Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (233)Реферативна база даних (917)Книжкові видання та компакт-диски (39)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=IF<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 335
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Андрик Є.Й. 
Біолого-екологічна характеристика та питання охорони IFritillaria meleagris/i L. (ILiliaceae/i Juss.) на Притисянській низовині: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Є.Й. Андрик ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Висвітлено питання поширення та еколого-ценотичної приуроченості F. meleagris. На підставі літературних даних укладено карту загального виду з включенням східних регіонів поширення. Детально вивчено особливості життєвого циклу: виділено сім вікових станів, виявлено поліваріантність онтогенетичного розвитку особин. Досліджено особливості репродуктивної біології виду. Охарактеризовано варіювання 26-ти біоморфологічних ознак особин. Визначено вікову та просторову структуру популяцій за відмінних умов зростання. Установлено вікові спектри модельних популяцій і базовий віковий спектр для виду на Притисянській низовині. З'ясовано, що умови зростання у розріджених лісових ценозах є найбільш близькими до екологічного та фітоценотичного оптимумів F. meleagris. Для Притисянської низовини виявлено причини скорочення чисельності виду та розроблено пропозиції щодо збереження та відтворення його популяцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.12 Lil +
Шифр НБУВ: РА326317

Рубрики:

      
2.

Яринчин А.М. 
Взаємодія озимої пшениці та збудників хвороб зерна в агроценозах України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.01.11 / А.М. Яринчин ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с.: рис. — укp.

Установлено ступінь розвитку та поширення фузаріозу колоса й альтернаріозу в різних грунтово-кліматичних зонах України на перспективних і рекомендованих для виробництва сортах озимої пшениці. Виявлено найбільш поширені види p. Fusarium, визначено їх патогенність. Показано значення зовнішнього заспорення грибами pp. Fusarium і Alternaria у визначенні внутрішнього ураження. З метою наукового обгрунтування створення штучних інфекційних фонів вивчено можливість сумісності різних видів p. Fusarium у комплексі для штучної інокуляції. За допомогою електронної сканувальної мікроскопії досліджено паразитичний розвиток різних структур F. culmorum на поверхні зерна озимої пшениці в часі протягом перших 54 год після зараження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.13 + П491.121.03 +
Шифр НБУВ: РА345797

Рубрики:

      
3.

Похоленко О.А. 
Взаємодія піридо[2,1-а]ізоіндолу і 2,4-диметилпіримідо[2,1-а]ізоіндолу з малеїнімідами та синтез нових похідних конденсованих ізоіндолів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / О.А. Похоленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Розраховано вільну енергію активації процесу взаємопереходу їх атропоізомерів, що складала величину 78 - 80 кДж/моль, знайдено спектральні критерії ідентифікації продуктів відкритого перегрупування. Синтезовано нові похідні піразоло[5,1-a]ізоіндолу та показано, що взаємодія 2-метил-1,3,4,5-тетрагідро-2H-ізоіндоло[2,1-b]індазолу з п-толілмалеїнімідом відбувається з перегрупуванням, аналогічним перегрупуванню у реакції піридо[2,1-a]ізоіндолу з малеїнімідами. Досліджено взаємодію 2,4-диметилпіримідо[2,1-a]ізоіндолу з малеїнімідами за умов термодинамічного контролю та установлено утворення 4-аміно-2-R-9-(1-R-2,5-диоксотетрагідро-1H-3-піроліл)-2,3-дигідро-1H-бензо[f]ізоіндол-1,3-діонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г261.371 +
Шифр НБУВ: РА327670

Рубрики:

      
4.

Карачинська Н.В. 
Взаємодія трансгенних рослин картоплі з грунтовими мікроорганізмами: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Н.В. Карачинська ; Ін-т агроекології УААН України. — К., 2008. — 13 с. — укp.

За результатами досліджень взаємодії трансгенних рослин картоплі, створених на основі перспективних сортів вітчизняної селекції, з грунтовими мікроорганізмами показано виникнення екологічних ризиків, пов'язаних з можливим неконтрольованим процесом горизонтального перенесення генів генетичної конструкції, від бактеріальних клітин рекомбінантних форм A. tumefactiens GV2260 до клітин інших грунтових мікроорганізмів, зокрема - P. fluorescens 7769. Оцінено швидкість розкладання рослинних решток і деградації ДНК у трансгенних рослинах картоплі під впливом целюлозоруйнівних мікроорганізмів дерново-середньопідзолистого грунту. Показано, що майже 90 % генів nptII, 35S у ДНК рослинних решток трансгенних рослин картоплі сорту Радич деградує на 30-ту добу. Установлено диференціацію трансгенних клонів картоплі за впливом на накопичення інфекційних структур гриба F. oxysporum. Виявлено клони трансгенних рослин картоплі, здатних зменшувати та збільшувати чисельність популяцій фітопатогенного гриба на бульбах. Запропоновано використання розроблених методичних підходів агроекологічними службами та науково-дослідними установами для виявлення ризиків вирощування трансгенних рослин в агросистемах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.1-31 +
Шифр НБУВ: РА360881

Рубрики:

      
5.

Семенов Д.В. 
Вплив легування та ультразвукової ударної обробки на фізико-механічні властивості інварних ГКЦ сплавів системи Fe - Ni - C: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / Д.В. Семенов ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2006. — 28 с.: рис. — укp.

Показано, що у ГЦК сплавах, які містять вуглець, Fe - Ni - C, Fe - Ni - X - C (X = Co, Mn) з вмістом нікелю близько 30 %, як і в Fe - Ni інварах, має місце поряд з твердорозчинним інварне зміцнення за магніто-дисперсійним механізмом, яке має прояв у зменшенні відносного приросту межі плинності зі зниженням температури сплавів, які містять C, або в яких концентрація Ni наближається до інварної композиції (34 %), що пояснюється впливом цих елементів на магнітний порядок. Установлено малий вплив домішок Mn (0,5 - 1,5 %) або Co (1 - 2 %) на інварний внесок у зміцнення. Показано, що циклічні навантаження у межах 300 - 600 циклів за максимальної амплітуди деформації 2,2 % інварних сплавів, які містять вуглець і кобальт, Fe - Ni - Co - Y - C, Fe - Ni - Y - C, зберігають інварні та пружні властивості, а також не проявляють знеміцнення, що забезпечено незмінним фазовим складом та відносно стабільним міжатомним зв'язком, а сплави, додатково леговані Mn, мають нижчі втомні властивості. За даними рентгенівських і мессбауерівських досліджень установлено перерозподіл вуглецю в аустеніті Fe - Ni - C під дією ударної ультразвукової (P = 2,4 - 4,7 Дж/с) обробки за 300 К, у результаті якої на відміну від ефекту ударної низькочастотної обробки (f = 0,78 Гц, P = 0,15 Дж/с), не зафіксовано зміну фазового складу та принципово пружних модулів і магнітного порядку, який забезпечує збереження інварного ефекту. На підставі одержаних даних зроблено висновок щодо ефективності ударної обробки сплаву з використанням високої частоти ударів як способу поверхневого зміцнення за збереження інварних і пружних властивостей Fe - Ni - C сплавів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К293.207.7 + К293.208 +
Шифр НБУВ: РА347969

Рубрики:

      
6.

Попов М.М. 
Вузькі оператори та геометрія просторів вимірних функцій: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.01 / М.М. Попов ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2006. — 30 с. — укp.

Досліждено геометричні властивості симетричних F-просторів функцій на безатомних просторах з мірами та лінійних неперервних операторів, визначених на цих просторах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В162.13,0 +
Шифр НБУВ: РА346005

Рубрики:

      
7.

Жук А.В. 
Екологічна концепція відновлення біогеоценозів на зрубах букових лісів Північної Буковини: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.В. Жук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 22 с. — укp.

Комплексно оцінено відновну динаміку біогеоценозів на зрубах букових лісів східно-північної межі ареалу F. sylvatica L. на ініціальних стадіях сукцесії. Розроблено алгоритм-схеми ієрархічного різницевого аналізу біогеоценотичного різноманіття й екологічного оцінювання екотопів зрубів букових лісів Північної Буковини. Запропоновано оригінальні методичні підходи до визначення абіотичного різноманіття біогеоценозів і обчислення конкурентної напруженості у фітоценозах. Оцінено видове, таксономічне та структурне різноманіття, складності угруповань, а також різноманіття абіотичних факторів. Надано екологічну оцінку толерантності рослин і рослинних угруповань до дії екологічних чинників. Рослинні угруповання ординовано в екологічному просторі. Проаналізовано взаємозв'язок екологічних факторів, що сукупно впливають на рослинний покрив зрубів букових лісів і оцінено їх значущість. Проаналізовано динаміку видового складу рослинного покриву зрубів і конкурентну структуру досліджених фітоценозів. Виявлено функціональні групи фітоценозів зрубів букових лісів у контексті відновних динамічних процесів. Здійснено прогноз потенційної флори зрубів букових лісів Північної Буковини за розробленою комп'ютерною програмою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-441 +
Шифр НБУВ: РА358076

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Пантєлєєв В.К. 
Імунологічні основи створення стійких до IPuccinia recondita/I Rob. et Desm. If. sp. tritici/I Eriks. сортів пшениці в Україні: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 06.01.11 / В.К. Пантєлєєв ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.25*74 + П413 + П212.1-31
Шифр НБУВ: РА319330 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Черницький Ю.О. 
Кореневі гнилі озимої пшениці в зоні Полісся України та заходи щодо обмеження їх розвитку: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Ю.О. Черницький ; УААН. Ін-т агроекології та біотехнології. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено поширення та розвиток кореневих гнилей озимої пшениці у Поліссі України, визначено екологічно безпечні заходи та засоби для обмеження ураженості рослин кореневими гнилями та підвищення урожайності культури. Вивчено вплив попередників та мінеральних добрив на розвиток кореневих гнилей та урожайність озимої пшениці. Встановлено біологічну та економічну ефективність застосування мікробних препаратів як засобів захисту рослин від збудників кореневих гнилей. Виділено новий штам бактерії-антагоніста Bacillus subtilis 23 з високою антагоністичною активністю щодо збудників кореневих гнилей озимої пшениці, а саме: Bipolaris sorokiniana (Sacc.) Shoem., Gaeumannomyces graminis (Sacc.) Arx. et Oliver (syn.Ophiobolus graminis Sacc.), Fusarium oxysporum (Schlesht.) Snyd et Hans, F. culmorum (W.G.Sm.) Sacc, F.avenaceum (Fr.) Sacc., F. heterosporum Nees, F. sporotrichiella Bilai,F. oxysporum var. orthoceras (App. et Wr.) Bilai, F. solan (Mart.) App. et Wr., Pseudocercosporella herpotrichoides (Fron.) Deighton (syn. Cerposporella herpotrichoides Fron.). Встановлено, що обробка насіння мікробними препаратами сприяє зменшенню розвитку кореневих гнилей, підвищенню урожаю та якості продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.149 коренева гниль + П491.12
Шифр НБУВ: РА331028

Рубрики:

      
10.

Яковлєва Т.Ю. 
Локальна пластична деформація і втома металів при різних швидкостях навантажування та асиметрії циклів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.02.04 / Т.Ю. Яковлєва ; Ін-т пробл. міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України. — К., 2006. — 38 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення актуальної наукової проблеми визначення опору втомі та циклічної тріщинотривкості металів. Розроблено критерії граничних станів, що настають у зонах локалізації пластичного деформування під час інкубаційного та активного періодів втомного руйнування. На підставі результатів експериментальних досліджень впливу умов навантажування, початкової структури та технологічних чинників на структурні та фрактографічні характеристики ряду конструкційних, жароміцних, корозійнотривких сплавів виявлено основні закономірності локалізації пластичного деформування та розроблено фізично обгрунтовану математичну модель поширення зон локального пластичного деформування, яка є дійсною для інкубаційного та активного періодів втомного руйнування. Одержано рівняння кривої втоми та кінетичної діаграми втомного руйнування, які в явному вигляді враховують f та R. З'ясовано, що рівняння кінетичної діаграми втомного руйнування є дійсним для всього інтервалу довжини тріщин: від коротких до макроскопічних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.223 +
Шифр НБУВ: РА345402

Рубрики:

      
11.

Здомський Л.С. 
Локальні та комбінаторні властивості топологічних груп: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Л.С. Здомський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 17 с. — укp.

Виведено три нові локальні кардинальні інваріанти топологічних просторів (sb-, cs- та cs*-характер), досліджено їх базові властивості. Охарактеризовано різноманітні властивості типу обмеженості вільної (абелевої) топологічної групи F(X) (A(X)), що дозволяє довести існування моделей ZFC, в яких властивості Скіперза (Менгера) є l-інваріантними. Показано, що кожна сепарабельна метризовна абелева група H є підгрупою сепарабельної метризовної подільної абелевої групи G. Дане твердження доведено на підставі аксіоми вибору, що обумовлює невизначеність дискриптивної структури топології на подільній групі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.81,0 + В182.3,0 +
Шифр НБУВ: РА346201

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Штепа Н.І. 
Математичне моделювання розподілу корисних копалин методами інтерлінації та інтерфлетації функцій: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.05.02 / Н.І. Штепа ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д451/453-0 с18
Шифр НБУВ: РА370591 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Джам М.А. 
Особливості розвитку фузаріозу колоса зернових колосових культур в умовах Полісся України та вдосконалення захисних заходів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / М.А. Джам ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Уперше за умов Полісся України ідентифіковано видовий склад збудників фузаріозу колоса на озимій пшениці, тритікале та житі. Установлено, що найбільшу питому частку у комплексі збудників фузаріозу колоса має на озимій пшениці - F. graminearum (35,0 %), тритікале - F. graminearum (27,4 %), житі - F. culmorum (32,8 %). З'ясовано наявність кореляційного зв'язку між кількістю опадів за період цвітіння, молочною стиглістю та питомою часткою видів F. graminearum (r = 0,589), F. avenaceaum (r = 0,875) і F. sporotrichiella var. poae (r = -0,647) та побудовано відповідні моделі. Доведено залежність між інтенсивністю ураження та показниками маси зерен з колоса, маси 1 000 зерен і схожості. Виділено стійкі та помірно стійкі сорти озимої пшениці, тритікале та жита щодо збудників фузаріозу колоса. За умов in vitro установлено високу фунгіцидну активність препаратів "Фолікур БТ", к.е., "Колосаль", к.е. та бінарної суміші "Агат 25 К", т.п. і "Альто Супер 330 ЕС", к.е. щодо інгібування конодій F. graminearum, F. culmorum, F. sporotrichiella var. poae. Експериментально визначено, що застосування суміші біопрепарату "Агат 25 К", т.п. і фунгіциду "Альто Супер 330 ЕС", к.е. перешкоджає накопиченню токсинів у зерні озимої пшениці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 фузаріоз + П491.12 +
Шифр НБУВ: РА340769

Рубрики:

      
14.

Ретьман С.В. 
Плямистості озимої пшениці в Лісостепу України й концептуальні основи захисту: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.11 / С.В. Ретьман ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 43 с. — укp.

Вивчено біологічні особливості збудників плямистостей озимої пшениці, спричинених некротрофними патогенами. Розроблено концепцію захисту озимої пшениці від хвороб листя та колосу. На підставі аналізу даних щодо розвитку основних хвороб даної культури за 1991 - 2007 рр. з'ясовано зміни, що відбулися у структурі патогенного комплексу грибів-збудників хвороб озимої пшениці. Суттєво збільшилась частка плямистостей листя (піренофорозу - до 12 - 15 %, септоріозу листя - до 20 - 25 %) і зменшилася - борошнистої роси. Уточнено видовий склад збудників септоріозу листя й альтернаріозу. Встановлено тенденцію до домінування за останні роки у комплексі збудників фузаріозу колоса озимої пшениці F. sporotrichiella var. poae. Вперше в Україні за природних умов виявлено сумчасте спороношення Pyrenophora tritici-repentis й Lewia infectoria. Досліджено особливості симптоматики Bipolaris sorokiniana на зернових культурах. Установлено шкідливість Pyrenophora triticiirepentis і Stagonospora avenae f. sp. triticea на озимій пшениці. Показано, що ураження листя озимої пшениці хворобами порушує азотний баланс рослин. Розроблено модель шкідливості комплексу хвороб озимої пшениці. Показано роль добрив і стійкість сортів у обмеженні розвитку хвороб. Оцінено токсичність фунгіцидів оновленого асортименту щодо збудників хвороб листа та колоса озимої пшениці. Визначено оптимальні строки їх застосування. Оцінено економічну ефективність дво- та триразової обробки фунгіцидами. За результатами проведених багаторічних досліджень розроблено концепцію захисту озимої пшениці від хвороб листя та колосу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 + П491.121.03 +
Шифр НБУВ: РА366587

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Сухомлин М.М. 
Проблема сумісності у вищих базидіоміцетів (фізіологічні, екологічні, морфологічні аспекти): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.21 / М.М. Сухомлин ; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. — К., 2003. — 38 с.: рис. — укp.

Вивчено морфологічні, фізіологічні і екологічні прояви сумісності у вищих базидіоміцетів. Встановлено, що функціонування комплексів сумісності (статева та соматична сумісність або несумісність та інтерстерильність) вищих Basidiomycota пов'язане між собою та проявляється на різних етапах життєдіяльності організмів, від монокаріотичного міцелію до плодових тіл. Визначено, що статева сумісність, як і статева несумісність гомокаріонів, відзначається різними проявами міцеліальної реакції. За результатами дослідження Flammulina velutipes підтверджено факт можливості незалежної від чинників сумісності ініціації формування плодових тіл. Встановлено, що монокаріотичні плодові тіла морфологічно відрізняються від дикаріотичних за розмірами, формою шапинки та ніжки, будовою гіменію. Визначено нові чинники сумісності в генераціях F velutipes за умов монокаріотичного плодоношення. Показано, що сумісність статевих чинників визначає формоутворення плодових тіл та впливає на показник біологічної ефективності. Визначено показники монокаріотичного плодоношення та їх успадкування. Встановлено генетичну структуру популяцій у Heterobasidion annosum, Oudemansiella mucida та Flamulina velutipes. На підставі результатів вивчення міцеліальної сумісності дикаріонів F. velutipes з'ясовано, що характер культурально-морфологічних особливостей міцеліальних реакцій на середовищі відрізняється за різних сполучень дикаріонів залежно від їх генетичного статусу. генетичного статусу самого гетерокаріону. Запропоновано трансплантацію частин плодових тіл базидіальних грибів як одного зі способів вивчення сумісності культур. Вперше встановлено особливості морфогенезу плодових тіл у разі трансплантування напівсумісних тканин. Встановлено наявність на території України двох інтерстерильних груп H. annosum, ідентичних до відомих у Європі S та P груп. Схрещування тестерів 21-го штаму F. velutipes виявило наявність інтерстерильності у цього виду. На засадах ієрархічного континуалізму визначено структурну організацію організменного та популяційного рівнів вищих базидіоміцетів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.56*80 + Е521.56*73 +
Шифр НБУВ: РА323586

Рубрики:

      
16.

Мельник Р.М. 
Процеси скорельованої перколяції у гетерогенних системах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.24 / Р.М. Мельник ; НАН України. Ін-т біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка. — К., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано нову асоціативну модель для широкого класу задач скорельованої перколяції на гратках вузлів і зв'язків. Для розробки цієї моделі проаналізовано режими росту кластерів і досліджено поведінку порогу перколяції. Розвинено граткову модель скорельованих водневозв'язаних систем і досліджено залежність середнього розміру дірок від параметру асоціативності f. Показано, що низька розчинність великих вуглеводневих молекул у водневозв'язаних структурованих рідинах (таких як вода) може бути наслідком сильної скорельованості між молекулами розчинника. Вивчено особливості електричного руйнування для граткових резисторних моделей з відновлювальними базисними елементами. Виявлено, що для таких систем характерні періодичні процеси руйнування - відновлення. Проведено порівняльний аналіз кінетики руйнування для моделей перколяційного пробою типу провідник - надпровідник (ПН) і провідник - діелектрик (ПД). Встановлено, що за умов динамічного руйнування для цих моделей спостерігається просторова самоорганізація систем. З метою пояснення аномалій тиксотропно-реопексичного переходу концентрованих колоїдних дисперсій запропоновано комбінований варіант моделі ПД - ПН. Здійснено порівняння числових досліджень з експериментальними реологічними даними, отриманими для тиксотропних водних суспензій каолінової глини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г63-2 +
Шифр НБУВ: РА328824

Рубрики:

      
17.

Тимощук О.А. 
Суха фузаріозна гниль картоплі та заходи щодо обмеження її розвитку в умовах Полісся України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / О.А. Тимощук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено розповсюдження, шкідливість, біологічні властивості збудників сухої фузаріозної гнилі, виникнення якої обумовлено дією грибів роду Fusarium. Встановлено вплив біотичних та абіотичних факторів на ріст і розвиток збудників сухої гнилі, а також характер їх взаємовідносин з деякими патогенами грибного та бактеріального походження. Доведено, що в патогенезі фузаріозної гнилі беруть участь декілька видів грибів роду Fusarium, які на основі анатоморфологічних властивостей ідентифіковано як F. avenaceum (Fr.) Sacc., F. culmorum (W.G.Sm) Sacc, F.gibbosum App. et Wr. emend. Bilai, F. solani (Mart.) Sacc.. Експериментально виявлено, що у взаємовідносинах видів роду Fusarium з Phytophthora infestans (Mont.) de Barу та Alternaria solani (Ell et Mart) J. et G. не спостерігається пригнічення росту та розвитку фузаріїв фітопатогенними грибами-збудниками фітофторозу та альтернаріозу. В процесі визначення характеру взаємовідносин фузаріїв зі збудниками мокрої бактеріальної гнилі доведено, що вид Erwinia carotovora subsp. carotovora (Jones) Bergey et al пригнічує розвиток грибів роду Fusarium, утворюючи зону інгібіції, а бактерії Bacillus polymyxa Mig. і Pseudomonas fluorescens Mig. не спричиняють негативного впливу у разі їх сумісного культивування з F. culmorum, F. solani та F.oxysporum. Досліджено вплив біотичних та абіотичних факторів на ріст і розвиток збудників фузаріозної гнилі, встановлено оптимальні температури та виявлено фунгіцид (Ридоміл Голд МЦ 68 WP, з.п.), який повністю пригнічує розвиток видів F. culmorum, F. oxysporum і F. solani за лабораторних умов. Проведено випробування сортів вітчизняної та зарубіжної селекції на стійкість проти сухої фузаріозної гнилі бульб і виділено відносно стійкі сорти, якими є: Адретта, Альвара, Бородянська рожева, Віринея, Дара, Дніпрянка, Загадка, Кобза, Косень 95, Луговська, Світанок київський, Серпанок, Слов'янка та Явір, які доцільно використовувати для проведення цілеспрямованої селекції на дану ознаку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 Fusarium + П491.151(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА354375

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Кручиненко О.В. 
Фасціольоз великої рогатої худоби у зонах Лісостепу і Cтепу України (діагностика та заходи боротьби): автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / О.В. Кручиненко ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень щодо епізоотичної ситуації з фасціольозної, фасціольозно-дикроцеліозної та фасціольозно-стронгілятозної інвазії органів травлення у великої рогатої худоби (ВРХ) за умов Лісостепової та Степової зон України. Вивчено патолого-анатомічні зміни у печінці, гістологічні - у лімфатичних вузлах, морфологічні та біохімічні у крові тварин, уражених фасціолами. Досліджено питання вдосконалення зажиттєвого діагностування фасціольозу, а також випробування та впровадження у виробництво нових антигельмінтиків комбітрему та рафезолу для лікування ВРХ у разі фасціольозу. З використанням результатів проведених досліджень розроблено рекомендації щодо боротьби з фасціольозом тварин. Відзначено, що основним проміжним хазяїном для виду F. hepatica за умов зони Лісостепу (Полтавщина) є малий ставковик L. truncatula. Встановлено, що фасціольоз у ВРХ супроводжується певними патолого-анатомічниии змінами у печінці, особливо в її правій, квадратній і хвостатій частках, а за результатами гістологічних досліджень печінки - глибокими деструктивними стромально-судинними та некротично-дистрофічними змінами, в лімфатичних вузлах - розвитком лімфаденіту, ангіосклерозу та гемосидерозу. Виявлено, що на території центральної частини України (на Полтавщині) яйця фасціол на поверхні грунту здатні перезимовувати та залишатися життєздатними з літнього періоду до весняного протягом восьми місяців, а з зимового до літнього - шість місяців. Вивчено терапевтичну й економічну ефективність антигельмінтиків у разі фасціольозної інвазії ВРХ, встанолено їх позитивну дію на морфологічні та біохімічні показники крові хворих на гельмінтози тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.623.2-911-6 +
Шифр НБУВ: РА365871

Рубрики:

      
19.

Мазанний О.В. 
Фасціольозно-парамфістомозна інвазія великої рогатої худоби (особливості епізоотології, діагностика та заходи боротьби): Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / О.В. Мазанний ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Визначено особливості епізоотології фасціольозу та парамфістомозу за моно- та мікстінвазії великої рогатої худоби у Харківській області. Встановлено, що основними збудниками фасціольозу на Сході України є Fasciola hepatica, парамфістомозу - Paramphistomum cervi (син. Liorchis scotiae). Виявлено, що основними проміжними хазяями для F. hepatica є прісноводні молюски виду Lymnaea truncatula, для P. cervi - Planorbis planorbis. Визначено особливості взаємовідносин фасціол та парамфістом в організмі дефінітивного хазяїна. Вивчено патогенез змішаної фасціольозно-парамфістомозної інвазії у великої рогатої худоби. Проведено експериментальне дослідження ефективності трематодоцидів та розроблено схему лікувально-профілактичних заходів щодо боротьби з фасціольозом і парамфістомозом за моноінвазій та їх асоційованого перебігу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.623.2-911 +
Шифр НБУВ: РА348031

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Пазюра С.О. 
Фізичні процеси в іоносферній плазмі. що супроводжували найсильніші геокосмічні бурі: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / С.О. Пазюра ; Ін-т радіофізики і електрон. ім. О.Я.Усикова НАН України. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано варіації стану космічної погоди над Україною, які супроводжувалися рядом іоносферних бур в 2003 - 2006 рр., висвітлено фізичне тлумачення спостережуваних явищ та їх моделювання. Визначено параметри іоносфери для чотирьох геокосмічних бур. Наведено кількісні характеристики варіацій концентрації електронів, висоти максимуму шару F2 іоносфери, температур електронів та іонів, вертикальної складової швидкості руху плазми в іоносфері, концентрації іонів водню в періоди іоносферних збурень. Проведено числове моделювання варіацій вторинних параметрів плазми, що характеризують динамічні процеси та тепловий режим верхньої атмосфери Землі, під час сильних і помірних магнітних бур. Описано механізми глибоких негативних збурень середньоширотної іоносфери під час сильних геокосмічних бур, а також досліджено фізичні процеси та механізми, які призводять до виникнення іоносферних бур зі знакозмінними фазами та визначають особливості їх розвитку. Охарактеризовано поводження середньоширотної іоносфери Європи під час геомагнітних бур за результатами проведених досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214,224 +
Шифр НБУВ: РА370028 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського