Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (28)Автореферати дисертацій (83)Книжкові видання та компакт-диски (101)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ГУМАНІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 616
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Загородний М. І. 
Альберт Швейцер: професіоналізм і гуманізм лікарської діяльності / М. І. Загородний; ред.: А. С. Свінціцький; Пер.: А. С Свінціцький. - К. : АДЕФ-Україна, 2000. - 24 c. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Проаналізовано професійну діяльність відомого гуманіста, вченого, доктора філософії, богослов'я та медицини, активного борця за мир і заборону атомної зброї, лауреата Нобелівської премії Альберта Швейцера.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.в + Ю3(4НІМ)6-649

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р89741 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Погребенник Я. В. 
Буряне поліття 1914 - 1920 років: ліро-трагедійне двоголосся (на матеріалі творчості О.Кобця і Б.Лепкого) / Я. В. Погребенник; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2000. - 49 c. - Бібліогр.: 38 назв. - укp.

Досліджено творчу суголосність двох поетів зі сходу й заходу України - О.Кобця і Б.Лепкого - в художньому моделюванні теми братовбивчої війни на тлі маловідомого феномену "габірного письменництва" часів Першої світової війни. Наведено біографії поетів, досліджено їх творчу спадщину. Ліро-трагедійне двоголосся поетів із тернопільського Поділля та Канівщини визначає ідейну їх близькість у оцінюванні війни й табірного буття з позицій демократизму неабстрактного гуманізму, християнізму і самостійництва. У ліриці та ліро-епосі обох репрезентантів літератури буряного поліття розрізнено два аспекти: гуманістично-загальнолюдський, що полягає в осуді війни між Росією й Австро-Угорщиною та Німеччиною як лиха для народів обох держав, і антиімперський визвольний. Обидва аспекти в художньому набутку обох авторів є взаємопов'язаними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=7СОЕ)-4 Кобець О. 49 + Ш5(УК=4ПОЛ)-4 Лепкий Б. 49 + Ш5(7СОЕ=УК)-4 Кобець О. 49 + Ш5(4ПОЛ=УК)-4 Лепкий Б. 49

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р89397 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Гуманізм та освіта: сучасні реалії / ред.: Т. Біленко; Дрогоб. держ. пед. ін-т ім. І.Франка . - Дрогобич, 1998. - 340 c. - (Матеріали людинозн. філос. читань; Вип. 5). - укp. - рус.

Містяться матеріали наукової конференції "Гуманізм. Людина. Освіта", що відбулася в Дрогобичі у травні 1994 року. Розглядаються аспекти взаємозв'язку освіти і просвітництва, проблема філософії символу в європейському образотворчому мистецтві Нового часу, психологічний механізм прийняття особистістю обов'язків, гуманістичний зміст моральної відповідальності особистості в екзистенціалізмі. Характеризуються людське існування та мовна картина світу, національний зміст космополітичного світогляду, висвітлюється національна свідомість у контексті загальнолюдських цінностей та культурний субстрат національної свідомості. Визначається роль філософії в системі вищої освіти, а національної специфіки естетичного виховання - в українській школі. Приводяться етнопедагогічні основи сучасного навчання і виховання, а також шляхи застосування мистецтва у розвитку культури майбутнього вчителя. Підкреслюється доцільність формування національної свідомості молодших школярів засобами рідної мови та інше.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:430 + Ю6*328.95 я431 + Ч111.156 я431(4УКР) + А8 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342485/5 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Горбунова Л. С. 
Комунікативний тип раціональності як світоглядна основа спілкування в сфері туризму / Л. С. Горбунова // Наук. зап. КІТЕП. Псих.-пед. пробл. удоскон. проф. підготов. фахівців сфери туризму в умовах неперервн. освіти. - 2001. - № 1. - С. 63-67. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто особливості формування нових світоглядних засад спілкування, зокрема у сфері туризму. Відзначено, що в сучасній системі гуманітарних зв'язків має місце переорієнтація самосвідомості та рефлексії на нове розуміння гуманізму та комунікації. Поступово відходить в минуле концепція класичної раціональності (як концепція домінування), стверджуються позиції раціональності постмодерного, постнекласичного типу - комунікативні. У межах комунікативної раціональності висвітлено можливості інтерсуб'єктивної комунікації, яка спроможна досягти компромісу, згоди, порозуміння, довіри та створення передумов співпраці, що відповідає глобальним тенденціям формування майбутньої планетарної спільноти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч518.10 + Ю6*31-723

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Хейман С.  
Кістяківський: Боротьба за національні та конституційні права в останні роки царату / С. Хейман С. Левченко. - К. : Основ. цінності, 2000. - 302 c. - (Гарвард. сер. укр.студій. Спадщина; Кн. 9). - укp.

Висвітлено життя, наукову діяльність та погляди академіка Б.О.Кістяківського (1868 - 1920 рр.) - українського правознавця, філософа, журналіста, дослідника теорії конституціоналізму, федералізму та засад правової держави, наукові, суспільно-правові праці та статті якого посідають значне місце в світовій теорії соціал-демократичного та ліберального руху, гуманізму й універсальних прав людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х0 в72 + Ю3(4УКР)5 + Ф1(4УКР)506 Кістяківський, Богдан

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Людина і творчість: гуманістичні вияви / ред.: Т. Біленко; Дрогоб. держ. пед. ін-т ім. І.Франка. - Дрогобич : Вимір, 1998. - 364 c. - (Матеріали людинознав. філос. читань; Вип. 6). - укp. - рус.

Містяться матеріали наукової конференції "Гуманізм. Людина. Творчість", що відбулася в Дрогобичі у жовтні 1995 року. Висвітлюються питання освітнього процесу і феномену надкультурного, приводяться гуманістичні аспекти правотворчості, онтологічні підстави становлення суб'єктивності в сім'ї, концепція творчості в теорії символізму. Розкриваються духовний світ митця і проблеми інтерпретації художнього твору, наводяться національно-культурні витоки творчих здібностей особистості. Розглядається мовна картина світу як чинник соціальної поведінки, а розвиток творчого мислення - як фактор формування особистості вчителя. Характеризується роль школи і особистості у музично-виконавській педагогіці тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 я431 + Ч111.156 я431(4УКР) + А8 я431 + Ю3*328.95

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342485/6 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Радько П. Г. 
Національні традиції державотворення в українській історіографії та політичній літературі XIX-XX століть: концепції, ідеї, реалії / П. Г. Радько; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 1999. - 387 c. - Бібліогр.: с. 334-385. - укp.

На основі праць видатних істориків України (М.С.Грушевського, М.П.Драгоманова, М.Костомарова, В.Липинського, В.Антоновича) вперше здійснено спробу комплексного аналізу національних традицій державотворення у контексті історичних, наукових, республікансько-демократичних, автономістських традицій та самостійницьких прагнень. Відображено соціальний досвід добротворення, благодійності та гуманізму в Україні з початку їх зародження до сьогодення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)5/6 + Т3(4УКР)0-5 + Ф022.1 + Ф1(4УКР)4/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593927 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Огородник В. В. 
Основні риси та проблематика філософії Відродження : Конспект лекцій / В. В. Огородник, І. П. Чорний, О. Є. Бродецький; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 2000. - 96 c. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Викладено теоретичні та методологічні засади аналізу проблеми. Висвітлено ідейно-світоглядні джерела та соціо-культурні умови розвитку філософії доби Відродження. Охарактеризовано гуманізм і неоплатонізм як визначальні риси ренесансного теоретичного світогляду. Проаналізовано українську культуру та світогляд у контексті європейського духовного процесу епохи Відродження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)43 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605975 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Слюсарчук Р. О. 
П.Ліницький про сутність людини та сенс її буття / Р. О. Слюсарчук; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : Знання, 1998. - 23 c. - Бібліогр.: 28 назв. - укp. - рус.

Зазначається, що керівною засадою дослідження та теоретичного узагальнення людини стали у П.Ліницького ідеї гуманізму, ставлення до філософії як до вкраплення людських спрямувань, досягнення більшої повноти буття, духовної свободи. Наголошується, що творча спадщина Ліницького спрямована на філософські пошуки та осмислення проблеми людини, з'ясування її морально-духовних основ, де сутність людини, її місце в світі, сенс людського буття пов'язуються з духовністю вільної духовної особистості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр)5-578 + Ю216.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86316 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Педагогіка та психологія : Зб. наук. пр. Вип. 6 / ред.: І. Ф. Прокопенко; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 1998. - 196 с. - рус.

Висвітлено головні етапи творчої науково-виховної діяльності відомого українського філософа, просвітянина Г.С.Сковороди, зокрема, на Харківщині. Проаналізовано його багатогранну педагогічну спадщину, засновану на ідеях демократизму, гуманізму, народності та "сродності", оптимістичній вірі в людину, її особисті здібності. Розкрито дидактичні погляди педагога, вимоги до вчителя та його підготовки, досліджено вплив творчої педагогічної спадщини мислителя на розвиток освітньої думки та сучасної школи в Україні. Г.Сковорода вважав, що навчально-виховна діяльність учителя повинна засновуватись на народних засадах, зважати на особливості національного характеру і культури народу, народні традиції та ідеали.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4Укр)46-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69478 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Кирилюк Ф. М. 
Політологія Ренесансу : Навч. посіб. / Ф. М. Кирилюк. - К. : Знання, 2000. - 200 c. - укp.

Розглянуто основні тенденції суспільного розвитку в XIV - XVII ст. Висвітлено філософсько-політичні концепції християнського гуманізму та основи емпіричної політичної науки. Відображено політичні ідеї доби Реформації, проаналізовано політичні вчення утопістів, політичні теорії епохи революції XVII ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(0)4 + Ф1(4УКР044/46

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605883 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Черепанова С. О. 
Проблема людини в українському мистецтві : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / С. О. Черепанова; Ін-т педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Львів. наук.-практ. центр. - Л. : Світ, 2001. - 293 c. - Бібліогр.: 90 назв. - укp.

У контексті методології діалогу культур розглянуто виникнення образотворчої діяльності людини як загальносвітового явища, вплив християнського світогляду на розвиток мистецтва та духовності людини. Досліджено теоретичні засади ренесансного гуманізму та вивчено людиномірність українського мистецтва. Детально проаналізовано художню творчість палеолітичної людини, а також космогонічні уявлення племен, які населяли територію сучасної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(4УКР)-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА609525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Сподвижник української етнопедагогіки : (На пошану дійсного члена АПН України М.Стельмаховича) / ред.: В. І. Кононенко; АПН України. Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. Наук.-метод. центр "Укр. етнопедагогіка і народознав.". - Івано-Франківськ, 1999. - 192 c. - (Педагогіка, етнопедагогіка; Вип.25). - укp.

Проаналізовано фундаментальний характер творчості, педагогічну діяльність відомого ученого-педагога М.Г.Стельмаховича. Розглянуто гуманізм педагогічної системи, проблеми українознавства та модель сучасного вчителя у творчій спадщині діяча, його погляди щодо використання виховних традицій народної педагогіки, морально-етичних засад підготовки молоді до сімейного життя, родинного виховання дітей дошкільного віку, єдності морального й естетичного виховання. Висвітлено внесок М.Стельмаховича у дошкільну лінгводидактику, розвиток української національної освіти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч311.1(4УКР) + Ч33(4УКР)6-8 Стельмахович М.Г.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599934 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Мороз В. М. 
Становлення медичної науки на Поділлі / В. М. Мороз, В. С. Компанець, І. М. Азарський, О. Г. Процек, А. К. Пінчук, В. І. Вайло, О. О. Азарська, К. О. Романюк. - Хмельницький; Вінниця: Поділля, 1999. - 117 c. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Проаналізовано історичний шлях сучасної медичної науки на Поділлі на прикладі висвітлення діяльності вчених-медиків та медико-технічних працівників Поділля, яких об'єднує високий гуманізм, безмежна відданість медицині та почуття обов'язку перед українським народом. Серед них - М.І.Пирогов, Е.Ф.Фаренгольц, М.В.Скліфосовський, Й.Ролле, В.А.Дагилайський, О.О.Вишневський, Г.В.Яремчук та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.г(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595377 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Творчість, духовність, гуманізм в просторі освіти : Зб. доп. наук.-практ. конф., м. Вінниця, 20-21 жовт. 1998 р. Т. 1 / ред.: Т. Б. Буяльська; Вінниц. держ. техн. ун-т. - Вінниця : Універсум-Вінниця, 1998. - 178 c. - у.

Висвітлюються проблеми гуманістичних пріоритетів сучасної освіти. Серед розглянутих питань - моральне виховання студентів як складова навчально-виховного процесу у вузі; роль і значення освіти у формуванні національної самосвідомості, а також в процесі творення громадянського суспільства в сучасній Україні; культура як елемент гуманізації освіти; гуманістична направленість соціології; українознавство в системі освіти як окремий навчальний предмет; науково-дослідна робота як елемент формування творчого мислення студентів; вплив релігійного світогляду на науку і техніку; деякі напрями формування середовища для розкриття творчого потенціалу майбутніх фахівців та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я431(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Творчість, духовність, гуманізм в просторі освіти : Зб. доп. наук.-практ. конф., м. Вінниця, 20-21 жовт. 1998 р. Т. 2 / ред.: Т. Б. Буяльська; Вінниц. держ. техн. ун-т. - Вінниця : Універсум-Вінниця, 1998. - 194 c. - у.

Висвітлюються такі проблеми творчого характеру суспільного ідеалу, як взаємозв'язок естетичного та екологічного ідеалу в системі культури; соціологічна теорія як ідеальна основа зняття протиріччя між особистими інтересами і загальнолюдськими цінностями; НТР та формування екологічного ідеалу в умовах сучасного українського суспільства; "екологічний менталітет" та суспільний ідеал; рецепція сутності влади як компонента суспільного ідеалу в українській соціології та ін. Розглядаються інноваційні методи навчання в просторі освіти: розробка, апробація та впровадження у навчальний процес нової методології аналізу даних гідроекологічного моніторингу; творчі і нетворчі проблеми архітектурно-будівельної освіти; методологічні основи розробки тестів з економічної теорії; питання розвитку технічної освіти; принципи сучасних технологій освіти та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я431(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Ільїн В. В. 
Український гуманізм: тотожність раціонального та ірраціонального (три ступені сходження до істини) / В. В. Ільїн; Київ. держ. торг.-екон. ун-т. - К., 1999. - 412 c. - Бібліогр.: 125 назв. - укp.

Проаналізовано шляхи розвитку українського теоретичного гуманізму, розкрито його джерела, теоретичні ідеї та сутність. Простежено християнські витоки його моральності, своєрідність самовизначення. Розглянуто здобутки українського гуманізму з позицій слов'янського світогляду та української духовності на прикладі тріади персоналій: Б.Паскаль - Г.Сковорода - П.Юркевич. Доведено, що українська філософська думка співзвучна західноєвропейським філософським концепціям.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр) в9 + Ю3,230 + Ю216.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601442 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Кальчук М. І. 
Філософські засади сучасних ігрових педагогічних технологій / М. І. Кальчук // Наук. зап. КІТЕП. Псих.-пед. пробл. удоскон. проф. підготов. фахівців сфери туризму в умовах неперервн. освіти. - 2001. - № 1. - С. 146-148. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Показано, що філософські основи сучасних ігрових педагогічних технологій наявні у філософії гуманізму, яка задовольняє потреби та інтереси особистості. Доведено, що ігрові технології забезпечують самовідкриття свободи особистості, дозволяють здійснити власний вибір, реалізувати власні можливості, "радіти життю". Доведено, що ігрова педагогічна технологія відповідає головному принципу гуманної освіти - природовідповідності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч311,01 + Ю952:ч30

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Варварцев М. М. 
Італійці в культурному просторі України (кінець XVIII - 20-ті рр. XX ст.) : Іст.-біогр. дослідж. (слов.) / М. М. Варварцев; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2000. - 324 c. - укp.

Розглянуто історію взаємозв'язків і взаємовпливів між Італією та Україною у період піднесення визвольних змагань в обох країнах. На широкій джерельній базі відтворено портрети 600 італійців, які працювали на українських землях у галузі мистецтва, освіти та наукових студій. Висвітлено їх участь у поширенні серед українського народу уявлень та ідей свободи, гуманізму, національного відродження. Наведено велику вибірку документальних свідчень про італійських діячів культури в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 я2 + Т3(4УКР=9ИТА) я2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА602672 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Столяров В. И. 
Актуальные проблемы гуманистической теории спорта и теории гуманизации соперничества / В. И. Столяров // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2004. - № 18. - С. 195-211. - Библиогр.: 60 назв. - рус.

Обгрунтовано, що гуманізм спортивних змагань є актуальною проблемою сучасного спорту. Значення даної проблеми, зміст і перспективи розвитку гуманізму в спорті знайшли своє віддзеркалення в теорії гуманізації суперництва.

Обосновано, что гуманизм спортивных состязаний является актуальной проблемой современного спорта. Значение данной проблемы, содержание и перспективы развития гуманизма в спорте нашли свое отражение в теории гуманизации соперничества.

Humanism of sporting contests and rivalry is the issue of the day modern sport. The value of the given problem, maintenance and prospects of development of humanism, in sport found the reflection in the theory of humanization of rivalry.


Ключ. слова: гуманизм, соперничество, парадигма, спартианская" модель
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського