Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (50)Книжкові видання та компакт-диски (83)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш100.735$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
1.

Ажнюк Б.М. 
Еволюція української мови в діаспорі (етно- і соціолінгвістичні аспекти): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; 10.02.15 / Б.М. Ажнюк ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1999. — 38 с. — укp.

Досліджуються еволюційні процеси в етномовній свідомості емігрантів і їхніх нащадків у країнах поселення, проблеми мови й національної ідентичності, особливості мовної поведінки й мовної свідомості українців діаспори. Пропонуються кількісні і якісні оцінки дифузних явищ у двомовному середовищі. Вводиться в науковий обіг широкий масив соціолінгвістичного польового матеріалу, що представляє різні вікові групи та покоління діаспори. У контексті соціолінгвістичних еволюційних процесів подано різнобічний аналіз правописних тенденцій; пропонується новий погляд на використання цієї частини мовного досвіду діаспори у виробленні загальнонаціональних орфографічних норм, насамперед, при адаптації новітніх іншомовних запозичень, а також дається соціолінгвістичний прогноз розвитку мовної ситуації в українській діаспорі та подальших взаємин мовної практики українців зарубіжжя з нормами етнічного материка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672.12 + Ш100.735 + Ш100.3

Рубрики:

      
2.

Кушнарьова І. М. 
Комунікативні стратегії ведення двомовного діалогу з перемиканням коду (на матеріалі української, російської, англійської мов): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / І. М. Кушнарьова ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Ін-т філол. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості моделі двомовної комунікації та соціокомунікативні типи учасників комунікації. Розглянуто типи перемикання мовного коду згідно з прагмалінгвістичними настановами учасників двомовного діалогу. Здійснено психолінгвістичну ідентифікацію феномену перемикання коду й ідентифіковано перемикання з одного мовного коду на інший у двох його різновидах: між- та внутрішньофразовому. Показано, що функції перемикання коду діагностуються за кількома критеріями, а саме: за комунікативною настановою щодо конкретного сегмента інформації, яку повідомляє адресант, за комунікативно релевантними фоносемантичними особливостями конкретного сегмента репліки-повідомлення, за ситуативними комунікативними ознаками, обумовленими соціолінгвістичними конвенціями у суспільстві та за загальною прагматикою змістових блоків діалогу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.735 + Ш12-227.4
Шифр НБУВ: РА370835 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Окуневич Т.Г. 
Культура мовлення майбутнього вчителя-словесника в умовах українсько-російської двомовності: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Т.Г. Окуневич ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Розроблено нові підходи до вдосконалення культури усного та писемного мовлення та подолання інтерферентних виявів у мовленні студентів-білігнвів. Установлено, що рівень правильності зазначеного мовлення залежить не тільки від упливу екстралінгвістичних чинників, а й індивідуально-мовленнєвих здібностей студентів, що дає змогу для визначення рівнів сформованості їх культури мовлення. Запропоновано лінгводидактичну модель її удосконалення. Виявлено послідовні етапи та тенденції формування правильності усного та писемного мовлення студентів шляхом нейтралізації інтерферентних впливів. Доведено, що потребу в удосконаленні мовленнєвої культури вчителя-словесника за білінгвальних умов має задовольнити цілеспрямована та систематична робота викладачів усіх дисциплін філологічних факультетів, спрямована на формування нормативного й комунікативного доцільного мовлення майбутніх фахівців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-913.37 + Ш100.735 +
Шифр НБУВ: РА327193

Рубрики:

      
4.

Бурда Т.М. 
Мовна поведінка особистості в умовах українсько-російського білінгвізму (молодіжне середовище м. Києва): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.М. Бурда ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2002. — 22 с. — укp.

Розкрито теоретичні засади розуміння проблеми білінгвізму та диглосії як різновиду двомовності. Розроблено моделі повного та часткового диглосного білігвізму та визначено його особливості. Висвітлено особливості формування особистості у двомовному соціумі та виділено соціальні детермінанти мовної поведінки білінгвів. Подано класифікацію ендогенних та екзогенних факторів впливу на мовну поведінку двомовних осіб. Запропоновано більш повне визначення поняття білінгвізму та уточнено співввідношення між білігвізмом та диглосією. Наведено методику експериментального дослідження мовної поведінки молоді, яка може бути використана для аналізу мовної поведінки інших соціальних груп в різних регіонах країни. Відзначено особливості продуктивної та рецептивної мовної поведінки молоді Києва, внутрішнього дискурсу двомовних осіб. Встановлено ієрархію факторів впливу на кодові переключення в артикульованому мовленні. Визначено основні мотиви мовної поведінки молоді та їх основні компоненти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.735
Шифр НБУВ: РА320253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Палінська О.М. 
Переключення мовного коду в ситуації полілінгвізму (на матеріалі ідіолекту Ольги Кобилянської): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.М. Палінська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 19 с. — укp.

З'ясовано чинники формування полілінгвізму О.Кобилянської, встановлено його закономірності та механізми реалізації, виявлено причини та особливості здійснення переключення мовних кодів внаслідок соціально-мовної взаємодії. Визначено механізми переключення мовних кодів на матеріалі мовлення письменниці, представленого в нередагованих текстах раннього періоду творчості, зокрема у листах і щоденникових записах. Встановлено особливості змішування кодів на різних системних рівнях мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.735 + Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська, О.Ю. 457 +
Шифр НБУВ: РА333878

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Бікова Н.М. 
Типи мовної поведінки в мультилінгвальній ситуації: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Н.М. Бікова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено мовну поведінку болгар, гагаузів, росіян і українців у соціокомунікативній системі с.Старі Трояни Одеської області. Визначено основні типи мовної поведінки білінгвів. Виявлено закономірності впливу соціодемографічних чинників (вік, соціальний стан, рівень освіти) та мовну поведінку інформантів. Описано мовленнєві явища, що виникають унаслідок поперемінного вживання мов, зокрема, запозичення, інтерференція, перемикання кодів, змішування мов. Проаналізовано кодові перемикання мовного і мовленнєвого характеру як найхарактерніші типи мовної поведінки бі- та мультилінгвів, досліджено детермінати, що зумовлюють цей процес.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.735 +
Шифр НБУВ: РА344053

Рубрики:

      
7.

Вусик Г.Л. 
Типологія станів мовної ситуації в Центрально-Східній Україні в першій половині XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Г.Л. Вусик ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 18 с. — укp.

З'ясовано визначальні фактори, які спричинили особливості мовної ситуації у Центрально-Східній Україні першої половини XX ст., висвітлено причини та наслідки білінгвізму, складено типологію білінгвальних ситуацій, а також описано еволюцію станів мовної ситуації у межах зазначеного географічного регіону. Уперше оприлюднено засекречені до недавнього часу архівні матеріали щодо мовної політики країни. Доведено, що мовна ситуація Центрально-Східної України протягом першої половини XX ст. була дисгармонійною. Відзначено, що однонаправленість національної політики сприяла створенню умов для незбалансованого, переважно російсько-українського, білінгвізму, який був обумовлений не тільки національним складом населення. У досліджений період на зазначеній території у місцях компактного проживання національних меншин спостережено, окрім білінгвізму - диглосію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР)6 + Ш100.735 +
Шифр НБУВ: РА337462

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського