Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (5)Книжкові видання та компакт-диски (26)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.24-221$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія:    
1.

Палиця Г. С. 
Синкретизм латентної множинності з локальністю й темпоральністю на рівні речення (на матеріалі німецької мови) / Г. С. Палиця // Наука і сучасність. - К., 2000. - 22, вип. 2, ч. 2. - С. 303-310. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.

Рассмотрена латентная множественность, не выраженная в поверхностных структурах элементов предложения в немецком языке. Предложена её таксономия на синтагматической оси в соотношении с такими категориями, как количественное значение, локальность и темпоральность. Основное внимание акцентировано на семантических и грамматических способах выражения количественного значения в связи с имплицитной множественностью.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Приходько А. М. 
Складносурядне речення в сучасній німецькій мові / А. М. Приходько. - Запоріжжя : ЗДУ, 2002. - 292 c. - Бібліогр.: с. 271-290. - укp.

Висвітлено проблему функціонування складносурядного речення в сучасній німецькій мові. Розглянуто загальні питання синтактики, семантики та прагматики паратаксису, описано його когнітивні та прагмаепістемічні особливості, охарактеризовано паратаксис як форму композитного та комплексного мовленнєвого акту. Розкрито формально-граматичні, логіко-семантичні, когнітивно-семантичні, епістемічно-модальні та комунікативно-прагматичні аспекти складносурядного речення. Проаналізовано номінативний та комунікативний рівні складносурядного речення: каузальні, протиставні, копулятивні, розділові, градаційні та зіставні складносурядні речення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА621673 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Пустовар О. В. 
Парцеляція складних речень у сучасній німецькій мові / О. В. Пустовар // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2004. - № 4. - С. 144-149. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто явище мовленнєвого членування - парцеляції, особливості її побудови, встановлено умови сегментування складних синтаксичних утворень у текстах художніх творів, здійснено формально-логічний, структурно-семантичний і психолінгвістичний аналіз парцельованих структур.


Ключ. слова: складні речення, німецька мова
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Лопатюк О. В. 
Конструкції зі значенням ірреальної умови в сучасній німецькій мові: структура, семантика, прагматика : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Лопатюк; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 2008. - 20 c. - укp.

Вивчено структурні, семантичні та прагматичні особливості синтаксичних конструкцій з кон'юнктивом на позначення ірреальної умови з використанням матеріалу 2 202-х діалогових фрагментів художніх текстів сучасної німецької мови загальним обсягом 14 728 сторінок. Установлено інваріантні синтаксичні моделі прототипічних і непрототипічних конструкцій зі значенням ірреальної умови та їх реалізаційні варіанти. Визначено темпоральні характеристики та розкрито функціональний потенціал цих конструкцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА359737 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бухінська Т. В. 
Розмір та частота вживання різних типів речень у німецькій мові (на матеріалі художньої прози та публіцистики) : Автореф. дис... канд. філол. наук / Т. В. Бухінська; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 2007. - 20 c. - укp.

Здійснено квантитативне дослідження частоти вживання різних синтаксичних структур та їх розміру у публіцистичному та різних жанрах художнього стилю. Виявлено відмінності їх розподілу та довжини у прозових творах першої й останньої третини XX ст. Узагальнено характеристику розміру та частотності різних типів речень у певних типах (компонентах) та композиційно-мовленнєвих формах тексту. Визначено розподіл частотності синтаксичних структур та їх розміру за різних часових періодів. Проаналізовано ознаки подібності та відмінності індивідуально-авторських стилів. Вивчено варіативність синтаксичних структур у прозових творах. Виявлено вплив екстралінгвальних, текстових, супертекстових і субтекстових чинників на розподіл досліджених типів речень та їх довжину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.24-357 + Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА350326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Приходько А. М. 
Складносурядне речення в сучасній німецькій мові: синтактика, семантика, прагматика : Автореф. дис.. д-ра філол. наук : 10.02.04 / А. М. Приходько; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2002. - 35 c. - укp.

Проведено комплексний аналіз паратаксису німецької мови, розглянутий у трьох лінгвістичних площинах - синтаксичній, семантичній і прагматичній. Розкрито когнітивно-функціональний та комунікативно-прагматичний зміст паратаксису в сукупності мовних чинників, які беруть участь у його творенні та практичній реалізації як важливого інформаційно-смислового компонента акту мовлення. Обгрунтовано змістову таксономію складносурядного речення (ССР) на підставі казуальної та епістемічної опозицій, описано чотири когнітивно-семантичні типи ССР та доведено, що вони мають вигляд тернарно організованого фрейму. Висвітлено існуючі логіко-семантичні класифікації складносурядного речення, проаналізовано співвідношення його конструктивних, логічних і семантичних ознак. Представлено системну стратифікацію моделей ССР як готових зразків для втілення певних комунікативних інтенцій. Охарактеризовано зіставний тип ССР в німецькій мові, встановлено інтегральні та диференціальні чинники продукування зіставних відношень, описано принципи мінімальної та оптимальної достатності зіставлення, обгрунтовано доцільність виділення симетричних і асиметричних типів зіставних речень. Розвинуто теорію складних мовленнєвих актів, екстраполяція якої на досліджуваний об'єкт допомогла розкрити шляхи, способи та межі мовленнєвої взаємодії у різних комунікативних ситуаціях та інтерпретувати ССР як мовленнєву дію з багатоаспектним підгрунтям.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА321549 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Пянковська І. В. 
Слова категорії стану в структурі речень німецької й української мов : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / І. В. Пянковська; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2009. - 20 c. - укp.

Узагальнено наукові підходи до частиномовного статусу слів категорії стану у сучасному мовознавстві. Аргументовано визнання таких слів як самостійний лексико-граматичний розряд. Визначено лексико-семантичні та граматичні особливості слів категорії стану як частини мови у зіставлених мовах. Розроблено критерії виявлення типологічних подібностей і розбіжностей формально-граматичної та семантико-синтаксичної організації речень зі словами категорії стану у німецькій та українській мовах. Виявлено спільні лексико-семантичні групи слів категорії стану у даних мовах та дві функціонально-семантичні групи за характером їх граматичної сполучуваності з іншими компонентами речення. Проаналізовано структурні та семантико-синтаксичні типи речень зі словами категорії стану. Встановлено співвідношення семантичної та формально-граматичної структури речень зі словами категорії стану у зіставлених мовах. Впроваджено методику зіставлення формально-граматичної та семантико-синтаксичної будови речень у німецькій і українській мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-221 + Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА363347 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Марунько О. А. 
Усталені конструкції з кон'юнктивом у сучасній німецькій мові : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. А. Марунько; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2009. - 20 c. - укp.

Системно досліджено структуру, семантику, прагматику усталених конструкцій (речень) з претеритальним кон'юктивом у сучасній німецькій мові. Встановлено граматичні форми, лексеми, відповідні значення, що утворюють синтаксичну та семантичну специфіку конструкцій (речень) такого формату, структурно-семантичні моделі речень з метою визначення їх місця у системі мови та мовлення. Визначено когнітивні умови організації речення-моделі, прагматичні характеристики (цілі, мотиви вживання даних утворень, види іллокутивних актів, роль компонента "ввічливість" у вираженні інтенції мовця, виду іллокутивного акту та його ефективності). Встановлено лінгвокультурну специфіку відповідних мовленнєвих формул у сучасній німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА365369 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Висоцька В.  
Утворення речень англійською та німецькою мовами за допомогою породжувальних граматик / В. Висоцька, Т. Шестакевич, Ю. Щербина // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2012. - № 744. - С. 142-151. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Описано застосування породжувальних граматик у лінгвістичному моделюванні. Надані моделі синтаксису речення застосовують для автоматизації процесів аналізу та синтезу природномовних текстів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-221 с51 + Ш143.24-221 с51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Лещенко О. В. 
Неповні речення в німецьких та українських слоганах (на матеріалі реклами фінансових, страхових і консалтингових установ) / О. В. Лещенко // Філол. трактати. - 2013. - 5, № 3. - С. 50-55. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Стаття присвячена зіставному вивченню неповних речень у німецьких та українських рекламних слоганах фінансових, страхових і консалтингових установ. Проаналізовані неповні речення розподіляються на неповні контекстуальні та еліптичні речення. Неповні речення в слоганах розглянуто у взаємозв'язку із функцією реклами, спрямованої на залучення уваги клієнтів. Парцеляція як фігура стилістичного синтаксису підсилює експресивність у слоганах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-221 + Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Олексієнко А. В. 
Складне речення з детермінативним підрядним у сучасній німецькій мові : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / А. В. Олексієнко; Херсон. держ. ун-т. - Херсон, 2015. - 20 c. - укp.

На матеріалі сучасної німецької мови вперше запропоновано систему формальних критеріїв виокремлення детермінованого речення (ДР) з-поміж інших синтаксичних явищ сучасної німецької мови. Обгрунтовано факт одночасної співвіднесеності речення з детермінованим підрядним зі всією частиною того реченнєвого цілого, яке йому позиційно передує. Здійснено формально-граматичне моделювання ДР сучасної німецької мови під кутом зору його спроможності бути як суб'єктом, так і об'єктом процесів синтаксичної деривації. Укладено номенклатуру логіко-семантичних типів ДР на підставі коментувальних, комітативних і каузальних рефлексій їх пропозиційного змісту. Розкрито механізм предикативного аранжування ДР, зумовлений комбінаторикою використання темпоральних, модальних і персональних маркерів. З'ясовано алгоритм актуального членування та розгортання комунікативної перспективи, обгрунтовано констатувальний субстрат прагматичної настанови висловлень з ДР. Описано специфіку використання ДР у художньому, медичному й юридичному дискурсах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА412550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Юрчишин Н. Д. 
Функції українських та німецьких фразем на позначення емоційно-вольових процесів у вираженні причиново-наслідкових відношень / Н. Д. Юрчишин // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2011. - Вип. 58. - С. 217-221. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано поняття та природу каузативності на семантико-синтаксичному рівні. Розглянуто і зіставлено семантичні трансформації речень, у складі яких є фраземи на позначення емоційно-вольових процесів української та німецької мов у вираженні причиново-наслідкових відношень. Окреслено можливості вираження стрижневого компонента - фраземи.

Проанализированы понятия и природа каузативности на семантико-синтаксическом уровне. Рассмотрены и сопоставлены семантические трансформации предложений, в составе которых есть фраземы для обозначения эмоционально-волевых процессов украинскогои немецкого языков в выражении причинно-следственных отношений. Обозначены возможности выражения стержневого компонента - фраземы.

The concept and nature of causativity on the semantic-syntactic level have been analyzed. The semantic transformation of the sentences, which include phrasemes on denoting the emotive-volitional processes in terms of cause-consequence relations in the Ukrainian and German languages are examined and compared. The certain opportunities of description of the main component - phrasemes - are determined.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-221 + Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Мельничук Г. М. 
Специфіка дієслівного значення та семантичні моделі речень як експлікатори онтологічної ситуації / Г. М. Мельничук, В. А. Гаманюк // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Інозем. мови. - 2002. - Вип. 10. - С. 82-87. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Проведено аналіз, який дає змогу констатувати, що специфіка значення німецьких дієслів вертикального руху може диктувати вибір та форму мовної реалізації експлікаторів онтологічної ситуації "рух у вертикальній площині", а також визначити "діагностичні" семантичні моделі та їх підтипи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-212.5 + Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ін.м. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Якубенко І. В. 
Засоби актуального членування складнопідрядного речення у сучасній німецькій мові: семантико-прагматичний аспект : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / І. В. Якубенко; Херсон. держ. ун-т. - Херсон, 2018. - 20 c. - укp.

Розкрито засоби актуального членування складнопідрядного речення в німецькій мові через семантико-прагматичний аналіз його функціонування в сучасній німецькій прозі та реконструкцію моделей тема-рематичної організації складнопідрядних речень. Зазначено, що установлені моделі актуального членування німецьких складнопідрядних речень відбивають не лише структуру їх тема-рематичної організації, а й зміст комунікативних ситуацій, в яких вони вжиті. Структурно-семантична та прагматична інтерпретація складнопідрядного речення за допомогою моделей актуального членування надає можливість виявити взаємозв'язок між розумовою структурою та вербальною організацією досліджуваного речення, виявити його іллокутивну силу та прагматичне спрямування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА432927 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Колбина В. В. 
Интерпозиция придаточного предложения в современном немецком языке : Дис...канд. филол. наук: 10.02.04 / В. В. Колбина; Харьковский университет. - Х., 1995. - 185 c. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ДС47318 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
16.

Смеречинська О. 
Безсполучникові ряди зв'язаних у послідовності дій як засіб вираження одноразовості дії у німецькій мові / О. Смеречинська // Філол. трактати. - 2020. - 12, № 1. - С. 102-109. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Аспектологічний контекст рядів зв'язаних у послідовності дій відносять у німецькій мові до важливих засобів вираження акціонального значення граничності дії. Ряди зв'язаних у послідовності дій характеризуються значеннями часової контактності та одноразовості відповідних дій, а також їх співвіднесенням із конкретним моментом часу. Досліджено вплив безсполучникових рядів зв'язаних у послідовності дій на вираження граничної семантики одноразовості дії за допомогою неграничних або лише потенційно граничних дієслів. Визначено лексико-семантичні групи дієслів, які можуть виражати значення граничної одноразової дії у відповідному контексті, а також частотність використання рядів зв'язаних у послідовності дій як основного засобу для вираження граничної семантики одноразовості дії у проаналізованих творах німецькою мовою. Проаналізовано ряди послідовних дій, що реалізуються у багатокомпонентних реченнях з одним підметом, у безсполучникових багатокомпонентних реченнях, де дії відносяться до різних підметів, а також у синтаксичних структурах, серед яких окремо можна виділити суміжні речення, які можуть відноситися зокрема до різних абзаців, та реакції на слова прямої мови. Наоснові отриманих даних відносимо ряди зв'язаних у послідовності дій близько до приядерної зони функціонально-семантичного мікрополя одноразовості дії у німецькій мові.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Колбина В. В. 
Интерпозиция придаточного предложения в современном немецком языке : Дис...канд. филол. наук: 10.02.04 / В. В. Колбина; Харьковский университет. - Х., 1995. - 185 c. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ДС47318 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Солюк Л. Б. 
Семантико-синтаксичні функції предикатної зв'язки (копули) у приіменній позиції в німецькій та українських мовах : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Л. Б. Солюк; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів, 2019. - 20 c. - укp.

Вивчено функціонування предикатних зв’язок у приіменній позиції в німецькій та українській мовах. Інтерпретовано поняття предикатної зв’язки як компонента предиката, який є не лише носієм модально-часових характеристик, а й конотаційним модифікатором. Досліджено семантико-синтаксичні особливості предикатних зв’язок, здійснено їх класифікацію за рівнем десемантизації на абстрактні, напівповнозначні та повнозначні. Окреслено критерії таксономії предикатних зв’язок. Виокремлено та проаналізовано шість семантичних модифікацій предиката напівповнозначними зв’язками. У межах повнозначних дієслів у функції предикатної зв’язки виділено та проаналізовано семантичні групи дієслів на позначення руху, стану, діяльності та процесу, описано специфіку їхнього функціонування як предикатної зв’язки та схарактеризовано конотаційний потенціал. Визначено семантико-синтаксичні функції кожного типу зв’язок, проаналізовано семантичні модифікації предиката. Схарактеризовано взаємодію предикатної зв’язки та предикатива. На основі зіставно-типологічного аналізу досліджуваних одиниць визначено конвергентні й дивергентні особливості функціонування предикатних зв’язок в обох мовах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-221 + Ш141.14-221

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА440133 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського