Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (22)
Пошуковий запит: (<.>U=Т597.75$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія:    
1.

Поріцька О. А. 
Українська народна демонологія у загальнослов'янському контексті (ХІХ - поч. ХХ ст.) : Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / О. А. Поріцька; Київ. держ. ун-т культури і мистецтв. - К., 1998. - 24 c. - укp. - рус.

Дисертацію присвячено питанням української народної демонології, яка вивчається в контексті слов'янської міфології, що дає можливість виходити на компаративістичний рівень етнокультурних досліджень. Здійснена класифікація міфологічних персонажів (МП) за статевою ознакою як найбільш стійкою у морфологічній характеристиці персонажів. Типологія МП дозволила виявити їх просторове поширення, функції, ступінь збереженості уявлень про персонажів народної демонології. Дослідження підтвердило контамінацію язичницьких та християнських вірувань (двовір'я) з перевагою перших серед православних слов'янських народів (на відміну від слов'ян-католиків).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА302135 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Левкович Н. М. 
Народна демонологія Бойківщини : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / Н. М. Левкович; Ін-т народознав. НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. - Л., 2010. - 19 c. - укp.

Наведено результати комплексного історико-етнографічного аналізу демонологічної системи бойків. Встановлено ареальні межі побутування народних демонологічних уявлень, вірувань, повір'їв. Виявлено генетичні витоки та семантику основних демонічних персонажів. Досліджено демонологію бойків у загальноукраїнському та загальнослов'янському контекстах, виділено загальні та специфічні локальні риси. Охарактеризовано сучасний стан функціонування народно-демонологічної традиції, показано співвідношення інноваційного та традиційного в ній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(45=УКР3 А/Я)-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА372475 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Кузьмінська Б. П. 
Демонологія українців Опілля : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / Б. П. Кузьмінська; НАН України, Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича, Ін-т народознав. - Л., 2013. - 20 c. - укp.

Зазначено, що в українській етнології це перша розвідка про народні вірування та уявлення історико-етнографічного району Опілля. Залучено значний обсяг польових матеріалів з сорока восьми населених пунктів Львівщини, Івано-Франківщини та Тернопільщини. У широкому загальноукраїнському та загальнослов’янському контексті комплексно представлено демонологічну палітру опілян, виявлено характерні особливості уявлень про окремих персонажів. Встановлено межі побутування цих уявлень. З’ясовано номенклатуру демонімів, основні властивості демонічних персонажів та явищ: походження, форми, локуси та час прояву, функції. Вказано на способи запобігання можливим негативним наслідкам з боку демонічних сутностей, на апотропеїчні засоби боротьби з ними. Констатовано тісний зв’язок між демонологічними уявленнями й уявленнями про потойбічне існування душі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(45=УКР3А/Я)-77

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА399377 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Галайчук В. 
Традиційні уявлення про домашніх духів: українсько-чеські паралелі / В. Галайчук // Проблеми слов'янознавства : міжвід. наук. зб. - 2015. - Вип. 64. - С. 93-103. - укp.

Розглянуто традиційні уявлення українців і чехів про домашніх духів, констатовано помітну близькість таких уявлень. Відзначено, що навіть у межах певного етнографічного району одні демонологічні сюжети домінують, інші ж перебувають на периферії, не зникаючи зовсім. Виявлено, що, попри виразну локальну специфіку розповідей про домашніх духів у чехів та українців, окремі їх фрагменти виявляються майже тотожними, лише по-різному скомбінованими між собою. Це засвідчує давність відповідного пласту демонологічних уявлень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж62333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Войтович Н. М. 
Народна демонологія Бойківщини : монографія / Н. М. Войтович. - Львів : Сполом, 2015. - 227, [8] c. - Бібліогр.: с. 189-219 - укp.

Уперше в українській етнології на підставі польового етнографічного матеріалу, зібраного на теренах Бойківщини, різнопланових історіографічних даних наведено комплексну, науково обгрунтовану історико-етнографічну характеристику демонологічної системи бойків. Виявлено генетичні витоки та семантику основних демонічних персонажів. Досліджено демонологію бойків у загальноукраїнському та загальнослов'янському контекстах, виокремлено загальні та специфічні локальні риси. З'ясовано стан її функціонування на сучасному етапі. Подано інформацію про "безпірних" покійників, "босурканів", "вовкунів", "непростих", "знаючих" людей, людей з езотеричними можливостями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(45УКР)-7/-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА807053 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Поріцька О. А. 
Духовна культура українців: народна демонологія у загальнослов'янському контексті (XIX - XX ст.) : монографія / О. А. Поріцька; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - Київ : Ліра-К, 2017. - 163 c. - Бібліогр.: с. 145-159 - укp.

Вперше у вітчизняній етнології висвітлено питання української народної демонології в контексті слов’янської міфології, це дає змогу вийти на компаративістичний рівень етнокультурних досліджень. Розглянуто принципи номінації міфологічних персонажів, приписувані їм функції та предикати, локалізацію тощо, проведено їх класифікацію. Типологія міфологічних персонажів дозволяє виявити їх просторове поширення, рівень збереженості уявлень про народну демонологію в Україні та на теренах Славії. Використано архівні матеріали з України, Польщі, Росії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Э319(49=СЛ)-421.2 + Т52(45=УКР)-7 + Ш3(4УКР)-60

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА825651 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Романова О. М. 
Трансформація уявлень про лісову демонологію в традиційних віруваннях українців XIX – XX ст. : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / О. М. Романова; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2019. - 20 c. - укp.

Уперше проведено цілісне, комплексне та системне дослідження традиційних вірувань українців та обрядових дій, пов'язаних з образами лісової демонології. Зроблено системне виявлення та порівняння семантичних полів чоловічих, жіночих та дитячих персонажів з їх поділом на постійні (давні) та маргінальні образи. Широке залучення матеріалів етнології, лінгвістики, історії культури дозволило з'ясувати характер та ступінь пізнання й освоєння людиною навколишнього середовища – лісу, реконструювати механізми та процеси його одухотворення, сакралізації компонентів природи, взаємодію з ними в традиційній культурі. В основу структурування дослідження покладений принцип поділу за статтю та віком. Обгрунтовано введення в коло образів лісової демонології кікімор та лихоманок, одмін та проклятих дітей. Виділено маргінальний тип персонажів лісової демонології, розкрито їх роль у парадигмі міфологічного мислення носіїв традиційної культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(45=УКР)-76/-79

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА444788 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Романова О. М. 
Трансформація уявлень про лісову демонологію в традиційних віруваннях українців XIX – XX ст. : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / О. М. Романова; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2019. - 20 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(45=УКР)-76/-79

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА444788 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Галайчук В. 
Традиційні демонологічні уявлення українців про домашніх духів : [монографія] / В. Галайчук. - Львів : Ін-т народознавства НАН України, 2021. - 450 c. - Бібліогр.: с. 422-450 - укp.

Досліджено комплекс традиційних уявлень українців про домашніх духів як персонажів нижчої міфології. Опрацьовано наявні джерельну базу та літературу теоретичного характеру з теми дослідження, розширено коло джерел матеріалами авторських польових етнографічних досліджень. На основі вивчення відповідних вірувань, повір'їв, звичаїв, обрядів, прикмет, гадань, ритуальних заборон установлено основні типологічні риси домашніх духів як представників традиційного українського народного демонікону. Досліджено генезу та простежено еволюцію традиційних уявлень українців про домашніх духів. Установлено загальноукраїнські риси, локальні та регіональні особливості уявлень про домашніх духів, здійснено порівняння демонологічних уявлень українців про домашніх духів із відповідною цариною традиційної культури інших слов'янських і неслов'янських етносів. З'ясовано сучасний стан функціонування демонологічних уявлень про домашніх духів. На основі значної кількості джерел, зокрема на багатих польових матеріалах із Полісся, Волині, Бойківщини, Гуцульщини та Покуття, охарактеризовано такі загально визнані дослідниками типи домашніх духів, як власне "домовик" - здебільшого антропоморфний дух-опікун сім'ї, хати, усього господарства, генетично похідний від душі померлого предка; "дух-збагачувач" - по суті, домашній чорт, який прислужує людині, робить її багатою в обмін на зобов'язання віддати душу або утримувати його; "домашня змія" - генетично пов'язаний із померлим предком зооморфний персонаж у подобі вужа чи гадюки, які живуть у домашньому просторі та забезпечують благополуччя сім'ї та худоби; зооморфний персонаж у вигляді ласки, головною ознакою якого є стосунок до худоби. Відомості про назви, вигляд домашніх духів, час і місце їх прояву, функції, уподобання тощо розглянуто у широкому загальноукраїнському, а почасти й у загальнослов'янському контексті, з обов'язковим урахуванням регіональної та локальної специфіки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(23=УК)-76/79

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС67904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Король В. В. 
Народна демонологія гуцулів Закарпаття : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / В. В. Король; Національна академія наук України, Інститут українознавства імені І. Крип'якевича, Інститут народознавства. - Львів, 2019. - 19 c. - укp.

На основі значної кількості польових, архівних та літературних джерел здійснено історико-етнографічну реконструкцію традиційних демонологічних уявлень гуцулів етноісторичного Закарпаття. Простежено ґенезу цілого ряду демонологічних образів, виявлено локальні особливості демонімів та демонологічних мотивів. Окреслено коло персонажів народної демонології гуцулів етноісторичного Закарпаття, серед яких: демони хвороб (чума, холера, тетюха), міфологізовані природні явища (скарб), домовик, «ходячі» покійники, напівдемонічні персонажі (відьма, вовкун) та люди з демонічними ознаками. Народну демонологію гуцулів Закарпаття розглянуто в загальноукраїнському та східноєвропейському контекстах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(45=УКР3Г)-76/79

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА444129 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського