Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (5)Книжкові видання та компакт-диски (25)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ОЛІВЕР$<.>+<.>K=КРОМВЕЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія:    
1.

Дембіцький С. С. 
Чинники задоволеності населення президентською владою в Україні (2000 - 2012 роки) / С. С. Дембіцький // Укр. соціум. - 2012. - № 3. - С. 31-42. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Розглянуто 3 чинники задоволеності президентською владою в Україні, а саме - очікування, спростування (порівняння очікувань і реальних результатів діяльності) та політична позиція респондентів. Теоретичною базою дослідження використано модель Р. Олівера, а емпіричний аналіз здійснено за допомогою багавитовимірних регресійних рівнянь.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*332.1-723.24 + Ф3(4УКР)123

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Довбенко М. 
Економічний дороговказ / М. Довбенко // Вісн. НАН України. - 2009. - № 12. - С. 50-54. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Нобелівською премією з економіки у 2009 році нагороджено двох американських учених. Комітет відзначив Елінор Остром (Elinor Ostrom) із Університету Індіани "за її аналіз економічного управління" й Олівера Вільямсона (Oliver Williamson) "за аналіз економічного управління, особливо в межах приватної фірми". Світове визнання здобули їх дослідження, що довели: навіть у конкурентів часто виникають відносини, які допомагають регулювати складні питання ринкової економіки.


Індекс рубрикатора НБУВ: У02(7СПО)64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Боронь О. В. 
Проза Тараса Шевченка і західноєвропейські літератури: наслідування чи творче засвоєння художнього досвіду? / О. В. Боронь // Вісн. НАН України. - 2014. - № 3. - С. 89-93. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Здійснено спробу розширити коло контактних зв'язків Шевченка-прозаїка з романістикою Чарлза Діккенса. Доведено, зокрема, що Шевченко, крім згадуваних у його прозі романів "Ніколас Ніклбі" і "Девід Копперфілд", знав також "Холодний дім" та "Домбі і син". Проаналізовано зв'язки повістей Шевченка з творчістю Вальтера Скотта. Розглянуто семантику інтертекстуальних відсилань у повісті "Художник" до роману "Векфілдський священик" Олівера Голдсміта. Вказано на Шевченкове критичне сприйняття доробку Ежена Сю, романи якого український письменник використовував радше для гри з читачем. У підсумку поставлено під сумнів поширену в шевченкознавстві тезу про наслідувальність повістей Шевченка щодо західноєвропейських зразків прози.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Николайчук Я. М. 
Теорія та методи оцінки ентропії дискретних маніпульованих сигналів / Я. М. Николайчук, Т. І. Пастух, А. Р. Воронич // Оптико-електрон. інформ.-енерг. технології. - 2015. - № 1. - С. 18-29. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Викладено теоретичні основи аналітичної оцінки ентропії випадкових процесів. Здійснено систематизацію оцінок ентропії згідно методів розроблених Р. Хартлі, К. Крампа, Н. Колмогорова, К. Шенона, Дж. Лонго, Г. Шульца, Б. Олівера, Д. Мідлтона, В. Таллера, В. Боюна, Я. Николайчука. Проведений аналіз аналітики різних оцінок ентропії надав змогу встановити, що їх базовою основою є логарифмічні функції імовірнісних станів джерел інформації, багатомірних статистичних розподілів, оцінок приростів математичного сподівання, дисперсії, середньоквадратичного відхилення та різних аналітичних виразів автокореляційних функцій (АКФ). Показано, що міра ентропії Р. Хартлі є верхньою оцінкою об'єму інформації, міра Дж. Лонго та Г. Шульца враховують коефіцієнти корисності інформації. Міра К. Шенона враховує імовірнісні стани, а міра Я. Николайчука враховує дисперсію та АКФ, в найбільшою мірою наближається до власної ентропії джерела інформації.


Індекс рубрикатора НБУВ: З811.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23882 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Федорук Я. О. 
Англійські газети про Україну на початку московсько-польської війни в 1654 р. / Я. О. Федорук // Укр. іст. журн.. - 2017. - № 5. - С. 91-102. - укp.

Наведено інформацію про Україну як вона подавалася в англійській періодиці впродовж першого року протекторату Олівера Кромвеля в 1654 р. Новини, що поширювалися в Лондоні, відносно добре відображали відомості про головні події в Речі Посполитій, Московській державі, Україні, Османській імперії, Кримському ханстві та придунайських країнах стосовно політики в епоху після Переяславської ради 1654 р. та підданства Богдана Хмельницького московському цареві. Подано архівні документи на підтвердження лондонських новин, а також відзначено деякі помилки англійських перекладачів у текстах стосовно географічних назв та історичних діячів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РОС)461-682 + Т3(4УКР)514 + Ч612.3(4ВЕЛ)5-51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Тур Ю. В. 
Дослідження мікромеханічних властивостей тонких плівок PbTe та PbSe / Ю. В. Тур, І. С. Вірт // Журн. нано- та електрон. фізики. - 2018. - 10, № 6. - С. 06037-1-06037-4. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено нанотвердість і модуль пружності тонких плівок PbTe та PbSe на скляних підкладках. За допомогою застосування методу Олівера - Фарра визначено твердість тонких плівок PbTe та PbSe за різних співвідношень твердості плівки і підкладки. Встановлено, що коректне вимірювання модуля пружності тонких плівок за допомогою методу Олівера - Фарра можливо лише коли плівка і підкладка мають співмірні пружні властивості. Для визначення модуля пружності плівок за допомогою параметра необхідно, щоб плівка і підкладка мали близькі значення як твердості, так і модуля пружності.


Індекс рубрикатора НБУВ: К230.26 + В379.226 + В379.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100357 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Парфенюк А. І. 
Вплив кореневих екзометаболітів гібридів соняшнику на ріст і розвиток гриба Alternaria alternata (Fr.) Keiss / А. І. Парфенюк, Ю. А. Туровнік, В. В. Круть // Агроекол. журн.. - 2019. - № 2. - С. 36-41. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Наведено результати оцінювання впливу екзометаболітів гібридів соняшнику: Душко, Олівер та Оскар на ріст і розвиток гриба Alternaria alternata (Fr.) Keiss. Встановлено, що екзометаболіти рослин різних гібридів соняшнику можуть як пригнічувати, так і стимулювати швидкість радіального росту міцелію фітопатогенного гриба. У ході досліджень було виявлено бактерії роду Micrococcus sp., які колонізували колонії гриба A. alternata. Ці бактерії мають здатність утворювати стабільні асоціації з рослинами і можуть брати участь у їх стійкості до шкідливої дії фітопатогенних мікроорганізмів, а також сприяти росту і розвитку рослин.


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 + П214.11-273.16

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Чугунов І. 
Податкова безпека держави / І. Чугунов, А. Нікітішин // Вісн. Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. - 2019. - № 4. - С. 31-41. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розкрито економічну сутність податкової безпеки держави як інструменту забезпечення сталого соціально-економічного розвитку. Здійснено аналіз та оцінку макрофіскальних індикаторів податкової безпеки, показників ефективності адміністрування податків і зборів. Визначено, що зміцненню бюджетної та податкової безпеки сприятиме підвищення рівня координації заходів бюджетної, податкової та монетарної політики, спрямованих на мінімізацію негативних наслідків ефекту Олівера - Танзі. Обгрунтовано пропозиції щодо зміцнення податкової безпеки держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413-995

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16143 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Туровнік Ю. А. 
Кореневі екзометаболіти рослин соняшнику як фактор впливу на життєздатність фітопатогенного гриба Alternaria alternata (Fr.) Keiss / Ю. А. Туровнік, А. І. Парфенюк, О. С. Дем'янюк, І. В. Безноско // Збалансов. природокористування. - 2020. - № 1. - С. 102-107. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Наведено результати оцінювання впливу кореневих екзометаболітів гібридів соняшнику Душко та Олівер на фізіологічні властивості та репродуктивну здатність гриба Alternaria alternata (Fr.) Keiss. Встановлено, що кореневі екзометаболіти досліджуваних гібридів, залежно від технології вирощування культури, здатні як пригнічувати, так і стимулювати ріст фітопатогенного гриба, а також впливати на інтенсивність його спороутворення. За результатами дослідження встановлено, що екзометаболіти рослин гібридів соняшнику, що вирощені за органічною технологією, суттєво зменшують інтенсивність споруляції гриба у порівнянні із гібридами, вирощеними за традиційної технології. Визначено, що екзометаболіти рослин гібридів соняшнику, які вирощені за органічною технологією, здатні знижувати рівень інфекційного навантаження в агрофітоценозах протягом вегетації і відповідно послаблювати рівень біологічного забруднення фітопатогенним грибом A. alternate. Екзометаболіти гібридів соняшнику Душко та Олівер диференціюються за впливом на швидкість радіального росту міцелію та на інтенсивність споруляції гриба. Це свідчить про їх різну антифунгальну активність. Зазначений показник доцільно використовувати для проведення екологічної експертизи гібридів соняшнику як чинника біологічного забруднення агроценозу, що надасть змогу здійснювати управління стійкістю агроекосистем та одержання екологічно чистої та безпечної продукції рослинництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.11-273.16 + П478.139

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Безноско І. В. 
Патогенний мікобіом насіння сортів культурних рослин / І. В. Безноско, Т. М. Горган, Л. В. Гаврилюк, Ю. А. Туровнік, Н. А. Косовська // Агроекол. журн. - 2021. - № 1. - С. 81-87. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Визначено чисельність фітопатогенних мікроміцетів у насінні сортів культурних рослин: сої, соняшнику, гірчиці жовтої, гречки та розторопші, які вирощені за органічною технологією. Показано, що чисельність мікроміцетів у насінні різних культурних рослин істотно різниться і коливається в межах 0,2 - 1,3 тис. КУО/г насіння. Це залежить від властивостей рослин сорту і гібриду, які характеризуються певним набором фізіолого-біохімічних ознак, що впливали на формування мікобіому насіння та його кількісного складу. У насінні сортів перелічених культур ідентифіковано види фітопатогенних грибів: Alternaria alternate Fr., Fusarium oxysporum Schleht, Cladosporium herbarum Lket Gray, Bolrytiscinerea Pers. Ex Fr., Ascochyta fagopyri Bres., Alternaria tenuissima (Kunze) Wiltshire, Aspergillus P. Micheliex Haller, Penicillium Link. Встановлено, що видовий склад фітопатогенних мікроміцетів у насінні сої сорту Кент та сорту розторопші Рішес значно різноманітніший порівняно із насінням інших культур, де домінували гриби A. alternate і F. oxysporum, які характеризуються різною частотою трапляння. Вказані фітопатогенні гриби можуть викликати захворювання рослин на різних етапах онтогенезу, продукувати мікотоксини та спричиняти зниження якості рослинної продукції. У мікобіомі насіння гречки сортів Софія, Син та гібридів соняшнику Оскар і Олівер домінували плісняві гриби роду Penicillium та Aspergillus (60 - 90 %). Сапротрофні гриби, які домінують у насінні, істотно погіршують його якість під час зберігання і спричиняють небезпечні хвороби рослин в агрофітоценозах за вирощування вказаного сорту/гібриду. Це потребує застосування додаткових профілактичних заходів захисту рослин. Мікобіом насіння гірчиці жовтої сорту Фордж представлений незначною кількістю фітопатогенних мікроміцетів. Це може свідчити про його екологічну безпечність в органічному виробництві. Таким чином, проаналізовані результати досліджень свідчать про значну диференціацію сортів за видовим складом та чисельністю фітопатогенних видів мікроміцетів у мікобіомі насіння. Тому з метою уникнення екологічних ризиків та біологічного забруднення агроценозів необхідно тестування насіння, як за щільністю мікобіому, так і за частотою потрапляння в ньому фітопатогенних мікроміцетів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П21-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Соколова А. В. 
Еволюція придворної Маски періоду Англійської революції 1640 - 1660 років та реставрація монархії Стюартів / А. В. Соколова // Укр. культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку. Напрям: Мистецтвознавство : наук. зб. - 2020. - Вип. 34. - С. 130-136. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Встановлено, що придворна Маска як жанр мала значний вплив на формування англійської національної опери, в той час як оперний жанр, на відміну від музичного мистецтва в Європі, протягом тривалого часу був незатребуваним. Виявлено, що протекторат О. Кромвеля негативно ставився до традиційних королівських придворних розваг, які характеризувалися предметами розкоші і непосильними фінансовими витратами для державної скарбниці Англії. Багато дослідників відзначали, що пуритани відрізнялися ворожістю до театру і драматичного мистецтва. Однак, взаємини пуритан і мистецтва не можна розглядати в настільки спрощеній формі. Навпаки, пуританці здійснили вагомий внесок в англійське мистецтво, що перш за все пов'язано із сплеском інтересу до спрощеного і позбавленого розкоші інтер'єру жанру Масок ("Купідон і смерть" Дж. Ширлі) і постановкою першої публічної англійської опери "Облога Родосу" англійського композитора Вільяма Давенанта. Позначено, що після реставрації монархії в Англії інтерес к оперним постановкам залишався як і раніше невеликим.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ335.413(4ВЕЛ)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Олівер Олексійович Орлов : біобібліогр. покажч. : до 90-річчя від дня народж. / уклад.: О. М. Бичко; Хмельницький національний університет. - Хмельницький : ХНУ, 2021. - 76 c. - (Бібліографія вчених Хмельницького національного університету). - укp. - рус.

Представлені матеріали, які відображають життєвий і творчий шлях доктора економічних наук, професора, академіка Академії економічних наук України, професора кафедри маркетингу і торговельного підприємництва Хмельницького національного університету Олівера Олексійовича Орлова.


Індекс рубрикатора НБУВ: У.д(4УКР) Орлов О.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА853174 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Матеріали науково-практичної конференції "Сучасна філологія: актуальні наукові дослідження"(28-29 травня 2021 р.). - Львів : Молодий вчений, 2021. - 99 c. - (Молодий вчений. Конференція). - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - англ.

Розглянуто особливості та правила наукової дискусії. Наведено вербалізацію гендерних стереотипів в англомовній художній прозі (на матеріалі англомовного любовного роману кінця XX - початок XXI століття). Визначено символи-назви явищ природи у творах письменників Буковини кінця XIX - початку XX ст. Зазначено запозичення-українізми в англійській мові (на матеріалі лексикографічних джерел). Наведено метонімію та синекдоху як засоби творення вторинної номінації: проблема інтерпретації. Визначено питання літературии зарубіжних країн. Наведено зовнішній вигляд і побут героїв вікторіанського роману як засіб вираження їх внутрішнього світу (за романом Ч. Діккенса "Пригоди Олівера Твіста"). Визначено жанрову своєрідність корейської детективної прози. Досліджено романські, германські та інші мови. Розглянуто методику розвитку навичок усного мовлення на уроках англійської мови. Розглянуто епітет як лексичний маніпулятивний засіб у політичному дискурсі. Охарактеризовано проблеми синонімії та омонімії у корейській лінгвістичній термінології. Розглянуто теорію і практику перекладу. Наведено особливості перекладу акронімів та абревіатур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА865480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Матеріали науково-практичної конференції "Мова, література і культура: актуальні питання взаємодії та розвитку", 16-17 квітня 2021 р. - Харків : Молодий вчений, 2021. - 99 c. - (Молодий вчений. Конференція). - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - рус. - англ.

У збірнику представлені матеріали науково-практичної конференції «Мова, література і культура: актуальні питання взаємодії та розвитку». Розглядаються загальні питання української мови і літератури, романських, германських та інших мов, мови і засобів масової комунікації, теорії і практики перекладу, літератури зарубіжних країн та інші.Гавриш І.П. ОРФОЕПІЧНІ НОРМИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В КОНТЕКСТІ ФОРМУВАННЯ КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ СТУДЕНТІВ-ІНОЗЕМЦІВ: ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ 6 Чумаченко Т.В., Мацько Л.І. МУЗИЧНІСТЬ ЯК СТИЛЬОВА ДОМІНАНТА ТВОРЧОСТІ П. ТИЧИНИ 10 РОСІЙСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА Братусь І.В., Добровольська В.В. ДОЛЯ МИТЦЯ В УМОВАХ АВТОРИТАРНОЇ КУЛЬТУРИ (НА ПРИКЛАДІ РОМАНУ ВОЛОДИМИРА ОРЛОВА «АЛЬТІСТ ДАНІЛОВ») 13 Капацы А.Ю. ДЕЕПРИЧАСТИЕ И ПРИЧАСТИЕ В ПОЭЗИИ АННЫ АХМАТОВОЙ 15 ЛІТЕРАТУРА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН Быкова А.М. МОДЕРНИСТСКИЕ ПРИЕМЫ ПОВЕСТВОВАНИЯ НА ПРИМЕРЕ РАССКАЗА «ЛАПИН И ЛАПИНА» ВИРДЖИНИИ ВУЛФ 20 Гнатюк К.О. ПСИХОЛОГІЧНІ ВИТОКИ СТИЛІСТИЧНОЇ СВОЄРІДНОСТІ НОВЕЛ ФРАНЦА КАФКИ «ВИРОК» ТА «ПЕРЕВТІЛЕННЯ» 24 Коваленко А.О. ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД І ПОБУТ ГЕРОЇВ ВІКТОРІАНСЬКОГО РОМАНУ ЯК ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ЇХ ВНУТРІШНЬОГО СВІТУ (ЗА РОМАНОМ Ч. ДІККЕНСА «ПРИГОДИ ОЛІВЕРА ТВІСТА») ПЕРША КІНОАДАПТАЦІЯ РОМАНУ АЛЬФРЕДА ДЬОБЛІНА «БЕРЛІН АЛЕКСАНДЕРПЛАЦ» 37 Налімова А.О. ЖАНРОВА СВОЄРІДНІСТЬ КОРЕЙСЬКОЇ ДЕТЕКТИВНОЇ ПРОЗИ 42 РОМАНСЬКІ, ГЕРМАНСЬКІ ТА ІНШІ МОВИ Пількевич Л.О. МОВНІ ЗАСОБИ ЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ ПЕРСОНАЖІВ НА МАТЕРІАЛІ РОМАНУ ДЖОДЖО МОЙЄС «ME BEFORE YOU» 47 Ponaida Ivanna USING AUTOMATIC TEXT ANALYSIS PROGRAMS IN RESEARCHING THE PECULIARITIES OF THE AUTHOR’S IDIOSTYLE (BASED ON THE NADINE GORDIMERS’S NOVEL). 51 Shevelova-Harkusha Natalia PROBLEMS AND STRATEGIES IN TEACHING ENGLISH 55 ЗАГАЛЬНЕ, ПОРІВНЯЛЬНО-ІСТОРИЧНЕ, ТИПОЛОГІЧНЕ МОВОЗНАВСТВО Дворова О.Ю. АНАЛІТИЧНА ФОРМА ЧАСУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО ДІЄСЛОВА НА -GAN EDI 60 ФОЛЬКЛОРИСТИКА Івасенко Ю.В. ФОЛЬКЛОРИЗМ У ЛІТЕРАТУРІ 65 ЛІТЕРАТУРНЕ ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВО ТА ТЕКСТОЛОГІЯ Гнатів М.А. ПОНЯТТЯ ПРО ДИСКУРСНІ ЗОНИ ТЕКСТОВОГО КОМУНІКУВАННЯ - ДИСКУРСНА ЗОНА НАРАТОРА І ДИСКУРСНА ЗОНА ПЕРСОНАЖА 68 м. Харків, 16-17 квітня 2021 p. | 5 Гук O.-M.I. ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА ЯК ОСОБЛИВИЙ ТИП НАРАТИВУ 72 Захарків І.М. НАРАТИВНИЙ ПРОСТІР РОМАНУ ЕЛІЗАБЕТ ГІЛБЕРТ «EAT, PRAY, LOVE» 76 МОВА І ЗАСОБИ МАСОВОЇ КОМУНІКАЦІЇ Павлік М.В. HATE SPEECH В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПОЛІ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ 80 ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА ПЕРЕКЛАДУ Голубенко Н.І. ЕМОТИВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ МОДАЛЬНОСТІ У ХУДОЖНЬОМУ ПЕРЕКЛАДІ 85 Кузнецова A.C. ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕКЛАДУ АКРОНІМІВ ТА АБРЕВІАТУР 87 Федченко А.Л. ЛАПКИ В ЗАГОЛОВКАХ ПІВДЕННОКОРЕЙСЬКИХ ЗМІ ЯК ПРОБЛЕМА ПЕРЕКЛАДУ 90 РИТОРИКА Царенко І.О. ХАРИЗМАТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА УСПІШНИХ АНГЛОМОВНИХ ОРАТОРІВ 96


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА865548 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Туровнік Ю. А. 
Агресивність гриба Alternaria alternata (Fr.) Keiss за впливу гібридів соняшника та технологій його вирощування / Ю. А. Туровнік, І. В. Безноско, Л. В. Гаврилюк, І. І. Мосійчук // Збалансов. природокористування. - 2022. - № 2. - С. 93-99. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Агресивність фітопатогену - це його здатність до розмноження в тканинах рослин-живителів, що проявляється в різній швидкості росту міцелію, інтенсивності спороутворення, життєздатності спор гриба, тривалості циклу розвитку та його стійкості до екстремальних умов. Сорти та гібриди культурних рослин мають істотний вплив на зміну агресивності фітопатогенних мікроміцетів. Мета дослідження - визначення агресивності гриба Alternaria alternata (Fr.) Keiss за впливу гібридів соняшника, вирощених за різних технологій. Вплив гібридів соняшника на зміну агресивності вивчали з використанням методів, наведених у методичних рекомендаціях М. О. Лемези. Проаналізовано агресивність гриба A. alternata за впливу гібридів соняшника, які вирощувалися за різними технологіями. Для оцінювання використовували такі показники, як життєздатність спор фітопатогенного мікроміцету, інтенсивність його спороутворення та бал ураження проростків соняшника досліджуваним грибом. Визначено ступінь агресивності і групу патогенності гриба A. alternata. За результатами дослідження встановлено високу залежність агресивності досліджуваного мікроміцета від біологічних властивостей гібридів соняшника різного селекційного походження. Гібрид Душко, порівняно з гібридом Олівер, як за традиційної, так і за органічної технологій вирощування, здатний істотно впливати на зниження агресивності фітопатогенного гриба A. alternata. Зазначений показник доцільно використовувати для проведення екологічної експертизи гібридів соняшника як чинника біологічного забруднення агроценозу, що дасть можливість управління стійкістю агроекосистем та отримання екологічно чистої та безпечної продукції рослинництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.11-31 + П478.139

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського