Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>A=Галайчук В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
Категорія:    
1.

Галайчук В. В. 
Лексичні одиниці мікросистеми "Рослини" в українських фольклорних текстах : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / В. В. Галайчук; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2004. - 20 c. - укp.

Систематизовано лінгвофольклористичну термінологію щодо лексичних одиниць зі специфічно фольклорною семантикою. Запропоновано типологію фольклоризмів на означення рослин у текстах фольклору. Визначено їх характерні синтагматично-парадигматичні зв'язки. Проаналізовано внутрішню форму та з'ясовано народнотворчу основу мотивації українських назв рослин. Установлено залежність окремих фукціонально-семантичних ознак фітонімів від ментальності авторів фольклорних текстів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш3(2=1УК)-357

Шифр НБУВ: РА330614 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Галайчук В. 
Традиційні уявлення про домашніх духів: українсько-чеські паралелі / В. Галайчук // Проблеми слов'янознавства : міжвід. наук. зб. - 2015. - Вип. 64. - С. 93-103. - укp.

Розглянуто традиційні уявлення українців і чехів про домашніх духів, констатовано помітну близькість таких уявлень. Відзначено, що навіть у межах певного етнографічного району одні демонологічні сюжети домінують, інші ж перебувають на периферії, не зникаючи зовсім. Виявлено, що, попри виразну локальну специфіку розповідей про домашніх духів у чехів та українців, окремі їх фрагменти виявляються майже тотожними, лише по-різному скомбінованими між собою. Це засвідчує давність відповідного пласту демонологічних уявлень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж62333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Галайчук В. 
Традиційні демонологічні уявлення українців про домашніх духів : [монографія] / В. Галайчук. - Львів : Ін-т народознавства НАН України, 2021. - 450 c. - Бібліогр.: с. 422-450 - укp.

Досліджено комплекс традиційних уявлень українців про домашніх духів як персонажів нижчої міфології. Опрацьовано наявні джерельну базу та літературу теоретичного характеру з теми дослідження, розширено коло джерел матеріалами авторських польових етнографічних досліджень. На основі вивчення відповідних вірувань, повір'їв, звичаїв, обрядів, прикмет, гадань, ритуальних заборон установлено основні типологічні риси домашніх духів як представників традиційного українського народного демонікону. Досліджено генезу та простежено еволюцію традиційних уявлень українців про домашніх духів. Установлено загальноукраїнські риси, локальні та регіональні особливості уявлень про домашніх духів, здійснено порівняння демонологічних уявлень українців про домашніх духів із відповідною цариною традиційної культури інших слов'янських і неслов'янських етносів. З'ясовано сучасний стан функціонування демонологічних уявлень про домашніх духів. На основі значної кількості джерел, зокрема на багатих польових матеріалах із Полісся, Волині, Бойківщини, Гуцульщини та Покуття, охарактеризовано такі загально визнані дослідниками типи домашніх духів, як власне "домовик" - здебільшого антропоморфний дух-опікун сім'ї, хати, усього господарства, генетично похідний від душі померлого предка; "дух-збагачувач" - по суті, домашній чорт, який прислужує людині, робить її багатою в обмін на зобов'язання віддати душу або утримувати його; "домашня змія" - генетично пов'язаний із померлим предком зооморфний персонаж у подобі вужа чи гадюки, які живуть у домашньому просторі та забезпечують благополуччя сім'ї та худоби; зооморфний персонаж у вигляді ласки, головною ознакою якого є стосунок до худоби. Відомості про назви, вигляд домашніх духів, час і місце їх прояву, функції, уподобання тощо розглянуто у широкому загальноукраїнському, а почасти й у загальнослов'янському контексті, з обов'язковим урахуванням регіональної та локальної специфіки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.75 + Т52(23=УК)-76/79

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС67904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Галайчук В. В. 
Традиційні демонологічні уявлення українців про домашніх духів : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.05 / В. В. Галайчук; Національна академія наук України, Інститут українознавства імені І. Крип'якевича, Інститут народознавства. - Львів, 2021. - 36 c. - укp.

На основі значної кількості джерел, зокрема на багатих польових матеріалах автора з Полісся, Волині, Бойківщини, Гуцульщини та Покуття, уперше в українській етнології комплексно охарактеризовано демонологічних персонажів, що входять до категорії “домашніх духів”. Зауважено, що на теренах України це антропоморфний домовик чи “домашній чорт”, також “домашня змія”, ласиця. Назви, вигляд, час і місце прояву, функції, уподобання та інші ознаки домашніх духів розглянуто у широкому загальноукраїнському, а почасти й у загальнослов’янському контексті. Простежено зв’язок віри у домашніх духів з так званим “культом померлих”.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-421.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА453449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Культурно-побутові традиції українців Волині: історико-етнологічні нариси : монографія / Р. Б. Сілецький, М. С. Глушко, В. В. Галайчук, Р. Б. Тарнавський, Г. В. Рачковський, І. Я. Гілевич, Ю. В. Пуківський, М. В. Баглай, П. В. Біляковський, Б. Я. Солоп; ред.: Р. Б. Сілецький; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2023. - 591, [48] c. - Бібліогр. в підрядк. прим. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР-4ВОЛ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71471 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського