Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (35)
Пошуковий запит: (<.>U=Б139$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Строкаль В. П. 
Антропогенне навантаження на стан водних та земельних ресурсів: проблеми локальних територій України / В. П. Строкаль // Збалансов. природокористування. - 2020. - № 2. - С. 119-128. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Досліджено основні екологічні проблеми локальних територій, які пов'язані із антропогенним навантаженням на якісний стан водних та земельних ресурсів. Наукова новизна роботи полягає у виокремленні конкретних чинників впливу на стан локальних територій, які зумовлюють погіршення якості води та земель. Програма досліджень передбачала застосування системного підходу до обгрунтування основних аспектів антропогенного навантаження на стан локальних територій з метою визначення впливу господарської діяльності на земельні та водні ресурси. У результаті аналізу та дедукції розкрито основні чинники впливу на стан водних та земельних ресурсів локальних територій (Київської та Хмельницької областей). Зокрема, уточнено, що основними чинниками погіршення якості водних ресурсів були скиди неочищених стічних вод від підприємств та фільтраційні води полігонів побутових відходів, які через порушення технологій надходили від полігонів до русол річок. Антропогенне навантаження на земельні ресурси зумовлене аграрною галуззю, зокрема було з'ясовано, що неконтрольоване застосування агрохімікатів та необроблені гноєві маси на досліджуваних ділянках були прогнозованим фактором ризику забруднення грунтів хвороботворними бактеріями та важкими металами. Аналітичні дослідження засвідчили, що основними шкодочинними підприємствами антропогенного навантаження на локальну територію міста Кам'янця-Подільського Хмельницької області визначено підприємство зі зберігання зернової продукції ТОВ СП "Нгбулон", ПАТ "Подільський цемент", ПАТ "МОДУЛЬ", азбестовий завод. Екологічне оцінювання локальних територій Київської області на чинники антропогенного навантаження охоплювало території с. Підгірці та м. Бровари, де розташовані найбільш вагомі чинники впливу на стан водних і земельних ресурсів, зокрема полігон ТПВ № 5 (с. Підгірці) та ДП "Завод порошкової металургії".


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139(4УКР) + П033.3 + Б1(4УКР)в052 + Д220,8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Біоіндикація техногенного забруднення м. Києва: методичні підходи : [колект. монографія] / Г. А. Гродзинська, В. Б. Небесний, Г. Ю. Гончар, А. І. Самчук, С. М. Конякін, Н. В. Мірошник, О. М. Міхєєв, І. К. Тесленко, К. Ю. Щур; Національна академія наук України, Інститут еволюційної екології. - Київ : Наш формат, 2016. - 122 c. - Бібліогр.: с. 104-119 - укp.

Розглянуто морфометричний метод аналізу листкових пластинок біоіндикаторного виду Tilia cordata Mill. (Tiliaceae) з екотопів м. Києва. Досліджено біоакумуляцію важких металів та радіонуклідів біоіндикаторними видами. Визначено вміст іонів натрію і хлору в ґрунтах і листках Tilia cordata Mill. в екотопах м. Києва. Звернено увагу на використання спектрофотометричного методу для оцінки екологічного стану урбанізованих територій Києва. Описано застосування комплексу методів біодіагностики для інтегральної оцінки стану Tilia cordata Mill. залежно від рівня техногенного забруднення м. Києва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е.в62 + Б139(4УКР-2К)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА855137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Катастрофа Донбасу: локалізація та ліквідація шляхом модернізації та смарт-спеціалізації (економічний, екологічний, соціальний та науково-технічний виміри) : монографія. Ч. 1. Диспозиція / НАН України, Ін-т економіки пром-сті. - Київ, 2021. - 301 c. - Бібліогр.: с. 296-300 - укp. - рус.

Науково обгрунтовано, що стан Донбасу слід визначати як катастрофу. Встановлено, що внаслідок воєнних дій пошкоджено цілісність економічного комплексу, розірвано внутрішні ринки сировини та збуту, втрачено людський капітал. Результати дослідження екологічної складової свідчать про катастрофічну ситуацію з водопостачанням. Зазначено, що погіршення екологічного стану регіону викликане також відсутністю системи моніторингу екологічних ризиків і державної стратегії у зменшенні залежності енергетики від вугілля та вуглецевого палива загалом. Запропоновано для подолання наслідків катастрофи довкілля на Донбасі створити: Міжнародний фонд "Перезавантаження Донбасу - 4.0", у рамках якого будуть сформовані відповідні галузеві відділення (екологічне, соціальне, неоіндустріальної модернізації, наукове та інноваційне) та діятиме спеціальний режим інноваційно-інвестиційної діяльності, який передбачатиме стимулюючі умови у сфері оподаткування, кредитування, митної політики для устаткування; також розробити Центр стратегування та оргпроектування "Майбутнє Донбасу"; Громадянську платформу "Індустрія Донбасу - 4.0".


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139(4УКР5) + У9(4УКР)0-981 + У9(4УКР5)

Рубрики:

Шифр НБУВ: В359017/1 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Кундельська Т. В. 
Оцінка та прогнозування потенційного екологічного ризику від фізичних факторів впливу в урбосистемі (на прикладі м. Івано-Франківська) : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 21.06.01 / Т. В. Кундельська; Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. - Івано-Франківськ, 2021. - 25 c. - укp.

Запропоновано та обґрунтовано нові наукові положення, висновки та рекомендації, що дозволять підвищити якість прийняття управлінських рішень щодо забезпечення екологічної безпеки для населення урбанізованих територій, в частині зниження рівня акустичного, електромагнітного, візуального впливу та прогнозування потенційного екологічного ризику від азначених впливів при їх одночасній дії. Проаналізовано наукові результати та методичні підходи попередніх досліджень щодо оцінки екологічних ризиків від впливів антропогенного походження, що є критерієм екологічної безпеки міського середовища зокрема. Проведено експериментальні дослідження з оцінки фізичних впливів антропогенного походження, а саме шумового, електромагнітного, радіаційного та візуального впливів. Розроблено та актуалізовано підхід до оцінки візуальних впливів в межах урбосистем за трьома група критеріїв та запропоновано власну шкалу оцінювання. Розроблено графічно-кластерну модель урбосистеми для оцінювання візуальних впливів. Наслідком запропонованого підходу є проведені експериментальні дослідження із визначення показника візуальної якості довкілля з подальшим картографуванням результатів оцінки, також розроблено програмне забезпечення для проведення такої оцінки. Запропоновано метод оцінки потенційного екологічного ризику на основі результатів просторового розподілу складових фізичного впливу: еквівалентного та максимального рівня звуку, поверхневої густини потоку енергії, візуальних впливів на населення урбосистеми. Розроблено формулу для розрахунку потенційного екологічного ризику, а розраховане значення оцінюється за розробленою шкалою у % від максимального можливого по площі, яке відповідає одночасній дії досліджуваних факторів. Результати розрахунку зведені до таблиці баз даних. Створене картографічне зображення просторового поширення потенційного екологічного ризику від фізичних факторів антропогенного походження в межах урбосистеми м. Івано-Франківська. Практична частина роботи полягає у розробці нових підходів в оцінці ризиків із застосуванням картографічних моделей просторового розподілу фізичних факторів впливу, імплементації візуальних впливів, як складової фізичного забруднення урбосистеми в оцінку ризиків та підвищення точності такої оцінки, а також в удосконаленні науково-методичних основ діагностики та прогнозування рівнів фізичних факторів впливу на урбанізованих територіях та створенні науково-обгрунтованої бази даних спостережень; можливості використання теоретичних та практичних досліджень у розробці заходів щодо зниження потенційного екологічного ризику.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б133 + Б139(4УКР-4ІВА-2І)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА452268 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Нігородова С. А. 
Методика оцінювання екологічних загроз та ризиків регіону з використанням аерокосмічних технологій та експертних оцінок : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 21.06.01 / С. А. Нігородова; Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління. - Київ, 2021. - 24 c. - укp.

Дисертаційну роботу присвячено підвищенню ефективності оцінювання екологічних загроз та ризиків регіонів за рахунок комплексного застосування ае¬рокосмічних технологій та експертних оцінок. Розроблено методику здійснення екологічного оцінювання довкілля для про¬гнозування екологічних загроз та ризиків з використанням системного підходу. За¬пропоновано технології: здійснювання екологічного оцінювання довкілля, прогно¬зування екологічних процесів на основі системного підходу, оцінювання екологічних ризиків системи землеробства. Удосконалено методику системного прогнозування 21 наслідків виливу (викиду) небезпечних речовин при аваріях на промислових об’єк¬тах і транспорті, а також методику оцінювання ризику ураження населення небез¬печними речовинами за аварій на об’єктах підвищеної небезпеки. Розроблено техно¬логію оцінювання екологічних ризиків техногенне небезпечних об’єктів. Запропонована методика управління екологічною безпекою за допомогою системи екологічного моніторингу. Розроблено структуру системи управління небезпекою (ризиками) та обґрунтовано принципи управління та нормування екологічних ризиків. Обґрунтовано механізми регулювання екологічної безпеки техногенних об’єктів та навколишнього природного середовища. Запропоновано технологію вирішення задач оптимальних витратна управління екологічним ризи¬ком надзвичайних ситуацій, а також планування заходів забезпечення екологічної безпеки в системі екологічного моніторингу. Оцінено ефективність технології створення та застосування систем екологіч¬ного моніторингу природних та техногенне небезпечних об’єктів. Оцінено ефек¬тивність застосування існуючої система екологічного моніторингу з отриманням результатів спостережень стану забруднення довкілля, викидів, скидів і відходів, їх накопичення. Оцінено ефективність застосування регіональної системи комплекс¬ного моніторингу довкілля (на прикладі Дніпровської області). Оцінено ефектив¬ність основних проектних рішень по системам комплексного моніторингу довкілля локального (міського) рівня (на прикладі міст Камянське та Жовті Води Січеслав- ської області). Здійснено аналіз досвіду створення об’єктових систем комплексного моніторингу довкілля (на прикладі м. Камянське). Оцінено ефективність застосу¬вання геоінформаційної системи державного моніторингу довкілля ( на прикладі м. Вінниця та Вінницької області). Здійснено аналіз досвіду застосування комплексної екологічної ГІС (на прикладі м. Кривий Ріг), а також аналіз досвіду застосування регіональних підсистем збереження, оброблення та контролю даних водообліку на основі мережевих технологій (на прикладі Херсонської області).


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в75 + Б139(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА453156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Терлецька О. В. 
Геоекологічний стан Дрогобицької урбосистеми : автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.11 / О. В. Терлецька; Львівський національний університет імені Івана Франка, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки. - Луцьк, 2019. - 20 c. - укp.

Охарактеризовано різні підходи до оцінювання геоекологічного стану уробсистем. Проаналізовано методи дослідження геоекологічного стану урбосистем, здійснено їх типізацію й конкретизацію щодо певних екологічно орієнтованих завдань. Охарактеризовано вплив фізико-географічних умов території Дрогобицької урбосистеми на її структурну організованість. На фоні загального не перевищення прийнятих ГДК урбоземи міста Дрогобич характеризуються певною екологічною проблемністю лише внаслідок акумулятивного ефекту. Визначено, що води, які використовуються жителями для побутових цілей у місті Дрогобич характеризуються незначними відхиленнями від санітарних норм. Натомість, екологічний стан відкритих водойм є катастрофічним, що потребує негайної заборони їх використання, насамперед з рекреаційною метою. Забруднення вуглекислим газом атмосферного повітря в зонах автомобільних трас Дрогобича свідчить про наявність тут значної кількості проблемних ділянок, що підсилюється показниками шумового забруднення. Обгрунтовано шляхи та заходи, що мають на меті поліпшення геоекологічного стану Дрогобицької урбосистеми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139(4УКР3-4ЛЬВ) + Д829(45УКР3-4ЛЬВ)04

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА439578 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Терлецька О. В. 
Геоекологічний стан та екотуристичні перспективи Дрогобицької урбосистеми = Geoecological condition and prospects of ecotourism in the urbosystem of Drohobych : монографія / О. В. Терлецька; Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. - Львів : Простір-М, 2020. - 199 c. - Бібліогр.: с. 178-190 - укp.

Всебічно розглянуто головні чинники формування сучасного геоекологічного стану Дрогобицької урбосистеми. На підставі реальних польових і лабораторних досліджень виявлено місця із загрозливим екологічним станом, здійснено їх оцінювання й запропоновано заходи щодо оптимізації. На підставі отриманих екологічних характеристик території урбосистеми проаналізовано перспективи можливої екотуристичної діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139(4УКР-4ЛЬВ) + Д829(45УКР3-4ЛЬВ)04

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70096 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Аблєєва І. Ю. 
Системний підхід до підвищення екологічної безпеки нафтовидобувних територій : монографія / І. Ю. Аблєєва, Пляцук; Сумський державний університет. - Суми : Сум. держ. ун-т, 2021. - 274 c. - Бібліогр. в кінці розд. - укp.

Розроблено технології захисту довкілля в зоні впливу нафтовидобувних територій. Увагу спрямовано на ознайомлення з науково-методичними підходами до підвищення екологічної безпеки довкілля в районах видобування нафти та внаслідок аварійних ситуацій із витіканням нафти і нафтопродуктів. Досліджено джерела екологічної небезпеки для довкілля під час видобування нафти. Розглянуто способи поводження з відходами нафтового видобутку. Увагу приділено екологічним проблемам поводження з рідкими відходами буріння свердловин. Охарактеризовано технології захисту довкілля в нафтовидобувній галузі. Проаналізовано загальні принципи біотехнологічного способу ліквідації нафтових забруднень. Досліджено процес деградації нафтових вуглеводнів в умовах аборигенної мікрофлори. Оцінено екологічні ризики від забруднення нафтою та нафтопродуктами внаслідок аварійних ситуацій. Здійснено прогнозування зон забруднення нафтою методами математичного моделювання процесу геофільтрації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б132.31 + Б139(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА861603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Омельченко А. А. 
Екологічна безпека України: глобальний і регіональний виміри : [монографія] / А. А. Омельченко; Національна академія наук України, Інститут економіки природокористування та сталого розвитку. - Київ : Ін-т економіки природокористування та сталого розвитку НАН України, 2021. - 299 c. - Бібліогр.: с. 252-290 - укp.

Висвітлено питання дослідження екологічної безпеки у системі глобалізації світового економічного простору. Здійснено аналіз і оцінку стану екологічної безпеки України в соціально-економічному дискурсі. Досліджено трансформаційні процеси з урахуванням глобальних трендів, що впливають на систему екологічної безпеки України. Наведено механізми гарантування екологічної безпеки в умовах глобалізації. Розкрито питання екологічної безпеки, механізмами досягнення сталого розвитку, описано трансформаційні та модернізаційні процеси. Наведено можливі механізми гарантування екологічної безпеки в умовах глобалізації, оскільки вирішення суперечностей між суспільством і природою, загострення екологічної ситуації обумовлюють необхідність пошуку нових підходів і концептуального обґрунтування механізмів екологізації економіки. Досліджено питання міжнародного співробітництва у сфері екологічної безпеки і місце України у глобальній системі гарантування екологічної безпеки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139(4УКР) + У9(4УКР)28

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА864317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Максименко Н. В. 
Територіальна організація регіональної екологічної мережі Харківської області на ландшафтній основі : монографія / Н. В. Максименко, А. А. Клєщ, Р. О. Квартенко; Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. - Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2022. - 199 c. - Бібліогр.: с. 116-127 - укp.

Монографія є результатом наукового дослідження авторів, у якому на основі аналізу структури природно-заповідного фонду Харківської області розроблено шляхи оптимізації територіальної організації регіональної екологічної мережі на ландшафтній основі. Для кожного адміністративного району області створено цифрові крос-масшгабні карти екологічної мережі на гіпсометричній основі та розроблено прогнозні карти структури регіональної екологічної мережі території районів області на ландшафтній основі. Удосконалено комплексну характеристику ландшафтів Харківської області на основі оновленого фізико-географічного районування території України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139.9(4УКР-4ХАР)

Шифр НБУВ: ВА869288 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Еколого-техногенні небезпеки і загрози від забруднення приземної атмосфери Донбасу за умови повоєнного постмайнінгу. (Обгрунтування методичних основ екологічно безпечних технологій в постмайнінгу) : [колект. монографія] / В. М. Єрмаков, Є. О. Яковлєв, С. М. Чумаченко, В. Г. Петрук, О. О. Дятел, М. І. Карпенко, Н. О. Лубенська; ред.: О. І. Бондар, В. М. Єрмакова. - Київ : Ямчинський О. В., 2024. - 85 c. - Бібліогр.: с. 81-85 - укp.

Узагальнено результати досліджень, спрямованих на розробку та впровадження технології забезпечення екологічної та техногенної безпеки, методичних основ екологічно безпечних технологій в постмайнінгу при ліквідації вугледобувних підприємств України. Розглянуто питання щодо порушення гідрогеологічного режиму вугледобувних регіонів; забруднення підземних і поверхневих вод мінералізованими шахтними водами; відчуження територій розміщення породних відвалів та інших відходів; деформації, просідання та підтоплення земної поверхні над гірничими виробками при ліквідації вугледобувних підприємств. Наведено розробку інформаційної системи моніторингу метану (параметрів навколишнього середовища) в зоні впливу потенційно-небезпечних об'єктів на Донбасі та методику прийняття управлінських рішень щодо забезпечення вимог природоохоронного законодавства під час ліквідації вугільних шахт. Запропоновано комплекс природоохоронних технологій, що забезпечують зменшення техногенного навантаження на навколишнє природне середовище та вирішення екологічних проблем вугледобувних регіонів України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б132.3 + Б139(4УКР5)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА870120 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Екологічні проблеми Закарпаття : навч. посіб. / Н. Каблак, Я. Гасинець, Л. Фельбаба-Клушина, В. Мірутенко, М. Вакерич, М. Балаж, І. Бесеганич, А. Гюртлер, В. Лета, І. Калинич, М. Карабінюк, Р. Кіш, В. Клушин, Н. Кривцова, Н. Куртяк, О. Мателешко, Л. Мікловш, М. Ничвид, Р. Озимко, Г. Попович, В. Сабадош, М. Савенко, Ю. Шпонтак, О. Станкевич-Волосянчук, Я. Сивохоп, Д. Томенчук; ред.: Н. Каблак, Л. Фельбаба-Клушина; "Інститут розвитку Карпатського регіону", громадська організація, "Ужгородський національний університет", державний вищий навчальний заклад, "Навколишнє середовище для майбутнього через наукову освіту", проєкт HUSKROUA/1901/6.1/0075. - Ужгород : РІК-У, 2023. - 354, 322 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б139(45УКР3-4ЗАК) я73 + Е0*820*806(45УКР3-4ЗАК) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71839 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського