Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (8)
Пошуковий запит: (<.>A=Любчик І$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія:    
1.

Любчик І.  
Національна самоідентифікація лемків на тлі етнополітики Польщі та Чехословаччини в 30-х рр. ХХ ст. / І. Любчик // Київ. старовина. - 2007. - № 5. - С. 93-108. - Бібліогр.: с. 106-108. - укp.

Розглянуто питання утвердження національної самоідентифікації лемків на початку 1930-х рр., що відбувалося під впливом двох факторів, один з яких її генерував, а інший намагався нейтралізувати: активізації культурно-освітніх і національно-політичних процесів, національної асиміляції польського уряду, яка концентрувалась на нав'язуванні ідеї про етнічну окремішність лемків від українців.

Рассмотрены вопросы утверждения национальной самоидентификации лемков в начале 1930-х гг., что происходило под влиянием двух факторов, один из которых ее генерировал, а другой пытался нейтрализовать: активизации культурно-образовательных и национально-политических процессов, национальной ассимиляции польского правительства, которая концентрировалась на навязывании идеи об этнической обособленности лемков от украинцев.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Любчик І.  
Становлення національної ідентичності лемків / І. Любчик // Київ. старовина. - 2006. - № 3. - С. 98-104. - укp.

Розглянуто особливості етнополітичного розвитку лемків, які значною мірою визначили формування і становлення їх національної ідентичності. Зазначено, що протягом всього міжвоєнного періоду спостерігається постійне зростання національної свідомості лемків. У той же час наявність ідентифікаційних суперечностей, насамперед, у закарпатській частині Лемківщини є наслідком того складного етнополітичного становища, в якому перебували лемки наприкінці ХІХ - 30-х рр. ХХ ст.

Рассмотрены особенности этнополитического развития лемков, которые в значительной степени определили формирование и становление их национальной идентичности. Указано, что на протяжении всего межвоенного периода наблюдается постоянное возрастание национального сознания лемков. В то же время наличие идентификационных споров, в первую очередь, в закарпатской части Лемковщины является следствием той сложной этнополитической обстановки, в которой пребывали лемки в конце ХІХ - 30-х гг. ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/Я) + Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Любчик І. Д. 
Етнополітичні процеси на Лемківщині (90-ті рр. ХІХ - 30-ті рр. ХХ ст.) : автореф. дис... канд. іст. наук / І. Д. Любчик; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. - Івано-Франківськ, 2008. - 20 c. - укp.

Досліджено етнополітичні процеси на Лемківщині у 1890-х - 1930-х рр. На підставі широкого кола джерел проаналізовано суспільно-політичні, культурно-освітні та соціально-економічні процеси на Лемківщині, з'ясовано їх особливості. Вивчено чинники та фактори, які генерували або гальмували процес формування й утвердження національної ідентичності лемківської етнографічної групи. Розкрито форми та методи етнополітики, виявлено її негативний вплив на національний розвиток лемків. Визначено причини, які впливали на запізнілість і неоднорідний характер становлення української національної ідентичності лемків. Доведено, що незважаючи на суттєві перешкоди, їх українська національна самоідентифікація постійно прогресувала. Відзначено, що цей процес наприкінці 1930-х рр. не був наявний на всій Лемківщині, що мало прояв у ідентифікаційних суперечностях в її окремих частинах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)52-56 + Т3(4УКР33)61-56 + Ф51(4УКР33)5/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА358779 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Любчик І. С. 
Порушення емоційної сфери в структурі деменцій судинного генезу (клініка, діагностика, принципи відновної терапії) : автореф. дис... канд. мед. наук : 14.01.16 / І. С. Любчик; Держ. установа "Ін-т неврології, психіатрії та наркології" АМН України. - Х., 2008. - 20 c. - укp.

Досліджено порушення емоційної сфери у хворих на деменцію судинного генезу. Розроблено принципи побудови заходів відновної терапії за умов стаціонару з використанням флуксетину та деприму. Вивчено динаміку емоційних порушень, гемодинамічних даних, показників вегетативного тонусу, розладів адаптаційних і не специфічної резистентності у хорих на деменцію судинного генезу з апатоадинамічним, тривожним і дисфоричним варіантами депресивного синдрому. Установлено позитивні зміни (у вигляді зменшення емоційних, депресивних розладів, тривожності, даних гемодинамічної функції, показників адаптаційних реакцій і неспецифічної резистентності) після використання флуксетину та деприму, більш виражені у хворих з тривожним, а також апато-адинамічними варіантами депресії. На підставі комплексного клінічного, патопсихологічного, психологічного обстеження, а також даних функціональних, гематологічних методів обстеження (з визначенням показників адаптивних реакцій і неспецифічної резистентності) і показників гемодинамічної функції визначено провідні емоційні й адаптаційні порушення у хворих на деменцію судинного генезу з апато-адінамічним, тривожним і дісфорічним варіантами депресивного синдрому. Виділено провідні емоційні порушення та соціально значущі чинники в обстежених групах хворих для обгрунтування відновлювальної терапії на постстаціонарному етапі реабілітації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703-3 + Р627.704.1-3 + Р645.028

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА361131 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Любчик І. Д. 
Лемківщина й лемки в російському дискурсі новітньої доби: суспільно-політичний і науковий аспекти проблеми / І. Д. Любчик // Укр. іст. журн.. - 2017. - № 2. - С. 117-125. - укp.

Проаналізовано утвердження серед лемків русофільських ідей, їх розвиток і занепад. Простежено спроби російських авторів дуже суб'єктивно інтерпретувати лемків-русинів у контексті історичних реалій XX - початку XXI ст. Зроблено висновок щодо не стільки формування дослідницького середовища, скільки штучної популяризації ідей "російського світу".


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР3А/Я) + Ф513(4УКР)64

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Любчик І. 
Український соборницький рух на Лемківщині під впливом державотворчих процесів 1918 - 1919 років / І. Любчик // Краєзнавство. - 2018. - № 4. - С. 111-117. - Бібліогр.: 117 назв. - укp.

Мета роботи - розкрити особливості національно-визвольних змагань серед лемків в контексті державотворчих процесів в Україні в період 1917 - 1920 рр. Ці події стали яскравим свідченням боротьби населення за національне визволення. Вже перші дні національно-визвольних змагань засвідчили бажання значної частини лемків об'єднатися з усім українським народом. Однак характерною особливістю цих процесів була різноманітність напрямків національно-визвольного руху. Якщо на сході галицької Лемківщини домінували проукраїнські впливи, то у західній її частині спостерігалось протистояння між українським та москвофільським рухами. Проте загалом було очевидним, що національно-визвольний рух на Лемківщині відбувався в контексті загальнонаціональних процесів українського державотворення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)616-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Любчик І. 
Проблеми депортацій радянської доби у полі наукових зацікавлень і дискусій / І. Любчик // Краєзнавство. - 2019. - № 3. - С. 276-278. - укp.

У Львові 26 - 27 вересня 2019 р. у парковій аудиторії Центру ім. Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету відбулася наукова конференція на тему: "Депортації в системі злочинів тоталітарного комуністичного режиму (до 75-х роковин депортації кримських татар та початку депортацій українського населення з території Польщі)". Захід проходив з ініціативи та за підтримки Українського інституту національної пам'яті, Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України та Українського католицького університету.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СОЮ)622-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Любчик І. 
Лемківські долі: трагізм і пам'ять поколінь : [монографія] / І. Любчик. - Івано-Франківськ : Ярина, 2020. - 191 c. - Бібліогр. в підрядк. прим. - укp.

Актуалізовано проблему сприйняття Лемківщини та лемків як своєрідного архаїчного етнокультурного ареалу, який був тривалий час віддалений від органічного українського етнічного масиву, перебував у полоні етнополітики зарубіжних державних центрів. При цьому лемки як етнографічна група та їх культура із середини XX ст. опинилися на межі зникнення. Комплексно досліджено складний і неоднорідний процес самоідентифікації населення Лемківщини. Розглянуто лемко-русинофільські тенденції як вияв етнічної окремішності та москвофільство як деструктивний фактор процесу самоідентифікації на пограниччі. Висвітлено особливості політики різних державно-політичних центрів, їх вплив на етнонаціональні трансформації в регіоні. Визначено специфіку та складові проявів цих трансформацій на різних етапах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УК3Л)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС68124 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Любчик І. Д. 
Лемківщина та лемки в новітній історії Центрально-Східної Європи: суспільно-політичний дискурс : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01, 07.00.02 / І. Д. Любчик; Національна академія наук України, Інститут українознавства імені І. Крип'якевича, Інститут народознавства. - Львів, 2021. - 39 c. - укp.

Вперше узагальнено і класифіковано наявну історіографію та джерельну базу проблеми дослідження, наголошено на перспективах її подальшого вивчення. Введено у науковий обіг важливі, малодоступні і раніше невідомі документи державних, громадських, приватних архівів, музейних та бібліотечних збірок з різних країн світу; верифіковано концептуальні засади дослідження лемківського регіону у світлі сучасних наукових підходів. Обґрунтовано теоретико-методологічні засади дослідження, сформовано науково-понятійний апарат, опрацьовано методи дослідження проблеми; простежено складні етапи життя на Лемківщині в умовах депортаційних акцій 1940-х рр., здійснених внаслідок радянсько-польської змови 1944 р. та вказано на їх територіальні, суспільні, культурницькі та ментальні наслідки. Вказано механізми збереження української національної ідеї серед лемків/русинів в контексті польсько-чехословацько-радянських режимів. Досліджено місце і значення етнокультурних аспектів у щоденних практиках вихідців з Лемківщини, дисперсно розселених у Центрально-Східній Європі; реконструйовано чинники на формування/деформування етнічної окремішності населення регіону, методику її утвердження як складову польського, словацького і російського політичного курсу; здійснено рефлексію російської, згодом – радянської, пропаганди спочатку на Лемківщині, а надалі серед депортованих лемків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61 + Т3(44/45=9УКР)61 + Ф51(4УКР33)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА448810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Українсько-польські відносини. Новітня доба / А. Боляновський, В. Виздрик, Л. Войтович, Р. Голик, Т. Горбачевський, К. Горбунов, Р. Давидюк, Л. Зашкільняк, О. Каліщук, С. Качараба, В. Комар, Я Кондрач, М. Литвин, І. Любчик, І. Мрака, П. Олеховський, Ю. Павлів, О. Піх, О. Руда, О. Рубльов, Н. Рубльова, Є. Самборський, Т. Слободян, Л. Стрільчук, В. Стрільчук, Л. Хахула, М. Чебан, Р. Чмелик, Х. Чушак; ред.: М. Литвин; Національна академія наук України, Інститут українознавства імені І. Крип'якевича. - Львів : Растр-7, 2020. - 730 c. - Бібліогр. в знесках - укp.

Комплексно проаналізовано українсько-польські міждержавні та міжнаціональні відносини у ХХ - ХХІ ст. Особливу увагу приділено дискусійним проблемам у контексті геополітичних змін у Центрально-Східній Європі після Першої та Другої світових воєн, розпаду соціалістичного табору. Розкрито механізми функціонування стереотипів про українців, Україну та поляків, Польщу. Узагальнено досвід реформ у Польщі для сучасного українського етнодержавотворення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6/64-64(4ПОЛ) я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС68944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського