Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (217)Книжкові видання та компакт-диски (71)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=П212.103-27$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Симочко Л.Ю. 
Біоценотична діяльність домінуючих бактерій ризосфери озимої пшениці: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Л.Ю. Симочко ; Ін-т агроекол. та біотехнології УААН. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Розглянуто питання екології мікробного ценозу ризосфери озимої пшениці, вирощуваної в чорноземі за різних видів антропогенного навантаження. Проаналізовано співвідношення чисельності основних еколого-трофічних груп грунтових мікроорганізмів під час використання різних доз, видів і форм добрив, описано структуру мікробного угруповання. Визначено сумарний показник біологічної активності і токсичність грунту, висвітлено результати антропогенного впливу. Доведено, що вирощування озимої пшениці в сівозміні з використанням органічних та органо-мінеральних добрив сприяло зниженню рівня токсичності і підвищенню показників біологічної активності грунту. Виділено домінуючі бактерії з ризосфери озимої пшениці, досліджено їх біоценотичну діяльність, найбільш активні стимулятори росту та розвитку озимої пшениці. Виявлено штами бактерій видів Pseudomonas putida та Pseudomonas fluorescens.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.162.3 +
Шифр НБУВ: РА336149

Рубрики:

      
2.

Майор П.С. 
Вплив гіпоксії на життєздатність насіння та фізіологічний стан проростків озимої пшениці різних сортів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / П.С. Майор ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено вплив кисневого дефіциту на проростаюче насіння та проростки озимої пшениці на початкових етапах розвитку. Виявлено деякі закономірності між стійкістю сорту до гіпоксії та параметрами, що характеризують поглинання кисню у випадку затоплення. Визначено вплив гіпоксії на процеси росту, дихання та синтезу білків у проростках сортів, що відрізняються за стійкістю до даного фактора. Зроблено висновок про адаптивний характер змін участі альтернативної оксидази на початкових етепах гіпоксичного впливу та захисну роль білків-шаперонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.3,022
Шифр НБУВ: РА308577 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Кір'ян В.М. 
Джерела зимостійкості для селекції озимої м'якої пшениці в Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / В.М. Кір'ян ; Ін-т рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Показано, що методами сучасної селекції значно розширено різноманітність зимостійких сортів за цінними біологічними та господарсько-важливими ознаками, але не може перевищити рівень зимо-, морозостійкості світового еталона - сорту Альбидум 114. Досліджено характер парних кореляцій рівня зимостійкості сортів і ліній пшениці з морфологічною структурою рослин, тривалістю міжфазних періодів, компонентами продуктивності. За допомогою статусметричного підходу охарактеризовано систему множинних зв'язків зимостійкості рослин пшениці з іншими ознаками та властивостями. За умов Лісостепу України перевірено ефективність найбільш відомих методів оцінки морозостійкості пшениці та визначено комплекс підходів, що дозволяє надійно виділяти цінний вхідний матеріал за даною ознакою. Запропоновано новий принцип вивчення зимостійкості - за допомогою багаторівневого пагорба. Виділено генофонд найбільш зимо-, морозостійких зразків озимої пшениці для селекції в Лісостепу України. Створено новий гібридний матеріал, перспективний для селекційного використання в регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-275.93(4УКР)
Шифр НБУВ: РА315302 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Михальський 
Енергетичний стан і стійкість сортів озимої пшениці до посухи: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Микола Федорович Михальський ; НАН України; Інститут фізіології рослин і генетики. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-275.92,022
Шифр НБУВ: РА311591

Рубрики:

      
5.

Чайковська В.В. 
Мікроорганізми ризосфери пшениці озимої за біооргано-мінеральної системи удобрення: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.07 / В.В. Чайковська ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2008. — 19 с. — укp.

На підставі результатів комплексних досліджень установлено, щ найхарактерніші зміни мікробіологічних процесів під впливом інокуляції насіння мікробними препаратами й удобрення пшениці озимої різними видами органічних добрив відбуваються у фазу кущення, а саме: підвищується загальний вміст мікробної маси у грунті, збільшується кількість мікроорганізмів, що здійснюють кругообіг азоту, зростає целюлозоруйнівна й антифунгальна активність грунту, знижується різноманітність мікроміцетів, що сприяє зниженню розвитку кореневих гнилей на 15,2 - 20,0 %. Внаслідок цього підвищується врожайність пшениці озимої на 16,8 - 25,1 % за врожаю на контролі 4,68 т/га і вміст клейковини у зерні - на 1,2 - 4,7 % залежно від виду застосованих органічних добрив. Розроблено метод визначення антимікробної активності грунту, який дав змогу встановити набування фунгістатичної або антибактеріальної активності грунтом кореневої зони пшениці озимої за різних систем удобрення та захисту рослин. Виділено нові штами бактерій, які є антагоністами широкого спектра фітопатогенних мікроміцетів. Найактивніший штам Pseudomonas sp. 118 знижує розвиток кореневих гнилей на 18,9 % за спонтанного ураження рослин, на 27,5 % - на штучно створеному фоні гельмінтоспоріозної та на 13 % - фузаріозної гнилей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.162.3 + П212.103-43 +
Шифр НБУВ: РА357152

Рубрики:

      
6.

Гончар Л. М. 
Морфофізіологічні особливості та шляхи управління формуванням продуктивності пшениці озимої в Правобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.09 / Л. М. Гончар ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Виявлено морфофізіологічні особливості формування та реалізації біологічного потенціалу продуктивності сортів пшениці озимої залежно від грунтово-кліматичних умов та елементів технології вирощування. Встановлено особливості впливу досліджуваних елементів технології вирощування, зокрема удобрення, норми висіву насіння. Встановлено взаємозв'язок між елементами структури врожаю та шляхи регулювання їх параметрів за допомогою елементів технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-27 + П212.103-47
Шифр НБУВ: РА373762 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Братущак С.П. 
Мутаційна мінливість озимої пшениці за умов хронічної дії радіонуклідних забруднень в зоні аварії Чорнобильської АЕС: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / С.П. Братущак ; НАН України, Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено мутаційну мінливість озимої пшениці за умов хронічної дії радіонуклідних забруднень у зоні відчуження Чорнобильської АЕС через 20 років після аварії. На підставі вивчення даних радіохімічного аналізу виявлено, що вміст радіонуклідів у грунтах зони відчуження ЧАЕС за сумарною питомою активністю перевищує природний рівень у 26,6 - 2782,1 раза. Встановлено, що пролонгований вплив радіонуклідних забруднень спричиняє виникнення хромосомних порушень, частота яких у 1,8 - 5,3 раза перевищує спонтанний рівень. З'ясовано, що за умов хронічного впливу радіоізотопів частота хромосомних аберацій коливається у межах 0,97 - 2,26 %, за спонтанного рівня - 0,37 - 0,46 %. Встановлено, що радіонуклідні забруднення за умов пролонгованого та хронічного впливу здатні індукувати широкий спектр хромосомних аберацій. Зафіксовано появу одиночних і парних фрагментів, хромосомних і хроматидних мостів, хромосом, які відстають, мікроядер. Доведено, що радіоактивне опромінення зони відчуження Чорнобильської АЕС істотно впливає на спадкову мінливість живих організмів. Виявлено, що частота видимих мутацій у рослин озимої пшениці у 9,5 - 27,2 раза перевищує спонтанний рівень. Серед одержаних мутантів виділено ряд форм, які мають господарсько-цінні ознаки: ранньостиглість і короткостебловість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-315 + П212.103-271.25 +
Шифр НБУВ: РА362681

Рубрики:

      
8.

Шерстобоєва О.В. 
Оптимізація структури мікробних угруповань кореневої зони озимої пшениці: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / О.В. Шерстобоєва ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2004. — 38 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено взаємодію штамів діазотрофів, відібраних за спорідненістю до кореневих ексудатів озимої пшениці, з рослинами та мікробним угрупованням їх кореневої зони. Визначено конкретну топографію популяцій інтродукованих штамів діазотрофів у ризоплані, ризо- та едафосфері. Виявлено, що колонізація ними кореневої зони ініціює певні перебудови таксономічної та функціональної структури мікробних угруповань ризоплани та ризосфери. Встановлено, що висока азотфіксувальна активність штамів, продукція речовин фітогормональної та антибіотичної дії, засвоєння важкорозчинних фосфатів обумовлюють підвищення активності азотфіксації, руйнування целюлози та антифунгального потенціалу ризосферного грунту, що підвищує продуктивність озимої пшениці. На підставі селекційних діазотрофів розроблено оригінальні технології одержання вермикулітних та гельних препаратів, а також елементи технології застосування біопрепаратів для підвищення продуктивності озимої пшениці. Доведено безпеку потрапляння препаратів у навколишнє середовище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.162.3 +
Шифр НБУВ: РА330365

Рубрики:

      
9.

Жукова 
Поглинання і розподіл K+ і Ca2+ в рослинах озимої пшениці за різних умов живлення: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.12 / Тетяна Володимирівна Жукова ; Уманський держ. аграрний ун-т. — Умань, 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.16
Шифр НБУВ: РА358158

Рубрики:

      
10.

Авксентьєва О.О. 
Роль білкової системи у формуванні адаптивних реакцій до посухи на ранніх етапах онтогенезу озимої пшениці: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / О.О. Авксентьєва ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2005. — 21 с.: рис. — укp.

Вивчено ростову, фізіологічну та метаболічну реакції озимої м'якої пшениці різних за ступенем посухостійкості сортів на грунтову посуху. Встановлено, що гальмування росту та процесів водообміну за посухи супроводжується адаптаційними перебудовами білкової системи в листках та коренях сортів озимої пшениці. Під час цього відбуваються суттєві зміни в амінокислотному пулі, складі азотвмісних сполук, кількості загального та легкорозчинного білка, а також активності ферментів білкового обміну - амінотрансфераз, протеаз, аміноацил-т-РНК синтетаз. Зафіксовано сортові відмінності функціонування окремих компонентів білкової системи за умов оптимального та недостатнього вологозабезпечення. Виявлено різну швидкість реакцій на дію посухи у стійкого та менш стійкого сортів озимої м'якої пшениці. Досліджено роль кореневої системи в стрес-реакції цілісної рослини у сортів озимої пшениці контрастних за ступенем посухостійкості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-275.92 +
Шифр НБУВ: РА335399

Рубрики:

      
11.

Стахів М.П. 
Фізіологічні особливості фосфорного живлення короткостеблових сортів озимої пшениці: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / М.П. Стахів ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Показано, що особливістю реакції рослин короткостеблових сортів озимої пшениці на підвищення фону фосфору у середовищі вирощування є більш різке зростання інтенсивності фізіологічних процесів: фотосинтезу, транспірації, дихання, а також вмісту фотосинтетичних пігментів у порівнянні з середньорослими сортами, що доводить наявність вищого для них оптимального рівня фосфорного живлення. Установлено, що для короткостеблових сортів озимої пшениці характерне зростання активності кислих фосфатаз коренів проростків з підвищенням концентрації ортофосфату у середовищі вирощування, а у високорослого сорту активність цих ферментів не залежить від рівня живлення фосфором. Відзначено, що у короткостеблових сортів відбувається зростання вмісту фосфору в рослинах зі збільшенням фону фосфорного живлення на відміну від середньорослих сортів, у яких ця залежність слабко виражена. Виявлено, що найвища врожайність короткостеблових сортів має місце за високих рівнів фосфору, що може бути зумовлена інтенсифікацією фізіологічних процесів рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.16 +
Шифр НБУВ: РА357687

      
12.

Починок В.М. 
Фізіолого-біохімічні особливості накопичення азоту та формування якості зерна у різних генотипів озимої м'якої пшениці: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / В.М. Починок ; Ін-т фізіології рослин і генетики НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено фізіолого-біохімічні особливості асиміляції вуглецю та розподілу азоту в процесі формування продуктивності та якості зерна рослин озимої пшениці різних генотипів для виявлення шляхів їх оптимізації. Показано, що високий вміст азоту, отже білка, в зерні озимої м'якої пшениці може формуватися кількома шляхами на підгрунті співвідношень між процесами фотосинтезу, депонування азотвмісних сполук у стеблі та їх ремобілізації під час наливання зерна, а також завдяки додатковому поглинанню азоту рослиною в період після цвітіння. Вивчено тісні позитивні зв'язки між інтенсивністю фотосинтезу, нагромадженням азоту у листках і стеблах рослин пшениці різних генотипів у фазу цвітіння та кількістю цього елемента в зерні з усього колоса за повної стиглості. З'ясовано, що зернівки високобілкового сорту характеризуються більшим загальним числом електрофоретичних компонентів у спектрі високомолекулярних глютенінів та більшим числом субодиниць з високим показником якості за Пейном, що свідчить про підвищену активність процесів запасання азотвісних сполук протягом формування зернівки у порівнянні з низькобілковим сортом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-27 +
Шифр НБУВ: РА363801

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського