Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (4)
Пошуковий запит: (<.>A=Вайсерман О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Вайсерман О. М. 
Вплив умов раннього розвитку на життєздатність і тривалість життя (популяційні та експериментальні дослідження) / О. М. Вайсерман; Ін-т геронтології АМН України. Лаб. мат. моделювання процесів старіння. - К. : Фітосоціоцентр, 2003. - 116 c. - Бібліогр.: 249 назв. - укp.

Проаналізовано відомості літератури та результати власних досліджень про можливість детермінації процесу старіння та тривалості життя чинниками довкілля у ранньому онтогенезі. Наведено дані експериментальних досліджень з визначення клітинних та молекулярних механізмів ранньої детермінації тривалості життя.

Проанализированы сведения литературы и результаты собственных исследований о возможности детерминации процесса старения и продолжительности жизни факторами окружающей среды в раннем онтогенезе. Приведены данные экспериментальных исследований по определению клеточных и молекулярных механизмов ранней детерминации продолжительности жизни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА652469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Тронько М. Д. 
Залежність ризику захворювання на цукровий діабет 1 типу від місяця народження людини / М. Д. Тронько, В. П. Войтенко, О. М. Вайсерман, В. І. Кравченко, Л. В. Мєхова // Журн. Акад. мед. наук України. - 2004. - 10, № 4. - С. 768-776. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Під час аналізу вибірки людей у віці до 40 років, хворих на цукровий діабет І типу (ЦД-І) (13 315 чоловіків і 10 745 жінок), виявлено виражені відмінності їх розподілу за місяцями народження від відповідного розподілу у генеральній популяції України (референтна вибірка - 7 486 669 чол.). Рівень народжуваності чоловіків, хворих на ЦД-І, у період з лютого по червень був значно вищим, ніж у відповідній референтній популяції; максимальний рівень народжуваності жінок, хворих на ЦД-І, припадав на період з березня по червень. Достовірні відмінності від теоретичного розподілу виявлені у групах з різним віком клінічної маніфестації захворювання (0 - 9, 10 - 19, 20 - 29 і 30 - 39 років), а також у різних вікових когортах (1960 - 1969, 1970 -1979 і 1980 -1989 рр. народження), причому в усіх випадках максимум народжуваності хворих на ЦД-І припадав на весняні місяці або на початок літа. Висловлено припущення, що підвищена схильність осіб, народжених у весняні місяці, до захворювання на ЦД-І може бути пов'язана з тим, що велика частина їх пре- і неонатального розвитку припадала на період несприятливих умов вітамінного дефіциту, а також підвищеного ризику інфікування вірусом грипу, що могло призвести у подальшому до розвитку аутоімунних процесів.


Ключ. слова: вікові когорти, клінічна маніфестація, місяць народження, сезонність, цукровий діабет 1 типу
Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14793 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Халангот М. Д. 
Гендерні розбіжності поширеності сліпоти у хворих на цукровий діабет 2 типу при різних видах лікування (за даними популяц. реєстру цукр. діабету в Україні) / М. Д. Халангот, В. І. Кравченко, О. М. Вайсерман, В. Г. Гур'янов // Журн. Акад. мед. наук України. - 2006. - 12, № 3. - С. 550-555. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Проаналізовано дані популяційного реєстру цукрового діабету (ЦД) в Україні щодо поширеності сліпоти у хворих на ЦД 2 типу (ЦД2), які отримували лікування інсуліном, пероральними препаратами (ПОП), що знижують рівень глюкози у крові, або лише дієтою (27 911 чоловіків та 62 276 жінок). Застосування моделі логістичної регресії з ураховуванням статі, тривалості захворювання та віку хворих дозволило виявити статистично достовірне зменшення ризику розвитку сліпоти серед чоловіків у порівнянні з жінками у разі лікування інсуліном. Гендерні розбіжності поширеності сліпоти відсутні у випадку лікування за допомогою ПОП або лише дієтою. Одержані результати свідчать про необхідність більш обережного підходу, призначаючи інсулін жінкам, хворим на ЦД2.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-5 + Р670.28

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14793 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Вайсерман О. М. 
Програмування потенціалу життєздатності у ранньому онтогенезі як прояв епігенетичної адаптації організму / О. М. Вайсерман // Фізіол. журн. - 2008. - 54, № 2. - С. 49-54. - Бібліогр.: 49 назв. - укp.

Отмечено, что в последние годы предложен ряд новых гипотез старения, постулирующих важность условий раннего онтогенеза в формировании потенциала здоровья и долгожительства. Обычно предполагается, что в основе подобных долговременных эффектов лежат те же механизмы, которые определяют "клеточную память", а именно, процессы на эпигенетическом уровне. Получено много доказательств, что эпигенетические модификации (изменения экспрессии генов, не сопровождающиеся изменениями структуры ДНК), индуцированные влиянием факторов среды, могут определять многие аспекты старения, а также этиологию и патогенез возрастных заболеваний. При определенных условиях возможны и позитивные эффекты (эпигенетическая адаптация). Изменения экспрессии генов обнаружены при всех продлевающих жизнь "гормезисных" воздействиях: облучении, тепловом и холодовом шоках, калорийном ограничении рациона и гипергравитации, а также при влиянии геропротекторов (например, антиоксидантов). Вероятно, продлевающие жизнь эффекты могут быть скорее следствием неспецифического (гормезисного), чем специфического (геропротекторного) влияния этих факторов, и индукция транскрипционных изменений - общим механизмом всех этих воздействий. Если это так, направленные вмешательства в эпигенетические процессы (например, при помощи пре- и постнатальных умеренных стрессов) можно использовать для модуляции процессов старения и продления здоровой жизни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*334.6 + Р259

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Вайсерман О. М. 
Залежність життєздатності та тривалості життя від особливостей раннього онтогенезу (популяційні і експериментальні дослідження) : Автореф. дис... д-ра мед. наук : 14.03.03 / О. М. Вайсерман; АМН. Ін-т геронтології. - К., 2004. - 31 c. - укp.

Визначено залежності життєздатності та тривалості життя від особливостей раннього розвитку. Встановлено, що вік смерті людей, які народилися на початку та наприкінці року, значно перевищує відповідні показники осіб, які народилися в середині року. Визначено, що рівень смертності характеризується періодичними змінами протягом індивідуального річного циклу; найвищим є рівень смертності у період, що межує з днем народження людей. Показано, що модифікація розвитку Drosophila melanogaster внаслідок підвищення щільності личинкової популяції, додавання у корм малих доз нітрату алюмінію або зниження температури призводить до подовження тривалості життя імаго. Встановлено, що рентгенівське опромінення на стадії личинки в діапазоні 1,2 - 17,1 Гр призводить до підвищення інтенсивності смертності на ранніх стадіях імагінального життя та зниження - на пізніх. Виявлено, що опромінення на стадії яйця в діапазоні 0,25 - 0,75 Гр призводить до подовження тривалості життя та зменшення біологічного віку комах. Зазначено, що зміни життєдіяльності, індуковані опроміненням на стадії яйця, супроводжуються довгостроковими змінами структурно-функціональної організації ДНК, а також ультраструктурними змінами нейронів головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)023

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА330483 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Григор'єв П. Є. 
Геліогеофізичні чинники ризику смертності від мозкових інсультів / П. Є. Григор'єв, К. В. Циганков, О. М. Вайсерман, В. М. Павленко, І. В. Кужевський // Фізіол. журн. - 2010. - 56, № 1. - С. 101-108. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

На основі аналізу 454 випадків смертей від мозкових інсультів встановлено характерні особливості геліогеофізичної обстановки - ймовірні чинники ризику летального результату. Смерті чоловіків від інсультів правих півкуль трапляються, зазвичай, на тлі підвищення геомагнітної активності, а лівих півкуль - зниженої геомагнітної активності. А смертям жінок від інсультів лівих півкуль передує підвищення геомагнітної активності. Незалежно від статі пацієнтів, позитивна полярність міжпланетного магнітного поля переважає напередодні смертей від інсультів лівих півкуль, і навпаки. Знайдені відмінності у факторах ризику виникнення інсультів з різною локалізацією можуть бути зумовлені змінами функціональної активності півкуль мозку залежно від особливостей геліогеофізичної обстановки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.1 + Р11(4УКР)023.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Розанов В. А. 
Зв'язок суїцидальної поведінки з геліогеофізичними факторами / В. А. Розанов, П. Є. Григор'єв, О. М. Вайсерман, Б. М. Владимирський // Фізіол. журн. - 2010. - 56, № 3. - С. 49-56. - Бібліогр.: 48 назв. - укp.

Проаналізовано геліогеофізичну обстановку поблизу дат скоєння суїцидів і спроб самогубств за матеріалами чотирьох незалежних вибірок з різних регіонів України окремо для чоловіків (всього 7585 випадків) і жінок (всього 4023 випадки) в інтервалі 1989 - 2008 рр. Характерними рисами геліогеофізичної обстановки поблизу дат скоєння та спроб самогубств у чоловіків є спад геомагнітної активності після її максимуму. Ефекти геліогеофізичних факторів у суїцидальній поведінці жінок виражені менше, ніж у чоловіків. Теракти-суїциди за статистикою Ізраїлю, Іраку, Афганістану (1062 випадки в інтервалі 1994 - 2008 рр.), як правило, реалізуються за умов максимумів геомагнітної активності, а також при змінах полярності міжпланетного магнітного поля від негативної до позитивної. Встановлені закономірності дають можливість ставити питання про однотипність психологічних або психофізіологічних механізмів, що підштовхують самовбивць та терористів-смертників до скоєння відповідних дій. Одержані дані мають певну прогностичну перспективу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.1-659 + Р64-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Вайсерман О. М. 
Вплив умов раннього розвитку на темп старіння і тривалість життя / О. М. Вайсерман, Л. В. Мєхова // Буков. мед. вісн.. - 2009. - 13, № 4. - С. 272. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*334.4 + Е70*73*334.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Гаврилюк К. 
Взаємозв'язок між репродуктивною активністю і тривалістю життя Drosophila melanogaster / К. Гаврилюк, О. Коляда, О. Забуга, А. Бажинова, Д. Красненков, В. Кухарський, О. Вайсерман // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2014. - Вип. 66. - С. 29-34. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Досліджено взаємозв'язок між індивідуальною динамікою репродуктивної активності (РА) та тривалістю життя самок D. melanogaster. Довгоживучі самки відрізнялися від дрозофіл із меншою тривалістю життя більш повільним темпом зниження РА у старшому віці. При цьому їх рання РА практично не відрізнялася, що суперечить основним положенням сучасних еволюційних гіпотез старіння (зокрема, гіпотез "антагоністичної плейотропії" та "одноразової соми"), які виходять з припущення, що на генетичному рівні старіння є платою за високий рівень ранньої РА.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262*736 + Е621.158.262*334.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Забуга О. 
Відмінності у тривалості життя між реципрокними гібридами Drosophila melanogaster / О. Забуга, K. Гаврилюк, О. Коляда, Д. Красненков, А. Бажинова, В. Кухарський, О. Вайсерман // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2014. - Вип. 66. - С. 35-43. - Бібліогр.: 53 назв. - укp.

Відмінності між реципрокними гібридами зазвичай використовують як доказ материнських ефектів. Щоб дослідити вірогідність материнського ефекту щодо довговічності гібридів, визначено тривалість життя (ТЖ) інбредних ліній дрозофіли: Oregon-R (OR), Canton-S (CS) та Uman (Um), які суттєво відрізняються за довголіттям, а також ТЖ нащадків від реципрокних схрещувань між ними. Гібридизація призвела до збільшення середньої та максимальної ТЖ мух у всіх вікових групах. Гетерозис за ТЖ спостерігався у гібридів від ліній OR і Um, а ступінь гетерозису був більш виражений у гібридів від ліній CS і Um, якщо у схрещуванні довгоживучою виявилася самка. Такі розбіжності у ТЖ за умов реципрокних схрещувань можуть свідчити про роль нехромосомних факторів у прояві гетерозису.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262*334.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Забуга О. 
Вплив зменшення концентрації поживних речовин у харчовому субстраті на стадії розвитку на тривалість життя й експресію пов'язаних зі старінням генів InR та dSir2 у Drosophila melanogaster / О. Забуга, О. Коляда, О. Вайсерман // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2015. - Вип. 69. - С. 111-118. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Багато досліджень демонструють, що обмеження харчування (ОХ) змінює тривалість життя (ТЖ) численних видів тварин. Однак питання про вплив ОХ впродовж розвитку на ТЖ дорослого організму дотепер залишається відкритим. У цьому дослідженні личинок Drosophila melanogaster вирощували в харчовому субстраті, що містив поживні речовини в концентраціях 90 - 10 %, на відміну від контролю (100 %). У самців (а не у самиць), що розвивалися за умов ОХ, виявили збільшення ТЖ. Щоб перевірити, чи пов'язане це явище з довгостроковими змінами епігенетичної регуляції асоційованих з ТЖ генів, ми визначили рівні експресії генів - InR (інсуліновий рецептор) та dSir2 (сіртуїн-2 дрозофіли), які стосуються реакцій на вміст поживних речовин у харчовій суміші. Концентрація 20 % поживних речовин у харчуванні призвела до достовірного збільшення рівня транскрипції InR та dSir2 у незрілих комах порівняно з контролем. У дорослому віці суттєве підвищення експресії виявили тільки для гена InR у самців, які розвивалися з ОХ (20 %), чого не спостерігалось за таких же умов у самиць. Рівень експресії гена dSir2 в імаго обох статей внаслідок вирощування в умовах ОХ не відрізнявся від контролю. Можна зробити висновок, що ОХ упродовж розвитку призвело до більш суттєвих змін експресії генів InR та dSir2 на стадії личинки, ніж у імаго.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*731.60 + Е60*73*334.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Забуга О. Г. 
Вплив обмеження харчування в період розвитку Drosophila melanogaster на активність ферментів системи антиоксидантного захисту / О. Г. Забуга, О. К. Коляда, В. М. Кухарський, А. І. Бажинова, О. М. Вайсерман // Фізіол. журн.. - 2015. - 61, № 6. - С. 114-118. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Раніше було показано, що 50 %-ве зменшення вмісту харчових компонентів у поживному субстраті у порівнянні з контролем (100 %) призводить до збільшення на 11 % середньої тривалості життя самців Drosophila melanogaster. Для вивчення біохімічних змін, які можуть виникати за таких умов, у представленому дослідженні визначали активність ферментів системи антиоксидантного захисту - супероксиддисмутази (СОД) та каталази. Застосування обмеження харчування на стадії розвитку викликало вірогідне збільшення активності обох ферментів у самців. Крім того, в особин обох статей, вирощених за умов вмісту 50 % харчових компонентів у поживному середовищі, виявили зниження рівня нагромадження кінцевих продуктів глікозилювання. Результати дослідження надають змогу припустити, що зміни активності СОД і каталази можуть відігравати роль у спричиненому обмеженням харчування на стадії розвитку збільшенні тривалості життя дрозофіл.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*723.4-604.2 + Е621.158.262 Dro*72

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Коляда О. К. 
Зв'язок між індексом маси тіла та співвідношенням Firmicutes і Bacteroidetes у мікробіомі кишечника дорослого населення України / О. К. Коляда, Г. К. Сизенко, В. В. Мосейко, Л. О. Будовська, К. С. Пучков, Ю. В. Гавалко, О. М. Вайсерман, М. С. Романенко // Сучас. гастроентерологія. - 2018. - № 1. - С. 39-44. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р264.863

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23117 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Епігенетичні основи онтогенезу : навч. посіб. / С. В. Демидов, С. В. Серга, І. А. Козерецька, В. О. Мовчан, О. М. Вайсерман. - Київ : Талком, 2019. - 260, [1] c. - укp.

Зазначено, що навчальний посібник є першою в Україні спробою узагальнити дані щодо механізмів, які визначають контроль окремих етапів онтогенезу у різних видів. Наведено детальний опис молекулярних механізмів епігенетичних процесів, їх ролі у життєдіяльності різних організмів від бактерій до людини. Висвітлено роль епігенетики у ембріогенезі ссавців та наслідки їх порушень для здоров'я людини. Розглянуто питання спадкування епігенетичних змін і еволюційних проблем, пов'язаних з ними. Увагу приділено епігенетичній регуляції активності генів у різних груп організмів, особливостям епігенетичних модифікацій у ссавців, епігенетичним механізмам статевої детермінації та гонадогенезу, трансгенераційному епігенетичному спадкуванню.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*221.43 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА838184 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського