Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (32)Автореферати дисертацій (26)Книжкові видання та компакт-диски (324)Журнали та продовжувані видання (30)
Пошуковий запит: (<.>K=РУСИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 156
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Благовісник праці : Наук. зб. на пошану акад. Миколи Мушинки / Міжнар. асоц. україністів. - Ужгород; Пряшів, 1998. - 437 с. - укp.

Вивчається внесок Миколи Мушинки у дослідження проблем етнічної історії українців та діяльність москвофілів-русинів на північній Лемківщині в XIX - на початку XX ст. Висвітлюються питання функціонування наукового центру музичного карпатознавства і початки культу книгозбереження на Закарпатті: від монастирських осередків до перших світських бібліотек. Велика увага приділяється етапам формування західноукраїнської модерної поезії та поглядам М.Грушевського про місце казкового епосу в етнокультурному процесі українського народу. Аналізується діяльність Кирило-Мефодіївського товариства в українському національно-визвольному русі. Містяться дані про церковно-офіційну писемність карпато-русинів (Листи єпископа М.М.Ольшавського) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч21 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Циганок О. М. 
З історії латинських літературних впливів в українському письменстві ХVI-ХVIII ст. / О. М. Циганок; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. - К. : Пед. преса, 1999. - 101 c. - укp.

Досліджуються проблеми, пов'язані з проникненням, засвоєнням та функціонуванням латиномовних (римських та новолатинських) літературних текстів в українському письменстві XVI-XVIII ст. Містяться відомості про латиномовних поетів - "Русинів", про рецепцію українською бароковою літературою окремих елементів новолатинської поезії та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.212 + Ш5(0)946-318.3 + Ш5(4УКР)3-36 + Ш5(4УКР)4-36

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592802 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Мигович І. І. 
Закарпатський соціум: етнологічний аспект / І. І. Мигович, М. П. Макара; Ужгород. держ. ун-т. - Ужгород : Патент, 2000. - 158 c. - укp.

Розглянуто історію, сучасний стан і тенденції етнонаціонального розвитку Закарпаття. Особливу увагу приділено актуальним питанням соціалізації та соціальної адаптації найпоширеніших національних меншин краю, шляхам реалізації їх громадянських прав і життєвих потреб у процесі трансформації українського суспільства. Здійснено ретроспективний аналіз етносоціального розвитку краю. Висвітлено сучасну поліетнічну структуру його населення. Наведено соціально-культурну характеристику найчисленніших етнонаціональних груп: українців, русинів, угорців, росіян, румунів, ромів-циган, словаків, німців, євреїв. Визначено соціально-психологічні стереотипи, особливості структури потреб, ціннісних орієнтацій, міжетнічні дистанції даних груп. Подано міжнародні документи та законодавчі акти України щодо етнонаціонального розвитку та державно-правових відносин у розрізі етнічних груп та національних меншин. Вміщено перелік науково-теоретичних конференцій, науково-практичних семінарів, проведених за останнє десятиріччя, а також рекомендований список літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425 + Т52(23=УКР74ЗА)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Довганич О. Д. 
Закарпатські воїни генерала Людвика Свободи / О. Д. Довганич, В. В. Пагиря. - Ужгород : Патент, 1999. - 174 c. - укp.

Висвітлюється бойовий шлях воїнів-ветеранів Чехословацького армійського корпусу в СРСР у роки другої світової війни від Бузулука до Праги через територію України і Польщі. Міститься понад 50 біографічних нарисів про найбільш відомих воїнів, офіцерів і генералів (Боднара І.П., Волощука І.В., Кубинця І.І., Лемака М.Я., Половка М.В., Русина В.Ю., Фороса І.В. та ін.), їх бойові подвиги та повоєнне життя в Закарпатській області України, а також в Чехії та Словаччині.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)622.78 + Т3(2)622.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589992 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Болдижар М. М. 
Краю мій рідний : Наук.-попул. нариси з історії Закарпаття / М. М. Болдижар. - Ужгород, 1998. - 230 c. - укp.

Розглядаються найважливіші події суспільно-політичних відносин на Закарпатті в 20-30-х роках. Повідомляється про перші Ради на Закарпатті, про Хустський з'їзд 1919 року, про діяльність Автономно-Землеробського Союзу. Висвітлюються проблеми русинів на Закарпатті, деякі історико-документальні аспекти мовного питання, а також деякі народногосподарські можливості Карпатської України. Розкривається зміст і форма Ужгородської унії, нерелігійна діяльність церкви та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР333)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589896 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Материнськый язык. Писемниця русинського языка / уклад.: М. Алмашій. - М. : Коминфо Консалтинг, 1999. - 98 c. - Библиогр.: 11 назв. - рус.

Представлен материал, соответствующий структуре традиционных учебных пособий по языковедению, в частности, рассматриваются фонетика, графика, морфология, правописание, синтаксис русинского языка. В приложениях приведены отдельные элементы словообразования, диалектная база русинского языка, литературная норма и локальные варианты.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-671

Шифр НБУВ: ВА592072 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Майборода О.  
"Політичне русинство". Закарпатська версія периферійного націоналізму / О. Майборода; Центр дослідж. нац. безпеки при Нац. ун-ті "Києво-Могилян. акад.". - К., 1999. - 26 c. - укp. - рус.

Досліджується, як зусиллями частини інтелектуальної еліти робиться спроба втілити схему "народ - національність - нація - нація-держава" в межах закарпатської периферії і з'ясувати вірогідність реалізації такого проекту в умовах формування української політичної нації. Описуються примордіалізм і ситуативність русинської та української ідентичностей закарпатців, аналізується проблема адаптації русинської ідентичності та української політичної нації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86213 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Удварі І.  
Причинки до історії підкарпатських русинів ХVІІІ століття. Дослідження з історії культури і мови = Образчикы з історії пудкарпатськых Русинув. ХVІІІ столїтіє. Изглядованя з історії культуры и языка / І. Удварі. - Ужгород : Вид-во В.Падяка, 2000. - 340 c. - укp.

Висвітлено історію церкви та культури, розвиток мови русинів Мадярщини. Простежено демографічну ситуацію русинського населення Мадярщини. Проаналізовано рівень навчання й освіти церковної інтелігенції. Охарактеризовано видатну постать русинського просвітительства - єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Андрія Бачинського. Розкрито факти та осмислено традиції русинсько-мадярського співіснування, неупередженого уявлення та інтерпретації одного з найважливіших періодів спільної історії обох народів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)4 + Т52(23УК=3А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Наконечний Є. П. 
Украдене ім'я: (Чому русини стали українцями) / Є. П. Наконечний; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. - Л., 1998. - 162 c. - укp.

Розглядається функціонування українського та російського етнонімів у їх історичній взаємодії. Простежуються передумови і наслідки утворення етноніма "Україна" - імені нації, що визначає її ідентичність. Автор також висвітлює питання вживання в українській мові етноніма "єврей".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1 + Ш103.163 + Т3(4УКР)4,018 + Т52(23=УКР 3А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587696 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Україна: ретроспектива і перспектива : Зб. наук. пр. / ред.: В. І. Цибульський; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 1999. - 209 c. - укp.

Розглядається державотворча діяльність Богдана Хмельницького в історіографічній спадщині західної діаспори, аналізується структура населення південно-східного регіону України на початку ХХ ст. Обговорюються взаємовідносини між УПА і радянськими партизанами в антифашистській боротьбі на Волині (1942-1944). Висвітлюються перспективи формування української полікультурної нації у зв'язку з чинником периферійного націоналізму (на прикладі "політичного русинства"). Вивчається система роботи педагога-організатора по формуванню духовних основ особистості засобами прилучення до національної культури, звичаїв та традицій українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(УКР) я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590518 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Литвинов В. Д. 
Католицька Русь (внесок українців католицького віросповідання в духовну культуру України XVI ст.) : Істор.-філос. нарис / В. Д. Литвинов. - К. : Укр. Центр духовн. культури, 2005. - 273 c. - (Духовні скарби України). - Бібліогр.: 107 назв. - укp.

Охарактеризовано питання ролі та місця українців католицького віросповідання у культурному, релігійному та суспільно-політичному процесі України, починаючи від XVI ст. Розглянуто особливості поширення та становлення в Україні ідей ренесансного гуманізму. Значну увагу приділено знаковим постатям серед українців-католиків - Ю.Дрогобичу, П.Кросненському (Русину), С.Оріховському, І.Домбровському, С.Пекаліду та ін.

Охарактеризованы вопросы роли и места украинцев католического вероисповедания в культурном, религиозном и общественно-политическом процессе Украины, начиная с XVI в. Рассмотрены особенности распространения и становления в Украине идей ренессансного гуманизма. Значительное внимание уделено знаковым личностям среди украинцев-католиков - Ю.Дрогобичу, П.Кросненскому (Русину), С.Ориховскому, И.Домбровскому, С.Пекалид и др.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)42/43 + Э375.09(4УКР)-34-021.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: АО264467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Шевчук В. О. 
Муза Роксоланська: Українська література XVI - XVIII ст.: У 2 кн. Кн. 1. Ренесанс. Раннє бароко / В. О. Шевчук. - К. : Либідь, 2004. - 398 c. - укp.

Висвітлено особливості формування та розвитку української літератури XI - XII ст. та писемні пам'ятки XIII - XV ст. як найменш дослідженого періоду національної художньої творчості. Проаналізовано вплив процесів Відродження та Реформації на розвиток української культури в XV - XVII ст. Простежено особливості проникнення ренесансових літературних форм і творення ранніх барокових, що поєднують поетику середньовіччя та ренесансу. Досліджено розвиток української мови, утворення культурних і духовних цінностей та особливості їх відображення в літературній художній творчості XVI - XVIII ст. Розглянуто окремі персоналії та пам'ятки XVI - першої половини XVII ст., зокрема "Пісні" П.Русина з Кросна, трактати С.Оріховського, історичні та поетичні твори М.Стрийковського, літературну спадщину І.Вишенського, М.Смотрицького, П.Могили, літописи Густинського монастиря та "Діяруш" А.Филиповича.

Освещены особенности формирования и развития украинской литературы XI - XII вв. и письменные памятки XIII - XV вв. как наименее исследованого периода национального художественного творчества. Проанализировано влияние процессов Возрождения и Реформации на развитие украинской культуры в XV - XVII вв. Показаны особенности проникновения ренесансных литературных форм и создания ранних бароковых, объединяющих поэтику Средневековья и Ренесанса. Исследовано развитие национального языка, формирование культурных и духовных ценностей и особенности их отображения в литературном художественном творчестве XVI - XVIII вв. Рассмотрены некоторые персоналии и памятки XVI - первой половины XVII вв., в частности "Песни" П.Русина из Кросна, трактаты С.Ореховского, исторические, поэтические и полемические произведения М.Стрийковского, И.Вишенского, М.Смотрицкого, П.Могилы, летописи Густинского монастыря и "Дияруш" А.Филиповича.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-3,33

Рубрики:

Шифр НБУВ: С10482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Николай Бескид на благо русинів / уклад.: Г. Бескид. - Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2005. - 180 c. - укp.

Освещен жизненный и творческий путь Н.Бескида - историка, литературоведа, языковеда, культурного деятеля ХІХ - первой половины ХХ ст. Приведен указатель научных работ ученого.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61 + Т3(4СЛА=9УКР)6 + Ш041 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА664276 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Нестеренко В.  
Съвість, або Іс-хліб Р'. Хронограф-сповідь Рьо / В. Нестеренко. - Донецьк : Норд-Пресс, 2005. - 356 c. - укp.

Висвітлено особливості походження та формування літер, реконструкції букв русинської мови. Розглянуто проблеми та гіпотези назв чисел. Визначено спільні риси між рьосинською мовою та "кирилицею". Охарактеризовано еволюцію прамови, а також принципи побудови абетки.

Освещены особенности происхождения и формирования литер, реконструкции букв русинского языка. Рассмотрены проблемы и гипотезы названий чисел. Определены общие черты между рьосинским языком и "кириллицей". Охарактеризованы эволюция древнего языка, а также принципы построения алфавита.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш108*03 + Ш141-814 + Э211.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС40911 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Кріза І.  
Угорський король Матяш в усній народній творчості Закарпаття / І. Кріза Л. Мушкетик // Нар. творчість та етнографія. - 2005. - № 2. - С. 60-65. - Бібліогр.: с. 64-65. - укp.

Розглянуто тематичні цикли фольклорної традиції угорців та українців-русинів Закарпаття про одного з найвизначніших правителів Центральної Європи часів пізнього середньовіччя - угорського короля Матяша. Зазначено, що король ще за свого життя став найпопулярнішим героєм численних легенд, казок, пісень, анекдотів, які побутували протягом 500-а років, а кожен з народів вважав його своїм героєм, захисником національної культури та власної країни.

Рассмотрены тематические циклы фольклорной традиции венгров и украинцев-русинов Закарпатья об одном из выдающихся правителей Центральной Европы времен позднего средневековья - венгерском короле Матяше. Указано, что король еще при своей жизни стал популярнейшим героем многочисленных легенд, сказок, песен, анекдотов, бывших в обиходе на протяжении 500-а лет, а каждый из народов считал его своим героем, защитником национальной культуры и собственной страны.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-694 + Ш3(4УГО)-694

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Матвіяс І.  
Варіанти української літературної мови / І. Матвіяс; НАН України. Ін-т укр. мови. - К., 1998. - 162 c. - Бібліогр.: с. 159-161. - укp.

Розглянуто варіанти української мови протягом історичного розвитку України, зокрема, русинський варіант літературної мови в Сербії та Хорватії, лемківський діалектний варіант мови на території Карпат і США. Висвітлено процес взаємодії між східноукраїнським і західноукраїнським варіантами літературної мови, проаналізовано регіональні відмінності в її східноукраїнському варіанті. Досліджено церковнослов'янську та давньоруську літературну мову Київської Русі, а також українську літературну мову кінця ХVIII - початку ХІХ ст. Обговорено особливості слов'яноруської, простої та народномовної мови. Акцентовано увагу на визначенні особливого типу варіантності - нової української літературної мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-0 + Ш141.4-61

Шифр НБУВ: ВА612587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Кордони єднання. Проблеми міжетнічних відносин у Карпатському єврорегіоні : Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. "Кордони єднання", 19 - 21 квіт. 2001 р., Ужгород, Україна / ред.: М. П. Макара; Закарпат. облрада, Закарпат. облдержадмін. Від. у справах національностей та міграції. - Ужгород : Карпати, 2001. - 78 c. - укp.

Проаналізовано стан міжетнічних відносин у Карпатському єврорегіоні, його місце у розвитку європейських інтеграційних процесів. Розглянуто історію створення Карпатського фонду, з'ясовано його мету та завдання. Обговорено особливості створення та розвитку Союзу русинів-українців Словаччини, його прикордонного культурного співробітництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР3)я431 + Ф51(44)я431

Шифр НБУВ: ВА621266 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Нагорна Л. П. 
Національна ідентичність в Україні / Л. П. Нагорна; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. - К., 2002. - 271 c. - укp.

Висвітлено проблеми національної ідентичності, а також політико-культурної реальності в Україні. Розкрито суть поняття політичної нації, визначено умови для її формування. Розглянуто особливості політизації українського руху, а також нові стимули самоідентифікації. У історичному контексті - від появи у ранньому середньовіччі понять русич, русин і до сьогодення - обговорено проблему самоусвідомлення української нації. Визначено причини та прояви сучасної кризи національної ідентичності.

Освещены проблемы национальной идентичности, а также политико-культурной реальности в Украине. Раскрыто содержание понятия политической нации, определены условия для их формирования. Рассмотрены особенности политизации украинского движения, а также новые стимулы самоидентификации. В историческом аспекте - от появления в раннем средневековье понятий русич, русин и до настоящего времени - обсуждена проблема самосознания украинской нации. Определены причины и проявления современного кризиса национальной идентичности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.153(4УКР) + Ф088 + Ф519(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА623835 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Наконечний Є. П. 
Украдене ім'я: Чому русини стали українцями / Є. П. Наконечний; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. - 3-є вид., доповн. і випр. - Л., 2001. - 399 c. - укp.

Розглянуто особливості функціонування українського та російського етнонімів, визначено передумови та наслідки утворення етноніма України - імені нації. Досліджено історію появи назв Русі, Руської та Заліської земель. Висвітлено питання вживання в українській мові етнонімів: єврей, москаль, кацап, хахол, русини, московитяни. Розглянуто історію Росії, Східної Європи, систематизовану М.Грушевським.

Рассмотрены особенности функционирования украинского и русского этнонимов, определены предпосылки и последствия создания этнонима Украины - имени нации. Исследована история появления названий Руси, Русской и Залиской земель. Освещены вопросы употребления в украинском языке этнонимов еврей, москаль, кацап, хахол, русины, московитяне. Рассмотрена история России, Западной Европы, которая систематизирована М.Грушевским - литератором, журналистом, официальным придворным историографом М.Карамзина.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/я) + Т3(4УКР33)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА623392 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Slovensko-ukrajinske vzt'ahy v oblasti narodnostnych mensin : Zb. materialov z medzinarodnej vedeckej konferencie "K otazkam jazyka, vzdelavania a kultury ukrajinskej narodnostnej mensiny zijucej na Slovensku a slovenskej narodnostnej mensiny na Ukrajine" (Presov, 28 - 29 dec. 1998) / уклад.: J. Kundrat; Presovskej univ. Filozoficka fak . - Presov, 1999. - 151 с. - словац.

Наведено матеріали міжнародної конференції, яка відбулася у Пряшеві 28 - 29 грудня 1998 р., присвяченой питанням розвитку мови, освіти та культури української національної меншини в Словаччині та словацької національної меншини в Україні. На підставі узагальнення літератури південно-карпатського регіону розглянуто питання української національної самосвідомості. Запропоновано краєзнавчий словник русинів-українців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)0-56я43 + Т3(4Сло)0-56я43

Рубрики:

...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського