Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (185)Книжкові видання та компакт-диски (176)Журнали та продовжувані видання (75)
Пошуковий запит: (<.>U=У9(4УКР)210.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бек В.О. 
Аналіз і моделювання організаційних структур управління проектами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / В.О. Бек ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Розвинуто системний підхід до дослідження організаційних структур керування проектами, що дає змогу підвищити ефективність та якість аналізу організаційних систем управління (ОСУ), а також метод імітаційного моделювання, який базується на знанняорієнтованому уявленні, що дає змогу з високим ступенем деталізації докладно й адекватно описувати керування проектами у конкретній ОСУ. Удосконалено логічне представлення процесів керування в ОСУ за допомогою побудови алгоритмічних моделей на базі регулярних схем алгоритмів і базисі основних операцій взаємодії учасників проекту, що з великим ступенем вірогідності описує процес керування. Комплексно, за допомогою структурного, логічного та динамічного представлень описано взаємодії учасників проекту, схеми та протоколи керування в організаційних системах управління проектами, що забезпечує системність досліджень, підвищує адекватність і вірогідність моделей і результатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.301 +
Шифр НБУВ: РА325542

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Руденська В.В. 
Економіко-математичне моделювання процесів координації в системі управління проектами: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / В.В. Руденська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 16 с.: рис. — укp.

Розроблено концепцію організації процесів координації у системі управління проектами, що відповідає вимогам керованості та життєздатності. Запропоновано комплекс моделей організаційних процесів у системі управління, побудованій на виділенні множини робіт і вузлів, що підвищує ефективність проведення окремих процесів за рахунок розподілу функцій по вузлах системи та виділення відособлених комплексів робіт. Розглянуто методику координації підсистем проекту, що базується на принципі лімітування та стимулювання та одержано ефект за рахунок оптимального управління інтенсивністю робіт та операційними елементами для ефективної міжрівневої координації. За допомогою апарата нечітких множин розроблено метод нечіткої оцінки показника координованості робіт, що дозволяє приймати рішення за рахунок перерозподілу вільних ресурсів і визначення порівняльної критичності, керованості та координованості робіт. Визначено поняття нечіткого критичного шляху, нечіткої критичної роботи та нечіткого резерву.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.301 + У9(4УКР)210.301
Шифр НБУВ: РА322101

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Тищук Т.А. 
Економіко-математичне моделювання процесів управління проектами на основі теорії нечітких множин: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Т.А. Тищук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено моделі управління проектами за умов нестабільного середовища. Зазначено, що концепція моделювання прийняття рішень на підставі теорії нечітких множин дозволяє оперувати не тільки невизначенностями параметрів реалізації проекту й оточення, але й обмежень, накладених на проект. На базі концепції розроблено й апробовано на практиці моделі оцінки ефективності проектів, сітьового планування та управління проектом, а також модель та метод оцінки нечіткого порогу беззбитковості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)210.301
Шифр НБУВ: РА316616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Міхаєвич О.І. 
Елементи технології вибору методів та формування алгоритмів розв'язання задач АСУ: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / О.І. Міхаєвич ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено питання автоматизації процесів прийняття рішень. Розроблено методологію, що дозволяє створювати систему керування базою алгоритмів, яка здійснює вибір методу і формування алгоритму розв'язання задачі у відповідності з додатковою інформацією про її конкретні поточні характеристики, яка є у особи, що приймає рішення. Методологія використовує поняття подійного програмування з відповідними доробками. Із застосуванням запропонованої методології створено систему керування базою алгоритмів як підсистему системи підтримки прийняття рішень з планування і управління виробництвом для класу лінійних багатокритеріальних оптимізаційних задач.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.302 + З965.985-01
Шифр НБУВ: РА308021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Задорожна Н.Т. 
Кероване проектування документообігу в управлінських інформаційних системах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.03 / Н.Т. Задорожна ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Визначено нові принципи моделювання й оптимізації задач керування технологічними процесами (ТП) проектування управлінської інформаційної системи (УІС). Розроблено концепцію визначення інформаційних характеристик документів УІС для відображення їх обсягу та часу використання, орієнтовану на побудову маршрутів документів та оцінку кількісних показників їх потоків в УІС. Подано модель електронного документообігу в УІС , спрямовану на адекватне відображення процесів обробки документів. Створено формальні моделі керування проектуванням системи, ТП якої містить множину процесів переробок різних сукупностей робіт проекту з оцінкою їх виконанання відповідно до плану. Розроблено методику керованого проектування документообігу УІС на базі запропонованих моделей плану проекту, інформаційних характеристик і потоків документів, яка враховує ресурси, час, вартість, забезпечуючи їх керування та планування у межах заданого масштабу проекту. Наведено методичні рекомендації щодо проектування системи електронного документообігу з врахуванням специфіки її функціонування в органах державного управління України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.302 +
Шифр НБУВ: РА333874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Войтенко О.С. 
Когнітивні моделі та інформаційні технології управління проектами та програмами (на прикладі програми супроводу судових справ органів Державної податкової служби України): автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / О.С. Войтенко ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено шляхи формування успіху проектів на підставі ефективної взаємодії зацікавлених сторін з урахуванням динаміки поведінки та вивчення змін їх властивостей у процесі управління. Обгрунтовано та запропоновано математичну модель управління зацікавленими сторонами проекту на базі когнітивного підходу, що передбачає визначення їх взаємного впливу та значень когнітивних потенціалів, а також використання існуючих стандартів стосовно з'ясування компетенції проектних менеджерів. Розроблено модель внесення кращого досвіду проектів і програм організаційного розвитку у відповідні бази даних з їх активним використанням у наступних проектах. Розроблена когнітивна модель формування та перенесення уроків проектів і кращої практики у відповідні бази знань дозволяє значно покращити результативність програм розвитку з урахуванням динаміки оточення. Формалізація моделей показників для оцінки ефективності управлінських рішень у програмах організаційного розвитку дозволила сформувати практичний інструментарій управління складними програмами розвитку. Цей інструментарій перевірено у програмі створення ефективної системи адміністрування податку на додану вартість Державної податкової адміністрації України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.302 +
Шифр НБУВ: РА352322

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Руденський Р.А. 
Моделі антисипативного управління складними економічними системами: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.11 / Р.А. Руденський ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 40 с. — укp.

Виділено об'єкти системи антисипативного управління й індентифіковано їх взаємодії, що дозволило визначити задачі моделювання антисипативного управління. Запропоновано процедуру класифікації слабких сигналів, яка включає засоби розпізнавання сигналів і ситуацій, оцінки причинно-наслідкових зв'язків "сигнал - ситуація" та вироблення управлінських реакцій. Запропоновано моделі антисипативного управління виробницих систем, зокрема, управління витратами, оцінки маркетингового потенціалу підприємства та проектного управління процесами контролю реалізації управлінських рішень. Для невиробничих систем розроблено моделі бюджетного процесу регіону й оцінки його податкового потенціалу, а також методи оцінки фінансової стійкості банків і моделювання антисипативного управління страховою компанією. На інструментальному рівні досліджено питання інформаційного забезпечення систем антисипативного управління, в тому числі, досліджено питання розробки та впровадження системи ключових показників і систем підтримки прийняття рішень, розроблено метод синтезу системи антисипативного управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.3 +
Шифр НБУВ: РА368729

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Сафван А.С.Аль Салаймех 
Моделі та алгоритми розробки логістичних інформаційно-управляючих систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / А.С.Аль Салаймех Сафван ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання розробки математичних моделей опису логістичної інформаційної системи (ЛІУС), яка проектується, на різних етапах проектних робіт і алгоритмів створення комплексу математичних моделей ЛІУС, що проектуються. Запропоновано моделі, які дозволяють використовувати під час проектування типові формалізовані описи ЛІУС із застосуванням єдиного математичного апарату теорії категорій. Використання розроблених елементів інформаційних технологій дає змогу автоматизувати проектування математичних задач розподілу ресурсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.984 + У. в611.2 + У9(4УКР)210.302
Шифр НБУВ: РА314140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Бронін С.В. 
Моделі та інформаційна технологія управління розвитком розподілених ієрархічних систем (на прикладі вищого навчального закладу): автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / С.В. Бронін ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Удосконалено постановку задачі стосовно управління розвитком ВНЗ на базі розподіленої моделі. Запропоновано базові квадратичні критерії даного управління з використанням методології бенчмаркінгу, які дозволяють підвищити стійкість розв'язання задачі розвитку. Запропоновано розподілену модель управління розвитком ВНЗ, яка дозволяє раціонально розподіляти ресурси на різних рівнях управління, а також підвищити активність функціонування окремих структурних підрозділів ВНЗ. Розвинуто відповідну інформаційну технологію, яка враховує активність функціонування окремих структурних підрозділів ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.302 + У9(4УКР)49:Ч30/49 +
Шифр НБУВ: РА353477

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Очкас М.В. 
Моделювання маркетингових рішень в управлінні виробничим комплексом: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / М.В. Очкас ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено питання прийняття маркетингових рішень на основі економіко-математичного моделювання процесів з метою найкращого виявлення ринкових потреб та врахування споживчих пріоритетів. Розглянуто та проаналізовано основні концепції управління маркетингом, доповнені механізмами, методами та моделями маркетингового управління. Розроблено моделі структурної сталості промислового комплексу на підставі синергетичного ефекту, моделі поведінки споживачів та виробників. Висвітлено методи вибору маркетингових рішень у разі формування цільової аудиторії, оптимізації витрат на рекламу, сегментування ринку, рівноважного ціноутворення та принципи створення інтегрованої системи підтримки маркетингових рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У.в611 + У9(4УКР)210.301
Шифр НБУВ: РА310518 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Шабельник Т.В. 
Моделювання оцінки впливу сезонних факторів на ефективність виробничо-економічної системи: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Т.В. Шабельник ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано концепцію моделювання оцінки впливу сезонних факторів на ефективність виробничо-економічної системи (ВЕС), яка базується на принципах системного та функціонального підходу до управління впливом факторів сезонності на параметри ВЕС. Реалізація концепції дозволяє максимізувати використання позитивного впливу та мінімізувати негативний вплив сезонних факторів і підвищити ефективність і конкурентоспроможність ВЕС за умов розвитку ринкових відносин. Розроблено комплекс економіко-математичних моделей, зокрема, модель оцінки ефективності реалізації продукції ВЕС за умов впливу факторів сезонності, реалізація якої дозволяє формувати принципи та шляхи підвищення ефективності реалізації продукції за умов ринку; модель оцінки ефективності виробництва продукції ВЕС за умов впливу факторів сезонності, яка дає змогу визначити основні напрямки зниження витрат у технологічного елемента ВЕС; моделі регулювання впливу факторів сезонності. Розроблено алгоритми реалізації моделей оцінки ефективності виробництва та реалізації продукції та систему інформаційної підтримки прийняття рішень. Удосконалено метод визначення економічної ефективності моделей з використанням поняття реального та недоодержаного доходу, реальних і можливих додаткових витрат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.301 +
Шифр НБУВ: РА346446

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Кирилишен Я.В. 
Моделювання процесів менеджменту в інформаційних системах: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.11 / Я.В. Кирилишен ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості менеджменту бізнес-процесів, реалізованих в інформаційних системах управління за сучасних умов в Україні та у світовій практиці. З використанням концепції механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління визначено завдання менеджменту бізнес-процесів, його місце та роль у системі. Розроблено концепцію організації процесного менеджменту інформаційних систем управління, яка дозволяє підвищити їх ефективність під час вирішення задач з метою досягнення цілей підприємства за умов їх промислової експлуатації. Створено моделі механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління, а саме: конфігурації роботи інформаційної системи управління роботою конкретного користувача - побудови динамічного профілю; ефективного планування та контролю потоків робіт користувачів в такій системі у рамках бізнес-процесів; контролю ефективності функціонування даних процесів; збору й аналізу кількісних і якісних показників ефективності функціонування бізнес-процесів інформаційної системи управління. Розроблено структуру та варіанти реалізації інформаційної системи підтримки прийняття рішень, побудовану з використанням сучасних інформаційних технологій, що дозволяє ефективно реалізовувати цілі та задачі менеджменту інформаційних систем управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У.в611.2 + У9(4УКР)210.302 в611 +
Шифр НБУВ: РА355077

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Андрієнко В.М. 
Моделювання процесів реінжинірингу систем управління економічних об'єктів: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.03.02 / В.М. Андрієнко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 40 с.: рис. — укp.

Доведено необхідність перебудови систем управління відповідно до економічних змін у країні. Визначено провідну роль реінжинірингу як найбільш перспективного напрямку менеджменту для вирішення проблем перебудови та адаптації сучасних систем управління до ринкових перетворень. Розроблено концепцію побудови системи управління економічного об'єкту, яка використовує технологію реінжинірингу бізнес-процесів з застосуванням індуктивного підходу до вибору методів економіко-математичного моделювання та нових інформаційних технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.301 +
Шифр НБУВ: РА324403

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Прокопенко Р.В. 
Моделювання слабоструктурованих задач в системах підтримки прийняття рішень: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Р.В. Прокопенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 16 с.: рис. — укp.

На методологічному, теоретичному та інструментальному рівні розроблено концепцію моделювання слабоструктурованих задач як складової систем підтримки прийняття рішень (СППР) для управління діяльністю економічного об'єкту. Зазначено, що процес вирішення слабоструктурованих задач під час управління економічним об'єктом за допомогою СППР складається з розробки та застосування СППР. Встановлено, що розробка СППР містить у собі складання мови опису ситуацій, виявлення причинно-наслідкових зв'язків, формулювання правил прийняття рішень, генерацію функцій придатності, синтез СППР. Показано, що застосування СППР включає аудит системи управління підприємством, генерацію рекомендацій на основі еволюційних методів пошуку, наведення рішення, аналіз ефективності даного рішення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.301 +
Шифр НБУВ: РА325128

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Осауленко О.Г. 
Моделювання та управління сталим соціально-економічним розвитком: Автореф. дис... д-ра наук з державного управління: 25.00.05 / О.Г. Осауленко ; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Розроблено концептуально-методологічні засади забезпечення державного управління сталим розвитком за умов перехідного періоду шляхом моделювання відповідних соціально-економічних процесів та використання отриманих результатів для обгрунтування ефективних управлінських заходів. З використанням комплексного системного підходу визначено суть поняття сталого розвитку, розкрито зміст, завдання, функції, критерії та здійснено систематизацію цілей державного управління ним. Висвітлено концептуальні підходи до моделювання процесів сталого розвитку. Описано економіко-статистичні моделі динаміки та залежностей між результативними й факторними параметрами економічного зростання. Обгрунтовано принципи, пріоритетні напрями й заходи державної структурної політики. Запропоновано комплексну систему показників рівня сталості, розроблено концептуальні підходи й методичні рекомендації щодо реформування статистики з метою інформаційного забезпечення державного управління сталим розвитком.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)210.301
Шифр НБУВ: РА318669 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Єлісєєва О. К. 
Моделювання управління соціально-економічними системами: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.11 / О. К. Єлісєєва ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 34 с. — укp.

Доведено доцільність економіко-математичного моделювання в процесах забезпечення ефективності управління соціально-економічними системами. Надано оцінку основним підходам до імітаційного моделювання соціально-економічних систем, які дозволяють досліджувати складну поведінку економічних суб'єктів на підставі простих взаємодій. Шляхом узагальнення методології управління визначено, що система управління соціально-економічними об'єктами має бути розроблена на засадах системного та когнітивного підходів. Визначено сутність і науково-методичні засади діагностики як підсистеми прийняття раціональних управлінських рішень. Розроблено систему управління економічними об'єктами на базі моніторингу та системи імітаційних моделей. Проведено моделювання складних динамічних систем діагностики з застосуванням методу сингулярного спектрального аналізу. Розроблено моделі діагностики конкурентоспроможності соціально-економічних систем, оцінювання стійкого розвитку, прийняття стратегічних рішень та прогнозу на підставі системно-когнітивного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У. в611.2 + У9(4УКР)210.3
Шифр НБУВ: РА380572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Гнатушенко 
Моделювання фінансово-логістичних функцій в управлінні виробничо- споживчими системами: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Віталій Владиславович Гнатушенко ; Донецький держ. ун-т. — Донецьк, 2000. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У.в611 + У9(4УКР)210.301
Шифр НБУВ: РА310517

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Гнатушенко В.В. 
Моделювання фінансово-логістичних функцій в управлінні виробничо-споживчими системами: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / В.В. Гнатушенко ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено питання удосконалення фінансово-логістичних функцій управління у виробничо-споживчих системах, що за сучасних умов сприяє інтеграції процесів у економіці. На підставі аналізу функціонування логістичних систем сформульовано принципові положення концепції управління фінансово-логістичними процесами. Розроблено моделі актуальних задач управління запасами за умов конкуренції, процесів згладжування у логістичних системах, впливу зовнішніх ефектів у виробничо-споживчих системах, вибору контрагентів по поставках у логістичній системі. Запропоновано основні схеми управління фінансово-логістичними процесами, що складаються з множини логістичних елементів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У.в611 + У9(4УКР)210.301
Шифр НБУВ: РА310517 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Корольов В.Ю. 
Організаційно- методичне забезпечення програмно- цільового управління промислового регіону: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / В.Ю. Корольов ; НАН України, Інститут економіко- правових досліджень. — Донецьк, 1998. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.3 + У049(4УКР)630

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Рогожин М.В. 
Побудова інформаційних технологій у системі управління регіонального рівня: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / М.В. Рогожин ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Розроблено методологію побудови інформаційної технології для систем управління регіонального рівня, основою якої є системний підхід до розгляду управлінських процесів. Представлено інформаційну модель регіону, призначену для визначення характеру та спрямованості стабілізуючого системного впливу зворотнього зв'язку на управлінські процеси, яку побудовано у формі багаторівневої схеми взаємодії регіональної системи управління з інтегрованими учасниками процесу прийняття рішень з ключових проблем регіону. Запропоновано двоконтурну інформаційну технологію підтримки прийняття рішень, особливістю якої є наявність автоматизованої інформаційної системи, яка виконує функцію інформаційного регулятора. Дана технологія забезпечує узгодженість і взаємодію інформаційних потоків, що дозволяє адекватно відобразити інформаційні процеси в дворівневій системі регіонального управління. Для удосконалення підготовки рішень у регіональних структурах управління розроблено імітаційну модель процесу обробки інформації, яка є діючою комп'ютерною програмою. Запропоновано критерії оцінки інформаційних загроз динамічній стабільності регіональної системи управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)210.302
Шифр НБУВ: РА318093 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського