Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Автореферати дисертацій (8)Книжкові видання та компакт-диски (5)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЛОНІАЛЬНИЙ$<.>+<.>K=ВИЗИСК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Калашников В. М. 
Еволюція інститутів держави і права у північноамериканських колоніях європейських країн (ХVІІ - ХVІІІ сторіччя) / В. М. Калашников. - Д. : Наука і освіта, 1999. - 263 c. - Бібліогр.: с. 231-262. - укp.

Проаналізовано корпус історико-правових та історичних джерел з проблеми становлення та розвитку інститутів держави і права у Сполучених Штатах Америки та Канаді у колоніальний період їх державності. Висвітлено основні закономірності розвитку зарубіжної та вітчизняної історіографії проблеми, особливості становлення владних структур і права у північноамериканських колоніях європейських держав. Визначено закономірності розвитку владно-управлінських структур в європейських колоніях останньої третини XVII ст. у зв'язку з результатами "Славетної революції" в Англії і початком англо-французської боротьби за світову колоніальну гегемонію. Виявлено загальне та особливе подальшої еволюції інститутів держави та права американських володінь європейських країн ХVIII ст., зумовленої особливостями їх внутрішнього економічного, соціального і політичного розвитку та боротьбою великих держав за панування у світі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(71)4 + Х819(4)011.3 г

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596626 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Когут П. В. 
Колективізація в західноукраїнському селі / П. В. Когут; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. Львів. філ. - Л., 2000. - 80 c. - укp.

Проаналізовано напрямки, форми, методи підготовки та проведення колективізації в західноукраїнському селі. Розкрито колгоспну систему визиску селянства та визначено їх місце у структурі радянського тоталітарного режиму повоєнного часу (1944 - 1953 рр.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)63-205

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Потильчак О. В. 
Трудові ресурси радянських військовополонених та "остарбайтерів" з України у нацистській військовій економіці в роки Другої світової війни / О. В. Потильчак. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 49 c. - укp.

На основі широкого кола джерел розглядаються відомі та малодосліджені у вітчизняній історичній науці сторінки німецько-фашистського окупаційного режиму в Україні. Досліджуються причини, мета, прояви та особливості політики жорсткого трудового визискування, яку проводили нацисти стосовно радянських військовополонених на території України та українських "остарбайтерів" в рейху.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.82 + Т3(2)622.82 + У03(4УКР)622

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585353 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Слободянюк М. А. 
Рух Опору на Дніпропетровщині в роки Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945) / М. А. Слободянюк, І. А. Шахрайчук; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д. : Оксамит-Текс, 2005. - 291 c. - Бібліогр.: с. 264-290. - укp.

Досліджено процес зародження антифашистської боротьби на території Дніпропетровської області у роки Великої Вітчизняної війни. Встановлено основні тенденції в реалізації задумів фашистських загарбників щодо перетворення України на колоніальний сировинний придаток майбутньої Великої Німеччини. Показано керівну роль комуністичної партії та ОУН С.Бендери в організації руху Опору на Дніпропетровщині. Розглянуто програмові документи та рекомендації бандерівського керівництва, простежено еволюцію програми ОУН-Б під впливом східних українців, подано відомості про терористичну та пропагандистську діяльність підпілля ОУН-Б. Досліджено удосконалення методів керівництва державно-партійних і військових органів СРСР партизанським рухом, узагальнено форми та методи антифашистської боротьби, виявлено її місцеві особливості та розглянуто взаємодію місцевих партизан з підрозділами Червоної Армії. Здійснено періодизацію розвитку партизанського руху в області, встановлено чисельний, партійний, соціальний, національний склад антифашистських організацій та їх структурну будову. Проаналізовано результати підпільної боротьби комуністів і комсомольців Дніпропетровщини проти окупантів. Досліджено організаційне становлення, агітаційно-пропагандистську та бойову діяльність комуністичного підпілля, особливу увагу приділено Павлоградському повстанню 1943 р.

Исследован процесс зарождения антифашистской борьбы на т ерритории Днепропетровской области в годы Великой Отечественной войны. Установлены основные тенденции в реализации замыслов фашистских захватчиков по преобразованию Украины на колониальную сырьевую базу будущей Великой Германии. Показана руководящая роль коммунистической партии и ОУН С.Бендеры в организации движения Сопротивления в Днепропетровской области. Рассмотрены программные документы и рекомендации бандеровского руководства, исследованы изменения программы ОУН-Б под влиянием восточных украинцев, представлены сведения о террористической и пропагандистской деятельности ОУН-Б. Проанализирован процесс усовершенствования методов руководства государственно-партийных и военных органов СССР партизанским движением, обобщены формы и методы антифашистской борьбы, определены ее местные особенности. Осуществлена периодизация развития партизанского движения в области, установлен количественный, партийный, социальный, национальный состав антифашистских организаций и их структура. Проанализированы результаты подпольной борьбы коммунистов и комсомольцев Днепропетровской области против оккупантов. Исследованы процесс организационного становления, агитационно-пропагандистская и боевая деятельность коммунистического подполья, особое внимание уделено Павлоградскому восстанию 1943 г.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ДНІ)622

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663579 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Заброварний Б. Й. 
Українське село в роки Першої світової війни : Навч. посіб. / Б. Й. Заброварний, О. Г. Михайлюк; Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки. - Луцьк : Надстир'я, 2002. - 148 c. - укp.

Висвітлено історію українського села в роки Першої світової війни. Розглянуто питання селянських виступів проти визискувачів, поміщицького землеволодіння, залишків кріпосництва, поліцейсько-адміністративного свавілля. Розкрито форми та засоби боротьби селян проти столипінської аграрної реформи і сільськогосподарського перепису, реквізицій та дорожнечі.

Освещена история украинского села в годы Первой мировой войны. Рассмотрены вопросы крестьянских выступлений против эксплуататоров, буржуазного землевладения, остатков крепостничества, полицейско-административного произвола. Раскрыты формы и средства борьбы крестьян против столыпинской аграрной реформы и сельскохозяйственной переписи, реквизиций и дороговизны.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)523-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА628646 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Проблеми історії та історіографії України : прогр. і матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 360-річчю початку Козац. революції 1648 - 1667 рр. та 90-річчю Гетьманату П.Скоропадського, 23 квіт. 2008 р., Київ / ред.: Г. Д. Казьмирчук; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. . - К. : Наук. світ, 2008. - 66 c. - укp.

Проаналізовано наслідки посилення кріпосного визиску в російській державі як спроби відповіді на виклик Заходу у першій чверті XVIII ст. Визначено основні напрямки наукових досліджень і творчі досягнення О.К.Касименка - відомого українського ученого й організатора історичної науки. Досліджено проблеми вирішення мовного питання у процесі формування української національної ідентичності в третій чверті XIX ст. Висвітлено нові аспекти боротьби за возз'єднання українських земель як складової зовнішньої політики уряду УСРР на початку 1920-х рр. Розглянуто ідеї А.Розенберга щодо української держави у концепції східної політики нацистської Німеччини напередодні нападу на СРСР. Викладено нові факти щодо участі У.Черчіля у розробці плану війни проти СРСР навесні 1945 р. Описано систему працевлаштування інвалідів Великої Вітчизняної війни в УРСР у 1942 - 1948 рр. Описано етапи депортації українсько-польського населення до УРСР та Польщі у 1944 - 1946 рр., досліджено процес реабілітації жертв політичних репресій в Україні у 1953 - 1964 рр. Охарактеризовано стан музейної справи в Україні у 1943 - 1950 рр.

Проанализированы последствия усиления крепостного гнета в российской империи как попытки ответа на вызов Запада в первой четверти XVIII ст. Определены основные направления научных исследований и творческие достижения А.К.Касименка - известного украинского ученого и организатора исторической науки. Исследованы проблемы решения языкового вопроса в процессе формирования украинской национальной идентичности в третей четверти XIX ст. Освещены новые аспекты борьбы за воссоединение украинских земель как составляющей внешней политики правительства УССР в начале 1920-х гг. Рассмотрены идеи А.Розенберга относительно украинского государства в концепции восточной политики нацистской Германии накануне нападения на СССР. Даны новые факты относительно участия У.Черчиля в разработке плана войны против СССР весной 1945 г. Описана система трудоустройства инвалидов Великой Отечественной войны в УССР в 1942 - 1948 гг. Проанализированы этапы депортации украинско-польского населения в УССР и Польшу в 1944 - 1946 гг., даны сведения о реабилитации жертв политических репрессий в Украине в 1953 - 1964 гг. Охарактеризовано состояние музейного дела в Украине в 1943 - 1950 гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) я434 + Т1(4УКР) я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА697456 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Петренко В. І. 
Більшовицька влада та українське селянство у 20-30 рр. ХХ ст.: причини, технології, наслідки Голодомору-геноциду (за матеріалами Поділля) : [монографія] / В. І. Петренко; Вінниц. філ. Центру дослідж. Поділля Ін-ту історії України НАН України при Кам'янець-Поділ. нац. ун-ті. - Вінниця : Держ. картограф. ф-ка, 2008. - 320 c. - укp.

Досліджено жорстоке протистояння українського селянства з більшовицьким тоталітарним режимом протягом 1920 - 1930-х рр., яке закінчилося ще небаченим світом державним терором: спланованим владою Голодомором в українських селах. Проаналізовано передумови, причини, перебіг і наслідки української трагедії, розглянуто технології злочину: фінансові визискування, руйнацію селянських господарств масовим розкуркуленням у період примусової суцільної колективізації (1929 - 1933), тотальне вилучення продовольства у селянських оселях. Вперше детально висвітлено діяльність на Поділлі більшовицьких "буксирних" бригад - виконавців організованого народовбивства, розглянуто демографічні наслідки Голодомору-геноциду у даному регіоні.

Исследовано жестокое противостояние украинского крестьянства с большевистским тоталитарным режимом на протяжении 1920 - 1930-х гг., которое закончилось государственным терорром: спланированным властью Голодомором в украинских селах. Проанализированы предпосылки, причины и последствия украинской трагедии, рассмотрены технологии преступления: финансовые взыскания, ликвидацию крестьянских хозяйств массовым раскуркуливанием в период принудительной сплошной коллективизации (1929 - 1933), тотальное изъятие продовольства в крестьянских хозяйствах. Впервые детально освещена деятельность на Подолье большевистских "буксирных" бригад - исполнителей организованного народоубийства, рассмотрены демографические последствия Голодомора-геноцида в данном регионе.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-5 + Т3(4УКР)614-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА706289 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Єфіменко Г. Г. 
Економічні аспекти національної політики Кремля щодо радянської України (1918 - 1919 рр.) / Г. Г. Єфіменко // Укр. іст. журн. - 2006. - № 1. - С. 83-100. - укp.

Розглянуто економічні відносини радянської України з Кремлем. Підкреслено, що економіка радянської України в 1918 - 1919 рр. не існувала окремо від загальноросійської. На базі архівних джерел уперше в історіографії детально проаналізовано дві спроби українського радянського керівництва запровадити власну грошову одиницю та причини категоричного заперечення Кремлем таких намірів. Акцентовано увагу на тому, що саме завдяки економічному визиску українського села Кремлю вдалося зберегти власну диктатуру в Росії та поширити свою владу на інші регіони колишньої Російської імперії. Наголошено, що більшовики України почали усвідомлювати несправедливість нерівноправних економічних відносин радянської України з центром.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Потильчак О. В. 
Експлуатація трудових ресурсів України гітлерівською Німеччиною у роки окупації : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. В. Потильчак; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1999. - 20 c. - укp. - рус.

Дисертацію присвячено питанням використання трудових ресурсів України у військово-економічних інтересах Німеччини в роки радянсько-німецької війни і нацистської окупації. Висвітлюється комплекс питань, пов'язаних з проявами окупаційної політики фашистської Німеччини на території України в демографічно-трудовій сфері. Зроблено спробу комплексного дослідження передумов, конкретних шляхів і методів трудового визискування основних категорій працездатного населення. Розглядаються та відповідно кваліфікуються конкретні прояви нацистської політики у сфері використання трудових резервів України. Досліджуються особливості соціальної політики окупантів стосовно працюючого населення, а також особливості трудової експлуатації та соціального становища військовополонених та "остарбайтерів". Розглядається політика окупантів в аспекті підготовки трудових резервів для промисловості, управлінської сфери і сільського господарства України, аналізуються її причини та наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)622.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА304622 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Когут П. В. 
Запровадження колгоспної системи в західних областях України (1944 - 1953рр.) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / П. В. Когут; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2000. - 25 c. - укp.

Досліджено докорінні перетворення у західноукраїнському селі, викликані запровадженням колгоспної системи. Висвітлено засоби та хід створення колгоспів як соціально-політичної бази радянського тоталітаризму в селах західних областей. Розкрито мету та завдання радянської організаційно-виробничої та технічної реконструкції сільського господарства, запровадження загальнодержавної та колгоспної систем визиску сільських трудівників. Проаналізовано перетворення у соціальній психології селянства, зумовлені процесом розселянювання. Обгрунтовано необхідність врахування тривалого впливу колгоспної системи на західноукраїнське селянство під час проведення сучасної аграрної реформи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)63-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА310552 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Дарованець О. Я. 
Політика польської влади щодо Української Військової Організації та Організації Українських Націоналістів на Волині (1927 - 1939) : Автореф. дис... канд. іст. наук / О. Я. Дарованець; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2007. - 18 c. - укp.

На підставі аналізу архівних матеріалів, опублікованих джерел, вітчизняної та зарубіжної наукової літератури здійснено комплексне дослідження політики польської влади щодо Української Військової Організації (УВО) й Організації Українських Націоналістів (ОУН) на Волині. Ця політика була складовою частиною національної програми польської влади щодо українського населення Західної України, яка мала колоніальний характер. Колоніально-поліцейські методи управління Польської держави сприяли розвитку українського визвольного руху, зокрема на Волині. Організаційне зміцнення та активізація УВО і ОУН викликали активну протидію з боку польського окупаційного режиму. Основними її формами були репресії як спроба фізичного знищення підпілля, а також асиміляція - як спроба ослабити його соціальну базу. Обгрунтовано неефективність та безперспективність політики польської влади у даному питанні, зумовлені неготовністю та неспроможністю владних кіл Польщі впродовж зазначеного періоду конструктивно розв'язати проблему польсько-українських стосунків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)61-5 + Ф513(4УКР346)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА352608 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Шляхов О. Б. 
Судовласники і моряки Азово-Чорноморського басейну в модернізаційних процесах кінця ХІХ - початку ХХ ст. : Автореф. дис... д-ра іст. наук : 07.00.01 / О. Б. Шляхов; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2004. - 35 c. - укp.

Висвітлено основні тенденції розвитку морського транспорту Азово-Чорноморського регіону наприкінці XIX - початку XX ст. Охарактеризовано кількісний, соціальний і національний склад судновласників, визначено особливості їх менталітету. Проаналізовано основні форми підприємництва в комерційному мореплавстві Півдня України та процес формування монополістичних об'єднань. Визначено джерела утворення та особливості складу судноробітників басейну. Зазначено, що в їх поглядах і соціальній поведінці переважали цінності традиційного суспільства. Доведено, що високий ступінь визиску пароплавних команд, відсутність у судновласників широких соціальних програм призвели до загострення протиріччя між працею та капіталом у комерційному флоті. Простежено характерні прояви соціального конфлікту, розгортання масового страйкового та профспілкового руху серед моряків на початку XX ст. Проаналізовано діяльність політичних партій в даному середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА334233 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Новицька О. Р. 
Українське народне мистецтво 1920 - 1980-х рр.: інтерпретація, оцінка, спростування : Автореф. дис... канд. мистецтвознав. : 17.00.06 / О. Р. Новицька; Львів. акад. мистец. - Л., 2003. - 20 c. - укp.

Уперше українське народне мистецтво 1920 - 1980 рр. розглянуто як об'єкт визиску та тиску радянського тоталітаризму, що руйнував усталені віками закони його розвитку та функціонування, нищив духовно-моральні цінності, національні традиції. Виявлено, класифіковано й проаналізовано основні механізми ідеологічного впливу на традиційну народну творчість. Розкрито динаміку зміни ідеологічного тиску на народне мистецтво впродовж 1920 - 1980 рр. і зазначено його основні характерні риси. На підставі обстеження музейних колекцій здійснено порівняльний аналіз народного мистецтва в побуті з експонатами виставок, музеїв, продукцією художніх промислів та творами самодіяльності, акцентовано на несумісності їх з етномистецькою традицією. Інтерпретовано проблему сувенірного виробництва та продукції радянської художньої промисловості у їх взаємодії з народним мистецтвом. Спростовано заідеологізовані теоретичні доктрини та стереотипи поглядів радянського мистецтвознавства щодо народної творчості. Висвітлено регресивні та регенеративні тенденції у народному мистецтві посттоталітарної доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ123(4УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА326119 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Будівський П. О. 
Фольклорний і літературний образ народного героя (Олекса Довбуш): проблема історичної та художньої правди : Автореф. дис... д-ра філол. наук : 10.01.07 / П. О. Будівський; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2000. - 40 c. - укp.

Проаналізовано закономірності розвитку фольклорної та літературної Довбушіани другої половини XVIII ст. початку 90-х рр. XX ст. крізь призму історичної та художньої правди. Розкрито соціально-політичне та соціально-економічне життя селян-кріпаків Західної України в епоху феодалізму у першій половині XVIII ст., їх уярмлення та протест у вигляді опришківської боротьби за соціальне та національне визволення. З'ясовано питання про походження та значення терміну "опришок". Стисло висвітлено історію опришківського руху, а також названо його відомих ватажків. Значну увагу приділено відважному лицарю гір Олексі Довбушу, його життю та боротьбі проти визискувачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Ук)-694 + Ш3(2=1Ук)-613 + Ш5(4УКР)-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА310664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Янко Ж. В. 
Художній твір у контексті пізнання: соціально-філософський аналіз (на прикладі творчості І.Франка та Н.Кобринської) : Автореф. дис... канд. філософ. наук / Ж. В. Янко; АПН України. Ін-т вищ. освіти. - К., 2007. - 20 c. - укp.

На підставі дослідження творчої спадщини І.Франка та Н.Кобринської розкрито сутність феномену художнього твору в контексті соціального пізнання з урахуванням особливостей українських реалій і менталітету. Обгрунтовано, що художні твори І.Франка та Н.Кобринської, фіксуючи соціальне пізнання в гуманістичному ракурсі, є його органічною складовою, оскільки правдиво відтворюють соціально-культурні реалії доби у високохудожній формі. У контексті традицій української філософської думки встановлено зв'язок функціонування художнього твору як нетеоретичної форми осягнення дійсності з основними філософськими напрямками. Доведено, що художній твір у процесі соціального пізнання відіграє двоїсту роль: з одного боку - це результат творчого осмислення митцем соціальної дійсності (фінал духовної креації), з іншого - це початкова ланка взаємодії митця з сучасниками та нащадками, для яких це новий елемент реальності, в осмисленні якого реалізується соціальне пізнання. Показано, що актуальний "дух часу" осмислюється неоднаково представниками різних суспільних верств, що пов'язано з етнічною генезою, релігійними або світськими пріоритетами. Визначено основні ролі, в яких постає автор-митець у процесі осмислення об'єктивної дійсності: викривача гноблення та визиску, інтерпретатора багатоголосся філософських шкіл і напрямків, провісника нового, пропагандиста прогресивних моральних засад, захисника ідей жіночого рівноправ'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.221 + Ш5(4УКР)5-4 Франко, І.Я. 3 + Ш5(4УКР)5-4 Кобринська, Н. 3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА350086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Тавшунський О. М. 
Бельгія та колоніальний поділ Африки (1876 - 1918 рр.) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О. М. Тавшунський; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2010. - 16 c. - укp.

Проаналізовано участь Бельгії в колоніальному поділі Африки в 1876 - 1918 рр. Вперше проведено комплексний аналіз бельгійської колоніальної політики в новий час. Відзначено, що бельгійський колоніалізм має ряд особливостей, які зумовлюють специфічні відносини між метрополією та колонією. Стаючи сувереном незалежної держави Конго, король розраховував на допомогу Бельгії, але з часом почав затягувати процес трансформації незалежної держави Конго в бельгійську колонію. Він здійснював абсолютну владу в Конго, маючи за мету з початку 1890-х рр. одержання надприбутків, що для конголезців означало встановлення одного з найжорстокіших режимів в Африці. Союзниками Леопольда II були колоніальна адміністрація, концесійні компанії та християнські місії. Поступово реальну владу в Конго взяли в свої руки транснаціональні корпорації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4БЕЛ)52-69 + Т3(6)5-694

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА377775 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Петренко В. І. 
Більшовицька влада та подільське селянство у 1920-х - першій половині 1930-х рр.: причини, технології, демографічні наслідки Голодомору-геноциду : автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В. І. Петренко; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І.Огієнка. - Кам'янець-Поділ., 2009. - 20 c. - укp.

Вперше на підставі аналізу технологій і методів політики більшовицької влади щодо селянства доведено факт геноциду українського народу Голодомором у 1932 - 1933 рр. на прикладі Поділля. Проаналізовано 24 види державних фінансових визискувань з селянства (зокрема, сільськогосподарський податок, самообкладання, індивідуальне оподаткування, державні позики), які значно перевищували матеріальні можливості селянських господарств. Встановлено, що фіскальна заборгованість селянства більшовицькій державі започаткувала масовий терор в українських селах у формі конфіскацій власності, продовольства, розкуркулення селянських господарств. Описано механізми розкуркулення та депортацій подільського селянства у ході примусової суцільної колективізації, що призвели до знищення найбільш продуктивних сил села. Розкрито роль даних механізмів як засобу придушення селянського опору політиці більшовиків. Проаналізовано методи хлібозаготівель, показано значення "буксирних" бригад, розглянуто їх склад і специфіку діяльності як виконавців політики влади з вилучення продовольства у селянства. Визначено загальну кількість населення кожного з 71-го районів подільського регіону на початок 1932 р. і у 1934 р., що дозволило уточнити статистику жертв Голодомору та його демографічні наслідки. Показано перманентність селянського опору більшовицькій владі протягом 1920 - 1930-х рр., обгрунтовано значення даного явища як підстави для розправи з селянством шляхом організації штучного голоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)614-209

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА369217 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Головченко В. І. 
Нова історія Азії та Африки: колоніальний Схід (кінець ХІХ - друга третина ХХ ст.) : навч. посіб. / В. І. Головченко, В. А. Рубель. - К. : Либідь, 2010. - 520 c. - Бібліогр.: с. 513-519. - укp.

Висвітлено другий етап Нової історії країн Азії та Африки в контексті розвитку східних народів за умов колонізації. Розкрито загальну та регіональну специфіку соціоеволюційного процесу в афро-азійських країнах у період існування Світової колоніальної системи. Проаналізовано трансформаційні наслідки східного колоніалізму в хронологічних межах означеного історичного етапу, узгодженого з загальноєвропейськими критеріями Нової історії.

Освещен второй этап Новой истории стран Азии и Африки в контексте развития восточных народов в условиях коллонизации. Раскрыты общая и региональная специфика социоэволюционного процесса в афро-азиатских странах в период существования Всемирной коллониальной системы. Проанализированы трансформационные последствия восточного коллониализма в хронологических границах обозначенного исторического этапа, согласованного с общеевропейскими критериями Новой истории.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(5)6я73 + Т3(6)6я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА730952 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Зеліско І. М. 
Фінансові ресурси інтеграційних аграрних формувань в сучасному вимірі : монографія / І. М. Зеліско; ННЦ "Ін-т аграр. економіки" НААН. - К. : ННЦ ІАЕ, 2012. - 450 c. - Бібліогр.: с. 412-450. - укp.

Розкрито теоретичні та практичні аспекти щодо формування та визискування фінансових ресурсів інтеграційних аграрних формувань (ІАФ) за умов трансформаційних перетворень економічного простору. Вивчено економічні умови та фактори впливу на процеси формування, нагромадження, визискування, розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів ІАФ. Обгрунтовано доцільність урахування особливостей функціонування ІАФ у процесі модернізації фінансового механізму. Визначено організаційно-правові й економічні передумови, розкрито домінанти формування та систему заходів щодо гармонізації формування та визискування фінансових ресурсів ІАФ, а також напрями покращання державної фінансової підтримки їх інтеграційних процесів. Запропоновано шлях демонтажу фінансового механізму, заходи оптимізації дивідентної політики та розбудови інституційної платформи забезпечення фінансовими ресурсами ІАФ.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-93

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА753874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Лутаєва Т. В. 
Вплив пуританських та буржуазних цінностей на сімейне виховання американців / Т. В. Лутаєва // Педагогіка та психологія : зб. наук. пр. - 2010. - Вип. 38. - С. 198-204. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Виявлено традиції американської сім’ї в колоніальний період та період розвитку капіталістичних відносин, вплив пуританських та буржуазних цінностей на сімейне виховання американців. З’ясовано, як під впливом нових ціннісних орієнтирів відбувався процес трансформації педагогічної свідомості американців, що спричинило підвищення соціального статусу сім’ї та дитини й зробило демократичний характер сімейного виховання національним пріоритетом американців. Сформульовано висновки, які сприятимуть змінам у масовій свідомості українського суспільства, по-новому поставлять проблеми сім’ї та шлюбу, а також сприятимуть підвищенню ефективності розв’язання проблем сімейної політики українців.

Выявлены традиции американской семьи в колониальный период и период развития капиталистических отношений, влияние пуританских и буржуазных ценностей на семейное воспитание американцев. Выяснено, как под влиянием новых ценностных ориентиров состоялся процесс трансформации педагогического сознания американцев, что привело к повышению социального статуса семьи и ребенка, сделало демократичный характер семейного воспитания национальным приоритетом американцев. Сформулированы выводы, которые будут способствовать изменениям в массовом сознании украинского общества, по-новому поставят проблемы семьи и брака, а также будут содействовать повышению эффективности решения проблем семейной политики украинцев.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч494(7СПО) + Ч491.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69478 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського