Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (12)Автореферати дисертацій (12)Книжкові видання та компакт-диски (76)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ВІРМЕНСЬКЕ$<.>+<.>K=ВЕСІЛЛЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 85
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Українська фольклористика / ред.: Т. Ю. Салига. - Л., 1999. - 294 с. - (Вісн. Львів. ун-ту. Сер. філол.; Вип. 27). - укp. - рус.

Розглянуто український фольклор у теоретико-методологічному, історичному й естетичному аспектах. Висвітлено питання про релікти старожитностей, зокрема, про міфологеми Тура, Красної Пані у сучасних записах легенд, результати досліджень з історії фольклористики та фольклоризму, славістичні контакти української народної словесності, а також наведено запис унікального за своїм високим рангом поетики українського весілля з Берестейщини тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)я54

Шифр НБУВ: Ж28852/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Станішевський Ю.  
Корифей української оперети / Ю. Станішевський. - К., 1999. - 93 c. - укp.

Висвітлюється життя та діяльність видатного українського композитора і диригента, засновника національної оперети - Олексія Рябова, який створив понад 30 музичних комедій та оперет ("Коломбіна", "Сорочинський ярмарок", "Майська ніч", "Весілля в Малинівці", "Червона калина" та ін.). Повідомляється, що з його багатогранною мистецькою діяльністю пов'язані становлення і формування Київського державного театру оперети і Харківського українського театру музичної комедії. Підкреслюється, що численні втілення самобутніх творів О.Рябова на багатьох сценах України та зарубіжних театрів сприяли високим художнім досягненням і широкому визнанню української музично-театральної культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)7-8 Рябов.О + Щ335.43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Козяр С.  
Українська родинна обрядовість. Віхи людської долі: весілля, похорон / С. Козяр; Поділ. від-ня ін-ту мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України. - Хмельниц., 2000. - 72 c. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Висвітлено перебіг весільного та похоронного обрядів на Поділлі. Розкрито суть, символіку весільних атрибутів та обрядових дій. Наведено деякі пісенні зразки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Ук)-633 + Т52(23=УКР)-519 + Т597.814 + Т595.192

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605198 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Щербіна І. В. 
Українське весілля як етнокультурний феномен (на матеріалі слобожанської обрядово-пісенної традиції) : Автореф. дис... канд. мистецтвознав. : 17.00.01 / І. В. Щербіна; Харк. держ. акад. культури. - Х., 2001. - 20 c. - укp.

Проведено комплексний теоретичний аналіз семантики української весільної обрядовості. Висвітлено історію та сучасний стан українського весілля в загальному контексті становлення та розвитку етнології та музичної фольклористики. Визначено головні чинники виникнення та розвитку шлюбного обрядового комплексу. Обгрунтовано порядок весільної традиції, згідно з яким визначено структуру весільної обрядовості, наведено пояснювальні схеми проведення різних типів ритуалів. Досліджено методи регулювання статевих взаємовідносин між чоловіком і жінкою в соціумі. Розкрито принципи складання сакральних договорів. Розглянуто поліфункціональність музично-поетичних текстів весільних пісень. Виявлено інтонаційно-стильовий модус мислення у весільній пісенності Харківщини. Описано виконавські особливості носіїв співочої традиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Укр)-519.2 + Щ313(4Укр)0-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА318237 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бондарчук Л. М. 
Обрядова весільна лексика польської мови : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.03 / Л. М. Бондарчук; НАН України. Ін-т укр. мови. - К., 2003. - 20 c. - укp.

Розглянуто загальну систему весільних обрядодій та окремих мікрополів специфічних ритуалів польського весілля. Охарактеризовано принципи структурування обрядових парадигм, акцентовано увагу на семантичному та формальному їх вираженні. Здійснено граматичну класифікацію весільних номінацій та розглянуто граматичну, семантичну та дериваційну специфіку реалізації обрядових парадигм та їх підсистем. Подано етимологічні коментарі до окремих маловідомих весільних обрядових одиниць польської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА324339 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Саварин Т. В. 
Лемківські весільні обрядові пісні в міжетнічному контексті : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.07 / Т. В. Саварин; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2003. - 19 c. - укp.

Уперше зроблено системний аналіз лемківської весільної пісенно-обрядової традиції як цілісного явища, що сформувалося за умов тісного сусідства трьох етносів і плідної взаємодії їх культур. З'ясовано характерні особливості їх весільної обрядовості та обрядового пісенного репертуару. Визначено особливості лемківського весілля, які простежуються у зіставленні його з обрядовістю західних слов'ян. Виділено весільні пісні, спільні для лемків, поляків і словаків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-318 + Ш3(2=1УК)-633

Шифр НБУВ: РА324706 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Марчук З. В. 
Еволюція української весільної обрядовості (на матеріалах фольклору) : Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / З. В. Марчук; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2004. - 17 c. - укp.

На підставі вивчення фольклорних матеріалів досліджено походження та розвиток весільного обряду, висвітлено особливості його здійснення у різні історичні епохи та періоди, встановлено вплив культури та давньої звичаєвості на специфіку його проведення. З'ясовано, що прояви шлюбних звичаїв українців збереглися у казках та деяких календарно-обрядових піснях. На підставі детального аналізу основних мотивів даних фольклорних творів виявлено, що кожен з жанрів відображає різні типи шлюбу і є не лише їх віддзеркаленням, а почасти й складовою, оскільки пора шлюбних сезонів закріплена календарно і деякі з купальских пісень виконували водночас і роль весільних. Проведено порівняльне дослідження відображених у фольклорних текстах ритуалів українського весілля з етнографічними та археологічними даними та встановлено зв'язок весільних звичаїв з побутом населення, яке проживало на території України з найдавніших часів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Ук)-633

Шифр НБУВ: РА332483 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Маховська С. В. 
Весільні пісні Поділля: функціонування, поетика, символіка : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.07 / С. В. Маховська; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. - К., 2004. - 18 c. - укp.

Досліджено проблему функціонування, поетики, символіки весільних пісень Поділля. Висвітлено аспекти взаємодії весільного обряду та весільної пісні. Вивчено історію записів весільних пісень і описів подільського весілля. Установлено ареали та специфіку побутування основних пісенних типів Поділля, їх різновидів і складових. З'ясовано художню своєрідність, жанровий склад, еволюцію та сучасний стан побутування весільної поезії. Проведено систематизацію весільного фольклору, виявлено характерні риси пісенної традиції регіону. Проаналізовано текстовий пісенний матеріал, виявлено місце весільної поезії краю в загальноукраїнському фольклорному процесі. Розглянуто еволюцію мотивів, образів, розкрито символіку творів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-633

Шифр НБУВ: РА331624 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Петрова Н. О. 
Українська традиційна весільна обрядовість Одещини (20 - 80-ті рр. XX ст.) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.05 / Н. О. Петрова; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. - К., 2004. - 20 c. - укp.

Узагальнено інформацію, одержану з письмових джерел і польових матеріалів, з застосуванням порівняльно-історичного аналізу як одного з важливих методів типологізації, за допомогою якого відновлено структуру весільної обрядовості, визначено її локальні, регіональні та стадійні відмінності, вивчено етнічні особливості весілля українців, з'ясовано наслідки взаємодії з традиціями молдован, росіян, іншими етнічними групами регіону. З використанням ретроспективного та типологічного методів досліджено трансформації весільних обрядів, окремих їх елементів у синхронному та діахронному вимірах. За допомогою статистичного та картографічного методів складено таблиці розповсюдження обрядів, простежено локальні та регіональні відмінності, обрядові паралелі. З'ясовано семантику весільних атрибутів і символів за методом функціонально-порівняльного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7)-519.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328391 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Несен І.  
Околична шляхта Центрального Полісся: особливості весільного ритуалу / І. Несен // Нар. творчість та етнографія. - 2004. - № 6. - С. 91-97. - Бібліогр.: с. 97. - укp.

Розглянуто особливості весілля околичної шляхти Центрального Полісся на тлі регіональної традиції. Розкрито значення та функції різноманітних атрибутів весільного обрядодійства.

Рассмотрены особенности свадьбы околичной шляхты Центрального Полесья на фоне региональной традиции. Раскрыты значение и функции разнообразных атрибутов свадебного обрядодействия.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/Я)-519.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Калоєрова В. Г. 
Обрядовий фольклор греків селища Сартана / В. Г. Калоєрова, О. С. Калоєрова, М. Г. Сенів // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2004. - № 18. - С. 49-58. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто обряди греків селища Сартана, пов'язані з весіллям та народженням дитини. Відзначено, що ці обряди формувалися протягом тривалого часу і мають спільні риси у румеїв та урумів. Зазначено, що проаналізовані обряди мають деякі спільні риси з православнохристиянськими традиціями народів (українців і росіян), які проживають у Приазов'ї.

Рассмотрены обряды греков поселка Сартана, связанные со свадьбой и рождением ребенка. Отмечено, что эти обряды формировались в течение длительного времени и имеют общие черты у румеев и урумов. Указано, что проанализированные обряды имеют также некоторые общие черты и с традициями православнохристианских народов (украинцев и россиян), проживающими в Приазовье.

The given article deals with the ceremony of Cartan's village, connected with the wedding and childbirths. It's mentioned that these ceremonies have been formed during long period of time and have the common features with Rumei and Urumy. Besides of this the ceremonies under analysis have also the common features with the orthodox Christian nation (Ukrainian and Russian), with leave in Priazov.


Ключ. слова: обрядова лексика, обряд весілля, обряд, пов'язаний із народженням дитини
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(29=ГРЕ)-633

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури : Зб. наук. пр. Вип. 13 / ред.: В. Г. Чернець; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистец., Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2004. - 251 с. - укp.

Розглянуто питання історії художньої культури, художню творчість як об'єкт естетико-мистецтвознавчого аналізу, морально-естетичні проблеми сучасності, а також методичні та методико-педагогічні проблеми. Висвітлено вплив міжнаціональних зв'язків на художнє життя Одеси ХХ ст., роль та функції основних субкультур у регуляції життя суспільства. Описано орнаментальні мотиви поетичної кіномови в українському кіномистецтві, регіональні особливості національних обрядів українського весілля в організації весільного дійства. Проаналізовано психолого-педагогічні умови освоєння фольклору дітьми.

Рассмотрены вопросы истории художественной культуры, художественное творчество как объект эстетико-искусствоведческого анализа, морально-эстетические проблемы современности, а также методические и методико-педагогические проблемы. Изучено влияние межнациональных связей на художественную жизнь Одессы ХХ ст., освещены роль и функции основных субкультур в регуляции жизни общества. Описаны орнаментальные мотивы поэтического киноязыка в украинском киноискусстве, региональные особенности национальных обрядов украинской свадьбы в организации свадебного действия. Проанализированы психолого-педагогические условия освоения фольклора детьми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ03я54(4УКР)3

Шифр НБУВ: Ж70175 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Марчук З. В. 
Українське весілля: генеалогія обряду / З. В. Марчук; Поділ.-Волин. народознав. центр. - Рівне : Волин. обереги, 2004. - 84 c. - Бібліогр.: с. 70-82. - укp.

На підставі фольклорного матеріалу (текстів весільних пісень, усних оповідань на тему весільних звичаїв) розглянуто особливості походження та розвитку весільного обряду, розкрито його зв'язки з різними історичними епохами, культурами. Визначено початкові форми шлюбних стосунків, які знайшли відображення в українському фольклорі.

На основе обобщения фольклорного материала (текстов свадебных песен, устных рассказов на тему свадебных обычаев) рассмотрены особенности происхождения и развития свадебного обряда, раскрыты его связи с различными эпохами и культурами. Определены начальные формы брачных отношений, которые отраженны в украинском фольклоре.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.192 + Т52(23=УКР7,3)-519 + Ш3(2=1Ук)-633

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА655430 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Давидюк В.  
Етнокультурна своєрідність Волині / В. Давидюк // Нар. творчість та етнографія. - 2005. - № 3. - С. 66-77. - укp.

Наведено відомості про прадавні племена, які населяли територію Волині, охарактеризовано особливості їх матеріальної та духовної культури. Розкрито джерела формування етнічного складу населення Волині. Значну увагу приділено розгляду самобутніх звичаїв, які простежуються на хрестинах, весіллях, у коровайному, русальному та поховальному обрядах.

Представлены сведения о древних племенах, населявших территорию Волыни, охарактеризованы особенности их материальной и духовной культуры. Раскрыты источники формирования этнического состава населения Волыни. Значительное внимание уделено рассмотрению самобытных обычаев, которые прослеживаются на крестинах, свадьбах, в коровайном, русальном и погребальном обрядах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45Укр 7,35)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Мочерна В.  
Маргінальний автобіографізм у чеській літературі: Богуміл Грабал та Йозеф Шкворецький / В. Мочерна // Пробл. слов'янознавства. - 2005. - Вип. 55. - С. 246-253. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто автобіографізм у творчості двох видатних чеських письменників другої половини ХХ ст. - Богуміла Грабала та Йозефа Шкворецького. Проаналізовано трилогію Б. Грабала "Весілля в домі" та роман Й. Шкворецького "Боягузи", в яких виділено спільні та відмінні ознаки їх автобіографічних модусів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ЧЕХ)-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж62333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Заяць О. А. 
Міське громадянство Львова XV - XVIII ст. (за реєстрами прийняття до міського права) : Автореф. дис... канд. іст. наук / О. А. Заяць; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2005. - 20 c. - укp.

Досліджено функціонування інституту львівського міського громадянства у XV - XVIII ст. З використанням реєстрів новоприйнятих громадян та інших джерел встановлено, що львівське міське громадянство поділялося на ремісниче та купецьке, міське та передміське. З'ясовано, що існували також етно-конфесійні (некатолицькі) модифікації львівського громадянства - українське та вірменське. Зазначено, що механізм одержання громадянства у Львові був простіший для корінних львів'ян та складніший для прибулого населення. Вивчено питання інтенсивності прийняття міського громадянства та показано, що поповнення львівської громади відбувалося високими темпами. За цього установлено перевагу прибулого населення у порівнянні з місцевим. Відзначено, що серед прибулих домінували вихідці з південної частини Речі Посполитої, українці та вірмени становили незначну частку новоприйнятих громадян. Показано, що професійний склад львівських міщан був досить розмаїтим - міське громадянство приймали як купці, так і широкі ремісничі кола.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4 + Х2(4УКР-2ЛВО)4-523.72

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА340664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Міжкультурна комунікація / ред.: Д. С. Бураго; Ін-т філол. Київ. нац. ун-ту ім. Т.Шевченка, Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України, Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. - К. : Вид. дім Д.Бураго, 2005. - 263 с. - (Мова і культура. Сер. Філол.; Вип. 8, т. 4). - укp. - рус.

Проаналізовано символи обряду "весілля" в українських фразеологізмах. Визначено вплив грецької мови на словотвір східнослов'янських мов. Висвітлено особливості метафоризації слів в українській, німецькій та англійській мовах, а також особливості невербальної комунікації як складника інтеркультурної комунікації. Описано типологію способів реалізації імпліцитного заперечення. Розкрито психологічні аспекти становлення комунікативної компетентності особистості.

Проанализированы символы обряда "свадьба" в украинских фразеологизмах. Определено влияние греческого языка на словообразование восточнославянских языков. Освещены особенности метафоризации слов в украинском, немецком и английском языках, а также особенности невербальной коммуникации как составителя интеркультурной коммуникации. Описана типология способов реализации имплицитного отрицания. Раскрыты психологические аспекты становления коммуникативной компетентности личности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1я54(4УКР)2

Шифр НБУВ: Ж70660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Телеуця В. В. 
Поетика української весільної поезії Придунав'я : Автореф. дис... канд. філол. наук / В. В. Телеуця; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2006. - 19 c. - укp.

Розглянуто обряд весілля, досліджено жанрову структуру та поетику сучасної весільної поезії Придунав'я. У контексті новітніх наукових здобутків у галузі фольклорних досліджень проаналізовано зв'язки ритуалу, обряду та весільного поетичного тексту, зокрема, акцентовано увагу на обрядодіях весільного комплексу Придунав'я. Охарактеризовано жанровий склад, образну систему й особливості побутування обрядових і необрядових пісень у весільному комплексі Придунав'я. У весільних пісенних текстах виявлено архаїчні стереотипи та пізніші змістові нашарування, модифікації та новації. Встановлено регіональні відмінності функціонування весільного обряду Придунав'я. Показано поєднання загальнонаціональних рис і регіональних локальних особливостей. Простежено функціональні зміни в досліджуваному весільному пісенному фольклорі на сучасному етапі. Розкрито особливості художньої символіки весільних пісень Придунав'я у її побутуванні та розвитку (космогонічні, зоо-, антропо-, ботаноморфні образи, колористичну та числову символіку). Проаналізовано символічну функцію образів сонця, місяця, зорі, води та її похідних, світового дерева - дерева роду - дерева (дуба, тополі, берези, вишні, калини), квітів, гарбуза, вінка, рушника, хустки. Розглянуто наслідки асимілятивних процесів у поетиці української весільної пісенності та перспективу відновлення першосмислів обрядово-міфологічного мислення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(45УКР)-633

Шифр НБУВ: РА348230 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кожолянко О. В. 
Передшлюбна весільна обрядовість українців Буковини (кінець XIX -XX ст.) : Автореф. дис... канд. іст. наук / О. В. Кожолянко; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. - Івано-Франківськ, 2006. - 20 c. - укp.

На базі широкого кола джерел визначено локально-специфічні та загальноукраїнські риси передшлюбних весільних обрядів на основі відтворення структури передшлюбної весільної обрядовості українців Буковини. Реконструйовано й охарактеризовано передвесільні обряди (сватання, оглядини, заручини). Охарактеризовано особливі структурно-функціональні компоненти передшлюбної весільної обрядовості. Проаналізовано структуру передшлюбних обрядів (барвінковий і коровайний обряди, запросини на весілля та дівич-вечір) українців регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР74ЧРН)-519.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА341088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Слюсарева О. В. 
Епітетика українських весільно-обрядових пісень (структурно-семантичний і функціональний аспекти) : Автореф. дис... канд. філол. наук / О. В. Слюсарева; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2006. - 19 c. - укp.

Здійснено комплексний аналіз епітетики українських весільно-обрядових пісень. Визначено специфіку відображення концептуальних ідей українського весілля у парадигмах народнопісенних епітетів. Розкрито поліфункціональність фольклорних означень з урахуванням їх міфологічних витоків та історичних трансформацій. Виявлено закономірності парадигматичних відношень і функціональні особливості весільно-обрядових означувань як мотивотвірних засобів. Основні мотиви весільних пісень у їх різноманітності та міфологічній наповненості передаються в основному епітетними формулами. Розглянуто групи художніх означень учасників весілля, обрядових атрибутів, часових понять і просторових реалій як складників вербального вираження весільного ритуалу. Наголошено на важливості ролі засобів фольклорної поетики (символіки контрасту й паралелізму) у формуванні художнього смислу описуваних епітетів. Розвинуто цілісне уявлення про означальний простір українського весілля у його проекції на загальну фольклорну картину світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.171.11 + Ш3(45УКР)-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА345986 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського