Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (42)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>U=Т4(0)323$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія:    
1.

Зубарь В. М. 
Северный Понт и Римская империя (середина I в. до н.э. - первая половина VI в.) / В. М. Зубарь; НАН Украины. Ин-т археол. - К., 1998. - 200 c. - рус.

Дана характеристика взаимоотношений античных государств Северного Причерноморья с Римской империей на протяжении значительного хронологического отрезка времени, охватывающего период с середины I в. до н.э. до первой половины VI в. Рассматриваются взаимоотношения этих государств с Римской империей на широком историческом фоне того времени и показывается место Тиры, Ольвии, Херсонеса и Боспорского царства, располагавшихся на юге современной территории Украины в древности, во всемирной истории. Акцентируется внимание на том общем и особенном, что было характерно для их развития в условиях тесных контактов, с одной стороны, с населением степной зоны региона, а с другой - с античными центрами Причерноморья и Средиземноморья, входившими в состав Римской империи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)33 + Т4(0)323.3 + Т3(0)323.44

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Шевченко Т. М. 
Особливості релігійного світогляду населення античного Херсонеса : автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.04 / Т. М. Шевченко; Ін-т археол. НАН України. - К., 2008. - 17 c. - укp.

Вперше досліджено особливості становлення дохристиянського релігійного світогляду населення Херсонеса у контексті тенденцій розвитку античної релігії та встановлено можливі причини їх походження. Релігію античного Херсонеса розглянуто у соціальному вимірі. Встановлено, що наявність характерних особливостей в релігійному світогляді населення античного Херсонеса є наслідком своєрідного історичного розвитку дорійського античного центру. Виявлено домінуючу роль у період античності культу верховної богині Партенос з войовничими та заступницькими рисами. З'ясовано, що лише у даному полісі вшановували епонімне божество Херсонас, важливе для обстоювання автономного походження міста. Встановлено, що Партенос була покровителькою общини, а в перших ст. н.е. існування її культу зафіксовано і в деяких домашніх святилищах. Доведено, що усі інші полісні культи мали другорядне значення в релігійній свідомості населення. Виділено пам'ятки, які свідчать про вшанування Геракла, Діоніса у релігійних об'єднаннях, менших, ніж члени громадянської общини з сім'ями. Виявлено, що значно ширшим було коло богів, яких вшановували в родинах. З'ясовано, що окремі найбільш властиві для Херсонеса типи вівтарів, теракотових зображень з поховань і жител, що тиражувалися протягом століть, позначають традиційність релігійних уявлень, пов'язаних зі ставленням до предків-покровителів і уявленнями про потойбічне життя. Зроблено висновок, що в античному Херсонесі існував незначний, вищий соціальний прошарок, готовий до сприйняття нових культів і містерій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)332Хс + Т4(0)323.46

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА361191 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Журавлев Д. В. 
Еще раз о деталях римского воинского костюма и конской сбруи из Херсонеса и Юго-Западного Крыма / Д. В. Журавлев // Археологія. - 2002. - № 1. - С. 90-98. - Библиогр.: С. 95-98 - рус.

Проведено деталі римського військового костюма та кінської збруї, що зберігаються в колекції Державного історичного музею в Москві. Перша знахідка - це набір поясів, знайдений в "земляній гробниці" N 492, які розкопував у 1894 р. К. К. Косцюшко-Волюжинич. Скоріше за все, цей набір поясів потрапив у Херсонес із воїном, що раніше служив на території Галлії чи Німеччини. Декілька деталей римської військової амуніції знайдено в пізньоскіфському некрополі Бельбек IV у Південно-Західному Криму. Імовірно, деталі спорядження спочатку могли належати легіонерам, а потім у ролі військових трофеїв потрапили до варварів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)323.3-492

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Рейда Р. М. 
До питання про морський похід варварських народів Північного Причорномор'я 269 р. н. е. / Р. М. Рейда // Археологія. - 2007. - № 4. - С. 54-60. - Бібліогр.: с. 59 - укp.

Охарактеризованы технические аспекты подготовки похода 269 г. - одного из самых грандиозных в истории готских войн 30 - 70-х гг. III в. Детально рассмотрены возможности создания варварскими племенами Северного Причерноморья собственного флота для данного похода.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)323.4 + Т3(0)323.4-684

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Іванчик А. І. 
Новий римський військовий диплом із території України / А. І. Іванчик, О. Г. Погорілець, Р. В. Саввов // Археологія. - 2008. - № 1. - С. 45-54. - Бібліогр.: с. 52-54 - укp.

Опубликован римский военный диплом, обнаруженный летом 2006 г. в Хмельницкой обл. Диплом датируется 30 марта 207 г. и был выдан ветерану одной из преторианских когорт - уроженцу Дуростора (совр. Силистра), от имени которого сохранился когномен Dribalus. Судя по имени, ветеран был дакийцем по происхождению. Скорее всего, после выхода в отставку ветеран вернулся в родной Дуростор. Обстоятельства, при которых диплом попал на территорию Хмельницкой обл., находящуюся далеко к северу от Дуростора, остаются неизвестными.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)323

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Хомчик М. А. 
Етруська кераміка буккеро VII - V ст. до н. е. в збірці Національного музею історії України / М. А. Хомчик, І. А. Костюк // Археологія. - 2013. - № 2. - С. 77-83. - Бібліогр.: 82 назв. - укp.

В результате обработки коллекций в фондах музея, их очистки и повторной реставрации удалось атрибутировать и представить оригинальные образцы етрусской керамики буккеро VII - V вв. до н. э. Основная ее часть была передана музею меценатом Киева Б. И. Ханенком до 1917 г., другая поступила в 1936 г. из коллекции Музея антропологии и этнологии им. Ф. Вовка и Музея университета св. Владимира.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)323.29 Э + Т491.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Петречко О. М. 
Рим та християнство у I - II ст. н. е. / О. М. Петречко // Археол. дослідж. Львів. ун-ту. - 2007. - Вип. 10. - С. 142-155. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Становлення християнства тісно пов'язане з Римською імперією. Проаналізовано взаємовідносини між християнством з одного боку та імператорською владою і римським суспільством з іншого. Установлено, що вони визначались як позицією християн щодо держави та традиційної релігії, так і сприйняттям християнства римським суспільством. Показано причини, які вели до переслідування християн. Установлено, що ініціаторами гонінь на християн були здебільшого низи суспільства. Уряд спрямовував ці переслідування у законне русло.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)323.92 + Э371

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70631 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Козленко Р. О. 
Римські форти на території Ольвійської держави / Р. О. Козленко // Археологія. - 2016. - № 2. - С. 78-87. - Бібліогр.: 84 назв. - укp.

Представлены результаты первых работ на недавно выявленных римских военных лагерях на территории Ольвийской хоры. Их расположение свидетельствует о существовании в Нижнем Побужье системы укреплений лимесного типа. Нестандартная планировка одного из фортов указывает на два сосуществовавших в нем подразделения римской армии, которые удерживали стратегически важную позицию в степном пространстве, на северо-западной границе Ольвийского государства. Обнаруженный в ходе раскопок материал позволяет датировать сооружение крепости второй половиной I в., что совпадает с рядом важнейших исторических событий в Северном Причерноморье. Кроме того, данный хронологический отрезок и характер возведенного укрепления позволяет связать его с упоминаемыми в ольвийском декрете из-под Мангупа вспомогательными отрядами (auxilia), присланными в помощь ольвиополитам из провинции Мезия в момент крайней необходимости, под внешним давлением определенных групп кочевых племен. Командиром данной вексилляции мог быть центурион I Италийского легиона М. Эмилий Люций Северин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(45)332 Ол + Т4(0)323.3-425

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Новиченкова М. В. 
Римське військове спорядження в Тавриці I ст. до н.е - I ст. н.е. (за матеріалами розкопок святилища Гурзуфське Сідло) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.04 / М. В. Новиченкова; НАН України, Ін-т археології. - Київ, 2017. - 18 c. - укp.

Введено до наукового обігу комплекс предметів римського військового спорядження І ст. до н. е. - І ст. н. е. з розкопок святилища біля перевалу Гурзуфське Сідло в Південній Тавриці, що складається з 2 600 предметів, деталей і фрагментів, представляє основні типи озброєння й екіпіровки римської армії. Предмети римського військового спорядження зі святилища діляться на п'ять хронологічних груп, відображаючи еволюцію розвитку римського військового обмундирування, та співвідносяться з історичними подіями в Причорномор'ї в І ст. до н. е. - І ст. н. е. - епохою Мітрідатових війн, римськими військовими акціями другої половини І ст. до н. е. - першої половини І ст. н. е., що проходили в Північному Причорномор'ї, свідчать про активну воєнно-політичну роль племінної еліти Гірської Таврики в історичному розвитку Північного Причорномор'я в період римського військово-політичного впливу в регіоні в І ст. до н. е. — І ст. н. е.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)323.3-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА430370 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Яковенко І. П. 
Погляд на старожитності Дакії, нинішніх Молдови та Волощини / І. П. Яковенко; ред.: В. Корнієнко. - Київ : Горобець, 2022. - 79 c. - (Пам'ятки історичної думки України. Спадщина Одеського товариства історії та старожитностей; вип. 1). - Бібліогр. в знесках - укp. - рус.

Археографічна публікація написаної у 1842 р. розвідки кореспондента Одеського товариства історії та старожитностей з Бухареста Ігнатія Яковенка, присвяченої огляду старожитностей часів Римської імперії, що збереглися на теренах її колишньої провінції Дакії. На час написання праці на території придунайських князівств Молдови та Волощини, які перебували у складі Османської імперії, була виявлена низка цікавих пам'яток римських часів. На підставі власних спостережень і повідомлень румунської преси 1839-1841 рр. Яковенко включив до нарису короткий опис Траянових валів, руїн Траянового мосту, золотих речей знаменитого скарбу Петроаси, а також низки епіграфічних пам'яток римського часу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)324.453 + Т4(0)323.394.35

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА859561 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського