Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (180)Книжкові видання та компакт-диски (119)
Пошуковий запит: (<.>U=Р731.1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Радохонська А. 
Аналіз змін в процесах фізичного розвитку дітей та молоді в 15-літньому циклі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13; 14.03.09 / А. Радохонська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Досліджено морфологічні, цефалометричні та біомеханічні особливості будови тіла хлопчиків і дівчаток Польщі протягом 15-річного циклу. Встановлено, що основні антропометричні показники зазнають закономірних змін у ході онтогенетичного розвитку. Збільшення маси тіла і зросту людини та зміна основних цефалометричних показників у постнатальний період відбувається за експоненційним законом, що проявляється в нерівномірності зміни цих показників у різні часові відрізки. Виявлено суттєвий вплив змін у соціально-економічному становищі на розвиток базових антропометричних показників. На підставі результатів дослідження зроблено висновок, що розвиток людини визначає цілий комплекс біологічних і соціальних факторів, наслідки впливу яких суттєво змінюють загальнобіологічний розвиток людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.15
Шифр НБУВ: РА318185 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Шевченко В.М. 
Вікові особливості будови тіла дітей 4 - 12 років та дорослих людей 17 - 21 років: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / В.М. Шевченко ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Вперше за розширеною антропологічною програмою вивчено 54 поздовжніх, поперечних та обхватних ознак. Досліджено формування соматичної будови та вікового розвитку дітей Подільського регіону. Визначено ступені соматичної зрілості за розмірами окремих частин тіла та компонентного складу маси тіла (жирової, кісткової та м'язової тканин) у порівнянні їх із дефінітивними параметрами осіб юнацького віку. Для визначення достатності маси тіла запропоновано використоння масо-об'ємного індексу. Об'єм тіла визначено у формі куба або циліндра за усередненими власними або груповими значеннями дев'яти діаметрів і довжини тіла. Виявлено, що найвищі показники індексу у дітей у 4 і 12 років, а самі низькі - у 6 і 7 років. Зазначено, що компонентний склад маси тіла вираховується за формулами Я.Матейко (1921). Доведено, що кількість м'язового компонента становить 37,1 %, жирового - 17,9 % та кісткового - 18,3 %. Визначення конституціональних типів проведено методом плечо-ростового індексу (Шевкуненко В.Н., Геселевич А.М., 1935). Встановлено, що кількість дітей у віці 4 - 12 рр., які мають мезоморфний тип статури становить 71 %, дітей з доліхоморфним типом - 16 %, з брахіморфним - 14,9 %. Зазначено, що даний кореляційний аналіз дозволив встановити силу та направленість зв'язків між розмірами тіла дітей та дорослих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1 +
Шифр НБУВ: РА323838

Рубрики:

      
3.

Марчик В.І. 
Вплив урбанізації на морфологічний статус потомства другого покоління сільських мігрантів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / В.І. Марчик ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено питання впливу урбаністичного чинника на показники соматичних ознак, річні прирости, темп росту, варіабельність ознак, кореляційні зв'язки, ступінь морфологічної інтегрованості потомства другого покоління сільських мігрантів з різним ступенем генетичної подібності та розходження. Встановлено, що соматична адаптація потомства сільських мігрантів в урбанізованій популяції простежується в прямій лінійній залежності між рівнем резистентності морфологічної інтегрованості та числом соматичних ознак, що виявляють достовірні зміни. На даному етапі пристосування до урбанізованого середовища у потомства другого покоління сільських мігрантів ступінь морфологічної інтегрованості відчутно не змінюється за рахунок істотних змін у показниках антропометричних ознак. Морфологічний статус дітей за умов урбанізації залежить від статі, віку та ступеня генетичної подібності й розходження. Запропоновано оцінні таблиці, центильні стандарти, двомірні центильні позавікові шкали оцінки відповідності та гармонійного фізичного розвитку дітей дошкільного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1
Шифр НБУВ: РА311358 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Станішевська Т.І. 
Індивідуально-типологічні особливості мікроциркуляції крові у дівчат-студенток з різним соматотипом: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Т.І. Станішевська ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше на підставі комплексного морфофункціонального дослідження одержано нові дані про індивідуально-типологічні особливості мікроциркуляції крові у дівчат-студенток південно-східного регіону України з різним соматотипом. За допомогою використання методу лазерно доплерівської флоуметрії (ЛДФ) здійснено графічну реєстрацію тканинного кровотоку, розроблено нормативні ЛДФ-метричні параметри жіночого організму та надано об'єктивну оцінку стану мікроциркуляції в різні фази оваріально-менструального циклу. Уточнено дані про добову динаміку показників і досліджено реакції системи мікроциркуляції на теплову пробу у різних фазах менструального циклу. Встановлено індивідуально-типологічні особливості мікроциркуляції крові у дівчат-студенток з різним соматотипом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.154 + Р731.90 + Е71*602 + Е70*732.13*05 +
Шифр НБУВ: РА342621

Рубрики:

      
5.

Фокіна С.Є. 
Комплексна оцінка ступеня біологічної зрілості дітей грудного та раннього віку (клініко-ультрасонографічне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / С.Є. Фокіна ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 20 с. — укp.

На підставі даних, одержаних за результатами обстеження 480-ми практично здорових дітей грудного та раннього віку Чернівецької області, визначено фактори ризику відставання у біологічній зрілості, удосконалено методологію комплексної оцінки, яка базується на розроблених методиках дослідження кісткової зрілості та запропоновано регіональні стандарти у параметричній та непараметричній формі. Зазначено, що точка скостеніння зап'ястка за умов ультрасонографії визначається як гіперехогенне утворення, оточене з обох боків гіпоехогенною хрящовою тканиною. Запропоновано використовувати ультрасонографію кульшових суглобів з метою оцінки осифікації голівки стегнової кістки як показника біологічного віку. У 66,3 % випадків визначено компактну стадію скостеніння кісток зап'ятка, 30,7 % - розсипчасту та у 3,0 % недиференційовану. Такі ж стадії визначено для скостеніння голівки стегнової кістки (у 62,7 % випадків - компактна, 22,9 % - розсипчаста та у 14,9 % - недиференційована). Зазначено, що стадії вказують на гетерогенність розвитку кісткової тканини. Відзначено, що факторами ризику відставання у зубній зрілості та кісткової зрілості за осифікацією зап'ястка - наявність стресу у родині. Встановлено, що паління батьків призводить до випередження всіх трьох показників біологічної зрілості (відповідно до середніх популяційних даних).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1-43 +
Шифр НБУВ: РА323001

Рубрики:

      
6.

Петренко Ю.О. 
Нейродинамічні та психічні функції у дітей молодшого шкільного віку з різним рівнем фізичного розвитку: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Ю.О. Петренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження динаміки формування психофізіологічних функцій у дітей віком 7 - 10 років з різним рівнем фізичного розвитку. Виявлено зв'язок між властивостями нейродинамічних, сенсомоторних і психічних функцій та успішністю навчання з фізичним розвитком. Встановлено, що віковий період 7 - 10 років характеризуєтсья зростанням властивостей основних нервових процесів, простих і складних сенсомотрних функцій, а також функцій пам'яті та уваги. З'ясовано, що існує кореляційна залежність фізичного розвитку у дітей віком 7 - 9 років з функціональною рухливістю та силою нервових процесів та статистично достовірні відмінності даних властивостей вищої нервової діяльності між групами осіб з різним рівнем фізичного розвитку. Виявлено, що діти з високим рівнем фізичного розвитку мають кращі показники функціональної рухливості та сили нервових процесів, ніж учні з середнім і низьким рівнями фізичного розвитку. Не виявлено достовірного зв'язку між показниками сенсомоторної реактивності різного ступеня складності, властивостями пам'яті та уваги, успішністю навчання з коефіцієнтом фізичного розвитку. Відзначено наявність тенденції вищих показників сенсомоторної реактивності та психомоторних функцій у дітей з високим рівнем фізичного розвитку у порівнянні з його більш низькими градаціями. Доведено, що дітям віком 7 - 10 років властивий індивідуальний розвиток, який характеризується двома групами змінних ознак: консервативними (нейродинамічні функції та рівень фізичного розвитку) та лабільними (психомоторні функції).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1 + Р731.96 +
Шифр НБУВ: РА342894

Рубрики:

      
7.

Большова О. В. 
Низькорослість у дітей та підлітків: клініко-гормональні особливості, діагностика, ефективність лікування (довготривале спостереження): автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.14 / О. В. Большова ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Вивчено клініко-патогенетичні аспекти діагностики й оптимізації лікування соматотропної недостатності та низькорослості в поєднанні з різною ендокринною патологією в дитячому та підлітковому віці. Визначено поширеність та особливості клінічного перебігу соматотропної недостатності у дітей та підлітків на підставі створеного реєстру хворих на гіпофізарний нанізм. Встановлено механізми розвитку низькорослості в поєднанні з ендокринною патологією у дітей, а також особливості секреції гормону росту, інсуліноподібного фактора росту-1 у таких хворих. Обгрунтовано нові показання для застосування препаратів рекомбінантного ГР (рГР). Доведено перевагу комбінованої терапії препаратами рГР та аналогами ЛГ-РГ у хворих з низькорослістю на тлі ендокринної патології, які мають незадовільний прогноз дефінітивного зросту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.415.1 + Р731.152
Шифр НБУВ: РА377504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Лучишин Н. Ю. 
Особливості адаптації дітей 4 - 5 років до дошкільного навчання з урахуванням індивідуально-типологічних характеристик організму: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / Н. Ю. Лучишин ; ДВНЗ "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я. Горбачевського". — Т., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше на основі комплексного клініко-лабораторного обстеження проведено оцінювання адаптаційних можливостей серцево-судинної системи дітей старшого дошкільного віку. Визначено, що ріст і розвиток значної частини дітей (45,3 %) цього віку, що відвідують дошкільні навчальні заклади, відбувається на фоні знижених адаптаційних можливостей організму. Вперше проведено дослідження психологічних особливостей та емоційного стану дітей під впливом навчального середовища з використанням методики Д. Кейрсі. Вперше визначено середньовікові значення деяких показників діяльності серцево-судинної системи дітей. Вперше проведено комплексне дослідження та порівняльний аналіз даних фізичного розвитку, функціонування серцево-судинної системи, вегетативного гомеостазу та неспецифічної імунорезистенції в дітей з різними рівнями адаптації та виділено чинники дезадаптації дітей старшого дошкільного віку. Розглянуто особливості адаптаційно-резервних можливостей організму у дітей з проявами гіперактивності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1 + Р128.93
Шифр НБУВ: РА381292 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Глазирін І.Д. 
Особливості морфофункціонального розвитку та адаптації до фізичних навантажень юнаків 15 - 17 років: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.Д. Глазирін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто особливості адаптації юнаків віком 15 - 17 років до фізичних навантажень різної спрямованості на основі комплексної оцінки їх морфофункціонального розвитку з використанням рівнів фізичного розвитку, темпів статевого дозрівання та соматотипу, а також врахуванням показників зовнішнього дихання та серцевої діяльності. Встановлено можливість комплексної оцінки темпів морфофункціонального розвитку хлопців на основі високих кореляційних зв'язків показників фізичного розвитку (інтегральний показник у відношенні до наступних), статевого дозрівання та соматотипу. На цій основі проведено диференціацію досліджуваного контингенту хлопців. Встановлено три основні типологічні групи юнаків : I - прискорений тип розвитку; II - нормальний тип розвитку; III - уповільнений тип розвитку. Встановлено, що дані віково-типологічні групи значно відрізнялися між собою за вищевказаними показниками та даними зовнішнього дихання, серцевої діяльності, проявами рухових здібностей, вихідними параметрами фізичних навантажень, спрямованих на розвиток витривалості, сили, швидкості, швидкісно-силових якостей. На основі вихідних параметрів фізичних навантажень проведено серію з дванадцяти занять, головною метою яких було виявлення процесів адаптації. За результатами дослідження встановлено, що юнаки з різних типологічних груп до дозованих фізичних навантажень, спрямованих на розвиток витривалості, сили, швидкості та швидкісно-силових якостей звикали неоднаково й відрізнялися одна від одної величиною та кількістю періодів стійкості адаптації, її динамікою у віковому аспекті та характером пристосувальних змін, що відбулися в організмах досліджуваних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1
Шифр НБУВ: РА308622 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Мазченко В.Ф. 
Особливості соматичного й функціонального розвитку підлітків у періоді статевого дозрівання: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / В.Ф. Мазченко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 22 с. — укp.

Досліджено будову тіла підлітків у порівнянні з соматичним статусом дорослих людей юнацького віку (17 - 21 рік). Вивчено вікову динаміку показників функціонування кардіореспіраторної та м'язової систем, а також статевого розвитку хлопчиків і дівчаток підліткового віку. Вивчення будови тіла проведено за 52-ма антропометричними параметрами. Для визначення ступеня вікового розвитку ознак використано метод їх пропорційної ідентифікації з розмірами, притаманними юнацькому віку. Для стандартизації вікових норм маси тіла проведено визначення масо-об'ємного індексу, об'єм тіла, розглянуто у формі куба за значеннями дев'яти діаметрів тіла. Компонентний склад маси тіла розраховано за формулами Я.Матейка (1921). Визначення конституціональних типів проведено з використанням методу плечо-ростового індексу, установлено закономірності змін розподілу соматичних типів протягом підліткового періоду. Вікову динаміку функціональних ознак вивчено за сіма параметрами. Установлено зниження працездатності у періодах найбільшої активності ростових процесів, особливо у хлопчиків доліхоморфного типу статури. Розроблено стандарти статевого дозрівання хлопчиків і дівчаток підліткового віку. Результати проведеного кореляційного аналізу дозволили установити особливості взаємозв'язків між антроgjметричними, функціональними параметрами та показниками статевого розвитку підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.15 +
Шифр НБУВ: РА353059

Рубрики:

      
11.

Надворна О.М. 
Особливості статевого та фізичного розвитку дівчат-підлітків в екологічно несприятливих районах Півдня України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.М. Надворна ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Розроблено медико-профілактичні рекомендації для підвищення ефективності діагностики статевого та фізичного розвитку дівчат і дівчат-підлітків, що знаходяться під комплексним впливом несприятлитвих факторів навколишнього середовища. Визначено показники фізичного та статевого їх розвитку, а також рівні гонадотропних і стероїдних гормонів цих дітей. Установлено регіональні особливості каріотипу та родоводів, а також проаналізовано особливості їх харчування. На підставі одержаних результатів у дівчат з екологічно несприятливого району виявлено меншу масу тіла та менші показники річного приросту, починаючи з 13-річного віку, а також установлено тенденцію до формування плоского тазу. Під час вивчення статевого розвитку з'ясовано пізнішу появу вторинних статевих ознак, явища "неправильного" пубертату на фоні підвищеної кількості ФСГ, знижені показники ЛГ, естрадіолу та прогестерону, що може бути причиною виникнення безпліддя ендокринного походження у дівчат з екологічно несприятливих районів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1 + Р731.94 +
Шифр НБУВ: РА341264

Рубрики:

      
12.

Маковкіна Ю. А. 
Оцінка стану здоров'я та адаптаційних можливостей у дітей молодшого шкільного віку з урахуванням індивідуально-типологічних характеристик організму: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Ю. А. Маковкіна ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Висвітлено проблеми удосконалення скринінг-оцінки стану здоров'я дітей молодшого шкільноно віку за рівнем їх адаптаційних можливостей з урахуванням індивідуально-типологічних характеристик організму. Доведено, що незадовільний рівень адаптації дітей віком 6 - 9 років формується за умов поєднання наступних морфофункціональних характеристик організму: макросомального соматипу, симпатикотонії, гіпо- та гіперкінетичного типів кровообігу, інуїтивно-емоційного та сенсорно-плануючого типів темпераменту. Запропоновано інтегральний показник адаптаційних можливостей дитини - індекс функціональних змін організму. Розроблено методику профілактично-оздоровчих заходів нормалізації даного показника та покращення стану здоров'я. Доведено, що застосування такої методики сприяє зниженню гострої захворюваності на 10 %, зменшенню її частоти протягом року та підвищення кількості дітей з задовільним рівнем адаптації (на 9,7 %).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1 + Р731.9 +
Шифр НБУВ: РА343000

Рубрики:

      
13.

Забор В.С. 
Показники фізичного розвитку новонароджених різного гестаційного віку міста Львова та Львівської області і причини його порушень: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / В.С. Забор ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

Визначено й оцінено показники фізичного розвитку новонароджених різного гестаційного віку, розкрито чинники несприятливого впливу на них. Розроблено стандарти параметричного і непараметричного типів табличної та графічної форм основних антропометричних показників та індексу маси тіла. Не виявлено істотних відхилень фізичного розвитку новонароджених від матерів, які постійно проживають в екологічно несприятливій зоні (шахтарському регіоні Львівщини). Висвітлено перинатальні чинники ризику порушень фізичного розвитку новонароджених за сучасних умов та проаналізовано їх роль у формуванні патології неонатального періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.15 +
Шифр НБУВ: РА329663

Рубрики:

      
14.

Стратюк О.А. 
Порівняльний аналіз фізіологічних особливостей підлітків різних соціальних груп: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.А. Стратюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено фізіологічні особливості імунної, ендокринної та серцево-судинної системи, а також психофізіологічні характеристики уваги, пам'яті, емоційно-вольової сфери підлітків, що виховуються в школах-інтернатах для дітей-сиріт та учнів старших класів загальноосвітніх шкіл. Встановлено, що переважна більшість фізіологічних параметрів у групі соціально депривованих підлітків відхиляється від норми на відміну від аналогічних показників учнів контрольної групи. Різниці між досліджуваними фізіологічними характеристиками підлітків різних соціальних груп (підгрупами дівчат, підгрупами хлопців та загальними групами) майже скрізь статистично достовірні. Зазначено, що статева диференціація суттєво не впливає на різницю досліджуваних характеристик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1
Шифр НБУВ: РА318813 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Жмурова Т. А. 
Пристосувальні можливості організму дітей у стані адаптаційної напруги та їх корекція: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / Т. А. Жмурова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 19 с. — укp.

Наукова новизна отриманих результатів. На основі комплексного фізіологічного дослідження вперше визначено саногенетичні механізми підвищення адаптаційних можливостей організму дітей другої групи здоров'я. Уперше встановлено, що діти групи "ризику" мають низькі функціональні резерви кардіореспіраторної системи. Відзначено відхилення в показниках механіки дихання, що супроводяться гіпервентиляцісю, тахіпноїчним типом дихання, змінами газового гомеостазу, неадекватною реакцією на дозовані фізичні навантаження, міжсистемною дискоординацією. Уперше виявлено, що використання зовнішніх інформаційних та ерготропних дій забезпечує гармонізацію міжсистемних взаємодій. Показано, що нормалізація газового гомеостазу супроводилася опгимізацією показників мозкового кровотоку насамперед за рахунок корекції венозної церебральної системи і підвищення її ролі в механізмах авторегуляції розподілу крові в зонах дослідження. Відзначено позитивний ефект, пов'язаний із нормалізацією судинного компонента адаптаційних реакцій. Уперше виявлено антиоксидантний ефект використаних коригувальних засобів, що сприяло формуванню неспецифічної резистентності організму дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.15
Шифр НБУВ: РА376718 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Фролова 
Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси у дітей: зв'язок з соматичною патологією: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Тетяна Володимирівна Фролова ; Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2007. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.418.1-4 + Р731.15
Шифр НБУВ: РА352557

Рубрики:

      
17.

Костенко 
Фізичний і статевий розвиток хлопців, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Тетяна Павлівна Костенко ; Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського АМН України. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.15 + Р731.9
Шифр НБУВ: РА350335

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського