Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Автореферати дисертацій (5)Книжкові видання та компакт-диски (92)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-322$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 44
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Мосенкіс Ю. Л. 
Лексика грузинського, китайського, корейського та японського походження в українській мові / Ю. Л. Мосенкіс, Я. В. Ільницька, Д. І. Переверзєв, Р. І. Синишин, М. В. Якименко. - К.; Умань : Софія, 2009. - 88 c. - укp.

Розглянуто орієнтальну лексику в українськїй мові та сучасний стан її дослідження. Проаналізовано українсько-грузинські мовні контексти, лексичні китаїзми та кореїзми української мови, лексику японського походження в українській лексикографії. Охарактеризовано найдавніші контакти доіндоєвропейських мов України й індоєвропейських мов із картавельськими мовами.

Рассмотрена ориентальная лексика в украинском языке и современное состояние ее исследования. Проанализированы украинско-грузинские языковые контексты, лексические китаизмы и кореизмы украинского языка, лексика японского происхождения в украинской лексикографии. Охарактеризованы древние контакты доиндоевропейских языков Украины и индоевропейских языков с картавельскими языками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-06 + Ш141.14-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА712911 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Попова Н. О. 
Структура та семантика лексичних запозичень з англійської в українську мову новітнього періоду : монографія / Н. О. Попова; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х. : ХНАДУ, 2007. - 220 c. - Бібліогр.: 196 назв. - укp.

Визначено роль новітніх лексичних запозичень з англійської в сучасну українську мову (УМ) та їх характеристику. Проаналізовано склад лексичних англіцизмів, запозичених в УМ у новітній період (1990-ті рр. - початок ХХІ ст.) за матеріалами сучасних лексикографічних джерел та ЗМІ в структурному та лексико-семантичному аспектах. Наведено класифікацію новітніх англіцизмів, проведено їх нормативну оцінку та розкрито аспект культури мовлення.

Определены роль новейших лексических заимствований с английского в современный украинский язык (УЯ) и их характеристика. Проанализирован состав лексических англицизмов, заимствованных в УЯ в новейший период (1990-е гг. - начало ХХІ ст.) по материалам современных лексикографических источников и СМИ в структурном и лексико-семантическом аспектах. Дана классификация новейших англицизмов, проведена их нормативная оценка и раскрыт аспект культуры речи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш143.21-06

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА715648 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Шляхта О. В. 
До проблеми словотвірного калькування в математичній термінології доби українізації / О. В. Шляхта // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Філол. науки. - 2008. - Т. 85. - С. 28-34. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Розглянуто особливості кодифікації кальок в українській математичній термінології доби українізації. Калькування як спосіб термінотворення відповідало прихильному ставленню до вмотивованих одиниць і педагогічному принципові нормування термінології. Більшість кодифікованих кальок мають за прототипи греко-латинські інтернаціоналізми чи побудовані за взірцем "спільних" європейських кальок. Добір рекомендованих словотвірних кальок відбувався з урахуванням вимог точності, системності терміна та його мовної правильності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш141.14-34:В1 + В1 в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Філол.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ємельянова Є. С. 
Галліцизми в сучасній українській сільськогосподарській термінології : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / Є. С. Ємельянова; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2009. - 20 c. - укp.

Висвітлено поняття "сільськогосподарська термінологія" на основі виявлення джерел її формування й обгрунтування інтегрованого характеру науково-поняттєвого апарату сучасного сільського господарства. Уточнено семантичний обсяг поняття "галліцизм" стосовно його використання як одиниці терміносистеми. Запроваджено комплексний підхід до розкриття загальних закономірностей освоєння та функціонування галліцизмів у терміносистемі сільського господарства, дослідження їх складу, аналізу процесів творення термінів. Установлено продуктивні способи утворення термінів з залученням компонентів французького походження, подано практичні рекомендації щодо їх унормування та стандартизації. Визначено характерні риси освоєння французьких запозичених лексичних одиниць у терміносистемі на фонетико-графічному, морфологічному, словотвірному та семантичному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш141.14-34:П + П.в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА366027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Ільницька Я. В. 
Лексика грузинського походження в українській мові : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / Я. В. Ільницька; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2009. - 16 c. - укp.

Досліджено проблематику лексичного аспекту мовної картини світу. Розглянуто лексичний склад як найтиповіше відображення ментальності та культури народу. Проаналізовано запозичення у контексті теоретичних проблем мовних контактів і контактології української мови. Розглянуто роль позамовних і мовних чинників у процесі появи іншомовних слів грузинського походження в українській мові. Визначено типологічні особливості грузинської мови, які ускладнюють процес адаптації лексики грузинського походження. Досліджено фонетико-графічну, граматичну та семантичну адаптацію іншомовних слів даного походження в українській мові. Увагу приділено грузинським власним назвам та їх написанню в українській мові. Розроблено рекомендації щодо вимови та написання іншомовних слів грузинського походження в українській мові. Здійснено тематичну класифікацію лексем даного походження в українських текстах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш160.11-06

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА365890 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Корнієнко С. І. 
Лексичні старослов'янізми в українській літературній мові XIX століття (семантичний і стилістичний аспекти) : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / С. І. Корнієнко; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2008. - 19 c. - укp.

Досліджено функціонування лексичних старослов'янізмів у творах українських письменників XIX ст. у семантичному та стилістичному аспектах. Наведено старослов'янські лексеми у межах певних мовних одиниць, а саме - лексичних старослов'янізмів. Зазначено, що мовним зразком є твори даного періоду, оскільки немає спеціальних робіт, які б підсумували вживання старослов'янізмів у складі української мови у період виникнення та становлення нової української літературної мови, що певним чином позначилось на функціонуванні мовних одиниць. Використання результатів дослідження функціонування старослов'янізмів в українській літературній мові XIX ст. дозволяє визначити їх функціональний статус як складового компонента української мови та потужний стилістичний засіб, який поступово змінював умови їх реалізації у мові української художньої літератури. Пріоритетом стає не концентроване, не фраземне, а поодиноке точкове включення старослов'янських лексем до художнього тексту, у багатьох випадках стилістична маркованість нівелюється. Помітним є поступове переміщення їх до категорії звичайних номінативних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-357 + Ш141.14-322 + Ш141.61-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА361735 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Вакуленко В. Ф. 
Запозичення з грецької і латинської мов у мовній картині світу українців / В. Ф. Вакуленко; Акад. наук вищ. освіти України, Рада молодих учен. - К. : Жовтий, 2010. - 76 c. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто лексичну парадигматику грецьких і латинських запозичень у мові українського фольклору, зокрема, слова грецького походження "цар" і "хрест" в українських замовляннях та грецькі запозичення як знаки української культури. Проаналізовано семантику та словотвір давньогрецьких і латинських запозичень в текстах сучасних друкованих ЗМІ.

Рассмотрена лексическая парадигматика греческих и латинских заимствований в языке украинского фольклора, в частности, слова греческого происхождения "царь" и "крест" в украинских заговорах и греческие заимствования как знаки украинской культуры. Проанализированы семантика и словообразование древнегреческих и латинских заимствований в текстах современных печатных ЗМИ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш145.1-05 + Ш146.1-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА729500 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Смужаниця Д. І. 
Запозичення як результат контактування мов (на матеріалі юридичних термінів української і французької мов) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / Д. І. Смужаниця; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2011. - 18 c. - укp.

Розроблено методику зіставлення юридичних термінозапозичень в українській і французькій мовах. Встановлено закономірності та відмінності питомих юридичних термінів і термінів-запозичень у понятійних апаратах законодавства України та Франції. Виявлено особливості семантичних процесів в юридичних терміносистемах української та французької мов. Проаналізовано основні шляхи виникнення термінологічної полісемії, омонімії та синонімії за міжмовного аналізу термінів, один з яких є запозиченим. Зіставлено основні продуктивні моделі юридичного термінотворення з запозиченим елементом в українській та французькій мовах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш147.11-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385349 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Гриценко С. П. 
Лексичні латинізми в українськомовних текстах кінця ХVI - XVII століття : монографія / С. П. Гриценко; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2011. - 367 c. - Бібліогр.: 261 назв - укp.

Проаналізовано соціомовний статус латинської мови в мовно-культурному житті України кінця XVI - XVII ст. Виявлено склад, формальну структуру та семантику латинських запозичень у мові українських пам'яток зазначеного періоду. На основі понятійно-денотативних відношень здійснено семантичну диференціацію значного за обсягом запозиченого матеріалу. Простежено шляхи й уточнено час переймання латинських елементів, їх типи і напрями адаптації в українськомовних текстах. Визначено залежність характеру переймання латинських елементів від жанрової специфіки пам'яток. Показано основні типи змін української мови під впливом латинської.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш146.1-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА744800 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Корнієнко С. І. 
Лексичні старослов'янізми в українській літературній мові XX століття (семантичний і стилістичний аспекти) : монографія / С. І. Корнієнко; Бердян. держ. пед. ун-т, Ін-т філол. - Донецьк : Юго-Восток, 2010. - 166 c. - Бібліогр.: с. 151-165 - укp.

Проведено комплексний аналіз семантичного та стилістичного використання старослов'янізмів у новій українській літературній мові (УЛМ). Висвітлено взаємовідношення старослов'янської мови з донаціональною УЛМ. Розкрито особливості старослов'янських лексем у творах різної тематики митців ХІХ ст. Визначено функції основних семантичних типів старослов'янізмів як стилістичних складників літературного твору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.61-05 + Ш141.14-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА739722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Лизанець П. М. 
Наукові праці. Т. 3-4. (1965 - 1970) / П. М. Лизанець; Ужгород. нац. ун-т, Каф. угор. філол., Центр гунгарології. - Ужгород : Всеукр. держ. вид-во "Карпати", 2009. - 451 c. - укp. - угор.

У томі вміщено "Посібник для практичних занять з історичної граматики української мови", наукові статті, рецензії, опонентські відгуки на докторські та кандидатські дисертації, відгуки на автореферати дисертацій, газетні науково-популярні статті та виголошені наукові доповіді за вказаний період, а також розширена анотація на одноосібну монографію "Угорсько-українські міжмовні контакти (на матеріалі українських говорів Закарпаття)". У наукових статтях висвітлено питання про мадяризми в творах О. Кобилянської, у лемківському говорі, діалектизми-мадяризми та їх стилістичні функції в романі М.І. Томчанія "Жменяки", лексичні мадяризми в художніх творах О. Духновича. Подано характеристику українсько-угорських культурних і мовних взаємин, східнослов'янсько-мадярських міжмовних контактів. Значну увагу приділено дослідженням угорських запозичень в українській мові та, зокрема, українських говорах Закарпаття, а також українізмів в угорській мові.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671 + Ш141.14-322 + Ш141.14-930 + Ш166.52 я44

Рубрики:

Шифр НБУВ: В353401/3-4 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лелека Т. О. 
Особливості англоамериканських запозичень в українській і російській мовах початку XXI століття на тлі процесу контактування мов (на матеріалі словників та мови ЗМІ) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / Т. О. Лелека; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2010. - 19 c. - укp.

Розроблено методику зіставлення англоамериканських лексичних запозичень в українській і російській мовах. Проаналізовано процеси фонетико-графічної асиміляції, граматичної адаптації та семантичного пристосування англоамериканізмів. Визначено тенденції функціонально-стилістичного використання англоамериканських запозичень, виявлено спільні та відмінні особливості акомодації англоамериканізмів у мовах-реципієнтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-322 + Ш141.14-322 + Ш143.21-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА376874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Піддубна В. В. 
Полонізми в українській лексикографії 20 - 40-х рр. ХХ ст. : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В. В. Піддубна; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2009. - 18 c. - укp.

Проаналізовано лексикографічні джерела міжвоєнного 20-річчя з погляду наявності запозичень з польської мови. Проведено поділ запозичень на граматичні класи з погляду етимології. На підставі структурно-семантичного методу здійснено лексико-семантичний аналіз полонізмів і одиниць, що потрапили до української мови через польське посередництво з інших мов. Досліджено регіональну приналежність запозичень з польської мови. Розглянуто особливості графічної, фонетичної, поморфемної, морфологічної та семантичної адаптації полонізмів на українському грунті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-05 + Ш141.14-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА368940 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Барань Є.  
Дані до гунгаризмів у староукраїнських пам'ятках XIV - XVII століття / Є. Барань // Волинь-Житомирщина. - 2010. - Вип. 22. - С. 11-20. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.

Розглянуто гунгаризми в староукраїнських пам'ятках XIV - XVII ст., зафіксовані в словнику староукраїнської мови XIV - XV ст. та словнику української мови XVI - першої половини XVII ст. Указано на те, що частина гунгаризмів потрапила до української мови безпосередньо, а частина - посередництвом польської мови, а саме старопольських говорів. Загальновідомо, що територія сучасної Закарпатської області (колишньої Підкарпатської Русі) довгий час входила до складу Угорського Королівства, пізніше Австро-Угорської монархії. Тому лексика пам'ятки XVI ст. "Нягівські повчання на Євангелія", написаної на території сучасного Закарпаття, містить значну кількість слів-гунгаризмів. Невідомий автор "Нягівських повчань" узяв за основу тогочасну розмовну мову. Частина гунгаризмів не вийшла з ужитку і до сьогодні, вона належить до активного прошарку лексики мешканців регіону, які перебувають у безпосередніх контактах з представниками угорської національності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш166.52-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Топчій Ю. М. 
Джерела лексичних галліцизмів в українській мові / Ю. М. Топчій // Вісн. Черкас. ун-ту. Cер. Філол. науки. - 2009. - Вип. 169. - С. 65-69. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Обгрунтовано критерії виділення галліцизмів у лексичному складі української мови, а також визначено принципи встановлення джерел французьких запозичень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Титаренко В.  
Мовна диференціація суспільства в XVI - XVII ст. (на матеріалі північноукраїнських пам'яток) / В. Титаренко // Волинь-Житомирщина. - 2010. - Вип. 22. - С. 171-179. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Звернуто увагу на використання запозичених слів у північноукраїнських текстах XVI - XVII ст. залежно від соціальної диференціації мовців; проаналізовано іншомовні лексеми, які вказують на соціальне становище людей у суспільстві, їх титулування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Титаренко В.  
Полонізми на позначення відносин у суспільстві (на матеріалі пам'яток XVI - XVII ст. північноукраїнського ареалу) / В. Титаренко // Укр. полоністика. - 2011. - Вип. 8. - С. 3-9. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

На матеріалах північноукраїнських пам'яток ділового стилю проаналізовано слова польського походження, що вживалися на позначення відносин у суспільстві. Відзначено, які з виявлених полонізмів у подальшому збереглися в українській мові, яких зазнали семантичних змін, а які перейшли до пасивного пласту лексики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш141.53-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24990 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Булаховський К. А. 
Русизми в україномовних інтерфейсах програм / К. А. Булаховський // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2011. - № 709. - С. 57-60. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

На рівні синхронії проаналізовано русизми, виявлені в україномовних інтерфейсах низки програм. З'ясовано причини їх появи та надано правильні (нормативні) відповідники в українській мові. Для програмістів-перекладачів викладено рекомендації, які допоможуть уникати русизмів у процесі локалізації програм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + З973-018.110

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Пономаренко Л.  
Спільні лексичні елементи іншомовного походження як фактор виникнення міжмовної омонімії (на матеріалі української та болгарської мов) / Л. Пономаренко // Пробл. слов'янознавства. - 2008. - Вип. 57. - С. 182-190. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто спільні лексичні елементи іншомовного походження, які зумовлюють виникнення міжмовної омонімії в українській та болгарській мовах. Зроблено спробу представити деякі типи омонімічних відношень, які на ширшому лінгвістичному матеріалі будуть узагальнені у дисертаційній праці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш141.62-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж62333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Барнич І. І. 
Запозичення англізмів у сучасну німецьку та українську фінансово-економічні системи / І. І. Барнич // Лінгвістика. - 2012. - № 1, ч. 1. - С. 10-17. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Досліджено запозичення з англійської мови, які ввійшли в сучасну німецьку й українську мови в кінці ХХ - на початку ХХI ст. Надано загальну характеристику англізмів фінансово-економічної сфери. Проаналізовано причини запозичення іншомовних слів. Уточнено поняття "англізм" та особливості вживання запозичень у досліджуваній терміносистемі. Проведено аналіз адаптації й освоєння англомовних термінів-запозичень на фонетичному, орфографічному та граматичному рівнях німецької та української мов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш143.24-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72634 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського