Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (32)Автореферати дисертацій (26)Книжкові видання та компакт-диски (30)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНОГЕНЕЗ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 216
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Болгари в Україні : Наук.-допом. бібліогр. покажч. (1917 - 1941) / ред.: М. І. Сенченко; уклад.: Н. А. Дехтярьова; Кн. палата України. - К., 2000. - 148 c. - (Етноси України). - укp.

Подано інформацію про закони, за якими жила болгарська громада в Україні, а також про законотворчість у давній Болгарії та її вплив на Устав Я.Мудрого й церковні суди. Розкрито спільність історичної долі українського та болгарського народів у етногенезі, релігії, мові, культурі. Визначено роль українців у Болгарії на прикладі творчості видатного громадського діяча, емігранта, професора історії Софійського університету - М.П.Драгоманова. Відображено звичаї, обряди, святкування весіль за народними традиціями тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9БОЛ) + Т52(23=УКР6А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Степико М. Т. 
Буття етносу: витоки, сучасність, перспективи (філософсько-методологічний аналіз) / М. Т. Степико; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. - К. : Знання, 1998. - 250 c. - Бібліогр.: с. 242-249. - укp.

Спираючись на досягнення вітчизняної та зарубіжної філософської і культурологічної думки, роботи сучасних західноєвропейських етнологів, автору вдалося створити оригінальну концепцію етногенезу, детально проаналізувати досвід людської життєдіяльності, який поряд із національною свідомістю, національною ідеєю, етнічною ментальністю й іншими чинниками є важливою детермінантою становлення та буття всіх націй. Аналізується своєрідність цивілізаційного поступу України в минулому та сьогоденні, окреслюються перспективи її культурно-господарського майбуття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в911 + С5*425*152.1 + Ф015.29

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Виховання національно свідомої особистості: (методичні рекомендації) : Метод. посіб. / ред.: Д. О. Тхоржевський; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - Глухів, 2001. - 144 c. - укp.

Наведено рекомендації щодо змісту діяльності кураторів академічних груп студентів і класних керівників, спрямованої на виховання національно свідомої особистості. Викладено методологічні аспекти національної самосвідомості як суспільного феномену. Розглянуто питання про методологію визначення сутності та внутрішньої структури феномену національної свідомості. Висвітлено проблему співвідношення об'єктивно-предметних і суб'єктивно-ціннісних факторів (чинників) націогенезу й етногенезу. Досліджено деякі проблеми патріотичного виховання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.352.13-215

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606165 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Стрижак О. С. 
До етногенезу та етномовної історії кубанців-чорноморців / О. С. Стрижак // Укр. іст. журн. - 2001. - № 1. - С. 93-106. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5в911

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Етногенез та етнічна історія населення Українських Карпат : У 4 т. Т. 1. Археологія та антропологія / ред.: С. Павлюк; Ін-т народознав. НАН України. - Л., 1999. - 608 c. - Бібліогр.: с. 575-604. - укp.

Вперше зроблено науково системну спробу розкрити складні динамічні процеси, які відбувались в етнокультурному масиві Українських Карпат впродовж кількох тисячоліть їх створення. Спростовано багато псевдонаукових версій походження населення у даному краї, зокрема, про так звану волоську колонізацію та вагому участь у цьому польського етносу. На основі численних археологічних та антропологічних даних доведено, що Східнокарпатський регіон у IX і наступних століттях, як і в попередню епоху, був заселений слов'янським (українським) етносом. Наведено антропологічні особливості українського народу, зокрема, результати антропометричних дослідів українського населення Галичини, Буковини й Угорщини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР3,1) + Е715.9(=411.4),021

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Етнонаціональна історія України в документах та матеріалах. Вип. 1 / ред.: П. С. Сохань; упоряд.: І. О. Кресіна; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 1997. - 167 c. - укp.

Представлено документи і матеріали від найдавніших часів до сьогодення про етногенез українського народу, розвиток інших етнічних груп в Україні, міжетнічні стосунки, націотворчі процеси, кількісний і якісний склад населення України, піднесення національної свідомості і культури. Розповідається про національне питання в діяльності суспільно-політичних рухів, держав і партій, про процеси державотворення. Описуються антиукраїнські заходи іноземних поневолючів, а також особливості тривалого і трагічного шляху української нації до власної держави і незалежності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-01 + Т3(4УКР)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342562 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Зінченко Ю. І. 
Кримські татари : Іст. нарис / Ю. І. Зінченко; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 1998. - 205 c. - укp.

Розглядається історія та культурні надбання кримських татар від Кримського ханства до сьогодення. Висвітлюються питання етногенезу кримськотатарського народу, його проблеми під час другої світової війни, жахливі часи депортації та шляхи повернення додому. Представлено важливі архівні документи і матеріали 1942-1994 рр., що стосуються проблем кримських татар.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ) + Т52(237=УКР6А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Залізняк Л. Л. 
Первісна історія України : Навч. посіб. для студ. / Л. Л. Залізняк; Ін-т українознав. Київ. ун-ту ім. Т.Шевченка. - К. : Вища шк., 2000. - 263 c. - Бібліогр.: 239 назв. - укp.

Висвітлено актуальні питання стародавньої історії України на широкому тлі історії Європи: від появи найдавніших людських істот на теренах України до постання держави Київська Русь. Значну увагу приділено проблемам походження людини, способу життя прильодовикових мисливців, ролі трипільської культури в передісторії української держави, етногенезу та розселенню індоєвропейських народів, витокам слов'янства та історії формування українського народу. Простежено етнічні процеси у Київській Русі, визначено культурно-історичне місце України в історії Європи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)2 я73 + Т3(4УКР)4 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА602109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Гарчев П. І. 
Первісне суспільство і початок державотворення на території України. (До розгрому Скіфського царства) / П. І. Гарчев; Нац. ун-т внутр. справ., Крим. ф-т. Каф. держ.-прав. дисциплін. - Сімф. : ДОЛЯ, 2001. - 174 c. - укp.

Висвітлено складні процеси антропогенезу, етногенезу, соціально-економічних відносин за умов первісного суспільства та появи у період неоліту перших держав на терені України, згодом - Кіммерійського, Скіфського та Боспорського царств, елліністичних міст-республік.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)2 + Х2(47)33

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608654 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Костриця М. Ю. 
Природа і матеріальна культура Житомирщини : Посіб. з етногр. краєзнавства / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця; Житомир. наук.-краєзн. Т-во дослідників Волині. - Житомир : М.А.К., 1999. - 240 c. - Бібліогр.: с. 237-238. - укp.

Висвітлено різноманітні аспекти природи та матеріальної культури Житомирщини - одного з найдавніших центрів етногенезу слов'янства. Порушено проблеми збереження унікальних пам'яток природи й культури на території, що зазнала впливу радіаційного забруднення після аварії на Чорнобильській АЕС. Вперше для широкого загалу запропоновано унікальні етнографічні матеріали, зібрані у різний час на території краю М.Ф.Біляшівським, В.Г.Кравченком, В.Г.Скороходом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7)

Шифр НБУВ: ВА600745 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Україна і слов'янський світ: історія та сучасність : Наук. зб. Ч. 1 / ред.: П. М. Кралюк; Рівнен. ін-т слов'янознавства Київ. ін-ту "Слов'ян. ун-т". - Рівне, 2001. - 136 c. - укp.

Розглянуто проблеми етногенезу слов'янських народів, розвитку їх культури, міжнародних відносин. Досліджено Балкано-Балтійську мовну картину світу як етнокультурологічну проблему. Розкрито особливості регулювання економічних відносин в аграрному секторі національних економік слов'янських країн. Особливу увагу приділено проблемам українського державотворення. Висвітлено образ "книжної мудрості" у літературі Київської Русі. Проаналізовано культурно-просвітницьку діяльність князя Володимира Васильковича (за матеріалами Галицько-Волинського літопису). Охарактеризовано етнічні процеси у Східноєвропейському регіоні періоду Київської Русі. Визначено роль зв'язків з громадськістю у формуванні в Україні інформаційної демократії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)я431 + Т3(49=CЛ)я431

Шифр НБУВ: В343973 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Залізняк Л. Л. 
Якщо росіяни лехіти, то чи була давньоруська народність? / Л. Л. Залізняк // Наук. зап. НаУКМА. Теорія та історія культури. - 2000. - Т. 18. - С. 55-60. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розглянуто новітні розробки російських археологів і лінгвістів щодо проблеми етногенези росіян і давньоруської народності. Зроблено критичний аналіз концепцій лехітського походження росіян та етнічної єдності населення Київської Русі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(2=Р)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Сулько В. С. 
Історія України : Навч.-метод. посіб. для студ. вузів / В. С. Сулько; Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. - Рівне, 2001. - 380 c. - укp.

Досліджено проблеми етногенезу українського народу і становлення його державності. Висвітлено особливості політичного та соціально-економічного розвитку Галицько-Волинської держави. Охарактеризовано становище України у складі Великого князівства Литовського. Описано господарське й соціально-політичне життя українців за часів литовсько-польської доби. Розкрито феномен українського козацтва та Запорізької Січі. Проаналізовано причини, характер та рушійні сили національно-визвольної революції під проводом Богдана Хмельницького. Відображено соціально-економічний розвиток України у до- та пореформенний періоди. Особливу увагу приділено становищу західноукраїнських земель у складі Австро-Угорської імперії, а також подіям часів української національної революції 1917 - 1921 рр. та сталінському унітарно-тоталітарному режиму. Розглянуто становище України у міжвоєнний та повоєнний періоди, у роки Другої світової війни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА607346 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Балушок В. Г. 
Етногенез українців / В. Г. Балушок; ред.: Г. Скрипник; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. - К., 2004. - 231 c. - укp.

Висвітлено теоретико-методологічні засади та понятійно-термінологічні аспекти дослідження процесу формування української нації. Показано вплив соціальних і етнічних чинників на розвиток етнічної культури українців, зокрема германських і тюркських племен (готів, булгар, печенігів, половців) і середземноморської цивілізації. Проаналізовано етногенетичну ситуацію на слов'янських землях України у часи утворення Київської Русі та в давньоруський період. Досліджено основні етапи формування українського етносу.

Освещены теоретико-методологические основы и понятийно-терминологические аспекты исследования процесса формирования украинской нации. Показано влияние социальных и этнических факторов на развитие этнической культуры украинцев, в частности германских и тюркских племен (готов, булгар, печенегов, половцев) и средиземноморской цивилизации. Проанализирована этногенетическая ситуация на славянских землях Украины во времена возникновения Киевской Руси и в древнерусский период. Исследованы основные этапы формирования украинского этноса.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-01 + Т52(23=УКР)-31 + Т4(237УКР)-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Тиводар М. П. 
Етнологія : Навч. посіб. для студ. іст. спец. вищ. навч. закл. / М. П. Тиводар. - Л. : Світ, 2004. - 623 c. - Бібліогр.: с. 615-618. - укp.

Висвітлено місце етнології у системі гуманітарних наук, охарактеризовано джерела, методи та методики дослідження, шляхи її формування як самостійної науки. Розкрито основні поняття етнології, сутність та природу етносу, особливості його існування в часі. Розглянуто теоретичні проблеми етногенезу та етнічної історії, а також культурно-побутові особливості етнічних спільнот у минулому й сьогоденні.

Освещены место этнологии в системе гуманитарных наук, охарактеризованы источники, методы и методики исследования, пути ее формирования как самостоятельной науки. Раскрыты основные понятия этнологии, сущность и природа этноса, особенности его существования во времени. Рассмотрены теоретические проблемы этногенеза и этнической истории, а также культурно-бытовые особенности этнических общностей в прошлом и настоящем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА657428 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Баран В. Д. 
Історичні витоки українського народу / В. Д. Баран, Я. В. Баран; НДІ українознав. М-ва освіти і науки України, Ін-т археол. НАН України. - К. : Генеза, 2005. - 208 c. - Бібліогр.: с. 197-205. - укp.

Висвітлено проблеми слов'янського етногенезу та походження українських та інших східнослов'янських народів. Наведено перші писемні відомості про дану народність, охарактеризовано їх райковецьку, волинцівську та роменську культури. Розглянуто розвиток етнокультурних і соціальних процесів, питання утворення Києво-Руської держави та економічного розвитку даної народності у додержавний період.

Освещены проблемы славянского этногенеза и происхождения украинских и других восточнославянских народов. Приведены первые письменные сведения о славянах, охарактеризована их райковецкая, волынцовская и роменская культура. Рассмотрены развитие этнокультурных и социальных процессов, вопросы образования Киево-Русского государства и экономического развития данной народности в догосударственный период.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА665842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Яровий В. І. 
Історія західних і південних слов'ян (з давніх часів до XX ст.) : Навч. посіб. для студ. іст. спец. вищ. навч. закл. / В. І. Яровий, І. І. Ілюшин, С. І. Лиман, П. М. Рудяков, В. П. Шумило. - К. : Либідь, 2003. - 632 c. - укp.

Проаналізовано загальні закономірності та специфіку етнічного, суспільно-політичного, економічного та культурного розвитку західно- та південнослов'янських народів. Висвітлено особливості слов'янського етногенезу, процесу становлення та розвитку феодальних слов'янських держав, а також становище слов'янських народів у період правління німецької, османської, австрійської та російської влади. Розглянуто питання боротьби національно-визвольних рухів слов'янських народів за відновлення незалежності та державності.

Проанализированы общие закономерности и специфика этнического, общественно-политического, экономического и культурного развития западно- и южнославянских народов. Освещены особенности славянского этногенеза, процесса становления и развития феодальных славянских государств, а также положение славянских народов в период правления немецкой, османской, австрийской и российской власти. Рассмотрены вопросы борьбы национально-освободительных движений славянских народов за восстановление независимости и государственности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(49=СЛ)я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА665693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Тищенко К.  
Контури лексико-топонімічної стратиграфії України і етногенез українців / К. Тищенко // Нар. творчість та етнографія. - 2005. - № 4. - С. 31-44. - Бібліогр.: с. 41-44. - укp.

Наведено результати досліджень давніх етномовних контактів українського словника й топонімії України, проведених у рамках науково-дослідних студій Лінгвістичного музею Київського національного університету ім. Т.Шевченка і які є узагальненням 350-ти публікацій у даній галузі. Висвітлено суміщену стратиграфію української топонімії та лексичних запозичень, а також різномовні топонімічні дублети.

Представлены результаты исследований древних этноязыковых контактов украинского словаря и топонимии Украины, проведенных в рамках научно-исследовательских студий Лингвистического музея Киевского национального университета им. Т.Шевченко и являющихся обобщением 350-ти публикаций в данной области. Освещены совмещенная стратиграфия украинской топонимии и лексических заимствований, а также разноязыковые топонимические дублеты.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45Укр)-31 + Ш141.4-316.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Матеріали до української етнології : Зб. наук. пр. Вип. 4(7) / ред.: Г. Скрипник; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, Асоц. етнологів. - К., 2004. - 276 с. - укp.

Наведено критерії появи етносу етногенезу українців, проаналізовано антропологічну самобутність караїмів - давнього місцевого населення Криму. Розглянуто релігійну віру як основний чинник збереження етноконфесійної ідентичності росіян-старовірів у другій половині ХІХ ст. Висвітлено особливості вияву емоційних переживань в ментальності українців, етномовний аспект глобалізаційних трансформацій у соціокультурному просторі України, духовний зміст матеріальних та духовних виявів етнічної спадщини. Проаналізовано розвиток української фольклористики в контексті національного відродження наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст.

Приведены критерия появления этноса этногенеза украинцев, проанализирована антропологическая самобытность караимов - древнего местного населения Крыма. Рассмотрена религиозная вера как главный фактор сохранения этноконфессионной идентичности россиян-староверов во второй половине ХІХ ст. Освещены особенности проявления эмоциональных переживаний в ментальности украинцев, этноязычный аспект глобализационных трансформаций в социокультурном пространстве Украины, духовное содержание материальных и духовных проявлений этнического наследия. Проанализировано развитие украинской фольклористики в контексте национального возрождения конца ХІХ - начала ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф5я54(4УКР) + Т597.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72335 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Науковий збірник Закарпатського краєзнавчого музею. Вип. 6 / ред.: П. Федак. - Ужгород : Патент, 2004. - 263 с. - укp.

Розглянуто питання історії, етнографії, археології, мистецтвознавства Закарпаття та краєзнавчих досліджень регіонів краю. Проаналізовано розвиток сільських поселень, житла та житлово-побутових умов на Закарпатті у другій половині ХХ ст. Висвітлено питання етногенезу, етнічної історії та народної культури українців Закарпаття в періодичних виданнях краю початку 1940-х рр. Наведено опис багатошарового поселення в урочищі Мала Гора південно-західних Карпат.

Рассмотрены вопросы истории, этнографии, археологии, искусствоведения Закарпатья и краеведческих исследований регионов края. Проанализировано развитие сельских поселений, жилья и жилищно-бытовых условий на Закарпатье во второй половине ХХ ст. Освещены вопросы этногенеза, этнической истории и народной культуры украинцев Закарпатья в периодических изданиях края начала 1940 гг. Приведены описания многослоистого поселения в урочище Малая Гора юго-западных Карпат.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70758 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського