Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (20)Книжкові видання та компакт-диски (103)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.24-70$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 84
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Безугла Л. Р. 
Вербалізація імпліцитних смислів у німецькомовному діалогічному дискурсі : моногр. / Л. Р. Безугла; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2007. - 330 c. - Бібліогр.: с. 324-326. - укp.

Розглянуто засоби вербалізації інтендованих імпліцитних смислів у німецькомовному діалогічному дискурсі та зумовлюючі її когнітивно-прагматичні характеристики дискурсивної імплікації. На підставі використання сучасної когнітивно-комунікативної парадигми лінгвістики всебічно висвітлено взаємозв'язки мови та мовлення, мисленнєвої та комунікативної діяльності мовців, експліцитного й імпліцитного у вербальній комунікації.

Рассмотрены средства вербализации интендированных имплицитных смыслов в немецкоязычном диалогическом дискурсе и обусловливающие ее когнитивно-прагматические характеристики дискурсивной импликации. На основе использования современной когнитивно-коммуникативной парадигмы лингвистики всесторонне освещены взаимосвязи языка и речи, мыслительной и коммуникативной деятельности говорящих, эксплицитного и имплицитного в вербальной коммуникации.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-227.4 + Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА694535 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Безуглая Л. Р. 
К типологии иллокутивных актов (на материале немецкого языка) / Л. Р. Безуглая // Зап. з ром.-герм. філол. - 2006. - Вип. 18. - С. 1-12. - Библиогр.: 25 назв. - рус.

Разработана модификация Серлевской типологии иллокутивных актов, позволяющая выделить в отдельные типы квеситивы и контактивы. В качестве когнитивных критериев выделены степень фокусированности значений высказываний, реализующих РА, и свойства его ментальной пропозиции: вид пропозициональной установки, направленность ее на говорящего или адресата и "открытость" пропозиции - наличие когнитивного дефицита у говорящего. Освещены некоторые вопросы, связанные с прототипическим подходом к типологии, а именно со статусом экспрессивно окрашенных РА и РА - угроз.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Пірог І. І. 
Аргументація в сучасній німецькій публіцистиці: прагмалінгвістичний аспект (на матеріалі економічних текстів) : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / І. І. Пірог; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2009. - 20 c. - укp.

Розкрито прагмалінгвістичні особливості сучасного німецького публіцистичного аргументативного дискурсу. Проаналізовано вплив полінгвальних чинників на відбір мовних засобів аргументації та досліджено критерії її вірогідності й істинності. Німецький публіцистичний аргументативний дискурс - мисленнєво-комунікативна діяльність адресанта й адресата - призначений для розповсюдження суспільно значущої інформації з одночасним формуванням ставлення до неї. Він має відображення у вигляді розгалуженої системи тестів, об'єднаних спільністю виконуваного соціального завдання. Провідні аргументи апелюють до прикладу, авторитету та до статистичних даних. Основними аргументативними тактиками в німецькому публіцистичному дискурсі є тактика експліцитного й імпліцитного інформування, тактика формування ставлення до повідомлення шляхом оцінювання та тактика спонукання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА365625 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Король А. А. 
Висловлення-звинувачення у сучасному німецькомовному художньому дискурсі : автореф. дис... канд. філол. наук / А. А. Король; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 2007. - 20 c. - укp.

Розроблено класифікацію висловлень-звинувачень з урахуванням особливостей їх структури. Охарактеризовано мовні засоби об'єктивації висловлення-звинувачення. Розроблено синтаксичні моделі, за якими структуруються висловлення-звинувачення залежно від форми їх реалізації. На підставі результатів статистичного аналізу взаємодії всіх засобів об'єктивації зроблено висновок про вплив лексико-синтаксичних та прагматичних факторів на вибір форми вираження висловлення-звинувачення адресантом. Встановлено вплив рольових, статусних та гендерних факторів на функціонування висловлення-звинувачення на рівні ситуативного контексту. Розглянуто основні когнітивно-прагматичні характеристики висловлення-звинувачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш5(0)943.24-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА353693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бєлозьорова О. М. 
Дискурсивні властивості мовленнєвого акту натякання (на матеріалі сучасної німецької мови) : автореф. дис... канд. філол. наук / О. М. Бєлозьорова; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2007. - 20 c. - укp.

Досліджено когнітивно-семантичні та прагма-дискурсивні особливості реалізації мовленнєвого акту (МА) натякання в сучасному німецькомовному дискурсі. Виділено натяк як концепт та імпліцитну пропозицію - імплікатуру, та натякання як мовленнєвий акт і дискурсивну тактику. Запропоновано дефініцію МА натякання та визначено його лінгвістичний статус. Зазначено, що МА натякання є імпліцитним мовленнєвим актом та визначається як дискурсивно-мовленнєва взаємодія мовця і адресата, у процесі якої конструюється інтендована імпліцитна пропозиція. Описано концепт і когнітивний сценарій натякання. Розроблено підходи до класифікації та аналізу різних аспектів МА натякання і визначено його основні типи. Розглянуто провідні дискурсивні стратегії, що реалізуються за допомогою тактики натякання, зокрема, ввічливості, агресії, евфемізації, уникання відповідальності, урахування третьої особи, які взаємодіють у дискурсі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА353613 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Дученко Л. В. 
Жанрово-лінгвістичні особливості темпорально-оповідальної структури художнього тексту (на матеріалі англомовної детективної прози 20 сторіччя) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / Л. В. Дученко; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2004. - 22 c. - укp.

Досліджено роль текстових категорій та лінгвістичних одиниць лексичного та синтаксичного рівнів, що створюють жанрову специфіку детективної прози. Виявлено особливість розповідної манери як засобу створення емоційно-інтелектуального напруження. Виділено конкретні мовні засоби втілення темпоральної структури тексту, тобто зображуваного хроносу. Виділено і таксономічно структуровано тематичне поле часу, зіставлено два типи висловлювань, що реалізують у мовленні структуру складнопідрядного речення з when-клаузом. Доведено, що варіативність видо-часової парадигми дієслівних предикатів корелює передусім з функціонально-синтаксичною перспективою висловлювання, тобто його тема-рематичним членуванням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш401.444.62 + Ш5(0)941.21-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328837 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бєлозьорова Ю. С. 
Когнітивно-дискурсивна концептуалізація часу в сучасні німецькій мові : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / Ю. С. Бєлозьорова; Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 2005. - 22 c. - укp.

Здійснено комплексне когнітивно-комунікативне вивчення особливостей концептуалізації часу у німецькій мові. Доведено, що "час" постає у мовній картині світу як концептополе, конституетами якого є гіперконцепти "екзистенційний час" і "метричний час" та їх спадні таксони - концепти та гіпоконцепти. Значну увагу приділено питанням з'ясування когнітивно-семантичних передумов виникнення метафори часу та побудови їх структурно-сітьової моделі. Детально розглянуто шляхи та способи знакового відображення часової локалізації подій і станів у трьох типах дискурсу - розмовно-побутовому, офіційно-діловому та публіцистичному. Описано механізм вибору лексичних, граматичних і лексико-граматичних засобів реалізації темпоральних відношень у мовленні, з'ясовано шляхи актуалізації синтагматичних значень часових форм у певному контекстуальному оточенні. Визначено причини та наслідки контурування певних маркерів залежно від типу дискурсу й комунікативного регістру, а також схему взаємодії різнорівневих засобів аранжування темпоральної сітки дискурсу з урахуванням ергономічних і синергічних чинників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА336269 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Безугла Л. Р. 
Когнітивно-прагматичні характеристики імпліцитних смислів у німецькомовному дискурсі : автореф. дис... д-ра філол. наук : 10.02.04 / Л. Р. Безугла; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2009. - 36 c. - укp.

Визначено когнітивно-прагматичні характеристики та лінгвальні прояви мовленнєвоактивних імпліцитних смислів (ІС), вербалізованих у сучасному німецькомовному діалогічному дискурсі, шляхом розробки та впровадження когнітивно-прагмалінгвістичної моделі імпліцитного мовленнєвого акту (МА). Природу мовленнєвоактових ІС розглянуто як єдність їх когнітивних (дискурсивна імплікація), комунікативно-прагматичних (імпліцитні МА) та лінгвальних (вербальних індикаторів ІС) проявів. Зроблено висновок, що дані смисли характеризуються інтендованістю, тобто наявністю у комунікативній інтенції адресанта перлокутивної мети донести ІС до адресата, сферою функціонування яких є непрямий дискурс. Категорію дискурсиної імплікації визначено як когнітивно-прагматичну категорію, яка варіативно репрезентуєтсья у дискрусі під час реалізації імпліцитних МА, об'єднаних у когнітивно-прагматичне поле, домінантою якого є поліімплікативні МА, ядро утворюють моноімплікативні МА, на периферії перебувають конвенціоналізовані МА. Розкрито специфіку когнітивного сценарію реалізації імпліцитного МА - використання індикаторів ІС - вербальних і невербальних засобів, що свідчать про наявність у висловленні ІС (пропозиціонального, іллокутивного, перлокутивного).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш5(0)943.24-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА362927 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Мамедова А. І. 
Когнітивно-семантична і комунікативно-функціональна організація німецької народної загадки : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / А. І. Мамедова; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2008. - 20 c. - укp.

Комплексно досліджено номінативну та комунікативну організацію німецької народної загадки (ННЗ) як продукт мовно-креативної діяльності етносу. Доведено, що міждисциплінарні дослідження сприяють вивченню лінгвопоетичної природи ННЗ, з'ясуванню її пареміологічних властивостей і просодичних параметрів. ПЗ побутує у пареміологічному фонді лінгвокультури у вигляді двох основих жанрів - віршованого та прозового. У номінативному аспекті розглянуто механізм референції, який базується на процесі кодування та декодування інформації у бінарній структурі "загадка - відгадка", типи та види логіко-смислових відношень між ними, а також шляхи та способи концептуалізації об'єктів позамовної дійсності, що зумовлює відбір ціннісних домінант і сприяє їх впрорядкуванню у вигляді специфічної концептосистеми. У межах комунікативного аспекта описано прагмасемантичні властивості ННЗ (актуальне членування, комунікативний динамізм, актомовленнєвий потенціал) з подальшим акцентуванням уваги на її предикативній організації (темпоральності, модальності, персональності) та синтаксичному аранжуванні (простих, паратактичних, гіпотактичних реченнях).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш3(4НІМ)-654

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА361905 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Саєнко О. М. 
Комунікативні характеристики німецькомовних текстів електронного жанру "Профіль компанії" : автореф. дис... канд. філол. наук / О. М. Саєнко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2007. - 20 c. - укp.

Зазначено, що тексти електронного жанру "Профіль компанії" на відміну від традиційних друкованих PR-матеріалів мають особливості, а саме: гіпертекстову структуру; особливу значущість паралінгвістичних засобів, фактичну й апелятивну цілеустановки. Особливу роль у реалізації основних текстових категорій відіграють гіпертекстові зв'язки. Паралінгвістичні засоби оформлення гіперпосилань здійснюють синсематичні відносини з вербальними, коли вербальна частина не може існувати незалежно від невербальної, а зображення є обов'язковим елементом тексту. За умов жанрової конвергенції відбувається трансформація структурно-семантичних і вербальних ознак німецькомовних текстів електронного жанру "Профіль компанії", внаслідок якої формується нова комунікативно-прагматична норма PR-текстів. Мовностилістичні особливості текстів зазначеного електронного жанру формуються за умов взаємодії лексичних і граматичних засобів різних функціональних стилів, а саме: термінів, засобів синтагматичної та парасинтагматичної експресивності, засобів мовної економії та синтаксичного упорядкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА354088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Діденко М. О. 
Політичний виступ як тип тексту (на матеріалі виступів німецьких політичних діячів кінця 20 століття) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / М. О. Діденко; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2001. - 19 c. - укp.

Встановлено, що політичний виступ - це явище типологічного характеру, яке має інформативно-перзуазивний характер. Охарактеризовано інваріантну модель політичного виступу з визначеними типологічними особливостями. Проаналізовавано комунікативні, структурно-композиційні, лексико-семантичні, морфолого-синтаксичні характеристики політичного виступу. Розкрито специфіку їх вираження та інтеграції, яка стала основою для виділення різновидів політичного виступу - парламентського, партійного, передвиборного, привітального, святкового, розглянутих як сукупність текстів, об'єднаних предметом зображення, спільністю мовного вираження та структурно-мовної організації змісту, метою реалізації певної прагматичної установки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА315398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Скрипняк Т. Л. 
Риторичний аспект просодії німецькомовної проповіді : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / Т. Л. Скрипняк; Київ. нац. лінгв. ун-т. - К., 2009. - 20 c. - укp.

Досліджено риторичний аспект просодії німецькомовної проповіді як чинника мовленнєвого впливу на адресата в аспекті його емоційного залучення та переконання. Специфічна модифікація росодичних параметрів (мелодійного контуру, акцентуацій, ритму, темпу та паузації) німецькомовної проповіді забезпечує виконання основної мети проповідника - захоплення прихожанином змістом почутого, запам'ятовування ним промови, пристосування моральних норм і принципів, закладених у тексті проповіді, до його життя. Взаємодія просодичних компонентів у проповіді, що проголошується, сприяє появі конотативного значення у формі різноманітних асоціацій, емоцій і відчуттів, які впливають на сприйняття, розуміння й інтерпретацію змісту проповіді реципієнтом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА364005 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Франко О. Б. 
Семантичні та прагматичні параметри спонукального дискурсу (на матеріалі німецькомовних художніх творів ХХ ст.) : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О. Б. Франко; Київ. нац. лінгв. ун-т. - К., 2007. - 19 c. - укp.

Досліджено неінституційний спонукальний діалогічний дискурс, охарактеризовано його семантичні та прагматичні засоби та умови комунікативної ситуації, встановлено лінгвальні та нелінгвальні чинники успішності спонукання. Визначено параметри німецькомовного неінституційного спонукального дискурсу. Виявлено особливості його семантичної та прагматичної організації. Розкрито спонукальний потенціал й прагматичну маркованість семантичних засобів. Виділено типові ініціальні й неініціальні одиниці, які сприяють інтенсифікації процесу спілкування. Представлено семантичну сітку та її вузли, що відображають смислові зв'язки та предметні відношення у дискурсі. Встановлено, що спонукальний дискурс є цілісним комунікативним утворенням, а спонукальність - наслідком комплексної взаємодії усіх мовних засобів та ефективного застосування механізму пріоритетних стратегій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш5(0)943.24-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА335208 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Найдюк О. В. 
Семантичні та функціональні особливості прецедентних феноменів у німецькомовному дискурсі : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О. В. Найдюк; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2009. - 17 c. - укp.

Розмежовано різні види прецедентних феноменів, проінтерпретовано їх семантичні та комунікативно-функціональні властивості. Встановлено взаємозв'язок і взаємоактуалізацію різних видів прецедентних феноменів (імен, висловлювань, ситуацій, текстів, жанрів). Запропоновано субкласифікації прецедентних імен і прецедентних висловлювань, досліджено різні можливості апеляції до прецедентних текстів, ситуацій, жанрів. Проаналізовано інформативну, номінативну, сюжетно-композиційну функції та функцію характеризації прецедентних феноменів. На підставі результатів аналізу у дискурсивній парадигмі даних утворень виявлено їх міждискурсивні міграції, а також можливості щодо профілізації різних концептів: політичних, економічних, культурних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш5(0)943.24-357

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА362904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Романенко О. В. 
Стильові домінанти німецького романтичного дискурсу та їх мовна об'єктивація : Автореф. дис... канд. філол. наук / О. В. Романенко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2007. - 20 c. - укp.

Здійснено комплексне вивчення шляхів мовної об'єктивації стильових домінант німецького романтичного дискурсу (НРД), у якій визначено місце та роль цього типу буттєвого дискурсу в соціокультурному просторі комунікації, виділено його лінгвокогнітивні параметри та лінгвостилістичні принципи його конституювання. З'ясовано прагматичний потенціал його одиниць. Виявлено та систематизовано чинники внутрішньої організації НРД - його домінантні стильові ознаки (абсолютну еготивність, амбівалентність, абстрактність, фрагментарність і дистаксію). Доведено об'єктивність існування єдиного романтичного стилю, який грунтується на пересічній романтичній моделі світу, зумовленій інваріантним ставленням суб'єктів цього дискурсу до дійсності. Установлено різнорівневі мовні засоби та риторичні прийоми, за допомогою яких реалізуються домінанти романтичного стилю та здійснюється мовленнєвий вплив на адресата. Висвітлено специфіку функціонування НРД домінантних стилістичних прийомів (синестезії та концептів-символів) та їх когнітивні витоки, а також з'ясовано механізм конвергентної взаємодії вербальних і невербальних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА350169 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Криворучко С. І. 
Лінгвопрагматичні властивості перлокутивних оптимізаторів у сучасному німецькомовному дискурсі : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / С. І. Криворучко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2011. - 20 c. - укp.

Встановлено прагмасемантичні та дискурсивно-стратегічні особливості перлокутивних оптимізаторів у німецькомовному діалогічному дискурсі, зокрема, вперше визначено статус перлокутивних оптимізаторів як метакомунікативних висловлень, що сприяють перлокутивному впливу. Висвітлено закономірності функціонування перлокутивних оптимізаторів як супутнього мовленнєвого акту (МА) відносно МА інших іллокутивних типів. Виділено прагматичні типи перлокутивних оптимізаторів. Досліджено роль метакомунікативних висловлень у функції перлокутивних оптимізаторів за умов реалізації дискурсивних стратегій інтенсифікації та мітигації. Виявлено типи перлокутивних інтенсифікаторів на основі експлікації умов успішності МА. Виявлено типи перлокутивних мітигаторів на підставі особливостей турботи мовця про "обличчя" адресата. Встановлено основні тактики, які підпорядковані стратегіям перлокутивної інтенсифікації та мітигації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА380807 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Бабич О. М. 
Мовленнєві акти з порушенням умови щирості у сучасному німецькомовному дискурсі : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. М. Бабич; Харків. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2010. - 20 c. - укp.

Охарактеризовано порушення умови щирості протиріччям між дійсною та вираженою інтенціями мовця. Визначено, що залежно від типу фальсифікованої інтенції нещирі мовленнєві акти (МА) поділяються на МА брехні, МА маніпулювання і МА лицемірства. З'ясовано, що вербальні сигнали нещирості мовця поділяються на формальні: лексичні, морфологічні, синтаксичні, стилістичні, прагматичні та змістові. Невербальні сигнали нещирості у німецькомовному дискурсі мають дві функції: автономного вираження смислу та супроводу вербальної частини МА з порушенням умови щирості. Встановлено, що сферою реалізації нещирих МА є нещирий дискурс, що становить мисленнєво-комунікативну діяльність. Доведено, що у нещирому дискурсі мовець реалізує стратегії введення в оману: маніпуляції, вуалювання, запобігання небажаних наслідків, підігравання, урахування слухачів, неповне приховування та замовчування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА371357 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Карпусенко Н. В. 
Німецькомовний науково-лінгвістичний текст і дискурс: лінгвостилістичний та прагматичний аспекти : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Н. В. Карпусенко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2011. - 20 c. - укp.

Виявлено лінгвостилістичні та прагматичні характеристики німецькомовного науково-лінгвістичного тексту та дискурсу. Науково-лінгвістичні тексти характеризуються експресивністю, що реалізується лексичними та синтаксичними стилістичними засобами виразності. Дані тексти вербалізуються лексичними, граматичними та синтаксичними універсальними одиницями та лінгвістичною терміносистемою із переважно багатозначних одиниць, що охоплює метафоричні (наукові терміни-мстафори) та терміни з прозорою внутрішньою формою. Прагматичні функції науково-лінгвістичного дискурсу реалізуються мовленнєвими стратегіями інформування, симпліфікації, корпоративності та риторичними стратегіями аргументації, оцінювання, активізації уваги адресата. Основною функцією даного дискурсу є активізуюча (функція впливу), а допоміжними - змістоорганізуюча, експланаторна, дескриптивна, аргументативна, аналітична, дискутивна, емоційно-експресивна та дидактична.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА384361 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Ліпська Є. Л. 
Перформативні висловлення в сучасній німецькій мові: семантичний і когнітивно-прагматичний аспекти : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Є. Л. Ліпська; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 2010. - 20 c. - укp.

Встановлено, що засобами реалізації перформативності у німецькій мові є експліцитні, експліцитно-модифіковані й імпліцитні перформативні висловлення, яким властиві певні структурно-семантичні та когнітивно-прагматичні особливості, і які мають неоднакову інтенційну спрямованість і виконують різноманітні функції у дискурсі. Розроблено класифікацію потенційних перформативних дієслів сучасної німецької мови. Визначено способи інтенсифікації та мітигації іллокутивної сили перформативних висловлювань, екстралінгвальні чинники, які зумовлюють вибір лексико-граматичного оформлення висловлення в процесі комунікації, когнітивно-прагматичні характеристики перформативних висловлень і національно-культурні особливості їх вживання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА372832 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Путій О. С. 
Репрезентація макроконцепту "стан людини" в сучасній німецькій мові : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. С. Путій; Харків. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2010. - 20 c. - укp.

Доведено, що універсальний психофізіологічний феномен "стан людини" існує в концептосфері етносу у вигляді дискретних ментальних одиниць, сукупність яких організується за принципом концептополя. Визначено, що однією з інгерентних властивостей макроконцепту "стан людини" є його семіотична дисперсність - здатність відтворюватися широкою палітрою фразеологічних, паремійних, метафоричних і лексичних засобів, опису семантики, граматики та словотвору. Висвітлено полідискурсивний характер "стану людини" шляхом аналізу його актуалізації на мікротекстовому та макротекстовому рівнях. Обгрунтовано та систематизовано принципи та закономірності його дискурсивної сполучуваності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш143.24-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА371200 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського