Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (235)Книжкові видання та компакт-диски (170)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=КАЛИТ$<.>+<.>A=ЛАРИС$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Калита Н.І. 
Виховний ідеал у педагогічній спадщині Костянтина Ушинського: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.І. Калита ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І.Франка. — Дрогобич, 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто виховний ідеал як обумовлене знанням щодо досконалих умов процесу виховання, метою якого є всебічний і гармонійний розвиток (саморозвиток) вільної у виборі особистості на засадах народності, природо- та культуровідповідності. Виявлено, що К. Ушинський вказує на національну основу всебічного та гармонійного розвитку особистості за досконалих умов процесу виховання, наголошує, що ідеал є недосяжним повністю, і у процесі виховання можна лише допомогти вихованцеві наблизитися до абсолютного ідеалу - Ісуса Христа. Встановлено, що критерієм ефективності досконалого процесу виховання К. Ушинський вважає самосвідомість вихованця, яка дає людині дар слова, свободу волі, моральність, прагнення досконалості, самовдосконалення, прогресу, а основною метою визначає людську особистість. Зазначено, що концепція виховного ідеалу у спадщині К. Ушинського відповідає основним засадам української виховної традиції та інтегрована у сучасне українське виховання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4РОС)51-273 + Ч30 в01 +
Шифр НБУВ: РА369094

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Калита В.М. 
Ефекти магнітопружності та анізотропії в магнітних властивостях феро- та антиферомагнетиків: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / В.М. Калита ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2006. — 36 с. — укp.

Досліджено вплив явищ магнітострикції та анізотропії на магнітні властивості високосиметричних феро- та антиферомагнетиків, в яких має місце багатократне просторове виродження для параметра порядку. Розглянуто легкоплощинні феро- та антиферомагнетики. Показано, що в легкоплощинних антиферомагнетиках дигалідів групи заліза багатодоменний стан має магнітопружну природу за умови забезпечення термодинамічного рівноважного багатодоменного стану узгодженням стрикції доменів з пружними полями дефектів. Виявлено, що у феро- та антиферомагнетиках з S=1 та з одноіонною анізотропією легкоплощинного типу, порівняною з обмінною взаємодією, спонтанне магнітне впорядкування, а також впорядкування, яке здійснюється під дією магнітного поля або гідростатитичного стиску, відбувається у вигляді "магнітних фазових переходів типу зміщення", якщо параметром порядку є спінова поляризація одноіонних станів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.3,022 +
Шифр НБУВ: РА342483

Рубрики:

      
3.

Калита О.М. 
Мовні засоби вираження іронії в сучасній українській малій прозі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Калита ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено мовні засоби вираження іронії в сучасній українській малій прозі у контексті лінгвістики тексту, когнітивної лінгвістики та прагмалінгвістики. Розкрито філософсько-естетичну сутність комічного, визначено його національну специфіку. Окреслено диференційні ознаки іронії як філософсько-естетичної та лінгвістичної категорії, досліджено її відношення до комічного, трагічного, патетичного, гумору, сатири, сарказму. Здійснено дослідження іронії як форми комізму, що може функціонувати як стилістичний прийом або засіб вираження суб'єктивно-авторської модальності, що реалізується на рівні цілого тексту. Охарактеризовано семантичні механізми утворення іронічного смислу, визначено функції іронії у розмовному мовленні та художньому тексті. Здійснено системний опис засобів вираження ситуативної іронії в сучасній українській малій прозі (лексико-стилістичних, логіко-смислових, а також синтаксичних і стилістичних) і визначено специфіку їх функціонування. З'ясовано роль вертикального та горизонтального контексту та фонових знань для творення та адекватного декодування асоціативної іронії. Досліджено види лексичних повторів, за допомогою яких продукується іронічний смисл, виявлено моделі його генерування у процесі діалогічного цитування. Проаналізовано цитації та алюзії в сучасних прозових текстах малих жанрових форм, описано види їх трансформацій. Визначено способи взаємодії авторського та персонажного мовлення, які використовуються для реалізації іронії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 + Ш401.171 + Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА345369

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
4.

Калита Н.І. 
Моделі та інструментальні засоби автоматизованого управління поведінкою соціальних груп: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Н.І. Калита ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

На базі застосування логістичних функцій вперше розроблено математичні моделі керування поведінкою індивідуумів однорідної соціальної групи шляхом управління перевагами, частковими характеристиками заданої альтернативи та комбінованим способом у стаціонарному та нестаціонарному зовнішньому середовищі з урахуванням обмеженості ресурсів. Розглянуто можливі варіанти завдання вихідних значень параметрів моделей у точковому й інтервальному вигляді. Удосконалено методи ідентифікації групових переваг на базі експертної оцінки та компараторної моделі. Вперше запропоновано модель формування сценаріїв стану зовнішнього середовища у вигляді кортежу параметрів на базі евристичного підходу. Проведено експериментальну перевірку запропонованих моделей і методів у межах інформаційно-аналітичної маркетингової системи, показано їх адекватність та ефективність використання для вирішення задач управління поведінкою соціальних груп.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*332*4 в641 +
Шифр НБУВ: РА348758

Рубрики:

      
5.

Калитчук С. М. 
Оптичні і люмінесцентні властивості нанокристалів CdTe в колоїдних розчинах та полімерних матрицях: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.07 / С. М. Калитчук ; Ін-т фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено оптичні та люмінесцентні властивості нанокристалів (НК) CdTe, синтезованих методами колоїдної хімії у водному колоїдному розчині та перенесених у полімерну матрицю, і впливу технологічних режимів синтезу та післяростових обробок на властивості таких структур. Виявлено низькоенергетичний зсув максимуму смуги фотолюмінесценції у разі замерзання водного розчину, який містить НК CdTe, пасивовані тіогліколевою кислотою. Запропоновано модель, яка описує можливі процеси нейтралізації поверхневого заряду й якісно пояснює даний ефект. Експериментально встановлено, що ступінь дефектності НК CdTe зростає зі зменшенням їх розмірів. Встановлено бімодальний розподіл за розмірами НК CdTe, інкорпорованих у полімерну матрицю полідіалілдиметиламоній хлориду (ПДДА), в результаті їх тривалої витримки за кімнатної температури. Експериментально встановлено екситонний механізм фотолюмінесценції НК CdTe, інкорпорованих у ПДДА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 + В379.24,022
Шифр НБУВ: РА376929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Калитка С.В. 
Особливості побудови тренувального процесу жінок, які спеціалізуються в спортивній ходьбі: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання та спорту: 24.00.01 / С.В. Калитка ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2001. — 22 с.: рис. — укp.

Подано теоретичні та експериментальні відомості, що обгрунтовують планування засобів загальної та спеціальної спрямованості у підготовці кваліфікованих спортсменок, які спеціалізуються зі спортивної ходьби. За результатами проведеного дослідження виявлено зміни гормонального статусу, які відбуваються протягом менструального циклу (МЦ), обумовлюють складну перебудову нейрогормональної регуляції функцій систем організму, що супроводжується зміною дихання, кровообігу, кисневої ємності крові, направленості метаболічної адаптації. Знайдені результати, які характеризують залежність прояву функціональних можливостей та ефективність виконання специфічних навантажень від стану організму спортсменок під час різних фаз МЦ слугували підставою розробки програм тренувальної та змагальної діяльності в мікро- та мезоциклах. Запропоновано систему ототожнення менструального циклу різної тривалості з мезоциклами, що складаються з мікроциклів, які відрізняються за обсягом та інтенсивністю навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.116.152-6
Шифр НБУВ: РА315418 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Калитюк Л.П. 
Питальне речення в історії англійської мови: структурний та прагматичний аспекти: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.П. Калитюк ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено структурні та прагматичні особливості питального речення в англійській мові XII - XVII ст., яке представлено простим, складним (складнопідрядним і складносурядним), еліптичним реченнями. Виявлено, що порядок слів у питальному реченні може бути інверсованим [VP] [NP]; з неповною інверсією [AUX] [NP] [VP]; прямим [NP] [VP]. З'ясовано, що прагматика питального речення відзначається прямою залежністю від жанру твору. Встановлено, що кількість реалізацій непрямих мовленнєвих актів (МА) у порівнянні з прямими перебуває у співвідношенні 2 : 3. У текстах теологічного спрямування, лементаційних віршах і дебатах виявлено тенденцію до вживання непрямих МА, реалізованих питальним реченням, тоді як у фабліо, лицарських романах, у драматургічних творах більш поширеним було використання квеситивів. Доведено, що метакомунікативні фрази How are you та Farewell історично мали у своєму складі спільнокореневе слово "fare" ("подорожувати, їхати, харчуватися").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022.2 +
Шифр НБУВ: РА360304

Рубрики:

      
8.

Калита А.А. 
Система фонетичних засобів актуалізації смислу висловлювання (експериментально-фонетичне дослідження англійського емоційного мовлення): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / А.А. Калита ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 32 с. — укp.

Запропоновано новий функціонально-рівневий підхід щодо аналізу особливостей взаємодії фонетичних засобів актуалізації смислу англійського емоційного висловлювання. Зазначено, що дослідження грунтується на принципі збереження прагматичного потенціалу висловлювання. Доведено, що це дозволило поділити мовленнєвий простір функціонування даних висловлювань за їх емоційно-прагматичним потенціалом на три рівні: низький, середній, високий та зробити їх класифікацію. Встановлено інваріантні моделі просодичного оформлення смислу англійських емоційних висловлювань, реалізованих на різних рівнях комплексної взаємодії прагматичних, емоційних факторів та інших мовних і позамовних критеріїв. Визначено вплив смислу даного висловлювання та ситуативно-прагматичних змінних на спектральні характеристики голосних, а також на інтонаційне оформлення висловлювання та фоносемантичний ефект від взаємодії засобів сегментного та надсегментного рівнів. Зазначено, що даний підхід дозволив описати інваріантні просодичні моделі актуалізації смислу у межах трьох найбільш узагальнених груп або класів англійських емоційних висловлювань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-1с5 +
Шифр НБУВ: РА324555

Рубрики:

      
9.

Калитка М. І. 
Інформаційна технологія визначення технологічно необхідного фарбозаповнення для підвищення точності налагодження офсетних машин / М. І. Калитка. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертації розроблено інформаційну технологію визначення технологічно необхідного фарбозаповнення для підвищення точності налагодження фарбодрукарських систем, яка дає можливість за допомогою симулювання, що враховує вплив виробничих умов на процес друкування, визначати оптимальні параметри попереднього налагодження для різносюжетної друкованої продукції. Для вирішення поставленого завдання розроблено математичні та імітаційні моделі розподілу і передачі фарби у фарбодрукарських системах різної структури. В результаті моделювання з'ясовано, що об'єми фарби в j-тих зонах поверхні форми і офсетного циліндра прямо пропорційно залежать від коефіцієнтів її заповнення друкувальними елементами, проте зональний розподіл потоків фарби має інший характер. Запропоновано методику визначення еквівалентних величин коефіцієнтів розщеплення фарби в зонах контакту елементів фарбодрукарської системи. Розроблено математичну та імітаційну моделі фарбодрукарської системи офсетної машини Speedmaster 102, які дають можливість досліджувати вплив технологічних факторів на характер розподілу потоків фарби та її фарбозаповнення. Математичні моделі фарбодрукарських систем, їх симулятори, програми для аналізу друкарських форм та дані про фізичний друкарський процес служать компонентами для побудови інформаційної технології, яка визначає необхідні параметри вхідного задавання, що для забезпечення якісного відтворення відбитків не вимагають додаткового коригування під час виходу фарбодрукарської системи на робочий режим.Ключові слова: математична модель, симулятор, інформаційна технологія, фарбодрукарська система, моделювання, технологічні фактори, об'єми потоків фарби, фарбозаповнення.^UIn the dissertation, the information technology of determining the technologically necessary ink filling for an increase of accuracy of ink printing systems adjustment of which gives the chance using the simulation taking into account influence of production conditions on printing process to define optimum parameters of the previous adjustment for multi-plot printed products is developed. To solve the problem set in the dissertation, mathematical and simulation models of ink distribution and transfer at the circular direction in ink printing systems of the different structures have been developed. A mathematical model of the Speedmaster 102 offset printing machine system has been created, which describes the circulating process of ink flow volumes in the j-th zones of the system and their redistribution in the axial direction taking into account the operation mode of the 32-zone ink supply device and oscillator cylinders, and makes it possible to study the influence of technological factors on the nature of the ink flows distribution in the ink printing system and its ink filling. On the basis of such components as mathematical models of ink printing systems, system simulators, programs for analysis of printing forms, and data on the physical printing process, information technology to increase the accuracy of pre-adjustment of ink printing systems is developed which determines the volumes of technologically necessary ink filling and the optimal values of the zonal supply ink thicknesses to ensure high-quality reproduction of multi-plot printing products. The input setup parameters obtained with the help of information technology will not require additional adjustment when the ink printing system enters the operating mode.Key words: mathematical model, simulator, information technology, ink printing system, modeling, technological factors, ink flow volumes, ink filling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Калита Т. А. 
Фінансове забезпечення інвестиційної діяльності на засадах державно-приватного партнерства в Україні. / Т. А. Калита. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розвинуто теоретичні засади та удосконалено науково-методичні підходи, спрямовані на удосконалення фінансового забезпечення інвестиційної діяльності на засадах державно-приватного партнерства в Україні.Досліджено економічну природу та розкрито сутність інвестиційної діяльності з інноваційною компонентою та систематизовано форми фінансування інвестиційної діяльності на засадах ДПП в Україні. Виявлено вплив державної підтримки у фінансовому забезпеченні проєктів ДПП в Україні. Виконано ретроспективний аналіз стану розвитку інвестиційної діяльності в Україні. Дано оцінку ефективності реалізації проєктів ДПП з урахуванням переваг і недоліків способів фінансового забезпечення інвестиційної діяльності на засадах ДПП, механізмів ДПП.Розвинуто науково-методичний підхід до запровадження основних напрямів удосконалення фінансового забезпечення інвестиційної діяльності на засадах ДПП в Україні. Запропоновано заходи, спрямовані на підвищення ефективності управління фіскальними зобов'язаннями держави шляхом встановлення бюджетних обмежень, формування спеціального експертного відділу в Міністерстві фінансів України, а також інструментарій оцінки та мінімізації ризиків у процесі підготовки та реалізації ДПП, зокрема рекомендовано на державному рівні закріпити в статуті вимогу щодо створення резервного фонду для учасників ДПП.На основі проведеного прогнозного аналізу розроблені практичні рекомендації щодо фінансування проєктів ДПП за рахунок фінансових ресурсів МФО, що є перспективним і може забезпечити до 5 % додаткового зростання ВВП за рахунок ефективного використання доступних фінансових ресурсів МФО.^UIn the thesis the theoretical principles were developed and the scientific and methodological approaches aimed at improving the financial support of investment activities on the basis of public-private partnership in Ukraine were improved.The economic nature was examined, the essence of investment activity with an innovative component is investigated and the forms of financing of investment activity on the basis of PPP in Ukraine were systematized. The influence of state support in the financial security of PPP projects in Ukraine was revealed.The retrospective analysis of investment activity development in Ukraine has been performed. The estimation of efficiency of financing of investment projects on the basis of PPP and their realization was given, advantages and lacks of models of financial maintenance of investment activity on the basis of PPP, and also mechanisms of PPP were outlined.The scientific and methodical approach to introduction of the basic directions of improvement of financial maintenance of investment activity on the basis of PPP in Ukraine was developed. Measures aimed at improving the efficiency of fiscal management of the state by setting budgetary restrictions, organization of a special expert department in the Ministry of Finance of Ukraine, as well as tools for assessment and minimization of risks in the process of preparation and implementation of PPP were proposed, in particular, it was recommended at the state level to fix in the charter the requirement to establish a reserve fund for PPP participants.Analysis of the advantages and disadvantages of certain forms and models of PPP in foreign countries has revealed that funds allocated to overcome the deficit of profitability (Viability Gap Fund / Facility, (VGF) are one of the most formal and less risky forms. An alternative way of financing investment activities on the basis of PPP can be mezzanine financing. The possibility of creating a bank of development and / or special financial institution (for example, a state fund of development) was examined in the thesis.The expediency of developing a municipal private partnership (MPP) as an important tool for improving the financial support of investment activities at the regional level has been identified. State financial support in this case can be provided through state and local guarantees, investment financing from state or local budgets and other sources in accordance with national and local programs.Based on the forecast analysis, practical recommendations for financing PPP projects at the expense of MFI financial resources have been developed, it is perspective and can provide up to + 5% additional GDP growth through efficient use of available MFI financial resources.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Калита О. Д. 
Інформаційна технологія ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами для систем, що відповідають вимогам безпеки: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / О. Д. Калита. — Б.м., 2023 — укp.

На сьогодні, актуальною науковою задачею є розроблення інформаційної технології ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами, яка забезпечить підвищення точності ідентифікації різких змін емоційного стану за відеопотоком в режимі реального часу, що у такий спосіб дасть змогу покращити процес виявлення аномальної поведінки групи людей в натовпі для систем, що відповідають вимогам безпеки. У результаті виконання дисертаційної роботи було розв’язано актуальну науково-прикладну задачу покращення процесу виявлення аномальної поведінки групи людей у натовпі за їхніми мімічними проявами у системах, що відповідають вимогам безпеки.Об’єктом дослідження є процес виявлення аномальної поведінки групи людей у натовпі за їхніми мімічними проявами у системах, що відповідають вимогам безпеки.Предметом дослідження є моделі, методи та засоби інформаційної технології ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами для систем, що відповідають вимогам безпеки.Метою дисертаційної роботи є підвищення точності ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами шляхом розроблення інформаційної технології для виявлення аномальної поведінки групи людей у натовпі за їхніми мімічними проявами у системах, що відповідають вимогам безпеки.Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:1) розроблено нову модель подання мімічних проявів емоційних станів людини, у якій на відміну від аналогів стійко групуються та розділяються основні класи емоцій, що дало змогу використовувати зображення з низькою роздільною здатністю в камерах відеоспостереження та виявляти різкі зміни емоційного стану;2) розроблено новий метод геометричної інтерпретації ділянок обличчя, який на відміну від аналогів дає можливість прозоро отримувати характерні ознаки мімічної активності, що дозволило з малою обчислювальною складністю аналізувати зображення з низькою роздільною здатністю;3) удосконалено метод гіперплощинної класифікації для ідентифікації мімічних проявів емоційних станів, який на відміну від аналогів дозволяє будувати гіперплощину розмежування у векторному просторі ознак за принципом «людина-у-петлі», що дало змогу отримати класифікатори для виявлення різких змін емоційних станів;4) одержала подальшого розвитку інформаційна технологія ідентифікації різких змін емоційного стану, яка відрізняється від аналогів простою моделлю, прозорим та зрозумілим виділенням ознак та класифікацією, що дало змогу локалізувати групи людей з різкою зміною емоційного стану за матеріалами зовнішньої відеофіксації з високим показником точності.Поєднання в інформаційній технології нової моделі подання мімічних проявів, нового методу геометричної інтерпретації та вдосконаленого методу гіперплощинної класифікації дало змогу отримати високу точність класифікації емоційних станів людини (до 82,42%), що надає працівникам служби безпеки надійний та ефективний інструмент для розуміння динаміки натовпу і прогнозування потенційних ризиків для безпеки під час масового скупчення людей. Результати експериментальних тестувань із використанням розробленого прототипу програмного забезпечення підтверджують вірність наукових положень запропонованої інформаційної технології, оскільки її впровадження дає змогу підвищити достовірність виявлення аномальної поведінки за мімічними проявами на 0,91-2,20%, залежно від різних емоцій та умов навколишнього середовища, та знизити ймовірність виникнення помилки під час ідентифікації різких змін емоційних станів на 0,23 %-2,21 % порівняно із сучасними аналогами.Теоретичні та практичні результати дослідження впроваджені в ПП «ШЕЛТЕР ПЛЮС» (м. Хмельницький), ТОВ “ІТСАЙТС” (м. Хмельницький) та в освітньому процесі Хмельницького національного університету під час викладання дисциплін на кафедрі комп’ютерних наук для спеціальності 122 Комп’ютерні науки, а також при виконанні науково-дослідних робіт за двома держбюджетними темами Хмельницького національного університету “Агентно-орієнтована система підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем” та “Розроблення інформаційної технології прийняття контрольованих людиною критично-безпекових рішень за ментально-формальними моделями машинного навчання”, в яких автор дисертації був безпосереднім виконавцем.^UНа сьогодні, актуальною науковою задачею є розроблення інформаційної технології ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами, яка забезпечить підвищення точності ідентифікації різких змін емоційного стану за відеопотоком в режимі реального часу, що у такий спосіб дасть змогу покращити процес виявлення аномальної поведінки групи людей в натовпі для систем, що відповідають вимогам безпеки. У результаті виконання дисертаційної роботи було розв’язано актуальну науково-прикладну задачу покращення процесу виявлення аномальної поведінки групи людей у натовпі за їхніми мімічними проявами у системах, що відповідають вимогам безпеки.Об’єктом дослідження є процес виявлення аномальної поведінки групи людей у натовпі за їхніми мімічними проявами у системах, що відповідають вимогам безпеки.Предметом дослідження є моделі, методи та засоби інформаційної технології ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами для систем, що відповідають вимогам безпеки.Метою дисертаційної роботи є підвищення точності ідентифікації змін емоційного стану людини за мімічними проявами шляхом розроблення інформаційної технології для виявлення аномальної поведінки групи людей у натовпі за їхніми мімічними проявами у системах, що відповідають вимогам безпеки.Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:1) розроблено нову модель подання мімічних проявів емоційних станів людини, у якій на відміну від аналогів стійко групуються та розділяються основні класи емоцій, що дало змогу використовувати зображення з низькою роздільною здатністю в камерах відеоспостереження та виявляти різкі зміни емоційного стану;2) розроблено новий метод геометричної інтерпретації ділянок обличчя, який на відміну від аналогів дає можливість прозоро отримувати характерні ознаки мімічної активності, що дозволило з малою обчислювальною складністю аналізувати зображення з низькою роздільною здатністю;3) удосконалено метод гіперплощинної класифікації для ідентифікації мімічних проявів емоційних станів, який на відміну від аналогів дозволяє будувати гіперплощину розмежування у векторному просторі ознак за принципом «людина-у-петлі», що дало змогу отримати класифікатори для виявлення різких змін емоційних станів;4) одержала подальшого розвитку інформаційна технологія ідентифікації різких змін емоційного стану, яка відрізняється від аналогів простою моделлю, прозорим та зрозумілим виділенням ознак та класифікацією, що дало змогу локалізувати групи людей з різкою зміною емоційного стану за матеріалами зовнішньої відеофіксації з високим показником точності.Поєднання в інформаційній технології нової моделі подання мімічних проявів, нового методу геометричної інтерпретації та вдосконаленого методу гіперплощинної класифікації дало змогу отримати високу точність класифікації емоційних станів людини (до 82,42%), що надає працівникам служби безпеки надійний та ефективний інструмент для розуміння динаміки натовпу і прогнозування потенційних ризиків для безпеки під час масового скупчення людей. Результати експериментальних тестувань із використанням розробленого прототипу програмного забезпечення підтверджують вірність наукових положень запропонованої інформаційної технології, оскільки її впровадження дає змогу підвищити достовірність виявлення аномальної поведінки за мімічними проявами на 0,91-2,20%, залежно від різних емоцій та умов навколишнього середовища, та знизити ймовірність виникнення помилки під час ідентифікації різких змін емоційних станів на 0,23 %-2,21 % порівняно із сучасними аналогами.Теоретичні та практичні результати дослідження впроваджені в ПП «ШЕЛТЕР ПЛЮС» (м. Хмельницький), ТОВ “ІТСАЙТС” (м. Хмельницький) та в освітньому процесі Хмельницького національного університету під час викладання дисциплін на кафедрі комп’ютерних наук для спеціальності 122 Комп’ютерні науки, а також при виконанні науково-дослідних робіт за двома держбюджетними темами Хмельницького національного університету “Агентно-орієнтована система підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем” та “Розроблення інформаційної технології прийняття контрольованих людиною критично-безпекових рішень за ментально-формальними моделями машинного навчання”, в яких автор дисертації був безпосереднім виконавцем.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського