Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Автореферати дисертацій (5)Книжкові видання та компакт-диски (16)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю252:Б1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія:    
1.

Гардашук Т.  
Феміністичний вектор екологізму / Т. Гардашук // Філософ. думка. - 2005. - № 5. - С. 91-110. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(0)в + Ю252:Б1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Задубрівська О. М. 
Філософські проблеми екології: методологічний аспект : навч. посіб. / О. М. Задубрівська; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 2007. - 42 c. - Бібліогр.: с. 40-42. - укp.

Розкрито генезу методології екології й її сучасні проблеми. Висвітлено особливості методології геккелівсько-дарвінської парадигми екології. Розглянуто синергетику та глобальний еволюціонізм як чинники вдосконалення методології екологічних досліджень. Особливу увагу приділено людиновимірності екологічного знання.

Раскрыта генеза методологии экологии и проанализированы ее современные проблемы. Освещены особенности методологии геккеевско-дарвинской парадигмы экологии. Рассмотрены синергетика и глобальный эволюционизм как факторы совершенствования методологии экологических исследований. Особое внимание уделено человекомерности экологического знания.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в1 + Ю252:Б1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р110948 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Книш І. В. 
Екологічне знання в сучасному освітньому дискурсі : автореф. дис... канд. філософ. наук / І. В. Книш; АПН України. Ін-т вищ. освіти. - К., 2008. - 20 c. - укp.

Досліджено засади накопичення, систематизації та розвитку екологічного знання у докласичному, класичному та постнекласичному періодах розвитку наукового знання. Зазначено, що у класичний період увага дослідників була зосереджена на даному знанню як об'єкті дослідження, а засоби діяльності залишалися поза їх увагою у контексті монологу людини по відношенню до природи. У некласичний період зародилась екологія як наука та сформувалось уявлення про ноосферу, постала проблема "діалогу двох культур". Зауважено, що вирішити питання щодо розриву між гуманітарними та науками про природу може екологія, оскільки вона має подвійний статус природничого та гуманітарного знання. У постнекласичний період розвитку екологічного знання стала наявною проблема перегляду методів пізнання, за якого не повинна відбуватись руйнація предмета дослідження. Для цього до наукового знання запропоновано ввести етику відповідальності за діяльність людини. Однією з умов створення екологічного мислення, а у подальшому - ноосферного мислення може стати екологізація освіти та виховання. Проаналізовано підходи щодо розвитку поснекласичної освіти та виховання у світлі холістичної, тоталогічної та синергетичної концепцій. Запропоновано підходи стосовно екологізації освіти та виховання з урахуванням кордологічних ідей українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Б1 + Б1 в051,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА335314 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Задубрівська О. М. 
Парадигмально-тематичні трансформації екологічних досліджень: методологічний аспект : Автореф. дис... канд. філософ. наук / О. М. Задубрівська; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. - Чернівці, 2006. - 20 c. - укp.

На підставі нового, сформульованого й обгрунтованого парадигмально-тематичного аналізу, що заснований на синтезі головних настанов концепцій Т. Куна та Дж. Холтона, здійснено реконструкцію історії розвитку методології екологічної науки, охарактеризовано її сучасний стан і перспективи подальшого розвитку. Проаналізовано три найбільш поширені в екології парадигми - геккелівсько-дарвінівську, системну та новітню, а також ті наскрізні методологічні теми, які виявилися базисними в процесі формування та застосування цих парадигм: еволюціонізм, редукціонізм, холізм. Розглянуто проблеми входження синергетичних ідей у сучасну екологію та людиновимірності. Доведено, що результатом півторастолітнього розвитку екологічної науки став перехід від спрощеної механістично-моністичної картини екологічної реальності до ціннісно зумовленої, в якій екологічний світ постає багатовимірним, непередбачуваним, сповненим життя та людиновимірним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Б1 + Б1 в5,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342979 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Чорноштан Т. М. 
Філософсько-етичні засади екологічної освіти : автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.10 / Т. М. Чорноштан; Ін-т вищ. освіти АПН України. - К., 2008. - 19 c. - укp.

Досліджено роль етичної складової у екологічній освіті. Надання етичній проблематиці пріоритетності у викладі екологічних дисциплін зумовлює посилення їх виховного потенціалу та мотиваційну значущість стосовно студентів, які одержують гуманітарну та природничу освіту. Як філософсько-етичне підгрунтя екологічної освіти розглянуто екологічну етику, що є філософською дисципліною, яка має науковий і освітній виміри. Екологічна етика існує як поширений екологічний соціальний рух і має наукове обгрунтування як напрям сучасної етики. Гармонійне поєднання цих двох проявів екологічної етики досягається в екологічній освіті. Формування екологічно спрямованого світогляду, виховання належних екологічних цінностей та дотримання еколого-етичних принципів поведінки у студентів є основними критеріями достатнього філософського обгрунтування екологічної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Б1 + Ю751.1 + Б1 в5,022 + Б1 р(4УКР)3,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА360691 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Молотова О. М. 
Філософсько-методологічний аналіз процесу трансформації сучасного екологічного світогляду : Автореф. дис... канд. філософ. наук / О. М. Молотова; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2006. - 20 c. - укp.

Наведено результати філософсько-методологічного дослідження історичних тенденцій становлення та розвитку сучасного екологічного світогляду, процесу його трансформації під впливом екобіотичних чинників. Розглянуто зміст нової парадигми - екобіотичної на підставі методологічних засад системності, глобалізації, синергетики, соціокультурної детермінації, самовідновлення та розвитку духовно-практичного відношення "природа - соціум - людина". З метою адекватного осмислення синтезу природничого, соціального та людського, а також сутності та способів його відображення проаналізовано нові ідеї у філософії науки, репрезентовані екобіоетикою. Розкрито основні філософсько-методологічні засади формування екобіоетичного світогляду, відповідної свідомості та діяльності, які формуються за допомогою екобіоетичної освіти й екобіоетичного виховання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Б1 + Ю6*63*622 + Ю751.1 + Б1 в5,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342906 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Сидоренко С. А. 
Постнекласичні перспективи комплексності дослідження екологічних практик : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.09 / С. А. Сидоренко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2010. - 15 c. - укp.

Досліджено екологічні практики з постнекласичних позицій. Визначено поняття про-екологічних і контра-екологічних практик. Розглянуто комплексність підходу до аналізу екологічних практик як поєднання синергетичного та габітуального підходів. Визначено особливий тип практик - постнекласичні практики, які породжує постнекласичний габітус. Показано, що про-екологічні практики є різновидом постнекласичних практик. Досліджено про-екологічні практики як концепт постнекласичного наукового та філософського дискурсу. Обгрунтовано, що включення ідей та принципів екологічної етики та біоетики в традиційні сфери життєдіяльності людини створює умови для становлення постнекласичного габітусу та породження ним про-екологічних практик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Б1 + Б1 в5,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА373686 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Філяніна Н. М. 
Екоосвітній потенціал гуманітарних знань : монографія / Н. М. Філяніна; Нац. фармацевт. ун-т. - Харків : НФаУ, 2015. - 291 c. - Бібліогр.: с. 276-289 - укp.

Досліджено філософсько-методологічні засади сучасної концепції екологічної освіти та роль гуманітарних знань в її формуванні та практичній реалізації, а також місце екоосвіти в гуманітарній парадигмі. Проаналізовано співвідношення пізнання та розуміння природи, принципи становлення екологічної герменевтики й екологічної естетики. Осмислено метафорику як методологію пізнання та розуміння природи, їх роль в обгрунтуванні теорії та практики екологічної освіти. Розкрито освітній потенціал екоестетики, показано єдність естетичної та екологічної освіти та виховання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Б1 + Б1 в5,021

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА793542 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Скиба О. П. 
"Зелене будівництво" як спосіб вирішення екологічних проблем: соціально-філософський аспект / О. П. Скиба // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2023. - № 1. - С. 107-112. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Відповідь на питання про можливі шляхи подолання екологічної кризи неможливо віднайти в межах однієї традиційної науки, тому виникає низка нових наук, здатних запропонувати свої способи подолання екологічних проблем. Джерелом появи цих наук є зміна уявлень про місце людини в системі природи: ідея підкорення природи замінюється ідеєю гармонійного розвитку природи і людини, яка допоможе зберегти для майбутніх поколінь природні багатства нашої планети. Людство нарешті зрозуміло: проблеми охорони природи та раціонального використання природних ресурсів, відновлення і збереження екологічної рівноваги неможливо вирішити силами науковців, філософів-мислителів та "зелених", а лише спільними зусиллями всіх людей. Досліджується досить ефективний і порівняно новий спосіб вирішення екологічних проблем - "зелене будівництво" (green building), або по-іншому екологічне. Показано, що цей спосіб спрямований на зниження рівня споживання матеріальних і енергетичних ресурсів, а також на зменшення негативного впливу будівельної діяльності на природне середовище.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в2:Н + Ю252:Б1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Ченбай Н. А. 
Проблема екологічної відповідальності на зламі століть / Н. А. Ченбай // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2023. - № 1. - С. 117-120. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Досліджено проблеми екологічної відповідальності як однієї з форм соціальної відповідальності, яка на початку нового тисячоліття набуває особливого значення і стає предметом всебічного дослідження науковців і філософів. Зазначено, що принцип екологічної відповідальності повинен стати центром етичних поглядів. Визначено, що вирішення проблеми ековідповідальності та розроблення принципів керування нею в сучасному світі дозволить зробити значний прорив у напрямку вирішення багатьох проблем, які постали перед світовою спільнотою наприкінці ХХ - на початку ХХI століть.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в2:Ю + Ю252:Б1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського