Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (4)Автореферати дисертацій (18)Книжкові видання та компакт-диски (28)
Пошуковий запит: (<.>K=САМОТНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 96
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Доброносова Ю. Д. 
Семантико-екзистенціальна специфіка філософського дискурсу Лесі Українки (історико-філософський аналіз) : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.05 / Ю. Д. Доброносова; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2002. - 19 c. - укp.

Описано цілісну філософську концепцію людського буття у семантико-екзистенційному просторі творчої спадщини Лесі Українки. Проаналізовано екзистенціальні, персоналістичні та комунікативні інтенції, головні екзистенціали (самотність і комунікативність) філософського дискурсу, феномен любові-трансценденції. Визначено головні етапи розвитку дискурсу. Досліджено зв'язок філософування Лесі Українки з екзистенціальною та персоналістичною філософією України та Європи 1890-х рр. - ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр)5/6-8 + Ш5(4Укр)5-4Українка,Леся4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА319465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Мірошниченко П. В. 
Трансформація жанрових особливостей античної трагедії в українській літературі ХІХ - початку ХХ ст. : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.01 / П. В. Мірошниченко; Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 2002. - 17 c. - укp.

Досліджено вплив концептів жанрології античної трагедії, елементів формального, архітектонічного та стилістичного її рівнів на формування різноманітних текстуальних дискурсів в українській літературі ХІХ - початку ХХ ст. Проаналізовано генетичну спорідненість концепцій художньої дійсності жанрово розмаїтого вітчизняного письменства ХІХ - початку ХХ ст. з моделями світу античних трагіків, внаслідок рецепції та трансформації провідних категорій агональної дійсності: "проблема знання", "трагедія розуму", "трагічна провина", "трагічна самотність", "аполлонійсько-діонісійське". Розкрито своєрідність трансформації в українській літературі ХІХ - початку ХХ ст. хронотопного континууму давньогрецької трагедії, законів функціонування міфологічного часу (античного топосу).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.212 + Ш5(4УКР)5-318.3 + Ш5(0)32-35-318.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА320313 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Сіляєва В. І. 
Психологічне вивчення та корекція образу Я у самотніх жінок : Автореф. дис... канд. психол. наук : 19.00.01 / В. І. Сіляєва; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004. - 20 c. - укp.

Здійснено аналіз самотності як переживання стану. Зазначено специфіку переживання самотності жінками. Виявлено специфічні особливості організації життя самотніх жінок, а також вказано особливості прояву соціального інтелекту. Результати дослідження дають змогу проаналізувати дії з організації власного життя самотніми жінками та визначити їх проблемні зони. Розглянуто способи взаємодії цих жінок з оточуючими. Виділено типи жіночої самотності: самотність жінки без чоловіка; самотність жінки без конкретного чоловіка; самотність як нерозуміння; самотність як нереалізованість жінки. Досліджено особливості образу "Я" самотніх жінок, що відносяться до визначених типів самотності. Запропоновано стратегію та тактику психологічної корекції даним жінкам, а також способи психологічної допомоги.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю937.31-694

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА330420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Марута Н. А. 
Роль семейного положения в генезе невротических расстройств у женщин / Н. А. Марута, Т. Д. Бахтеева // Укр. мед. часоп. - 2004. - № 6. - С. 57-60. - Библиогр.: с. 59 - рус.

Вивчено сімейний стан і задоволеність ним у жінок з невротичними розладами. За допомогою клініко-психологічного і соціально-психологічного методів обстежено 316 жінок з різними формами невротичної патології, а також 127 чоловіків з аналогічною патологією (група порівняння). Вік хворих обох груп 20 - 49 років. Встановлено, що фактори сімейного стану та задоволення ним мають важливе значення в генезі невротичних розладів у жінок. При цьому "психогенне навантаження" несе не сам фактор сімейного стану, а зумовлена ним емоційна депривація (самотність), яку достовірно частіше реєструють у генезі невротичних розладів у жінок.


Ключ. слова: невротические расстройства, семейное положение, неврозогенез
Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.093.3-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15767 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Калуга В. Ф. 
Роль онтології в розумінні політичних явищ (на матеріалах концепції Г.Арендт) : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.01 / В. Ф. Калуга; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2004. - 18 c. - укp.

На прикладі аналізу філософської концепції Г.Арендт показано, що подолання суб'єкт-об'єктного розмежування започаткувало формування політичних теорій, які базуються на світовості та множинності як фундаментальних конституентах унікального політичного досвіду. Досліджено особливості трансформації у філософській концепції Г.Арендт гайдегерівської ідеї відкритої екзистенції у концепт "становище людини", що дало змогу спростувати радикальну самотність гайдегерівського індивіда. Розкрито головні відмінності між кантівським та арендтівським розумінням множинності. Досліджено роль онтології у трансформації кантівської тотожності свобода - суверенність у контингентну свободу в політичній філософії Г.Арендт. Визначено онтично-онтологічну природу дії як єдиного способу vita activa, що безпосередньо виявляють особливості множинності та народжуваності як обставин становища людини. Досліджено способи vita activa - працю, роботу - щодо їх спроможності виказувати особливості людського буття. Висвітлено відмінності між гайдегерівським розумінням ролі приватної та публічної сфер щодо реалізації людиною власної екзистенції у контексті її природної схильності до утворенння та облаштування спільного світу, а також утворення низки специфічних зв'язків, які породжують феномен влади. Аргументовано політичний вимір людської природи. Обгрунтовано переваги та можливості відкритої політики щодо реалізації людиною власної екзистенції, набуття нею свободи та подолання явища світовідчуження. Досліджено особливості некласичних принципів облаштування спільного буття людей, які б сприяли подоланню наслідків світовідчуження людини, оскільки вона позбавлена "оселі",

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА333774 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Голота Б. М. 
Самотність у життєвому світі особистості: соціокультурний вимір : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.04 / Б. М. Голота; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004. - 17 c. - укp.

Проаналізовано концептуальну еволюцію проблеми самотності у контексті розвитку історії культури шляхом порівняння стану життєвого світу людини в основних локальних цивілізаціях. Визначено, що стан самотності є важливим підгрунтям усвідомлення індивідом власної свободи. Виявлено залежність видів самотності від соціокультурних чинників на прикладах основних цивілізаційних типів. Встановлено, що на рівні індивідної буттєвості (діяльнісно-практичної та комунікативної) за сучасних умов домінуючою формою феномену самотності є екзистенційна. Показано нерозривний зв'язок проблеми самотності з різними типами ментальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + Ч111.155

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА331359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Лубенець Н. В. 
Проблема самотності та криза людської суб'єтивності : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Н. В. Лубенець; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005. - 18 c. - укp.

Висвітлено зміст категорії самотності як персонально-екзистенційного стану, базуючись на засадах екзистенційної філософії, філософії діалогу, а також психоаналітичній літературі, синергетичному та компаративістському підходах. У контексті феноменології розглянуто самотність як внутрішній стан і зовнішню ситуацію. Зазначено, що на онтологічному рівні самотність пов'язана зі вступом людини у буття. За цього дана категорія є іманентною характеристикою людського існування. Зауважено, що самотність взаємопов'язана з конституюванням людської суб'єктивності, визначенням самототожності. На аксіологічному рівні її інтерпретовано на базі поняття "суєта самотності" або "втеча від самотності" та "усамітнення". Сформульовано ідею, що "втеча від самотності" за умов сучасної культури набуває специфічних форм, є наявні сучасні дивертисменти: спілкування у мережі (Інтернет, мобільний зв'язок), телеманія, меломанія. Вказано на перспективність можливого подолання самотності, розкрито суть поняття відкритості, яка має вияв у творчості, сакральному досвіді, істинному діалозі Я - Ти. Сучасний тип індивіда визначено як нарцисичний. Нарцисизм є однією з причин, яка призводить до посилення проблеми самотності у сучасній культурі. Самотність розглянуто як останній притулок реальності існування (нульовий ступінь) "індивідуального" у світі, наповненому "іншими", також її інтерпретовано шляхом зв'язку з ідентичністю. Визначено, що за маргінальних типів ідентичності самотність трансформується як персональний-екзистенціальний стан. Наголошено, що на емоційному рівні самотність переживається як негативний і позитивний стани. Страждання самотності


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА338981 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Кулакевич Л. М. 
Концепція світу і людини у творчості С.Йовенко : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.01 / Л. М. Кулакевич; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2005. - 20 c. - укp.

Висвітлено суть концепцій світу та людини у творчості С.Йовенко та форм художнього їх вираження. На підставі аналізу поетичних, прозових творів і літературно-критичних статей письменниці визначено її художньо-естетичні позиції, обгрунтовано витоки розуміння нею світу та людини. У історико-літературному контексті розглянуто характер їх інтерпретації. Запропоновано тезу, що художня концепція світу та людини в поетичних і прозових творах неоднорідна й еволюціонізує з поглибленням пізнання дійсності. У своїх творчих пошуках письменниця визнавала безсилля людини подолати свою самотність, відчуженість себе у світі, що руйнується, у світі апокаліптичному. У роздумах над змістом і метою людського існування вона дійшла до висновку, що людина може змінювати лише сама себе, а не навколишній світ. Зауважено, що неадекватність художнього втілення концепції світ - людина у різні періоди творчості С.Йовенко зумовлюються передусім розвитком її філософської й естетичної позицій і соціально-економічним і політичним станом суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Йовенко, С. 54

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА338048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Шикула О. П. 
Екзистенційний вимір духовності людини у творчості Григорія Сковороди : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.05 / О. П. Шикула; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2005. - 16 c. - укp.

Вперше проведено комплексне дослідження проблеми екзистенційного виміру духовності людини у творчості Г.Сковороди. На підставі вивчення творчої спадщини видатних діячів і мислителів часів Київської Русі та доби бароко доведено, що екзистенційність і духовність належать до визначальних рис української філософії. Проаналізовано особливості проявів даних категорій у самобутньому філософському вченні Г.Сковороди. На підставі аналізу текстів українського мислителя встановлено, що переживання особою свого "буття у світі" є вихідним принципом духовної сутності людини. Розглянуто особливості трактування ідеї Бога у творчості Г.Сковороди, співзвучного з поглядами релігійних філософів-екзистенціалістів XIX - XX ст. (С.К'єркегора, Г.Марселя, К.Ясперса). Вперше проаналізовано екзистенційний зміст творчості Г.Сковороди у контексті таких модусів людського існування як страх, гріх, самотність, любов і відчай. Висвітлено погляди українського мислителя на внутрішню духовну свободу людини, досягнуту в результаті самопізнання та самовдосконалення та роль даного чинника у визволенні від обтяжливих спокус і негативного впливу зовнішнього світу. Доведено пріоритетність принципу діалогу у філософському мисленні Г.Сковороди як специфічного фактора духовного розвитку особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46 + Ш5(4УКР)4-4 Сковорода, Г.С. 3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА336884 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Нікітюк І. В. 
Ідентифікація вершинного концепту у заголовках романів американської письменниці Тоні Моррісон / І. В. Нікітюк // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2005. - № 6. - С. 82-88. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Ідентифіковано вершинний концепт у заголовках романів "Сула", "Пісня Соломона" та "Смоляне опудалко" американської письменниці Тоні Моррісон. У зв'язку з цим набуває значущості концептотвірна роль заголовка художнього тексту. За допомогою семантико-когнітивного аналізу заголовків творів письменниці визначено текстові мегаконцепти САМОТНІСТЬ, ЗВІЛЬНЕННЯ та КОНФЛІКТ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171 + Ш5(7СПО)-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Леванова І. Л. 
Мотиваційний аналіз проблеми виникнення порушень сексуально-еротичної функції дисфункційного подружжя / І. Л. Леванова // Наук. зап. Харк. ун-ту Повітр. сил. Соц. філос., психологія. - 2005. - Вип. 1. - С. 166-171. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

За допомогою тесту Л. Зонді у варіанті методу "краю" та "середини" виявлено деструктивні чинники, які передують виникненню порушень у сексуально-еротичній сфері життя подружжя. Показано, що є гендерна специфічність у конституційних чинниках, які предиспонують до розвитку сексуальної дезадаптації подружжя. Виявлено, що блокада контактів, самотність, відхід від світу, велика незадоволеність потреби у прихильності та незадоволена потреба в любові поряд з аутодеструктивними тенденціями є реальною загрозою для формування сексуальної дезадаптації.


Ключ. слова: сексуально-еротична функція сім'ї, дисфункціональне подружжя, сексуальна дезадаптація
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937-953.6-81 + Р120.451

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Мельник Т. М. 
Фольклорні традиції у творчості В.М.Шукшина : Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Т. М. Мельник; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. - Сімф., 2006. - 20 c. - укp.

Досліджено особливості використання фольклорної традиції у творчості В.М.Шукшина, які виявлено на різних рівнях художньої прози митця - тематики, мотивної організації, образної системи, символіки, простору, часу, сюжету, композиції, мови, стилю, жанру. Уточнено зміст поняття "традиція в літературі". Розглянуто особливості використання традиційних тем і мотивів у художніх творах письменника, зокрема таких, як смисл життя, боротьба добра і зла, мандри героя за істиною, правдою, волею, пошук щастя (долі), туга, самотність, прихід/повернення, життя/смерть, душа та моральне випробування людини. Простежено їх еволюцію у творах письменника різних періодів. Досліджено сюжетні та композиційні моделі усної народної творчості, які творчо використовує В.М.Шукшин. Розглянуто основні групи символів фольклору в творах письменника (явища природи, птахи, тварини, рослини, кольори, числа, абстрактні поняття). Визначено місце жанрів усної народної творчості в художній системі митця. Розглянуто вплив фольклору на мову та стиль В.М.Шукшина. Відзначено розмаїття форм засвоєня (алюзії, ремінісценції, стилізації) та встановлено функції (морально-естетичну, імагогічну, наративну, жанротвірну, стильову) фольклорних традицій у творчості письменника. Показано вплив фольклору на формування художньої концепції В.М.Шукшина та розвиток його творчого методу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Шукшин,В.М. 412

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА347395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Фльорко Л. Я. 
Самотність людини як проблема сучасної європейської філософії : Автореф. дис... канд. філософ. наук / Л. Я. Фльорко; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2006. - 16 c. - укp.

На підставі сучасних підходів до розуміння феномену самотності досліджено його місце в людській екзистенції, що на сьогодні не знайшло відображення у працях зарубіжних і вітчизняних дослідників. Доведено, що іманентно властива людській екзистенції суперечність виражена діалектикою "особа - суспільство", "індивід - колектив" (соціальна самотність), "свобода - відчуження" (культурна самотність, "людина - Всесвіт", "людина - природа" (метафізична самотність), "Я - Ти" (комунікативна самотність, "Я - дійсне - Я - ідеальне" (інтраперсональна самотність), суперечностями інтимно-особистісної сфери (еротична самотність), "бути - мати" (екзистенціальна самотність і "вибір - відповідальність" (моральна самотність), когнітивною суперечністю світу "Я - Інший" (епістемологічна самотність), відношенням "людина - Бог" (релігійна самотність). Показано що досліджена суперечність є універсальним джерелом самотності та свідчить про тотальність даного феномена. З використанням змістовного аналізу вживання лексеми "самотність" в українському мовленні зроблено висновок, що весь спектр значень української лексеми "сам" як основи сутності понять "самотність" і "усамітнення" вказує на багатоманітність прояву переживань людини, викликаних феноменом самотності, що є невід'ємною складовою її екзистенції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + Ю3(0)6-663

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342926 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Українське суспільство 1992 - 2006. Соціологічний моніторинг / ред.: В. Ворона, М. Шульга; НАН України. Ін-т соціол. - К., 2006. - 577 c. - укp.

Наведено результати досліджень, виконаних Інститутом соціології НАН України в межах програми "Прикладні розробки у сфері розвитку галузей економіки" КМ України. За даними щорічних репрезентативних опитувань населення у 1992 - 2006 рр. викладено питання динаміки соціально-статусних і поселенських структур в Україні, відносин власності, соціального самопочуття та стилів життя населення, громадсько-політичної практичної діяльності в сучасному українському суспільстві. Висвітлено вплив релігійної та конфесійної ідентичності на етнонаціональну толерантність. Розглянуто самотність людей похилого віку як соціальну проблему. Визначено емоційні чинники соціального настрою.

Приведены результаты исследований, выполненных Институтом социологии НАН Украины в рамках программы "Прикладные разработки в сфере развития отраслей экономики" КМ Украины. На основе результатов ежегодных репрезентативных опросов населения в 1992 - 2006 гг. изложены вопросы динамики социально-уставных и поселенческих структур в Украине, отношений собственности, социального самочувствия и стилей жизни населения, общественно-политической практической деятельности в современном украинском обществе. Освещено влияние религиозной и конфессионной идентичности на этнонациональную толерантность. Рассмотрено одиночество людей пожилого возраста как социальная проблема. Определены эмоциональные факторы социального настроения.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*25(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Табачник Д.В./ВА889 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Левченко Л. Ю. 
Проблема самотності: гендерний контекст : автореф. дис... канд. філософ. наук / Л. Ю. Левченко; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2007. - 20 c. - укp.

Наведено філософсько-антропологічний аналіз проблеми самотності, яка у філософії традиційно пов'язувалася з особливостями світосприйняття людини, станом її душі, мотивацією вчинків і самосвідомістю. Визначено типологію основних форм самотності, зокрема, добровільне усамітнення, соціальну, цивілізаційну й індивідуальну самотність. Висвітлено основні підходи до розгляду даної проблеми у контексті історії філософії, філософської антропології та соціальної філософії. Розглянуто сутність феномену самотності як універсального явища, проведено філософський аналіз гендерного аспекту самотності. Зазначено, що феномен чоловічої та жіночої самотності виникає та змінюється разом з культурою. Показано, що гендерні дослідження останніх трьох десятиліть ХХ ст. виявили, що сутність понять гендеру та гендерної асиметрії стають головним предметом вивчення філософії фемінізму, а маскулінність - одним з напрямків постфемінізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + С5*423.2*344

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА353300 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Крамар Р.  
До питання фольклоризму та фольклоризації творчості трудових мігрантів / Р. Крамар // Нар. творчість та етнографія. - 2007. - № 3-4. - С. 60-65. - Бібліогр.: с. 65. - укp.

Висвітлено масштаби явища української заробітчанської поетичної творчості. Зазначено, що драматична специфіка побуту заробітчан (відірваність від дому, самотність, ностальгія) зумовлює максимально сприятливі умови для фольклоризації творів літературного походження. Наведено відомості про періодичні видання українців в Італії.

Освещены масштабы явления украинского поэтического творчества заробитчан. Указано, что драматическая специфика быта заробитчан (оторванность от дома, одиночество, ностальгия) обуславливает максимально благоприятные условия для фольклоризации произведений литературного происхождения. Представлены сведения о периодических изданиях украинцев в Италии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-697.1

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Дроздовський Д.  
"Оголена самотність" Олесі Мудрак / Д. Дроздовський // Слово і час. - 2007. - № 2. - С. 72-74. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Філіппова А. О. 
Екзистенційна парадигма в творчості Л.М.Толстого : автореф. дис... канд. філол. наук / А. О. Філіппова; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2007. - 20 c. - укp.

Розкрито зміст й охарактеризовано засоби вираження екзистенційної парадигми у творчості Л.М.Толстого. Розкрито сутність та специфіку "межової ситуації", показано особливості оповіді, зумовлені осмисленням екзистенційних проблем. Розроблено типологію екзистенційного героя, проведено дослідження категорій-екзистенціалів: "туга", "нудота", "абсурд буття", "страх смерті", "самотність", "паніка рефлективної свідомості". Проаналізовано опозицію "реальне/ірреальне", а також позитивний екзистенціал "любов". Наведено опис екзистенційного типу свідомості, об'єктивованого повною мірою та актуалізованого у всіх жанрових формах. Доведено, що по відношенню до "межової ситуації" екзистенційний герой набуває рис "приреченого, заблукалого, бунтівного, пробудженого героя", а також "людини зв'язаної". На підставі дослідження екзистенційної парадигми у творчості Л.М.Толстого доведено, що письменник випередив основні тези екзистенційної проблематики в літературі та філософії XX ст., визначив вектори розвитку літературного процесу межі століть.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Толстой, Л.М. 54

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА353577 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Куриленко І. А. 
Екзистенціалістська модель українського інтелектуального роману 20-х років ХХ століття : Автореф. дис... канд. філол. наук / І. А. Куриленко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2007. - 19 c. - укp.

Проаналізовано екзистенціалістську природу українського інтелектуального роману 1920-х рр. За результатами дослідження показано, що визначальними пріоритетами екзистенціального дискурсу ітелектуальної романістики зазначеної доби на рівні екзистенції є головні модуси людського існування, а саме: абсурдність буття, самотність, відчуження, тривога, відчай, страх, непевність, невроз, туга, нудьга, свобода, вибір, відповідальність, метафізичний бунт особлистості, смерть, самогубство. Доведено, що зазначені концепти дають можливість зробити висновок про екзистенціалістську модель аналізованих творів, а їх авторів охарактеризувати як визначних мислителів екзистенціального спрямування. З'ясовано, що змістова парадигма українського інтелектуального роману виявляється у аспекті релевантних бінарних опозицій раціонального / ірраціонального, духовного / тілесного, фемінного / маскулінного, свідомого / позасвідомого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА350445 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Мовчан М. М. 
Феномен самотності як проблема буття особистості в соціальному середовищі : автореф. дис... канд. філософ. наук / М. М. Мовчан; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2008. - 20 c. - укp.

Проаналізовано визначення самотності, представлені зарубіжними та вітчизняними вченими, наведено авторське визначення самотності. Представлено онтологічний статус самотності. Запропоновано її онтологічну модель, яка відображає динаміку появи самотності як системного цілого. Серед восьми теоретичних підходів до самотності значне місце приділено екзистенціальній концепції, яка у філософському осмисленні самотності посідає особливе місце. Розкрито феноменологію самотності через генезис самотності відповідно з розвитком компонентів "Я-" і "Ми - свідомість" людини. Виявлено та розглянуто тенденції самотності (самотність як усамітнення та негативна самотність), чоловіча та жіноча іпостасі феномену самотності на певних етапах розвитку особистості людини, дві форми прояву самотності - зовнішню та внутрішню, причини самотності, взаємопов'язані з комунікацією та соціальною адаптацією, та шляхи втечі та реального подолання самотності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + Ю6*333.122

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА356981 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського