Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (56)Реферативна база даних (249)Книжкові видання та компакт-диски (1435)Журнали та продовжувані видання (643)
Пошуковий запит: (<.>U=Э372.24$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кравченко Ю.М. 
Відродження патристичної традиції в українській духовно-академічній філософії: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Ю.М. Кравченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Визначено місце, роль і значення філософії патристики у розвитку української духовно-академічної філософії XIX ст. Розкрито сутність понять "патристична традиція" та "українська духовно-академічна філософія". Встановлено що творчість філософів-академістів пов'язує з філософією Отців Церкви ідейна спільність, а зверненість до патристичної спадщини обумовлює історико-соціальний контекст. Виявлено, що філософи-академісти розглядали такі питання, як шлях Богопізнання, проблеми особистості та свободи волі, апелюючи до творчості ранньохристиянських авторитетів. З'ясовано, що особливістю прочитання патристичної спадщини філософами-академістами є глибоке зацікавлення апологетичним періодом, в якому вони знаходили аргументи на захист православної віри від нападів сучасних їм філософських учень атеїстичного спрямування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5 + Э372.24-677.4 +
Шифр НБУВ: РА357087

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
2.

Побуцький С.О. 
Галицька митрополія в контексті міждержавних і міжконфесійних відносин XIV - XV століть: автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / С.О. Побуцький ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено процес політично-релігійної централізації середньовічного Галича як фактор, який обумовив формування політично-ідеологічних передумов виникнення у XIV ст. Галицької митрополії. Визначено релігійно-світоглядну ідеологію Галицького та Галицько-Волинського князівств у контесті феодальної роздробленості Київської Русі та політичної й релігійної централізації Галича. Розглянуто внутрішньо- та зовнішньополітичне життя Галицького й Галицько-Волинського князівств та їх вплив на виникнення Галицької митрополії. У даному аспекті досліджено засоби та методи боротьби за вплив на теренах Східної Європи між Константинопольським патріархатом і папським престолом у контексті їх релігійно-ідеологічного протистояння з використанням їх впливу на світську й духовну владу в Галичині та Волині протягом XII - XV ст. З'ясовано, що поява Галицької митрополії на початку XIV ст. обумовлена передусім збігом політичних і релігійно-ідеологічних інтересів світських володарів Галицько-Волинського князівства та Константинопольського патріархату у цей період. Галицьку митрополію розглянуто у контексті боротьби за релігійно-ідеологічний вплив на Галицько-Волинські землі між світськими та духовними володарями - носіями східного та західного християнських обрядів. Розкрито роль Галицької митрополії у політично-релігійному житті Центрально-Східної Європи у контексті міждержавних і міжконфесійних відносин XIV - XV ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР331)-605.1 + Э372.24-343-018 +
Шифр НБУВ: РА359370

Рубрики:

      
3.

Киридон А.М. 
Державно-церковні відносини в радянській Україні (1917 - 1930-ті роки): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / А.М. Киридон ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 34 с. — укp.

На підставі аналізу широкого кола архівних і опублікованих джерел, а також наукової історіографії здійснено концептуальне переосмислення усталеної парадигми державно-церковних відносин. Відтворено процес формування більшовицької політико-правової моделі, роль партійних, радянських і репресивно-каральних органів як основних складників механізму регулювання державно-церковних відносин. Проаналізовано становище православної церкви за умов утвердження радянської влади. Його особливістю протягом 1920-х рр. була строкатість структурної палітри, що породжувало складність міжконфесійних взаємин, вносило невизначеність та розгубленість у погляди віруючого. Протягом наступного десятиріччя відбулася уніфікація церкової системи шляхом ліквідації більшості конфесій і значного обмеження впливу православ'я як такого. Еволюцію відносин держави та православної церкви проаналізовано на прикладі УАПЦ і УПЦ. Запропоновано періодизацію стосунків влади та церкви. Обгрунтовано думку, що не лише антирелігійна пропаганда й антицерковна політика партійно-державного керівництва, але й загальний соціально-економічний, політичний, культурний стан суспільства впливали на зміну ціннісних орієнтацій, руйнували усталений світ звичаїв і ритуалів населення. На підставі результатів дослідження зроблено висновок щодо закономірності впровадження більшовицької моделі державно-церковних відносин у радянській Україні 1917 - 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-55 + Э372.24-361-021.503 +
Шифр НБУВ: РА346395

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
4.

Лопацька Н.М. 
Дерманський монастир та міжконфесійна боротьба на Волині в кінці XVI - першій половині XVII століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Н.М. Лопацька ; Нац. ун-т "Остроз. акад.". — Острог, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено питання стосовно Дерманського монастиря у період міжконфесійної боротьби на Волині наприкінці XVI - першій половині XVII ст. Проаналізовано процес виникнення та становлення обителі, розглянуто її адміністративне й управлінське влаштування. З'ясовано основні тенденції господарського розвитку духовного осередку, визначено роль патронів та настоятелів у ньому. Проаналізовано еволюцію статусу та чернечої ієрархії. Охарактеризовано управлінську діяльність і повноваження настоятелів, справців релігійного осередку. Розкрито основні напрямки науково-освітньої, культурної та просвітницької роботи, що здійснювалися на базі духовної установи та простежено їх вплив на ситуацію, що склалася на території Волині. Наголошено на важливості діяльності друкарського осередку, училища (школи), створених на базі монастиря. Охарактеризовано основні напрямки зв'язків монастиря з іншими обителями, а також містами, країнами. З'ясовано головні засади функціонування монастиря у православний та унійний періоди. Розглянуто роботу монастирського суду та визначено його компетенцію. Установлено причини та механізм сутичок за право володіння обителлю у період загострення ідеологічної боротьби. Висвітлено процес становлення антиунійної позиції на Волині та визначено роль у цьому патрона монастиря князя В.-К.Острозького. Розглянуто етапи становлення унії на Волині й участь у цьому процесі релігійного осередку. Проаналізовано духовний розвиток обителі в унійний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-3-019.875 + Э372.09(4УКР346)-647.2 + Э377.109(4УКР346)-34 +
Шифр НБУВ: РА349444

Рубрики:

      
5.

Таранець С.В. 
Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Таранець ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 18 с. — укp.

З'ясовано закономірності продукування, відкладення та зберігання джерельної бази, рух фондоутворення, співвідношення первісної та потенційної джерельної бази. Проведено широкомасштабну архівну евристику у відповідних українських та російських архівних фондах, уведено до наукового вжитку близько 2,2-х тис. документальних джерел та зареєстровано 271-ну старообрядську книгу та рукопис. З'ясовано видову палітру джерел, інформаційний потенціал джерел різних видів та діловодного походження (документи світських вищих, центральних та місцевих органів влади, джерела старообрядського походження, документи офіційної Російської Церкви). Досліджено "Єпархіальні відомості" Київської, Подільської та Волинської єпархій як джерело з історії проблеми. Розглянуто специфіку діяльності історико-археографічних експедицій. Доведено, що потенційна джерельна база відзначається високою репрезентативністю та дає змогу всебічно досліджувати історію та культуру старообрядства Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст. Виділено інформаційні лакуни. Укладено тематичний каталог діловодних справ, старообрядських книг та рукописів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Т3(4УКР)5-7 + Э372.242,1 +
Шифр НБУВ: РА323738

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
6.

Шугальова І.М. 
Зміни в адміністративному устрої православної церкви в Україні в другій половині XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Шугальова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження модернізаційних процесів, які відбувалися у православній церкві в Україні у період проведення ліберальних реформ 1860 - 1870 рр. та контрреформ 1880 - 1890 рр. Уперше визначено роль національного фактора у реформуванні адміністративного устрою православної церкви у другій половині XIX ст. Проаналізовано структуру церковної організації в українських єпархіях напередодні реформ. Визначено ступінь суспільного резонансу ідей реформування церковного устрою. Охарактеризовано зміст та етапи процесу проведення церковних реформ 1860 - 1870 рр., а також контрреформ 1880 - 1890 рр. в Україні. З'ясовано регіональну специфіку організаційної структури православних єпархій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.9(4УКР)-3 + Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА335019

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Карпенко М.В. 
Концепція духовної реальності П.О.Флоренського: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / М.В. Карпенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему духовної реальності в "конкретній метафізиці" П.О.Флоренського. Визначено провідні складники "круглого мислення" П.О.Флоренського, що продукують таку форму містичного споглядання духовної реальності, як міфосимвол. Запропоновано методологію дослідження концепції духовної реальності П.О.Флоренського, яка грунтується на понятті міфосимволу. Представлено варіант комплексної реконструкції концепції духовної реальності П.О.Флоренського, який базується на методі міфосимволічного аналізу. Концепцію духовної реальносі реконструйовано шляхом розкриття ключових питань метафізики П.О.Флоренського, таких, як структура духовної реальності, антроподицея (христологія, релігійно-антропологічний аспект антроподицеї), культ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)6-678 + Э372.24-100 +
Шифр НБУВ: РА354349

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
8.

Помаз Ю. В. 
Ліквідація культових споруд РПЦ як напрям державної політики у сфері релігії в Українській РСР (середина 1940-х - перша половина 1970-х рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 09.00.11 / Ю. В. Помаз ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес ліквідації культових споруд Руської Православної Церкви (РПЦ) із урахуванням суспільно-політичних перетворень в Українській PCP у середині 1940-х Ч першій половині 1970-х pp. Визначено причини форсованого скорочення релігійної мережі. Висвітлено форми та методи реалізації державної політики щодо РПЦ, основні її засади відносно культових споруд. Обгрунтовано періодизацію процесу закриття та ліквідації культових споруд, визначено регіональні особливості політики партійно-державних структур щодо церковних об'єктів. Охарактеризовано напрями діяльності органів влади та громадськості в сфері охорони сакральних пам'яток у даний період. Встановлено, що ліквідація культових споруд в Україні, найбільш виражена наприкінці 1950-х - на початку 1960-х pp., була цілеспрямованим напрямом державної політики, яка здійснювалася відповідно до визначених КПРС світоглядних й ідеологічних пріоритетів державного керівництва СРСР та УРСР, визначалася особливостями суспільно-політичних трансформацій у країні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-65 + Э372.09(4УКР)-36-021.504
Шифр НБУВ: РА381560 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
9.

Мазурика Ю. В. 
Місіонерська діяльність Російської Православної Церкви в Східній Азії (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Ю. В. Мазурика ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Розглянуто історію Російських духовних місій у східноазіатському регіоні у тісному взаємозв'язку з впливом суб'єктивних та об'єктивних факторів (цивілізаційного, державного, церковного й особистісного) на результати діяльності православних місіонерів. На основі розробленої методології вивчення закордонної місіонерської діяльності виділено моделі "православних місіонерських практик" в Китаї, Японії та Кореї та визначено загальне відношення Російської держави та Церкви до закордонної місіонерської діяльності в цей період, особливості православної місіонерської традиції в країнах Східної Азії, ступінь розвитку православно-конфуціанського діалогу. Зроблено висновок, що успіх православної місіонерської діяльності в Східній Азії залежав як від особистості, "місіонерської свідомості" та "місіонерського досвіду" кожного конкретного православного місіонера, так і від чисельних "режимів дії", що виражалися в цивілізаційних, державних і церковних умовах (контекстах) функціонування тієї чи іншої православної місії. Розмаїтість конфігурацій даних контекстів дозволила виокремити загальні та особливі риси в діяльності східноазіатських правосласних місій, а також акцентувати увагу на результативності "місіонерських практик" православних проповідників у східноазіатському регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.92(55)-35
Шифр НБУВ: РА384166 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
10.

Федоренко С.А. 
Освітня діяльність духовенства Полтавської єпархії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.А. Федоренко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу історіографії та джерельної бази проведено комплексне дослідження діяльності православного духовенства щодо розвитку духовної та народної початкової освіти в Полтавській єпархії у XIX - на початку XX ст. Розкрито політику імперського уряду у галузі духовної та початкової народної освіти. Охарактеризовано умови виникнення й основні періоди розвитку навчальних закладів у Полтавській єпархії: духовних (семінарій та училищ) і початкових шкіл (церковнопарафіяльних і шкіл грамоти). Проаналізовано матеріальне забезпечення навчальних закладів, учнівський контингент і викладацький склад, визначно особливості організації навчально-виховного процесу, описано механізм управління ними. Висвітлено внесок місцевого духовенства, монастирів, церковнопарафіяльних попечительств, церкових братств, меценатів у розвиток освіти на території Полтавської єпархії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.91(2-891)5-67 + Э372.240.91(2-891)5-67 + Э372.240.91(2-891)5-67
Шифр НБУВ: РА358539

Рубрики:

      
11.

Рибак І.В. 
Політика радянської влади щодо російської православної церкви в Криму (1917 - 1941 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Рибак ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

Вперше у сучасній вітчизняній історіографії системно вивчено політику радянської влади щодо Російської православної церкви в Криму в 1917 - 1941 рр. На підставі дослідження значної кількості історичних джерел, частина з яких уперше введена до наукового обігу, визначено й охарактеризовано основні етапи становлення державно-церковних відносин у даному регіоні. З'ясовано, що в результаті реалізації декрету "Про відокремлення церкви від держави" Російська православна церква в Криму втратила своє значення духовно-культурного осередку регіону, а священослужителі та прихожани зазнали утисків. Доведено неприхований репресивний характер кампанії з вилучення церковних цінностей в Криму, а її наслідки не виправдали очікуваного державою економічного результату, оскільки більшість коштів, одержаних владою за продаж вилученого, витрачалася не за призначенням. Розкрито еволюцію політики радянської влади щодо Російської православної церкви в Криму, розглянуто адміністративні та репресивно-каральні методи її здійснення. Доведено, що ідейно-агітаційна діяльність радянських органів влади в Криму була спрямована на пропаганду та насадження атеїзму, цінностей комунізму, ліквідацію духовності, виразником якої є Російська православна церква.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)61-55 + Э372.240.92(4УКР-6КРМ) +
Шифр НБУВ: РА357768

Рубрики:

      
12.

Колесник О.В. 
"Полтавскія Епархіальныя Ведомости" як історичне джерело вивчення діяльності Російської Православної Церкви (1863 - 1918 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / О.В. Колесник ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2010. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено часопис "Полтавскія Епархіальныя Ведомости" (ПЕВ) як історичне джерело, визначено його архітектоніку, проаналізовано тематику та проблематику публікацій, зроблено їх класифікацію та систематизацію. Розкрито інформаційний потенціал часопису для вивчення організації церковного устрою єпархії, її окремих складників та їх функцій. Наведено станову характеристику духовенства Полтавської єпархії (національність, соціальне походження, рівень освіти, вік, нагороди, матеріальне забезпечення), проведено комплексний аналіз її діяльності. Висвітлено історію Російської Православної Церкви у регіональному аспекті за матеріалами часопису. Охарактеризовано жанрові різновиди матеріалів з церковно-історичного краєзнавства. Визначено репрезентативність біографічних публікацій на сторінках журналу. Проаналізовано некролог як специфічний різновид матеріалів про життєдіяльність особи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР-8ПОЛ) + Э372.240.91(4УКР-8ПОЛ)5,1
Шифр НБУВ: РА371096 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Михайлуца М.І. 
Православна церква на півдні України в період Другої світової війни у контексті політики радянського і румунського режимів: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.І. Михайлуца ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2009. — 39 с. — укp.

Досліджено відносини Православної церкви та владних структур за умов геополітичних змін напередодні та в ході Другої світової війни на Півдні України. Проаналізовано функціонування православних парафій та кліру у правому полі тоталітарних держав (румунської і радянської). Показано сутність релігійної політики румунської влади та церковної адміністрації, організаційно та церковно-адміністративні технології. Розкрито методи та наслідки реалізації політики румунського християнського "місіонерства" в "Бесарабії" і "Трансністрії", розкрито особливості етноконфесійної ситуації, соціально-побутового життя кліру. Простежено еволюцію відносин радянської держави і Православної церкви за умов війни. Висвітлено методи та особливості процесу "одержавлення" Православної церкви на Півдні України впродовж 1944 - 1945 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)622-55 + Э372.240.91(4УКР7)-3 +
Шифр НБУВ: РА366277

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Шугаєва Л.М. 
Православне сектантство в Україні: суспільно-духовні витоки, особливості трансформації: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.11 / Л.М. Шугаєва ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 35 с. — укp.

Проведено цілісне філософсько-релігієзнавче, історіософське ьта культурологічне дослідження соціально-духовних витоків, віросповідних засад, соціальної та релігійної практики, особливостей трансформації православного сектанства в Україні. На підставі філософсько-релігієзнавчого аналізу з'ясовано соціально-духовні витоки православного сектанства в Україні та проаналізовано його різні течії, характер і динаміку трансформації. Доведено, що криза православ'я, яка мала прояв у старообрядницькому розколі, продовжувалася внаслідок виникнення об'єднань духовного християнства, яке трансформувалося у раціоналістичні та містичні утворення. Подальша трансформація духовного християнства мала прояв у його становленні есхатологічно-хіліастичного та харизматичного спрямування, а зрештою - в утворенні у Православній церкві об'єднань, які протистояли тоталітаризму і лояльній позиції до радянської влади офіційного православ'я. У незалежній Україні вони набувають характеру неохристиянських об'єднань або відтворюються у формі містичного культу. Зроблено прогноз щодо перспектив тенденцій розвитку православного сектанства в Україні за умов загострення глобальних проблем сучасності, соціальних і політичних протиріч, кризи духовності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.248.9(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА354552

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
15.

Кондратюк Ю.С. 
Православні інституції та духовенство як суб'єкти формування церковнопарафіяльного діловодства Волинської єпархії наприкінці XVIII - на початку ХХ століть: автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Ю.С. Кондратюк ; Нац. ун-т "Остроз. акад.". — Острог, 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено діяльність православних інституцій і духовенства щодо формування документації постійного ведення церковних парафій Волинської єпархії наприкінці XVIII - на початку XX ст. На підставі відомостей, одержаних завдяки вивченню архівних матеріалів, опублікованих джерел, законодавчих актів і наукової літератури, здійснено комплексний аналіз процесу формування та функціонування церковнопарафіяльного діловодства Волинської єпархії. Досліджено стан вивчення даного діловодства. Висвітлено проблему зберігання та репрезентативності церковних джерел. Розглянуто законодавчі функції Синоду щодо регламентації їх ведення. Розкрито діяльність єпархіальних органів управління у сфері діловодства парафій. Висвітлено питання ведення духовенством документів, порядок здачі та формування звітності на їх підставі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.91(2-891)-3 + Э372.240.91(4УКР346)-3 +
Шифр НБУВ: РА356778

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
16.

Луковенко І.Г. 
Радянська держава і Російська православна церква: історичний досвід відносин на матеріалах Донецької області (1943 - 1964 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / І.Г. Луковенко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Висвітлено особливості відносин радянської держави, комуністичної партії та Російської православної церкви (РПЦ) у Донецькій області. На підставі джерельної бази та наявної історіографії проаналізовано форми та методи державної політики щодо церкви, реакцію самої церкви на політику стосовно неї, яка здійснювалась державою та партією, а також наслідки цієї політики. Розглянуто особливості розвитку РПЦ на Донеччині, а саме: структуру, напрямки діяльності, проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.91(2-891)7 + Э372.09(4УКР-4ДОН)-36-021.53 +
Шифр НБУВ: РА354692

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
17.

Шеретюк Р.М. 
Релігійний фактор у контексті геополітичних трансформацій на Галицько-Волинських землях (друга половина XIII - перша половина XV ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Р.М. Шеретюк ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність і спрямованість Східної політики Папського престолу у контексті геополітичних трансформацій на землях Русі після золотоординської навали. Визначено дискурс Східної політики Папського престолу з урахуванням монголо-татарського фактора та спроби встановлення церковної унії в Галицько-Волинському князівстві як інструмента Східної політики папства. У даному аспекті досліджено католицьку експансію на галицько-волинських землях після втрати незалежності Галицько-Волинського князівства, показано роль католицизму в геополітичних трансформаціях на українських землях після Кревської (1385 р.) та Городельської (1413 р.) уній. Існування Галицької митрополії в XIV ст. розглянуто як вияв прагнення Південно-Західної Русі до церковної самостійності, а її ліквідація - як наслідок геополітичних змагань Великого князівства Литовського та політично-церковних сил, що створювали централізовану Московську державу, які згодом почали міждержавну (московсько-литовську) боротьбу за митрополичу Київську кафедру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-342-021.6 + Э372.270.91(4УКР3)-343-019.875 + Э372.21-342-019 + Э372.24-343.0 +
Шифр НБУВ: РА344961

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
Категорія: Релігія   
18.

Баханов А.К. 
Релігійно-філософські погляди архієпископа Інокентія (Борисова): автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / А.К. Баханов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність та особливості становлення релігійно-філософських поглядів архієпископа Інокентія (Борисова) на підставі комплексного аналізу його наукової, викладацької, проповідницької та духовно-адміністративної діяльності, відтвореної у богословських лекційних курсах і творах, епістолярній спадщині й офіційних документах. Окреслено основні етапи розвитку дослідницької думки щодо релігійно-філософських поглядів архієпископа, розкрито специфіку їх висвітлення на кожному з них. Обгрунтовано періодизацію становлення поглядів мислителя, визначено сутність та особливості кожного з періодів, визначено чинники впливу на становлення системи переконань та уявлень архієпископа. Висвітлено його гносеологічні й антропологічні погляди, оцінено специфіку використання ним історико-порівняльного методу у дослідженні христологічних питань. Досліджено гомілетичні уявлення та переконання архієпископа, висвітлено його реформаторські погляди щодо організації навчання богословських предметів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР7)-347-028 Інокентій (Борисов; архієп. Херсон.; 1800-1857)34 + Э372.24-4
Шифр НБУВ: РА371781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
19.

Балягузова О.Ю. 
Розкол в українському православ'ї у 1921 - 1930 рр. (на матеріалах Півдня України): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Ю. Балягузова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження історії та розколу українського православ'я на Півдні України у 1921 - 1930 рр. Визначено місце у даному процесі радянських органів влади та більшовицької партії. Виявлено, що на етапі становлення у 1920 - 1921 рр. українські парафії (основа майбутньої Української Автокефальної Православної Церкви - УАПЦ) мали певну популярність. Обгрунтовано тезу про наявність у південному регіоні значної кількості віруючих та священнослужителів, які підтримували ідею українізації церкви, але не відокремлюючи її від офіційної Російської православної церкви (РПЦ), на відміну від традиційного твердження про максимальну русифікацію даного регіону як основної імовірної причини невеликої кількості парафій УАПЦ. Встановлено вплив на популярність і поширення парафій УАПЦ наступних факторів, як недостатня підготовленість духовенства, наявність у регіоні єпископа РПЦ, дії радянських владних структур. Відтворено загальну картину розвитку "обновленського руху" в регіоні протягом 1922 - 1930 рр. Підтверджено тезу попередніх дослідників щодо провідної ролі у процесі розколу православної церкви органів державної влади, насамперед ВУНК - ДПУ - ОДПУ, рішення та плани дій яких визначали ЦК КП(б)У.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.270.91(4УКР7)-36-017 + Э372.271-36 + Э372.240.92(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342880

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Волошин Ю.В. 
Розкольницькі слободи на території Північної Гетьманщини у ХVІІІ ст.: історико-демографічний аналіз: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Ю.В. Волошин ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2006. — 35 с. — укp.

Проведено комплексне історико-демографічне дослідження поселень російських старовірів, що існували на території Стародубського та Чернігівського полків Гетьманщини у XVIII ст. За допомогою сучасних демографічних методів проаналізовано соціальні процеси у даній етнорелігійній групі за умов існування у чужорідному етнічному середовищі. На підставі вивчення історико-статистичних джерел визначено статевий і віковий склад населення, його природний рух, досліджено розвиток інституту шлюбу та сім'ї, статево-рольову систему та становище жінки у старообрядницькій родині. Визначено антропонімічні особливості старовірів, показано вплив міграційний процесів на формування структури населення та розвиток соціальних процесів. З використанням методу порівняльного аналізу параметрів визначено відмінність історико-демографічних характеристик старообрядницького соціуму від аналогічних показників українського населення регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Э372.242.092(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342635

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського