Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (21)Реферативна база даних (111)Книжкові видання та компакт-диски (122)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>K=САМБ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Смуток Л.В. 
Адміністративний, господарський та етноконфесійний розвиток Нового Самбора у XV - XVIII ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Смуток ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Досліджено історію Нового Самбора у XV - XVIII ст. Розглянуто формування системи міського управління. З'ясовано обсяг обов'язків і повноважень міських урядів. Проаналізовано персональний склад міських урядовців. Розкрито систему міського судочинства та його місце у судово-правовій системі Речі Посполитої. Проаналізовано адміністративно-правові взаємовідносини між містом та передмістями. З залученням нових джерел розкрито етноконфесійний склад населення Нового Самбора. Охарактеризовано економічне становище, специфіку розселення римо-католицької (польської) та єврейської громад й інших етноконфесійних груп. На підставі певних історичних свідчень скориговано чисельність міського населення у XV - XVIII ст. Проаналізовано стан міського господарства: специфіку його організації та зміни протягом зазначеного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО)-22 Новий Самбор +
Шифр НБУВ: РА359725

Рубрики:

      
2.

Галик В.М. 
Галицьке Підгір'я в громадсько-політичній та науковій діяльності Івана Франка: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Галик ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 20 с. — укp.

Вперше системно досліджено громадсько-політичну та наукову діяльність І. Франка на теренах Галицького Підгір'я. З використанням певних джерел проаналізовано стан вивчення проблеми, висвітлено відомі та введено до наукового кола маловідомі факти громадсько-політичної та науково-дослідницької діяльності вченого на теренах Дрогобиччини, Самбіщини, Старосамбірщини, Турківщини, Стрийщини та Сколівщини. На підставі комплексного вивчення й налізу історико-краєзнавчої та етнографічно-фольклорної спадщини І. Франка визначено чинники й обставини, які впливали на становлення та формування сфер його політичних і наукових пошуків. Визначено місце та розкрито значущість наукової спадщини І. Франка з історії Галицького Підгір'я. Висвітлено його участь в етнографічних експедиціях краєм та їх значення. Проаналізовано передвиборчу діяльність в час виборчих перегонів до австрійського сейму в 1895, 1897 та 1898 рр. На підставі систематизації фактичного матеріалу об'єктивно оцінено громадсько-політичну та наукову діяльність І. Франка на Галицькому Підгір'ї та його внесок у розвиток історико-краєзнавчої науки та національної історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)5-7 Ш5(4УКР)5-4 Франко І.Я.32 +
Шифр НБУВ: РА364439

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Самборська І.А. 
Геохімія розшарованих магматичних порід Олександрівської інтрузії (Середньопридніпровський мегаблок Українського щита): автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / І.А. Самборська ; Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П.Семененка НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості хімічного складу головних типів порід і мінералів Олександрівської інтрузії. Наведено гео- та петрохімічні характеристики порід. Наведено петрогенетичну модель формування й охарактеризовано рудну спеціалізацію порід. За мінеральним складом, текстурно-структурними ознаками та хімічним складом серед порід інтрузиву виділено дуніт, лерцоліт, вебстерити, норит, набронорит, габро, андезиновий анортозит, діорити, гранодіорити та плагіограніти. За результатами геохімічних досліджень установлено, що Олександрівська інтрузія - розшарована інтрузія з чіткою диференціацією порід за хімічним і мінеральним складом. Установлено приховану розшарованість ультрамафітів і мафітів. Доведено, що ультрамафіти (дуніт, лерцоліт, вебстерити) - кумулятивні породи. Виділено андезинові анортозити та встановлено їх належність разом з діоритами, гранодіоритами та плагіогранітами до однієї серії магматичних порід. Плагіогарнітоїди Олександрівської інтрузії мають значні геохімічні відмінності від плагіогранітоїдів сурського комплексу Середньопридніпровського мегаблоку, що доводить їх різні магматичні джерела й умови формування. Вивчено розподіл рудних елементів у породах і мінералах ультрамафіт-мафітового Олександрівського інтрузиву та зроблено висновок, що він є потенційно-нікеленосним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д59(45УКР)34 + Д342(45УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА361055

Рубрики:

      
4.

Самбор В.К. 
Діагностика та хірургічне лікування атипових і анапластичних менінгіом головного мозку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / В.К. Самбор ; АМН України. Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. — К., 2006. — 18 с. — укp.

На підставі результатів досліджень вивчено перебіг атипових і анапластичних менінгіом головного мозку, клінічні симпатокомплекси, які виникають у таких хворих, залежно від їх локалізації. Розглянуто сучасні методи нейровізуалізації, їх діагностичну цінність. Виявлено окремі рентгенологічні ознаки, характерні для атипових і анапластичних менінгіом головного мозку. Розроблено показання та протипоказання до хірургічного лікування хворих з цією патологією. Вивчено ефективність застосування різних нейрохірургічних доступів, методи та тактики проведення оперативних втручань за атипових і анапластичних менінгіом головного мозку різної локалізації. Виявлено гістологічні й електронно-мікроскопічні особливості, характерні для досліджених новоутворень головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.627.7-59 + Р636.770.96 +
Шифр НБУВ: РА345989

Рубрики:

      
5.

Самбор М. А. 
Інтерес в праві: загальнотеоретичні аспекти розуміння та реалізації: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / М. А. Самбор ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено поняття "інтерес в праві", "законний інтерес", "охоронюваний законом інтерес". Розкрито основні ознаки даних понять, а також проведено розмежування між ними. Проведено порівняльний аналіз нормативно-правового закріплення інтересу в змісті міжнародних документів, конституційних нормах, на рівні законів і підзаконних актів України та зарубіжних країн. Визначено структуру інтересу в праві, проведено його класифікацію. Проаналізовано взаємозв'язок інтересу в праві із суб'єктивним правом і юридичним обов'язком, внаслідок чого виділено спільні та відмінні риси даних категорій. Визначено поняття реалізації інтересу в праві, визначено його стадії й етапи, сформульовано форми, способи та засоби реалізації інтересу в праві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002 в + Х002.71
Шифр НБУВ: РА376249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Смуток І.І. 
Королівські столові маєтки в Галичині наприкінці XVI - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.І. Смуток ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Проаналізовано адміністративний та судовий устрій, організацію фіскально-господарської системи у королівських столових маєтках в Галичині (Самбірській економії). Адміністративно-судовий апарат управління в Самбірській економії складався з двох частин: вищих та середніх органів управління й урядовців, які існували у багатьох магнатських, церковних маєтках і королівщинах, та нижчих, що були інститутами громадського самоуправління. З точки зору організації господарства Самбірська економія була сукупністю об'єктів господарювання, що складали "скарбову" власність та забезпечували надходження прибутків до Королівського скарбу. До об'єктів віднесено солеваріння, виробництво поташу, фабрики, що виробляли залізо, фільварки, млини, корчми. Поза скарбовою власністю перебували господарства селян та інших категорій населення, контроль над якими здійснювався через фіскальні стягнення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)4-2
Шифр НБУВ: РА312736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлюта В.П. 
Образ Нестора Махна в творах українських письменників. Наукова достовірність і художній домисел: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.П. Михайлюта ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 20 с. — укp.

Досліджуються етапи процесу традиціоналізації образу історичної постаті Нестора Махна, простежується амплітуда оціночних коливань в історії художнього втілення ватажка селянського руху, охарактеризовано прорахунки документального і художнього мислення радянської доби, яке створило Нестору Махну негативний міфоімідж. Творчий доробок письменників 20-х років М.Ірчана, В.Підмогильного, В.Сосюри, К.Поліщука та ін. залишив для нащадків реалістичні риси образу, багатовимірність характеру, вдачі Н.Махна. Проаналізовано тенденції літератури соціалістичного реалізму 30-70-х рр., зокрема творів О.Гончара, П.Панча, на соціальне замовлення малювати спотворений образ Н.Махна. Вийшовши з-під контролю офіційні догматики, письменники 90-х років Р.Самбук, Я.Стельмах, В.Савельєв, Д.Маркиш, Г.Лютий та ін. створили нову ауру довкола імені Н.Махна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-34 + Ш5(УК=4/8)-34

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Лущак А.Р. 
Оптимізація психофізичної підготовки курсантів вищих закладів освіти МВС України: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / А.Р. Лущак ; Львів. держ. ін-т фіз. культури. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Визначено рівні психофізичної підготовки курсантів вищих навчальних закладів освіти МВС України, розроблено методику підвищення психофізичної готовності та наведено критерії її оцінки. За результатами проведеного дослідження визначено вихідні рівні психофізичних якостей курсантів, функціональний стан основних систем життєдіяльності курсантів 1 - 3 курсів, особливості їх розумової та фізичної працездатності, обсяг рухової активності. Запропоновано програму навчальних занять з фізичної підготовки для розвитку фізичних якостей курсантів з використанням спеціальних вправ з самбо та рукопашного бою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.153.18
Шифр НБУВ: РА315803 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Самбурський С.Е. 
Синтез властивостей кеталей 5-заміщених аценафтенхінонів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / С.Е. Самбурський ; НАН України. Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено оптимальні методи селективного захисту карбонільних груп 5-галогенозаміщених аценафтенхінонів, виявлено відмінні ознаки, які притаманні ізомерним сполукам і вивчено їх хімічну поведінку в основних середовищах. Синтезовано набір синтонів 5-заміщених аценафтенхінону. На прикладі реакції метоксидегалогенування проілюстровано можливість їх використання як субстратів для нуклеофільного ароматичного заміщення. Проведено експерименти з дослідження арилування 1-оксо-6-бромомонокеталю 5-бромоаценафтенхінону та біскеталю 5-хлороаценафтенхінону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г252.142 + Г252.551.5 +
Шифр НБУВ: РА344916

Рубрики:

      
10.

Закорко І.П. 
Спеціальна фізична підготовка у вищих навчальних закладах МВС України з урахуванням індивідуальних особливостей моторики курсантів: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / І.П. Закорко ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено методику та засоби підвищення рівня фізичної підготовленості курсантів вищих навчальних закладів МВС України, які грунтуються на використанні особливостей моторики та морфофункціональних даних курсантів у ході навчального процесу з дисципліни "спеціальна фізична підготовка". Запропоновано конкретні набори прийомів і комбінацій самбо та рукопашного бою залежно від індивідуальних характеристик моторики студентів. З метою успішного засвоєння курсантами прийомів рекомендовано комплекси вправ, спрямовані безпосередньо на розвиток груп м'язів, які беруть участь у їх виконанні. Обгрунтовано необхідність впровадження у навчальний процес з дисципліни "спеціальна фізична підготовка" комбінованих багатоборств, які складаються з кросової підготовки, прийомів єдиноборств і подолання перешкод, стрільби та психотренінгу, а також імітаційних моделей ситуацій, з якими офіцери правоохоронних органів зустрінуться у своїй професійній діяльності. На підставі узагальнення результатів досліджень навчального процесу у вузах і підрозділах МВС України, аналізу випадків застосування співробітниками правоохоронних органів заходів фізично-примусового впливу до правопорушників, а також дослідження закономірностей змагальної діяльності висококваліфікованих борців-самбістів розроблено та впроваджено у практику методичні рекомендації щодо підвищення ефективності викладання навчальної дисципліни "спеціальна фізична підготовка" у вузах і практичних підрозділах МВС України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.153.18
Шифр НБУВ: РА315382 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Радович Р.Б. 
Традиційне житлово-господарське будівництво українців північно-західної Галичини і південно-західної Волині другої половини XIX - початку ХХ ст.: етнічні риси і локальна специфіка: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Р.Б. Радович ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено особливості будівництва традиційного житла, специфіку організації дворів і господарських споруд на території північно-західної Галичини та південно-західної Волині станом на другу половину XIX - початок XX ст. Виділено чотири етнографічно-архітектурні райони з чітко вираженими локальними особливостями народної будівельної культури: центральний (Опілля), південний (подністрянське жидачівсько-самбірське Прикарпаття - Підгір'я), північний (південно-західна Волинь - Галицька Волинь), північно-західний (перемишльсько-яворівське Надсяння). Наведено відомості про житлово-господарський комплекс кожного з даних районів, визначено його загальні риси та специфічні особливості, проведено просторово-територіальну локалізацію. Наведено порівняльну характеристику житлово-господарського комплексу кожного з виділених районів та аналогічних комплексів суміжних етнографічних груп (бойків, волинян, подолян). Уточнено та локалізовано будівельну термінологію. До наукового обігу введено нові джерела, основу яких становить польовий етнографічний матеріал, зафіксований протягом 1985 - 2005 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,35)-423 + Т52(23=УКР7,35)-423 + Т52(23=УКР7,35)-423
Шифр НБУВ: РА352820

Рубрики:

      
12.

Самбірський М.М. 
Цінні папери ділових підприємств в умовах ринкової трансформації економіки України: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.01.01 / М.М. Самбірський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Виявлено та систематизовано головні макроекономічні чинники, що впливають на курси цінних паперів ділових підприємств за перехідної економіки. Обгрунтовано необхідність та запропоновано заходи щодо підвищення рівня капіталізації вітчизняних підприємств. Поглиблено визначення поняття "цінні папери", уточнено їх класифікацію за певними критеріями, досліджено їх основні функції за перехідної економіки. Узагальнено вітчизняний та зарубіжний досвід аналізу цінних паперів, розроблено й апробовано алгоритм аналізу доцільності купівлі акцій для портфельного та стратегічного інвестора, який передбачає поєднання фундаментального і технічного аналізу акцій. З'ясовано головні етапи розвитку ринку цінних паперів України, запропоновано головні напрями поліпшення інфраструктуного забезпечення обігу цінних паперів, проаналізовано цінні папери ділових підприємств різних галузей економіки, запропоновано схему підвищення ефективності їх функціонування, визначено головні напрями державної політики щодо цінних паперів ділових підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.292 +
Шифр НБУВ: РА328081

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Самборська О. Д. 
Модернізація інформаційно-цифрової підготовки майбутніх учителів початкових класів. / О. Д. Самборська. — Б.м., 2021 — укp.

У дослідженні здійснено теоретичне обґрунтування та експериментальну перевірку результативності модернізації інформаційно-цифрової підготовки майбутніх учителів початкових класів внаслідок застосування комплексного підходу до реалізації дидактичного потенціалу інформаційно-цифрових технологій (ІЦТ) в освітньому процесі початкової школи.У дисертації: визначено і теоретично обґрунтовано спосіб модернізації інформаційно-цифрової підготовки майбутніх учителів початкових класів на основі комплексного підходу до реалізації дидактичного потенціалу ІЦТ в освітньому процесі; розкрито суть інформаційно-цифрової компетентності майбутнього вчителя початкових класів; схарактеризовано рівні сформованості інформаційно-цифрової компетентності майбутніх учителів початкових класів; виокремлено чинники модернізації інформаційно-цифрової підготовки; удосконалено освітню компоненту інформаційно-цифрової підготовки майбутніх учителів початкових класів через обґрунтування мети, завдань і змісту професійно-орієнтованої дисципліни за вибором «Сучасні інформаційно-цифрові технології в освітньому процесі початкової школи»; уточнено поняття «інформаційно-цифрова підготовка майбутнього вчителя початкових класів».Подальшого розвитку набуло викладання і навчання дисциплін інформаційно-цифрової підготовки за рахунок застосування комплексного підходу до реалізації дидактичного потенціалу ІЦТ під час навчальних занять, самостійної роботи, практичної підготовки, контрольних заходів.^UThe study provides a theoretical generalization and proposes a new solution to the problem of modernization of information and digital training of future primary school teachers. It is done by means of justifying a comprehensive approach to realization of the didactic potential of information and digital technologies in the educational process and developing appropriate educational and methodological support for its implementation.In the dissertation: the way of modernization of information and digital training of future primary school teachers on the basis of the complex approach to realization of didactic potential of IDT in educational process is defined and theoretically substantiated; it revealed the essence of information and digital competence of the future primary school teacher; the levels of formation of information and digital training of future primary school teachers are characterized; factors of modernization of information and digital training was singled; educational component of information and digital training of future primary school teachers was improved by substantiating the purpose, tasks and content of the professionally oriented elective course «Modern Information and Digital Technologies in the Educational Process of Primary School»; the concept of "information and digital training of future primary school teachers" was clarified.The teaching and learning of information and digital training disciplines has been further developed due to the application of a comprehensive approach to the realization of the didactic potential of IDT during training sessions, independent work, practical training, and testing.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Щевйова У. Д. 
Вхідні простори житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ століття: стильові та художні особливості оздоблення: автореферат дис. ... д.філософ : 023 / У. Д. Щевйова. — Б.м., 2023 — укp.

Житлові споруди Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. (прибуткові багатоквартирні будинки, особняки та вілли) є важливими об’єктами національної культурної спадщини України, оскільки синтезують в собі провідні технічні та естетичні досягнення свого часу, відображаючи світогляд, самоідентифікацію архітекторів, будівничих та замовників. Житлові споруди демонструють особливості культури повсякденності, адже замовники, як і архітектори, виступали носіями культури епохи. В багатоповерхових прибуткових будинках вхідні простори розміщуються між вхідною брамою та дверима до приватного помешкання, включаючи вестибюль, коридор та сходову клітку, іноді ще допоміжні приміщення. TMВхідні простори є невіддільною, необхідною частиною будівлі, адже це спільна комунікаційна зона, яка слугує буфером між публічним і приватним, а також демонструє рівень статусності та смак власника. Відповідно, перед архітекторами і майстрами декоративного мистецтва кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. стояло завдання знайти найкращий варіант композиційного вирішення і художнього оздоблення вестибюлю та сходової клітки, що базується на законах гармонійної єдності функції та краси. Особлива роль у формуванні інтер’єрів споруди, їх художньої виразності належала декоративному мистецтву, адже для оздоблення вхідних просторів житлових 3 споруд Східної Галичини на межі ХІХ — ХХ ст. архітектори використовували художнє дерево, художній метал, художнє скло, художню кераміку, художні розписи, скульптурні форми, декоративний камінь та інші елементи. Актуальність теми дослідження визначається необхідністю проаналізувати стильові та художні особливості оздоблення вхідних просторів житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. задля доповнення відомостей про образотворче і декоративне мистецтво в інтер’єрах житлових споруд, а також з метою збереження автентичного декору та популяризації ідеї його професійної реставрації. Наразі відсутні окремі наукові праці, присвячені комплексному дослідженню декоративного вирішення вхідних просторів у структурі житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. Вперше внутрішні громадські простори у структурі історичної житлової забудови Львова на межі XIX — XX ст. стали об’єктом дисертаційного дослідження О. Лисенко, проте дослідниця обмежувалася, здебільшого, лише територією міста Львова та вужчими хронологічними рамками дослідження. Окрему інформацію про архітектуру Львова кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. отримуємо з праць науковців Ю. Бірюльова, І. Жука, С. Лінди. Архітектуру Івано-Франківська (Станіславова) розглядала науковець Л. Поліщук у дисертаційному дослідженні. Курортна забудова Трускавця XIX — першої половини XX ст. висвітлена у монографіях Х. Харчук. Житлова архітектура Львова періоду ар деко частково розглянута у працях А. Банцекової, а архітектура міжвоєнного модернізму стала об’єктом дослідження Ю. Богданової, І. Якубовського та інших науковців з НУ “Львівська політехніка”. Проте у наявних працях не акцентовано на програмному художньому оздобленні вхідних просторів житлових споруд вказаного періоду. Тобто більшість досліджень присвячені саме архітектурі певних міст, а не окремим видам мистецтва, зокрема 4 скульптурі, живопису, кераміці, металу тощо в оздобленні екстер’єрів та інтер’єрів житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. Окремі види декоративного мистецтва в архітектурі розглядали Б. Губаль, Н. Бабій, О. Нога, Р. Шмагало, Р. Грималюк та інші. Однак науковці не ставили собі за мету проведення комплексного аналізу вхідних просторів житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст., що і доводить актуальність дослідження. Крім того, дослідження житлової архітектури таких міст як Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Трускавець, Стрий, Самбір, Дрогобич, Коломия та ін. допоможе сформувати більш цілісну картину декоративного оздоблення вхідних просторів, яке значною мірою залежало від регіональних та соціально-економічних чинників. Саме тому обрана тема є важливою для розвитку історії та теорії мистецтва. Мета роботи — визначити особливості художнього вирішення вхідних просторів в житловій архітектурі Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. Наукова новизна роботи полягає в тому, що в ній вперше комплексне художнє оздоблення вхідних просторів в структурі житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. є окремим об’єктом наукового дослідження. У роботі проаналізовано (за збереженими об’єктами, архівними матеріалами) картину створення житлових споруд Східної Галичини того часу. Результати роботи відкривають можливості для проведення подальших досліджень вхідних дверей та в’їзних брам, парадних сходів, керамічних метлахських плиток, терацових покриттів підлоги, вітражів, художніх розписів, декоративної ліпнини та інших видів декоративно мистецтва в оздобленні вхідних просторів житлових споруд Східної Галичини кінця ХІХ — першої третини ХХ ст. за окремими типами орнаментальних мотивів.^UResidential buildings in Eastern Galicia at the end of the 19th to the first third of the 20th century (profitable multi-apartment houses, mansions, and villas) are significant objects of Ukraine’s national cultural heritage. They represent a synthesis of leading technical and aesthetic achievements of their time, reflecting the worldview, self-identification of architects, builders, and patrons. Residential buildings demonstrate the nuances of everyday culture, as patrons, like architects, served as carriers of the era’s culture. In profitable buildings, entry spaces are located between the entrance door (gate) and the door to private accommodations, including the vestibule, corridor, and staircase, sometimes with additional auxiliary spaces. Entry spaces are an inseparable, essential part of the building, as they serve as a common communication zone, acting as a buffer between the public and private realms, and also reflect the owner’s status and taste. Consequently, architects and decorative artists of the late 19th to the first third of the 20th century faced the task of finding the best compositional and artistic solutions for the decoration of vestibules and staircases, based on the principles of harmonious unity of function and beauty. A special role in shaping the interiors of these structures and their artistic expressiveness was assigned to decorative art. To adorn the entry spaces of residential buildings in Eastern Galicia on the cusp of the 19th and 20th centuries, architects employed decorative woodwork, artistic metalwork, stained 15 glass, artistic ceramics, decorative paintings, sculptural forms, decorative stone, and other elements. The relevance of the research topic is determined by the necessity to analyze the stylistic and artistic features of the decoration of entry spaces in residential buildings in Eastern Galicia from the late 19th to the first third of the 20th century. This analysis serves the purpose of supplementing our knowledge of visual and decorative arts within the interiors of residential structures and promoting the idea of their professional restoration. Currently, there is a lack of individual scholarly works dedicated to a comprehensive study of the decorative solutions for entry spaces in the structure of residential buildings in Eastern Galicia from the late 19th to the first third of the 20th century. Previously, O. Lysenko conducted a dissertation study, albeit primarily focused on the territory of Lviv and narrower chronological research limits. Additional information about the architecture of Lviv at the end of the 19th to the first third of the 20th century is available from the works of researchers such as Yu. Biryulov, I. Zhuk, S. Linda. Ivano-Frankivsk’s architectural history was explored by L. Polischuk in her dissertation research. The resort architecture of Truskavets from the 19th to the first half of the 20th century is illuminated in the monographs of Kh. Kharchuk. The residential architecture of Lviv during the Art Deco period was partially studied in the works of A. Bantsekhova, while the architecture of the interwar modernism period became the subject of research by Yu. Bohdanova, I. Yakubovsky, and other scholars from the Lviv Polytechnic National University. However, existing research works do not emphasize the programmatic artistic decoration of entry spaces in residential buildings during the specified period. Most studies are dedicated to the architecture of specific cities rather than individual forms of art, including sculpture, painting, ceramics, metalwork, and more, in the decoration of exteriors and interiors of residential buildings in Eastern Galicia from the late 19th to the first third of the 20th century. Certain forms of decorative art in architecture have been examined 16 by B. Hubal, N. Babiy, O. Noha, R. Shmahalo, R. Hrymaliuk, and others. Nevertheless, these researchers did not set out to conduct a comprehensive analysis of entry spaces in residential buildings in Eastern Galicia from the late 19th to the first third of the 20th century. This underscores the relevance of the current research. Furthermore, the study of residential architecture in cities such as Lviv, Ivano-Frankivsk, Ternopil, Truskavets, Stryi, Sambir, Drohobych, Kolomyia, and others will contribute to forming a more complete picture of the decorative ornamentation of entry spaces, which was significantly influenced by regional and socio-economic factors. Thus, the chosen research topic is crucial for the development of the history and theory of art. The aim of this work is to identify the artistic features of entry spaces in residential architecture in Eastern Galicia from the late 19th to the first third of the 20th century.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського