Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (10)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Лопушняк В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія:    
1.

Лопушняк В. І. 
Екологічний стан темно-сірого опідзоленого грунту за різних систем удобрення / В. І. Лопушняк // Агроекол. журн.. - 2013. - № 3. - С. 47-52. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Викладено особливості процесів динаміки біологічного стану темно-сірого опідзоленого грунту під впливом різних систем удобрення сільськогосподарських культур у короткоротаційній зернопросапній плодозмінній сівозміні Західного Лісостепу України. Встановлено, що різні системи удобрення неоднаково впливають на показники "здоров'я" грунту, що підтверджується зміною чисельності мікроорганізмів різних таксономічних і функціональних груп, динамікою мікробного біорізноманіття, станом грунтовтоми і токсикозу грунту. Мінеральна система удобрення посилює зростання грунтовтоми уже на початкових фазах вегетації буряків цукрових і від фази виходу у трубку пшениці озимої. Органо-мінеральна і органічна системи удобрення сприяють зниженню грунтовтоми і токсикозу грунту та зростанню його мікробного біорізноманіття, а також стабілізації агроекологічного стану темно-сірого опідзоленого грунту. Незважаючи на динамічні зміни чисельності мікроорганізмів під впливом удобрення, індекс Шеннона змінювався незначно, що відображає відносну стабільність мікробного пулу темно-сірого опідзоленого грунту. Визначено, що культура буряків цукрових посилює напружену фітопатогенну ситуацію в агроценозах зернопросапних сівозмін.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.174 + П038

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Лопушняк В.І. 
Агрохімічні та агроекологічні основи систем удобрення сільськогосподарських культур у Західному Лісостепу України : автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 06.01.04 / В.І. Лопушняк; НААН України, ННЦ "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського". - Х., 2013. - 45 c. - укp.

Вперше вирішено проблему унормування доз і співвідношення органічних і мінеральних добрив на опідзолених грунтах Західного Лісостепу України на підставі результатів комплексних грунтово-агрохімічних та агроекологічних досліджень, показників урожайності, енергетичної й економічної оцінок. Встановлено закономірності позитивного впливу органо-мінеральної й органічної систем удобрення на загальний агрохімічний, агроекологічний та фітосанітарний стан темно-сірого опідзоленого грунту, на характер трансформації в ньому органічних речовин, динаміку вмісту гумусу та його якісний стан, структуру грунтового мікробоценозу та біологічну активність дослідженого грунту. Встановлено, що застосування гною, соломи та сидерату в поєднанні з унормованою кількістю мінеральних добрив, на відміну від суто мінеральної системи удобрення, не призводить до розвитку деградаційних процесів у грунті, а саме зростання грунтовтоми, підкиснення грунтового середовища, руйнації агрономічно цінних грунтових агрегатів, підвищення щільності будови грунту, погіршення його шпаруватості, водно-повітряного режиму тощо, а дозволяє досягти розширеного відтворення родючості темно-сірого опідзоленого грунту за дванадцять років інтенсивного сільськогосподарського використання. Доведено, що раціональна органо-мінеральна система удобрення оптимізує біологічний колообіг речовин та енергії в агроценозі, зменшує величину його розірваності й інтенсифікує ланцюгові процеси анаболізму - некроболізму - катаболізму в агроекосистемах.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА404418 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лопушняк В. І. 
Агрохімічні та агроекологічні аспекти систем удобрення в Західному Лісостепу України : монографія / В. І. Лопушняк; ред.: А. І. Фатєєв; Львів. нац. аграр. ун-т. - Львів : Ліга-Прес, 2015. - 217 c. - Бібліогр.: с. 193-217 - укp.

Досліджено гумусовий стан і біологічну активність темно-сірого опідзоленого грунту від систем удобрення. З'ясовано вплив систем удобрення на реакцію грунтового середовища та фізико-хімічні показники грунту. Охарактеризовано азотний, фосфорний і калійний режими грунту. Приділено увагу балансу основних елементів живлення в грунті. Визначено динаміку вмісту рухомих форм сірки в грунті. Проаналізовано динаміку агрофізичних властивостей темно-сірого опідзоленого грунту під впливом систем удобрення. Обгрунтовано продуктивність сільськогосподарських культур залежно від систем удобрення в польовій плодозмінній сівозміні.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040 + П032

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА787540 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Лопушняк В. І. 
Баланс сірки за різних систем удобрення культур у зерно-просапній плодозмінній сівозміні західного Лісостепу України / В. І. Лопушняк // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2014. - № 2. - С. 55-57. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Позняк С. П. 
Пріоритетні напрями досліджень екологічного стану грунтів західних областей України / С. П. Позняк, В. І. Лопушняк, М. М. Вислободська, В. Б. Данилюк, І. М. Пархуць // Вісн. аграр. науки. - 2006. - Спец. вип. (серп.). - С. 92-96. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Узагальнено результати досліджень екологічного стану грунтів західної України. Визначено головні причини поширення деградаційних грунтових процесів, а саме: надмірну розорюваність території, високий рівень агротехногенного навантаження, недотримання заходів з раціонального використання й охорони грунтів, а також специфічні грунтово-кліматичні умови природних зон.


Індекс рубрикатора НБУВ: П035.8 + П034.29

Шифр НБУВ: Ж14378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Самохвалова В. Л. 
Прогнозування мікроелементного статусу грунтової системи для ефективної ремедіації і використання / В. Л. Самохвалова, В. І. Лопушняк, А. І. Фатєєв, В. М. Горякіна, В. В. Шимель // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2015. - Вип. 84. - С. 55-63. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Обгрунтовано спосіб прогнозування вмісту рухомих форм важких металів (ВМ) і мікроелементів (МЕ) у грунтовій системі на прикладі обстежених грунтів різного генезису у різних природно-кліматичних зонах України, забруднених грунтів у Харківській і Донецькій областях та інтенсивно удобрюваних (органо-мінеральна, органічна та мінеральна системи удобрення) грунтів у Львівській області. У розробленому методичному підході шляхом використання параметрів гідролітичної кислотності та групового складу гумусу (СГК/СФК) грунту в математичних моделях прогнозується вміст рухомих форм МЕ і/або ВМ у грунтах різних типів, чим забезпечується експресність оцінки та підвищення точності прогнозування мікроелементного статусу грунтів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П038 + П032.37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Грицуляк Г. М. 
Екологічні аспекти використання осаду стічних вод комунального господарства у фітоенергетиці / Г. М. Грицуляк, В. І. Лопушняк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2016. - Вип. 85. - С. 125-130. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розглянуто результати досліджень вмісту важких металів у профілі дерново-підзолистого грунту Передкарпаття за внесення, за умов польового 3-річного досліду, осаду стічних вод, як засобу удобрення верби енергетичної. Виявлено, що такий захід сприяє підвищенню вмісту важких металів, зокрема, кобальту і нікелю в елювіальному горизонті, а свинцю і кадмію - в гумусово-елювіальному (НЕ), а також викликає достовірне зростання вмісту важких металів (у межах ГДК) у вегетативній масі верби. Основна маса поглинутих полютантів утримується рослинами в їх підземній частині. Застосування осадів у вигляді компостів з тирсою, або соломою визнано дієвим способом посилення безпечності їх використання, оскільки викликає достовірно менше нагромадження важких металів у грунті та вегетативній масі верби за тієї ж норми внесення.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.13-23 + Н761.204.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Фатєєв А. І. 
Вплив систем удобрення на рухомість кадмію в темно-сірому опідзоленому грунті Західного Лісостепу України / А. І. Фатєєв, В. І. Лопушняк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2015. - Вип. 82. - С. 33-36. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.174

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Лопушняк В. І. 
Зміна гумусового стану сірого опідзоленого грунту за впливу мікробіологічних препаратів та гумінових добрив у Західному Лісостепі України / В. І. Лопушняк, С. А. Романова, М. Б. Августинович // Агроекол. журн.. - 2017. - № 1. - С. 49-53. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наведено результати досліджень зміни вмісту гумусу в сірих опідзолених грунтах Західного Лісостепу України. Визначено його залежність від норм внесення мікробіологічного препарату та гумінового добрива. Встановлено, що внесення мікробіологічного препарату та гумінового добрива зумовлює збільшення вмісту гумусу в грунті. Найвищий показник приросту вмісту гумусу у порівнянні з неудобреним варіантом зафіксовано за внесення 10 т/га гумінового добрива. За застосування мікробіологічного препарату спостерігалася позитивна тенденція до змін вмісту гумусу у шарі 0 - 20 та 20 - 40 см. Проведено дослідження ефективності використання нетрадиційних систем удобрення за вирощування тритикале ярого свідчать про покращання гумусного стану сірого опідзоленого легкосуглинкового грунту.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Грицуляк Г. М. 
Осад стічних вод у системі удобрення верби енергетичної : [монографія] / Г. М. Грицуляк, В. І. Лопушняк; Львів. нац. аграр. ун-т. - Львів : Простір-М, 2017. - 178 c. - Бібліогр.: с. 151-174 - укp.

Розглянуто склад, види та властивості, охарактеризовано сучасні технології переробки й утилізації осаду стічних вод (ОСВ). Представлено основні напрями використання міських ОСВ у сільському господарстві, зокрема як добрива, розкрито пов'язані з цим екологічні ризики. Відображено хімічний склад міських ОСВ, здійснено їх оцінку порівняно з іншими нетрадиційними видами органічних добрив. Наведено результати досліджень впливу застосування ОСВ і виготовлених на їх основі компостів на властивості дерново-підзолистого грунту, а також розкрито особливості міграції важких металів за його профілем. Представлено закономірності нагромадження біомаси та сухої речовини фітоценозом верби енергетичної та його продуктивність залежно від особливостей застосування ОСВ. Висвітлено особливості транслокації важких металів у рослинах.


Індекс рубрикатора НБУВ: П219-434

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА826135 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Лопушняк В. І. 
Формування продуктивності сильфії пронизанолистої (Silphinium perfoliatum L.) за різних норм внесення осаду стічних вод на дерново-підзолистих грунтах / В. І. Лопушняк, Г. М. Грицуляк // Збалансов. природокористування. - 2020. - № 3. - С. 100-108. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Встановлено закономірності зміни основних біометричних показників енергетичної культури сильфії пронизанолистої за внесення осаду стічних вод на дерново-підзолистих грунтах Передкарпаття. Проведено порівняльний аналіз морфометричних показників, а саме зміни висоти та діаметра пагонів, кількість листків на пагоні, довжину й ширину листків. За допомогою Microsoft Excel проведено статистичний аналіз показників. З використанням програми Area S 2.1 визначено площу листкової поверхні сильфії пронизанолистої. Складено математичні рівняння, що надають змогу прогнозувати залежність між висотою рослин та продуктивністю, залежність між висотою рослин і площею листкової поверхні сильфії пронизанолистої. Складено модель продуктивності сильфії пронизанолистої залежно від висоти рослин і кількості листків на рослині.


Індекс рубрикатора НБУВ: П223.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Оцінювання мікроелементного складу ґрунтів України для ведення органічного землеробства : наук.-метод. вид. / А. І. Фатєєв, Я. В. Бородіна, Д. О. Семенов, К. Б. Смірнова, В. Л. Самохвалова, А. М. Шемет, О. А. Куц, Т. Є. Янковська, О. В. Кучерявенко, В. І. Лопушняк, О. В. Куц, В. І. Чабан, О. Ю. Подобєд, О. М. Пузняк; ред.: А. І. Фатєєв, Я. В. Бородіна; Національна академія аграрних наук України, Національний науковий центр "Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського". - Харків : Бровін О. В. , 2020. - 143 c. - Бібліогр.: с. 132-143 - укp.

Удосконалено інформаційно-методичне забезпечення оцінювання мікроелементного складу ґрунтів України для ведення органічного землеробства, що складається з методології оцінювання придатності ґрунтів для ведення органічного землеробства за вмістом і доступністю мікроелементів; інформаційної бази оцінювання мікроелементного стану ґрунтів України щодо їх придатності для ведення органічного землеробства; прогнозу забезпеченості ґрунтів мікроелементами в умовах органічного виробництва та стратегії оптимізації мікроелементного живлення культур у зонах ведення органічного виробництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: П141.75 + П032.342.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА847857 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лопушняк В. І. 
Біоенергетична оцінка внесення осаду стічних вод під сильфію пронизанолисту (Silphium perfoliatum L.) на дерново-підзолистих грунтах Передкарпаття / В. І. Лопушняк, Г. М. Грицуляк, Г. М. Джус // Агроекол. журн. - 2021. - № 1. - С. 126-134. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П223.9-434 сильфія

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського