типом мануальної асиметрії (віковий аспект): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Тетяна Валеріївна Качинська ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52 + Ю936.1-35
Шифр НБУВ: РА369332

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Дмитроца О.Р. 
Викликані потенціали головного мозку в умовах мимовільної та довільної уваги у підлітків: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.Р. Дмитроца ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 22 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено викликані (ВП)потенціали кори головного мозку підлітків за умов уваги залежно від її поточного рівня (високого, середнього, низького) та статі досліджених. Установлено особливості амплітудно-часових характеристик ВП за відповідних етапів сприйняття й обробки інформації, просторового розподілу та динаміки фокусів активації та кореляційних зв'язків у корі великих півкуль мозку, які відображають міжпівкульові та внутрішньопівкульові взаємодії за уваги, висвітлено особливості активаційних процесів у великих півкулях. Показано, що динаміка показників ВП мозку у підлітків на послідовних етапах сприйняття й обробки інформації свідчить про наявність закономірностей структурно-функціональної організації уваги та незрілий механізм формування мимовільної та довільної уваги.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*011.2 + Ю983.515 +
Шифр НБУВ: РА338114

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Махін С.А. 
Відмірювання часових інтервалів: аналіз ЕЕГ і викликаних потенціалів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / С.А. Махін ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2003. — 16 с. — укp.

На основі аналізу пластичності нервових процесів досліджено розходження в сприйнятті часу здоровими і психічно хворими різної нозології. Вперше аналіз і реєстрацію ЕЕГ і пов'язаних з подією потенціалів (ППП) проведено і співвіднесено в експериментальних парадигмах відмірювання тривалостей з наявним і відсутнім інформативним зворотним зв'язком про успішність виконання задачі. Виявлено відмінність електрофізіологічних корелятів зі швидкістю ходу внутрішнього годинника людини, що мають місце за умов наявності зовнішнього достовірного часового орієнтира і за умови використання винятково ендогенних орієнтирів, на які покладався випробуваний під час вимірювання заданих тривалостей. Продемонстровано роль ритмічної активності в діапазонах альфа- і бета-частот у процесах часової продукції. Показано динаміку компонентів ППП (потенціалу готовності (ПГ), умовно негативної хвилі (УНХ), передстимульної негативності (ПСН) і потенціалу Р300) у ході багаторазового відмірювання 20-секундного інтервалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3 в73 + Ю935.113.921 + Р645.093.3-3 +
Шифр НБУВ: РА328458

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Острова Т.В. 
Діагностичний алгоритм оцінки електричної активності мозку людини у нормі і при деяких формах розладів свідомості: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Т.В. Острова ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Удосконалено діагностику функціонального стану головного мозку з використанням розробленого діагностичного алгоритму оцінки електроенцефалограми (ЕЕГ), що визначає поняття "норма", та у разі непродуктивних форм розладів свідомості. За допомогою методу топографічного картування ЕЕГ розроблено метод інтегрального кількісного аналізу ЕЕГ. Наведено інтегральну кількісну оцінку ЕЕГ, характерну для "ідеальної норми" ЕЕГ, десинхронного та дезорганізованого типів ЕЕГ, а також стану оглушення, сопору, коми 1, коми 2 та коми 3. Встановлено рівні між- та внутрішньопівкульової когерентності в здорової людини та хворих у разі поглиблення розладів свідомості. Досліджено реактивність мозку у відповідь на фотостимуляцію 2,6 і 9 Гц, а також фармакологічний вплив з кількісною оцінкою змін спектральної потужності в досліджуваних діапазонах у здорових добровольців і хворих з порушенням свідомості. Виділено типи реакції центральної нервової системи на фармакологічний вплив. Вперше застосовано метод нейромережнового моделювання для класифікації ЕЕГ й оцінки функціонального стану мозку людини. Одержано в нейромережевій моделі класифікацію ЕЕГ, яка дозволяє класифікувати ступінь порушення ЕЕГ в автоматичному режимі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3в738.4 + Р627.703-433.75
Шифр НБУВ: РА320257 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Богданов В.Б. 
Дослідження зв'язків електрофізіологічних характеристик шкіри та індивідуально-типологічних особливостей людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / В.Б. Богданов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше проведено дослідження особливостей електрофізіологічних характеристик шкіри та індивідуальних реакцій людини на подразники різної модальності та встановлено зв'язок одержаних даних з результатами психометричних тестувань. Визначено типологічні особливості латентних періодів простої сенсомоторної реакції на візуальний подразник за умов різних режимів подачі сигналу, за розумових навантажень та підвищеного емоційного напруження. На підставі вивчення особливостей розподілу статичних електричних потенціалів у біологічно активних зонах шкіри з'ясовано значущість досліджуваних параметрів під час їх застосування для подальшої типізації. Встановлено вірогідні відмінності між асиметріями статичних електричних потенціалів шкіри та змінами латентних періодів простої сенсомоторної реакції за розумового навантаження за умов різного рівня емоційного напруження. Визначено зв'язки електрофізіологічних характеристик шкіри зі значенням сенсорних порогів різної модальності та психологічими особливостями обстежуваних. Обгрунтовано доцільність застосування нових підходів щодо типізації індивідуальних особливостей людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.54 в2:Ю9 +
Шифр НБУВ: РА339987

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Ейсмонт Є.В. 
Електрофізіологічний підхід до вивчення і зниження тривожності у дітей та підлітків: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / Є.В. Ейсмонт ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено взаємозв'язки між показниками електроенцефалограми (ЕЕГ), викликаними та пов'язаними з подіями потенціалами (ВП і ППП) і рівнем тривожності у практично здорових випробуваних дітей і підлітків 10 - 15-ти років. Показано, що значення окремих видів тривожності, що належать до різних сфер життя, у дітей і підлітків мають більш тісні кореляції з показниками ЕЕГ і ВП, ніж значення загальної особистісної тривожності, а розподіл дітей і підлітків на групи низько- та високотривожних в залежності від рівнів окремих видів тривожності виявляє більшу кількість суттєвих розходжень за показниками ЕЕГ, ВП і ППП між групами, ніж за розподілу досліджуваних на групи залежно від рівня загальної особистісної тривожності. Вироблено стратегію проведення сеансів зворотнього зв'язку за характеристиками ЕЕГ, спрямовану на зниження високого рівня тривожності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3 + Р733.64-5
Шифр НБУВ: РА374902 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Трибрат О.Г. 
Зміни нейро- та психофізіологічних показників при проведенні серії сеансів біологічного зворотного зв'язку за характеристиками ЕЕГ: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.Г. Трибрат ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено зміни частот і потужностей компонентів, взаємопов'язаних з подіями ЕЕГ-потенціалів (ППП) і спектрів потужності поточної ЕЕГ під час проведення серії з трьох сеансів біологічного зворотного зв'язку за її характеристиками (ЕЕЕ-ЗЗ), орієнтованим на збільшення співвідношення потужностей альфа- та тета-ритмів. Як сигнал зворотного зв'язку використано гучність білого шуму за музичного фону. У контролі звуковий вплив не змінювався. ЕЕЕ-потенціали відводили у точках С3 і С4. ППП реєстровано у парадигмі вимірювання часових інтервалів. Протягом сеансів ЕЕЕ-ЗЗ співвідношення потужностей альфа- та тета-ритмів знижуються у випробуваних у контрольної та експериментальної груп. В осіб експериментальної групи зменшення даного співвідношення є менш значним та до кінця третього сеансу у правій півкулі статистично значно перевищує зазначений показник у контрольній групі. Після сеансів ЕЕЕ-ЗЗ виявлено значне збільшення амплітуд раннього компонента потенціалу готовності в обох півкулях та умовної негативної хвилі у правій півкулі. Зроблено висновок, що мінімальна ефективна серія альфа-тета-тренінгів, що призводить до зміни патерна ЕЕГ-потенціалів для більшості здорових обстежених осіб можуть складатися з трьох сеансів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3 в738.4 +
Шифр НБУВ: РА353494

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Маньківська О.П. 
Зміни показників ЕЕГ людини, пов'язані з контрольованим больовим подразненням та статичним напруженням м'язів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / О.П. Маньківська ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Вперше показано, що тонічна больова стимуляція та статичне м'язове зусилля супроводжуються підвищенням потужності альфа-коливань, насамперед, у потилично-тім'яних і фронтальних зонах мозку. Встановлено, що дана реакція виникає та триває протягом усього періоду тестування після початкової десинхронізації та характеризується тривалою післядією. Вперше проведено порівняльне вивчення змін електроенцефалографії (ЕЕГ) під час силового тесту та больової стимуляції. Встановлено, що синхронізація є більш генералізованою під час больового впливу, ніж у разі силового стискання. Виявлено, що реакція синхронізації, викликана силовим навантаженням, є більш зонально диференційованою та поєднується з більш потужною реакцією десинхронізації у центральних і фронтальних відділах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.221.4 + Е70*739.177.52*715.3 в73 +
Шифр НБУВ: РА351337

Рубрики:

      
9.

Конарева І.М. 
Індивідуальні особливості пов'заних з подією ЕЕГ-потенціалів людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.М. Конарева ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2001. — 18 с. — укp.

Наведено результати досліджень взаємозв'язку між параметрами, пов'язаними з дією ЕЕГ-потенціалів (ППП), ритмів ЕЕГ і психологічними характеристиками особистості за умов виконання цілеспрямованих поведінкових актів і в стані спокою. Встановлено, що однією з кардинальних причин міжіндивідуальної варіативності амплітудних параметрів ППП і ЕПГ є психологічні характеристики випробуваних. Зареєстровано домінування лівої півкулі головного мозку під час здійснення задачі на час сенсомоторної реакції та правої півкулі у ході відліку часових інтервалів. Охарактеризовано кореляційні взаємовідносини біоелектричних ЕЕГ і психологічних показників з величиною часу реакції та продукованого часового інтервалу. Описано зміни динаміки ППП і ЕЕГ, зумовлені проведеним сеансом біозворотного зв'язку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р343.375 + Е70*739.177.52*715.3 + в738.4
Шифр НБУВ: РА317248 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Золкін С.Г. 
Моделі реакцій неокортексу людини у робототехнічних системах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / С.Г. Золкін ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Удосконалено метод дослідження нейрофізіологічної реакції людини, який, на відміну від існуючих, розроблено з використанням фіксованого комплексу впливів, що дозволяє адекватно оцінювати біоритми головного мозку як елементи інтелектуальної діяльності людини. Запропоновано метод аналізу реакцій неокортексу людини на різні зовнішні подразники, за допомогою якого встановлено асоціативні зв'язки, які характеризуються стандартними біоритмами різних полів нової кори головного мозку, що доповнюють процеси формування образів. Уперше розроблено математичні моделі статичного прогнозу інтелектуальної діяльності людини на підставі нейрофізіологічних реакцій функціональних полів неокортексу на вплив зорових, слухових, концентраційних подразників, а також їх комплексу, що дозволяє реалізувати запропоновані моделі у підсистемі технічної сенсорики системи керування робототехнічного комплексу. Розроблено математичні моделі динамічного процесу реакції функціональних полів неокортексу на вплив подразників, які використано для формування образів навколишньгго світу з урахуванням випадкового характеру часових параметрів зовнішніх впливів, що дозволяє спрогнозувати зміни нейрофізіологічної реакції та використати даний прогноз у роботехнічних системах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52 в641.0 + З965.941 +
Шифр НБУВ: РА343939

Рубрики:

      
11.

Чорний С.В. 
Нейро- та психофізіологічний аналіз стану тривожності у людини: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / С.В. Чорний ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2007. — 17 с. — укp.

Вивчено взаємозв'язки електричної активності мозку з характеристиками тривожності в людини з використанням підходу, який базується на порівняльному аналізі ЕЕГ-потенціалів людини та різних психологічних характеристик, що відображають стан тривожності. Досліджено механізми зазначених психологічних характеристик з використанням експериментальних парадигм, пов'язаних з суб'єктивною реакцією на зовнішні та внутрішні подразники, а також з урахуванням самооцінюваних довільних рухів. Під час проведення дослідження рухи були обмежені певними часовими параметрами, про успішність їх виконання інформували позитивні чи негативні сигнали зворотного зв'язку. Виявлено особливості зв'язків електричної активності мозку з рівнем тривожності й особливостями психологічних рис людини. Показано, що риси особистості, які характеризують стан тривожності, взаємопов'язані зі зниженням потужності частотних компонентів ЕЕГ. Ці особливості зумовлені діяльністю лобових, скроневих, тім'яних і центральних зон кори головного мозку. Характеристики спричинених і взаємопов'язаних з подією ЕЕГ-потенціалів свідчать про особливості реакції тривожних випробуваних осіб, а саме: реакція в них починається раніше, однак аналіз інформації вимагає більшого часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.26-4 + Ю935.212 + Е70*739.177.52*715.3 +
Шифр НБУВ: РА353343

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Риженкова І. В. 
Нейроно-гліально-капілярні взаємовідношення передцентральної звивини головного мозку людини: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.01 / І. В. Риженкова ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто нейроно-гліально-капілярні взаємовідношення передцентральної звивини в середній її частині залежно від віку, статі та півкуль головного мозку людини. Під час дослідження нейроно-гліально-капілярних взаємовідношень у третьому та п'ятому шарах кори головного мозку людини, а саме: в середній частині передцентральної звивини, в віковому аспекті виявлено такі особливості - з віком простежується тенденція до зменшення середньої кількості нейронів і капілярів і збільшується середня кількість гліальних клітин у полі зору. Під час дослідження статевого диморфізму нейроно-гліально-капілярних взаємовідношень у третьому та п'ятому шарах передцентральної звивини кори головного мозку людини виявлено, що у чоловіків середня кількість нейронів, гліальних клітин і капілярів у полі зору більша, ніж у жінок. Під час дослідження асиметрії нейроно-гліально-капілярних взаємовідношень у півкулях головного мозку людини (третьому та п'ятому шарах кори передцентральної звивини) виявлено, що в лівій півкулі середня кількість нейронів, гліальних клітин і капілярів у полі зору більша, ніж у правій півкулі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.5*04 + Е71*699.177
Шифр НБУВ: РА381352 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Пірятінська Н. Є. 
Нейроно-гліально-капілярні відносини в енторинальній ділянці парагіпокампальної закрутки головного мозку людини: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.09 / Н. Є. Пірятінська ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І. Георгієвського. — Сімф., 2011. — 16 с. — укp.

Вперше встановлено кількісні показники нейроно-гліально-капілярних відносин енторинальної ділянки кори мозку; вікову динаміку морфометричних показників у системі нейрон-глія-капіляр, статеві та міжпівкульні особливості. Запропоновано морфометричні критерії для оцінювання нейроно-гліально-капілярних відносин в енторинальній ділянці кори, які вивчали на гістологічних зрізах: щільність розташування нейронів, гліальних клітин, гліальний та капілярний індекси, питома довжина капілярів, величина зони васкуляризації, питома площа обмінної поверхні й об'єм, займаний капілярами в об'ємі тканини, ступінь асиметрії даних параметрів. Розкрито морфометричну варіабельність даного відділу кори головного мозку людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.522 + Р62-1 + Р64-1
Шифр НБУВ: РА381238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Макаричева Г. О. 
Нейрофізіологічний аналіз сприйняття емоційно значущих стимулів у людини: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / Г. О. Макаричева ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що емоційна значущість стимулу впливає на всі етапи сприйняття зорової інформації. Показано, що сприйняття емоційно позитивних і негативних стимулів характеризується подібними виявами в параметрах викликаних потенціалів (ВП), однак ефекти активації є більш вираженими за умов дії негативних стимулів. Виявлено складну часову динаміку топографічного розподілу параметрів ВП. Встановлено, що індивідуально-особистісні характеристики людини в значній мірі визначають особливості сприйняття емоційно забарвлених, особливо негативних, стимулів. Розширено уявлення про особливості сприйняття емоційних стимулів особами різної статі. Запропоновано, що процеси розпізнавання емоцій та оцінки значущості стимулу у жінок протікають швидше й ефективніше в порівнянні із чоловіками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3 в738.4 + Ю935.113-3 + Ю935.21-3
Шифр НБУВ: РА376512 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Вакарєв Є.С. 
Особливості міжпівкульної регуляції психомоторних дій людини: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Є.С. Вакарєв ; АПН України, Ін-т психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості міжпівкульної регуляції психомоторних дій осіб з вираженим типом міжпівкульної асиметрії. Теоретично обгрунтовано та експериментально доведено, що продуктивність психомоторних дій залежить від типу міжпівкульної асиметрії, а особливості міжпівкульної регуляції психомоторних дій, що проявляються в міжпівкульному психомоторному перенесенні, відрізняються в осіб з право-, лівопівкульним та амбілатеральним типами функціональної асиметрії. Показано вплив одно- та двобічного тренування на продуктивність психомоторних дій. Доведено, що зменшення асиметрії активності півкуль супроводжується збільшенням продуктивності психомоторних дій дюдини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю933-35 + Е70*739.177.5 +
Шифр НБУВ: РА366991

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Шарафі Р. 
Особливості психофізіологічних реакцій людини при впливах метеорологічних факторів середовища: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Р. Шарафі ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вивчено зміни показників латентних періодів простої сенсомоторної реакції та характеристик психоемоційних самооцінок, які відбуваються у разі впливу наднизькочастотних флуктуацій атмосферного тиску (ФАТ) у людей з різними індивідуальними особливостями. Визначено основні статистичні характеристики сезонних проявів латентних періодів простої сенсомоторної реакції та оцінок самопочуття, активності та настрою (САН) людей з різними індивідуальними особливостями. На підставі проведеного щоденного моніторингу наднизькочастотних коливань атмосферного тиску й основних метеорологічних чинників у Києві (Україна) та р. Ширза (Іран) у 2005 і 2006 рр. показано, що найбільш значущими параметрами флуктуацій атмосферного тиску, що впливають на психофізіологічні показники та визначальними щодо метеочутливості є коливання амплітуди ФАТ. Установлено, що представники персидської етнічної групи мають менші латентні періоди простих сенсомоторних реакцій у порівнянні з представниками слов'янської групи, а у разі оцінювання тесту САН це не виявляється. У разі визначення латентних періодів простих сенсомоторних реакцій відзначено, що незалежно від сезону спостережень, часу реакції у чоловіка менша, ніж у жінки. Зроблено висновок, що ФАТ по-різному впливають на ці псхофізіологічні показники в жінки та чоловіка. За результатами дослідження з'ясовано нормалізацію функціонального стану організму після проведення самонавіяння, за цього відбувається оптимізація регуляції багатьох вегетативних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.54-652.33 +
Шифр НБУВ: РА365645

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Данилов 
Оцінка взаємозв'язку функціональної асиметрії мозку, рівня інтелектуального розвитку та швидкісних характеристик розумової діяльності людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Сергій Анатолійович Данилов ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006. — 21 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.5*04 + Ю936.1-355
Шифр НБУВ: РА342832

Рубрики:

      
18.

Говта М.В. 
Оцінка впливу екологічних факторів на психофізіологічну діяльність людини: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / М.В. Говта ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Оцінено вплив несприятливих факторів довкілля на психофізіологічну діяльність людини. Виявлено взаємозв'язок комплексу психофізіологічних показників (уваги, пам'яті, прийняття рішень, психофізіологічної надійності, адаптивності, генеральної та поточної домінуючої мотивації) від умов життєдіяльності людини. Розроблено спосіб "Оцінка впливу екологічних умов на людину за психофізіологічним станом органіму". Встановленно зміни функціонування психофізіологічної діяльності людини за хронічного (більше 10-ти років) впливу несприятливих екологічних умов, що має прояв у стиску інтегральних психофізіологічних показників і відповідних інформативних комплексів, а також у зрушеннях і оберті динамічного психофізіологічного показника. Виявлено 4 комплексні фактори психофізіологічної діяльності людини (мотиваційний, інформаційно-адаптивний, сприйняття інформації та розумових здібностей), які є стрижнем процесу навчання для трансформованих промисловістю умов. Виявлено механізми психофізіологічної діяльності людини, які характеризують ступінь сприйняття суб'єкта до негативної сугестивності. З використанням розробленого способу тренувань знижених психофізіологічних функцій для зміцнення психофізіологічного стану людини та її адаптивності на несприятливих техногенно-трансформованих територіях перевірено адекватність застосування векторних, тензорних і спінорних моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.51-61 + Ю932.1-214с + Е70*739.177.54-6 +
Шифр НБУВ: РА364104

Рубрики:

      
19.

Юхименко Л.І. 
Психофізіологічні функції людей зрілого віку: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Л.І. Юхименко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено психофізіологічні функції людей зрілого віку та вивчено зв'язки індивідуально-типологічних властивостей ВНД з сенсомоторними, психічними, вегетативними функціями та рисами особистості. За результатами дослідження встановлено, що психофізіологічні функції людей зрілого віку характеризуються закономірностями: досягнення максимального розвитку та стабілізація на високому рівні, нерівномірний та гетерогенний характер їх формування, високий ступінь залежності прояву сенсомоторних, психічних, вегетативних функцій, психологічної структури особистості від індивідуально-типологічних властивостей ВНД. Виявлено, що на етапі онтогенезу в осіб віком 18 - 27 років функціональна рухливість та сила нервових процесів, різні за складністю зорово-моторні реакції, властивості пам'яті та уваги досягають свого найвищого розвитку у людей віком 18 - 23 роки та мало змінюються до 25-ти років, а згодом мають поступове їх зниження. Установлено залежність між параметрами властивостей основних нервових процесів і складних сенсомоторних реакцій, обсягом короткочасної пам'яті та уваги, факторами психологічної структури особистості, а також характером реакцій серцево-судинної системи та її вегетативної регуляції під час вираженого нервово-емоційного напруження на екзамені. Виявлено, що особи з високими градаціями індивідуально-типологічних властивостей ВНД характеризуються більш короткими латентними періодами сенсомоторних реакцій, більшим об'ємом короткочасної пам'яті, уваги, вищими показниками моральної нормативності, стійкості до стресу та нижчими параметрами тривожності, нижчим рівнем функціонування серцево-судинної системи, а також меншою напруженістю регуляторних механізмів, ніж особи з низькою градацією типологічних властивостей ВНД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.43 + Е70*739.177.54 +
Шифр НБУВ: РА330154

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Березовчук Л.В. 
Реактивність головного мозку у людей з різними типами фонової електроенцефалограми: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Л.В. Березовчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 21 с. — укp.

На підставі результатів визначення реактивності головного мозку за допомогою загальноприйнятих функціональних проб у людей з різними типами фонової електроенцефалограми (ЕЕГ) виявлено зв'язок між ступенем пригнічення альфа-ритму за умов "відкривання очей" та типом фонової ЕЕГ. За умов фотостимуляції достовірну залежність між частотою засвоєння ритму світлових миготінь та типом фонової ЕЕГ не встановлено. Доведено, що характер впливу запахових та звукових подразників на біоелектричну активність головного мозку людини визначається типом фонової ЕЕГ. З врахуванням виявленої залежності між типом фонової ЕЕГ людини та впливом на біоелектричну активність головного мозку різномодальних подразників (зорових, звукових та запахових), зроблено припущення, що загальноприйнята в клінічній та експериментальній практиці проба з "фотостимуляцією" не є адекватною для виявлення такої характеристики, як реактивність головного мозку, оскільки не виявляє відмінності в реагуванні мозку на світлові подразники в людей з різними типами фонової ЕЕГ. У процесі дослідження впливу запахів ефірних олій (ЕО) на людей з різними типами фонової ЕЕГ встановлено, що в людей з модульованою активністю в більшості випадків в скроневих ділянках мозку коефіцієнт активації правої півкулі в стані спокою перевищує коефіцієнт активації лівої півкулі, водночас як у людей з дезорганізованою активністю на фоновій ЕЕГ у скроневих ділянках головного мозку в більшості випадків коефіцієнт активації лівої півкулі в стані спокою перевищує коефіцієнт активації правої півкулі головного мозку. За результатами дослідження частоти засвоєння ритму світлових миготінь у людей з різними типами фонової ЕЕГ зі зміненим функціональним станом (хворих з печінковою енцефалопатією) вперше встановлено наявність частот засвоєння ритму світлових миготінь, які відрізняються від таких у здорових людей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*715.3в738.4
Шифр НБУВ: РА320116 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського