Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (215)Книжкові видання та компакт-диски (70)
Пошуковий запит: (<.>U=Е60*732.241$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Жиліщич Ю. В. 
Біохімічні механізми впливу кадмію на кисень-транспортну функцію крові тварин: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.04 / Ю. В. Жиліщич ; Ін-т біології тварин НААН. — Л., 2011. — 17 с.: табл. — укp.

Проаналізовано біохімічні механізми порушень у кисень-транспортній функції крові та функціональній активності еритроїдних клітин в організмі кролів і щурів у динаміці 28-добового введення хлориду кадмію (3 мг/кг маси). Показано, що під впливом кадмію пригнічується синтез гемоглобіну, прискорюється старіння еритроцитів і порушується стабільність мембран внаслідок стимуляції процесів пероксидного окиснення ліпідів та інгібування активності ферментів антиоксидантної системи та пентозофосфатного шунту гліколізу. Встановлено особливості адаптаційної відповіді системи еритрону на тривале надходження кадмію в організм тварин. Вперше показано відмінності в метаболічних реакціях еритроїдних клітин кісткового мозку та крові на отруєння катіонами кадмію, сприйнятливості клітин кролів і щурів до оксидативного стресу та впливу вітаміну E. Експериментально доведено коригувальний вплив alpha-токоферолу на кисень-транспортну функцію крові за умов тривалого надходження кадмію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241.5-641.1
Шифр НБУВ: РА382426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Ерстенюк Г.М. 
Біохімічні механізми пошкодження еритроцитів за умов експериментальної інтоксикації кадмієм: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.01.32 / Г.М. Ерстенюк ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 36 с.: рис., табл. — укp.

За результатами досліджень уперше експериментально встановлено, що надходження іонів кадмію в організм тварин зумовлює виникнення вільнорадикальної патології, спричиненої порушенням структурно-функціонального стану еритроцитів і гемоглобіну. Виявлено, що за умов кадмієвої інтоксикації відбуваються зміни жирнокислотного складу ліпідів і мають місце окиснювальні модифікації білків еритроцитів, що призводить до порушення структури біомембран. Показано, що інтоксикація іонами кадмію спричинює порушення в середовищі існування еритроцитів, які проявляються цими змінами та порушенням прооксидантно-антиоксидантної рівноваги в еритроцитах та плазмі крові. Розроблено концепцію біохімічних механізмів токсичної дії іонів кадмію на еритроцити, провідним з яких є оксидативний стрес, спричинений змінами лігандних форм гемоглобіну, порушенням процесів оксигенації тканин і розвитком гіпоксії, що призводить до морфологічних змін. Це визначено на підставі результатів цитологічних і електронномікроскопічних досліджень тканин нирок і печінки. Установлено, що у разі введення унітіолу та селеніту натрію зменшується токсична дія іонів кадмію на еритроцити, покращується функціональна здатність гемоглобіну, активізуються біохімічні реакції антоксидантного захисту, відбувається стабілізувальний вплив на структуру тканин печінки та нирок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241*72*801.1-641 +
Шифр НБУВ: РА334294

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Мохамад Хані Румієх 
Вивчення взаємозв'язку між процесами іонного транспорту і зміною форми еритроцитів: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Мохамад Хані Румієх ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено взаємозв'язок між умовами середовища, процесами іонного транспорту та морфології еритроцитів людини, щура та півня. Вивчено особливості взаємодії мембрани еритроцитів з модифікаторами форми й інгібіторами аніонного транспорту за умов модифікації іонної сили та складу позаклітинного середовища. Установлено, що введення еритроцитів в ізотонічне середовище сахарози з низьким вмістом іонів хлору призводить до трифазної послідовності змін форми клітин (морфологічної відповіді (МВ)), складовими якої є швидкість сферуляції (фаза 1), відновлення форми близької до дискоїдної (фаза II) і повторної сферуляції (фази I) та повторної сферуляції (фази III). Установлено, що фази МВ залежать від іонної сили середовища та вмісту в ній іонів хлориду. Ефект модифікаторів на МВ залежить від їх типу, концентрації та моменту початку дії щодо трифазної послідовності трансформації, що розвивається. Показано, що для еритроцитів щура МВ за присутності та відсутності модифікаторів, відбувається у межах тих, що інвагінують, стоматоцитарних форм, що розрізняються за ступенем сферичності, а для еритроцитів людини у разі SDS, DIDS і альбуміну відбувається утворення ехіноцитів. Для еритроцитів півня трифазну МФ не виявлено.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*669.343.1 + Е60*732.241 +
Шифр НБУВ: РА358596

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Синчикова О.П. 
Вплив амфіфільних сполук на гіпертонічний гемоліз еритроцитів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / О.П. Синчикова ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Показано, що вивчені амфіфільні сполуки істотно знижують рівень гіпертонічного гемолізу еритроцитів. Встановлено, що їх антигемолітична активність визначається умовами гіпертонічного впливу на клітини, фізико-хімічними властивостями амфіфільних молекул і початковим станом клітин, сформованим на етапі попередньої інкубації в середовищах помірної тонічності за певних температур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241.3 +
Шифр НБУВ: РА323794

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Прокопенко Н.В. 
Вплив анестетиків і інгібіторів аніонного транспорту на стійкість еритроцитів до змін температурних і осмотичних факторів середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / Н.В. Прокопенко ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Показано, що барбітал, фенобарбітал, лідокаїн підвищують стійкість еритроцитів за умов гіпертонічного кріогемолізу та гіпертонічного шоку, однак не змінюють чутливість клітин у разі постгіпертонічного лізису. Доведено, що барбітурати та лідокаїн змінюють функціональну активність аніонного транспортера. Встановлено, що зміна транспортної активності залежить від осмолярності середовища. Виявлено, що наявність у середовищі ДІДС і діпірідамолу впливає на зміну активності білка смуги 3, викликану барбіталом, фенобарбіталом, лідокаїном. Доведено, що лідокаїн і ДІДС змінюють активність еритроцитарної ацетилхолінестерази, а характер змін залежить від складу середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241.5-636.601.2 +
Шифр НБУВ: РА350908

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Олійник О.О. 
Вплив інгібіторів аніонного траспорту і модифікаторів мембрани на постгіпертонічний лізис еритроцитів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / О.О. Олійник ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2004. — 18 с. — укp.

Одержано нові дані про вплив різних аніонів, включених у середовище регідратації, на чутливість еритроцитів до постгіпертонічного лізису еритроцитів (ПГЛ). Встановлено, що у ряду "хлорид - піруват - сульфат - сахароза -цитрат" рівень ПГЛ залежить не від присутності у середовищі регідратації електроліт або неелектроліт, а від здатності аніонів проникати в клітини на етапі відновлення клітинного об'єму. Виявлено влив перерозподілу іонів у клітини на етапі інкубації у гіпертонічних середовищах на підвищення рівня ПГЛ. Вперше показано, що блокування вихідних потоків аніонів хлориду за допомогою інгібітору аніонного транспорту ДІДС і включення у клітини іонів натрію на етапі дегідратації під час обробки клітин нігерицином супроводжується збільшенням рівня ПГЛ. Виявлено, що модифікація мембрани ЙААЛ/ПХМБ усуває чутливість еритроцитів до ПГЛ в сахарозному та цитратному середовищах. Показано, що гіпертонічна обробка не порушує транспортної функції аніонного переносника еритроцитів - білка смуги 3.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241 +
Шифр НБУВ: РА334322

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Важді Кхалаф Жаміль Маданат 
Вплив модифікаторів мембрани і форми еритроцитів на деякі функціональні властивості клітин: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Важді Кхалаф Жаміль Маданат ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено роль форми еритроцитів як фактора, що може визначати чутливість клітин до ушкоджуючої дії літичних пептидів - мелітина та його аналога [Ala-14]-мелітина (Р14А), а також стійкість до кислотного гемолізу. Вивчено формотрансормуючий ефект модифікаторів різної хімічної природи та його вплив на перебіг галій-індукованої агрегації еритроцитів. Показано, що сполуки, які інгібують проникність мембрани є інгібіторами кислотного гемолізу, а речовини, які збільшують проникність - активаторами даного процесу. Встановлено, що речовини, які не впливають на проникність, незалежно від їх здатності змінювати форму клітин, не впливають на кислотний гемоліз еритроцитів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241*551.7-641 + Е60*732.13*05-641 +
Шифр НБУВ: РА346267

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Алексєєва Л.І. 
Динаміка зміни щільності розподілу еритроцитів за індексом сферичності в гіпертонічних розчинах хлориду натрію: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / Л.І. Алексєєва ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено й апробовано новий метод визначення щільності розподілу еритроцитів за індексом сферичності, показано можливості його використання в кріобіологічних дослідженнях. З'ясовано, що характеристика, одержана за допомогою розробленого методу, є чутливим інформативним показником для кількісної оцінки стану популяції еритроцитів, що дозволяє здійснити попереднє забракування нездатних для низькотемпературного консервування зразків. Одержано числові значення індексів сферичності центрів розподілів у популяціях еритроцитів здорових дорослих донорів, які відповідають відомим величинам об'єму та площі поверхні цих клітини. Виявлено, що у разі спрямованого впливу хлорпромазину на форму еритроцитів криві щільності їх розподілу за індексом сферичності адекватно відображають склад популяції за поверхнево-об'ємним відношенням. Встановлено, що у разі експозиції еритроцитів у гіпертонічних середовищах стан клітин змінюється залежно від часу її дії та ступеня гіпертонічності середовища. З'ясовано, що в середовищах з помірною гіпертонією (0,4 та 0,8 M NaCl) у перші 30-90 сек. експозиції зменшується кількість клітин у діапазоні малих індексів сферичності (P = 1 - 1,3). Показано, що у разі збільшення тривалості експозиції до 3 - 10 хв число клітин з малим індексом сферичності збільшується, що є причиною підвищення чутливості клітин до наступного охолодження. Виявлено, що збільшення частки еритроцитів з малим індексом сферичності за експозиції в 0,4 та 0,8 M розчинах хлориду натрію в часовому інтервалі 3 - 10 хв не пов'язано з витоком іонів калію з клітин. За експозиції в 1,2 та 2 M розчинах хлориду натрію суттєвий витік внутрішньоклітинного калію стає основним чинником, який впливає на розподіл еритроцитів за індексом сферичності за наступного їх вміщення в ізотонічне середовище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241 + E60*669.343.1 +
Шифр НБУВ: РА352849

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Іхсан Алі Саламех Аль-Салаймех 
Дія анестетиків на сполучений з обміном аніонів транспорт іонів Н+ і осмотичну чутливість еритроцитів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Іхсан Алі Саламех Аль-Салаймех ; Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241*551.7*715.7 + Е60*732.241.3-642:Г2
Шифр НБУВ: РА346270

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Запорожець Т.М. 
Комплекс пептидних фрагментів гемоглобіну: роль в регуляції системи крові: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / Т.М. Запорожець ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 38 с.: рис. — укp.

Досліджено регуляторну дію комплексу пептидних фрагментів гемоглобіну (КПФГ) на гематологічні показники крові та кісткового мозку, перекисне окислення ліпідів, гемостаз, імунітет за фізіологічних умов та під час дії критеріїв, що моделюють стан системи крові. Доведено, що КПФГ стимулює процеси проліферації та диференціювання клітин-попередників мієлоїдного та еритроїдного ростків, знижує експресію манозовміщувальних мембранних структур лейкоцитів, стабілізує антиоксидантний гомеостаз та процеси гемокоагуляції, моделює клітинний та гуморальний імунітет. Визначено механізм підвищення фагоцитарної активності нейтрофілів внаслідок дії КПФГ за фізіологічних умов та у процесі відтворення внутрішньосудинного гемолізу. Розглянуто механізми апоптозу клітин кісткового мозку у разі патології системи крові. Встановлено, що даний комплекс призупиняє процес апоптозу у клітинах кісткового мозку, позитивно впливає на експресію онкопротеїну bcl-2 та негативно на експресію ядерного білка p53.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241.6 +
Шифр НБУВ: РА322049

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Бабійчук Л.О. 
Механізми температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів при охолодженні й заморожуванні у присутності непроникаючого кріопротектора: Автореф. дис... д- ра біол. наук: 03.00.09 / Л.О. Бабійчук ; НАН України. Ін-т проблем кріобіології і кріомед.. — Х., 2002. — 36 с.: рис. — укp.

Простежено взаємозв'язок даних процесів із стійкістю клітин до кріоконсервування. Встановлено взаємозв'язок між характером та спрямованістю змін форми еритроцитів. Визначено роль білків спектрин-актинового комплексу в підвищенні стійкості клітин до заморожування за допомогою температурної та хімічної модифікації примембранних білків. Досліджено , що спрямованість структурної модифікації плазматичних мембран та білків цитоскелета визначено впливом температури та рівнем дегідратації на системи. Дане твердження пов'язано із змінами концентрації внутрішньоклітинного кальцію та рівнем фосфорування білків. Досліджено стійкість бар'єрних властивостей плазматичної мембрани еротроцитів та систем транспорту іонів і метаболітів залежно від температури інкубації клітин із кріопротектором ПЕО-1500 та після заморожування-відігрівання. Розроблено безвідмінний спосіб кріоконсервування еритроцитів на підставі принципу попередньої холодової стабілізації. Проведено дослідження функціональної та структурної повноцінності еритроцитів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*716-636-601.2 + Е60*732.241 +
Шифр НБУВ: РА321816

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Зубов П.М. 
Модифікація білків мембрано-цитоскелетного комплексу та ліпідної асиметрії в еритроцитах при охолодженні та заморожуванні у присутності кріопротектора ПЕО-1500: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / П.М. Зубов ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241*725.111.3 c8 +
Шифр НБУВ: РА355124

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Єршов С.С. 
Осмотична та температурна чутливість еритроцитів ссавців: автореф. дис. ... канд. біол. наук: 03.00.19 / С.С. Єршов ; Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини НАН України. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Виявлено, що в середовищі, що містить NaCl в концентрації 4,0 моль/л, за 37°С максимальний рівень гемолізу спостерігається для еритроцитів людини та бика, мінімальний - еритроцитів собаки та кролика. Встановлено, що за температури інкубації 0°С чутливість еритроцитів тварин до гіпертонічного шоку значно нижча, ніж за 37°С. Визначено, що чутливість еритроцитів різних видів ссавців до гіпертонічного кріогемолізу є різною. Представлено температурні діапазони розвитку гіпертонічного кріогемолізу еритроцитів ссавців. Виявлено високу антигемолітичну активність хлорпромазину за умов гіпертонічного гемолізу та гіпертонічного кріогемолізу по відношенню до досліджуваних клітин. Обгрунтовано, що універсальний характер залежності гіпертонічного кріогемолізу еритроцитів різних видів ссавців від часу реалізується у разі варіювання значень осмолярності та температури середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241-636-601.2 + Е60*732.241*715.71 +
Шифр НБУВ: РА369702 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Гідулянов А.О. 
Порівняльна характеристика структурних властивостей гемоглобінів та показників еритроцитарного метаболізму у представників класу ссавців і класу риб: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / А.О. Гідулянов ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 20 с. — укp.

Проведено порівняльний аналіз параметрів внутрішньомолекулярної структури головних і мінорних фракцій гемоглобінів окремих представників класу ссавців і риб, що характеризують рівень гідрофобності та щільності упакування білкових макромолекул. Встановлено рівень продуктів окислювальної модифікації в головних фракціях гемоглобінів досліджених видів хребетних, стійкість головних фракцій гемоглобінів до окислювальної модифікації за умов її ініціації in vitro. Виявлено зв'язок окислювальної модифікації гемоглобінів з характером їх внутрішньомолекулярної структури. Здійснено порівняльний аналіз стану процесів пероксидації ліпідів у плазмі крові, мембранах і гемолізаті еритроцитів окремих представників пойкілотермних і гомойотермних хребетних. Досліджено стан антиоксидантної системи в гемолізаті еритроцитів. Наведено порівняльну оцінку окремих показників обміну глюкози в еритроцитах представників класу ссавців і класу риб. Встановлено зв'язок обміну глюкози з перекисним окисленням ліпідів в еритроцитах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*725.151.2 + Е623.36*725.151.2 + Е60*732.241*723 +
Шифр НБУВ: РА328293

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Йолкіна 
Структурний стан гемоглобіну та метаболічні зміни в еритроцитах за умов посиленного перебігу окиснювальних реакцій за участю активних форм кисню: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Наталія Маратівна Йолкіна ; НАН України; Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241
Шифр НБУВ: РА358777

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Дацюк Л.О. 
Структурно-функціональний стан системи еритрону за дії низькоінтенсивного іонізуючого випромінювання: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Л.О. Дацюк ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2009. — 20 с. — укp.

Встановлено, що 30-добове фракційне рентгенівське випромінювання щодобовою дозою 1 сГр призводить до змін у системі еритрону й обумовлює перебудову метаболізму еритроцитів периферичної крові через вплив на кістково-мозкові попередники. Виявлено зміну популяційного складу та гемолітичної стійкості еритроцитів та еритроїдних клітин кісткового мозку у процесі та після припинення впливу іонізуючого випромінювання в сумарній дозі 30 сГр. Досліджено зміну співвідношення кількісного вмісту мінорних компонентів гемоглобіну внаслідок інтенсифікації процесів дозрівання еритроїдних клітин кісткового мозку та порушення динамічної рівноваги між виходом еритроцитів у кров'яне русло та їх елімінацією. Вперше одержано дані про зміни в ступені асоціації окремих інтегральних білків цитоплазматичної мембрани еритроцитів з білками цитоскелету. Показано, що зміни активності ензимів обміну вуглеводів та антиоксидантного захисту в системі еритрону є компенсаторною реакцією на дію малих доз іонізуючого випромінювання. На підставі встановлених структурно-функціональних порушень клітин еритрону уточнено сучасні уявлення про механізми впливу низькоінтенсивного іонізуючого випромінювання у діапазоні доз 10 - 30 сГр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241-638.23 + Е60*669.343.1-638.23 +
Шифр НБУВ: РА363427

Рубрики:

      
17.

Скорик М.В. 
Функціональний стан еритроцитів і вміст мікроелементів у внутрішніх органах курей-несучок за впливу речовин гумінової природи: автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.13 / М.В. Скорик ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати вивчення особливостей морфофункціональних показників крові, стану антиоксидантного захисту еритироцитів і вмісту мікроелементів, що беруть участь у процесі гемопоезу, у внутрішніх органах курей-несучок у фазу фізіологічно зумовленого спаду процесів яйцеутворення та за умови введення до їх раціону кормових біологічно активних домішок гумінового походження "Гідрогумат" і "Гумісол-Т-2". Встановлено, що у курей-несучок другої фази продуктивності знижується кількість еритроцитів і вміст гемоглобіну відносно фізіологічної норми, а в еритроцитах прискорюються процеси перекисного окиснення ліпідів на тлі спаду антиоксидантного захисту. За впливу гумінових кормових домішок у курей відбувається покращання морфофункціональних показників крові, в еритроцитах змінюється стан систем глутатіону, що відповідає високому антиоксидантному захисту клітин. Досліджено вміст мікроелементів у тканинах печінки, селезінки та яєчника у разі використання в раціоні несучок гідрогумату та гумісолу-Т-2. За цього змінюється зміст заліза, міді, марганцю та цинку, що свідчить про функціональну активність цих органів. Установлено, що за умов введення до складу раціону курей-несучок другої фази продуктивності кормових домішок "Гідрогумат" або "Гумісол-Т-2" покращується фізіологічний стан птиці, що уможливлює пролонгування продуктивного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-451.29 + Е60*732.241-642 +
Шифр НБУВ: РА365189

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського