Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Собуцький М. А. 
Нові джерела для вивчення історії психоаналізу в Україні / М. А. Собуцький // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 43-46. - Бібліогр.: 38 назв. - укp.

Розглянуто деякі маловідомі друковані матеріали з історії вітчизняного психоаналізу 20-х - 30-х років ХХ століття.


Ключ. слова: психоаналіз, Україна, зміст несвідомого, бібліографія
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю91(4УКР)6-736

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Гавриленко В. В. 
Мовчання Алкести. "Тіло поверхонь" у Евріпіда / В. В. Гавриленко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 10-14. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Розглянуто поняття "тіло поверхонь"; зазначено, що неможливість контакту - самого доторку до іншого спричинює постійно діючий потяг (так звану "хворобу горя") Адмета до померлої (до завжди мертвої) дружини Алкести в драмі Евріпіда "Алкеста". Статуарність і дотик є одними з "фігур", якими тримається антропологія античної драми. Запропоновано аналіз на прикладі однієї з ранніх драм Евріпіда "Алкеста" (з неминучими посиланнями як до інших його трагедій, так і до старих трагіків) того можливого "образу тіла", який "пророблюється" античною трагедією V ст. до н. е.


Ключ. слова: Евріпід, "Алкеста", "тіло поверхонь", статуарність, дотик, антична драма, аттична трагедія
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)33-336

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Демчук Р. В. 
Міфологічний контекст "помаранчевої" революції / Р. В. Демчук // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 69-71. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Зазначено, що міфологічне обгрунтування подій "помаранчевої" революції відбувається через реалізацію семантичної опозиції Добра і Зла, яка є архетиповою. Суспільно-політичний опір набуває універсальних рис свята, що усвідомлюється як розрив із минулим та початок нового життя.


Ключ. слова: помаранчева революція, семантична опозиція, архетип
Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Джулай Ю. В. 
Поема М. В. Гоголя "Мертві душі": рефлексії в стилі постструктуралізму (частина друга) / Ю. В. Джулай // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 15-22. - Бібліогр.: 57 назв. - укp.

Розглянуто можливість постструктуралістських проектів інтерпретації поеми М. Гоголя "Мертві душі", що зорієнтовані на більш емпіричного, реального читача, ніж метачитача. У контексті деконструкції ідей Ю. Манна, В. Набокова надано альтернативні інтерпретації відомих персонажів без перетворення їх на смислові ключі всієї поеми.


Ключ. слова: М. Гоголь, "Мертві душі", постструктуралізм, інтерпретація, метачитач, деконструкція
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Фоменко В. М. 
"Ранньокатакомбні" поховання Буго-Інгулецької групи / В. М. Фоменко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 47-55. - Бібліогр.: 40 назв. - укp.

Введено до наукового обігу матеріали так званих ранньокатакомбних поховань Буго-Інгулецького регіону (вказується на умовність терміна "ранньокатакомбні"). Аналіз обряду та інвентаря надано відповідно до двох виділених підгруп, обгрунтовано регіональну локальність всієї групи і наявність у її матеріальному комплексі рис інгульської катакомбної культури.


Ключ. слова: ранньокатакомбні поховання, інгульська катакомбна культура, обряд, інвентар, локальність
Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)263.120.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Петрова О. М. 
Про деякі філософські передумови абстрактного живопису Василя Кандинського / О. М. Петрова // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 77-80. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Понад століття триває робота, присвячена пошукам спільного у філософії Сходу та Заходу. В цьому аспекті запропоновано аналіз абстрактного живопису В. Кандинського з погляду філософії "ніщо" в її дзен-буддистському трактуванні. Автор керується теоретичними міркуваннями В. Кандинського щодо розуміння ним білого кольору як "Великого мовчання", тотожного "Всеосяжному універсуму" даосизму.


Ключ. слова: В. Кандинський, абстрактний живопис, дзен-буддистське трактування, даосизм
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3,232 + Щ143(4РОС)6-238 + Щ143(4РОС)5/6-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Черепанин В. М. 
Практики тілесності в сучасному мистецтві: боді-арт і випадок Олега Кулика / В. М. Черепанин // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 81-85. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто одну з актуальних тенденцій сучасного акціоністського мистецтва - боді-арт. Передусім акцентується на феномені тілесного перформансу і постаті Олега Кулика. Деякі прояви боді-арту, пов'язані з муками тіла, досліджуються на прикладі художнього проекту "Тіло-Радикали".


Ключ. слова: О. Кулик, акціоністське мистецтво, боді-арт, тілесний перформанс
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(0)6-239.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Нікішенко Ю. І. 
Методологічні особливості роботи з орнаментом як етнокультурною категорією / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 4-9. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Розглянуто проблеми підходу до орнаменту як джерела дослідження етнічної культури. Наведено методи, вироблені різними напрямами гуманітарного знання для роботи з орнаментом. Кожна група методів сама по собі є ефективною та результативною. За їх допомогою можна відстежити особливості орнаменту в різних аспектах його використання та функціонування. А поєднання різних методів у комплексному підході дасть змогу широко залучати орнамент в етнокультурних дослідженнях.


Ключ. слова: орнамент, етнічна культура, етнокультурні дослідження
Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.222 + Щ124.3(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Брюховецька О. В. 
До питання про "первинну кінематографічну ідентифікацію" в апаратній теорії / О. В. Брюховецька // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 22-27. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Зазначено, що поняття "первинної кінематографічної ідентифікації", яке почало використовуватися в апаратній теорії, стало об'єктом хибного тлумачення у критиків апаратної теорії. По-перше, воно хибно визначалося як психоаналітичний термін, по-друге, методологічно неправильно ототожнювалося з ідентифікацією з образом, у той час як це поняття передбачало ідентифікацію з поглядом. Стаття має на меті заново визначити поняття "первинної кінематографічної ідентифікації".


Ключ. слова: "первинна кінематографічна ідентифікація", апаратна теорія, психоаналітика
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ370.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Пустовалов С. Ж. 
Біоритми та наукова творчість / С. Ж. Пустовалов // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 34-37. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто проблеми взаємозалежності індивідуальних біоритмів людини та наукової творчості.


Ключ. слова: біоритми, наукова творчість, методика
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч215.2 + Е70*114

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Брюховецька Л. І. 
"Але світ прийде на екран..." О. Довженко: теоретичне осмислення поетики кіно / Л. І. Брюховецька // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 72-76. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Зазначено, що Олександр Довженко відомий як кінорежисер, письменник, публіцист і художник. Висвітлено його теоретичні погляди на мистецтво кіно, а саме: його естетичні критерії, його розуміння кіно як високого мистецтва, перевагу зображення над словом, особливості кольору в кіно, характер акторської майстерності та, зрештою, сценарій.


Ключ. слова: О. Довженко, поетика кіно, естетичні критерії, сценарій
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ370.17 + Щ373(4УКР)6-85 + Щ37г(4УКР)6д

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лосєв І. В. 
Етнополітичні ризики становлення громадянського суспільства в Україні / І. В. Лосєв // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 61-68. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто питання, що зазвичай залишаються поза увагою дослідників. Це питання національно-політичних ризиків і небезпек у процесі розбудови громадянського суспільства, які можуть спричинити глибоку кризу державності.


Ключ. слова: етнополітичні ризики, громадянське суспільство, криза, державність
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф036

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Голіченко Т. С. 
Мен де Біран та Віктор Кузен - персонажі "Нарису сучасної французької філософії" О. Введенського: маловідомі в Україні постаті історії французької філософії ХIX століття / Т. С. Голіченко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 38-42. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто постаті видатних французьких дослідників XIX ст. - Мена де Бірана та Віктора Кузена.


Ключ. слова: Мен де Біран, Віктор де Кузен, французька філософія ХIХ ст., історіографія
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Король Д. О. 
Легенди та археологія: поховальні традиції Північної Європи / Д. О. Король // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 55-60. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Зроблено огляд північногерманських уявлень про Смерть через призму поховальних звичаїв та свідчень пам'яток наративної традиції. За системним аналізом згаданих відомостей розглянуто давньогерманські феномени кургану, цисти-камери та звичаї розправи із "заложними" небіжчиками. Проведено певні порівняння та узагальнення на рівні загальної давньої північногерманської ментальності.


Ключ. слова: поховальні традиції, Північна Європа, північногерманська ментальність, наративна традиція, феномен
Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.814 + Т497

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Симчич М. В. 
Лаканівська проблематика насолоди як альтернативний підхід до дискурсу рекламування / М. В. Симчич // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 27-33. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Зроблено спробу простежити механізм функціонування рекламного повідомлення, застосовуючи до нього психоаналітичну модель Жака Лакана. Висвітлено основні поняття з концепції французького психоаналітика (а саме: погляд, objet petit a, фантазм, інтерпеляція та ідентифікація) та особливості їх організації в рекламному дискурсі.


Ключ. слова: Ж. Лакан, проблематика насолоди, рекламний дискурс, психоаналіз, дискурс
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю91(4ФРА)6-736

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Пустовалов С. Ж. 
Потенційні можливості музеєфікації пам'яток кам'яної доби на теренах України / С. Ж. Пустовалов, Л. О. Чухрай // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2007. - Т. 62. - С. 28-38. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Створено загальні принципи аналізу археологічних пам'яток для відтворення та музеєфікації. Розглянуто найвідоміші пам'ятки кам'яної доби, які підлягають музеєфікації у першу чергу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч774(4УКР)76:Т4 + Т4 с

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Півторак Ю. В. 
Радянська мистецтвознавча публіцистика 1930-х - початку 1940-х років / Ю. В. Півторак // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2007. - Т. 62. - С. 51-56. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Проаналізовано радянський дискурс про мистецтво на матеріалах мистецтвознавчої періодики 1930-х - початку 1940-х рр.(1932 - 1941) за моделлю, викладеною в розробках Ернесто Лакло і Шанталь Муфф.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.161

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Нікішенко Ю. І. 
Орнамент та письмо: до проблеми співіснування та функціональних особливостей / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2007. - Т. 62. - С. 4-8. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто питання подібності та відмінності у функціях орнаменту та письма як найбільш давніх знакових систем, а також походження цих явищ крізь призму функціональних особливостей і призначення кожної із систем як засобу збереження та передачі певної інформації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.172

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Скубицька Ю. В. 
Перебудова Парижа Жоржем Османом у контексті культури модернізму / Ю. В. Скубицька // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2007. - Т. 62. - С. 19-24. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Проаналізовано перебудову Парижа Жоржем Османом у середині XIX ст. з точки зору культурології. Діяльність Османа відображала сучасні йому структури бачення і структури влади та в гіперболізованому вигляді була перейнята Адольфом Гітлером у здійсненій ним перебудові Берліна.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4ФРА-2П)5

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Мусій М. М. 
Тотожності та відмінності творчої свободи-несвободи в польському та українському мистецтві 1960-х - 1980-х рр. / М. М. Мусій // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2007. - Т. 62. - С. 56-61. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто загальні тенденції мистецтва комуністичної Польщі 1960-х - 1980-х рр. і проведено деякі паралелі з політично-суспільними умовами розвитку художнього процесу в УРСР. Увагу зосереджено на можливостях приватної та публічної реалізації творчих інтенцій художників і ставленні влади до мистецьких експериментів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(4ПОЛ)63 + Щ103(4УКР)63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського