Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (14)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Смоляр Н$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 104
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Смоляр Н. І. 
Стан твердих тканин тимчасових зубів у дітей із зубощелепними аномаліями / Н. І. Смоляр, М. Ю. Лесіцький // Вісн. стоматології. - 2023. - 47, № 1. - С. 2-8. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Стан твердих тканин тимчасових зубів суттєво впливає на розвиток зубощелепної системи дитини. Каріозні ураження жувальних та апроксимальних поверхонь тимчасових зубів, передчасне видалення є причинами не лише формування зубощелепних аномалій (ЗЩА) та деформацій, але й порушення функцій жування та мови, що призводить до зниження самооцінки і порушення адаптації дитини в соціумі та є негативним фактором при формуванні її особистості. Усе це обумовлює необхідність проведення профілактичних заходів та своєчасного лікування карієсу молочних зубів. Вивчення поширеності та інтенсивності карієсу тимчасових зубів у дітей із ЗЩА. Для оцінки стану твердих тканин зубів обстежено 720 дітей віком 6 - 12 років м. Львів. Оцінку ураженості карієсом тимчасових зубів проводили згідно наступних показників: поширеності (у %) та інтенсивність карієсу за показником кп. Характер прикусу оцінювали за класифікаціями Енгля Е. (1889) та Калвеліса Д. А. Вивчено ураженість карієсом тимчасових зубів у дітей із ЗЩА. Встановлено, що, в середньому, поширеність та інтенсиність карієсу тимчасових зубів у дітей із ЗЩА достовірно вищі порівняно із дітьми без ЗЩА. У результаті аналізу індексу інтенсивності карієсу поверхонь зубів виявлено, що, в середньому, на одну дитину із ЗЩА припадає 6,73 поверхні зуба, тоді як на одну дитину без ЗЩА - 4,29 поверхні зуба. На одну дитину із ЗЩА припадає, в середньому, 0,98 тимчасового зуба з ускладненим карієсом, тоді як на одну дитину без ЗЩА - на 78,18 %. Кількість передчасно видалених тимчасових зубів, в середньому, складало 0,26 тимчасового зуба, на одну дитину із ЗЩА та 0,07 зуба на одну дитину без ЗЩА. Висновки: таким чином, отримані дані свідчать, що існує взаємозв'язок між наявністю карієсу тимчасових зубів та формуванням ЗЩА у дітей у ранньому та пізньому змінному прикусі, а також необхідності мотивації батьків до збереження стоматологічного здоров'я дітей. Схильність дитини до карієсу тимчасових зубів, може свідчити і про можливу схильність до формування ЗЩА в силу наявності порушення мінерального обміну в цілому організмі, зокрема в екосистемі порожнини рота, що обумовлює актуальність подальших досліджень.



Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Екологія. Довкілля. Енергозбереження. 2023 : колект. монографія / ред.: О. Степова, Н. Смоляр, Ю. Голік, О. Ілляш, О. Ганошенко, В. Бредун, Н. Внукова, А. Некос, В. Петрук, Г. Трохименко, А. Чугай, В. Шмандій; Національний університет "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", . - Полтава : Астрая, 2023. - 246 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - англ.

Викладено у представленій колективній монографії з позицій забезпечення екологічної безпеки результати екологічних досліджень навколишнього середовища із акцентуванням на технологіях захисту навколишнього середовища, раціонального використання природних ресурсів, напрацюваннях у галузі відновлювальної енергетики, проблемах збереження біорізноманітгя та реалізації сучасних природоохоронних концепцій і стратегій. Наведено деякі розвідки щодо наслідків для довкілля воєнних дій, повꞌязаних із вторгненням Російської Федерації в Україну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б11

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА861967 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Смоляр Н. І. 
Становлення та розвиток університетської школи ортодонтії у Львові / Н. І. Смоляр, Н. Л. Чухрай, Е. В. Безвушко, Б. М. Мірчук, В. С. Гриновець // Вісн. стоматології. - 2023. - 47, № 1. - С. 184-190. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

У 2021 р. кафедра ортодонтії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького відзначила 5 років. Становлення Університетської школи ортодонтії в рамках науки одонтології розпочалося у Львові ще на початку XIX ст. Науку одонтологію, як предмет, викладали на медичному факультеті Львівського університету. Студенти медики пізнавали особливості змінного прикусу в дітей та вплив різних факторів на формування постійного прикусу, із вивченням можливостей тогочасного протезування. Процес відгалуження ортодонтії в стоматології розпочався вже в середині ХХ ст., до чого приклалися науковці, згадані у цій статті. У 2016 р., відповідно до рішення Вченої ради Львівського національного медичного університету, (протокол N 4 - ВР від 25.05.2016) з метою оптимізації освітнього процесу, удосконалення наукової та лікувально-діагностичної роботи створено кафедру "Ортодонтії". Незважаючи на невеликий часовий проміжок роботи молодої кафедри, історичний процес становлення університетської науки цього напрямку стоматології тривав у Львові близько двох сторіч і пройшов усі щаблі розвитку за світовими зразками та сформувався у нову університетську дисципліну медико-стоматологічної науки. Від того часу й до сьогодні, а тепер й на кафедрі ортодонтії ЛНМУ ім. Данила Галицького, проводиться навчання студентів дисципліни "Ортодонтія". На сучасному рівні ведеться наукова робота, яка створює можливість вдосконалювати цю спеціальність. За період функціонування кафедри захищено більш ніж 20 докторських дисертацій. Колектив кафедри підтримує тісну науково-практичну співпрацю з колегами з Польщі, Грузії, Білорусії, Австрії, Китаю, Італії, Іспанії, створюючи спільні міжнародні проекти. Сьогодні працівники кафедри продовжують розвивати на високому рівні започатковані традиції ортодонтії у Львові, які складалися протягом століть.



Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

IX Всеукраїнський науково-практичний семінар "Навколишнє середовище і здоров'я людини", 21 жовтня 2022 р. : зб. матеріалів / ред.: Н. О. Смоляр, О. Е. Ілляш, В. І. Бредун; Національний університет "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", Сумський національний аграрний університет, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Національний природний парк "Нижньосульський", Українське товариство охорони природи. - Полтава : Астрая, 2023. - 118 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.

У збірнику наведено наукові, науково-практичні та науково-методичні матеріали з екологічних проблем довкілля, питань збереження біорізноманіття та розвитку заповідної справи в регіонах, здоров’я й хвороб людини, біоетики. Звернено увагу на оздоровчий потенціал природних чинників, зокрема апітерапії. Запропоновано деякі здоров’язберігаючі технології, конкретний досвід і методики екологічної та валеологічної освіти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.я431 + Б1 я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА871080 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Боднарук Н. І. 
Взаємозв'язок захворюваності на карієс тимчасових зубів із патологією опорно-рухового апарату в дітей дошкільного віку з урахуванням біохімічних маркерів метаболізму сполучної тканини / Н. І. Боднарук, Н. І. Смоляр, Н. Л. Чухрай, О. О. Машкаринець, І. В. Ган // Мед. перспективи. - 2022. - 27, № 2. - С. 138-145. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.210.40 + Р733.418

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15785 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
6.

Смоляр Н. І. 
Поширеність та структура запальних захворювань пародонта при туберкульозі у дітей шкільного віку / Н. І. Смоляр, М. М. Шило // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2022. - № 3. - С. 39-44. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.2 + Р733.54

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100471 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
7.

Ілляш О. Е. 
Оцінювання ризиків впливу на довкілля та здоров'я населення при плануванні й реалізації Регіонального плану управління відходами / О. Е. Ілляш, Н. О. Смоляр // Проблеми охорони праці в Україні : зб. наук. пр. - 2022. - Вип. 38(3/4). - С. 41-46. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Згідно з Національною стратегією управління відходами в Україні до 2030 року в Полтавській області заплановано різні заходи поводження з відходами, у тому числі й будівництво нових інфраструктурних об'єктів оброблення відходів, що може негативно вплинути на довкілля та здоров'я населення. Мета дослідження - проведення експертного оцінювання прогнозного стану довкілля та умов життєдіяльності населення на територіях, де потенційно може бути збільшено техногенне навантаження внаслідок реалізації запланованих заходів. Насамперед необхідним є оцінювання ризиків, які можуть виникати в районах будівництва об'єктів оброблення побутових відходів. Для дослідження були застосовані логічні та формалізовані методи оцінювання. Як логічні були використані методи експертних оцінок, аналогії, статистичний метод. При стратегічному плануванні рішень і подальшій їх реалізації в межах документів державного планування важливим етапом є фахова прогнозна оцінка значущості потенційних впливів і ризику зміни у стані довкілля та здоров'я населення, пов'язаних із створенням регіональних об'єктів оброблення відходів. За відсутності на сьогодні законодавчо затвердженої методології оцінки ризиків впливу об'єктів оброблення відходів головним результатом цієї роботи є проведене експертне оцінювання потенційного впливу на стан довкілля та здоров'я населення нових інфраструктурних об'єктів оброблення відходів, що заплановані у Регіональному плані управління відходами у Полтавській області до 2030 року. Значним обмеженням цього дослідження є відсутність методологічної основи оцінки ризиків впливу об'єктів оброблення відходів на довкілля та здоров'я населення й відсутність вітчизняного досвіду експлуатації подібних об'єктів і відповідного моніторингу їх впливу. Практична значущість дослідження полягає в тому, що визначено території, для майбутнього будівництва інфраструктурних об'єктів оброблення відходів, де є ризик зростання соціальної напруги. Зібрана фахова об'єктивна інформація щодо встановлених ризиків дає змогу на практиці запланувати превентивні заходи для мінімізації негативних впливів. Оригінальність і значення дослідження полягає в систематизації результатів експертного оцінювання потенційного впливу на стан довкілля територій з природоохоронним статусом, а також умови життєдіяльності й здоров'я населення Полтавської області в результаті будівництва нових інфраструктурних об'єктів оброблення відходів, що заплановані в "Регіональному плані управління відходами у Полтавській області до 2030 року".



Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Смоляр Н. І. 
Особливості фосфорно-кальцієвого обміну в ротовій рідині дітей з різними рівнями резистентності емалі та зубощелепними аномаліями / Н. І. Смоляр, М. Ю. Лесіцький // Вісн. стоматології. - 2022. - 44, № 2. - С. 88-94. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Однією із основних функцій ротової рідини в аспекті вивчення стану емалі є мінералізувальна, оскільки вона забезпечує вторинну мінералізацію зубів після їх прорізування шляхом підтримання гомеостазу порожнини рота. Відомо, що вирішальне значення у підтриманні стану карієсрезистентності мають процеси мінералізації емалі, які здійснюються за умови збереження оптимального електролітного балансу в ротовій рідині. На процеси формування резистентності емалі впливають ряд чинників, як місцевих, так і загальних, які також залежать від різних функціональних станів порожнини рота. Тому, особливої уваги заслуговують біохімічні дослідження ротової рідини у дітей із різними рівнями резистентності емалі на тлі зубощелепних аномалій. Мета дослідження - оцінка біохімічних властивостей ротової рідини у дітей із різними рівнями резистентності емалі та зубощелепними аномаліями. Дослідження концентрації основних неорганічних компонентів ротової рідини (загального кальцію, неорганічного фосфору та магнію) проведено у 88 дітей 12 та 15 років із ЗЩА. Біохімічні дослідження ротової рідини проводились в клінічно-біохімічній лабораторії на базі Військово-медичного клінічного центру Західного регіону. Вивчено показники фосфорно-кальцієвого обміну в ротовій рідині дітей із різними рівнями резистентності емалі та ЗЩА. У осіб 12 років із аномаліями окремих зубів виявлена висока концентрація кальцію, у дітей цього ж віку з аномаліями зубних рядів та аномаліями прикусу встановлено знижений вміст кальцію. Вміст неорганічного фосфору значно найвищим виявлено у дітей із аномаліями прикусу, а у осіб з аномаліями окремих зубів значно зниженим. Установлено виражені відмінності у концентрації даних елементів у ротовій рідині між КР та УР-КС дітьми 15 років із ЗЩА. У дітей з КР емаллю та аномаліями окремих зубів, зубних рядів та прикусу вміст кальцію у ротовій рідині вищий, а фосфору - нижчий, порівняно із дітьми з цією ж ортодонтичною патологією, але емаллю, сприйнятливою до каріозного процесу. Висновки: отримані результати дослідження свідчать, що у дітей з аномаліями окремих зубів виявлено вищий вміст кальцію та нижчий вміст неорганічного фосфору ротовій рідині порівняно із дітьми з аномаліями прикусу. Встановлено вищий вміст кальцію, магнію та знижений вміст неорганічного фосфору у ротовій рідині дітей із ЗЩА та КР емаллю порівняно з дітьми з УР-КС емаллю. Оскільки даний віковий період дитини співпадає із пубертатним періодом розвитку та періодом третинної мінералізації постійних зубів, дані зміни гомеостазу ротової рідини слід враховувати при плануванні профілактики карієсу зубів у цієї категорії пацієнтів, особливо з емаллю, сприйнятливою до каріозного процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.2 + Р733.665.605.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Природно-ресурсний та енергетичний потенціали: напрями збереження, відновлення та раціонального використання : колект. монографія / Б. О. Антипчук, В. І. Аранчій, О. А. Барсукова, Ю. О. Басова, Н. Л. Бернацька, Г. О. Бірта, Н. Ю. Бобрик, Л. Ю. Божко, С. П. Бондарук, Н. В. Будник, Л. О. Василенко, О. О. Галенко, О. В. Гаращук, О. О. Горб, О. Я. Горбач, О. М. Громик, О. В. Гусарова, В. Л. Дахненко, О. Г. Жукова, Т. М. Іванова, Л. В. Ільїн, О. В. Ільїна, А. П. Кайнаш, О. В. Калашник, О. С. Кальян, О. В. Кириченко, Р. В. Кірчук, Г. Д. Кобищан, Ю. А. Козаченко, Д. М. Корінчук, П. М. Косінський, М. В. Кривцова, О. О. Крикунов, В. Ю. Крикунова, О. О. Крисак, В. І. Куценко, В. О. Люльчик, В. А. Мазур, І. С. Мареха, Т. В. Марусей, Ю. Є. Мегель, І. М. Мерленко, В. С. Миргородська, О. Д. Міхнова, О. В. Міщенко, Н. Ю. Молчанова, С. Е. Мороз, О. Ю. Нісходовська, О. М. Омелян, С. Г. Панькевич, М. П. Пасічник, Л. В. Пелик, Л. В. Пешук, А. М. Польовий, С. В. Пономаренко, Я. В. Радіонова, А. І. Рибалка, О. М. Руденко, Н. Г. Русіна, М. С. Самойлік, Т. В. Сахно, І. В. Свида, Н. О. Смоляр, Н. М. Сорокова, Т. Ю. Суткович, С. В. Тараненко, І. В. Типіло, А. С. Ткаченко, О. П. Ткачук, М. А. Федонюк, Є. В. Хмельницька, Т. О. Чайка, І. В. Чоні, Р. О. Шапар, Л. Шимон, Н. І. Шиян, О. М. Шубалий, О. П. Юдічева, Л. А. Яковець, І. О. Яснолоб; ред.: О. О. Горба, Т. О. Чайка, І. О. Яснолоб; Полтав. держ. аграр. акад. - Полтава : Астрая, 2019. - 279 c. - укp.

Викладено результати досліджень агроекологічних особливостей і перспективи збереження, відновлення та раціонального використання природних ресурсів у сучасних умовах. Розглянуто соціально-правові та еколого-економічні проблеми та особливості збереження, відновлення й раціонального використання природно-ресурсного потенціалу. Висвітлено перспективи технологічних і технічних рішень щодо збереження, відновлення та раціонального використання природних та енергетичних ресурсів. Визначено напрями вдосконалення сучасних енергетичних систем з метою збереження та раціонального використання природно-ресурсного та енергетичного потенціалів.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-552 + П008 + З1/7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА831378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Шевчик В. Л. 
Еколого-ценотична характеристика оселищ долини річки Оржиця як перспективного об'єкта Смарагдової мережі / В. Л. Шевчик, Н. О. Смоляр, І. В. Соломаха, Т. В. Шевчик // Чорномор. ботан. журн.. - 2019. - 15, № 4. - С. 334-343. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Наведено фізико-географічну характеристику долини річки Оржиця з притокою Гнила Оржиця. Різноманітність оселищ, включених до Резолюції 4 Бернської конвенції, надає змогу розглядати цю територію як перспективний об'єкт Смарагдової мережі України. Цьому сприяє й наявність на досліджуваній території ряду об'єктів природно-заповідного фонду України (заказників гідрологічних "Оржицький", "Тимківський", ботанічного "Плисів Яр", заповідного урочища "Загать" та ін.). Для долини річки Оржиця встановлено 17 оселищ, наведено їх еколого-ценотичні характеристики й особливості територіального розподілу. Здійснено загальну оцінку ботанічної складової різних типів рослинності та вказано місцезнаходження рідкісних видів рослин цієї території, включених до созологічних переліків різного рангу (регіонального - 9 видів), державного (Червона книга України - 5) та міжнародних (Бернська конвенція - 3). Вказано на необхідність збереження та забезпечення охороною популяцій рідкісних видів рослин Iris hungarica, Jurinea cyanoides, Ostericum palustre, які, маючи й інші созологічні статуси, включені до Додатку I Резолюції 6 Бернської конвенції (1998). Запропоновано деякі заходи екологічного менеджменту цієї території, зокрема доцільно заборонити подальше розорювання місцевостей, осушення заплавних ділянок, заліснення лучно-степових схилів, випалювання сухого травостою та стимулювання сінокосіння травостоїв та їх випасання за прогонним типом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*884(45УКР) + Е50*852.139(45УКР, 25ОРЖ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25360 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Смоляр Н. І. 
Мінеральна щільність кісткової тканини у дітей дошкільного віку з патологією ОРА при різних рівнях інтенсивності карієсу зубів / Н. І. Смоляр, Н. І. Боднарук // Новини стоматології. - 2018. - № 1. - С. 43-46. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.418.1 + Р733.661.210.40

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Смоляр Н. О. 
"Гадяцький локалітет" Diphasiastrum complanatum (Lycopodiaceae) на території Лівобережного Лісостепу / Н. О. Смоляр, О. Р. Ханнанова // Укр. ботан. журн.. - 2018. - 75, № 3. - С. 274-282. - Бібліогр.: 280 назв. - укp.

Наведено інформацію про місцезнаходження виду Diphasiastrum complanatum, включеного до "Червоної книги України", на території Лівобережного Лісостепу за результатами оригінальних досліджень, опрацювання літературних джерел і гербарних зборів. Охарактеризовано три місцезнаходження виду в "Гадяцькому локалітеті" Полтавської частини регіону, два з яких авторами наведено вперше. Відображено еколого-ценотичні особливості виду в цих оселищах на південно-східній межі загального ареалу. Розраховано амплітуди толерантності, середні значення показників провідних екологічних факторів (кліматичних - термо-, омбро-, кріорежим, континентальність; едафічних - вологість, змінність зволоження, кислотність, засоленість грунту, вміст карбонатів, вміст мінеральних сполук азоту) і відношення умов виявлених місцезростань D. complanatum до його екологічного оптимуму. При цьому уточнено екологічні амплітуди виду за деякими факторами. Відхилення відмічається за показниками омброрежиму, що надає підстави віднести вид за умов Лівобережного Лісостепу до групи мезоаридофітів, та кислотності грунту в бік збільшення величини pH, згідно до яких у регіоні дослідження вид є ацидофілом. Наведено інформацію щодо флористичного складу місцезростань D. complanatum у "Гадяцькому локалітеті", який є дещо збідненим, за участі видів із широкими ареалами й значною роллю бореальних видів. Установлено, що вони репрезентують практично однотипові біотопи різновікових лісокультур Pinus sylvestris на боровій терасі р. Псел із брієвими мохами, угруповання яких у ценотичному відношенні належать до союзу Pulsatillo-Pinetea sylvestris. Складено картосхему поширення виду на території Гадяцького р-ну Полтавської обл. Розглянуто питання збереження виду на території дослідження. Встановлено, що два оселища охороняються в межах регіонального ландшафтного парку "Гадяцький", третє доцільно включити до його складу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.313*88

Шифр НБУВ: Ж22024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лагода Л. С. 
Взаємозв'язок вмісту мінеральних компонентів у ротовій рідині дітей з карієсом зубів, які проживають в різних екологічних умовах / Л. С. Лагода, Н. І. Смоляр // Новини стоматології. - 2018. - № 4. - С. 18-21. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета роботи - оцінити взаємозв'язок умісту мінеральних компонентів у ротовій рідині дітей з карієсом зубів, які проживають в різних екологічних умовах. Проведено стоматологічне обстеження 1210 дітей, які проживають в різних екологічних умовах Волинської області. З метою дослідження мінерального складу ротової рідини оглянули 60 дітей 12-річного віку (по 20 дітей у кожному регіоні дослідження). Досліджено вміст загального кальцію, неорганічного фосфору, магнію, заліза та активність лужної фосфатази. У дітей, які проживають на "умовно чистій" території, виявлено, що концентрація кальцію в ротовій рідині вища, а неорганічного фосфору нижча. Показники магнію, заліза, активності лужної фосфатази у ротовій рідині дітей м. Луцька знаходяться в межах фізіологічної норми. У дітей, які проживають на забруднених територіях (м. Нововолинськ та селища Маневицького р-ну) виявлено суттєві відмінності у вмісті загального кальцію, неорганічного фосфору. Знижений вміст кальцію на фоні високих показників неорганічного фосфору у дітей з радіаційно забруднених територій свідчить про порушення мінерального гомеостазу ротової рідини. Низькі показники активності лужної фосфатази у дітей, які проживають на забруднених територіях, безпосередньо пов'язані з високими показниками інтенсивності карієсу у цих дітей внаслідок порушення зв'язування іонів кальцію та неорганічного фосфору. Висновки: одержані дані підкреслюють важливу роль фосфорно-кальцієвого обміну ротової рідини у розвитку карієсу зубів, а також свідчать про вплив чинників довкілля на мінеральний обмін у ротовій рідині.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.210.40 + Р128

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Смаглюк О. 
Флористична класифікація мезофільних кленово-липово-дубових лісів у басейні нижньої Сули (Україна) / О. Смаглюк, Н. Смоляр, В. Соломаха // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2017. - Вип. 75. - С. 23-34. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Наведено результати вивчення широколистяно-лісової рослинності басейну нижньої Сули за методикою школи Ж. Браун-Бланке. Широколистяні кленово-липово-дубові ліси в регіоні становлять вагомий ресурс його екомережі і як зональний тип рослинності перебувають біля південно-східної межі свого поширення. У басейні нижньої Сули кленово-липово-дубові ліси віднесено до класу Querco-Fagetea. Ліси заплави та борової тераси на супіщаних грунтах включено до порядку Quercetalia robori-petraeae і союзу Convallario majali-Quercion roboris. Це переважно складні субори борових терас лісостеповї зони. Ліси плакору та яружно-балкових систем на суглинистих грунтах належать до порядку Fagetalia sylvaticae і союзу Scillo sibericae-Quercion roboris. Це зональні кленово-липово-дубові ліси у лісостеповій зоні Лівобережної України. У межах кожного з цих двох союзів виділено по одній асоціації. В асоціації Melico-Quercetum попередньо виділено підасоціацію M.n.-Q.r. fraxinetosum. У другій асоціації Stellario holosteae-Aceretum platanoidis виділено 3 підасоціації, одна з яких є провізорно новою - S.h.-Q.r. humuletosum lupuli. Відзначено флористичні, еколого-ценотичні та флоросозологічні особливості угруповань.


Індекс рубрикатора НБУВ: П342

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Череп'юк О. М. 
Оцінка стоматологічного статусу дітей дошкільних закладів м. Івано-Франківська після застосування імуностимулюючого та полівітамінного препарату в комбінації із глибоким фторуванням / О. М. Череп'юк, Н. І. Смоляр // Галиц. лікар. вісн.. - 2016. - 23, № 3 (ч. 3). - С. 88-91. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Мультифакторність карієсу підтверджується показниками інтенсивності та поширеності карієсу тимчасових зубів у дітей Прикарпаття. Висока поширеність (97 %) та інтенсивність (7,1) карієсу зубів у дітей цього регіону зумовлена негативним геохімічним впливом, а саме низьким вмістом у грунті та питній воді йоду, барію, кобальту і, особливо, фтору, усереднений показник якого у питній воді складає 0,86 мг/л, що значно нижче від мінімальної норми. Крім того, серед низки факторів, що впливають на показники ураженості карієсом зубів серед дітей, слід відокремити імунний статус, який займає одне із провідних місць. Так, від рівня секреторною імуноглобуліну A та лізоциму в ротовій рідині, залежить інактивування ферментативної діяльності ряду карієсогенних мікроорганізмів та їх адгезії до твердих тканин зуба. Тому пріоритетним питанням стало дослідження показників ураженості карієсом з метою аналізу їх якісних змін після застосування розробленого лікувально-профілактичного комплексу. Відображено дані, які вказують на позитивну динаміку змін показників ураженості карієсом, а саме: низький рівень інтенсивності; вірогідне зростання відсотка дітей з низькою та середньою активністю карієсу на фоні зниження відсотку дітей з дуже високою активністю карієсу; низький приріст інтенсивності карієсу. Таким чином, у профілактичній групі запропонований ЛПК показує свою високу ефективність, як у безпосередні, так і у віддалені терміни спостереження, позитивно відображаючись на стоматологічному статусі дітей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.426.6 + Р733.661

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69358 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Смоляр Н. І. 
Підходи до лікування глибокого карієсу тимчасових зубів за результатами анкетування дитячих лікарів-стоматологів / Н. І. Смоляр, Г. М. Солонько, О. Б. Гринишин // Новини стоматології. - 2016. - № 4. - С. 58-63. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - оцінити підходи дитячих лікарів-стоматологів із різним клінічним досвідом стосовно вибору методу лікування асимтоматичного глибокого карієсу тимчасових зубів перед їх реставрацією. У дослідженні взяли участь 215 дитячих лікарів-стоматологів із різним практичним досвідом роботи (менше 5, 5 - 10, понад 10 та понад 20 років). Виявлено, що для більшості лікарів основним методом лікування глибоких каріозних уражень проксимальних поверхонь молярів є метод непрямого покриття пульпи з використанням кальцієвмісних лікувальних прокладок (49,05 +- 3,4 % і 33,2 +- 3,21 % лікарів відповідно). Вибір лікувальної тактики залежить від практичного досвіду лікарів. Відтак лікарі-стоматологи з практичним досвідом понад 5 років частіше обирали метод пульпотомії перед реставрацією тимчасових молярів з глибокими проксимальними каріозними ураженнями у порівнянні з лікарями, досвід яких був менше 5 років. Однак, в середньому частка лікарів, які обирають цей метод лікування глибоких проксимальних каріозних уражень, не перевищила 8,6 +- 1,91 %. Висновки: зі збільшенням практичного досвіду лікарів зростає й частка використання пульпотомії як методу лікування глибокого карієсу тимчасових молярів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.210.40-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Нікітчук О. В. 
До поширення Crataegus ucrainica A. Pojark (Rosaceae) в Лівобережному Лісостепу / О. В. Нікітчук, Н. О. Смоляр, В. А. Соломаха // Чорномор. ботан. журн.. - 2016. - 12, № 1. - С. 31-40. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Наведено інформацію про поширення Crataegus ucrainica A. Pojark. за результатами опрацювання гербарних, літературних та оригінальних матеріалів. Відображено еколого-ценотичні особливості нових місцезнаходжень виду, охарактеризовано поширення і сучасний стан його ценопопуляцій. Авторами зазначається, що основний його ареал знаходиться на території Лівобережного Лісостепу. Результати дослідження місцезнаходжень C. ucrainica, в тому числі й обстеженої нами раніше ценопопуляції на правому березі Дніпра (в гирлі р. Рось) [Шевчик та ін., 2016], засвідчують значну екологічну своєрідність цього виду. Здійснення порівняльного морфологічного аналізу наявних гербарних зборів дозволило повніше ідентифікувати цей вид та уточнити його географічний та частково екологічний і ценотичний ареали. Підкреслено необхідність охорони нового локалітету C. ucrainica - виду світового і європейського созологічного статусів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.11 Ros*88

Шифр НБУВ: Ж25360 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Смоляр Н. І. 
Європейські індикатори в оцінці впливу поведінкових факторів ризику на стоматологічне здоров'я дітей шкільного віку / Н. І. Смоляр, П. А. Леус, Л. О. Хоменко, Л. Ф. Каськова // Новини стоматології. - 2016. - № 3. - С. 59-66. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мета роботи - визначення можливих взаємозв'язків нездорових поведінкових звичок та стоматологічого статусу дітей шкільного віку. Ретроспективний аналіз наукової стоматологічної літератури з аналітичної епідеміології карієсу постійних зубів і результатів власних досліджень в рамках міжнародного проекту з використанням системи EGOHID-2005. У Білорусі, Молдові та Україні середній КПВ постійних зубів ключової вікової групи дітей 12 років варіював від 1,2 до 4,8. Спостережено суттєві відмінності у поведінкових звичках дітей шкільного віку, таких як дотримання рекомендованого режиму чищення зубів (21 - 65 %), застосування фторвмісних зубних паст (7 - 75 %) та щоденного споживання солодких продуктів харчування (34 - 97 %). Висновки: припущено, що відмінності в інтенсивності каріозної хвороби серед дітей шкільного віку можуть бути зумовлені відмінностями в пропорціях дітей, охоплених профілактичними заходами до рівня набуття здорових звичок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-387 + Р733.661.210.40 + Р11(4УКР)442.866

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Воробйов Є. О. 
Синтаксономія евтрофних пухнастоберезових боліт у басейні нижньої Сули / Є. О. Воробйов, Н. О. Смоляр, О. Ю. Смаглюк, В. А. Соломаха // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2016. - № 1. - С. 26-40. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

На території басейну нижньої Сули пухнастоберезові болота відрізняються найвищою трофністю едафічних умов серед усіх відомих із літератури та оригінального матеріалу аналогічних угруповань. Вони виділились у нову асоціацію Urtico galeopsifoliae-Betuletum pubescentis із двома підасоціаціями, яка стала типом нового союзу Urtico galeopsifoliae-Betulion pubescentis. Він відрізняється високими показниками постійності та проективного покриття мегатрофних і нітрофільних видів (Sambucus nigra, Swida sanguinea, Ribes nigrum, Humulus lupulus, Urtica galeopsifolia, Impatiens noli-tangere, Galium aparine, Thelypteris palustris, Symphytum officinale, Myosoton aquaticum, Carex riparia, Poa palustris), а також відсутністю звичайних для пухнастоберезових мезоевтрофних боліт видів (Salix cinerea, S. pentandra, S. repens s.l., Betula humilis, Molinia caerulea, Deschampsia caespitosa, Calamagrostis canescens, Poa trivialis, Festuca rubra, Carex lasiocarpa, C. nigra, Comarum palustre та ін.). Новий союз віднесено до порядку Salici pentandrae-Betuletalia pubescentis Clausnitzer in Dengler et al. 2004 та класу Molinio-Betuletea pubescentis Pass. et Hofmann 1968, які для території України наводяться вперше.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Смоляр Н. І. 
Значимість дентального естетичного індексу (DAI) для діагностики зубощелепних аномалій у дітей інтернатних закладів / Н. І. Смоляр, Н. Л. Чухрай, М. Б. Фур // Вісн. стоматології. - 2016. - № 4. - С. 55-59. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Виявлено високу поширеність та важкість зубощелепних аномалій у дітей шкіл-інтернатів у порівнянні з дітьми із загальноосвітніх шкіл, що необхідно враховувати при розробках програм профілактики. Ступінь важкості ЗЩА у згідно значення DAI є значно вищим у дітей інтернатних закладів у порівнянні з дітьми загальноосвітніх шкіл. Також спостерігається тенденція зростання рівня важкості ЗЩА з віком у дітей шкіл-інтернатів. Вищу розповсюдженість та вищий відсоток важких ЗЩА у дітей основної групи, згідно даних нашого дослідження, можна пояснити затримкою росту щелеп, непропорційним їх розвитком та практичною відсутністю процесів саморегуляції. Відсутня саморегуляція та дисгармонійний розви- ток кісток щелепно-лицевої ділянки є відображенням порушень в організмі загальносоматичного характеру у дітей шкіл-інтернатів. Впровадження дентального естетичного індексу у повсякденну практику значно оптимізує систему організації ортодонтичної допомоги, виявляючи дітей, які потребують ортодонтичної допомоги в першу чергу. Інформація про потребу у ортодонтичній допомозі дітям із шкіл-інтернатів має велике значення, оскільки на її основі повинні прийматися відповідні кроки для профілактики та лікування даної категорії пацієнтів. Одержані результати підкреслюють необхідність подальших досліджень на предмет вивчення стоматологічного статусу дітей, які навчаються та проживають у школах-інтернатах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.665.6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського