Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Автореферати дисертацій (12)Книжкові видання та компакт-диски (31)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ДЕПОРТАЦІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 110
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Зінченко Ю. І. 
Кримські татари : Іст. нарис / Ю. І. Зінченко; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 1998. - 205 c. - укp.

Розглядається історія та культурні надбання кримських татар від Кримського ханства до сьогодення. Висвітлюються питання етногенезу кримськотатарського народу, його проблеми під час другої світової війни, жахливі часи депортації та шляхи повернення додому. Представлено важливі архівні документи і матеріали 1942-1994 рр., що стосуються проблем кримських татар.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ) + Т52(237=УКР6А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Українці в Архіпелазі Гулаг : Матеріали ювіл. наук. конф. в Чернівцях 13-14 черв. 1998 р., присвяч. 45-й річниці повстання в Третьому каторж. таборі м.Норильська та початку мас. депортації буковинців. - Чернівці, 1998. - 63 c. - укp.

Висвітлюється повстанський рух у таборах ГУЛАГу в кінці 40-х - початку 50-х рр. Описуються репресії серед студентської молоді Чернівців у цей період, дії Української повстанської армії у боротьбі за державну незалежність. Наведені спогади учасників повстання, в яких розповідається про події в Норильську в 1953 р., а також тексти листівок, які запускали повстанці за допомогою повітряних зміїв.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕН)6-49 + Т3(2РОС=9УКР)6-494

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590537 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Депортації українців та поляків: кінець 1939 - початок 50-х років : (До 50-річчя операції "Вісла"): [Матеріали Міжнар. наук. конф.] / упоряд.: Ю. Сливка; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. - Л., 1998. - 132 c. - укp.

Розглянуто першопричини та геополітичні цілі переселенських акцій, перші депортації польського населення УРСР та населення Литви у світлі сталінської національної політики, а також ставлення польської опозиції 1970-80-х рр. до засад українсько-польського порозуміння. Проаналізовано нові матеріали про депортаційно-переселенські процеси, документи Державного архіву Львівщини про переселення і депортацію українців та поляків тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594942 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Депортації. Західні землі України кінця 30-х - початку 50-х рр. : Док., матеріали, спогади: У 3 т. Т. 2. 1946 - 1947 рр. / ред.: Ю. Сливка; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. - Л., 1998. - 539 c. - Библиогр.: 164 назв. - укp.

Наведено документи, спогади та інші матеріали про репресії та депортаційні акції періоду Другої світової війни та в ході встановлення в Західній Україні тоталітарного режиму; про примусове виселення українців із Закерзоння, зокрема, внаслідок операції "Вісла", та поляків і євреїв із Західної України в 1940 - на початку 1950-х рр.; про українські національно-визвольні змагання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-49,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: В341510 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Калиновський Ю. Ю. 
Вибір та реалізація етнонаціональної моделі в процесі державотворення : Автореф. дис... канд. політ. наук : 23.00.02 / Ю. Ю. Калиновський; Ун-т внутр. справ. - Х., 1999. - 17 c. - укp.

Розглядаються різнопланові етнонаціональні моделі, їх сутність та зміст, шляхом порівняння визначаються характерні риси демократичних, тоталітарних та перехідних конструкцій. Робиться спроба встановити загальні етапи формування етнонаціональних моделей, а саме: політизація етнічності, утворення нації, побудова незалежної держави. Встановлено, що тоталітарні режими активно практикують наступні етностратегії: депортації, насильницькі асиміляції, фізичне знищення етноструктури. Для демократичних конструкцій типовими є етностратегії акомодації (або коренізації), природної асиміляції, "збереження етноструктури". У перехідних етнонаціональних моделях застосовуються різноманітні етностратегії в залежності від обраної парадигми державотворення. В Україні достатньо органічно запроваджуються такі етностратегії: "приймаючої сторони" до депортованих народів (кримських татар, греків, болгар), акомодації (або коренізації), інтеграції. Аналізуючи українську етнонаціональну модель необхідно підкреслити її демократичний характер щодо вирішення міжнаціональних конфліктів та наявність елементів "кланової" та "корпоративної" конструкцій. Розглядаються конфліктологічні аспекти української етнонаціональної моделі у декількох ракурсах: легітимація демократичного політичного режиму в Україні, особливості етнокультурної маргінальності в нашій країні та національна безпека української держави з точки зору етнополітичних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 + Ф023

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА306683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Шаповал Ю.  
"Золотий вересень" 1939-го: як це робилося насправді / Ю. Шаповал // Людина і політика. - 1999. - № 6. - С. 25-31. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Надано оцінку угодам 1939 р. між СРСР і гітлерівською Німеччиною, подіям, що передували укладанню "пакту Молотова - Ріббентропа", а також подальшим подіям. Детально проаналізовано директиву Л.Берії у зв'язку зі вступом Червоної Армії на територію Західної України і Західної Білорусі, підготовку до підписання секретних протоколів, наслідки радянсько-німецьких угод.


Ключ. слова: "пакт Ріббентропа - Молотова", Західна Україна, депортації
Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)621

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Лемківщина : Іст.-етногр. дослідж.: У 2 т. Т. 1. Матеріальна культура / ред.: Ю. Гошко. - Л. : Ін-т народознав. НАН України, 1999. - 360 c. - укp.

Висвітлено питання історії лемків - одній з етнграфічних груп українського народу, які зуміли зберегти свою етнокультурну самобутність. Описано основні та допоміжні заняття населення, проаналізовано його боротьбу проти денаціоналізації, насильної депортації північних лемків з їх прабатьківщини, багатогранну матеріальну культуру, одяг, житлове та монументальне будівництво. Охарактеризовано особливості лемківського говору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/Я)я43 + Т3(4УКР33)я43 + Ш141.4-671я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В345426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Хаялі Р. І. 
Кримськотатарський народ в умовах депортації (1944 - 1967 рр.) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / Р. І. Хаялі; Зап. держ. ун-т. - Запоріжжя, 2000. - 17 c. - укp.

Дисертацію присвячено комплексному аналізу становища кримськотатарського народу за умов депортації (1944 - 1967 рр.). Розкрито політику режиму, спрямовану на насильницьке переселення кримськотатарського народу. Зроблено висновок, що депортація призвела до занепаду окремих галузей сільського господарства в Криму. Розглянуто заходи держави щодо облаштування, працевлаштування, санітарно-медичного обслуговування. Досліджено правове становище висланих, стан національної культури. Режим спецпоселення на чолі з органами НКВС створив умови для утисків національних прав, прав людини та громадянина. Встановлено, що насильницьке переселення кримських татар 1944 р. та організація режиму спецпоселень негативно позначилися на депортованих. Скасування режиму спецпоселення 1956 р. суттєво вплинуло на долі людей - представників кримськотатарського народу. Висвітлено активну участь кримських татар у соціально-економічному розвитку Узбецької РСР. Розглянуто процес відродження національної культури та причини виникнення національного руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)63-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА310722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Великочий В. С. 
Галичина у другій світовій війні (1939 - 1945 рр.) / В. С. Великочий, С. М. Дерев'янко, С. М. Кугутяк, В. І. Кучер, О. В. Марущенко, П. С. Федорчак; Прикарп. ун-т ім. В.Стефаника. - Івано-Франківськ : Плай, 2001. - 116 c. - Бібліогр.: с. 106-115. - укp.

Проаналізовано суспільно-політичне становище у Галичині напередодні та в роки Другої світової війни, хід воєнних дій, національно-визвольну боротьбу ОУН - УПА. Висвітлено трагічні наслідки депортації українців з Польщі та поляків з західних областей України у 1944 - 1946 рр., політичні репресії в Галичині.

Проанализированы общественно-политическое положение в Галиции накануне и в годы Второй мировой войны, ход военных действий, национально-освободительная борьба ОУН - УПА. Освещены трагические последствия депортации украинцев из Польши и поляков из западных областей Украины в 1944 - 1946 гг., политические репрессии в Галиции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)62

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА651332 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Українська історична наука на порозі ХХІ століття : Міжнар. Наук. Конгр., Чернівці, 16 - 18 трав. 2000 р.: Доп. та повідомл. Т. 4 / ред.: О. Добржанський, Л. Винар, Ю. Макар; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : "Рута", 2001. - 143 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми української історичної науки. Наведено описи маєтків Волині другої половини XVI ст. Розкрито структурний поділ єпархіальних та парафіяльних органів російської православної церкви в Україні наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. Акцентовано увагу на проблемі релігійності молоді в 1920-х рр. Охарактеризовано роль православної церкви в українському суспільстві в поглядах митрополита Іларіона (Огієнка); місце релігії та церкви в сучасному житті української національної меншини Словаччини. Проаналізовано роль християнства у формуванні світоглядної основи української усної народної творчості. Висвітлено джерела з історії депортації мешканців східних областей України до Німеччини під час Другої світової війни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)64я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: В344723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Гальчак С. Д. 
Протидія подолян заходам нацистської окупаційної влади по депортації в Німеччину (1942 - 1944 рр.) / С. Д. Гальчак // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. наук. ст. - 2001. - Вип. 19. - С. 126-136. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр348)622.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342281/Вип. 19 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Міжнаціональна злагода: спільне минуле - спільне майбутнє (проблеми вшанування пам'яті жертв трагедії етносів України) : Всеукр. наук.-практ. конф. з дослідж. та викладання пробл. увічнення пам'яті жертв трагедій етносів України, Київ, 18 січ. 2002 р. / ред.: В. І. Гусєв; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України, Наук.-метод. центр вищ. освіти, Міжнар. громад. орг. "Міжнар. конгрес "Злагода", Асоц. "За міжнац. мир і злагоду в Україні". - К., 2002. - 146 c. - укp.

Висвітлено особливості формування особистості студента засобами етнокультурного виховання, міжнаціональної та міжетнічної толерантності в учнівському та студентському середовищі. Визначено польський фактор у репресіях радянського тоталітаризму в 1920 - 1930 рр., передумови та наслідки Голокосту в Україні. Викладено питання депортації угорців Закарпаття в 1944 р.

Освещены особенности формирования личности студента средствами этнокультурного воспитания, межнациональной и межэтнической толерантности в ученической и студенческой среде. Определены польский фактор в репрессиях советского тоталитаризма в 1920 - 1930 гг., предпосылки и последствия Голокоста в Украине. Изложены вопросы депортации венгров Закарпатья в 1944 г.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 я431 + Ф79(0) я431 + Ф5(4УКР)6 я431 + Т3(4УКР)6-56 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА671147 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Адамовський В. І. 
Масові депортації українського населення в 20-х - першій половині 30-х рр. XX ст. (за матеріалами вищого політичного керівництва України) / В. І. Адамовський // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. наук. ст. - 2003. - Вип. 20-21. - С. 588-610. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342281/Вип. 20-21 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Кіцак В. М. 
Депортація українців з Польщі в УРСР у 1944 - 1946 рр. та їх соціально-економічна адаптація : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / В. М. Кіцак; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 2003. - 21 c. - укp.

Розкрито геополітичні причини депортації українського населення з Польщі. Проаналізовано етапи депортації українців з Польщі, виявлено та деталізовано особливості, а також суб'єктивні й об'єктивні чинники, що мали вплив на процес депортації на кожному його етапі. Висвітлено процес розселення депортованих на території УРСР та пояснено причини їх міграції з місць початкового поселення. Охарактеризовано особливості початкового етапу соціально-економічної адаптації українців Польщі в УРСР. Розглянуто особливості забезпечення урядом матеріальних і духовних потреб депортованих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ=4УКР)623-49 + Т3(4УКР33)623-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА326127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Меляков А. В. 
Масові джерела з історії депортації цивільного населення Харківщини до Німеччини в період 1941 - 1943 рр. : Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / А. В. Меляков; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2003. - 20 c. - укp.

Розглянуто матеріали фільтраційних справ, листи українців-"остарбайтерів" з Німеччини в Україну, матеріали органів Харківського міського самоврядування, листи репатріантів переміщеним особам. Досліджено обставини виникнення джерел, з'ясовано ступінь їх достовірності та репрезентативності по відношенню до тих процесів, що у них відображені, а також визначено їх функціональне призначення. Охарактеризовано інформаційні можливості джерел щодо висвітлення матеріально-побутового та морально-психологічного стану українців-"остарбайтерів". Показано, що дані джерела можуть бути зараховані до класу масових, підлягати відповідним методам обробки, зокрема, табличному та контакт-аналізу. Зроблено висновок про те, що на підставі аналізу джерел можна визначити типові та унікальні риси відображених у них процесів, доповнити сучасне знання історії Другої світової війни новими важливими даними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)622 + Т3(4УКР)622.8,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА323222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Волинь і Холмщина 1938 - 1947 рр.: польсько-українське протистояння та його відлуння. Дослідження, документи, спогади / ред.: Я. Ісаєвич; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. - Л., 2003. - 813 с. - (Україна: культ. спадщина, нац. свідомість, державність; N 10). - укp.

Висвітлено польсько-українське протистояння напередодні Другої світової війни, під час нацистської окупації та в перші післявоєнні роки. Проаналізовано події у Холмському регіоні - від часу акції нищення православних церков у 1938 р. до масової депортації українського автохтонного населення в 1945 - 1947 рр. і на Волині в 1943 - 1944 рр. Значну увагу приділено подіям у Галичині, зокрема в Надсянні та Лемківщині. Розглянуто польське питання у післявоєнній стратегії Української Повстанської Армії.

Освещено польско-украинское противостояние накануне Второй мировой войны, во время нацистской оккупации и в первые послевоенные годы. Проанализированы события в Холмском регионе - от времени акции уничтожения православных церквей в 1938 г. до массовой депортации украинского автохтонного населения в 1945 - 1947 гг. и на Волыни в 1943 - 1944 гг. Значительное внимание уделено событиям в Галиции, в частности в Надсянье и Лемковщине. Рассмотрен польский вопрос в послевоенной стратегии Украинской Повстанческой Армии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр346)6-6,01 + Т3(4ПОЛ=9Укр)6-6,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68562 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Бажан О. Г. 
Депортації народів Криму в роки Другої світової війни через призму документів радянських спецслужб / О. Г. Бажан // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. наук. ст. - 2004. - Вип. 26. - С. 155-167. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)622-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342281/Вип. 26 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Зінченко Ю. І. 
Кримськотатарська проблема: історія та сучасність (до 60-річчя депортації) / Ю. І. Зінченко // Укр. іст. журн. - 2004. - № 3. - С. 62-73. - укp.

Розглянуто історичну долю кримських татар від приєднання півострова до Росії до сьогодення, наслідки депортації, проблеми адаптації за умов незалежної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)6-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Адамовський В. І. 
Масові репресії та депортації як один з шляхів становлення однопартійної системи в СРСР / В. І. Адамовський // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. наук. ст. - 2004. - Вип. 28. - С. 371-381. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)61-49 + Ф61(2)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342281/Вип. 28 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Гальчак С. Д. 
"Східні робітники" з Поділля у Третьому рейху : Депортація, нацистська каторга, опір поневолювачам / С. Д. Гальчак; Укр. нац. фонд "Взаєморозуміння і примирення", Ін-т історії України НАН України, Держ. ком. арх. України, Держ. арх. Вінниц. обл. - Вінниця : Кн.-Вега, 2004. - 343 c. - Бібліогр.: с. 319-342. - укp.

На підставі узагальнення архівних матеріалів Подільського регіону розглянуто сутність політики нацистського окупаційного режиму з насильницької мобілізації людських ресурсів краю. Викладено поліційно-адміністративні заходи нацистів у проведенні депортації населення до Німеччини. Висвітлено боротьбу патріотичного підпілля та радянських партизанів проти здійснення окупантами масової депортації населення Поділля.

На основе обобщения архивного материала Подольского региона рассмотрена сущность политики нацистского оккупационного режима по насильственной мобилизации человеческих ресурсов края. Изложены полицейско-административно меры нацистов при проведении депортации населения в Германию. Освещена борьба патриотического подполья и советских партизан против осуществления оккупантами массовой депортации населения Подолья.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)622.82 + Т3(0)628.2 + Т3(4ГЕР)63-685

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА650400 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського