Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (115)Книжкові видання та компакт-диски (21)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=КВІТКОВИЙ$<.>+<.>K=ПИЛОК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Слободенюк 
Західний квітковий трипс Frankliniella occidentalis Pergande (Thysanoptera: Thripidae) як структурний елемент закритих екосистем України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Оксана Іванівна Слободенюк ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.247*80(4УКР) + П468.6(4УКР)
Шифр НБУВ: РА342910

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Волощук С.І. 
Клітинна селекція пшениці на стійкість до IFusarium graminearum/I Schwabe: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.15 / С.І. Волощук ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено технологію створення, а також досліджено питання оцінки та добору селекційного матеріалу пшениці, стійкого до фузаріозу колоса з використанням методів культури in vitro, базуючись на розширенні генетичної мінливості. За результатами експериментальних робіт одержано нові дані стосовно дії токсичних метаболітів Fusarium graminearum in vitro (на калюсні тканини, ізольоване колосся та зрілий пилок пшениці) та in vitro. Установлено залежну від генотипу токсичну, генотоксичну та мутагенну дію культуральних фільтратів на калюсні культури з незрілих зародків пшениці. Розроблено й удосконалено критерії оцінки та добору клітинних ліній щодо стійкості до культуральних фільтратів. Виявлено відповідність рівня регенерації за дії селективного фактора польовій стійкості до патогена. За дії цього фактора у гібридних популяціях показано зміну величини адитивно-домінантних генетичних ефектів та накопичення стійких генотипів. Виявлено збільшення частоти та розширення діапазону сомаклональної варіабельності за якісними та кількісними ознаками за дії культуральних фільтратів і показано ефективність поєднання комбінаційної, мутаційної та сомаклональної мінливості для одержання стійких генотипів. Досліджено генетичний контроль за компонентами стійкості у відібраних in vitro варіантів та встановлено їх комбінаційну здатність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-317.5 +
Шифр НБУВ: РА341985

Рубрики:

      
3.

Волошина Л.О. 
Особливості стану гастродуоденальної та гепатобіліарної систем, метаболічних порушень у хворих із хронічною серцевою недостатністю і патогенетичні способи їх корекції: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Л.О. Волошина ; Івано-Франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню особливостей розвитку уражень гастродуоденальної і гепатобіліарної систем, метаболічних порушень у хворих із хронічною серцевою недостатністю (ХСН) ревматичного та ішемічного генезу. Встановлено прогресуючі гастро- та холецистогепатопатії з наростанням стадії ХСН, віку хворих. У хворих із ХСН ревматичного походження домінували гастропатії, ХСН ішемічного - холецистогепатопатії. В крові виявлено прогресуючі порушення процесів пероксидного окислення ліпідів, окислювальної модифікації білків, ослаблення антиоксидантного захисту. Доведено, що застосований у комплексному лікуванні пилок квітковий проявляє позитивний вплив на клінічний перебіг ХСН, гастро-, гепатопротективні, антиоксидантні властивості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.09-52

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Камєнєв О. С. 
Підвищення технологічності перепланувань із влаштуванням прорізів у стінах та перегородках промислових та цивільних будівель: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.08 / О. С. Камєнєв ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено кількісні залежності зростання витрат сталі, трудомісткості, заробітної платні та собівартості влаштування прорізів від їх майбутніх розмірів і матеріалу стін. Визначено межі доцільного використання сучасних дрилів, перфораторів, фрезерів, дискових і канатних пилок в залежності від товщини конструкцій, різновиду матеріалу й обсягів робіт. Запропоновано нові та нормалізовано відомі конструктивно-технологічні рішення, які забезпечують скорочення термінів виконання робіт і мінімізують використані для цього ресурси сталі, праці, енергії й обладнання та пристосувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н7-09
Шифр НБУВ: РА371238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Родінкова В.В. 
Повітряний моніторинг пилку алергенних рослин урбанізованої екосистеми на прикладі м.Вінниці: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.В. Родінкова ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Визначено таксономічний склад рослин, пилок яких знаходиться у повітрі над Вінницею у різні пори року, створено календар пилкування цих рослин з врахуванням факторів, які впливають на палінацію. Зазначено щодо наявності двох хвиль пилкування рослин: весняну, що її формує пилок дерев, та літню, обумовлену головним чином пилком трав. З'ясовано, що ендемічним причинним алергеном Вінниці є пилок грабу звичайного (Carpinus betulus L.). Установлено, що значний вплив на розповсюдження пилкування рослин чинять метереологічні фактори, особливо - комплекс погодних умов, що передує сезону палінації. Виявлено, що фактори забруднення атмосфери чинять позитивний та негативний вплив на кількість пилку у повітрі та характер його осадження на предметне скло. Відзначено, що метереологічні чинники, а також інтегрований календар пилкування наймасовіших таксонів у Вінниці, складений на підставі результатів дослідження, слід враховувати для діагностики полінозів та прогнозування складу алергенного пилку у повітрі міста у період сезону активної палінації алергофлори.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р41,2-4 + Е50*696.215.3 +
Шифр НБУВ: РА337291

Рубрики:

      
6.

Ребезнюк І.Т. 
Розвиток наукових основ розпилювання деревини на стрічкопилкових верстатах: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.04 / І.Т. Ребезнюк ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2008. — 35 с. — укp.

Розвинуто перспективний напрям розпилювання деревини на стрічкопилкових верстатах. Запропоновано методологію забезпечення високопродуктивного розпилювання деревини стрічковою пилкою. Розроблена методологія заснована на встановленні енергосилових закономірностей процесу залежно від орієнтування інструмента відносно волокон анізотропного деревинного матеріалу та динамічних явищ в еквівалентній пружній системі горизонтального стрічкопилкового верстата. Розроблено наукові основи й обгрунтовано рекомендації щодо раціонального загострення та розведення зубців стрічкової пилки як вихідної умови раціональної взаємодії інструмента та деревини. Результати дослідження доцільно використовувати для проектування й експлуатації горизонтальних стрічковопилкових верстатів і устаткування для підготовки зубчастого вінця стрічкових пилок до роботи, у процесах наукових досліджень і у навчальному процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М132.021.3 +
Шифр НБУВ: РА360695

Рубрики:

      
7.

Тарнавська К. П. 
Біологічні особливості і господарська цінність українських клонів яблуні (Malus domestica Borkh.) сорту Джонаголд в умовах Західного Лісостепу України. / К. П. Тарнавська. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі наведено результати оцінювання біологічних особливостей і господарської цінності 20 українських спонтанних клонів сорту Джонаголд в умовах Західного Лісостепу України. Дослідження показали, що рослини більшості клонів на підщепі ММ.106 за параметрами належать до групи середньорослих. Найбільш адаптованими до умов Західного Лісостепу України виявилися клони ДП-14 і ДП-18. Комплексною стійкістю до збудників грибних хвороб відзначалися рослини ДП-6, ДП-12, ДП-13, ДП-14, ДП-15, ДП-17.Усі спонтанні клони є триплоїдами, формують пилок низької життєздатності (4 - 7%). Найвищу скороплідність виявили рослини клону ДП-14. Найврожайнішими у віці «ріст і плодоношення» виявилися клони ДП-1, ДП-7, ДП-15, ДП-17, ДП-18 та ДП-19. Високою товарністю, найпривабливішим виглядом, кращими смаковими якостями плодів та найвищою економічною ефективністю виробництва яблук виділилися клони ДП-1, ДП-3, ДП-17, ДП-18, ДП-19.Перспективними для виробничого випробування з подальшою реєстрацією у «Державному реєстрі сортів рослин …», як придатні для поширення в Лісостепу України, визнано клони ДП-14, ДП-17, ДП-18 і ДП-19, для використання в селекції як джерела певних ознак – ДП-3, ДП-5, ДП-8, ДП-11, ДП-13, ДП-14, ДП-16, ДП-17, ДП-18 і ДП-20.^UIn the dissertation the evaluation results of biological peculiarities and economic value of 20 Ukrainian spontaneous clones (the Jonagold variety) in Western forest-steppe of Ukraine are presented, which showed that plants of most clones on the substrate MM.106 by parameters belong to the medium-growing. The clones of the DP-14 and the DP-18 were the most adapted to Western Forest-steppe of Ukraine. ). Plants of the clones DP-6, DP-12, DP-13, DP-14, DP-15 and DP-17 displayed the complex resistance to pathogens.All spontaneous clones are triploids, forming low-viability pollen (4-7%). The plants of the DP-14 clone were found to have the highest transplantation rate. The highest yields at the age of "growth and fruiting" formed plants DP-1, DP-7, DP-15, DP-17, DP-18 and DP-19. The high marketability, the most attractive appearance, the best taste qualities of fruits and economic efficiency of fruit production were allocated clones DP-1, DP-3, DP-17, DP-18, DP-19.Prospects for registration in the State Register of Plants ..., as suitable for distribution to the Forest-Steppe of Ukraine, recognized clones DP-14, DP-17, DP-18 and DP-19, for use in breeding as a source of certain features - DP-3, DP-5, DP-8, DP-11, DP-13, DP-14, DP-16, DP-17, DP-18 and DP-20.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Нямцу Є. Ф. 
Токсикологічне обґрунтування використання меброкарбонових сумішей проти карантинних шкідників способом фумігації / Є. Ф. Нямцу. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт досліджень - шкідники – західний квітковий трипс, картопляна міль, південноамериканська томатна міль, середземноморська плодова муха, тютюнова білокрилка; компоненти фумігантних сумішей – бромистий метил і двоокис вуглецю. Мета - експериментальне визначення мінімальних норм витрати бромистого метилу в меброкарбонових фумігантних сумішах, ефективних проти західного квіткового трипсу, картопляної та південноамериканської томатної молей, середземноморської плодової мухи і тютюнової білокрилки. Методи досліджень – лабораторно-польовий, математично-статистичний, розрахунковий. Апаратура – фумігаційна камера, газовимірювальні пристрої, ваги. Вивчено вплив меброкарбонових сумішей на західного квіткового трипса, картопляну та південноамериканську томатну міль, середземноморську плодову муху і тютюнову білокрилу; обґрунтовано залежність токсичної дії меброкарбонових сумішей від стану двоокису вуглецю під час його введення у фумігаційний простір – чутливість досліджених шкідників до сумішей з надкритичним CO2 була вище в 2 рази за сумішей з насиченими парами вуглекислоти; досягнуто нижні токсикологічні параметри застосування метил броміду в сумішах з двоокисом вуглецю, які забезпечують зменшення дозувань CH3Br до 75% за норм витрат при використанні виключно бромистого метилу; визначено ефективні мінімальні концентрації бромметилу в меброкарбонових сумішах; розраховано летальні норми для меброкарбонових сумішей, які забезпечують ефективність проти вищезазначених шкідників; виявлено, що при застосуванні меброкарбонових сумішей проти досліджених видів, летальні норми годинограмів зменшуються, в залежності від стану двоокису вуглецю під час введення у фумігаційний простір, а саме: в 1,5–2 рази – для пароподібного та в 4 рази – для надкритичного стану; доведено, що при зменшенні норм витрат метил броміду в меброкарбонових сумішах до 4 разів, в порівнянні з його класичним використанням, технічна ефективність зберігається на тому же рівні; встановлено ефективні концентрації метил броміду в меброкарбонових сумішах з пароподібною вуглекислотою за температур 0°С і тиску 34,9 бар та 25°С і тиску 64,3 бар в момент введення у фумігаційний простір, які на 40 і 50 % відповідно менше за норм витрати бромистого метилу в чистій формі; досліджено фітотоксичну дію меброкарбонових сумішей з нормами витрати бромистого метилу меншими в 1,5–4 рази (в залежності від стану двоокису вуглецю під час введення у фумігаційний простір) в порівнянні із застосуванням виключно бромметилу на свіжих овочах і фруктах, зрізах квітів, розсаді овочевих, квітково-декоративних і горщикових культур; оцінено економічну ефективність застосування меброкарбонових сумішей (рівень рентабельності склав 1263,6–1566,7%) способом фумігації, в порівнянні з фінансовими витратами, пов'язаними з поверненням імпортної продукції країні-експортеру у випадку виявлення карантинного шкідника. Сфера (галузь) використання – карантин і захист рослин.^UResearch object - pests - western flower thrips, potato moth, American tomato moth, Mediterranean fruit fly, tobacco whitefly; components of fumigant mixtures - methyl bromide and carbon dioxide. The aim is to experimentally determine the minimum consumption rates of methyl bromide in mebrocarbon fumigant mixtures effective against Western flower thrips, potato and South American tomato moths, Mediterranean fruit fly and tobacco whitefly. Research methods - laboratory-field, mathematical-statistical, calculation. Apparatus - Fumigation chamber, gas measuring devices, scales. Тhe influence of mebrocarbon mixtures on western flower thrips, potato and South American tomato moth, Mediterranean fruit fly and tobacco whitefly was studied; the dependence of the toxic effect of mebrocarbon mixtures on the state of carbon dioxide during its introduction into the fumigation space was substantiated - the sensitivity of the investigated pests to mixtures with supercritical CO2 was 2 times higher than for mixtures with saturated carbon dioxide vapors; the lower toxicological parameters of the use of methyl bromide in mixtures with carbon dioxide were achieved, which ensure a decrease in CH3Br dosages up to 75% of the cost rate when using exclusively methyl bromide; the effective minimum concentrations of bromomethyl in mebrocarbon mixtures have been determined; calculated lethal norms for mebrocarbon mixtures, which provide efficiency against the above-mentioned pests; it was found that when using mebrocarbon mixtures against the studied species, the lethal rates of hourograms decrease, depending on the state of carbon dioxide when introduced into the fumigation space, namely: 1.5-2 times for the vaporous state and 4 times for the supercritical state; it has been proven that with a decrease in the consumption rates of methyl bromide in mebrocarbon mixtures up to 4 times, compared with its classical use, the technical efficiency remains at the same level; the effective concentrations of methyl bromide in mebrocarbon mixtures with vaporous carbon dioxide at temperatures of 0 ° C and a pressure of 34.9 bar and 25 ° C and a pressure of 64.3 bar at the time of entering the fumigation space, which are 40 and 50% less than the consumption rates, respectively methyl bromide in pure form; - investigated the phytotoxic effect of mebrocarbon mixtures with consumption rates of methyl bromide 1.5-4 times less (depending on the state of carbon dioxide when introduced into the fumigation space) compared with the use of exclusively methyl bromide on fresh vegetables and fruits, flower cuts, vegetable seedlings, flower and ornamental and potted crops;- the economic efficiency of the use of mebrocarbon mixtures (the level of profitability was 1263.6-1566.7%) was assessed by the fumigation method, compared with the financial costs associated with the return of imported products to the exporting country in case of a quarantine pest. Scope (area) of use - quarantine and plant protection.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Лазарчук К. Я. 
Удосконалювання процесу з’єднування стрічкових деревинорізальних пилок лазерним зварюванням: автореферат дис. ... д.філософ : 133 / К. Я. Лазарчук. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розв’язанню актуального науково-технічного завдання – удосконалювання з’єднування стрічкових деревинорізальних пилок. Пиляння стрічковою пилкою – простий, дешевий і економічно вигідний спосіб розпилювання, який забезпечує цілком задовільні результати внаслідок розкраювання деревини. Нині найпоширеніші методи з’єднування стрічкової пилки в безкінечну стрічку – паяння або зварювання. Лазерне зварювання – найефективніший метод з’єднування кінців стрічкових пилок за наявності високих вимог до з’єднання і за його допомогою можна отримати якісний шов без деформування та викривлення. Розроблено фізичну модель лазерного зварювання стрічкових пилок, що містить визначення зварюваності, послідовності формування зварного з’єднання та методики формування його будови, що є основою для розробляння комп’ютерної моделі лазерного зварювання. На базі фізичної моделі розроблено електронну модель лазерного зварювання, в основу якої покладено чотири основних параметри під час зварювання: температура, час, швидкість нагрівання і швидкість охолоджування. Щоб визначити вплив на міцність пилки після лазерного зварювання проведені експерименти на базі математичного планування і було вибрано два змінні чинники: кут розташування зварного шва, другий чинник – швидкість подавання лазерної головки. Вихідний параметр – межа міцності зразків на розтяг. Установлені коефіцієнти рівняння регресії для двох змiнних чинників у виглядi неповного квадратного рівняння як у нормалізованому, так і в явному вигляді. Порівнюючи зварювання під різними кутами встановлено, 3 що за абсолютним значенням межа міцності шва, звареного під кутами його розташування 15–25 град., наближається до межі міцності основного матеріалу, виходить, що такі значення зазначених кутів є раціональні для зварювання. Експериментально встановлено, що застосовування лазерного зварювання встик під кутом до лінії дії максимальних згинальних напружень для полотенстрічкових пилок дає змогу зменшити рівень шуму роботи стрічковопилкового верстата на 10–15 дБ порівняно із застосунком пилок із традиційним зварюванням. Запропоновано нову конструкцію демпфувального пристрою на верхній вітці стрічкової пилки, що дасть змогу зменшити рівень шуму роботи стрічковопилкового верстата ще на 5–10 дБ і наблизити його до рівня санітарних норм. Для поліпшення з'єднання запропоновано після зварювання провести вирівнювання твердості на ділянці зварного з'єднання стрічкової пилки і на це отримано патент на корисну модель.^UThe dissertation deals with the solution of an urgent scientific and technical problem - improving the join of wood-working band saws. Sawing with a band saw is a simple, cheap and cost-effective sawing method, which provides quite satisfactory results when cutting wood. At present, the most common methods for joining band saws into an endless belt are soldering or welding. Laser welding is the most effective method for joining together the ends of band saw blades in the presence of high requirements for reliable joining and it can be used to obtain a high-quality weld seam without deformation and distortion. A physical model of laser welding of band saws has been developed, which includes definition of weldability, the sequence of formation of a welded joint and methods for forming its structure, which is the basis for developing a computer model of laser welding. On the basis of the physical model, an electronic model of laser welding has been developed which is based on four main parameters of welding process: temperature, time, heating rate and cooling rate. To determine the effect on the strength of the saw after laser welding, experiments were performed on the basis of mathematical planning and two variables were chosen: the angle of the weld, the second factor is the feed speed of the laser welding head. The output parameter is the tensile strength of the samples. The coefficients of the regression equation for two variable factors are established in the form of an incomplete quadratic equation, both in normalized and explicit form. By comparing welding at different angles, it was found that, in terms of absolute value, the tensile strength of a seam welded at angles of 15–25 degrees approaches the tensile strength of the base material, which means that such values of the indicated angles are optimal for welding. It has been experimentally established that the use of laser butt welding at an angle to the line of action of maximum bending stresses for band saw blades can reduce the noise level of the band saw machine by 10-15 dB compared to the use of 6 saws with traditional welding. A new design of the damping device on the upper branch of the band saw is proposed, which will reduce the noise level of the band saw machine by another 5-10 dB and bring it closer to the level of sanitary norms. To improve the joint, it is proposed to equalize the hardness of the area of the welded joint of the band saw after welding, and a utility model patent was obtained for this.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Саловський С. А. 
Удосконалювання конструкції корпусу круглих деревинорізальних пилок вирізуванням спіральних прорізей.: автореферат дис. ... д.філософ : 133 / С. А. Саловський. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розв’язуванню актуального науковотехнічного завдання – нормалізування напруженого стану деревинорізальних круглих пилок. Численними експериментальними та теоретичними дослідженнями доведено, що основною причиною втрати працездатності круглих пилок, виявляються напруження, спричинені відцентровими силами та нерівномірним нагріванням пилкового диска. У сучасній науковій та виробничій практиці розроблено та застосовують низку способів компенсації нерівномірних напружень, таких як застосовування проковування та вальцювання дисків, досконаліших конструкцій пилок і пилкових агрегатів. У тому числі як найефективнішого і який не вимагає значних матеріальних витрат виокремлюють способа створювання компенсаційних прорізей. Однак конструкцію прорізей різні фірми, які виготовляють круглі пилки, вибирають інтуїтивно, а обґрунтованість тієї чи іншої форми прорізей, зазвичай, доводять експериментальними методами. Для проведення експериментальних досліджень розроблено загальну методологію, в основу якої покладено методику математичного планування експерименту, сучасну вимірювальну техніку, обробляння результатів на сучасних ПЕОМ. Розроблено і виготовлено на базі модернізованого токарного верстата моделі 1К62 експериментальне устатковання, яке дає змогу дослідити статичну жорсткість дисків пилок за розробленою методикою. Запропоновано нову конструкцію круглої пилки з прорізями у вигляді спіралей Архімеда, яка у процесі експериментів порівнюється зі стандартними пилками.^UThe dissertation deals with solving an urgent scientific and technical problem - the normalization of the stress state of wood-working circular saws, that is, an increase in efficiency of using wood-working circular saws. Numerous experimental and theoretical studies have shown that the main cause of the loss of circular saw performance are stresses caused by centrifugal forces and uneven heating of the saw blade. In modern scientific and industrial practice, a number of methods have been developed and applied to compensate for uneven stresses, such as the use of forging and rolling discs, more advanced designs of saws and saw units. Among them, the method of creating compensation slots is singled out as the most effective one and which does not require significant material costs. However, the design of slots is chosen intuitively by different companies that manufacture circular saws and the validity of choosing a particular shape of slots, as a rule, is usually supported by experimental methods. A general methodology has been developed for conducting experimental studies, which is based on the method of mathematical planning of the experiment, modern measuring techniques, and processing the obtained results on modern PCs. An experimental installation has been developed and manufactured on the basis of the upgraded 1k62 lathe, which makes it possible to study the static stiffness of saw blades according to the developed method. A new design of a circular saw with slots in the form of Archimedes spirals is proposed, which in the course of experiments is compared with standard saws. In order to conduct experiments on determining the noise levels of saws based on mathematical planning, two variable factors were selected: the area of the compensation slot, and the second factor - the angular orientation of the compensation slot.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Стаднік В. Ю. 
Розробка концепції екологічної безпеки дитячих майданчиків урбанізованих територій: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / В. Ю. Стаднік. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене розв’язку науково-прикладної задачі запобігання негативного впливу факторів навколишнього середовища наекологічну безпечність дитячих майданчиків урбанізованих територій. У вступі обґрунтовано вибір теми дослідження та актуальність дисертаційної роботи, сформульовано мету та задачі, визначено об’єкт, предмет і методидослідження, показано зв’язок дисертаційного дослідження з науково-практичноюроботою кафедри, визначено наукову новизну та сформульовано практичнезначення отриманих результатів.У першому розділі проведено комплексний аналіз стану розв’язку проблемних задач щодо створення та функціонування дитячих майданчиків як екологічно безпечних місць урбоекосистем, визначені пріоритетні фактори небезпеки для заселених територій з боку забруднення довкілля. Доведено, що існує чітка залежність між рівнем екобезпеки урботериторій та рівнем екологічної якості системи «зелені насадження – дитячий майданчик». За результатами аналізу теоретичного матеріалу наукових робіт обґрунтовано ефективність використання зелених насаджень для зменшення рівня шумового, пилового, хімічного та інших видів забруднень для забезпечення належного рівня екологічної якості територій ігрових майданчиків. У другому розділі описані матеріали, методики та прилади, необхідні для проведення експериментальних досліджень у вирішенні питань контролю екологічної якості поточного стану дитячих майданчиків: методика оцінки запиленості атмосферного повітря, методи біоіндикації; прилади вимірювання рівня шумового забруднення. У третьому розділі надані результати експериментальних досліджень щодоекологічної ситуації на функціонуючих дитячих майданчиках:1) рівень забруднення атмосферного повітря на більшості ігровихмайданчиків за висновками з ліхеноіндикації відзначено як середній (28,57 %) тасильний (21,98%);2) більший ступінь перевищення пилового забруднення на дитячихмайданчиках виявлено на території приватного сектору порівняно з майданчиками,які розташовані в межах багатоквартирної забудови;3) найбільший рівень шумового забруднення на майданчику встановлено вмежах багатоквартирної забудови – 86,9 дБ (А), у межах приватного сектору – 94,2дБ (А);4) високий рівень біозабруднення зафіксовано у 2019 році в 42 пробах піску– виявлено 45,24 % життєздатних яєць гельмінтів, у 2020 році – 43,75% в 48 пробах,у 2021 році в 45 пробах цей показник становив 44,44%;5) хімічний склад стічних дощових вод відрізняється в залежності від місцярозташування дитячих майданчиків: для зони багатоквартирної забудовивідзначено високий вміст нафтопродуктів (3,7 мг/л), для приватного сектору –високий вміст фосфору (0,6 мг/л), що свідчить про використання фосфатнихдобрив, які з часом вимиваються з ґрунту;6) з обстежених 737 дерев та чагарників визначено переважаючими видамизелених насаджень 7) на дитячих майданчиках виявлено трав’янисті рослини, пилок якихвикликає алергічні реакціїЕкспериментально доведено, що зелені насадження мають високий рівеньпилефільтруючої ефективності – маса нерозчинених пилових частинок, щоутримуються листовою поверхнею зелених насаджень досягала 1,1 мг/см2, а розчинених – 0,4 мг/см2У четвертому розділі надані результати визначення вагомих факторівекологічної безпеки територій дитячої рекреації за методами експертних оцінок:відстань від автодороги до майданчика, інтенсивність руху транспорту, наявністьзелених насаджень на дитячому майданчику, кількість та екологічний стан зеленоїмаси.За висновками обробки експериментальних визначень запропонованоінтегрований індекс екологічної безпеки дитячих ігрових майданчиківурбанізованих територій як показник їх екологічної якості. Розробка індексу маєпрактичне значення як основа оперативного контролю та прийняття рішення щодооцінювання поточного стану екологічної безпеки на дитячих майданчикахзаселених територій.У п’ятому розділі розглядаються основні положення запропонованоїконцепції забезпечення контролю рівня екологічної безпечності стану дитячихмайданчиків, яка ґрунтується на чотирьох складових: розроблений індекс екологічної безпеки; якість облаштування майданчику; екологічна обізнаністьнаселення, оперативне реагування на погіршення екологічної ситуації. Длязменшення рівня дії антропогенних факторів на територію дитячих майданчиківпропонується запровадити комплексне озеленення з урахуванням особливостейміського середовища. Ефективність розробленої системи озеленення доведена зарезультатами дворічних досліджень. Створення рослинних захисних смугшириною до 1 м є ефективним рішенням для уникнення впливу негативнихчинників довкілля на територію майданчиків. Доведено дієвість використаннявисокорослих трав’янистих рослин та ліан в якості альтернативного озелененнятериторій майданчиків. Запропонована багаторівнева модель управлінняекологічною безпекою дитячих майданчиків, яка дозволить практично забезпечити належний рівень екологічної якості цих рекреаційних територій.^UThe dissertation study is devoted to solving the scientific and applied problem ofthe environmental factors negative impact preventing on the ecological safety ofchildren's playgrounds in urban areas.The introduction substantiates the research topic choice and the dissertation workrelevance, formulates the aims and tasks, defines the object, subject and researchmethods, shows the dissertation research connection with the scientific and practical work of the department, defines the scientific novelty and formulates the obtained results practical significance.In the first chapter, a comprehensive situation analysis of solving problems relatedto the creation and functioning of playgrounds as urban ecosystems ecologically safeplaces was carried out, the priority hazard factors for urban areas from environmentalpollution were determined. It has been proven that there is a clear relationship between the urban areas eco-safety level and ecological quality level of the "green spaces-playground" system. Based on the theoretical material analysis results, the green spaces use effectiveness to reduce the noise level, dust, chemical and other pollution types to ensure the appropriate level for playgrounds environment quality is substantiated. Received results about environmental quality monitoring for children's playgrounds allowed to formulated research tasks and ways of their solving. The second chapter describes the materials, methods and devices necessary for conducting experimental studies in solving the environmental quality control issues of children's playgrounds current state: the method of assessing the atmospheric air dustiness, bioindication methods; instruments for measuring the noise pollution level. Thework uses standard methods of determining the green areas condition, expert evaluations methods to establish important factors of environmental danger. The third chapter presents the experimental research results on the environmentalsituation at functioning playgrounds:1) the level of atmospheric air pollution in most playgrounds according to thelichenoindication method was noted as average (28.57%) and strong (21.98%);2) a greater degree of excess dust pollution on children's playgrounds was found onthe private sector territory compared to playgrounds located within multi-apartmentbuildings;3) the highest noise pollution level on the playgrounds was found within the multi-apartment building – 86.9 dB (A), within the private sector – 94.2 dB (A);4) a high level of biocontamination was recorded in 2019 in 42 sand samples -45.24% of viable helminth eggs were found, in 2020 - 43.75% in 48 samples, in 2021 in45 samples this indicator was 44.44%;5) the chemical composition of rainwater wastewater differs depending on thelocation of children's playgrounds: a petroleum products high content (3.7 mg/l) wasnoted for the area of multi-apartment development, and phosphorus (0.6 mg/l) highcontent for the private sector, which indicates the phosphate fertilizers use, which arewashed out of the soil over time;6) 737 trees and shrubs were examineded and were identified the dominant species of greenery 7) herbaceous plants whose pollen causes allergic reactions were found onchildren's playgroundsThe fourth chapter presents important factors determination of children's recreationareas environmental safety using expert evaluation methods: distance from the highway to the playground, traffic intensity, greenery presence on the playground, quantity and ecological condition of green mass.According to experimental determinations, an environmental safety integratedindex for children's playgrounds in urbanized areas is proposed as an indicator of theirecological quality. The index development is of practical importance as a basis foroperational control and decision-making regarding the current state assessment ofenvironmental safety at children's playgrounds in urban areas.The fifth chapter examines the main positions of proposed concept for the children's playgrounds environmental safety level ensuring control, which is based onfour components: proposed environmental safety index; site arrangement quality;citizenship’s environmental awareness, prompt response to environmental situationdeclining. To reduce the anthropogenic factors level impact on the territory of children's playgrounds, it is proposed to introduce complex greening taking into account the urban environment characteristics. The developed landscaping system effectiveness has been proven by two-year studies results. The creation plant protection strips (width up to 1 m) is an effective solution to avoid the negative environmental factors impact on the children's playgrounds. A multi-level model for managing the of children's playgrounds environmental safety is proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського