Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (44)Автореферати дисертацій (230)Книжкові видання та компакт-диски (210)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНОС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1250
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Болгари в Україні : Наук.-допом. бібліогр. покажч. (1917 - 1941) / ред.: М. І. Сенченко; уклад.: Н. А. Дехтярьова; Кн. палата України. - К., 2000. - 148 c. - (Етноси України). - укp.

Подано інформацію про закони, за якими жила болгарська громада в Україні, а також про законотворчість у давній Болгарії та її вплив на Устав Я.Мудрого й церковні суди. Розкрито спільність історичної долі українського та болгарського народів у етногенезі, релігії, мові, культурі. Визначено роль українців у Болгарії на прикладі творчості видатного громадського діяча, емігранта, професора історії Софійського університету - М.П.Драгоманова. Відображено звичаї, обряди, святкування весіль за народними традиціями тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9БОЛ) + Т52(23=УКР6А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Степико М. Т. 
Буття етносу: витоки, сучасність, перспективи (філософсько-методологічний аналіз) / М. Т. Степико; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. - К. : Знання, 1998. - 250 c. - Бібліогр.: с. 242-249. - укp.

Спираючись на досягнення вітчизняної та зарубіжної філософської і культурологічної думки, роботи сучасних західноєвропейських етнологів, автору вдалося створити оригінальну концепцію етногенезу, детально проаналізувати досвід людської життєдіяльності, який поряд із національною свідомістю, національною ідеєю, етнічною ментальністю й іншими чинниками є важливою детермінантою становлення та буття всіх націй. Аналізується своєрідність цивілізаційного поступу України в минулому та сьогоденні, окреслюються перспективи її культурно-господарського майбуття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в911 + С5*425*152.1 + Ф015.29

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Картунов О. В. 
Вступ до етнополітології : Наук.-навч. посіб. / О. В. Картунов; Ін-т економіки, упр. та госп. права. - К., 1999. - 300 c. - Бібліогр.: с. 259-277. - укp.

Робота є першою спробою цілісного, системного дослідження і докладного викладу основ етнополітології - нової та перспективної науки про взаємовідносини етнічностей і політики. Розробляються теоретико-методологічні засади аналізу втаємниченої і знехтуваної етнополітичної царини людського буття. Висвітлюються складні проблеми розвитку етнополітології на Заході та її становлення в Україні. Досліджується драматична історія зародження і еволюції світової етнополітичної думки, розглядаються наймодерніші західні й вітчизняні теорії етносу та нації, з'ясовуються парадокси їх взаємовідносин між собою, з державою та людством. Виявляються закономірності розвитку етнополітичних процесів, причини і наслідки етнічного ренесансу, розкриваються таємниці політизації етнічностей в світі та в Україні. Дається порівняльний аналіз інтеграційних (Західна Європа) та дезінтеграційних (Східна Європа) етнополітичних процесів, їх теорії та практики. Узагальнюється світовий досвід національного будівництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Вісник Львівського університету. Сер. Юридична. Вип. 35 / ред.: В. Т. Нор. - Л., 2000. - 551 с. - укp.

Збірник присвячено актуальним проблемам теорії та історії держави і права, питанням удосконалення інститутів конституційного, цивільного, трудового, адміністративного, фінансового, екологічного, кримінального та інших галузей права України. Значну увагу приділено угодам київських князів з візантійськими імператорами Х ст., а також організації військових судів у період Гетьманату. Досліджено роль українського етносу в національному відродженні Галичини за умов австрійської державно-правової системи. Детально проаналізовано діяльність К.Трильовського, М.Павлика, В.Старосольського, М.Лозинського, С.Дністрянського та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ю Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Куліш А. Ф. 
Геноцид. Голодомор 1932 - 1933. Причини, жертви, злочинці / А. Ф. Куліш; Асоц. дослідників голодоморів в Україні. - К.; Х., 2001. - 88 c. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Проаналізовано причини та викрито злочинців найбільшого за всю історію цивілізації масового винищення населення у мирний час. Встановлено, що голод 1932 - 1933 рр. на етнічних українських землях був штучно створений з метою винищення українців як етносу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)615-209

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604939 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Сергійчук В.  
Депортація поляків з України. Невідомі документи про насильницьке переселення більшовицькою владою польського населення з УРСР в Польщу в 1944-1946 роках / В. Сергійчук. - К., 1999. - 191 c. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Дослідження українського історика присвячене трагічній сторінці в історії польського етносу в Україні. Повідомляється, що представників цього народу, котрі вже багато століть проживали в середовищі автохтонних українців, комуністичні режими СРСР та повоєнної Польщі примусово виселили із західноукраїнських земель.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ПОЛ)63-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589921 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Дослідження світової політики: Проблеми і судження : Зб. пр. вчених / ред.: Є. Є. Камінський; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. - К. : Знання, 1998. - 55 c. - укp.

Висвітлюється політична культура і суспільні зміни на латиноамериканському континенті, особливості європейського курсу Великої Британії. Повідомляється про єврорегіональне співробітництво етносів, характеризується бразильська криза.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф0 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ануфрієв О. М. 
Етнобуття народів Українського Придунав'я в сучасних умовах культурної диверсифікації / О. М. Ануфрієв. - К., 2000. - 162 c. - Бібліогр.: 173 назв. - укp.

Розглянуто особливості прояву етнічної ідентичності за умов поліетнічного регіону південної частини Бессарабії на матеріалі основних етнічних спільнот (українців, росіян-старовірів, болгар, молдован та ін.), котрі впливають на трансформацію етносу, сприяють прояву етнічних процесів (адаптації, маргіналізації) і формують регіональний модус мислення народів Придунав'я.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,7)-7 + С5*425.122.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600281 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Етногенез та етнічна історія населення Українських Карпат : У 4 т. Т. 1. Археологія та антропологія / ред.: С. Павлюк; Ін-т народознав. НАН України. - Л., 1999. - 608 c. - Бібліогр.: с. 575-604. - укp.

Вперше зроблено науково системну спробу розкрити складні динамічні процеси, які відбувались в етнокультурному масиві Українських Карпат впродовж кількох тисячоліть їх створення. Спростовано багато псевдонаукових версій походження населення у даному краї, зокрема, про так звану волоську колонізацію та вагому участь у цьому польського етносу. На основі численних археологічних та антропологічних даних доведено, що Східнокарпатський регіон у IX і наступних століттях, як і в попередню епоху, був заселений слов'янським (українським) етносом. Наведено антропологічні особливості українського народу, зокрема, результати антропометричних дослідів українського населення Галичини, Буковини й Угорщини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР3,1) + Е715.9(=411.4),021

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Павленко В. М. 
Етнопсихологія : Навч. посіб. / В. М. Павленко, С. О. Таглін. - К. : Сфера, 1999. - 407 c. - укp.

Розглянуто передумови започаткування етнопсихології як науки, історію розвитку етнопсихології в Україні, що бере початок з ХІХ ст. Особливу увагу приділено визначенню поняття "етнос" у концепціях Л.Гумільова, Б.Поршнева, а також поняття етнічної свідомості, самосвідомості, особистості. Висвітлено теоретичні підходи до вивчення етнопсихологічних особливостей: екологічний, біологічний, історичний, культурний, соціально-економічний, діяльнісний, а також методи дослідження в етнопсихології (спостереження, опитування, тести). Значне місце присвячено аналізу таких видів прикладноі етнопсихології, як етнопедагогіка, етноконфліктологія, етнопсихіатрія, етнопсихолінгвістика.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595427 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Обушний М. І. 
Етнос і нація: проблеми ідентичності / М. І. Обушний. - К. : Укр. Центр духов. культури, 1998. - 203 c. - Бібліогр.: с. 191-203. - укp.

Монографія присвячена дослідженню соціоцивілізаційної еволюції людини в контексті з'ясування двох її вимірів - етнічної і національної ідентичності. Проведено ретроспективний аналіз ряду концепцій походження етносу і нації, визначено в них місце і роль етно- і націоформуючих чинників. Доводиться, що будь-яке протиставлення понять "етнос" і "нація", також як і їх ототожнення, навіть в етимологічному плані не сприяє пізнанню цих суспільних феноменів і тих процесів, що з ними пов'язані. Концептуально визначено, що громадські взаємини були і залишаються основою націотворення в умовах побудови незалежної української держави. З'ясовано, що етнонаціональна ідентичність - необхідна умова міжнаціональної злагоди і консолідації української нації.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589750 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Филипович Л. О. 
Етнос і релігія в сучасному світі: актуалізація взаємозв'язку / Л. О. Филипович // Вестн. СевГТУ. Философия. - 1999. - Вып. 20. - С. 50-61. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.

Розкрито причини актуалізації етнорелігійних проблем у сучасному світі, вирішення яких обумовлює соціальний спокій в окремих країнах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.31 + Э29(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69089 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Етнос. Культура. Нація : Зб. наук. пр. за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. 29 - 31 жовт. 1998 р. / ред.: М. Грицик; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. - Дрогобич, 1999. - 370 c. - укp.

Розглянуто історичні умови розвитку західноукраїнської фольклористики на початку другої половини ХІХ ст., елементи філософської етнології в українській етнографії ХІХ ст., процес становлення і розвитку національної культури і духовності, а також фольклорно-християнські традиції та їх роль у формуванні активного мовленнєвого соціуму. Подано аналіз фольклорності стрілецьких пісень Б.Лепкого, типізації українського національного характеру у творчості В.Винниченка, ідеї державотворення у спадщині В.Липинського. Досліджено краєзнавчі звістки про українську землю та її населення істориків античної епохи, історичні витоки зв'язку природознавства з народознавством, а також запропоновано палеоекологічній підхід до вивчення давньої історії населення сучасного терену України тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)я431 + Т3(4УКР)я431 + Ш3(2=1Ук)я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Римаренко Ю. І. 
Етнос. Нація. Держава: Україна у контексті світового етнодержавницького досвіду / Ю. І. Римаренко, М. М. Вівчарик, О. В. Картунов, І. О. Кресіна, С. Ю. Римаренко, С. О. Телешун, Л. Є. Шкляр; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. - К., 2000. - 516 c. - Бібліогр.: с. 510-514. - укp.

Розглянуто етнонаціональні форми існування людства в контексті державотворення. Розкрито зміст національних ідеї та інтересу як детермінант національно-державницького розвитку. Проаналізовано етнонаціональні чинники державотворення, роль етнонаціональної політики в процесі національно-державного будівництва, національно-державницьку парадигму суспільного розвитку, а також природу, особливості, складники української національної свідомості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)64 + Ф088 + Ф5(4УКР) + Т3(4УКР)64

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599522 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Кононов І. Ф. 
Етнос. Цінності. Комунікація : Донбас в етнокультурних координатах України / І. Ф. Кононов; Луган. держ. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. - Луганськ : Альма-матер, 2000. - 494 c. - укp.

Монографію присвячено соціологічному аналізу етнотериторіальної спільноти Донбасу в контексті етнічної структури України. Запропоновано нове розуміння етносу, його морфології та атрибутивних рис. Значну увагу приділено регіональним та етнотериторіальним спільнотам, історично-стадіальним типам етнічних спільнот, а також етнокультурній самосвідомості мешканців Луганщини. Окремі розділи присвячено еволюції ціннісного компонента масової свідомості населення нашої країни, зокрема, загостренню суперечностей між ціннісним ідеалом та ціннісними орієнтирами повсякденного життя у 70-ті та 80-ті рр. ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425*4(4УКР) + Т52(23=УКР7,5)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Махній М. М. 
Етносфера : Нариси з укр. етнодемографії та етнопсихології:Навч. посіб. / М. М. Махній, Ю. А. Русанов; ред.: Скок. - Чернігів, 1999. - 187 c. - укp.

Висвітлено розмаїття етнічної сфери людського буття: систему символів, ритуалів, соціальних стереотипів, міфологічних образів, специфіку національного характеру, статевої та демографічної поведінки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(23=УКР) я7 + Т52(23=УКР)-7 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597171 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Рудницька Т. М. 
Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін / Т. М. Рудницька; НАН України. Ін-т соціол. - К., 1998. - 170 c. - укp.

Викладено результати теоретичної розробки та практичного застосування концепції соціальної динаміки з метою вивчення тенденцій і темпів соціальних змін, притаманних українському етносові, а також найчисельнішим етнічним групам України в другій половині ХХ століття. На основі аналізу значної кількості історичних джерел, широкого масиву статистичних даних і репрезентативних соціологічних обстежень визначено вплив етноісторичних, етнодемографічних та етнокультурних властивостей на сукупний трудовий потенціал етнічних спільнот України. У центрі уваги автора - етнічні особливості трудової зайнятості, зокрема, професійна, кваліфікаційна та галузева структура трудоактивного населення України, а також кожної з семи найкрупніших етнічних спільнот країни: починаючи з титульного етносу - українців і закінчуючи болгарською етнічною меншиною. Застосування методологічних принципів концепції національно-пропорційного представництва дозволило визначити статусні позиції означених спільнот у соціально-професійній сфері українського суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Рудницька Т. М. 
Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін / Т. М. Рудницька; НАН України. Ін-т соціол. - К., 1998. - 175 c. - Бібліогр.: 194 назв. - укp.

Викладено результати теоретичної розробки і практичного застосування концепції соціальної динаміки з метою вивчення тенденцій і темпів соціальних змін, притаманних українському етносу, а також найчисельнішим етнічним групам України в другій половині ХХ ст. На підставі аналізу значної кількості історичних джерел, широкого масиву статистичних даних і репрезентованих соціологічних обстежень визначено вплив етноісторичних, етнодемографічних та етнокультурних властивостей на соціокультурний і трудовий потенціал етнічних спільнот України. У центрі уваги автора - етнічні особливості та динаміка мовної компетенції, освітнього рівня і трудової зайнятості основних за чисельністю етнічних спільнот країни. Розглянуто професійну, кваліфікаційну і галузеву структуру працеактивного населення України, а також кожної з семи найбільших етнічних спільнот: починаючи з титульного етносу - українців і завершуючи болгарською етнічною меншиною. Застосування методологічних принципів концепції національно-пропорційного представництва дало змогу визначити статусні позиції означених спільнот у соціально-професійній сфері українського суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425(4УКР)

Шифр НБУВ: ВА589693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Мигович І. І. 
Закарпатський соціум: етнологічний аспект / І. І. Мигович, М. П. Макара; Ужгород. держ. ун-т. - Ужгород : Патент, 2000. - 158 c. - укp.

Розглянуто історію, сучасний стан і тенденції етнонаціонального розвитку Закарпаття. Особливу увагу приділено актуальним питанням соціалізації та соціальної адаптації найпоширеніших національних меншин краю, шляхам реалізації їх громадянських прав і життєвих потреб у процесі трансформації українського суспільства. Здійснено ретроспективний аналіз етносоціального розвитку краю. Висвітлено сучасну поліетнічну структуру його населення. Наведено соціально-культурну характеристику найчисленніших етнонаціональних груп: українців, русинів, угорців, росіян, румунів, ромів-циган, словаків, німців, євреїв. Визначено соціально-психологічні стереотипи, особливості структури потреб, ціннісних орієнтацій, міжетнічні дистанції даних груп. Подано міжнародні документи та законодавчі акти України щодо етнонаціонального розвитку та державно-правових відносин у розрізі етнічних груп та національних меншин. Вміщено перелік науково-теоретичних конференцій, науково-практичних семінарів, проведених за останнє десятиріччя, а також рекомендований список літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425 + Т52(23=УКР74ЗА)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології. Т. ІІІ, ч. 3 / ред.: С. Д. Максименко. - К., 2001. - 255 с. - укp.

Викладено деякі теоретико-методологічні та експериментально-описові засади дизайну експериментів у галузі шлюбного клірінгу. Розглянуто питання еволюції громадянської спрямованості особистості у сучасній родині. Визначено деякі аспекти взаємодії сім'ї та школи у процесі професійного становлення особистості. Проведено експериментальні дослідження процесу та засобів подолання міжособистісного конфлікту. Розкрито соціально-психологічні фактори конфліктів у сім'ї. Відображено етнокультурні проблеми адаптивності у шлюбі. Наведено психолого-конфліктологічну модель діагностики та корекції подружніх стосунків. Описано шлюбно-родинні стосунки у народній творчості українського етносу. Вивчено сучасний міжнародний досвід надання психологічної допомоги жертвам фізичного та сексуального насильства в сім'ї.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю9я54(4Укр)1

Шифр НБУВ: Ж70434 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського