Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (9)Книжкові видання та компакт-диски (49)
Пошуковий запит: (<.>U=Р361.5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 61
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Камінський О. В. 
Гіперпаратиреоз та ураження прищитоподібних залоз у осіб, опромінених внаслідок аварії на ЧАЕС / О. В. Камінський, О. В. Копилова, Д. Є. Афанасьєв, К. М. Логановський, В. В. Талько, І. М. Муравйова, І. Г. Чикалова, О. В. Тепла, І. О. Кисельова, Н. В. Брильова, К. О. Грищенко, Л. О. Цвєт, О. Я. Плескач // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 24. - С. 380-394. - Бібліогр.: 46 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Р11(4УКР)026.241.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Логановський К. М. 
Нейроендокринні ефекти пренатального опромінення радіоактивним йодом (огляд) / К. М. Логановський, В. В. Талько, О. В. Камінський, Д. Є. Афанасьєв, С. В. Масюк, Т. К. Логановська, Г. Й. Лавренчук // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 24. - С. 20-52. - Бібліогр.: 95 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Р361.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Домбровська Н. С. 
Особливості гормональних, метаболічних та імунних порушень в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, хворих на цукровий діабет 2 типу : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.01 / Н. С. Домбровська; Національна академія медичних наук України, Національний науковий центр радіаційної медицини. - Київ, 2019. - 22 c. - укp.

Визначено в учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС, опромінених у молодому віці в діапазоні доз 5,0-560,0 мГр, хворих на цукровий діабет (ЦД) 2 типу, особливості клінічних, гормональних, метаболічних змін, асоційованих із динамікою концентрації загального адипонектину, прозапальних цитокінів крові і можливості їх використання як діагностично-прогностичних маркерів розвитку кардіоренального синдрому. Проведено статистичний аналіз частоти ЦД 2 типу та асоційованих із ним порушень вуглеводного обміну (передціабет і надлишкова маса тіла/ожиріння) у 28 240 УЛНА на ЧАЕС (чоловіки віком 18-59 років на момент аварії) за період 1992-2017 рр., отриманих із бази даних клініко-епідеміологічного реєстру (КЕР) ННЦРМ. Середня доза зовнішнього опромінення в молодшій віковій підгрупі становила (18,56 ± 6,01) мГр; у середній віковій підгрупі - (25,76 ± 4,68) мГр. Виявлено високу частоту ЦД 2 типу в віддаленому післяаварійному періоді в УЛНА на ЧАЕС, опромінених у молодому віці, що перевищувала загальнодержавні показники. Доведено зростання частоти ЦД через 10 років після аварії незалежно від віку опромінених осіб на період аварії. Проте, в УЛНА на ЧАЕС, опромінених у молодому віці, збільшення частоти ЦД спостережено на 10 років раніше і з вищими темпами приросту порівняно з особами середньої вікової підгрупи. Комплексне клініко-лабораторне обстеження 200 УЛНА на ЧАЕС, опромінених в молодому віці (18-35 років на момент аварії) в діапазоні доз 5,0-560,0 мГр, визначило, що ЦД 2 типу розвивався в них на тлі ожиріння II ст. із превалюванням вісцерального розподілу жирової тканини і був пов’язаний з комплексом порушень вуглеводного обміну, інсулінорезистентністю та зниженням інсуліночутливості периферичних тканин, що погіршувалися при збільшенні тривалості захворювання до 20 років, зростанні маси тіла і незадовільному глікемічному контролі. З’ясовано патогенетичне значення адипонектину і прозапальних цитокінів у розвитку кардіоренального синдрому в осіб, які зазнали впливу іонізуючого випромінювання в молодому віці в діапазоні доз 5,0-560,0 мГр у віддалений післяаварійний період. Доведено роль впливу іонізуючого випромінювання в дозах зовнішнього опромінення, що перевищують 500 мГр, у формуванні ускладнень ЦД 2 типу: значна гіпертрофія лівого шлуночка та максимальний розвиток фібропластичних процесів у міокарді склали підгрунтя розвитку кардіоренального синдрому у віддаленому періоді після опромінення. Маркерами несприятливого перебігу захворювання та ймовірного розвитку кардіоренального синдрому визнано концентрацію загального адипонектину меншу за 4,0 мкг/мл, ФНП-а меншу за 4,0 пг/мл та ІЛ-6 понад 7,0 пг/мл.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р415.2 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА442436 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Вороненко В. В. 
Рак щитовидної залози в динаміці тридцятирічного спостереження після аварії на Чорнобильській АЕС / В. В. Вороненко, В. М. Якимець, В. П. Печиборщ, О. В. Печиборщ, В. В. Якимець, В. Д. Волошин // Україна. Здоров'я нації. - 2018. - № 1. - С. 7-17. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета роботи - проаналізувати та узагальнити дані щодо поширеності раку щитовидної залози в динаміці 30-річного спостереження після аварії на ЧАЕС; спрогнозувати динаміку надлишкової захворюваності на дану патологію. Використано наукові публікації, чинні нормативно-правові документи з питань ролі і місця Збройних Сил у системі реагування на надзвичайні ситуації у світі та Україні зокрема. Вказані матеріали опрацьовано за допомогою аналітичного та історичного методів. Усі наслідки Чорнобильської катастрофи, напевно, ніколи не стануть відомими. Проте через 31 рік після аварії зрозуміло, що вони багато значніші за ті, які пропонуються в офіційних оцінках. Висновки: загальний висновок полягає в тому, що урядам варто повністю визнати й урахувати у своїй енергетичній політиці безпрецедентний масштаб катастрофи та її довгострокові глобальні медичні наслідки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Р11(4УКР)026.256 + Р569.452

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25956 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лукашова О. П. 
Ультраструктура клітин ендокринних органів у віддалені терміни після загального та часткового опромінення у малій дозі / О. П. Лукашова // Укр. радіол. журн.. - 2018. - 26, № 4. - С. 252-261. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Мета роботи - вивчення дії радіації у малій дозі на структурно-функціональний стан клітин ендокринних органів у віддалений термін після загального та часткового фракціонованого опромінення щурів у дозі 0,75 Гр. За допомогою стандартних методів електронної мікроскопії досліджено ультраструктуру клітин (УСК) щитоподібної залози, сперматогенного епітелію, кори надниркових залоз, пінеальної залози та адреногіпофіза через 6 міс після фракціонованого загального ікс-опромінення, опромінення окремо голови, окремо тіла щурів у сумарній дозі 0,75 Гр. Встановлено, що через півроку після загального опромінення спостерігаються помітні порушення УСК досліджених ендокринних залоз, які свідчать про процеси пригнічення функціональної діяльності цих органів. Вплив радіації за тих самих умов на голову призводить до ідентичних змін, тоді як за опромінення тільки тіла структурно-функціональний стан усіх досліджених органів відповідав віковому контролю. Ультраструктурні порушення клітин органів ендокринної системи експериментальних тварин вказують на зниження їх функціональної активності у віддалені терміни після загального опромінення у малій дозі та виснаження функції. Паралельне гальмування активності органів-мішеней і регуляторних органів ендокринної системи може свідчити про вторинний характер гіпофункції залоз-мішеней за рахунок зниження рівня відповідних тропних гормонів гіпофіза. Опромінення однієї тільки голови експериментальних тварин викликає зміни у клітинах ендокринних залоз, подібні тим, що спостерігаються за тотального опромінення. Опромінення тільки тіла експериментальних тварин не призводить до радіаційних змін у клітинах ендокринних органів. Проведені дослідження свідчать, що за дії радіації у малих дозах на організм критичним органом є головний мозок, тобто радіочутливі його ділянки, які беруть участь у вищій регуляції ендокринної системи. У разі перебування у зоні дії іонізувальної радіації корисним може бути екранування голови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Геник-Березовська С. О. 
Значення поліморфізму генів репарації ДНК XRCC1 та XPD у дестабілізації геному соматичних клітин у хворих на рак щитоподібної залози, які зазнали дії іонізуючої радіації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.01 / С. О. Геник-Березовська; Національна академія медичних наук України, Національний науковий центр радіаційної медицини. - Київ, 2018. - 24 c. - укp.

Представлено теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-практичної задачі визначення особливостей дестабілізації геному на хромосомному рівні в соматичних клітинах хворих на радіаційно-асоційований і спонтанний РЩЗ та здорових осіб. У хворих на РЩЗ, які були евакуйовані з радіоактивно забруднених територій або є мешканцями цих територій, зафіксовано найвищий рівень хромосомних аберацій в лімфоцитах периферичної крові серед усіх досліджених груп та прослідковується чітка асоціація поліморфізмів генів XPD Lys751Gln та XRCC1 Arg399Gln з підвищеним рівнем аберацій хромосом. Частота гомозиготних носіїв мінорних алелей генів XPD та XRCC1 у хворих на РЩЗ, які зазнали дії іонізуючого випромінювання, була достовірно більшою, ніж у хворих на спонтанний РЩЗ. Носійство гомозиготних мінорних алелей генів репарації ДНК XRCC1 Gln399Gln та XPD Gln751Gln підвищує ризик розвитку раку щитоподібної залози в умовах дії іонізуючого випромінювання і може бути підставою для формування групи підвищеного ризику схильності до розвитку радіаційно-асоційованої онкологічної патології щитоподібної залози.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.452-1 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА437759 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бойко О. А. 
Особливості морфофункціональних змін у первинній культурі клітин щитоподібної залози нащадків щурів, пренатально опромінених радіоізотопом йоду-131 = Features of morfological changes in primary thyroid gland CTLL cultures of rats descendants prenatally exposed by radioisotopes of iodine-131 / О. А. Бойко, Г. Й. Лавренчук, А. І. Липська, В. В. Талько, В. С. Асмолкова // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2017. - Вип. 22. - С. 172-183. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити морфологічні зміни у первинній культурі клітин щитоподібної залози (ЩЗ) новонароджених щурів, батьки яких були пренатально опромінені радіоізотопом йоду-131. Методи дослідження - одержання та культивування первинних культур клітин із тканин ЩЗ новонароджених щурів, цитологічні (отримання й аналіз препаратів культур клітин для оптичної мікроскопії), біофізичні (протокова цитофлюориметрія), статистичні. Показано, що у первинній культурі клітин ЩЗ нащадків щурів, пренатально опромінених радіоізотопами йоду-131, спостерігали ознаки деструктивно-дегенераційних змін, які були найбільш виражені за опромінення тварин обох статей. Збільшення кількості дво- і триядерних клітин та індукція перснеподібних клітин свідчать про суттєві генотоксичні порушення і вказують на нестабільність геному у нащадків тварин, опромінених радіоізотопом йоду-131. Висновки: аналіз та кількісна характеристика морфофункціональних показників у первинній культурі клітин ЩЗ новонароджених щурів, батьки яких були опромінені пренатально радіоізотопами йоду-131, показали, що під впливом опромінення ЩЗ зазнає деструктивних змін на клітинному рівні навіть у нащадків другого покоління і призводить до порушення її функцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Р415.12-11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Хоменко И. М. 
Уровень циркулирующих иммунных комплексов и фагоцитарной активности моноцитов у пациентов с заболеваниями щитовидной железы, которые проживают в регионах, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы / И. М. Хоменко, Л. В. Кузнецова, В. И. Литус, А. П. Назаренко, А. Г. Кузнецов, Г. И. Назаренко // Сімейна медицина. - 2016. - № 2. - С. 99-102. - Библиогр.: 20 назв. - рус.

У жителей, проживающих в регионах, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы, отмечается повышение уровня заболеваемости диффузным зобом I, II, III степени, которые коррелируют с изменениями в иммунитете. Цель исследования - оценить уровни показателей циркулирующих иммунных комплексов (ЦИК) и фагоцитарной активности моноцитов (ФАМ) у пациентов с заболеванием диффузным зобом I, II, III степени, которые проживают в наиболее радиоактивно загрязненных районах (РЗР) Украины, для разработки на основе полученных новых данных более эффективных методов иммуномодуляции при помощи препарата иммодин. Уровень ЦИК в сыворотке крови определяли с помощью спектрофотометрического метода, ФАМ изучали оригинальным чашечковым способом, при этом вычисляли фагоцитарные показатели: фагоцитарное число (ФЧ), фагоцитарный индекс (ФИ), индекс переваривания антигена щитовидной железы (ИП). Группу обследования составили 68 человек, контрольную группу - 20 доноров крови. Выявлено, что у пациентов с диффузным зобом I, II, III степени тяжести, проживающих в РЗР Украины, прослеживается изменение иммунитета за счет значительных проявлений аутоиммунного процесса и показателей фагоцитарной системы. Отмечается наиболее выраженное увеличение низкомолекулярных и среднемолекулярных ЦИК, тогда как показатели высокомолекулярных ЦИК практически не меняются в сравнении с контролем. После проведенного традиционного лечения показатели низкомолекулярных и среднемолекулярных ЦИК остаются достоверно высокими. Заключение: для уменьшения воспалительного процесса рекомендуется использовать необходимую иммунокоррегирующую иммунотерапию с помощью трансфер фактора иммодин, который способствует выведению низко-молекулярных и среднемолекулярных ЦИК из организма человека.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.12 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Ilienko I. N. 
Overexpression of TP53, TP53I3 and BIRC5, alterations of gene regulation of apoptosis and aging of human immune cells in a remote period after radiation exposure / I. N. Ilienko, D. A. Bazyka // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2016. - Вип. 21. - С. 238-246. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

To identify a contributive role of changes in gene regulation of apoptosis and telomere length at transcriptional and translational levels to the formation of radiation-induced effects in immune system. Study groups included 310 Chornobyl (Chornobyl) cleanup workers (dose of external exposure (360,82 +- 32,3) mSv; age 58,9 +- 0,6 (M +- SD) years) and control (n = 77; age (52,9 +- 0,64) (M +- SD) years). Expression of CD95, phosphatidylserine receptors, bcl2 and p53 proteins was studied by flow cytometry; the relative expression (RQ) of BAX, BIRC5, FASLG, MADD, MAPK14, TP53, TP53I3, TERT, TERF1, TERF2 genes was performed using 7900 HT Fast RT-PCR System and TagMan technology. Relative telomere length (RTL) was quantified by flow-FISH assay. Dose-dependent deregulation of apoptosis was shown at transcriptional level (TP53, TP53 I3, BAX, BIRC5, FASL genes) and translational level (bcl-2 and p53 proteins) with blocking entry to apoptosis, dose-dependent activation of anti-apoptotic proteins and TP53-mediated expression of genes-inhibitors of apoptosis. After exposure below 100 mSv a decrease in TERT gene RQ was associated with shortened telomeres, after exposure to doses over 500 mSv the TERT RQ and RTL increase were associated with imbalance in TERF1 and TERF2 genes expression. Conclusion: our study demonstrates a presence ofsubsequent changes in gene expression, regulatory proteins pres& entation, telomere length and distribution of cells by the stages of apoptosis in a late period after radiation exposure from low-dose range to doses over 500 mSv. Results of the study contribute to the basic concepts on the late biological effects in immune system.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Е70*441.226-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Тронько Н. Д. 
30 лет аварии на Чернобыльской АЭС. Молекулярно-генетические механизмы канцерогенеза в щитовидной железе / Н. Д. Тронько, В. М. Пушкарев // Цитология и генетика. - 2016. - 50, № 6. - С. 15-22. - Библиогр.: 40 назв. - рус.

Приведены данные по основным молекулярно-генетическим механизмам образования папиллярной карциномы щитовидной железы. Проанализировано участие ионизирующей радиации в патогенезе рака. Показана роль микроокружения опухоли, воспалительных процессов и ядерного транскрипционного фактора NF-кВ в инициации и развитии папиллярной карциномы щитовидной железы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.452 + Р569.452-11 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Ліхтарьов І. А. 
Інтерпретація результатів вимірювань вмісту радіойоду у щитоподібній залозі мешканців України (1986 рік) = Interpretation of results of radioiodine measurements in thyroid for residents of Ukraine (1986) / І. А. Ліхтарьов, Л. М. Ковган, М. І. Чепурний, С. В. Масюк // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2015. - Вип. 20. - С. 185-203. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.12-4 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Дрозд І. П. 
Оптимізація алгоритму розрахунку поглиненої дози за одноразового надходження до організму щурів sup131/supI / І. П. Дрозд, А. І. Липська, В. І. Пастушенко, М. В. Найчук // Ядер. фізика та енергетика. - 2015. - 16, № 4. - С. 415-420. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25640 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Фильченков А. А. 
Авария на АЭС "Фукусима-1": взгляд сквозь призму Чернобыльской катастрофы / А. А. Фильченков // Онкология : прил. к журн. "Эксперим. онкология". - 2015. - 17, № 4. - С. 268-276. - Библиогр.: 42 назв. - рус.

Возрастающие с каждым годом потребности человечества в энергоресурсах отчасти компенсируются строительством новых атомных электростанций (АЭС). Увеличение их количества сопровождается безусловным повышением риска техногенных аварий. Наиболее крупными из них с 1954 г. (когда была построена первая АЭС) считаются аварии на хранилище радиоактивных отходов в Кыштыме (СССР, 1957), атомном комплексе "Селлафилд" (Великобритания, 1957 и 2005), АЭС "Три-Майл-Айленд" (США, 1979), Чернобыльской АЭС (СССР, 1986) и АЭС "Фукусима-1" (Япония, 2011). Последствия аварий на предприятияхядерной энергетики неизменно являются причинами многих социальных и медицинских проблем. Цель обзора - анализ данных доступной литературы, касающихся возможных последствий для здоровья населения, подвергшегося воздействию ионизирующего излучения в результате катастрофы на АЭС "Фукусима-1", с учетом знаний, накопленных за почти 30-летний пост-чернобыльский период. Внимание уделено прогнозам повышения риска возникновения лейкозов, рака щитовидной железы, рака грудной железы у женщин и других солидных злокачественных новообразований среди групп населения, подвергшихся после аварийному облучению. Проанализированы публикации ведущих специалистов в области радиоэпидемиологии и радиобиологии из Украины, России, Японии, США, Великобритании и других стран, а также доклады экспертов Научного комитета Организации Объединенных Наций по действию атомной радиации, Международного агентства по атомной энергии и Всемирной организации здравоохранения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р126 + Р361.5 + З47-082.03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14160/прил. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Fuzik M. M. 
Age and gender patterns of thyroid cancer incidence in Ukraine depending on thyroid radiation doses from radioactive iodine exposure after the Chornobyl NPP accident = Вікові та гендерні особливості захворюваності на рак щитоподібної залози в Україні залежно від доз опромінення щитоподібної залози радіоактивним йодом внаслідок аварії на ЧАЕС / M. M. Fuzik, A. Ye. Prysyazhnyuk, Y. Shibata, A. Yu. Romanenko, Z. P. Fedorenko, N. A. Gudzenko, L. O. Gulak, N. K. Trotsyuk, Ye. L. Goroh, O. M. Khukhrianska, O. V. Sumkina, V. A. Saenko, Sh. Yamashita // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2013. - Вип. 18. - С. 144-155. - Бібліогр.: 36 назв. - англ.

Мета дослідження - вивчити захворюваність на рак щитоподібної залози на всій території України та виявити статеві та вікові особливості залежно від середньообласних доз на щитоподібну залозу від радіоактивного йоду внаслідок аварії на ЧАЕС. На основі середніх накопичених щитоподібною залозою доз опромінення радіоактивним йодом географічні регіони України для проведення порівняльного аналізу було розподілено на 2 групи - з "високими" та "низькими" дозами. В дослідженні використано методи дескриптивної епідеміології. Проаналізовано рівень і динаміку захворюваності на рак щитоподібної залози в різних статево-вікових групах (відносно як віку на момент діагнозу, так і під час аварії на ЧАЕС). Підтверджено радіаційний ексцес у осіб, які були дітьми та підлітками на момент аварії. Певний ексцес спостерігався і в старіших вікових групах. Особлива ситуація мала місце у жінок віком 40 - 49 років на момент аварії, серед яких повікові показники захворюваності на територіях з "високими" дозами були достовірно вищими упродовж всього періоду спостереження 1989 - 2009 рр. Висновки: окрім дитячих і підліткових груп, результати дослідження свідчать про вірогідний радіаційний ексцес у дорослих. У старіших вікових групах цей ексцес менш виражений та проявляється після більш тривалого часу. Походження згаданого феномену у жінок віком 40 - 49 років на момент аварії поки що залишається неясним. У подальших дослідженнях слід перевірити гіпотезу комбінованого впливу радіації та природних змін гормонального стану у цьому віці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.256 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Камінський О. В. 
Механізми розвитку незлоякісної ендокринної патології в осіб, які зазнали дії іонізуючого випромінення внаслідок аварії на ЧАЕС : автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 03.00.01 / О. В. Камінський; НАМН України, ДУ "Нац. наук. центр радіац. медицини". - К., 2013. - 36 c. - укp.

Уточнено структуру тиреоїдних і нетиреоїдних ендокринних порушень у віддалені терміни аварії на Чорнобильській АЕС. Вперше виявлено руйнування захисного від ожиріння регуляторного механізму у системі проопіомеланокортину. Встановлено залежність стану тиреоїдної системи не лише від дії несприятливих чинників цієї аварії, а й від рівнів екстратиреоїдних гормонів і маси тіла, що спричинили додатковий стимулювальний вплив на розвиток гіперпластичних, гіпертрофічних і аутоімунних процесів, особливо в учасників ліквідації наслідків аварії нейодного періоду 1986 - 1987 pp., які найдовше працювали за умов дії іонізуючого випромінення. Розроблено стандартизовані заходи і оптимізовані клінічні підходи щодо профілактики, діагностики і лікування асоційованих з дією радіації патологічних станів ендокринної системи за умов негативного впливу чинників довкілля.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Р415.1-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА401100 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Камінський О. В. 
Частота незлоякісної ендокринної патології у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС (порівняльний аналіз клінічних даних із загальною популяцією) / О. В. Камінський, О. М. Коваленко // Пробл. радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2012. - Вип. 17. - С. 176-182. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Обстежено 606 осіб різних категорій постраждалих на ЧАЕС (УЛНА та евакуйовані) і 589 осіб із загальної популяції. Одержані результати свідчать про те, що в УЛНА йодного періоду 1986 р. спостерігалося збільшення частоти патології ендокринної системи (дифузного нетоксичного зобу, вузлового зобу, передожиріння та ожиріння) цукрового діабету 2 типу, в порівнянні із загальною популяцією. У них існує залежність між дозами зовнішнього опромінення та рівнями тиреотропного гормону, антитілами до тиреоглобуліну і показниками, що характеризують інсулінорезистентність. В УЛНА і евакуйованих осіб у порівнянні з патологічними станами щитоподібної залози, поширеними в загальній популяції, переважають гіпертрофічні, гіперпластичні та аутоімунні незлоякісні процеси, що визначають в них розвиток дифузного нетоксичного зобу, вузлового зобу, хронічного аутоімунного тиреоїдиту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.241.5 + Р415 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Дмитрук С. М. 
Ліпідно-ліпопротеїновий обмін в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС / С. М. Дмитрук // Пробл. радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2012. - Вип. 17. - С. 379-392. - Бібліогр.: 88 назв. - укp.

Розглянуто результати дослідження ліпідного та ліпопротеїнового спектру крові в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у віддаленому післяаварійному періоді. Визначено роль активації процесів ліпопероксидації у розвитку порушень ліпід-транспортної системи крові в опроміненому організмі. Показано можливі шляхи розвитку атерогенних дисліпідемій, асоційованих зі збільшенням в сироватці крові концентрації перекисно-модифікованих ліпопротеїнів, що поглиблює деструктивні зміни судинної стінки та обумовлює можливість розвитку радіаційно-індукованого атеросклерозу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Масюк С. В. 
Вплив похибок вимірювання в дозах опромінення щитоподібної залози на оцінку радіаційних ризиків / С. В. Масюк, С. В. Шкляр, О. Г. Кукуш // Пробл. радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2011. - Вип. 16. - С. 25-29. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

За допомогою імітаційного стохастичного моделювання досліджено вплив похибок вимірювання класичного типу в дозах опромінення щитоподібної залози на оцінку ризиків радіоіндукованих стохастичних ефектів. Показано, що наявність похибок в дозах призводить до зміщення так званих наївних оцінок фонової захворюваності і надлишкового абсолютного ризику у лінейній логістичній моделі регресії. Зі збільшенням дозових похибок, зміщення наївних оцінок нелінійно зростають. Використання розроблених авторами ненаївних методів оцінювання суттєво поліпшує оцінки параметрів моделі абсолютного ризику.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.5 + Р126.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Омельчук О. В. 
Віддалені результати лікування папілярного раку щитоподібної залози у пацієнтів, які були дітьми й підлітками під час аварії на ЧАЕС, за даними п'ятнадцятирічного спостереження : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.14 / О. В. Омельчук; ДУ "Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України". - К., 2011. - 23 c. - укp.

Проаналізовано результати лікування папілярних карцином щитовидної залози (ЩЗ) когорти хворих, які були дітьми та підлітками під час аварії на Чорнобильській АЕС. Доведено, що папілярні карциноми ЩЗ характеризуються сприятливим прогнозом лікування. Зазначено, що кумулятивна п'ятирічна виживаність за методом Каплан-Мейєра склала 99,1 %, п'ятнадцятирічна - 98,9 %. Встановлено, що причиною летальних випадків були ускладнення тяжкого післяопераційного періоду у разі пухлин з великою локальною інвазією органів шиї, а також розвиток йодорезистентних метастазів у легені. Доведено, що частота випадків рецидивів за органозберігальних операцій була частішою. Ризик розвитку рецидиву, вірогідно, підвищувався за наявності метастазів у лімфатичних вузлах шиї та середостіння. Пацієнти, прооперовані з приводу папілярної карциноми ЩЗ, мали тривалий (до 3-х років) період відновлення їх працездатності й адаптації до умов життя, в зв'язку з чим обгрунтовано необхідність розробки спеціальних психологічних і соціально-реабілітаційних програм для їх швидкого й ефективного відновлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.452-5 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА382896 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Войчулене Ю. С. 
Епідеміологічне дослідження захворюваності на хвороби щитоподібної залози в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС : автореф. дис... канд. мед. наук : 14.02.01 / Ю. С. Войчулене; Держ. установа "Ін-т медицини праці АМН України". - К., 2009. - 19 c. - укp.

Наведено результати довгострокового когортного епідеміологічного дослідження розвитку непухлинних хвороб щитовидної залози в учасників ліквіації аварії (УЛНА) на ЧАЕС 1986 - 1987 рр. На підставі відомостей, одержаних завдяки проведенню дескриптивного епідеміологічного аналізу встановлено певні закономірності розвитку захворюваності з урахуванням віку на момент обстеження й опромінення, терміну умов ризику УЛНА та дози зовнішнього опромінення всього тіла в діапазоні "малих" значень (0 - 1 Гр). За результатами аналітичного епідеміологічного дослідження проведено кількісне оцінювання дозо-залежних факторів, зокрема, розраховано відносні й атрибутивні ризики, ексцеси відносного й абсолютного ризиків. Обгрунтовано та запропоновано моделі оцінювання та прогнозу ризиків розвитку непухлинної тероїдної патології за 20-річний період після аварії. Розроблено профілактичні заходи щодо вдосконалення й оптимізації медичного контролю та диспансерного нагляду за станом здоров'я УЛНА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.241.5 + Р361.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА365393 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського